Oe binnenlanden van Suriname. 1 leeaid. Het Mi derhalve de diefstal' bewezen achtend, vorderde 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Joost de Graaf achie het ifetijt geenszins bewezen, wees op tegenstrijdige verklaringen in de instructie en voor de rechtbank, eeide dat bekl. recht had op verzoek van getuige Tillius de voorwerpen te heieenen, en wat betreft het afdragen van het geld, dit is geschied; geen en kele get., behalve Tillius. aan wier getuigenis niet veel waard, kan wordeu gehecht, heeft kunnen verklaren dat het geld niet is afgedragen. Pleiter vroeg dan ook vrijspraak voor zijn cliënt. Boimebroek. De collecte gehouden na de uitvoe ring der Christelijke Zang vereeniging ten behoeve van Rchobóth, het gebouw waar de vereeniging haar oefeningen houdt, heeft ruim elf gulden opge bracht. De onlangs alhier gehouden stem ming aangaande de vraag of voor de eerstvolgende 10 jaar de verkiezing van kerkraadsleden- of het beroepen van een predikant bij de Ned. herv. ge meente alhier aan den kerkeraad dan wel aan een kiescollege zal worden toe vertrouwd is ongeldig verklaard, zoo dat opnieuw stemming zal worden ge houden. De alhier gehouden Amajuba-collecte heeft opgebracht eene som van f 64.26. Sloten. De voorjaars-paardenmarkt, van wege de Hall. Maatschappij van Land bouw, zal alhier gehouden worden op Dinsdag 5 Maart a. s. Haarlemmermeer. Na een diensttijd van ruim 40 jaar. heeft de heer W. C. Spruitenburg, hoofd van school no. 5 te Nieuw-Vennep zijn dienstwerk neergelegd. Zondag jl. was het juist 38 jaar, dat hij als voorlezer in de Herv. gemeente optrad. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Nadat de Kamer gisteren tot toela ting van den heer Passtoors had be sloten, stelde de heer Van Bylandt den Min. van Buitenl. Zaken de door hem aangekondigde vragen: Waarom is het exequatur van consul Pott te Lorengo Marques ingetrokken? Wat heeft de Beg. hiertegen gedaan? Hoe is de stand der zaak thans? Minister de Beaufort deelde mede, dat de eerste aanleiding tot het gebeur de was geweest de veroordeeling van den heer Pott wegens frauduleuzen in voer van oorlogscontrabande. Portu gal had daarover reeds vroeger willen klagen, doch toen de heer Pott voort ging met verkeerde handelingen, trok de Port. Reg. het exequator in. Dit was haar recht. De Min. meende dat de zaak niet juist behandeld was; de Port. Reg verklaarde niet te bedoelen de goede verhouding met Nederland te schaden De heer Pott, naar Nederland aeko- men, gaf de meeste feiten toe do<h ontkende de fraude. Hij vressde, dat hem het verblijf te Lorenzo zou wor den ontzegd. Graaf de Selir, die terug keerde en den Min. een bezoek bracht, wat de Min. als een blijk van toena dering beschouwde, gaf den Min. den dag daarna de verzekering, dat de heer Pott ongestoord te L. M. kun lerugkee ren. De Min. besloot toen de zaak als geëindigd te beschouwen. Op een an dere vraag van den heer Van By landt, die niet volkomen bevredigd scheen, om overlegging der gewisselde stukken, antwoordde de Min. neg, daartoe op dit moment geen vrijheid te vinden. De heer Drucker, wiens interpellatie daarna volgde, liet aan zijn vraag een historisch overzicht van de opri enting der abattoirs in binnen- en buitenland voorafgaan. Hij wees er op, dat men ten onzent niet betwijfelde de bevoegd heid der gemeentebesturen, krachtens de Hinderwet, om het slachten anders dau in de abattoirs te verbieden. Doch het hoogste rechtscollege ha.d anders beslist en nu was er onzekerheid, waar aan alleen een partieele herziening der Hinderwet een einde kon maken. Was de Reg. daartoe bereid? Minister Lely antwoordde dat dit in derdaad het voornemen der Reg. was; een partieele wijziging der wet van 1875 om de bevoegdheid der gemeentebestu ren buiten twijfel te stellen, was reeds bij den Raad van State aanhangig. houd1 en in gebreke bleef te zeggen), dat zij en Servaas verloofd waren. Zij gaf Rackstraw veeleer den in druk, dat zij wegkwijnde door eene verterende en verborgen liefde voor den zoon van zijnen vijand en dat. zij nog jong zou sterven, tenzij die families vereenigd werden. De mogelijkheid1 daarvan roerdie het hart van den ouden Rackstraw en hij wilde haar niet om hare on voorzichtigheid berispen, op grond dat zij slechts aan eene natuurlijke neiging had toegegeven. Hij zond haar naar bed en zat met zijne vrouw tot laat in den nacht te be raadslagen. De uitslag was de vol gende brief, die dien volgenden morgen aan Hu son overhandigd werd. Waarde Heer Hu son Ik stel uw verlangen naar vre de op prijs, maar kan uit een principieel oogpunt niet toege ven. Laat mij u eindelijk zeggen, dat gij geen recht hebt op den weg door mijnen boomgaard; maar, ik zie een middiel om uit de' moeilijkheid1 te komen, dat zich zelf bij u moge aanbevelen. Als een huwelijk kan warden tot Beide Ministers werden als naar ge-' woonte bedankt. Het debat over de Legerwetten, werd na goedkeuring der Hoofdstukken I en II van de wet betreffende de organisa tie der landmacht, onderbroken door een gedachtenwisseling over de volg orde van behandeling der artikelen, waarover men het intusschen eens werd. Men ging dus in de tweede plaats aan de wijziging der militiewet en hield art. 2 (de bepaling van het con tingent) aan, tot zou beslist zijn over art. 122 (duur van den eersten oefe ningstij d). Verschillende wijzigingen van technisch-wetielijken aard werden aangebracht. Zoo is omdat men over tuigd was, dat er steeds moeielijkhe- den zouden blijven vervallen de vrij-1 stelling van den Nederlander die een z.g. dubbele nationaliteit bezit. Zooals men weet heft deze wet de vrijstelling der eenige zoons op. De Minister Borgesius voerde daarvoor te genover den heer Van de Velde aan,dat anders in sommige gemeenten het con tingent onbereikbaar zou zijn. 't Was even hard een zoon uit meerderen te moeten missen als den eenigen. De heer Van de Velde stelde bij amend, voor de vrijstelling te handhaven. Dit werd bestreden door de heeren van Gil- se en Lobman, die weerplicht eerplicht. noemde en geen voordeel verlangde voor de kleine gezinnendie meestal in betere standen worden aan getroffen. De heer de Waal Malefijt noemde het amend, de consequentie van het stelsel om de grootste helft der zonen vrij te laten. Een beslissing viel nog niet. Ook niet over het amend van den heer van De- dem om de maat van den milicien we de rvan 1.57 M. op 1.55 M. te brengen, als vroeger. Heden 11 uur voortzetting. G. Jr. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt 9 Maart uit Amsterdam met een ertra trein der H. IJ. S. M. naar den Haag, van het Centraalstation des voormid dags om 9 uur 52. De trein komt om 10 uur 51 in de residentie aan. Atjeh. De correspondent van de ,,N. R. CL" te Batavia seint onder dagteekening van Donderdag: Generaal Van Heutsz en assistent resident Von Schmidt zijn, lijdende aan typhus, naar Kotaradja terugge keerd. De heer Von Schmidt is overleden, generaal Van Heutsz is gevaarlijk ziek. Naar men uit Den Haag meldt, wa ren tot Donderdag nog geen nadere berichten omtrent den toestand van generaal Van Heutsz aan het departe ment van koloniën ontvangen. H. M. de Koningin liet belangstellend inlichtingen vragen omtrent den toe stand van den zieke. Bewaarplaats voor Rijwielen tijdens de feesten te Amsterdam. Wij lezen in „de Kampioen": Leden van den A. N. W. B. zullen gedurende de feesten te Amsterdam, hunne rijwielen op vertoon van Bonds- diploma in bewaring kunnen geven in de magazijnen van den heer J. Leo nard Lang. Deze magazijnen, welke ruimte aan bieden voor een enorm aantal rijwie len, zijn gelegen aan de Stadhouders kade Nor 114, op enkele minuten af- stands van het station Weesperpoort, waar H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen aankomen, en in de onmiddellijke nabijheid van het Frederiksplein, waar de stoet passeert. Het bewaargeld ten bedrage van 25 ets. per dag moet vooraf voldaan wor den, en de geheele opbrengst wordt door den heer Lang afgestaan aan de vereeniging Liefdadigheid naar Ver mogen. Het magazijn is geopend van 's mor gens 8 tot 's avonds 8 uur; echter zul len de Bondsleden hunne rijwielen des- verkiezende ook later desnoods tot middernacht terug kunnen ontvan gen, mits zij daartoe vooraf bij het in bewaring geven het verlangen kenbaar maken. De heer D. de Clercq te Laren, N.H., is benoemd tot vertegenwoordiger voor Nederland voor de 1 Mei 1902 te Dus- seldorp te openen Industrie- en Hand- werk-Tentoonstelling voor Rheinland en Westfalen, verbonden met eene Duitsche nationale Kunst-Tentoonstel ling. Maats, tot Nut v. 't Algemeen Ter vervanging van de heeren dr. J. W. R. Tiianus te Amsterdam en jhr. stand? gebracht tusschen mijne dochter Greetje en. uwen zoon Servaas (die een knappe en, flinke jongen schijnt te zijn), zal ik haar den boomgaard) als deel van haar bruidsschat geven, ond'er voor- waardie d'at gij uwen zoon het aangrenzend! stuk land' schenkt. Zij zouden, ons dan een gelijk recht op den weg over hun land kunnen toekennen en geen van ons beiden zou zijn gevoel van recht ten offer hebben gebracht. Stemt gij hiermede in, dan wil ik de schildierij, die mijne vrouw heel mooi vindt, gaarne houden. Told'at ik uw antwoord1 heb, blijft die hier. Speelt gij nog even goed een partijtje schaak als zes jaar ge leden Ik ben hef vrijwel verleerd. Achtend', de uwe, THOMAS RACKSTRAW. Dit was het -einde d'er vijand schap. liuson hield' het er altijd voor. dat hij de lachers op zijne hand had>; Rackstraw beroemde zich op zijne diplomatie. Maar Greetje en Servaas hielden zichzelven alleen voor de ware vre destichters. mr. A. J. Rethaan Macaré te 's-Graven- hage, die op 1 Juli a. s. als hoofdbe stuurders moeten aftreden, en wier aangewezen vervangers dr. M. Straub te Amsterdam en mevrouw Muller Lulofs te Utrecht, de op hen uitge brachte benoeming niet hebben aan vaard, zijn door de commissie, samen gesteld volgens art. 45 der wet, opge maakt. de volgende dubbeltallen: vaca ture Tiianus: mej. Joh. ter Meulen, woningopzichteres te Amsterdam; en mr. J. C. Post., advocaat te Amsterdam; vacature Macaré: Herman Snijders, leeraar II. B. S. en voorzitter van „Ons Huis" te Middelburg; en mr. D. Simons hoogleeraar te Utrecht. Acad. examen. Utrecht. Cand'. Theol. 2, de hee ren W. A. Noest, Cand. Theol. i, de heer C. Bunt Czn. Doet. Staatsw. G. Nolst Trend té Groningen;. Het candidaats-exa men in de scheikunde is met goed gevolg afgelegd door den heer H. Vermeulen. Leiden. Geslaagd.'voor het theore tisch tandheelkundige examen die heer A. M. Marten. Utrecht. Cand. Theol. 2. de heer A. Ewoldt. Cand. ThqcJ. 1 de heer H. Bogers. Groningen.. Geslaagd) voor het le ged'. van het art.s-examen d'e heer M. Jacobs, cand.-arts, geb. te Gro ningen. Bevorderd) tot arts dJe heer J. Gasparie, cand.-arts, geb. te Gro ningen. President Kruger. De Utrechtsche correspondent van het „Hbld". schrijft: Naar ik uit goede bron verneem, is het bericht van de „Petit Bleu", als zou president Kruger dezer dagen be lacht hebben ontvangen van het sneu velen van een schoonzoon en een klein zoon, onjuist en heeft betrekking op oude feiten. Koos (niet Guus) Malan, schoonzoon van den President, is gesneuveld voor de maand October jl., terwijl des pre-| sident's kleinzoon Piet Kruger reeds' werd gedood vóór de maand Mei 1900. Het zijn dus twee voorvallen van ou den datum. Jeugdige echtgenooten. In de beide deden die tot (Dus ver zijn verschenen, met de uit komsten dier achtste tienjarige volkstelling op 31 December 1899 (Noord'-Brabant en Zeeland!), komt in de lijst der gehuwden als jong- sten) vermeld voor in Noord-Brar bant één man en d'rie vrouwen van 16 jaar. In Zeeland1 waren vijf ge huwde vrouwen van 16 en twee ge huwde mannen van 17 jaar. De jongste weduwe, in Noord-Brabant, telde ook slechts 16 jaren. Voor reizigers Ingevolge art. 15 van het op i Maart a. s. i-ni werking tredend nieuw Algemeen Reglement voor het vervoer op de spoorwegen be hoeven de seinen met de stations- bel tot waarschuwing, instappen en vertrek van een reizigerstrein voort aan niet meer gegeven te worden. Het luiden van de stationsbei vijf tien minuten voor vertrek, thans nog voornamelijk op kleine stations voorkomende, het sein tot instap pen, door twee slagen met de sta tionsbei, zoomede het sein tot ver trek van den trein, d!rie slagen met de bel, behoeven dus niet meer ge geven te worden met genoemden, datum, waarop wij de aandacht van het publiek vestigen. Naar wij, vernemen beeft die Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen bepaalcT dat het sein tot vertrek van een trein, drie slagen met d'e stationsbei, tot nader ook nè. 1 Maart zal worden gegeven. Dr. H. van Cappelle van Wagenin- gen, die onlangs terugkeerde van zijn wetenschappelijke reis door de bin nenlanden van het district Nickerie (Suriname) deed Woensdagavond in eene vergadering door het departe ment Amsterdam der „Ned. Mij. ter bevordering van Nijverheid" en de af- deeling Amsterdam der „Ver. ter be vordering van Fabrieks- en Hand- werksnijverheid" in het Nutsgebouw belegd, mededeelingen over genoemde expeditie. Spr. schetste de moeilijkheden, waar mede de expeditie in de dikwerf zeer lastige terreinen en in de dichte bos- schen en o. a. door het stranden van de stoombarkas op de rotsen in de Nic kerie te kampen had. Den 3en September kon de expeditie, die door een kleine voor-expeditie was voorafgegaan, in 'n aantal booten de Nickerie opgaan; 54 pers. waren toen bijeen. Men bivakkeerde den eersten nacht op een der zgn. "rondjes", in een huis, waar het volgens de neger vrouw spookte. Van spoken echter had den de reizigers geen last, tenzij de vrouw met spoken bedoeld had de zwermen groote en venijnige muskie ten, die bijkans geen nachtrust toelie ten. De spreker gaf daarna in korte trek ken een schets van de drie gedeelten der rivier, de beneden-, midden- en bo venloop. Het eerstgenoemde gedeelte heeft bijkans geen verval en lage oe vers; het tweede gedeelte heeft hooge oevers, doch is van geringe breedte, terwijl de bodem leemig is en ook veel zand bevat; het hoogere gedeelte ein delijk heeft een groot aantal water vallen. Omtrent den loop der rivier en de flora deed dr. Van Cappello vervol gens een aantal mededeelingen. Hij wees ei' op, dat de middenloop zich, vooral kenmerkt door zijn aantal krom' iningen. De boomen, die meermalen door het afbi-okkelen van den leemach- tigen linkeroever, in de rivier afdre ven, vormden daarin eenmaal weder door grassen en kruipplanten begroeid schilderachtige eilanden. De woudreu zen bereiken daar dikwerf een hoogte van 45 M., terwijl de bloemenpracht zeer afwisselend is. Omtrent het leven der expeditie ver telde de spreker een aantal aardige staaltjes; o. a. weidde hij breed uit. over het eigenaardige en voor natuur- bewonderaars heerlijke kampleven in de tropische wouden, daarbij de op merking makende, dat de verschillen-: de dieren- en vooral vogelgeluiden in de bosschen de bestudeering overwaard waren. De jacht leverde de expeditie dikwerf goed vleesch; dikwerf schoot men boschvarkens, leguanen, reigers, e. d., ook vaak groote hagedissen, die, naar spr. mededeelde, een smakelijke kerriesoep leverden. De negers, die de booten roeiden, vonden ook apen een smakelijk gerecht. Ten einde de watervallen spoediger te kunnen overtrekken en spoedig door het door de vooruitgezonden expeditie aan de samenvloeiing van Nickerie en Valawatra opgetrokken kamp te kun nen bereiken, werd ook op Zondag ge reisd. Op die dagen werd 's morgens steeds godsdienstoefening gehouden. Dan hield een der negers een toespraak waarin hij o. a. verklaarde, dat men wel den zevenden dag moest rusten, doch dat men in dienst der blan ken was en voor hen reizen op Zondag soms- noodig was. En men moest de blanken gehoorzamen, doch later, in den Hemel, zouden negers en blanken gelijk zijn. Spr. gaf daarna nog enkele bijzon derheden omtrent de dieren in de ri vier; o. a. maakte hij kennis met de bekende sidderaal, waarvan men op een goeden avond een exemplaar ving. Spr. liet zich overhalen het electrische dier aan te raken en kreeg inderdaad een schok door den arm, dien hij uren daarna nog voelde. Dr. Van Cappelle schetste daarna de moeilijkheden om, toen men eenmaal den Blanche-Marie-waterval (hoogte 29.60 M.) had bereikt, door het woud; het bovendeel der rivier te bereiken. Daarvoor moest men de booten door het bosch sleepen, waarmede vijf da gen gemoeid waren. Eenmaal den bo venloop bereikt hebbende, 18 dagen na dat de expeditie de kust verlaten had, kwam men in het steenachtige gedeel te van de rivier, en o. a. weder aan een reeks fraaie watervallen, die spr. ter eere van den directeur van het Kolo niaal Museum te Haarlem, de Van Ee- den-vallen heeft gedoopt. Kort nadat men deze vallen was gepasseerd,kwam men weder aan een val, die het einde moest zijn der expeditie, omdat daar achter zich bevond een steenen dam van 1000 M. lengte en 100 M. breedte, die de expeditie niet over kon komen. Spr. heeft getracht om alleen met een klein aantal negers nog verder te ko men, doch niet meer dan anderhalven dag kon hij gaan, eensdeels door het aantal vallen, stroomversnellingen en zandbanken, dat het verder gaan be lette, anderdeels doordat de negers niet verder durfden. Sport en Wedstrijden. Wielrijden en Automobilisme De Nederlandsche vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel-Industrie" hield Woensdag in het café-restaurant Park zicht te Amsterdam de gewone j aar lij ksche algemeene vergadering. Nadat de jaarverslagen van den se cretaris en penningmeester waren goed gekeurd, werd tot de verkiezing van het bestuur voor het vereenigingsjaar 1901 overgegaan. Van de aftredende bestuursleden wer den herkozen de heeren J. Leonard Lang, als voorzitter, P. W. Scheltema Beduin als secretaris, beiden te Am sterdam; Ch. F. Stokvis te Rotterdam als penningmeester en J. W. Koopman te Haarlem. Als vijfde bestuurslid werd in de plaats van-den heer H. Burgers te Deventer gekozen de heer M. Wie ner te Zwolle. Hierna werden eenige commissiën benoemd en overgegaan tot de behan deling van enkele punten van huis- houdelijken aard, waarna de vergade ring werd gesloten. De Amsterdamsche Wieler baan. De laatste vorst en het daarop gevolgde regenweer hebben, schrijft „de Fiets", den opbouw van onze wielerbaan tegengehouden. Nu het zich evenwel laat aanzien, dat we beter weer tegemoet gaan is men reeds met het prepareeren van het land aan den Zeeburgerdijk begon nen en zijn Dinsdag de eerste kar renvrachten planken, door de Mij. Amsterd. Goederenvervoer naar het ^aanstaande sportterrein ver voerd:. Men zal spoedig met den opbouw beginnen, mits geen slecht weer hinderend tusschenbeide treedt. Bond3 Polo-Kampioenschap. Tengevolge van de weinige inschrij vingen van Polo-Teams en de mede- deeling van eenige Clubs, dat zij niet voldoende geoefend waren om uit te komen, gaat het Bonds Polo-Kampi oenschap op 16 Maart a.s. niet door. (De Kampioen.) Hockey. Bij den Woensdag te Heemstede gehouden hockey-wedstrijd tusschen Leidsche Studenten en de Haarlem- sche Hockey- en Bandy-cluh won de laatste met 42. Luchtscheepvaart. De bekende motoren- en automo biel enf abri kant graaf De Dion is sinds geruimen tijd bezig eene ma chine te vervaardigen ter verkrij ging van warme lucht en ter be sturing van een ballo^ waarmede hij wil trachten van Frankrijk naar Amerika door het luchtruim den Atlantischen Oceaan over te ste ken. Schieten. De algemeene vergadering van den Nederlandschen Schutterijkader-Bond, en de daarop volgende schietwedstrijd voor donateurs en leden van den Bond zal dit jaar te Amersfoort worden ge houden. Lawnte^nis.' Onder voorzitterschap van Jhr. W. P. Teding van Berkhout is te 's Gra- venhage del jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Lawntennisbond gehouden. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de financiën van den Bond in zeer gunstigen toestand ver- keeren. Dit jaar zal de Bond evenwel een post moeten uittrekken voor ver schillende nieuwe wisselprijzen, die in het afgeloopen seizoen in eigendom zijn overgegaan. Met het oog hierop wordt besloten dat de vereeniging, die dit jaar de nationale kampioenschap pen op hare banen zal mogen laten verspelen, een door het Bondsbestuur te bepalen som in de bondskas zal moeten storten. De kascommissie werd in zijn geheel herkozen. Zoo ging het ook met 't be^ stuur bestaande uit de heeren Jhr. W. P. Teding van Berkhout, voorzitter; P. Louwerse, secretaris, M. W. Scheur leer, penningmeester; Jhr.Ch. v. d. Poll W. G. de Knokke v. d. Meulen, P. C. W. baron van der Feltz, J. H. van Heek, commissarissen. Op voorstel van den voorzitter werd met algemeene stemmen besloten de nationale kampioenschappen dit jaar te Hilversum te laten verspelen en wel op 1920 en 21 Juli. De president deelt hierop mede, dat het bondsbestuur besloten heeft, dit jaar hij genoegzame deelnemers weder clubwedstrijden te organiseeren. Na eenige besprekingen sluït de voorzitter de vergadering. "Voetbal. De wedstrijd in Den Haag van de „H. V. V." tegen de Irisclub Lilois" op 17 Maart a.s. gaat niet door, aan gezien de Rijsselaars door onvoorziene omstandigheden niet kunnen overko men. NEDERL. St. BERNARD CLUB. Deze vereeniging hield Woensdag in 't Paleis Royal hare Alg. jaarlijksche vergadering. Uit de jaarverslagen van den secre taris en den penningmeester bleek dat de toestand van de vereeniging en van de kas in uitmuntenden staat verkeert Het ledental klom in het afgeloopen jaar tot 68 gewone leden en 7 dona teurs. De ontvangsten bedroegen f 324 en de uitgaven f 290, zoodat een voordee- lig saldo van f 33 overblijft. Door den voorzitter werd hulde gebracht aan den onbekenden schenker van eenige prijzen, terwijl de commissie tot na zien der kas, deze accoord bevonden hebbende, de penningmeester dechar geerde. De vergadering was goed bezocht. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. Vrijdag komen de werkstakingen be Montceau-les-Mines en Saint- Eloy in de Kamer aan d'e ordie. De socialisten willen die gebeurtenis sen te Chalons-sur-Saöne buiten' die bat houden, want d'aar geldt het, zeggen zij, eene anarchistische be weging. Echter zullen die interpel- lanten de interpellatie gaat van die socialisten uit die toegevend heid' dier regeering inroepen voor de mannen die d'aar zijn in hechtet- nis genomen_bij de standjes. Maar wat aan. de interpellatie wat pikants belooft te geven, moet de houding van de rechter-opposi- tie zijn. De nationalisten en cleri- calen laten geen gelegenheid onge bruikt, wanneer zij het ministerie kunnen treffen. Het luidt nu, d!at de leden dier rechterzijde hebben besloten 't-doet-er-nieUoe-welke mo tie te steunen, als zij maar tegen de regeering is gericht. De rechter zijde heeft hoop, dat van socialis tische zijde, waar men ontevreden is over de houding van regeering en militairen hij werkstakingsonge regeldheden, wel eene motie tegen de regeering zal worden gericht. En nu moge tegenover de rechter zijde al wat socialistisch is staan als vuur en water, dat doet er voor dit maal niet toe, als maar het mi nisterie de nederlaag leidt. Van den anderen kant zijn de socialis ten besloten niet toe te staan, dat de leden der oppositie zich van hun motie voor dat doeleinde meester maken. Dan zou het merkwaar dige geval zich we>l weer eens kun nen gaan voordoen het zou niet de eerste maal zijn dat de voor stellers ten slotte tegen hun. eigen motie stemmen. In ieder geval be looft Vrijdag dus wel wat op te lei- veren. In den stand der werkstaking te Montceau-les-Mines is geen verande ring gekomen. De voorzitter van het stakings-eomité heeftin een open-lucht bijeenkomst verklaard, dat hij te St.. Etienne en te Firmigny den indruk heeft gekregen, dat de stakers moeten volhouden cn door de geheele werklie denklasse zullen worden gesteund. Verder werd medegedeeld dat de bond der mijnwerkers de leiding van de staking in handen zal nemen en aan alle organisaties de gelegenheid zal geven om aan de algemeene werksta king deel te nemen. Nadere mededee lingen omtrent de afspraken, die ia beide genoemde mijnencentra zijn ge maakt, zullen worden gedaan in be sloten vergaderingen, die heden zullen plaats hebben. De verzamelde mijnwerkers besloten daarop den strijd vol te houden. Rechtszaken. Mishandeling door superieu ren. Bij de behandeling van de strafzaak van een Duilsch onderofficier, die een soldaat met een geweer-kolf in het ge laat had geslagen, zijn eenige ernstige feiten losgekomen. Zoowel de- mishan delde als enkele zijner kameraden wei gerden eerst voor den krijgsraad te Berlijn een volledige bekentenis af te leggen. Toen hun het vuur aan de schenen werd gelegd bleek echter, dat de mishandelde niet slechts met de ge weerkolf, doch ook met een bezemsteel en zelfs met de sabel van den onder officier mishandeld was; noch hij noch zijn kameraden, die als getuigen op traden, hadden dit durven vertellen uit vrees voor de wraak van den ser geant. De beklaagde, die eerst alles ge loochend had, doch ten laatste door de mand viel, werd met 45 dagen gevan genisstraf gestraft. Wetenschap. Een intern, hist, congres. Onder bescherming van den Italiaan- schen koning zal in het voorjaar 1902 t e Rome een internationaal conga-es worden gehouden. Letteren en Kunst. Ibseu is van zijn aanval van influenza zoo ver hersteld, dat hij weer dagelijks ge- ruimen tijd kan werken. De Vereeniging-tot oprichting en uit breiding der galerij van Portretten van Ned. Tooneelkunstenaren, die in den Stadsschouwburg te Amsterdam zijn groot geweest, deelt mede, dat het door M. Calisch in 1862 geschilderde, en door den kunstschilder J. E. Morel gerestaureerde portret van wijlen den heer C. J. Roobol door het gemeente bestuur in dank is aanvaard en heden ter bestemder plaatse opgehangen. Eenige weken geleden werd de Ver eeniging verrast, door een schrijven van den heer W. R. Breedé te 's-Graven- hage, waarbij haar werd ten geschen ke gegeven een zeer fraai portret van den beroemden tooneelspeler Andries Snoek, in der tijd een geschenk van den kunstenaar aan zijn verdienstelij ken leev'ing Balthasar Breedé, die van 1822l.-r-s' aan den Stadsschouwburg verbonden was, en bij de uitbeelding van het treurspel een zeer eervolle plaats bekleedde. Leger en Vloot. Een militaire plechtigheid. Zaterdag a. s., zal des voormiddags om 11 uur door het garnizoen eene groote parade worden gehouden op het 's-Gravesandeplein te Amsterdam, ter gelegenheid van de uitreiking der eeresabel aan den eerste-luitenant, rid der van de Militaire Willemsorde 4e klasse, A. Dudok van Heel, van het 7e regiment infanterie. Deze koninklijke onderscheiding- werd genoemden officier toegekend bij Hr. Ms. besluit van den 13 Juli 1900, ter zake van het op 24 Juni 1899, tij dens de vermeestering der vijandelijke stellingen bij Lho Trieëng, bij den aan val op eene sterke en door deii vijand krachtig verdedigde heuvelbenting, op het oogenblik, dat tengevolge van het zware vijandelijke vuur zijne af deeling maréchaussées tot staan kwam, door zijn voorbeeld herstellen van het élan en tot aan de borstwering vooruit doen stormen van zijne afdeeling en door zijn onverschrokken optreden krach tig medewerken tot het na korten tijd in onze handen vallen der wanhopig verdedigde heuvelbenting. Ridders der Militaire Willemsorde worden namens den kolonel plaatse lijk commandant uitgenoodigd deze parade met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Gemengd Nieuws. Treinongeluk. Bij Millersbrug in Indiana is ten gevolge van het breken van een spoorstaaf een trein ontspoord. Der tig reizigers werden gewond. Een vondst Door een antiquair te Parijs werd) onlangs een stoel stijl Lodewijk XVI gekocht. Bij het nakijken van zijn koop ontdekte de man, dat, zeer zorgvuldig onder de kussens verborgen, vier duizend francs in biljetten van vijftig frs. verstopt waren. De eerlijke vinder bracht zijn vondst aan den man van wien hij den stoel gekocht had. Gasvergiftiging. Te Neunkirchen bij Trier is een ge heel gezin, bestaande uit vader, moe der en twee kinderen, gestikt door de inademing van lichtgas. Buiten was een gasbuis gesprongen, het gas was in een buis gedrongen die diende voor den waterafvoer uit het huis en had zich verspreid onder den vloer van de kamer, waar het gezin sliep.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2