NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezeri Dagblad- in Haarlem en Omstreken. DE FEESTWEEK IN AMSTERDAM 18e Jaargang Dinsdag 5 Maart 1901. **o. 5423 HAARLEM'S DAHBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Tan 15 regels 50 Ofcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ia de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 015. per 3 maanden 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Gent per regel. Afzonderlijke nummers0.02££ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37M Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 128» de omstreken en franco per poBt0.45 Intercommunale aansluiting, Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOCM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, "behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bit Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 5 Maart bevat o. a. Een flater van het Engelsche ministerie, Rnsland op eigen hontje bezig in China,De Pans over Frank rijk, De feestweek in Amsterdam, Voorstellii g, Feest Noorderkwar tier. Politiek Overzicht. Weinig nieuws van het oorlogs veld, terwijl die stijfhoofdige „Daily Chronicle", die 't maar niet wil op geven, blijft beweren, d!at, ofschoon het bericht van Botha's overgave niet officieel bevestigd is, dit alleen is uitgesteld tengevolge van het mislukken van de overeenkomst op een erf twee ondergeschikte punten. Jawel, goeie morgen. De correspondent van de „Ti mes" te Hopetown heeft een zon derling telegram de wereld inge stuurd, dat moet beteekenen een samenvatting van de krijgsverrien tingen in de Kaapkolonie na de Wet's inval. Hij vermeldt niet veel nieuws, alleen dit dat Plumer den achttienr den Februari genoodzaakt was de vervolging van de Wet op te geven en terug te trekken bij gebrek aan proviand. Aan heb slot van zijn re sumé zegt de correspondent: „De Wet s strijdmacht is dus voor het grootste gedeelte uiteengejaagd of genoopt geweest zich over te geven. De Wet moet krankzinnig zijn en jan en alle man sjambokken, zoo dat Haasbroeck geweigerd heeft nog langer met hem samen te gaan. De Kaapsche Boeren zijn erg rou wig over hun uitnoodiging aan de Transvalers en Vrijstaters om de kolonie binnen te vallen. De inval lers hebben alles weggehaald en enkel betaald in bons van de Vnj- staatsche schatkist." De feiten hebben tot nog toe de zen correspondent gelogenstraft. Er is weer eens een grapje te ver tellen te midden van den ernst van den oorlog. Het Engelsche ministerie van oor log heeft weer een nieuwen, onbe- grijpelijken flater gemaakt. Te Li verpool is nl. gebleken, dat het mi nisterie daar geen nieuwe vrijwil ligers voor Zuid-Afrika opriep, meenende dat de Liverpoolsche vrijwilligers in 1900 uitgezonden-, nog in Zuid-Afrika. waren, terwijl... ze reeds lang zijn teruggekeerd. Een merkwaardig staaltje van de verhouding der Russen tot de Chineezen is te vinden in het rap port van admiraal Alexejef over het overgeven van den spoorweg van Yards oen naar Sjan-hai-kwan aan de Engelschen. Admiraal Alexejef meldt, dat generaal Lenewitsj hem berichtteToen mijne troepen het gebied van den spoorweg verlieten ontmoette ik overal bij de Chinee zen blijken van onvervalscht, op recht gevoel van smart over de scheiding van de Russische solda ten. Overal kwamen optochten, bo den, de troepen brood' en zout aan, •en bereidden hun een hartelijke, gastvrije ontvangst. Aan verschil lende stations ontmoette1 ik deputa ties die mij, namens de bewoners, dank kwamen zeggen voor de be scherming, die mijne troepen hun hadden verleend tegen de roovers. Overal hoor ik hetzelfde zeggen, namelük dat die Russen d'e Chinee zen: werkelijk hebben' beschermd, en dat met het vertrek onzer troe pen de Chineezen van die bescher ming worden beroofdmen vreest dat thans zware dagen komen zul len. En vaak werd mij verzocht tenminste een paar soldaten ter be scherming achter te laten." Geen wonder, dat alle mogendhe den Rusland geducht d'e les lezen over het eigenhandig optreden in het Hemelsche Rijk en de konkel partijtjes en we deelden dit reeds mede China waarschuwen uit eigen belang natuurlijk 1 Buitenlandsch Nieuws. De Paus over Frankrijk. De kardinalen ontvangende ter gelegenheid van den verjaardag van zijn geboorte (2 Maart) en van dien van zijn kroning (3 Maart), heeft de Paus een overzicht van den toestand' der beschaving ge geven en hierbij de rol, door Frankrijk vervuld, geprezen, nochtans opmerkende, d'at Frank rijk bedreigd wordt dioor de groote gevaren. Want het zou een ramp zijn voor godsdienst en land, in dien de storm, welke dreigt, zoo ernstige pogingen en zoo schoon© verwachtingen als d'aar onderno men en gekoesterd zijn, vernie tigde. Rusland en China. Het Russische Telegraaf agent schap meldt Wij vernemen uit volkomen ge loofwaardige bron, dat de tekst van eene Russisch-Chineesche conven tie betreffende Mantsjoerije door de buitenlandsch^ pers met opzet verminkt-is, om wantrouwen tegen Rusland op te wekken. Vooral valt in het oog door zijne onvereenig- baarheid het in uittreksel geciteer de artikel betreffende Nioe- tschwang. Indien Rusland met Chi na een speciaal verdrag wilde af sluiten, zou dit slechts het doel kunnen hebben, den wensch te ven wezenlijken om Mantsjoerije aan China terug te geven en de voor waarden vast te stellen waaronder de ontruiming van deze provincie zou kunnen plaats hebben. Algemeene berichten. In den moord aan het strand te Yarmouth is uitspraak gedaande jury heeft Bennett schuldig ver klaard en tot den strop veroor deeld. Prins Rad'oLin, den nieuwen Duitschen gezant, ontvangend, heeft Loubet van de goede betrek kingen gesproken, die er tusschen de twee landen bestaan, betrekkin gen welke de zending van RadOlin ten doel heeft te bestendigen, waar voor Loubet den Keizer dankte. Koning Eduard kwam Zondag avond aan Charing Cross aan, waar hij ontvangen werd door den her tog van Cornwall, en begaf zich dadelijk naar Marlborough House. De Koningin-Regentes van Span je belastte Villaverde met de vor ming van een nieuw kabinet. Vil laverde zou heden de lijst der mi nisters aanbieden. De pest te Kaapstad' breidt zich uit. Gisteren en vandaag kwamen elf nieuwe ^evallen voor, waaron der bij een Europeesche vrouw. Er zijn vijf lijken van kleurlingen ge vonden. De gelegenheid van haar vertrek naar Utrecht, richtte de Belgische delegatie van het Nationaal Comité voor Transvaal een schrijven aan de Koningin van Nederland, waar in haar hulde wordt gebracht voor hare houding ten opzichte van Kru- ger en haar e-esmeekt wordt het ini tiatief te nemen voor het bij eenroe- roepen van het hof van arbitrage. Bij' eene ontploffing in een pa^ tronenfabriek te Fontainebleau zijn vier vrouwen omgekomen. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Steyn en De Wet trokken Don derdag met 1500 man de Oranjeri vier over bij Leliefontein nabij de vernielde Cólesbergbrug. onder het vuur van acht kolomsche verken ners, die goed verborgen waren en er verscheiden doodschoten. On danks den hoogen, stand van het water en den sterken stroom kre gen de Boeren acht karren aan den overkantvijf karren en vele paar den werden achtergelaten'. Een boer van Leliefontein zegt dat Steyn er verschrikkelijk ellen dig uitzag en dat het geheele com mando vreeselijk uitgehongerd was. Stadsnieuws Haarlem, 4 Maart 1901. Geslaagd in het examen Nuttige handwerken te 's-Gravenhage, onze stad'genooten, de dames E. J. van Eibergen Santhagens en H. J. Riet dijk. Naar men verneemt zal de stads bank van leening in de Kleine Houtstraat Dinsdag 5 Maart e. k. gesloten zijn. Tot voorzitter aan het Burgerlijk Armbestuur alhier is benoemd' de heer F. L. Nix. Men deelt ons mede, dat in de Za terdagmiddag gehouden eind-vergade ring der commissie voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin, het uitvoerend comité is gedechargeerd, na goedkeu ring der rekening en verantwoording. Zaterdagavond had in de bovenzaal van de „Vereeniging" de aangekondig de conférence van mademoiselle Cop- pins van Brugge plaats, voor een slechts matig opgekomen auditorium. Het eerste deel harer voordracht wijdde de conférencière aan het door haar aangekondigde onderwerp „Les femmes de la révolution", waarin zij zeer geannekdoteerd en met blijkbaar veel feitenkennis episodes en gebeurte nissen uit de revolutie zeer onderhou dend vertelde, om daaruit de conclu sie te trekken, dat de wouwen, die re volutie hebben gemaakt en in den vol- sten zin des woords geïnfluenceerd. Na de pauze droeg mademoiselle Coppins eenige door haar vervaardig de gedichten voor. Stukken van den Gemeente raad. De heer F. J. L. Peltenburg, ver zoekt den Raad voor de tweede maal hem voor bestratings- en rio- eeringskosten voor de projectstraat bij den Kleinen Houtweg 3 per vierkante Meter in rekening te brengen', inplaats van f 4.70, waar toe de Raad onlangs besloot. B. en W. adviseeren1 afwijzend te be schikken1. Haarlemmermeer Haarlemmermeer, 28 Febr. Op de te Hoofddorp gehouden Graan- en Zaadmarkt waren aangevoerd Wit te tarwe f 5.50f 6.50, Zomer ristarwe f 5.75ƒ6.25, Rogge f 4.50—f 5.—, Ha- Ver f 6.50f 7.Chevaliergerst f 4.60 f 5.Wintergerst f 3.90f4.10, Dui- venboonen f 7.f 7.20, Roode Duiven- boonen f 6.90f 7.10, Paardenboonen f 5.505.90. (Van onzen specialen verslaggever.) 3 Maart 1901. ONZE MOOIE HOOFDSTAD. Amsterdam is altijd mooi, als de to rens en daken wegnevelen in mist, de kleuren der gevels vervlakkeoa, de winkellichten en lantaarns met goud puntjes boren door de schemering, die den gelieelen dag duurt. Als het licht juicht aan gladblau- wen hemel, goudverf gestrooid is over heel de sterke stad, zoodat de grijsheid van het waterland verdwijnt, en de zon glanst in het gladde nat der grachten. „Als het feest is in ons Nederland, alom de vlaggen zwieren". Want Am. sterdam bekleedt ook dün de eerste plaats. De luisterrijke Kroningsfeesten hebben het bewezen, toen Amsterdam, brekend met traditie en sleur van groene guirlandes, een versiering wist aan te brengen die architectonisch mooi was, die in overeenstemming i was met de eigenaardige schoonheid van het Noordsch Venetië Welnu, de versiering van den ge heel en krtochtweg was ook ditmaal op gedragen aan de architecten Eduard Cuypers en W. Kromhout Cz. Dit mo ge voor het oogenblik voldoende zijn om te doen begrijpen dat de Hoofdstad de Hofstad verre heeft overtroffen, dat zij gereed is a. s. Dinsdag aan het Vorstelijk paar een luisterrijke ont vangst te bereiden, zooals men het verwachten kan van „haar, die als Keizerin de kroon draagt van Europa." LANGS DEN INTOCHTSWEG. Het station Weesperpoort doet et beetje zonderling voor een enthousiast mensch net als alle dagen. Als een goedige schildpad ligt het daar met zijn glazen dak, en laat zeer gewoon tjes de treinen aankomen en vertrek ken; van versiering nog geen sprake. Maar ik weet uit zeer goede bron dat daar al heel wat handen jeuken, om met groen en bloemen, met fraaie ta pijten en meubelen, een waardig en feestelijk entrée te scheppen. Dat zal echter met het oog op den geregelden dienst pas op het laatst gebeuren. Nu komen wij buiten in het gewoel en gejoel van veel prettige menschen, die allen met hetzelfde doel hier wan delen. Op het voorplein van het station en de brug over de Singelgracht, daar woeien de eerste, jolige wimpels en vlaggetjes, de aankomenden vriende lijk toe. Kom gauw voortgestapt: Amsterdam, mooi Amsterdam, wacht u, wü zich laten bewonderen als een echt coquette vrouw. 't Feestkleed is ook zoö mooi. Het hout van de palen is in lichte vroohjke kleuren gehouden; aan dé onderzijde oranje, blauw en rood van groote frischheid, en de slanke palen eindigend In helder wit, zijn gekroond met gele punten. Er tusschen in hap gen ontelbare driehoekige vlagtmties die niettegenstaande de zware vergul de kwasten, toch druk wapp^rTijve rig bewegen als tal van kinderhandjes die een welkom wuiven. 1 Even over de brug, jui;t 0p het punt - de SarP|la«s'raat zal w fv r'Izen van 46 vier hoeken van het Weesperplein, hooge witte stellages van twee verdiepingen. Ze doen den ken aan geïdealiseerde overbruggen van een spoorweg. Op die trappenhui zen zullen straks Holland's Glorie onze Jantjes) en Amsterdam's trots (de brandweerniannekes) in vereeni ging met veel krachtige koperen mop. den een eere-saluut brengen aan het gracieuse jonge paar. toCDhatfc zal zijn het ^gin van den zege- Maar na de Sarphatiestraat! Het is of men voor zich ziet één constante eerepoort, éénherceau van schaterende feestkleuren. De slanke schuin staan de palen ter weerszijden van den weg, zijn aan den top versierd met heral dische dierfiguren van uitgezaagd geel hout, en verbonden door gekleurde latten. Daarvan hangen neer statige, zachtkens waaiende velours van zwaar doek, weelderig beschilderd met witte bloemmotieven op bruin fond, en afge zet met oranje franje. Links en rechts eindigen zij in lange vaandels, waarop bonte wapenschilden. En in het mid den leest men in sierlijke, artistieke letters „Welkom", of is de ouderdom van Hare Majesteit (18801901) ver meld. Tusschen de palen hangen weer hon derden puntige vlaggetjes geregeld afgewisseld door gekleurde blokjes hout, die de nu nog vale verlichtings lijnen werkelijk opsieren. De royale Sarphatistraat komt dus koninklijk voor den dag. De breede, trotsche Hooge Sluis heeft dezelfde uitmonstering. Ook de twee looppaden zijn hier overwelfd door neerliggende lansen, die naar buiten wijzen. Hier komt de versiering nog beter voor den dag door de ruimte om ons heen. 't Is of de milde lentelucht, die komt aanwaaien uit de wijdte van den Amstel, zacht wil streelen al dat moois. Het is een gedans van kleuren in de luchH. Bewonderelnd blijft menigeen staan en werpt een blik naar het zon nige water, dat zich heel in de verte verliest tusschen de groene weiden, en rechts verdwijnt in dat wat barsch lij kende stad, die de sluizen onwrikbaar gesloten houdt. En recht vooruit daar koepelt zich het Paleis voor Volksvlijt met zijn glazen dak. Het is niet versierd, maar ook zóó is het een fraaie afsluiting van den weg. Ook het Frederiksplein is in denzelf den stijl versierd. Die eenvoud is ech ter niet eenvormig, maar geeft den indruk van eendracht, van samenwer king. Nu sluit de intochtweg zich meer aaneen. In de Utrechtsche straat na deren de huizenrijen elkaar dichter, wordt de omgeving intiemer,maar daar de architect hier rekening mede ge houden heeft, doet dit niets aan de schoonheid af. De velours zijn wat kleiner, en de houtverbindingen zijn luchtiger en rijzen hooger op. Om beurten komen de letters W en H, als topversiering. Als' de lange vlaggen hier boven neerhangen, en de feest gangers zich links en rechts hebben aaamgedrongen of de winkelkasten vullen, dan zal ook deze straat een goe den indruk maken. Eerst passeeren we de Prinsengracht daai de Keizersgracht. Telkens zijn de bruggen aan weerszijden afgesloten met een fraaie samenvoeging van ge kleurde planken, met bewegend dun doek. Aan de Heerengracht, waar wellicht de medewerking der omwonenden gul ler was, zijn de middelbogen der onderwetsche ronde bruggen, bij den Amstel in de Reguliersgracht, omlijst met een halven cirkel van rood en oranjehout, die straks met wakkelende olielichtjes zullen worden bestippeld, en in het water weerspiegeld een vurigen zon vormen. Een geheel nieuwe visie geeft de Hee rengracht. In het water staan aan bei de kanten, hooge scheepsmasten. Zij zijn met nationaaldoek in ruitvorm ge tooid, met boven op 't koggeschip, dat wegvaart; de zeilen volgeblazen door gunstigen wind. Er tusschen in heele risten ballonnetjes van blauw gaas, of veelvormige chineesche balons, als snoeren koralen, en aan de boomen bruine vetpotjes. Nu is dit gedeelte van den Intochtsweg al het mooist, door de weerspiegeling van al die kleu ren in het water, (schuiten zijn dit maal geweerd). Maar op den avond van de illuminatie zal de aanblik too- verachtig zijn. Het dient gezegd, dat Amsterdam's patriciërs het hunne hebben bijge dragen. Men herinnert zich met be wondering den rijken dos der breede, paleisachtige huizen, die daar zoo sta tig staan. De sierlijke stoepomtimme- ringen die in 1898 zoo voldeden, zijn weergekeerd. De meeste dezer tribunes, waar Dins dag de bloem van Amsterdam's juffer schap zal zwieren en juichen, zijn be schilderd met prachtige chablonenfi- guren. Het zijn gulle oranje-appels en rijken bladertooi, randversieringen, bloemfestoenen en nagebootste tapij ten, of ook zeer kunstig geïmiteerd hardsteenen beeldhouwwerk; en elders is een kunstenarshand aan het werk geweest en heeft de prachtigste figuren gesneden in het ruwste hout. Zoo bijv. bij de Labouchères. Bij den heer Hienfeld, den Spaan- schen consul, zijn op de schutting in schoone verven gemaald de wapens der beide huizen.en daarnaast de deviezen: „Je maintiendrai" en „Per Aspera ad Astra." Bij mr. Th. Stuart spreekt krachtig het kloeke woord: „So lanck als son en maen bestaen, sal nooit d'Oranje- cleur vergaen." De heer Helding, directeur der Ned. Handelsmaatschappij, heeft langs den geheelen voorgevel een verlich tingsbetimmering. De vetpotjes zullen hier hun aanschijn laten lichten. Hugo Muller, het bekende raadslid, heeft een weelde van hyacinthen en tulpen, levende bloemen dus, op zijn vensterbanken uitgestald. Evenzoo de Wethouder mr. van Leeuwen, aan de overzijde (Noordzijde). Daar gloeien de felle roode kleuren in het donkere dennegroen. Trouwens men zal begrij pen, dat wij alleen opnoemden de meest sprekende van deze huizen. Al len, ook de meeste tusschenliggende, i zijn behangen mt slingers groen en wa penschilden. De grijze gevel van het gebouw der Handelsmaatschappij is verlevendigd door rijke draperieën van rood en oranje-fluweel, waartusschen de initia len van het Vorstelijk echtpaar. De heer S. van Eeghen (hoek Nieuwe Spiegelstraat) liet het geheele hek voor zijne woning vergulden. Daarachter is een schat van groen en bloemen opge tast. Van den voorgevel vallen neer rood bruin fluweelen kleeden. Nog rijker haast is het huis van den Rijksbetaalmeester aan de overzijde versierd. Het is geheel bekleed met gelo zijde, waarover blauwe draperieën hangen, doorwerkt met gele leeuwen. Stadgenooten die de feesten te Am sterdam geheel of voor een gedeelte bijwonen, raden wij aan in elk geval een kijkje te gaan nemen in „de Bocht" Zij blinkt uit, dat erkent een èlk. Het Koningsplein vertoont hooge gra nieten zuilen met bloemkorven. De Heerengracht tusschen Leidschestraat en Leidschegracht zal bij den Intocht de eer van het Vorstelijk bezoek niet genieten. Toch bleven de bewoners niet ach ter. De oude, veelbeproefde versiering van masten die schuin vallen over het water, oefent ook nu haar bekoring uit. De Leidschestraat is aan het begin en het eind, (d. w. z. het gedeelte tusschen de Heerengracht en de Keizersgracht) afgesloten met een breede, veelverviga bras, die dienst doet als eerepoort. Ook hier staan de versieringspalen wat schuin en zijn versierd met langver- pige tweekleurige schilden. Dank zij de medewerking van de avondverlichting, heeft de versiering hier ook een groote aantrekkelijkheid. Nu moeten wij de Keizersgracht op. Hier heeft men volstaan met een enkele rij palen midden in de gracht. Ze zijn echter breeder afgezet, en behangen met gulle hanen helder getint vlagge- doek. Van de toppen der masten flad deren lange wimpels uit en op allo staat weer het koggeschip. Het maakt een alleraardigsten indruk, bv. staan de op de verbindingsbrug bij de Leid schegracht, vooruit te zien in de rich ting van de Raadhuisstraat Al die scheepjes schijnen gezamenlijk, in ge regelde slagorde, op te zeilen naar het Paleis op den Dam, dat weldra de Ko ningin en den Prins binnen zijn mu ren zal ontvangen. Met kunstige hand zijn ook hier de lampions en vetglaasjes opgehjjigen. Het zal zijn of in het water drijven kleurige bollen. Jhr mr. C. J. den Tex, de comman dant der eerewacht, die in het kapita. Ie heerenhuis woont, hoek Molenpad en Keizersgracht, deed om alle ramen, zoo boven als beneden, aan twee zij den van het huis, de verlichting aan hangen. Men ziet dat Amsterdam op den illuminatieavond in sprookjesach tige pracht zal blinken het zal zijn als in de Arabische wondernachten. De grachtversiering over het water zet zich voort tot de Raadhuisstraat! waardoor het nu rechtuit gaat op -het Paleis af, dat reeds in de verte sche mert. De Raadhuisstraat vormt een zeer gelukkig einde. Hier werd voor het eerst gebruik gemaakt van slingers groen. Eindelijk de Paleisstraat en ten slotte de Dam. Natuurlijk is Naatje weer in haar beste plunje. Maar toch werd ze door de hand des versierders niet zoo aan het oog onttrokken als in den Kro ningstij d. Het voetstuk gaat schuil onder groen en bloemen, en de saamgebonden den- netakken klimmen op tot even onder het beeld. Daaromheen palen voor de electrische verlichting, met een kam van gloeilampjes. Ook tusschen het groen aan het beeld kijken de glazen bolletjes nieuwsgierig uit. Naatje zal weer door landgenoot en vreemdeling bewonderd worden! Op het verhoogde voetpad om het standbeeld zijn fraaie vierkante zuilen opgericht, met sierlijken gouden kop, die waaiervormig, met gouden veeren, uitloopt. De zijden zijn versierd met licht brui ne bloemschilderingen, uitgespaard in donkerder achtergrond. Meer naar be neden zijn in gulden randen van rae- daillonvorra gevat verschillende wa penschilden. De zuilen zullen boog lampen te dragen krijgen die den

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1