Tweede Blad Koning Mammon. behoorende bij. jHasrlem's Dagblad" van Donderdag 28 Febr. 1901. Ho. 5420 Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 19 Fe bruari jl. aan J. van den Boogaard vergunning is verleend tot oprichting van eene kleerendrogerij op den zolder van het perceel aan de Oranjeboom- straat No. 131a. Haarlem, 25 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van J. Joosten om vergun ning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Wolstraat No. 20. Haarlem, 25 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNAC^ni, BURGEMEESTER on WETHOU- DERS van Haarlem, Doen te weten, dat van bedien op alle werkdagen, van des voormid dags 10 tot des namiddags 4 uur., tot 12 Maart e. k., 's namiddags tem 1 ure, ter e-emeente-secretarie (7e Afdeeling) ter visie is neden-gelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van P. Coelen om ver gunning tot oprichting van eene inrichting tot bereiding van melk producten, met gebruikmaking van een stoomketel, in het perceel aan d'en Kruisweg No. 70 en dat op dan 14en dag na heden, zijnde 12 Maart e. k., en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeen tebestuur of een of meer zijner le den.. bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 26 Febr. 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, BOREEL, Secretaris. PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne, be schikking van 19 Februari jl. aan Heringa en Wüthric-h, eene nieu we voorwaarde is opgelegd, toege voegd aan hun besluit did. 10 Aug. 1899 No. 1/301, waarbij aan Kidier- len Co. vergunning is verleend tot oprichting van eene inrichting tot opwekking van electriciteit, waarbij als beweegkracht een gas motor zal worden gebezigd, in het perceel aan de Schoutensteeg No. 6. Haarlem, 25 Febr. 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, BOREEL, Secretaris. PIJNACKER. Stadsnieuws Ned. E. K. Volksbond. Vervolg). Hier vraagt en bekomt de heer W. A. J. van de Kamp het woord, die on geveer het volgende zeide: HoogEerw. Monseigneur, wanneer ik hier 't woord voer dan wil ik aller eerst een woord van waardeering spre ken tot u Mgr., omdat wij u in deze vereeniging, welke benaming zij dan ook moge dragen, maar wat toch in alk geval was een R. K. Werklieden- vereeniging, omdat wij u Monseigneur, hebben leeren kennen, als een zeer eerbiedwaardig, maar bovenal recht vaardig man. Wij hebben u Mgr. niet alleen leeren kennen, doch wij hebben u leeren hoogachten, wij hebben u leeren liefhebben en hoeveel te meer zal dit nu niet bet geval zijn, nè. dezen avond, nu door u zoo kort, maar in volle duidelijkheid en onomwonden wordt bevestigd, datgene hetwelke het afgetreden bestuur beweerde. Ontvang daarvoor Monseigneur mijn oprechten dank en u geachte leden, hetzij mij vergund ook tot u een woord te spre ken. en wanneer ik dit doe dan mag ik u zeker wel herinneren aan mijn woor den meer dan eens tot u gericht, wees 'bedaard, blijft kalm. de knoop zal recht worden doorgehakt en alles komt op zijn pootjes terecht en ziehier, alles is op zijn pootjes terecht geko men. Uit den mond van onzen geach- ten Mgr. Konings, hebt ge vernomen dat Haarlem niet was en ook nog niet is een onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, doch dat Haarlem is eene op zich zelf staande vereeni ging, bij gevolg een R. K. vereeniging, waarin het centrale bestuur van den Ned. R. K. Volksbond geen zeggings kracht heeft- en dit wetende' was het dan een wonder, dat toen het afgetre den bestuur een schrijven ontving van dat C. B„ dat zij allen als lid werden geroyeerd, dat wij toen zeiden halt! C. B. gij gaat uwe bevoegdheid te bui ten. Gij hebt hier niets te royeeren, dat recht behoort ..uitsluitend en al leen" aan de leden onzer vereeniging, ,,een recht" waarvoor het afgetreden bestuur ter wille der rechtvaardigheid vermeende te moeten strijden. En nu geachte vergadering: Wat rest ons nu wij hebben gehoord van Mgr. Konings? Zooals ik zoo straks zeide, dat, wil deze vereeniging worden een onderaf- ling van den N. R. C. Volksbond, uwe statuten moeten herzien worden en wanneer dit gebeurd is, dan pas zal uwe vereeniging zijn een onderafdee- ling van den N. R. C. Volksbond. Hier toe te willen medewerken zullen ze ker, naar ik hoop, vele leden; toch meen ik meer in bet bijzonder tot die genen een aansporing hiertoe te moe ten doen, die wel eens bestempeld worden met den naam van oppositie mannen. Wanneer op dit oogeniblik hier de vraag gesteld zou worden, wenscht ge werkelijk lid te worden van den N. R. C. V., of blijft ge hij uwe oude vereeniging, dan moest dit nood wendig een scheuring veroorzaken, ongeacht of deze een groote dan wel een kleine scheuring zou zijn; doch een scheuring kon niet vermeden worden. Daarom acht ik het mijn plicht u hier en op dit oogenblik te wijzen op de moreele en finantieele gevolgen daar van. Immers, door een scheuring krijgt men verbrokkeling van kracht, iets waartegen men met alle kracht moet ageeren, doch ook d'e finantieele gevolgen moet men niet te licht ach ten. De nieuwe vereeniging zal zeg gen: zie zoo, wij richten alles nieuw op en gij, oude vereeniging, gij behoudt uwe statuten, waar ge u zoo aan vast geklampt hebt. Gij behoudt uwe brand kast, die leeg is (gelach) en gij behoudt uw ge-bouw. Dit alles is uw eigendom. Doch men vergete niet, dat op dat ge bouw een hypotheek rust van f 14000 een hypotheek, ongetwijfeld veel hooger dan de werkelijke waarde, en ook dat deze hypotheek zóó hoog is ge geven, niet om de innerlijke waarde van dat gebouw, maar wel omdat in dat gebouw gevestigd was de N. R. C. Volksbond. Deze omstandigheid mede te helpen veranderen, zou dus een im- moreele daad zijn, iets waaraan ik niet medeplichtig wensch te zijn. Vóór alles is het dus zaak, èn voor de mo reele èn voor de finantieele kracht, om geen scheiding, te veroorzaken. Splitst u dus niet, maar blijf één aaneenge sloten geheel vormen, en wanneer gij gesteld wordt voor het feit om een nieuw bestuur te kiezen, brengt dan uw stemmen uit op mannen, waarvan gij de zekerheid hebt. dat zij uwe be langen zullen behartigen. Wat mij persoonlijk betreft, ik weet dat ook mijn naam prijkt op de reeds ingele verde candidatenlijst, doch ik verzoek u vriendelijk niet uw stem op mij te willen uitbrengen, aangezien ik eene eventueele benoeming niet zal aan vaarden. En vraagt gij mij waarom niet? Och. mgr. Konings heeft zoo straks gezegd, wie o* wat de oorzaak is dat doet niets ter zake. Welnu ik zeg u eveneens dat komt er niet op aan, maar een feit is het, dat ik mijn ge gronde redenen daarvoor heb. En nu tot slot, mgr., ik kan u zeker felicitee- ren met uwe waardige houding in de ze, en u, geachte leden, u wensch ik veel geluk in alles en ik hoop, dat wan neer u dan werkelijk leden zijt van den N. R. C. Volksbond, en als zooda nig Haarlem een onder-afdeel ing vormt, dan wensch ik u van harte toe, dat uw ledental binnen korten lijd der mate zal toegenomen zijn. als bet in de laatste jaren is afgenomen. (Lang durig applaus.) Mgr. Konings, alsnu weder het woord nemende, zegt dat hij nu eigen lijk niets meer te zeggen heeft en dit ook niet zal doen, en verzoekt de aan wezigen te stemmen of zij lid wen schen te worden van den N. R. C. V. en verzoekt hen die dat wenschen, op te staan. De heer v. d. Kamp vreest een onzuivere stemming en geeft in over weging, dat zij die geen lid wenschen te worden zullen gaan staan, hetgeen door Mgr. Konings wordt overgeno men. Zij die dus niet wenschen lid te worden van den N. R. C. V., werden verzocht op te staan. Geen enkelen dei- aanwzeigen verrees echter van zijn zetel, zoödat alle zich bereid verklaar den lid te worden. Deze uitslag werd met algemeen applaus begroet. Mgr. Konings zeide toen, dat hij wel wist. dat de Haarlemmers hem wel mochten en hij dit wetende, hierop wel eenigs- zins gesteund had, doch in zoo'n kor ten tijd en zoo'n vreedzame oplossing had spr. niet durven hopen. Spreker dankt allen daar oprecht voor. Den voorzitter sloot de vergadering eveneens met -eene dankbetuiging aan allen, inzonder aan den heer v. d. Kamp, die hedenavond, even als voor heen, door zijn mannelijke, geestdrift volle, doch tevens vredelievende woor den, heeft weten te bewerken datgene hetwelk hier hedenavond is geschied, met welke woorden de vergadering met een daverend en langdurig ap plaus instemming betuigde. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank alhier van 26 Februari 'dol is opgeheven het faillissement van Ja cob Meijer senior, vroeger bakker, wo nende te Velsen, welk faillissement door genoemde rechtbank was uitge sproken bij haar vonnis van 5 Febru ari 1901. Schouwburg. Donderdag wordt hier in den schouw burg ..Gestrenge Heeren" opgevoerd. Uit Rotterdam wordt er aan de „Te legraaf" over geschreven: Wanneer wij zeggen, dat de heer P. D. van Eijsden geluk k<~ was in zijn keuze, toen hij besloot het blijspel „Ge strenge Heeren" van Bluraenthal en Kadelburg door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap te doen opvoeren, dan zeggen wij niet te veel. Drie- en viermaal moest ook gisteravond we der na elk bedrijf bet scherm omhoog. Het stuk, van Duitschen oorsprong, is een parodie op de Lex Heinze en de schrijvers zijn er in. geslaagd op de meest amusante wijze de onmogelijk heid aan te toonen om de zedelijkheid door wetten te verheffen. Het succes van het stuk hangt intusschen ook voor een groot deel af van de verföo- ners, doch waar het hierop aankomt kan men dit gerust aan het Rotter damsch Tooneelgezelschap overlaten. De typen door Poolman, Van Kerck- hoven, De Jong, Van Hees en W. van Zuylen Jr. geleverd, waren allerkoste lijkst, terwijl Tartaud, die geen kari katuur had te maken, door zijn een voudig leuk spel zich een groot deel van de behaalde lauweren mag toe rekenen. Wij kunnen er tevens gerust bijvoe gen dat dit nu wel eens een stuk is, waarvan men zijn dochters mag laten genieten. De horloge- en uurwerkmaker de L. van wiens oplichterijen zoowel hier als in de omgeving, wij onlangs mel ding maakten, is thans gearresteerd en gevankelijk van Haarlemmermeer naar hier overgebracht, In het St. Elisabeths-Gasthuis is Maandagmiddag een werkman ontre- noemn, die een wonde aan de lip had, Men denkt aan bloedvergiftiging. Een geneesheer schreef dit toe aan het scheren met een besmet .scheermes. F. Smid Kuiper aan de gemeente reiniging kreeg Maandagavond, van zijn werk naar huis gaande, op den Harmenjansweg een hevige bloedspu wing, met het gevolg, dat hij plotse ling overleden is. Ned. Hertr. Kerk. Ds. G. J. van Paassen te Meppol heeft het beroep naar hier aangenomen. Voor de Boeren vrienden. Onze stadgenoot, de heer Versélewel de Witt Hamer, heeft van zijn broeder, krijgsgevangene der Engelschcn to St. Helena, en als zoodanig belast met. de post-administratie der Boeren in krüvs gevangenschap aldaar, eene hoogst in teressante en eigenaardige zending ontvangen, die den Boerenvrienden vooral en verzamelaars van curiositei ten en postzegels in het algemeen, zeer zeker welkom en belangrijk zal voor komen. De heer Versélewel de Witt Hamer te St. Helena nl. heeft en daartoe was hij door zijn tegenwoordige be trekking uitnemend in staat aan de krijgsgevangenen verzocht hun brief omslagen te mogen behouden. Dat werd hem toegestaan en deze briefom slagen zond hij naar Haarlem, met bet doel ze te verkoopen en de opbrengst aan te wenden ten behoeve der vrouwen van de krijgs gevangen Boeren en de gelden te stor ten bij D. Broelchuisen van Pretoria, welbekend. Wa'airïn nu bestaat de eigenaardig heid van die zending? Vooreerst krijgen deze couverten door den tijd natuurlijk historische waarde. Dan bevatten zij de adressen van vele bekende voorvechters van de Boe- renzaak. Vele der adressen zijn gestempeld met het Zuid-Afrikaansche merk: ge opend onder krijgswet, andere geven het Engelsche censuur-merk te zien: opened under martial law, of het ge wone stempel van den censor. Op postzegels zijfi de zwarte letter tjes V. R. I. doorgedrukt enz. Wij zagen o. a. couverten waarop bijbelteksten, getuigend van vast ge loofsvertrouwen waven geschreven, als bv. „Zoo God met ons is, wie zal tegen ons zijn", „In het Huis mijns Vaders zijn vele woningen," en andere. Op een anderen briefomslag was de loop van 't kaartspel e an wteek nil yr-ifs bevatte een couvert immortellen, op een ander stond de naam van den geadresseerde: one of tBr> prisoners., taken with Cronjé at Modderfontein- river, en de datum van dat feit. Kortom, elk der adressen bevat de een of andere merkwaardigheid, die uit het oogpunt van Boerensymnathie of als curiositeit voor verzamelaars inderdaad groote waarde heeft. Vooral die waarop landschappen zijn gesg&ilderd door do krijgsgevangenen, zijn heel interessant. Wij voor ons althans hebben ze en de postzegels ook (o. a. van sixpence, waar dit bedrag was doorgeslagen en daarvoor in de plaats geschreven one shilling), met veel belangstelling zichtigd en wensch den heer de W. H. van harte toe, dat hij in 't be lang der goede zaak veel royale koo- pers voor zijn curiosa mag vinden. Haarlemmer bede n 'pa?rn- woude Ter gemeente-secretarie zijn '72 aan giften ingediend voor plaatsing op de kiezerslijst. Heemstede. Maandagavond omstreeks 10 uur meldde zich bij de gemeente-politie alhier aan om nachtverblijf een man. schamel gekleed en barvoets, die was komen loopen van Amsterdam. Hij verklaarde bij de Haarlemsche politie vruchteloos om nachtverblijf te heb ben gevraagd; Dinsdagmorgen heeft hij zijn reis naar 's Gravenhage, na van kousen en schoenen voorzien te zijn, kunnen vervolgen. Binnenland. IT. M. de Koningin-Moeder, ten zeer ste op prijs stellende de gevoelens die geleid hebben tot het brengen van een serenade aan H. M. op 1 Maart a.s. des avonds te 8 1/2 uur, bij bet betrekken van het Paleis in het Lange Voorhout, heeft verklaard deze hulde gaarne te zullen aannemen. Acad. Examens Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer J. G. Schurmann, geb, te Rotter dam. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer R. A. W. J. J. Cremers, geboren te 's- Gravenhage. Nederl. "Werkl. Vermond. De algemeene Bondsvergadering wordt 7 en 8 April a.s. in d'Geelvinck te Amsterdam gehouden. Mij tot Nut van 't Algemeen De algemeene vergadering der Maatschappij zal Woensdag 29 Mei in het gebouw der Vrije Gemeente te Am sterdam gehouden worden onder lei ding van prof, mr. M. W. F. Treub. Sell ooi-kin d erb?' d. In het „Bouwkundig Weekblad" geeft de heer H. Leguit, ass.-architect der gemeente, oen beschrijving bij teekeningen van het nieuwe school- kinderbad aan de Frederik Hendrik straat te Amsterdam. Tn de voornaamste zaal zijn langs de wanden 40 kleine kamertjes, elk met, een douche, waarvan de voorzijde open is, zoodat de badmeester of bad juffrouw, in hét midden der zaal staande, elk kamertje kan controlee- ron; de vloer in deze vertrekjes bestaat ai it, houten roosterwerk, waaronder een hellende öteenen vloer met afvoer- goot naar een riool. Een groep van 40 jongens of 40 meis jes, uitmakende de helft van 2 klassen, onder begeleiding van hunne geleiders of geleidsters, de ingang önnr«r«m>de. komen in het wacht- en speellokaal, waar zij zoo lang vertoeven, totda't zij in liet, aangrenzend ontkleedlokaal kunnen worden toegelaten. In dit ontkleedlokaal gekomen, scha ren de kinderen zich langs de aldaar geniaalste zitbanken, allen met bet- gelaat naar den muur. en, op heko men commando, ontkleeden zij zich tot op bet laatste kleedingstuk, hunne kleederem ophangende aan kapstok ken, die langs de vier wanden van het lokaal zijn aangebracht. Op een gegeven teéken van hun ge leider of hun geleidsters begeven de der, In opende op een linoleumkleed, naar de douche-zaal en plaatsen zich tusschen de zitbanken en de douche- kabinetjes; de geleider of geleidster plaatst zich in het midden der zaal in de onmiddellijke nabijheid van twee z.g. mengkrancn. geeft een commando en de kinderen, hun laatste kleeding stuk op de zitbank neerleggende, plaat sen zich onder de douche, waarna de mengkranen langzaam worden omge draaid en eerst warm, geleidelijk over gaande' i:n koud. en daarna weder warm water uit de douche stroomt. Naar gelang van het jaargetijde wordt de temperatuur van het water geregeld. Elk kind heeft onder zijn bereik een schoone hand- of baddoek, benevens voldoenden voorraad zeep om zich verder'te reinigen. Daarna treden de kinderen uit de kabinetjes, kleed en zich met het afge legde kleedingstuk en begeven zich in eene rei naar bet kleedvertrek, waar zij zich onder toezicht en zoo noodig met |enigê hulp van begeleiders(sters) in het wachtlokaal te hebben, gemar cheerd en gespeeld, weder school- xvnarts te gaan. Tijdens heit ontkleeden, baden en weder aankleeden. is een andere groep van 40 kinderen het wachtlokaal bin nen gekomen, die het ontkleedlokaal door de eene deur binnengaan op bet zelfde oogenblik, dat de gebaad heb- bnde kinderen door de tweede deur in het speellokaal terugkomen. Op deze wijze geregeld, rekent men dat, na eenige oefening, een groep van 40 kinderen 15 k 20 minuten voor het baden noodig heeft en dus 120 tot 160 kinderen per uur een bad kunnen nemen. De inrichting, 5 uur per dag geopend zijnde gedurende 5 dagen per week, kan aan 3000 tot 4000 kinderen per week een bad verstrekken. Noerbcri'ch. Naar aanleiding van veranderingen in het bestuur der weesinrichtinc te Neerbosch, schrijft men aan het ,,ITbl." van betrouwbare zijde Is er een tijd geweest dat de weesin richting te Neerbosch zich mocht ver heugen in de sympathie van duizenden in den lande, nu blijkt ook daar na den vloed een ebbe te zijn ingetreden. Naar wij vernemen zijn de financieele moeilijkheden groot en heerscht er een gedrukte stemming. De predikant Van Hoogenhuyze te Nijmegen, voorzitter, en de heer Duys te Eist, lid van hei bestuur, hebben ontslag genomen; de overige heeren blijven middelen bera men om de inrichting, die zoovele ja ren voor zoovelcn tot zegen was, te helpen. Een circulaire, onlangs ver spreid ter verkrijging van buitengewo ne giften, heeft veel minder gevolg ge had dan men wel had gewênscht. Me de naar aanleiding van die slechte re sultaten schijnt verschil te zijn ont staan in de beschouwing over de wij ze van voortgaan op den thans bestaan- den voet, of het sterk verminderen van het aantal wezens waartoe immers niet. dan noode zou worden overge gaan De inrichting niet haar vele groote gebouwen, werkplaatsen enz. is een dor,) m 't klein; zal men nu door eike ontvolking, voor een groot deel fii fnS' »at a,Ics ongebruikt daar la ten staan? Willem Prenger. LTfT? genom6n na het vinden van het lijk van Naatje Krijnen, is onw^n"" 2ii" »reTO"i"e hechtenis Voor on door onderwijzers do ^veode Kamer wordt door N-prfUt, i i hoofdbestuur van het i Onderwijzers-Genoot- schap en van den Bond van Neder, êdé f, ""dewiizers, alsmede door van Jhül Yereeniginff van Hoofden Zr l, 1,1 Nederland, een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat rij in de voorstellen tot wijziging der wet P het lager onderwijs ten hoogste waardeeren de toepassing van het be ginsel, dat aan alle onderwijzers peri odieke verhoogingen hunner jaarwed den worden gewaarborgd, doch teleur gesteld zijn in hun verwachtingen in zooverre, dat niet alleen in de voorge stelde wetswijziging de salarissen der onderwijzers allerminst afdoende wor den geregeld, maar dat zelfs de voor gestelde regeling beneden de beschei den wenschen blijft, neergelegd in hot adres, dat zij in Mei 1899 aan H. M. dc Koningin hebben gericht. Op de gronden in dat adres vermeld verzoe ken zij met den meesten aandrang het ontwerp van wet ten aanzien der jaar wedden van de onderwijzers in over eenstemming te brengen met de rege ling in hun adres voorgesteld. Indus rijscholen en Veilig heidswet, Tegen het, bestuur der Industrie school voor meisjes te Arnhem is on langs proces-verbaal opgemaakt, om dat. liet heeft in werking gebracht een school, tevens werkplaats voor naaien, borduren, breien en dergelijk tot het manufacturiers- en naaistershedrijf behoorend werk, bestaande uit ver schillende met elkander in gemeen schap staande lokalen, in welke loka len si rids dien tijd onderricht wordt gegeven in genoemd werk en waarin' tevens voor het manufacturiers- en naaïstersbedrijf van genoemde ver eeniging en ten bate van deze pleegt gewerkt te worden aan het, ook op bestelling, tot verkoop en tot verbruik geschikt maken van zijden, katoenen, linnen, wollen en dergelijke stoffen, en in welke lokalen, althans in een of meer daarvan of in alle tezamen, sinds dien tijd meer dan tien personen plegen te verblijven, terwijl genoemd bestuur als hoofden en bestuurders van genoemde werkplaatsen, niet bin nen een maand na het in werking tre den daarvan aan den burgemeester dor gemeente Arnhem hebben gezonden de ingevolge art. 13 der Veiligheidswet vereischte opgave van het bedrijf, dat werd uitgeoefend en van het aantal personen, die aldaar in den regel zou den verblijven. Zoo luidt het proces-verbaal, dat ten gevolge zal hebben dat moet worden uitgemaakt of industriescholen e. d. onder art. 13 der Veiligheidswet vallen „Wo eu daar menschen ia dat hol" De predikant G. Boersma te Hol landscheveld schetste eonigen tijd geleden in de Hoogeveensche Ct." het treurig lot van een gezin in zij ne gemeente en had de voldoen in" het een eigen woning en verdere gemakken te bezorgen. Later werd onder bovenstaand opschrift opnieuw voor een gezin de liefdadigheid ingeroepen doch al spoedig gingen stemmen op, die twijfel uitspraken of de nood bij die z. g. holbewoners wel zoo groot was. In de ,,N. R. Ct." kwam nu kort- Feuilleton. 53) Ik vind het niet prettig om het te moeten doen, maar het z*il gebeuren als je mij belooft nooit te zullen vragen wie mij ingelicht heeft. Goed, dlat beloof ik, her nam Brandon met een spottendlen lach. Welnu, ik heb gehoord), zeidie Claud'e, haar handen samengevou wen rustende op d'e tafel, dat jij lang geleden heel veel hield1 van een meisje, dat jou ook lief had, maar geen van beiden hadden jelui geld' genoeg om samen te kunnen trouwen. Nu heb je het wel, en gooi je jou geluk en het hare weg, enkel uit trots, om mij te geven wat niet voor mij bestemd was. Brandon had1 haar ernstig, on derzoekend in die oogen gekeken. Voor hij begon te spreken, liep hij eerst naar het raam en weer terug. Overweldigd door haar zenuw- achtigen angst dat zij hem beleediigd had', en nu innig met hem te doen had, stond Claude op en leunde tegen den rug van een grooten luierstoel. En je hebt dit geloofd? zeide Brandon groote verontwaardi ging sprak uit zijn stem, terwijl hij tegenover haar ging staan je hebt dus geloofd dat ik je vroeg om mijn vrouw te worden, om aan geld' te komen, terwijl ik liefde voelde voor eene andere wouw. Ik moet wel heel diep gezonken zijn in je achting. Het smartte mij zóó het te moeten gelooven, riep Claude uit. Ik ben diep ongelukkig als ik niet met eerbied tegen je ..kan op zien, maar ik moet wel gelooven Waarom hecht je meer geloof aan wat die eene tegen je gezegd heeft, dan aan hetgeen ik je zeg. Ik weet wie zij is, ik begrijp wat zij heeft willen doen, wij hoeven haar niet te noemen. Zij heeft je meer leugens dan waarheid op die mouw gespeld. Luister naar mij ie moet mij aanhoo.cii, Spreek dan', zeide Claude zacht. Het is waar, begon. Brandon, dat ik, jaren geleden, een zeer innemend meisje hartstochtelijk heb Liefgehad. Ik had echter for tuin, noch positie, en zij besloot daarom zeer verstandig, van haar standpunt beschouwd om een eind te maken aan onze ver houding. Dat was toen een zware slag voor mij. maar ik heb er veel door geleerd'. Zij ging mij spoedig uit d'B gedachten en mijn gevoelens jegens haar zijn geheel veranderd). Weer liep hij op en neer. Toen ik de groote fout beging jou om je hand te wagen, zonder eigen lijk liefde voor je te gevoelen, was mijn hart volkomen vrij, en ik dacht Groote God ik dacht dat jij en ik samen kalmpjes zou den kunnen leven zonder elkaar hartstochtelijk lief te hebben maar steeds elkaar achtend. In zoo verre ben ik eerlijk geweest; Claude. Ik geloof hetik geloof jou, riep Claude uit, die door zijn toon gekalmeerd' was. Ik kende je toen niet, ging hij voort. Ik kende mij zelf niet. Nu ken ik jou. zoowel als mii he laas, en ik weet, wat ik verloren heb. Je fortuin is mij niets waard1 je zult het meer dan noodig heb ben in je nieuwe positie. Welke nieuwe positie? riep Claude. Ik zal toch wel niet ver anderen, al ben ik dan een jaartje ouder. Laat ons er niet om strijden, hernam hij, dichterbij komende. Laat mij eenigszins de fout, die ik beging, weer goed maken laat mij in mijn hart niet aan jou hoe ven denken, in verband, met de Mammon-aanbidding, die mij op het dwaalspoor bracht en waarvoor jij mij zóó gestraft hebt. Hoe zoo, Ralph? riep Claude, diep bewogen door zijn' toon. Waarom zou ik je straffen? Ik wil je gelukkig maken om om haar stem begaf haar, en tranen stonden in hare oogen. Ik moest je niet zoo opwin den, zeide Brandon, zijn eigen ont roering bedwingend', of een schaduw werpen op don gelukkig sten dag in ie leven'. Laat ons als vrienden schelden ik kom hierna geen afscheid m.eer nemen, dat zou ik niet kunnen. Het is mijri nood lot om door mijn neef gedwars boomd te worden, al is het zijn be doeling ook niet geweest'. Hoe kan hij in deze kwestie tusschen ons beiden wat te maken hebben, Ralph? riep zij uit. Alle kleur was uit haar gezicht verdwe nen en zij voelde zich nauwelijks in staat op de been te blijven, nu het uur van scheiden dat zij zoo vreesde,_d'aar was. Hoe kun je dat nog vragen, zeide hij streng. Je stemt toe dat je de reden weet van zijn on derhoud met den majoor op dit uur van den dag Ik raad er naar, ik weet het niet zeker, ofschoon ik vast denk dat hij oom's toestemming komt vragen voor zijn engagement met Kate I Met Kate Selley I riep Bran don uiten hij stond als aan den grond genageld. Weet je dat zeker Ja, vrij wel. Ik heb 't al zoo lang zien aankomen. Ben jij hem onverschillig? Neen, ik vind hem heel aar dig. Ik geloof wel dat hij Kate ge lukkig zal maken. Ik ben nu heelemeal de kluts kwijt, zei Brandon. Is alles nu een misverstand1? Ik wil alles er aan wagen en de waarheid weten. Hij kwam een stap dichterbij. Claude, weet je waarom ik Enge land verlaat? en alles wat ik hier heb? Neen, mompelde zij. Omdat het mij onverdraaglijk is zoo dichtbij jou te zijn en toch zoo ver verwijderd. Weet je dan niet, Claude, voel je dan niet, hoe het met mij staat? Je hebt mij in dertijd eens gezegd, dat je bij d'ien jongen Duitschen officier uit zijn stem, zijn oogen uit alles, kon merken dat hij je liefhad. Zeggen mijn oogen je dan niets? Weet je dan waarlijk niet, dat ik jou zoo hartstochteljik en innig liefheb als slechts mogelijk is op aarde Eéns, sprak Claude, zacht en bevend, ééns, heb ik een oogen blik gedacht dat ik je niet onver schillig was maar spoedig begon ik to twijfelen. Hij kwam bij haar staan, en nam hare hand in de zijne. Wat ben ik voor jou, Claude? Wat wil je. dat ik voortaan zijn zal Zij hief hare oosren op, en ernstig sprak zij op plechtigen toon

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5