replieken, waarmede gisteren de alge- mcene beraadslagingen over de leger- wetten werden besloten. De bedreiging met een avondzitting heelt als steeds geholpen en een motie tot sluiting van het debat, door dr. Schaepman voor gesteld, behoefde niet in stemming te komen, omdat de aan het woord zijnde spreker, de heer Van Kol, van 't woord afzag. Nieuwe sprekers deden zich niet voor, behalve den heer Van Bylandt (Apeldoorn) die nader aandrong op overlegging van de rapporten van den verkorten oefeningstijd der hereden wapens, waartoe de Min. niet geneigd bleek. Dezelfde spr. vroeg nogmaals de instelling eener commissie voor de defensie-bezuinigingen en deelde me de dat van hem een poging was te ver wachten om den oefentijd te verlengen bij de bereden wapens. Voor het overige zij uit het debat gereleveerd een vrij scherpe gedachten- wisseling tusschen de heeren Troelstra en van der Zwaag eener- en den heer Lieftinck anderzijds, waarbij de laat ste den heeren duidelijk maakte, dat. hij volstrekt nog geen militarist mocht heeten, omdat hij zijn vaderland wilde verdedigen en zou stemmen voor wet ten waarbij hij waar voor zijn geld kreeg. Overeenkomstig een vroeger besluit heeft nu heden (Woensdag) een afdee- lingsonderzoek plaats, tot morgen (Donderdag) 11 of 1 1/2 uur. Dan zul len denkelijk eerst de interpellatiesI van Bylandt (consul Pott) en Drucker (abattoirs) als spoedeischend aan de orde komen. G. Jr. Het vrsdesideaal. Als een uitvloeisel van de stichting van den Internationalen Bond van Vrouwen te Parijs, is een gedicht te be schouwen, door mevrouw Meulemans opgedragen aan prinses Wiszniewska, de presidente van dien Bond. Van deze ode is een exemplaar toegezonden aan alle regeerende Vorstinnen van Euro pa of gemalinnen van regeerende vor sten. Bijna allen hebben van de ont vangst kennis gegeven en sommige Vorstinnen hebben daarbij hare gevoe lens uitgesproken over het vredsidcaal der toekomst. Ook H. M. Koningin Wil- helmina heeft dit gedaan. Mevr. de barones Van Hardenbroek van Berg ambacht antwoordde het navolgende aan mevr. Meulemans: „Uw brief is in mijn bezit gekomen en ik heb gelegenheid gevonden, uw gedicht onder de oogen te brengen van H. M. de Koningin, die uwe verzen met belangstelling heeft gelezen. Ik wensch u alle mogelijk succes, me vrouw, maar ik vrees dat men nog wel een langen tijd zal moeten wachten, alvorens het gewenschte doel te bei-ei ken." 7de Congres der S. D. A. P. „Het Volk" bevat den beschrijvings brief voor het 7e Congres der S. D. A. P. te Utrecht te houden Paschen 1901. Aangaande de organisatie zijn verschillende voorstellen ingekomen, die betrekking hebben op het Kamer lidmaatschap in verband met het lid maatschap van het partij-bestuur. Middelburg stelt voor: Iïet Congres besluit dat niet meer dan één soc.-dem. Kamerlid zitting mag hebben in het P. B. en Kampen, dat hoogstens drie le den van het P. B. gelijktijdig leden der Tweede Kamer mogen zijn. Men wenscht een Kamerfractie te vormen ook met het oog op de hetere controle door het P. B. op de Kamer leden. Haarlem stelt voor het T. B. op te dragen een commissie samen te stel len, welke zal trachten een fonds te stichten om arbeiders-coöperaties te steunen. Leeuwarden wenscht den Kamerle den te verplichten jaarlijks f 100 te storten in de partijkas. In verband met de propaganda stelt het hoofdbestuur der S. D. O. V. voor: ,,'t Congres der S. D. A. P. draagt 't P. B. op, tegen en in den tijd dat het zoogenaamde tuchthuis-ontwerp in de Kamer in behandeling komt, een krach tigs agitatie tegen deze beknotting van burgerrechten op touw te zetten. Verder wenscht den Helder voor de propaganda in Noord-Holland twee propagandisten, een met standplaats den Helder. En Gouda wil een propa gandist aanstellen voor Zuid-Holland. Aangaande de verkiezingen stelt het partij-bestuur voor: „Het congres der S. D. A. P.: Óverwegende, dat de verkiezingen een der middelen zijn om de organisa tie der arbeiders in den klassestrijd en tot verbetering van huri niaatschap- pelijken toestand te bevorderen en dat de verovering van het Algemeen Kies recht een noodzakelijke voorwaarde is, om dit doel te bereiken, besluit, dat de Partij bij de aanstaande verkiezin gen zelfstandig zal optreden, de Grond wetsherziening om te komen tot Alge meen Kiesrecht op den voorgrond zal stellen en waar zij bij herstemming te kiezen, heeft tusschen. voor- en tegen standers der urgentie van Grondwets herziening haar steun aan de voorstan ders zal verleenen, Afwijkingen van dezen regel kunnen slechts plaats vinden in overleg met het Partij-bestuur." De afdeeling NaardenBussum stelt in zake de vakbeweging het vol- volgende voor: „Het Congres der S. D. A. P. het aan het beleid van P. B. en leden overlatend te beslissen, wanneer aan of in de vakvereenigingen en coö peraties voorstellen kunnen worden ge daan overtuigd dat de moeielijkheden waarmede de Nederlandsche arbei dersbeweging te kampen heeft, slechts kunnen overwonnen worden door zoo groot mogelijke samenwerking tus schen vakvereenigingen, coöperaties en politieke partij, draagt de pers, het P. B. en de leden dei* S. D. A. P. op te propageeren voor het tot stand komen van een federatief verband tusschen vakvereenigingen (of een centraal lichaam van vakvereenigingen) coöpe raties (of een centraal lichaam van de ze coöperaties) en de S. D. A. P. op dezen grondslag: volkomen autonomie der drie onderdeelen ondersteuning van vakvereenigingen en coöperaties door de pers en de leden der S. D. A. P. verdediging harer belangen in de Kamer en gemeenteraden erkenning, door de vakvereenigin-, gen, van de S. D. A. P. als haar verte genwoordigster in het Parlement in den strijd om algemeen kiesrecht en arbeidswetgeving verplicht de coöperaties minstens 1/3 hunii3er winst te bestemmen voor de Nederl. arbeidersbeweging en van dit 1/3 minstens de helft voor de vakbewe ging." Omtrent het militarisme dringt men aan op anti-militaire propaganda, onderzoek naar de middelen in den strijd tegen het militairisme, bij het o n d e r w ij s over het onderzoek naar de vrije school, terwijl voorts zal wor den onderhandeld over de koloniale politiek, parlementaire ac tie enhet part ij-o rgaan, Onderscheidingen. Benoemd in de orde van Oranje- Nassau tot commandeur Mr. C. J. E. graaf van Bylandt, voorzitter van het comité voor Volkshulde bij het huwe lijk der Koningin; tot officier de met den rang van majoor gepensioneerde ritmeester der cavalerie A. F. M. graaf Van der Duijn, commandant der eere- wacht: tot ridder M. M. Couvée Jr., secretaris van het comité voornoemd; A. N. Koopman, organist der Groote Kerk te 's Gravenhage; Arnold Spoel, leeraar aan het Kon. Conservatorium te 's Gravenhage'; G. M. J. van Roessel, controleur en kassier aan het depart. van den hofmaarschalk van de Ko ningin. Edelmann. Op het gebied' der schrijfmachi nes is weder eene mooie uitvinding gedaan. Eene nieuwe, sterker en veel eenvoudiger machine dan de tot dusverre bestaande klavierma chines, is in den handel gebracht en naar den uitvinder genaamd de „Edelmann schrijfmachine". Bij de firma A. Resink, Zijlstraat 62, Haar lem bezichtigden wij d!eze. Opvallend was het prachtige, duidelijke leesbare schrift, dat deze machine te voorschijn bracht, de behandeling is zoo eenvoudig dat een ieder binnen zeer weinig dar gen reeds met de „Edelmann" kan schrijven. wier hoofdconstructie bestaat uit een hefboom verbonden aan een metalen typerol, die mede- draait bij het verschuiven van den hefboom langs het letterbord, en een drietal toetsen voor 't aangeven van hoofdletters, ruimte tusschen de woorden en van cijfers. Is de constructie derhalve zeer eenvou dig en sterk, en de machine zeer duurzaam defect raken is zoo goed als uitgesloten en mocht dit al eens zeer zelden het geval zijn, dan kan een ieder haar zelf repa- reeren wat meer zegt de prijs is zeer gering, zoodat deze ook onder het bereik van vele particulieren valt. Waren de prijzen der klavier machines 200 en hooger. de Edel- mann-schrijf machine, waarmede men 8 a 10 eensluidende brieven tegelijk kan schrijven, wordt in een gepolitoerd sluitbaar kistje voor 55 franco door geheel Neder land gestuurd. Wij twijfelen dan ook niet of deze machine, die al le goede eigenschappen in zich ver- eenigt, en met recht de machine de/""bekomst mag worden genoemd, zal vele kooDers vinden. Het werk van bet Roode Kruip. Aan een brief van Dr. van Engelen aan den voorzitter van het hoofcomité van het Ned. Boode Kruis is het vol gende ontleend, gedagteekend uit Lou- renco Marques van 28 Januari: Van 9 November tot op heden zijn in het hospitaal klinisch behandeld 853 lijders, poliklinisch 770, gestorven 6, zoodat we op gunstige uitkomsten kun nen wijzen, wel in aanmerking geno men den treurigen toestand waarin zij ons dikwijls bereiken. Wordt al ons werk hier door de burgers op den prijs gesteld, dien het verdient? Ja, meer dan dat. Het is een feit, dat de Boeren in den loop van dezen oorlog veel geleerd hebben en in de eerste plaats hebben leeren ap- precieeren wat door vreemden en spe ciaal door Hollanders voor hen ge daan is. Zooals wij den Boer hier zien, is hij een toonbeeld van gedweeheid, harte lijkheid en dankbaarheid. Met een traan in zijn oog verlaat hij dikwijls het hospitaal, dokter en zuster met een handdruk dankend in zijne een voudige taal voor alles wat ze voor hem deden. De Hollandsche ambu lance, daar voelt hij zich thuis, daar gaat hij heen, wanneer hij toestem ming heeft 't kamp te verlaten. Heeft hij raad noodig, vaak loopt hij naar den ambulance-dokter, zelfs met de onmogelijkste dingen. Nu de Boeren- paiient. Als zieke is de Boer de ideaal- lijder voor dokter en verpleegster. Volgzaam, doet hij stipt wat hem bevolen wordt; hij is geduldig, indien het lijden lang duurt en oppert nooit bezwaren tegen de behandeling; hierin onderscheidt hij zich zeer gunstig van vele uitlanders, le. Duitschers, die zoo gaarne ook eens een woordje meespre ken. Wordt hij genezen ontslagen, dan is het voor hem het grootste genot een botteltje Castorolie of een doosje „gal- pilletjes" machtig te kunnen worden. Zijn gezelschap op de ziekenzaal is uiterst polyglottisch, want hoewel de Boer het hoofdelement vormt, treffen we verder aan: Hollanders, Duitschers, Belgen, Franschen, Zweden, Denen, Ieren, Amerikanen, Italianen, Portu- geezen, Grieken, en zelfs kwam een naar de Boeren overgeloopen Tommy in behandeling. Van de kameraden te velde hebben we helaas nog niets vernomen; een loos gerucht, als zouden ze te Pretoria zijn, heeft zich naderhand niet be vestigd. Nederl. Werk!. Verbond. Het Al gem. Ne-deiiandsch Werk lieden-Verbond zal zijne algemee- ne vergadering dit. jaar houden op 7 en 8 April, te Amsterdam. De zittingen zijn verdeeld als volgtOpenbare le dag van 12 tot uiterlijk 4 uur, 2e dag van 9 tot uiterlijk 4 uur. Huishoudelijke le dag des avonds te 7 uur. a. komen aan de orde ver schillende' voorstellen tot wijziging der statuten. Daaronder is er een van de afd. Amsterdam om ook vrouwen tot het lidmaatschap toe te laten. Voorts wordt voorgesteld, dat de algemeene' vergadering er bij de aJdeelingen en in 't algemeen bij de vak- en werkliedenvereenigingen op aan zal dringen, de ouders op te wekken en aan te moedigen tot het zenden hunner kinderen naar de herhalingsschool, en al het mo gelijke te doen, dat het herhalings (vervolg) onderwijs in hun gemeen te goed geregeld worde en de gele genheid: om het te erlangen in rui me mate worde opengesteld. Strijen stelt de vraag: Kan het verbond de ten dienste staande krachten niet besteden om van staatswege te verkrijgen deskundi ge inspecteurs, die door een. daar toe in het leven te roepen wet, bij machte zijn het verwaarlozen'van landbouwgronden te beletten.. De afd. Krimpen a. d. IJsel stelt voor, dat het centraal-bestuur bij de regeering aandringe op het tót stand komen eener wet. welke ver biedt allen arbeid' van vrouwen die in vergevorderde zwangerschap ver- keeren, en tevens nog werken in fabrieken of aan voor haar schadie- lijk zijnden arbeid. Schiedam wil dat die alg. verg. een oordeel uitspreke over „sui kerbescherming en graanstokerij- en" met het oog op dien ellendigen toestand waarin de branderijen te Schiedam verkeeren. Schiedam wenscht pensioen voor invalide werklieden en vraagt of het niet gewenscht zou zijn, diat het Verbond er een beweging voor op touw zette, om de cand'idaten voor de Kamer over deze zaak te inter- pelleeren. De afd. MoordrechtGoudlerak wenscht dat het Verbond zich uit spreke ten aanzien van en zoo mo gelijk bij de bevoegde macht aan dring© op afschaffing van allen „mannelijken" arbeid1 door gehuw de vrouwen. De afd. Gouda stelt die vraag Kunnen er vanwege het Verbond geen pogingen in het werk worden gesteld; om bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te trachten den treinenloop te doen inkrimpen Vooral met het oog op den velen en moeilijken arbeid, welke van het personeel gevergd wordt, en ook ter voorkoming van ongelukken? De afd. HillesJuisFeijenoord stelt voorDe algemeene vergade ring spreekt de wenschelijkheid uit. dat alle vereenigingen zooveel mogelijk zich zullen onthouden van het vergaderen op Zondag. Het hoofdbestuur stelt voor, dat het verbond zich verklare voor een betere drankwet en dit in een adres ter kennis, van de Tweed© Kamer brengt. Slikkerveer wenscht bij de regee ring aan te dringen op bepalingen van een normalen arbeidsdag en een minimum-loon. In de huishoudelijke vergadering zal o. a. behandeld' worden een voorstel van Amsterdam,, ten. doel hebbende het oprichten van een arbeids-secretariaat voor geheel Ne derland, om op te treden bij even- tueele voorstellen tusschen patroon en werkman over loon, en arbeids tijd' en wat daaruit moge voorts vloeien. Huwelijk van de Koningin. Bij gelegenheid van den feestelijkea intocht van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins-Gemaal te Amsterdam worden in dc dienstregeling der Staats spoorwegen op 5 en 6 Maart de vol gende wijzigingen gebracht: Op 5 Maart zal de dienst op station Weesperpoort worden gestaakt van 9.15 vm. tot 1.30 nm, en zullen alle treinen der S.S. alleen te Amsterdam Centraal-station aankomen en ver trekken. Op 5 en 6 Maart wordt 's avonds tot den volgenden ochtend de dienst op den verbindingsweg te Amsterdam ge staakt Alle treinen richting Abcoude zullen derhalve op deze beide dagen van af 6.20 uur 's avonds alleen van het station Weesperpoort vertrekken en aldaar aankomen. Van Rotterdam- Maas en Gouda zal een extratrein loo- pen naar Amsterdam C. S. voor reizi gers der drie klassen; vertrek Rotter dam-Maas 8 uur, Gouda 8.24 en aan komst Amsterdam C. S. 9.28 vm. Voor dezen extratrein zijn geldig gewone enkele reis- en retourkaarten, gezel- schapshiljeten, kilometerboekjes en abonnementskaarten. De Provinciale Staten van Noord- Holland zullen en corps deelnemen aan de cour van gelukwensching in het paleis te Amsterdam, op Dinsdag 5 Maart. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, moe ten H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik het voornemen hebben, na hun bezoek aan Amsterdam een paar weken te vertoeven te Schwerin, om daar hun verblijf op het Loo voort te zetten. Het partijbestuur der sociaal-demo cratische arbeiders-partij heeft een schrijven gericht aan het hoofdbestuur der Soc.-dem. Onderw-vereeniging, waarin het verklaart te betreuren, dat, die vereeniging reeds geruimen tijd voor de verkiezingen een bepaalden persoon voor een bepaald district (den heer Ketelaar voor Amsterdam V) heeft aangewezen, zoodat de vrijheid van handelen van partijgenooten, die niet tot genoemde vereeniging behooren, zeer sterk belemmerd wordt. Boven dien verklaart het partijbestuur van oordeel te zijn, dat de aanwijzing van candidaten het werk is van de afdee- lingen en kiesvereenigingen in de ver schillende districten. Hoeveel er geseind werd. In de week van het huwelijk vani H. M. de Koningin, van "Maandag 4 Februari tot Zaterdag 9 Februari, zijn op het telegraafkantoor te 's-Gravenhag© behandeld1 17.306 te legrammen. terwijl het gewone aantal per dag om en bij de 1500 bedraagt, wat voor die zes dagen dus een totaal van 900 zou hebben opgeleverd'. Op den huwelijksdag zeiven zijn 4500 telegrammen ontvangen en verzonden daaronder waren er van 300, 500, 700 1000, 2000 woorden. Eene herleiding van wat op dien dag door dle telegrafisten is gedaan tot telegrammen der normaal ge middelde lengte geeft naar schat ting van mannen van het vale de uitkomst, dat men de> drukte van dien dag kan gelijkstellen met de behandeling van 45.000 gewone te legrammen. Men deelt ons mede, dat a.s. Zater dag Dr. H. Gorter voor de vereeniging S. L. te Amsterdam zal optreden met het onderwerp: „Het historisch-mate- rialisme en de veelgesmade idée." Weerbericht. VERWACHTING: zwakke tot matige Zuidwestelijke wind, bewolkt, geringe toename in temperatuur. Sport en Wedstrijden. Paarden. Onder de laatste namen aan Engel- sche renpaarden gegeven, komen voor Christiaan de Wet, Louis Botha en Pie- termaritzburg. Een sportuitdaging. Een zeer eigenaardige uitdaging op sportgebied heeft de heer V Chardiut te Asnières in de „Vélo" gericht tot alle amateurs leden van de „Union de So- ciétés Frangaises der Sport-Athleti- ques" bevattende een gemengden wed strijd op de volgende conditiën. De wedstrijd zal bestaan in zes ver schillende afdeelingen achter elkan der. le Schietwedstrijd met de karabijn zes schoten afstand 15 meter; 2e wed strijd op fleuret (2 touchés); 3e wed strijd op degen (2 touché's); 4e vier honderd meter hardloopen; 5e eene partij boksen (volgens Eng. methode) 2 ronden van 2 minuten en 4e twee par tijen worstelen eene Griekscn-Romein- sche en eene vrije worstelwedstrijd. Deze uitdaging, zegt de „Vélo", is echter minder merkwaardig als die, welke dezer dagen in de Engelsche „Sporting Life" voorkwam en het vol gende behelsde. lo. 10 Eng. mijlen wielrijden: 2o. met een vierspan voor een mailcoach rij den van Brondesberg Martle Arch (zeer moeilijken weg); 3o. zwemmende de Serpetine-rivier oversteken; 4o. rijtoer te paard door Hyde Park; 5o. per auto mobiel naar Hammersmith; 6o. roeien van Hammersmith naar Barnes; 7o. een moeilijk gerecht gereedmaken in de keuken van een groote restauratie te Londen; 8o. een partij biljart spelen; 9e in rok een wals dansen; lOo. dinee- ren te Brighton; llo. teruglceeren in Londen; 12e zich naar blastings bege ven; 13e terug naar Londen; 14e een gedicht voordragen in één café-chan- tant; en ten 15e een partij kaartspelen in een bekende club. De uitdager wedt eene som van vijf honderd pond sterling, hetgeen hem belet, zegt het blad, om hem voor een grappenmaker, maai' niet voor mal te houden. Schaken. Internationale schaakwedstrijd te Monte-Carlo. De stand is Jail or ski 9 3/4Von Scheve en Schlechter 8 1/2; Tsjigorin 7 3/4; Alapin 7 1/4; Blackburne 6 1/4; Mieses en Gunsbcrg 6 Marco 5 1/2 Reggio 4 3/4; Marshall 4 1/; Mason en Winawer 3 1/2 Didier 1/4. Om den lsten prijs gaat het nu tus schen Jonawski enTsjigorïn. Janowski heeft nog een partij te spelen met Mar co, en kan dus met 10 punten uitko- 'men. Tsjigorin heeft nog een gewone partij te spelen met Miesses en een beslissende partij met Alapin, boven dien een afgebroken partij met Black burne te beëindigen, zoodat hij in 't gunstigste geval zijn score kan brengen op 10 1/4 punt. IZeilen. American Cup. De koperkoning T. W. Lawson te New-York laat een nieuw jacht bouwen, dat hij wil laten mededingen in den wedstrijd om de „America Cup". Voetbal. Wedstrijden op Zondag a.s. Beker. D, F. C.—R. A. P., den Haag. Vol hardingQuick, Amsterdam. le klasse West. Comp. AjaxH. V. V., Leiden. Haarlem Velocitas, Heemstede. Rapiditas Sparta, Rotterdam. West. 2e klasse A. II. F. C.—Swift (A.), Haarlem. A. V. V.Quick, Amsterdam. Oost. le klasse: Utile Da leiHercules, Deventer. Vic toriaQuick, Wageningen. Letteren en Kunst. Bij Koninklijk Besluit van den 4en Januari 1.1. is een nieuw algemeen re glement voor het vervoer op de spoor wegen vastgesteld, dat den len Maart in werking treedt. Zoo voor het ver voer van reizigers als van goederen zijn daarbij bestaande bepalingen ge wijzigd of nieuwe gemaakt. Elk reizi ger en elk, die goederen te vervoeren heeft, zal dus in zijn eigen belang wel doen van het nieuwe reglement kennis te nemen. Onder goederen zijn hier in het bijzonder ook te verstaan paarden en vee. De bepalingen omtrent het vervoer daarvan hebben o. a. wat den leveringstijd betreft niet onbelangrijke wijzigingen ondergaan. De bepalingen omtrent goederen, waarvan het ver voer per spoorweg verboden of slechts voorwaardelijk toegestaan is, zijn meer in overeenstemming gebracht met die, welke in internationaal ver keer gelden. De lijst van laatstbedoel de soort goederen is daartoe belang rijk uitgebreid. Ook zijn nieuwe mo dellen van vrachtbrieven bij dit regle ment vastgesteld. Eene uitgaaf van het nieuwe regle ment met bladwijzer bewerkt door den heer K. H. Beijen, afdeelingschef bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, verschenen bij de firma J. G. Terveen Zn. te Utrecht, is voor 50 ets. in den boekhandel ver krijgbaar. De heer Beijen heeft hij deze gele genheid bij dezelfde firma tevens een nieuwen druk doen verschijnen van de reeds vroeger door hem bewerkte spoorwegwet, van eenige uit die wet voortgevloeide Koninklijke Besluiten en van het algemeen reglement voor den dienst o pde spoorwegen, een en. ander met opneming van al de wijzi gingen en aanvullingen, die daarin tot heden gebracht zijn. Land- en Tuinbouw. Een verplaatsbaar priëel Onder bovenstaanden titel werd on langs in een der Fransche tuinbouw bladen voor de kapitale som van dui zend gulden een klimopboom te koop aangeboden, die ongetwijfeld een be langrijken ouderdom heeft bereikt. Deze boom toch heeft een rechten stam van ruim 47 cM. omvang en een hoogte van 2.70 M., de kuip waarin hij staat hieronder begrepen. De takken schieten allen regelmatig uit den top en vox-men met hun dicht loof een koepeldak, hetwelk aan zijn benedenvlak een middellijn heeft van omstreeks vier meter. Deze klimop is te merkwaardiger, omdat hij in een kuip staande, naar vei'kiezing kan worden verplaatst. Men kan dei-halve door middel van de zen boorn, als bij tooverslag een mooi berceau vormen, of wel, indien men hem op een binnenplaats stelt, in een oogwenk een sierlijke veranda of een schaduwrijk prieel doen verrijzen. V eeverzekering. Op 31 December 1899 bestonden in België 595 maatschappijen ter onder linge verzekering van rundvee, waar van 485 erkende en 111 niet-erkende. Het getal leden bij deze maatschap pijen aangesloten, bedroeg 57.186, het aantal vex-zekerde dieren 164.028 ter gezamenlijke waarde van fr. 55.478.783, terwijl gedurende dat jaar 4847 stuks verzekerde dieren stierven of werden afgemaakt. Aan vergoeding werd in totaal uitgekeerd fr. 457.786 waaron der niet begrepen de schadeloosstellin gen van de regeering, tot een bedrag van fr. 93.708. Met inbegrip van dieren, verzekerd bij het Landbouwfonds van West- Vlaanderen en het fonds der provincie. Antwerpen, zijn ingeheel België onge veer 442.000 stuks nindvee verzekei-d of ongeveer 40% van het totaal stuks aanwezig vee. Aangezien de verzekei-- de dieren uitsluitend melkkoeien zijn, is daardoor ongeveer 60% dezer dieren vex-zekerd. (Landbouw-Weekblad). Wanneeris hetdebestetijd om boo men te hakken? Een. groot Duitsch grondeigenaar, Graaf von Pfeil, beweert, dat de ge woonte oxxx boomen (tixximerhout) xxx de wintermaandexx te kappen op een algemeene vex-spreide dwaling berust en heeft, om het omgekeerde gevoel te staven, een aantal voorbeelden en fei ten in een bx-ochure verzameld. Hij is trouwens de eerste niet, die er zoo over dacht. Gedurende den winter, zegt hij, zijn houtcellen met zetmeel' gevuld, dat door de insectenlarven ge-, zocht wordt en toegankelijk is voor vochtigheid. Des zomers bevatten die, cellen een suikerhoudend vocht. Wor-i den de boomexx dan gekapt en van da schors ontdaan, dan dx-oogt hot hout spoedig, het wordt hard, larven drin gen er xxiet in door en er ontwikkelt zich geen schimmel op. In Silezië kapt men de boomen meestal in het schoone jaargetijde, omda;t de bergen des win ters met een dikke sneeuwlaag bedekt zijn, maar men weet er sedert onheug lijke tijden, dat een pijnboom, des zo mers gekapt, eeuwen lang gaaf blijft, terwijl hij als winterhout na 50 jaren heeft uitgediend. Wil men zaad beveiligen tegen den aanval van muizen en vogels, dan gaat men op de volgende wijze te werk. Men doe het zaad in een vat of kom, be- vochtige het met water en vermengde het zoolang met eexx weinig menie, tot dat al het zaad goed dooxlrokken is. Als het zaad en de menie opgedroogd zijn zaait men; de kiemkracht zal er niets door geleden hebben en geen dier zal het zaad meer aanraken. Mollen verdrijven. Mevrouw Robt. Linney, deelt in „the American florist", een gemakkelijk middel mede om mollen te verdrijven. Haar tuin, zoo schx-ijft ze, was een jaar of di-ie geleden, één molshoop, geen wonder dat zij naar middelen zocht om vaxx die lastige dieren bevrijd te worden. Plant de Wonderboom (Ricinus communis) raadde een Engelsch tuinbouwboek aan, wat zij deed en met het beste suc ces. Van mollen is geen sprake meei-. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Een geneesmiddel voor Asthma. Dr. R- SCHIFFMANN's middel tegen Asthma geeft onmiddellijke verlichting zelfs bij de hevigste aanvallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij J. VAN GIJL1K, Haarlem, in pakjes van fl. 1.50 en fl. 2.75. Rechtszaken. In den naeiLt van dien 4en op den 5en 'October tegen twee uur, liep het echtpaar Visser op de Gelderschekade te Am sterdam^ om naar hun woning te gaan, op de Prins Hendrikkade. Plotseling werd de heer Visser van achter aangegrepen. Een man sprong hem op den rug, rukte aan zijn das, zoodat deze scheurde en twee slippen op den grond vielen. (De aangerande was gewoon op zijn das een diamanten speld te dragen, het toeval wilde echter dat dit d.e- zen avond niet het geval was.) De heer Visser schudde den aan rander van zich af, pakte liem beet, duwde hem op den grond en gaf hem een flink pak slaag. Hierna werd de wandeling ver volgd, toen even later de echtge- noote van achter aangevallen werd, aan de ooren gerukt en getrokken, om de juweelen oorknoppen hoogst waarschijnlijk, die zij droeg. De man pakte den brutalen aan rander beet en diende hem weder om zóó'n rammeling toe, dat een blauw oog, builen en schi*ammen het resultaat waren. De ooren van juffrouw Visser waren een weinig doorgescheurd, terwijl de oorknop pen verbogen waren. Inmiddels was de politie toege schoten en werd de aanrander ge arresteerd. Deze, Benjamin Boaz gehceten, wist natuurlijk niets van het ge beurde, had zich althans aan het hem ten laste gelegde niet schuldig gemaakt. Hij was dien nacht eenigs- zins dronken en liep op de Gelder- sche Kade. Hij stootte toen tegen het echtpaar aan, waarop de man hem een pak slaag gaf. Hij heeft zich toen tot het uiterste verdedigd. Den 15en Januari werd Boaz we gens poging tot diefstal en mishan deling bij verstek veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Van dit verstek-vonnis kwam de veroordeelde in verzet, en. Dinsdag diende de zaak weder voor de rechtbank te Amsterdam. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, requireerde bekrach tiging van het vonnis. De verdediger m.r. L. de Hartog, meende dat er in het geheel geen sprake kan zijn van poging tot dief stal. De beklaagde immers is van veel kleinere gestalte dan de heer Visser. Voor een aanranding zou dus zeer veel moed noodig geweest zijn. Bovendien is een tweede aan randing eeii in het geheel niet te verklaren feit. Beklaagde heeft gedurende den vooravond in dezelfde herberg ge zeten met den heer Visser. Hij wist dus zeer goed dat deze geen dasspeld: droeg. De verdediger vroeg vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Te Montceau-les-Mïnes bebbexx de werklieden van de fabriek van Ailliot het werk nu ook gestaakt. In de fa briek van Ailliot worden de materia len gemaakt die in de mijnen worden gebruikt. De directeur wilde dat twee zijner wex-klieden werk zouden ver richten voor een mijn waar het wexls,,

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2