geleden een schrijven van den heer' J. Pottinga Gz., burgemeester van Hoogeveen, waarin hij o. a. zegt dat de toestanden ter zake het ver blijf van een gezin in eene woning, die ds. Boersma een turfhoop ge lieft te noemen, niet met die ver- eischte en noodige inlichtingen om trent oorzaak, enz., alsmede on juist zijn voorgesteld. „Zoo was o. a. de zoogenaamdie turfhoop eene turfwoning, bestaan de uit woonvertrek met slaapplaat sen en daaraan verbonden schuur tje en afzonderlijk staand schuur tje, zooals er vele in de veenstreken in dezen omtrek worden gevonden. „Vele woningen elders in ons land, geheel of gedeeltelijk van steen opgetrokken, bieden veel min dere huisvesting aan dan de turf- •en plaggenwoningen. „Ik acht het noodig voor derge lijke van ds. Boersma uitgaande oproepingen te moeten waarschu wen, omdat de weldadigheidszin van het Nederlandsche volk te hoog staat, om dezen aan eenige misled- ding te mogen blootstellen." Een anonymus deelt omtrent het gezin het volgende mede „Er is, helaas 1 veel van waar wat ds. Boersma schrijft, maar aan wien is de schuld van dit alles „De bedoelde vader van dit ge zin is een man, die goed zijn brood kan hebben, daar hij ee-n flink werkman ismaar iedereen die H. Geers (want zoo heet die man) kent. weet zeer goed, dat, als hij 1 gul den verdient, hij minstens de helft voor jenever uitgeeft, en menigmaal zooveel drank gebruikt, dat hij des anderen daags niet in staat is om te werkfcn, althans niet goed. „En nu kan ik niet inzien, dat ds. Boersma er veel goeds aan doen kan. ,,'t Is, helaaswel ongelukkig, maar iedereen, die H. G. ke.nt. weet'ook met mij, dat die man to taal voor verbetering onvatbaar is. „Ds. Boersma schrijft o. a. ook dat hun eenig voedsel droog brood en aardappels met olie is, maar moest er, dunkt mij, ook bij ge daan hebben, dat als H. G. goed oppaste, hij niet droog behoefde te- eten. ..Neen, ik zeg en velen zeker met mij, dat het zonde is dien man te helpen. Wanneer ds. Boersma ar men helpen wil, dan is misschien hier of daar wel een, die het beter waard is dan deze man. „Ja,.zal misschien deze of gene zeggen, maar dat kan die vrouw en kinderen toch niet helpen. „Als die goed waren, neen maar naar ik uit goede bron vernomen heb, laat dat ook veel te wenschen. „Welnu, geachte redactie, wat die inzender schrijft wordt beves tigd door lieden van allerlei rich ting, met wie ik over deze zaak sprak. ,.En daarom raad ik een ieder: houd uw hand op uw beurs en be steed uw geld nuttiger dan voor ds. Boersma's holbewoners." Drankmisbruik. De „Standaard" wijst naar aan leiding van het bij de Regeering en de Kamers ingediende petition nement om met de komende drank wetherziening alle publieke gele genheden, waar sterke drank wordt verkocht te sluiten voor personen onder de 18 jaar op bet groote mis bruik dat bii gelegenheid van fees ten enz., door kinderen van ster ken drank gemaakt wordt Ten bewijze citeert het blad een kleine dorpsstatistiek. Twee onder wijzers ondervroegen na afloop der huwelijksfeesten de jongens van 7 tot 9 jaar in hun klas van de bij zondere school over het drinken van sterke drank bij 't feest op dit stille, kleine, tamelijk afgelegen dorp, dat voor vroom en ordentlijk doorgaat „Van de 53 jongens waren er slechts 23 die geen sterke drank hadden gebruikt. Van de'overige dertig, die dit wel hadden gedaan, wisselde de "ortie af tusschen een en vijf glazen jenever, maar dege nen. die bepaald dronken waren geweest konden zich niet meer her inneren, hoeveel zij hadden gehad. „Eén der jongens, oud 8 jaar, had bij zijne familie „wien met Ik wil dat je voor mij zorgt tot den dood. Amen, hernam hii. en lang zaam trok hij haar tot zich. en hieldi haar lang in een innige omhelzing. Je geeft mij opnieuw hoon, en energie. Mijn liefste, eens heb ik gedurfd :e een rustig, kalm te huis aan te bieden, en mijn vriend schap, nu brengt een aanraking met je hand mij al in verrukking. Als ik je tegen mij aanvoel, tril ik van geluk. Eéns heb je mij bij on geluk gekust, en sinds d:ien tijd heb ik steeds gesmacht nog eens je lippen te mogen voelen. Zal ik je ooit je eersten indruk van nu" als zelfzuchtig man van de wereld, kunnen doen vergeven Ik kan je nu, en zal je nooit weer verkeerd begrijpen, mompel de Claude, en haar arm om zijn hals slaande, bleef zij overgeluk kig even tegen hem aanrusten. En je zult dus mijn eigen lie ve vrouwtje worden, als ik aan d.eze heb voldaan, zeide Braai ion, toen zij kort. daarop wal be waren van hun groote ge- uk. Ik kan er mij niet meer onttrekken. Neen mij met je mee, morn- brandewien er dóór" <*ehadi, zood'at hij dronken was geworden. „Een andere knaap was door zijn familie meegenomen' naar een herberg en was daarna duizelig in zijn hoofd en zoo wankel t.er been, dat hij bij den optocht onder één van de paarden zou ziin geraakt, als een man hem niet had terug gesleurd. ,,L. was door zijne moeder mee genomen naar de herberg en had daar bier en brandewijn gedron ken. Hij kon de symptomen zijner dronkenschap levendig beschrij ven, hoewel hij nog maar acht jaar is. „K. is elf. Hoeveel hij gehad had dat- wist hii niet meer, maar hij was, uit de herberg komende, „plat uut oaver et durp" gevallen, en zou later bijna in een sloot zijn getuimeld, als niet iemand hem nog bijtijds had aangegrepen. „B., oud .acht jaar. heeft in de herberg „boerejongens" gehad en toen heeft hij „gespiêd1,dat et z'n neusgèten uutkwam." „Het is opmerkelijk dat van al deze kindieren slechts een viertal thuis drank hadden gehad. Deze leerlingen, waren door hunne fami lieleden biina allen meegenomen naar de1 herberg. En het grootste aantal dezer kleine kroegloopers werd juist in de laagste klasse ge vonden." Acad. examens. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift „Onderzoekingen over Afscheiding en samenstelling van de Gal bij den le venden mensch", de heer J. Brand, arts, geboren te Amsterdam. LEIDEN. Bevorderd tot semi-arts de heer A. Rijpperda Wierdsma. Japanners in Nederland Ons land wordt op het oogenblik be- zoch door een Japansche commissie die belast is met het zich in verschil lende rijken van Europa op de hoogte stellen van de paardenfokkerij en den paardenaankoop. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Geeft Kinderen Gezondheid. Laat hen niet aan ziekten lijden. De gezondheid' van kinderen is een vraagstuk dat, dank zij de he- dendaagsche geneeskunde, zeer ge makkelijk is op te lossen, daar de pijnlijkste ziekten kunnen worden overwonnen als de rechte behande ling wordt gevolgd, zooals de vol gende brief aantoont Mechelen, België, 26 Juni, 1900. Mijneheeren, Het is met groo te vreugde dai ik u mijne leven dige dankbaarheid kom uitdrukken voor uwe heilzame Scott's Emul sie, waaraan mijn zoon zijne te genwoordige volmaakte gezondheid te danken heeft. Dit kind, thans 14 jaar oud, is altijd ziekelijk geweest en heeft mij .voortdurend1, veel onrast ge- rvi jni.êer TA ES Hij had volstrekt geen eetlust en zijn weerspannige maag kon nau welijks het weinig voedsel verte ren hoe licht ook dat hem werd toe gediend hij was dan, ook geducht verzwakt. De minste inspanning liet hean machteloos, zwaarmoedig en als van verstand beroofd, bovendien waren zijne nachten zoo rusteloos dat hij bijna niet sli>~ en leed hij daarbij aan voortdurende hoofd-, pijn die hem telkens noodzaakte zijne studiën op te geven, zoodat ik" zeer bang was voor hersenvlies ontsteking. Niettegenstaande medicijnen en versterkende middelen van allerlei aard die beproefd werden kon ik pelde zij. Laat mij niet alleen achter. Maar, lieve, het is er niet zoo veilig voor jon. Ik hoef niet naar de gevaarlij ke plaatsen mee, maar ik kan dan toch dichter bij je zijn. dan. als ik hier in Engeland blijf, Ralph. Dat was een gedenkwaardige dag in Gainsborough Gardens. Sir Philip had aan majoor Selley alles verteld, en was er in. geslaagd Kate's vader te overtuigen, dat ziin zaken lang niet hopeloos waren., en dat hij weer er bovenop zou zijn, als hij een, paar jaartjes het kalmpjes aanlegde, wat natuurlijk best ging met Kate. Mevrouw Sel ley was het niet direct met. haar' ma.n eens, maar haar moederhart werd getroffen door Sir Philip's groote liefde voor haar dochter, en zoo ging alles beter dan verwacht was. Daar Claude en mijnheer Brandon in het begin van December al op reis moeten, zeide mevrouw Selley, een paar dagen na de groo te gebeurtenis, vind ik d'at wij Sir Philip maar zijn zin moeten geven en de twee bruiloften tege- geen noemenswaardig resultaat ver krijgen. Zoodra ik hoorde van de merk waardige resultaten door uwe Scott's Emulsie teweeg gebracht, aarzelde ik niet hem dit kostbaar middel in te geven d'at lot mijne groote voldoening, zijn zwakke maag gemakkelijk kon verteren Door dit Ve-rste succes, ging ik met het gebruik voort, en kan mij daar ^slechts over verheugen want op dit oogenblik is hij sterk en wel, zijn slaap is rustiger, hij eet van Altes zonder ongemak, zijne zwakheden en hoofdpijnen zijn ge heel verdwenen, en sedert gerui- men. tijd reeds heeft, hij zijne Col lege studiën kunnen hervatten, zonder dat d'e geringste ongesteld heid zich heeft voorgedaan. Met oprechte dankbetuiging ver blijf ik, Mijneheeren, met alle ach ting. (Getj_F. Taes. Scott's Emulsie is een middeil dat door zijn zoeten smaak gemak kelijk aan kinderen kan worden ingegeven. De reden waarom het zoo doeltreffend is, in* het te bo ven komen hunner ziekten en in het teruggeven van sterke gezond heid, is omdat het een vorm van levertraan is die de verteringsorga- nen niet inspant, en d'at he.t de-ze olie verbind met hypophosphorzu- re kalk en soda, en glycerine. Van geen ander -separaat dan de echte Scott's Emulsie zijn zulke heilza me resultaten te verkrijgen., en men kan altijd de echte Scott's Emulsie herkennen aan ons han delsmerk van een. man die een groote visch over zijn schouder draagt. Dit handelsmerk is op den omslag van elke echte flescli. Depots The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Heer Henri Sanders, Amsterdam. Heer F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Mei. E. de Leeuw, Drogist, Den Haag. Heer A. Mulder. 's-Gravenhage. Heer J. H. I. Snabilié. Rotterdam. Heer A. van Tuyll, Paleisstraat. Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Zondagmiddag werd in het. gebouw d'Geelvink te Amsterdam eene verga dering gehouden van den Alg. Ned. Kleermakersbond-en Alg. Ned. Naai- stersbond. In die bijeenkomst werd be sloten tot een fusie en voortaan te vor men den Nederlandschen Bond van arbeiders en arbeidsters in de Kleeding- mdustrie". Verder werden de statuten en bet reglement van den Bond be handeld. Een nieuwe machine in de be kende capsulenfabriek der firma Schimmelpenninek te Deventer had: tengevolge, dat een nieuwe loonlijst voor d'e werklieden werd ingevoerd. Volgens de betrokken werklieden had die nieuwe loon lijst tengevolge; dat ze minder werkloon maakten. Hunne pogin gen. om de nieuwe loonlijst te doen vervallen, leden bij den patroon schipbreuk. Ook die bemoeiingen van den voorzitter en den secreta ris van het Nationaal Arbeidssecre tariaat, de heeren W. van Zome ren en G. van Erkel,'bleven zon der resultaat voor de "ewenschte verandering van de loonlijst. Zaterdagmorgen had een onder houd plaats tusschen den patroon en werklieden, waarna de draaiers, ten getale van 41, den arbeid staak ten. Op de fabriek werken ongeveer 200 personen wordt de werksta king niet geëindigd, dan zullen de thans nog werkenden, voor het overgroote deel vrouwen, spoedig werkeloos zijn. BUITENLAND. In de werkstakingen te Mont- ceau-les-Mines en Saint Eloi komt niet veel verandering. De toestand blijft vrij kalm en bizonderheden vallen er niet bij voor. Intusschen is te SainbEtienne Za terdag het algemeen bestuur van den national en mijnwerkersbond lijk moeten vieren. Want om twee verliefde paartjes tegelijk in huis te hebben, is lang met aangenaam voor de overige familie. Wat zal O'Hara wel zeggen? riep Kate uit. Hij zal het mij nooit vergeven. O ja, best, riep Janet. Hii is iemand die zich altijd in het on vermijdelijke weet te schikken. Hij zal zeggen Groote hemel Juf frouw Selley is haar gewicht in goud waard, diis een fortuintje op zichzelf. En dat is zij ook zeide ma joor, dat zal Sir Philip wel mer ken, Hij en zijn neef zijn er best aan toe, maar al is hun aanwinst ook een verlies voor ons, ik gun het hun van harte. EINDE. bij elkaar gekomen en heeft daar1; enkele besluiten genomen, die hun invloed op d'e staking te Montceau- les-Mines wel zullen laten gelden. Het eerste besluit maakt uit, d'at het de plicht is van elk mijnwer ker in Frankrijk zijne makkers te Montccau-les-Mines en St. Eloi zoo lang de staking daar duurt naar vermogen te hulp te komen. „Geeft burgers, geeft brood aan de sta kers." Het tweede besluit luidthet nationaal bestuur besluit tot de al- gemeene werkstaking. Bij het der de besluit wordt aan een commis sie opgedragen, aan de regeering te verzoeken zoo spoedig mogelijk de noo di go^m aatr egel e n te nemen, ten einde."de maatschappijen te Montoeau-les-Mines en Saint Eloi te noodzaken aan de mijnwerkers van die streken voldoening te ge ven in geval d'e maatschappijen weigeren, moet de regeering de troepen terugtrekken en de exploi tatie der mijnen' zelf in handen ne men. Het vierde besluit was er een ten gunste van pensioen achturigen werkdag en minimumloon. Antide Boyer, socialistisch ka merlid, heeft met eenige partijge- nooten eene interpellatie ingediend over de werkstaking te Montceau- les-Mines en over d'e houding van burgerlijke, militaire en rechterlij ke overheid daarbij. Zij verlangen dat op Vrijdag a. s. de interpella- tie zal worden behandeld. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van imezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender terugqegeven. Vriendelijk verzoeken wij u een plaatsje in uw veelgelezen blad, voor onderstaande regelen. Aan de hooggeachte ingezetenen ven Haarlem. De ondergetekenden komen tot u en doen een beroep op uw menschlie- vendheid, om mede te werken tot het verkrijgen van een beteren stoffelijken welstand. Wij, die dat beroep doen, zijn Hoveniers en Bloemkweekers- knechts; voorwaar een vak waardoor Haarlem en Omstreken een geliefkoos de plaats is voor velen, die rijk met aardsehe goederen zijn gezegend, waardoor men dan ook niet zelden hoort zeggen, dat ons vak een mooi en gezond vak is. En waarlijk, mooi is het, en gezond ook, als men maar in staat was, om de noodige lichaams behoefte 'te verdienen, bij een matigen werkdag, maar willen wij onze li chaam sbehoeft.e eenigszins verdienen, dan zijn wij gedwongen om menig maal 2/3 van den dag en niet zelden Zondags het grootste gedeelte van den dag te werken. Opdat aan dezen onhoudharen toe stand een einde kome, doen wij een beroep op u, hooggeachte ingezetenen, want door dezen slaafschen toestand hij een karig loon, is ons vak prijs gegeven aan aller verachting. Immers noemt het loon dat wij verdienen te genover andere vakken, dan slaat men •te handen ineen, en ment om sir ij d uit, hoe kan een mensch daarvan le ven, en toch zijn wij gedoemd, om voor een loon dat te veel is om van te sterven, en te weinig om van te leven, te werken, hebben wij ten einde raad onze patroons een voorstel gedaan, om wat meerder loon. en hel antwoord >s eenparig, wij willen gaarne, maar de lage concurx-entie maakt het onmoge lijk. Thans is onze vraaag, hooggeachte ingezetenen dat wannem- een Hove niers of Bloemkweekerspatroon die voor een uwer werkt, bij u aanklopt nrn het abonnement of uurwerk wal te vei-hoogen een welwillend oor mag vin den, want hierdoor zal van menig huismoeder een «tflio da-fcriwHg om gaan, voor de uitkomst die u geeft aan een zoo goed als onhoudharen toe stand. en het zal tevens een oorzaak zijn, waardoor ons vak een eereplaats blijft innemen in Haarlem's welvaai-t. En hiermede eindigen wij, hopende dat het U Hooggeachte Ingezetenen duidelijk, moge zijn, wat ons beroep op ulieder welwillendheid zeggen wil, ••idat met het. wegst^,',"°" der '"'de eeuw, ook onze oude ellendige toestand wegsterft, en met het opwassen der nieuwe eexxw ook de erkenning onwas- se, dat een Hoveniers- of Bloemkwee- ersknecht dezelfde1 behoefte heeft als ieder ander mensch. U, mijnheer de Redacteur, dankzeg gende voor de vei-leende plaatsruimte, teekenen wij ons met hoogachting, namens de 1-loveuiersknechts-vereeni- gng „Aurora", UEdl. dw. dienaar, HET BESTUUR. Gemengd Nieuws. Een vad rlandslieFtnclö bedelaar. De burgemeester van een plaatsje bij Elbing ontving dezer dagen het bezoek van een armen drommel, die vijftien mark wilde stox-ten voor de inschi ij- ving van het standbeeld voor keizer Frcderik. Hij was evenwel niet jn staat contant te betalen, daar hij geen geld had, maar hij beloofde, dat hij in de gevangenis het geld bij elkaar zou verdienen; hij was x-eeds meerma len veroordeeld voor bedelen en hij zou de opbrengst van zijn volgende gevan genis-verdiensten voor het vaderland- sche doel afzoixderen. De burgemeester had alle moeite den xnan te overtuigen, dat zulk.een bij drage niet aanvaard kon worden. „Is mijn geld dan minder waard dan van een rentenier?", vroeg de brave bedelaar. Treinongeluk. Bij Trenton is de sneltrein van de Pennsylvania-lijn, die vijftig mijlen per uur loopt, in volle vaart in bot sing gekomen met een gewonen trein. Elf reizigers werden gedood, velen kwamen om in den vlammenden pp in koop van de locomotieven en de ver brijzelde wagens. Het klooster op de Simplonpas Ondier hen, die in den zomer reisjes maken, zullen er wellicht velen gevonden worden, die een bezoek hebben gebracht aan het be kende klooster op den Simplonpas, een,e stichting, waarover iedere be zoeker met lof en waardeering spreekt. Daar 't Dond'. 21 Febr. 11. honderd jaar geleden was, dat be noemde instelling op last van Na poleon Bonaparte werd gesticht, vinden wij hierin eene reden om dit feit te releveeren. Na den slag van Marengo vatte Bonaparte het plan op om een tun nel te laten maken door den. Sim plon, welke bij het dorpje Glis aan vangt in de nabijheid' der stad Brieg in het Rhónedal. De moei lijke overgang over den Grooten St. Bernhard was wel voor hem de eer ste aanleiding daartoe. Bonaparte wilde. nl. een gemakkelijker door tocht voor zijn leger naar Italië hebben en zijne zoo dikwijls her haalde vraag aanden bouwmeester „Wanneer zullen de kanonnen toch over den Simplon kunnen worden gebracht?", laat ons daaromtrent ook geen: twijfel. Met den bouw die zes jaren duurde werd aangevan gen. op Italiaansch grondgebied in het jaar 1800 op Zwitsersch gebied in 1801. Tusschen Brieg en Sesto- Calende zijn 611 kleinere en groo- tere bruggen aangebracht. De kos ten bedroegen 18 millioen frank, die voor de helft door Frankrijk, voor de andere helft door de toen malige Gis-AlpirLische Republiek werden bestreden. De Simplon-pas was de eerste groote begaanbare Alpenweg. Op dezen berg aan den voet van den indrakwekkenden Monte-Leone ligt nu het bovenge noemde klooster, waar iederen rei ziger, gulle, hartelijke ontvangst wordt bereid. Tot 1825 bleef het wegens gebrek aan geld elij ken steun onvoltooid, toen de beroem de gelijksoortige stichting op den Grooten St. Bernhard 't gebouw in eigendom aanvaardde.In 'n zaal van eerstgenoemde inrichting prijken dan ook de portretten van de stich ters Saint, Bernard de Menthon en van Bonaparte, met de volgende on derschriften Saint Bernard' van Menthon. Aartsdiaken van Aoste. Stichter der kloosters op den Grooten en Klei nen St. Bernard. Geboren, in 923gestorven in 1008, heilig verklaard in 1681, enz. Art. 1. Er zal worden gesticht den Simplon een gelijk hospitaal als bestaat op den Grooten St. Ber nard. Dit hospitaal za.1 worden bé- diend door de leden van de zelfde orde als die van den Grooten St. Bernard, die verplicht zullen zijn tot dezelfde diensten aan de reizi gers als de broeders op den Groo ten St. Bernard. GeteekendNapoleon. Een epidemie. Te Manchester is onder de vrouwen en meisjes die in een lompenpakhuis lompen sorteerden, een epidemie, van vlek-thyphus uitgebroken. Van de 14 vrouwen en meisjes werden er 7 aan getast en ook een jongen, die geregeld boodschappen bracht naar het lokaal. In het eerst (Dec. j.l. werden de geval len lipschnuwd a's fvnh.-'dea (enteric fever) totdat bij het groot ran taL personen, die door de lijders besmet werden, de ware aard der ziekte dui delijk werd. In Februari kwam het eerst geval voor in een ander stadsge deelte. Om den voortgang der ziekte te stuiten, zijn de volgende maatrege len genomen: Alle personen die aange tast zijn worden vervoerd naar het hospitaal voor besmettelijke ziekten en hun woningen en kleedex-en wox-den gedesinfecteerd. Eene poging is in het werk gesteld om alle personen, die met hen in aanraking zijn geweest, in een afzonderlijk, daartoe bestemd gebouw op te nemen en aan een isoleering van 14 dagen te onderwei-pen. Een in spectie van huis tot huis in de besmette wijken heeft plaats gehad met het oog up gevallen, die mogelijkerwijze ver- horgen werden gehouden. Elk huis, waar de zindelijkheid te wenschen overlaat, is ontsmet. Geluk kig, dat van de lompen in het lokaal waar de besmetting plaats 'greep niets is verzonden en deze dus in het lokaal konden worden gedesinfecteerd. In het gebouw voor de quax-antaine zijn 40 personen opgenomen, de anderen, die ook in aanraking zijn geweest met besmette personen, zijn in hunne wo ningen onder observatie gesteld. En^l ehe million"airs. Bij testament J'aat. lord Ax-motrong aan zijn neef, Watson Armstrong <n diens familie bijna 20 millioen gul den na. De Ai-mstrongs verdienen hun geld met het fabx-iceeren van kfoionnen. De opbrengst der Pinij-che i entoOD stelling. Volgens eene mededeeling in de „Fr. Ztg." heeft de „Société des transports éleclriques de l'Exposi- tion", die zoowel de trottoirbaan als de electrische hoogbain exploi teerde, gedurende den duur der ten toonstelling 4.5 millioen fi'ancs ont vangen. Hierbij komen nog 400.000 francs voor den verkoop van liet platform en de electrische baan, onder voorbehoud echter dat. die koop er, voor het geval zich binnen den tijd van één jaar een liefheb ber voor het platform voordoet, aan de maatschappij eene bijbetaling moet uitkeeren van 100 fres. per strekkende» meter platform. De; uitgaven hebben 6.5 millioen frsJ bedragen, zoodafc van het oprich tingskapitaal van 4 millioen slechts weinig meer dan de helft overblijft. De verrekening zal echter nog ge- ruimen tijd op zich laten wachten,^ daar de maatschappij in drie lang durige processen is gewikkeld. De oorzaak dezer misrekening ligt hoofdzakelijk in het ondoelmatig gekozen tracé der beide banen., in het gebrek aan comfort voor het publiek en aan de te hooge tariei- ven. Oude kunst. Op het eiland' Cerigo, het oude Cytherea wordt telkens meer ont dekt. Eerst een beeld' en daarna tusschen het eiland en de kust va/n Sparta een geheele» voorraad oudie beeldhouwwerken; thans kan me degedeeld worden dat nu de Mi nister van Onderwijs in Grieken land een verder onderzoek heeft gelast en doen beginnen de dui kers een schip hebben gevonden, gevuld met geraamten goudwerk, zilverwerk, brons en marmer. Zware brand te Brussel. Donderdagnacht heeft te Brussel een zware brand gewoed aan de Chaussée d'Anvers. De brand ontstond in een margarinefabriek en tastte daarop ver schillende aangrenzende gebouwen aan De loods, waar het decoratief van den j Monnaieschoxxwburg bewaard wordt, werd mede aangetast en gedeeltelijk verwoest. Eenige gebouwen stortten in en verschillende spuitgasten werden onder puin en brandende balken be dolven. Eén kwam in de vlammen om 1 en een tweede werd in hopeloozen tos- stand naar bet gasthuis overgebracht. De schade wordt op twee millioen fr. geschat. Ondergrondselie spoor in botsing. Woensdagochtend had een vrij he vige botsing plaats op de lijnen der Metropolitan Railway te Londen in het station Bakerstreet.. Door het ver zuim vaix een wiselwachter werd een trein tot het station toegelatexx, terwijl er nog een stond. Een botsing was er het gevolg van. Een aantal wagens ontspoorden en werden beschadigd en een half dozijn reizigers werd zoo ern stig gewond, dat zij naar het zieken huis moesten worden overgebracht. De lijn zelf was spoedig weer vrij, zoodat het drukke ondergrondsche ver keer in den voormiddag geen vertra ging van belang ondervond. Vreemdsoort ge dranken. Ondier velerlei zonderlinge dran ken, welke geregeld1 gebruikt wor den, staat het bloed van levende paarden zeer zeker bovenaan. Mar co Polo en Carpini waren de eer sten, die- er melding van gemaakt hebben, dat de Tartaren en Mon golen aan den hals van hunne paar den eene ader plachten te openen en met het opwellende bloed hun dorst leschten, waarna zij de won de dan weder sloien. Deze gewoon te moet reeds sedert menschenge- heugen bestaan. In China wordt een wijn gedron ken, welke uit een deeg van lams- vleesch en melk, of uit dit mengsel met een afkooksel van melk be staat en dan in gistinc wordt ge bracht. Die drank is zeer sterk en voedzaam, en werkt bijzonder op wekkend op het gestel. De Laplanders drinken veel „in den rook gehangen sneeuwwater" en een van de volksdranken der Tonkineezen is arak, welke mot hoenderbloed wordt, aangezet. Om deze lijst vol te maken, ver dient ook het absinth vermeld te worden, het zoosrenaamde groene gif, dat men met recht den alcoho1- lischen volksdrank van de Fran- schen mag noemen. Het bestaat uit een mengsel van alcohol, anijs, koriander, venkel en vermout, ja, het moet soms nu en dan zelfs in digo en zwavelzuurkoper het laatste, natuurlijk, in "eringe hoe veelheid bevatten. Die drank is sterk, verraderlijk, en althans met de laatstgenoem de bijmengsels een vergift voor lichaam en ziel. Nijverheid. De uitslag van het examen der Maatspij. lot bev. der bouwkunst voor bouwkundig opzichter, van 18 tot 21 Febr. te Amsterdam ge houden in het gebouw der maat schappij is. dat het diploma ver wierven de hh. S. Boskman, E. P. Mèsser, B. J. Kerkhof, C. H. v. d. Werf, L. Drewes, P. Kuypers, C. Visser, G. H. P. Mef.z, P. Dal mulder, H. J. Krijthe I. W. Leijh, J. Brill, H. Graatsma, K. Rietema. Letteren en Kunst. Uit Moskou wordt aan de AJlgemeinb Musïk-Zeitung geschreven, dat Willexn Kes zijn contract met de Pl.iinarmoni- sche Vei-eeniging niet vernieuwexx en de stad einde Juxxi stellig verlaten zal. De leiding der concerten krijgt, naar ïxien weet, de Petersburgsche pianist Alexander Siloti. Wie het bestuur van het Conservatorium van Kes zal over nemen, is nog niet beslist.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6