P. v. d. RAADT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. i8e Jaargang Donderdag 28 Februari 1901. No. HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 "Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02)£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL BureauxGebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Kedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Coorantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. fgp** Aan onze lezers te Sant poort en Jan Gijzenvaart wordt hiermede bericht, dat de bezor ging der courant en het innen der abonnementsgelden van nu af geschiedt door onzen looper Haarlem's Dagblad van 28 Febr. bevat o. a. De Liberale Partij in Engeland over de Transvaal, Vooruitgang in China, Parlementaire Praatjes, 7de Congres der S. D. A P.,AIg. verg. Algem. Nederlandscb Werk liedenverbond. Politiek Overzicht. Botha ontsnapt, thans ook die Wet weer ontsnapt, ondanks ge zwollen rivieren, en de omstandig heid dat er geen drift en geen brug was en de vijanden loerden van al le kant. Hij schijnt in een boot ontkomen te zijn. Do „Telegraph" verneemt uit De van Maandag, dat De Wet eri - jyn dicht bij Petrusville waren. De 'Engelsche troepen vormen een cordon van Oranjerivier-station tot Norvalspoint. 60 van Malan's verspieders, die ITichmond binnentrokken werden door de stadswacht teruggedreven. Ook aan de „Daily Telegraph" wordt geseind, dat De Wet zich bij Petrusville bevindt, en hetzelfde verneemt dit blad aangaande het cordon der Engelschen. Zoo zijn dus weer berichten open baar geworden die den stand van zaken weer geheel anders openba ren en duidelijk in 't licht stellen, hoe de groote woorden van Kitche ner's telegrammen... groote woor den zijn en niets meer. 't Is meer zoo gegaan in dezen oorlog. Dit schijnt thans het meerendeel wm de liberale partij, althans vol- .s de „Westm. Gaz." in te zien. De militaire lauwheid en loomheid, die de regeering van .September tot Januari toe aan den dag heeft ge legd, zegt de „Westm." is niemand ten goede gekomen, en wel het minst aan de Boeren, die daardoor werden aangemoedigd in de ver- geefsche hoop, dat door hun verzet vol te houden, zij ten slotte hun zin zouden krijgen. Maar toen dat lauwe militaire optreden gepaard ging met groote woorden schreeuwende taal, alsof die een voldoende vergoeding waren voor 't niet zenden van versterkingen, toen werd het een bepaalde plicht om er op aan te dringen, dat tege moetkomende politiek zou gaan hand in hand met krasse militaire maatregelen. Men schijnt nu in China zoover op te schieten, dat men werkelijk tot de terechtstelling der „schuldi gen" zal kunnen overgaan. De Chineesche onderhandelaars, prins Tsjing en Li Hoeng Tsjang hebben een keizerlijk decreet, waar in de terechtstelling van de hooge mandarijnen die de Europeanen beschouwen als de aanleidende oor zaak tot de laatste woelingen, wordt bevolen, aan de gezanten overge legd en deze hebben zich tevreden verklaard. Tsji-Hsioe, een van de groot-secretarissen en Hsoe-Tsjeng- Yoe, zoon van den beruchten Hsoe- toeng, zullen te Peking in het open baar ter dood1 worden, gebracht en men verwacht spoedig bericht van de executie van. Sjoe-tsjiao en Ying- mien. Twee van d'e hooge heeren zijn nog in de macht van de Japan ners. Hen lieten Li en prins Tsjing opvragen om ze te kunnen overge ven aan den Raad der Straffen. Maar de Japanners hebben geant woord dat zij de gevangenen zelf op de plaats der terechtstelling zul len brengen om te beletten dat de Chineezen hen toch nog laten ont snappen of dat zij zelfmoord ple gen. En Yoe-hsie zal te Hankau ont hoofd worden. Ook de andere voorwaarden zul len nu naar alle waarschijnlijkheid ingewilligd! worden, die der op heffing van de examens voor man darijnen in sommige districten etc. Prins Tsjoen, de broeder van den keizer, die naar Berlijn gaat om de spijt van China uit te drukken over den moord op baron Von Ketteler, meent dat China nu zoo ver gegaan is als het maar gaan kon en zelfs verder en vlugger dan ooit eenig ander land in de geschiedenis. Hij meent dat de mogendheden nu dus ook aanstalten moeten maken om Peking te ontruimen opdat het hof er terug kan keeren. Eén voorwaarde is echter nog niet vervuld nl. de betaling dier schade loosstellingen, die nog niet eens zijn vastgesteld'. Sir Robert Hart, die het weten kan, meent dat China niet meer dan 60 millioen pond kan betalen. En als men hoort op hoeveel de gezanten van de ver schillende mogendheden alzoo de schade schatten dan komt men tot de slotsom dat het totaal dat ge- ëischt zal worden veel hooger is. Intusschen nu staat nog niet eens vast naar welke maatstaf de schade zal worden berekend. Alle gezan ten hebben daarover hun eigen ideeën. De gezanten van de Ver- eenigde Staten, Duitschland, Bel gië en Nederland' hebben een com missie benoemd' om een algemee- nen regel te ontwerpen. Deze com missie moet dezer dagen vergaderd, hebben, maar men verwachtte niet dat het bij één vergadering zou blij ven. Natuurlijk, wie te zamen op roof- politiek uitgaan, zijn het zelden eens als 't op verdeel en van de buit aankomt. Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. DE OOrtLOG IN ZUID-AFRIEA Een Reuter-telegram uit Oudts- hoorn zegt, dat 400 Boeren, aange voerd! door Fuchel den 24sten met de Engelschen hebben gevoch ten bij Zoetendaalpoort. Zij tracht ten een sterke Engelsche patrouille te omsingelen en volgden deze tot op een kleine 300 M. van de Engel sche stellingen, toen zij door de vijftienponders, een pompom en houwitser dus een waar artille riepark vol werden teruggedre ven. Het schijnt merkwaardig, en voor de Engelschen, die nu in 't noor den al hun beschikbare macht con- centreeren om toch maar De Wet tegen te houden, niet erg aange naam, dat zoo dicht bij Kaapstad nog zulke betrekkelijke sterke com mando's staan. Hoewel Zoetendaal- daalpoort niet op de tot onzen dienst poort niet op de kaarten is te vinden ligt het voor de hand om aan te ne men, dat het niet ver van Oudts- hoorn is gelegen. En Oudtshoorn zelf ligt niet zoo heel ver van Kaap stad, ten noorden van de Mossel- baai. Er kan niet vaak genoeg gewezen worden op het vechten van kleur lingen in Engelschen militairen dienst tegen de Boeren. Hoeveel malen ook officieel ontkend, wordt er in Engelsche telegrammen zelf telkens weer melding van gemaakt. Het volgende is uit Kimberley Een troep bereden mannen ging onlangs van Koffijfontem om een huis te onderzoeken, waarin gezegd werd dat republikeinen verstoken waren. De troep kwam onder een hevig vuur en nadat eenige paar den van den vijand geschoten wa ren, trok majoor Robertson, bevel voerder, zich terug om een ander plan van aanval te beramen. Vier Kaapsche jongens werden achter ;elaten, verborgen in een kopje om op het huis te letten. Drie Re publikeinen kwamen toen uit 't huis, waarop de Kaapsche jongens ze bestormden, onder vuur. Twee Republikeinen staken hun handen in de lucht, terwijl de derde een schot vuurde op een der jongens op een afstand van 20 treden, doch hij miste. De jongen vuurde terug den man in de hand rakende. De drie mannen werden toen gevan gen en aan majoor Robertson over handigd'. Hoe de Boeren einde Januari d'e baas waren in het district Marico, dat Methuen heeft „schoongeveegd" bij verschillende gelegenheden, be wijst onderstaand: bericht uit Zee- rust in westelijk Transvaal Drie en twintig burgers, welke zich hebben overgegeven in dit dis trict en den eed van onzijdigheid hebben afgelegd en weigeren te vechten, zijn met geweld medege nomen naa£ het republikeinsche laager, waar zij voor een krijgs raad terecht stonden. Toen zij daar nog weigerden te vechten, werden zij gevonnist om gevangenisstraf te ondergaan voor een tijd van twee tot drie jaren. De republikeinen heet het dan verder zijn er slecht aan toe, en vleeseh en meel ziin de eenige voedingsartikelende voornaamste benoodigdheden, als zout en zeep, worden als weeldeartikelen be schouwd. Er heerscht hier een der gelijke toestand als tijdens het be leg van Mafeking. Er is echter over vloed van alles. De kommandant is verstandig geweest in het vast stellen- der prijzen van handelsar tikelen. De volgende week vindt hier een huwelijk plaats, hetgeen aantoont hoe onverschillig wij zijn over den, toestand van zaken. Max Régis is te Algiers terugge komen. Een deputatie uit den ge meenteraad kwam hem aan de aan legplaats verwelkomen, en de voor naamste leden van de antisemieti- sche comité's waren met een bloe menhulde aanwezig. Régis ging on middellijk naar het raadhuis en verscheen daar eenige oogenblik- ken op het balkon, vanwaar hij eenige woorden van dank tot de menigte richtte. Opnieuw verklaar de hij daarbij, dat hij den strijd met verschen moed kwam hervat ten. Gedurende den geheelen avond was het wat onrustig in de stad. Bij 'n schoenenwinkel van 'n Israë liet zijn de glazen ingegooid. Een gedeelte van het garnizoen was ge consigneerd. De staat van beleg, heet het nu weer, zal te Madrid niet worden opgeheven voordat het nieuwe mi nisterie is benoemd. In de laatste twee dagen zijn 800 sterfgevallen te Bombay voorgeko men waarvan 400 tengevolge van Stadsnieuws Haarlem, 27 Febr. 1901. Nijverheid. De algemeene vergadering van de Nederl. Maatis. ter bevordering der Nijverheid zal dit jaar te Haarlem wor den gehouden, op Dinsdag 9 en Woens dag 10 Juli. Ten einde den afgevaardigden bet verblijf te Haarlem aangenaam te maken, zal het hier gevestigde depar tement trachten, aan de algemeene vergadering eenige feestelijkheden te verbinden en heeft zich daartoe in verbinding gesteld met de vereeniging tot verfraaiing, op wier welwillende medewerking eenig uitzicht bestaat. Het goede doel dat de Maatschappij nastreeft, zal zeker velen die in de Nederlandsche nijverheid belangstel len, aanleiding geven zich als lid bij het departement aan te sluiten, waar toe nog de gelegenheid bestaat. Secre taris is de heer J. Merens, Bloemhof straat. R. K. Leesvereeniging. Hier trad Dinsdagavond als spr. op pater W. de Veer van Amsterdam. In het begin van zijne rede wees spr. op den band, die alle Katholieken ver- eenigt, de liefde voor de Kerk en het Vaderland. In Nederland zijn verschil lende godsdiensten, maar de Katholie ken zijn niet onverdraagzaam, al ho pen zij dat allen terug mogen keeren in den schoot der Moederkerk. Op we tenschappelijk gebied, zegt spr., mogen de Katholieken achterstaan, wat da quantiteit betreft, voor de qualiteit is dit nog niet bewezen. Toch kan er nog veel gedaan worden, en daartoe moet ieder medewerken. Men huidige de mensclielijke wetenschap, doch boven haar de goddelijke openbaring, die im mers die wetenschap tot leiddraad strekken moet.Het onderwerp van spre- ker's lezing zal zijn: „Godsdienst en Maatschappij". Reeds in oude tijden had ieder volk zijn godsdienst. De oude Indiërs hul digden oorspronkelijk slechts één God. Ook nu nog is dat voor een groot deel het geval. Bij de Grieken was Zeus in 't eerst de eenige God, totdat de mytho logie hem in hare nevelen hulde; zoo ging 't ook bij de Romeinen, waar Ju piter de Goddelijke Opperheer was. Nog heden gevoelt de menschheid de leven den behoefte tot den godsdienst. En dat is ook geen wonder, want die gods dienst is noodig voor den mensch, voor 't volk, voor den Staat. Men heeft wel getracht., haar te verklaren uit aard- sche oorzaken, doch dit is, volgens spr., niet aannemelijk, wanneer men de ge schiedenis nagaat. Alle volkeren in alle tijden hebben geloofd te moeten ver eeren een Opperwezen, derhalve is godsdienst noodzakelijk. Plutarchus zeide, dat het gemakkelijker was een stad in de lucht te bouwen, dan er een te treffen zonder godsdienst. Zelfs de groote wijsgeeren der vorige eeuwen zooals Voltaire e. a. hebben hare nood zakelijkheid erkend. Lijnrecht tegen de godsdienst staat het huidige mate rialisme. De socialisten droomen van een toekomstigen Staat, waar het on geloof heerschen zal. Deze verwachting nu zal, zegt spr., nimmer vervuld wor den Het gezag draagt een goddelijk karakter. De mensch kan dus dat meza* alleen uitoefenen in naam van God wiens plaats hij bekleedt. ie het gezag weerstaat, verwerpt God s verordening. De maatschappij dieunt op hare grondvesten, het oproer slaat overal in laaie vlammen uit. De liberaïen, die God wilden uitbannen hadden niet gedacht, dat hunne be ginselen zoo consequent zouden wor den doorgevoerd. De menschheid moet terug tot God of zij is verloren. Spreker's rede werd door de niet zeer talrijke aanwezigen luide toegejuicht Aan de eigenaars van twee perceelen m do Leliestraat, een in de Bakkum- straat en een in de Molensteeg, zijn door Burg. en Weth. dezer gemeente aanschrijvingen gezonden ter voorzie ning in die woningen van goed drink water, ten einde te voorkomen dat een voorstel wordt gedaan tot onbewoon baarverklaring. Gedurende de feestdag-en te Amster dam vertrekken alle locaaltreinen HaarlemAmsterdam van het hulp- perron aan den Jansweg: alleen daar worden plaatsbiljetten naar Amster dam uitgegeven. De treinen 558 (SantpoortHaarlem Amsterdam) en 478 OverveenHaar lem rijden die dagen (5 en 6 Maart) niet. Dinsdagavond sloeg een paard op hol dat gespannen was voor een broodwa gen, bestemd voor Heemstede. Met het lemoen van den wagen achter zich, rende het dier de Gierstraat door en de Oude Gracht op, waar het in volle vaart tegen den aldaar geplaatsten te lefoonpaal aanliep en neerviel. Eenige mannen grepen toen het paard en brachten het in de bakkerij „De Hoop." Men seint ons uit Den Haag Benoemd tot notaris in het arrondis sement Haarlem, standplaats Oude We tering, gemeente Alkemade, de hear F. deWit, notaris te Terschelling. Een dame hier ter stede is Maandag IS dezer ingeslapen en was niet wak ker te krijgen, zoodat men zich reeds zeer ongerust over haar maakte. Gisteren, Dinsdagmorgen, is zij we der ontwaakt en bevindt zich nu, naar wij vernemen, vrij wel. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames A. J, Scheltius van IJsseldijk en J. M. S. van Boer alhier. Sehermexamen afdeeling Prévöts. Gehoor gevende aan de vriendelijke mtnoodiging van den heer A J. Mey- erink woonden wij Dinsdag-avond in de gezellig ingerichte gymnastiek- en schermzaal in het gebouw Jansstraat, het prevóts-examen op korten stok en sabel bij. Het examen was gesplitst in twee deelen, theorie en praktijk. Op de vragen, die kort en duidelijk waren gesteld, werden voor het meerendeel juiste antwoorden gegeven, die getuig den van goed. nadenken en een bewijs gaven, dat het geleerde niet alleen goed begrepen was, maar de leerlin gen de stof meester waren. Aan het examen namen de volgende leerlingen van den heer Meyerink deel, die allen slaagden, te weten: Frans en Henri Blom, Bob Hengeveld, Frits en Gus- taaf Erdtsieck, op korten stok, en Frans Blom, Karei Hengeveld, Bei*- nard van Meeteren en Bob Hengeveld op sabel. Het hoogste cijfer verkregen Karei Hengeveld en Frans Erdtsieck; door eerstgenoemde werd niettegen staande de tot hem gerichte strikvra gen, uitmuntend geantwoord. In de afdeeling praktijk kwam meer de lichamelijke geschiktheid en aanleg op den voorgrond en gaven enkelen, partijen te zien, waarin goed scherm- spel voorkwam; waarbij de jeugdige Bob Hengeveld zich als een veelbelo vend schermer deed kennen. De examen-commissie bestond uit de heeren van Kammen, reserve-luite. nant; Van Dok, wachtmeester bij de cavalerie: Haar, voorzitter der Ha lemsche schermcommissie en A J. en Jac. J. Meyerink. De heer Haar deelde den uitslag van het examen mede, en bracht tevens een woord van lof aan den heer Meyerink voor het goed en degelijk onderwijs, waarvan de leerlin gen blijk hadden gegeven. Verder wees spr. op bet verblijdend verschijnsel, dat jongelieden, op jeugdigen leeftijd, de schermsport beoefenen, die het oog scherpt, den arm spiert en het lichaam staalt; zoodat ook onze jongens, mocht de nood eenmaal aan den man ko men, evenals onze Transvaalsche broeders, daadwerkelijk de verdedi gers van het Vaderland zouden kun nen ter zijde staan. De heer Meyerink ten slotte bracht dank aan den vorigen spreker voor zijne waardeerende woorden, wenschté de jongelingen geluk met hunne be vordering en hoopte dat zij op den éénmaal ingeslagen weg mogen voort- Gevonden voorwerpen. Een overschoen. Een wit overhemd. Een Fransch leesboek. Een bierhuishoudster aan den Hee rensingel is bekeurd wegens het ver- koopen van sterken drank in het klein zonder vergunning. De Gymnastiek- en Schermvereeni- ging „Bato" herdenkt a. s. Zaterdag in een feestelijke bijeenkomst in het gebouw „St. Bavo", haar öjarig be staan. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 27 Februari 1901 J. N. Luijten, J. A. H. Degenhardt en J. F. Roozen, een drietal 15-jarige jongens, hadden uit baldadigheid rui ten ingeworpen van de openbare lage re school in de Wilhelminastraat. Deswege werd tegen elk hunner f 10 boete of 2 dagen hechtenis gevorderd. P. A. Zonneveld had zich schuldig gemaakt aan straatschenderij, door dat hij op 5 Dec. 11. met zooveel kracht een schop tegen een steen gaf. dat deze een ruit der woning van den winkelier G. Schous verbrijzelde. Het O. M. vor derde f 1 boete of 1 dag. M. A. Jansen had op 3 Dec. jl. de vlegelachtigheid om den heer Boss© onverwachts een slag op den hopd tn« te brengen. Voor deze straatschenderij werd f 3 boete of 3 dagen geëischt. P. Roemer had zich onwetend schuldig gemaakt aan overtreding der boterwet, door in zijn winkel eene op boter gelijkende zelfstandigheid voor handen te hebben, zonder dat het woord „margarine" op de verpakking voorkwam. Deswege werd f 2 boete of 2 dagen gerequireerd. Tegen Christina Wagner, die zich voor eene zelfde overtreding had te verantwoorden, werd f 1 boete of 2 dagen gevorderd. J. Zwart te IJmuiden had geen ge hoor gegeven aan de aanmaning van den havenmeester om zijn schip te verhalen. De ambt. van het O. M. vond dit eene zeer-ernstige overtreding, waardoor de orde en regeling in de haven kon worden gestoord en vorder de f 15 boete of 10 dagen hechtenis. C. W. Krey te IJmuiden had zich te verantwoorden ter zake dat hij op 2 Januari jl. de drankwet had overtre den, door aan een rijksveldwachter in burgerkleeding een glaasje jenever toe te dienen. Bekl. ontkende dat hij het was geweest, die den sterken drank had toegediend, hetgeen een getuig© a décharge bevestigde. Daar het bier huis evenwel niet zeer gunstig bekend staat ,wat betreft het overtreden der drankwet, sloeg de ambtenaar van het O. M. niet veel geloof aan dit praatje en vorderde f 60 boete of 20 .dagen hechtenis. Heemstede. Aan de Glip doet zich een geval von roodvonk voor. Hiilegom. De Weleerw. heer J. C. van Gros- sel herdacht Zondag den dag, waar op Z.Eerw. voor 25 jaar tot pastoor van. deze Gemeente benoemd werd. De heer Rod'bard' alhier, consul van den Alg. Ned. Wielrijders- bond, is in de afdeelingsvergade ring benoemd tot secretaris. Alhier zijn door het bestuur van de R. K. Kies vereeniging 58 kie zers op de lijst gebracht. Wel een. bewijs dat we, wat de verkiezin gen betreft, in een belangrijk jaar zijn. Zandvoort. Het hotel de l'Océan, dat door de heeren A. en W. Groen en J. M. Heck is aangekocht, zal in het a. s. .badseizoen geëxploiteerd worden door den heer Joh. Dens, thans gé rant van het hotel d'Orange. In de Maandagavond gehoudlen vergadering van de vereeniging „de Feestcommissie" werd door den penningmeester verslag uitge bracht van het gehouden feest ter eere van het huwelijk van H. M. de Koningin, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van onge veer f 30. Tot eer el id werd be noemd1 d'e heer Loosjes te Haarlem. Het bestuur werd op voorstel van dien heer Hiebendaal uitgebreid tot 7 leden. Tot voorzitter werd gekozen de heer E. H. Brokmeier, in de plaats. va>n de heer Nolen., die we gens vertrek bedankt had als zoo danig. Tot vice-voorzitter werd ge kozen de heer J. van der Werff, tot 2den secretaris de heer Jb. Hol- lenberg en tot 7d'e bestuurslid! de heer F. J. Perk. Tot vice-voorzitter van d'e mu ziekkapel „Paul Kruger" is be noemd- de heer E. Koning. Haarlemm^rm eer. De gasverpachting van 25 perceelen dijlcsgrond over 1901 van den Haar lemmermeerpolder, heeft in publiek© veiling te Hoofddorp opgebracht, d© som van f 1497. Het vorige jaar brachten 36 perceelen op de som van f 2699. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Replieken hebben meestal de eigen aardigheid, dat zij niet nieuws leeren en dat was dan ook het geval met die

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1