Tweede Blad, TWEELINGEN. behoorende bij IjH&arlsm's Dagblad" van Dinsdag 5 Maart 1901. Ne. 5423 Binnenland. Aoad. examen. LEIDEN. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de rechten, de heer J. F. van Haersolte. Utrecht. Cand. Theol. 2 de heer H Altevogt Jr., (met lof). Bevorderd tot arts de heer W. v. d. Hamme. Bevor derd tot tandarts de heer D. Snijder. Vrouwenarbeid. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Nog altijd geven zich leden op voor de Nieuwe Vereeniging, waarin die van de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid binnenkort zal over gaan. Maar ook worden nog altijd vragen gedaan, omtrent hetgeen de Nieuwe Vereeniging wli en wat men verwachten kan van het door deze op te richten Arbeidsbureau voor vrou wen. De Vereeniging wil voortzetting van het werk, door en voor de Tentoonstel ling gedaan. Zij wil zich op de hoogte stellen van alle aangelegenheden be treffende de vrouw en haren arbeid en stelt zich, evenals de Vereeniging Na tionale Tentoonstelling van Vrouwen arbeid ten doel, de uitbreiding van den werkkring der vrouw te bevorderen. Het bureau bovengenoemd wil wor den een vraagbaak, waar men inlich tingen. zal kunnen krijgen aangaande: den arbeid, welke door vrouwen op elk gebied kan worden verricht; de voorwaarden, waarop zij zich voor dien arbeid zal kunnen bekwamen en den tijd dien zij daarvoor behoeft; de omstandigheden waaronder en de plaats waar zij de eenmaal verwor ven kennis of vaardigheid, of beide, produktief zal kunnen maken; de voor uitzichten, die voor haar aan dien ar beid verbonden zijn, enz. Om deze inlichtingen te kunnen ver strekken, moet er natuurlijk onderzoek worden gedaan naar de toestanden, zooals zij thans zijn; deze moeten be studeerd worden, de oorzaken ervan opgespoord, de gevolgen er van nage gaan worden en nog veel meer. Het spreekt van zelf, dat het bureau niet dadelijk van alles, wat met vrou wenarbeid in verband staat, op de hoogte kan zijn. Daarom hoopt en ver trouwt de vereeniging op den steun van velen, zoowel van personen, als van vereenigingen. Deze laatste behoeven niet te vree zen, dat het bureau haar concurren tie zal aandoen. Integendeel. Elke vereeniging, door wie vrouwenbelan- gen behartigd worden, heeft in den re gel een speciaal deel daarvan voor hare rekening en bemoeit zich maar weinig met alles wat daarbuiten ligt. De taak van het bureau zal zijn, om te kunnen aangeven, naar welke vereeniging een speciaal geval yerwezen moet worden om hulp te vinden. Het mag dus in het belang worden geacht, zoowel van speciale vereenigingen als van het bu reau, wanneer de vereenigingen gene gen worden bevonden de gegevens, waarover zij op speciaal gebied be schikken, ten dienste te steJlen van ons bureau. Omgekeerd zal het bureau het werk der bestaande vereenigingen kunnen steunen. En nu meene men niet, dat de nieu we Vereeniging weer iets aparts, iets afzonderlijks zal zijn. De Nieuwe Ver eeniging zoo aangeduid zoolang de eigenlijke naam nog niet is vastge steld zal de plaats innemen van de Vereeniging Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid, welke op 30 Juni e. k. te niet gaat. Er is hier dus eigen lijke geen sprake van weer iets nieuws, maar van de voortzetting onder een nieuwen naam en in nieuwen vorm van een Vereeniging, die reeds bijna 'vijf jaren heeft bestaan. Zal de Nieuwe Vereeniging reeds spoedig kunnen overgaan tot de op richting van het door velen zoo zeer begeerde Bureau van Vrouwenarbeid, Feuilleton. Naar het EngelschAmerikaansch. Miss Dalrymple keerde zich om, toen het gezang uit was, en zag d'eni gloed' van verrukking in An nie's oogen en zei die, nauwelijks wachtende tot het applaus ver stomd' wasDat kind kan zin gen Miss Lawler keek Annie aan., die zich nu beschaamd terugtrok. Ja, dat kan zij' en zeer goed1 ook. Gij moet haar eens hooren. Zij houdt dol van muziek en zal, hoop ik, niet te verlegen zijn om wat voor u te zingen x zeide Miss Lawler. Ik zal het haar zelf vragen, Beide Miss Dalrymple. Eenoogenblik later leerde zij hare hand op den schouder van het meisje. Anne-Mar.ie keek verrukt op en Miss Dalrymple. de gevierde zangeres, had' een «^evoel, alsof zij nog nooit in haar leven iemand zoo veel genoegen met haar zingen ge daan had. Wilt ge mij 't genoegen doen iets voor mij te zingen., vroeg zij. Nu, voor al die menschen? vroeg Annie. Ja. Gij kunt vlak naast mij komen staan en ik zal u accompag- jreeren. Gii wilt immers wel? waaraan een gesalarieerde Directrice en Secretares moet worden verbonden, dan spreekt het vanzelf, dat een eerste vereischte is dat velen, zeer velen de Vereeniging finantieel steunen. Im mers, de rente van het batig saldo dei- Tentoonstel ling, groot ruim f 20.000, is daartoe ten eenenmale ontoereikend. Wie dus sympathie gevoelt voor het te ondernemen werk, geve zich aan als lid der Nieuwe Vereeniging en wekke bovendien anderen op, hetzelfde te doen en wel aan het adres van mevr. C. G. PekelharingDoijer, Melkweg 6, Groningen, bij wie tevens op aan vraag circulaires te verkrijgen zijn. Aan allen, die zich tijdig als lid op geven, zal gelijk mei de convocatie voor de constitueerende vergadering die waarschijnlijk zal plaats hebben in de Paaschweek een exemplaar van de concept-statuten kunnen wor den toegezonden. Hoewel de contributie, aan het lid maatschap verbonden, nog moet wor den vastgesteld, zal deze toch zeer waarschijnlijk de som van f 1 's jaars niet te boven gaan, vooral wanneer zij. die meer kunnen missen, een hoogere bijdrage toezeggen. Sportpraatje. De commissie tot voorbereiding van den toer door Nederland, benoemd in de Alg. Verg. der Ned. Aut. Club, in Jan. jl., heeft eene circulaire gezonden aan alle automobilisten in Nederland. Uit dit schrijven, dat in zijn geheel is opgenomen in „De Kampioen" van deze week, is te lezen, dat de toer in Juni van dit jaar zal plaats hebben en vermoedelijk vier dagen zal duren. De overweging, die tot dit besluit geleid heeft, is de overtuiging dat er voorzeker geene betere propaganda voor het automobilisme mogelijk is, dan de levering van het proefonder vindelijk bewijs, dat de liedendaag- sche automobiel, van goede construc tie en door deskundige hand bestuurd, een hoogst aangenaam, snel en be trouwbaar vervoermiddel is. Ten einde den voorgenomen „Toer door Nederland" aan dit doel te doen beantwoorden, zal eiken dag het ver trek en de aankomst der deelnemers nauwkeurig gecontroleerd worden, en ontvangen zij, die blijkens hun aantal punten, aan het einde van den toer geene of slechts weinig vertraging hebben, bekroningen van verschillen de graden. Tevens bestaat het plan om in de plaatsen, waar overnacht wordt, de rijtuigen ten bate van eenig lief dadig doel ten toon te stellen, terwijl bepalingen zullen worden gemaakt, om te hard en woest rijden, dat dezen sport, vooral als het op daartoe ge heel ongeschikte plaatsen of oogen- blikken geschiedt, helaas nog vaak benadeelt, streng te keer te gaan, zoo dat de „Toer door Nederland" niet kan ontaarden in een wedstrijd. Met zorg wordt aan de samenstelling van een .reglement gearbeid, ten einde eene zoo hoog mogelijke waarde aan den uitslag te geven. Niet alleen leden der N. A. C., maar allen die tuf-tufs in hun bezit hebben kunnen aan den rit deelnemen. Het bestuur beroept zich dus op aller me dewerking tot het doen slagen van de zen eersten „Toer door Nederland", die de N. A. C. zich voorstelt in de toe komst elk jaar te doen houden, en die de toeststeen kan en moet worden van de in ons vaderland geïmporteerde en, naar men hoopt, ook meer en meer gefabriceerde automobielen en motor rijwielen. Mijne beste wenschen voor het wel slagen van deze eerste proefneming. Uit de Arbeiders wereld. BINNENLAND. De Kamer van Arbeid voor de Voedings- en» Genotmiddelen te Rotterdam' heeft zich tot den Bond van bakkerspatroons gewend met een1 schrijven^ waarin zij zegt met verbazing vernomen te hebben, dat zelfs daar, waar de werktijd bui tengewoon lang is (12 15 uur en meer), in vele inrichtingen den werkman geen gelegenheid gege ven wordt, om een korten rusttijd te houden en zijn boterham te nut- O, ja, voor u wel, fluisterde het meisje. Miss Dalrymple glimlachte over den blik vol diepe vereering en be wondering, waarvan die woorden vergezeld gingen, en nam vrienden- lijk Annie's koude, bevende hand in de hare. Zoo gebeurde het, dat Annie Ha- wes' veel belovende, maar nog on ontwikkelde. fraai© sopraan-stem op Miss Lawler's soirée gehoord werd. Miss Dalrymple luisterde met verrukking. Zij stond' van de piano op en zeide harop, zoodat al d© gasten het hooren konden Ik zong niet half zoo goed, toen ik zoo oud was als dit kind'. Het zou zonde zijn als zulk een ta lent verloren ging. Er volgde een koor van compli- (menten en bijvalsbetuigingen en toen begon de Duitsche artist weer te spelen. Annie keerde stil naar hare plaats terug en» niemand nam verder no titie van haar zoodat zij op haar gemak verder kon luisteren. Een uur later, nadat er koffie en ververschingen waren rondgediend, herinnerde Miss Dalrymple zich eensklaps het meisje. Daar zat zij rustig in haar hoekje eene portie ijs te gebruiken. De zangeres ging naar haar toe. Gij moet nog eens voor mij zingen, zeide zij. Ik heb een plannetje gemaakt. Misschien zou ik u een paar maal in de week zang- tigen. De Kamer meent hierop de aandacht van den Bond te moeten vestigen. Zij acht het overbodig den Bond op grond van humaniteit te verzoeken, daarin verandering te brengen, maar zij wenscht voor al hierop de aandacht te vestigen, dat, uit een oogpunt van zindelijk heid, de gewoonte, om de werklie den te noodzaken onder den arbeid hun brood te gebruiken, veel te wenschen overlaat. Onuitvoerbaar is het geven van schafttijd aller minst ten bewijze strekke, dat er zoowel groote als kleine inrichtin gen zijn, waar drie kwartier of een uur gegeven wordt. De Kamer, op gericht om de belangen van patroons en werklieden in onderlinge sa menwerking te bevorderen, ver trouwt niet alleen op het. billijk heidsgevoel der leden van den Bond maar ook hierop, dat zij be seffen, dat hun belang meebrengt, gegronde bezwaren uit den weg te ruimen, vrijwillig, zonder dat de minste pressie nood'ig is. Op dien grond verzoekt zij een schafttijd van een uur te runnen aan de ge zellen, zonder dat daardoor de ar beidstijd verlengd of het loon ver minderd' wordt. BUITENLAND Tachtig Russische werklieden, aan den arbeid bij de tentoonstellingsge bouwen te Glasgow, hebben onder etschen van hooger* loon, het werk gestaakt. Bedrijven in Frankrijk. Het „Office du Travail" deelt mede dat aan 't eind der 19e eeuw de mid delen van bestaan zich aldus verhou den in Frankrijk: Landbouw 8.501.685 pers.; Nijverheid 5.605.184 pers.; Handel 2.286.428 pers.; vrije beroepen 339.176 pers.; Dieuts^ boden 916.070 pers.; Ambtenaren 689.093 personen. Derhalve 18.339.536 arbeidenden, waarvan ongeveer één derde vrouwen, terwijl de bevolking 38.500.000 perso nen beliep. Bij ons in Nederland is die verhou ding anders (volkstelling 1889): Landbouw, visscherij en jacht 541.274 pers.; Nijverheid en ambachten 532.597 pers.Handel met de hulpbedrijven 268.734 pers.; Vrije beroepen 30.015 pers.; Dienstboden 256.395 pers.; Amb tenaren, met leger en gepensioneerden 88.880 personen. Waaronder slechts ruim één vijfde vrouwen, terwijl van onze 4.500.000 inwoners niet meer dan 1.652.134 onder de arbeidenden voorkomen, weshalve 2.850.000 zonder beroep zijn (de huis moeders en kinderen). In hoofdzaak is de verhouding in beide rijken als volgt: Nederland Frankrijk Landbouw 12 pc. 22 pc. Nijverheid 11.8 14.5 Handel 5.1 5.2 Vrije beroepen 0.7 0.9 Huisbedienden 5 2.4 Ambtenaren 2 1.8 Zonder beroep plm. 63 plm.52 piUl. Ud piui. 06 J. K. in „Vragen van den Dag". Letteren en Kunst. Nieuwe uitgaven. Wij ontvingen no. 33 van Gerhards' operagidsen „Samson en Dalila" van Saint-Saens, op de gewone duidelijke, verdienstelijke wijze bewerkt. „De Nederlandsche Financier", da- gelijksche Beurscourant heeft uitge geven een „Tabel der laagste en hoog ste koersen" van alle ter Amsterdam- sche beurze genoteerde fondsen. Vooraf gaat een algemeen beschou wend overzicht van den geldhandel in het afgeloopen jaar, daarna een jaar- overz. der verschillende Europeesclie en andere fondsen, welke in 1900 ter Amsterdamsche beurze werden inge voerd, voorts finantieele mededeelin- gen der naamlooze vennootschappen, die in 1900 de Koninklijke goedkeuring verkregen, fondsen, in 1900 opgenomen in de officieele prijscourant van de vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, een tabel van de laagste en hoogste koersen der ten beurze te Amsterdam verhandelde fondsen enz. enz. Zeer belangrijke documenten voor les kunnen geven, als ik de eerst volgende maanden hier bij mijn vriendin blijf. Het meisje sloeg de handen in el kander en keek verschrikt en be dremmeld vóór zich. Gij zijt nu toch niet bang meer, wel? Het was waarlijk een genot voor mij u te hooren zingen, anders zou ik u niet vragen het nogmaals te doen 1 Ja, ik ben verlegen, stamelde het meisje, maar als gij het mij vraagt, moet ik het wel doen, maar Miss Dalrymple had spijt, dat zij er op aangedrongen had, toen zij zich voor de piano had gezet. Het kleine gezichtje was bleek en de lippen van het meisje trilden ze nuwachtig. Kom, houd u goed1, zeide die dame. Gii hebt het er straks zoo goed afgebracht. Wat zal het zijn? en zij begon in de muziek te bla deren. Toen het meisje na lang zoeken iets gevonden had, riep Miss Dal rymple verwonderd uit Weet gij in welken toon dat staat? Ja. Kunt gij dan zóó laag zingen O, ja, gemakkelijk. De zangeres was nog meer ver baasd en zeide Ik begrijp er niets van. Maar ga uw gang! Het meisje zag haar smeekend aan, maar zeide niets en begon te ieder, die bij den geldhandel betrok ken is. De uitgever S. L. van Looy te Am sterdam zond ons de eerste twee afle veringen van den nieuwen jaargang der „Vragen van den Dag". Deze afleveringen toonen weer dui delijk dat de redactie steeds wil blijven voortgaan haar tijdschrift in alle op zichten populair wetenschappelijk te behandelen. Hoogst interessante arti kelen en opstellen van populair weten schappen j ken aard troffen we in de genoernde afleveringen aan, o. a. het vervolg der „Hoofdlijnen uit de ge schiedenis der kennis van het zonne stelsel", een artikel van Prof Rubner over „De gezondehid in de 19e eeuw"; van J. Tiesing, een zeer belangrijk, aangenaam te lezen opstel over den scheper en de schapenhouderij in Dren the; en vóórts vele interessante mede- deelingen op wetenschappelijk, han dels-economisch gebied enz. Reeds ontvingen wij vier afleverin gen van „De Nieuwe Eeuw", orgaan van de universeele broederschap-orga nisatie, uitgegeven ter Hollandia-druk- kerij, Utrecht. Dit tweemaal 's maands verschijnend periodiek, bevat in hoofdzaak theoso fische en algemeen humanitaire lec tuur. Bij den heer J. L. E. J. Kleijnenberg alhier, is verschenen „Een groot ge vaar voor de gezondheid" door Venti lator, uitgegeven voor rekening van den schrijver. De brochure is een warm pleidooi voor frissche lucht in woonvertrekken, werkplaatsen en zie kenkamers, enz. Zeer onderhoudend en lezenswaardig is het boekje, al moet men voorzichtig zijn met den raad, door een leek gegeven om de medicij nen maar in de vuilnisbak te werpen, 't Is trouwens altijd gevaarlijk om zich door een leek omtrent gezondheids maatregelen in het algemeen te doen voorlichten. Het congres ter bestrijdng der Tuber culose als volksziekte, van 2427 Mei te Berlijn gehouden, loofde een prijs uit voor de beste populaire brochure over de tuberculose en de middelen tot hare bestrijding. Die prijs werd toege kend aan den arbeid van Dr. Knopf te New-York en de heer J. W. F. Donath, arts, geneesheer-directeur van het sa natorium voor longlijders „Oranje- Nassau's Oord", vertaalde deze bro chure en bewerkte haar voor ons land. We hebben met veel belangstelling dit hoogst interessante geschrift gele zen en het niet eerder uit handen ge legd dan toen wij de lectuur geëindigd hadden. Zóó aangenaam en prettig is het geschreven. Het bevat eene duidelijke uiteenzet ting van het wezen der tuberculose, allerlei ernstige wenken en raadgevin gen om zich tegen besmetting te hoe den, hoe men verkregen aanleg het best kan bestrijden, wat gedaan kan worden om de tuberculose onder het vee te bestrijden, bespreking over de volkssanatoria, enz. Deze hoogst belangi-ijke brochure moet komen in handen van allen, die do volksgezondheid ter harte gaat en die op eenigerlij wijze op de bevorde ring der volksgezondheid invloed kun nen uitoefenen en op de bestrijding der tuberculose. Messchaert heeft, naar gemeld wordt influenza. Hij hoopt echter vóór het gala-concert weer hersteld te zijn. Lodewijk Mulder, de schrijver van De Kiesvereeniging van Stellendijk, heeft een blijspel in drie bedrijven ge schreven, getiteld: „Op Glad IJs". Het verschijnt binnenkort in druk bij de fir ma J. W. N. Koch te 's Gravenhage, Prijsvraag Academie voor Beeldende Kunsten. Ter herdenking van het 50jarig be staan der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschap pen worden uitgeschreven de navolgen de prijsvragen, waarnaar kunnen me dedingen alle oud-leerlingen en leer lingen van die inrichting. Afdeeling Bouwkunde. Prijsvraag no. 1. Ontwerp van een Kunstnijverheids museum. Ie prijs: zilveren medaille en f 200; 2e prijs: bronzen medaille en 100; 2e prijs: getuigschrift. zingen. Het accompagnement vlotte niet, want toen zich eerst trillend; en ge dempt, maar weldra helder en krachtig eene rijke contralte-stem deed' hooren1,.keerde Miss Dalrym ple zich eensklaps om en staarde het meiisje, dat van het hoofd tot de voeten» beefde, in stomme verba- zing aan. Er heerschte eene doodsch© stilte onder de toehoorders. Wat beteekent dit? riep Miss Dalrymple, verwonde I'd» om zich heen ziende. Het is onmogelijk, dat dit kind twee zoo sche.rp afge scheiden zangstemmen heeft, de eene zóó hoog, de andere zóó laag. Het is een natuurwonder De rechter Lawles, die bij de deur stond, begon hardop te grin- neken. Hij had eene kleine gedaan te vóór eenigen tijd de deur uit zien sluipen en weldra eene derge lijke slanke gestalte weer terug zien komen. Hij meende het fijne van de zaak te begrijpen. Het meis je, dat door iedereen werd aange staard, beproefde tweemaal tever- geefsch' te spreken, vóór zij een woord kon uitbrengen. Eindelijk barstte zij wanhopig los Och, vergeef mij, ik ben de andere tweeling Dat verklaart alles, zeide de rechter en barstte in een Homerisch lachen uit. Het geheele gezelschap stemde met hem in en .de andere tweeling" stond eerst beschaamd, in het midden van de gasten, maar No. 2. Ontwerp van den gevel van een heerenhuis. Ie Prijs: zilveren me daille en f 100; 2e prijs: bronzen me daille en f 25. Afdeeling Handteekenen. Prijsvraag no. 3. Portretteekening (kniestuk) in crayon of krijt, naar het leven, op ware grootte. Ie prijs: zilveren medaille en f 150; 2e prijs bronzen medaille en 75. Afdeeling Kunstnijverheid. Prijsvraag no. 4. Ontwerp plafondbeschildering. Prijsvraag no. 5. Ontwerp-Kamerbe- timmering. Prijsvraag no. 6. Ontwerp Licht kroon voor electrisch licht. Voor de prijsvragen hos. 4, 5 en 6 ie der: le prijs: Zilveren medaille en f 100. 2e prijs: bronzen medaille en f 50. Afdeeling Boetseeren. Prijsvraag no. 7. Model decoratieve vaas. le prijs: zil veren medaille en f 150; 2e prijs: bron zen medaille en f 75. Afdeeling Werktuigkunde. Prijs vraag no. 8. Ontwerp Stoomketel voor een stoomschip, le prijs: zilveren me daille en 100; 2e prijs: bronzen me daille en f 50. De voorwaarden tot mededinging zijn gratis verkrijgbaar bij Mr. P. Bael- de, secr. der Academie te Rotterdam. N ij v e r h e i d. Droogkachels. Het is bekend dat nieuw gebouw de huizen gedurende het koude en natte jaargetijde een kunstmatige droging behoeven, ten einde zoo spoedig mogelijk te kunnen worden voltooid en het mogelijk te maken,, dat het binnenwerk geen vertra ging ondervindt. De verwarmings toestellen!, tot heden in gebruik, hebben het gebrek, dat zij de ver brandingsproducten in de te dro gen ruimte verspreiden, welke na- deelig zijn voor de gezondheid en derhalve gevaarlijk voor de werk lieden vandaar dat zij in Duitsch land! aan toezicht zijn onderwor pen en, wanneer zij gevaar ople veren voor de gezondheid, worden verboden. Men staat er alleen die toestellen toe tot gebruik die voor zien zijn van een rookafvoerbuis, zoodat de verbrandingsproducten niet in het .vertrek ontlast worden. Men gebruikt nu zoogenaamde bouwkachels of bouwovens. die ko- lom-vormig zijn, een hoogte van 1 tot 1.50 M. en een middellijn van 45 cM. hebben. Zij zijn vervaar digd van gietijzer, en voorzien van rookafvoerbuis, vuurrooster, asch- bak en vuurdeur. Alle afval, die brandbaar is, kan daarin worden verbrand, zoowel als alle vaste brandstoffen. Wetenschap. Tijm tegen hoest. Tijm wordt als een uitmuntend mid del tegen hoest-, keel- en luchtpijp-aan doeningen, vooral ook tegen kinkhoest, aanbevolen door dr. Ernst Fischer, in de „Deutsche Medizinische Wochen- schrift." Dr. F. gaf aan zijne vijf kinderen, die aan kinkhoest leden, een extract van tijm, met de beste resultaten. Ook bij andere ziektegevallen werd de hoest aanmerkelijk verminderd door het gebruik van tijm, aan welk geurig kruid dr. F. eene krampstillende pijn en slijmoplossende kracht toeschrij:i. Land- en Tuinbouw. Wij ontvingen van den heer B. Ruys, kweekerij Moerheim te Dedemsvaart en keurig bewerkten en degelijken cata logus, waarin eene voor vaklieden zeer belangrijke beschrijving met afbeeldin gen wordt gegeven van het zaaien, de kweekwijze en den bloei van planten, heesters enz. Vele nuttige wenken ko men in dezen catalogus voor, die mede de voorwaarden bevat,waarop de kwee kerij „Moerheim" hare bestellingen le vert. Tevens worden belangstellenden beleefd uitgenoodigd tot een bezoek aan de kweekerij te Dedemsvaart, ter gezamenlijke grootte van ruim 70 H.A. Nog zij vermeld dat de typografische uitvoering der catalogus den vervaar diger alle eer aandoet stemde weldra met het lachen in. Gij zijt düs niet dezelfde, die het eerst zong? vroeg de zangeres nog eens in verbazing over de ont dekking van twee zulke talenten. Neen, mevrouw, dat was mijn zuster Annie. Het was haar beurt van de japon en daarom ging zij naar de partij van Miss Lawles. Maar zij wist, dat ik ook brandde van verlangen om u te hooren zin gen en daarom Marie-Anne begon te stotteren en zweeg dus, terwijl een vlammend rood gelaat weer overdekte. Zij had1, volgens afspraak, bij mevrouw Hardy gewacht, om tegen de pauze met hare zuster van kos tuum te verwisselen, opdat ieder haar deel aan het ongewone mu zikale genot zou kunnen hebben. Het plan was door Annie geopperd'. In de haast om snel van kleeding te verwisselen had' zij niet verteld, dat zij voor Miss Dalrymple had moeten zingen. Wij zullen nu niet meer over de japon spreken dat is bijzaak, zeide deze mot kieschen tact. Laat ons nu het lied uitzingen. Het verlegen gezichtje zag haar nogmaals smeekend aan. Toen zij later een rustig praatje met het meisje maakte, vernam zij de re den, waarom de meisjes altijd beurt moesten houden, als er in dit seizoen eens iets extra's te genieten viel. Maar toen er sprake van was u te hooren zingen, konden wij geen Sport en Wedstrijden. Schaken. Internationale schaakwedstrijd te Monte-Carlo. Vrijdag is de afgebroken partij TsjU gorinMieses gewonnen, terwijl de afgebroken partij Von ScheveWina- wer reraise werd. De beslissende partij MarcoJanowski werd reraise, en do beslissende partij AlapinMason ook. Stand op Donderdagavond: Janowski 10 1/4; Schlecliter 9 1/2; Tschi- gorin 9; Von Scheve 8 3/4; Alapin 8; Mieses 7; Blnckburne 6 1/2; Gunsberg 6 1/4; Marco 6; Mnrshall 5 1/4; Reggto 4 3/4! Mason 4; Winawer 3 3'*- Dideir 1/4. Janowski krijgt den lsten prijs (kunstvoorwerp en 5000 francs), Schlechter den 2den (3000 francs). Beslissende partij, gespeeld den 23sten Februari. Gemengd Nieuws. Japan. Volgens „Review of reviews" spant Japan ook op het gebied der drukpers de Europeesclie landen naar de kroon. Reeds in 1878 waren er 260 couranten en tijdschriften, die tezamen ruim 28 millioen exemplaren verspreiden. Thans zijn er bijna 2000 bladen en tijdschriften met een oplaag van 91 1/2 millioen exemplaren, waarvan een vijfde deel aan dagbladen. Te Tokio alleen verschijnen over de 20 couran ten en bijna eiken dag komen er nieu we bij, die, evenals de tijdschriften, echter vaak spoedig weer verdwijnen. Japan heeft thans ongeveer 44 mil lioen inwoners, 12 millioen minder dan Duitschland, maar 3 millioen meer dan Groot-Brittannië en Ierland en 5 millioen meer dan Frankrijk. Spoorwegongeluk in Mecklen burg. Donderdag is de sneltrein uit Klei nen naar Schwerin des ochtends een uur te laat aangekomen, ten gevolge van het breken eeuer cylinderstang der machine. Bij het ongeluk kregen de machinist en de stoker lichte verwon dingen. De hertog-regent, die van Wi- ligrad kwam, bevond zich in dezen trein; hij kwam met den schrik vrij. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 27 Februari. W. Mühl- hause, vroeger grossier in varkens, aldaar. Rechter-Commissaris: Mr. B. Simons. J. C. van Brederode, schilder, aldaar Rechter-Commissaris: Mr. T. Hcnny. Geëindigd: C. M. de Jager, herbergier en scheepsbevrachter, te Terneuzen. Gehomologeerd het accoord van W. Neeleman timmerman aldaar, aan zij ne crediteuren aangeboden. Amsterdam, 22 Febr. A. C. Schaap, winkelier aldaar. Rechter-commissaris mr. J. van Doorn. W. Lindeman aldaar. Rechter-coro- missaris: mr. Sleeswijk.A POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven verzonden van Haarlem ever de 2de helft van Februari 1PG1. H. Vringer; W. v. d. Weg; J. de Buij; - J. Kolhagen; Paint Saint Co., allen te Amsterdam; J. Lemmens, Beek; Ver huurkantoor Gouda; van Tuinder, 's Ilage; Mej. Keetier; B. Slingerland; W. B. A. Dükmans; Wed. L. van Kuijk; M. A. van Toorenburg~'an Loon van Iterson; 12. J. Muhren allen te Haarlem; Nic. Heemskerk; J. Wilde- hoer, Hillegom; D. Wiersma, Kollum; Wijnands, Leiden; Th. Sprangers, Oosteind bij Oosterhout; Jo. Mhuri.ng, Rotterdam; P. Kool, Scheveningen; Mej. TerburgBraunen? Briefkaarten. M. Razen; B, Brussee, beiden te Am sterdam; Mej. M. Cobussen, Haarlem; Mej. SchuitemakerKuijken, Maas sluis; J. Pastor, Rotterdam; D. do Bie, Slikkerveer. Buitenland. Dores Shrit, North Shields; S. Herz Paris; Dores Schrit, South Shields; Charbon van Berkel, Tourcoing; IL Wildenberg, Duitschland. Briefkaarten. C. G. Wright, Bradford. van beiden het denkbeeld verdrar gen dit genot te moeten missen. Annie bedacht dit om mij pleizier te doen, hoewel het haar beurt was. Den volgenden» morgen keerde Miss Dalrymple naar Boston terug. Toen zij uit het rijtuig stapte, waar mede Miss Lawler haar naar het station had. gebracht, zag zij van achter eene heg twee meisjesgestal-, ten in eenvoudige katoenen kleed jes en mot groote hoeden op te voor schijn treden. Het waren de twee»- lingen, die hare tuintjes van de schoonste bloemen hadden beroofd om ze Miss Dalrymple aan te bie den. Marie-Anne deed het woord!. Maar zij kon niet veel meer zeggen dan Miss Dalrymple, wij kon den niet nalaten hier te komen om u te bedanken en u goede reis te wenschen De zangeres kuste de jonge, aar dige gezichtjes en nam de bloomen aan. Zij dacht, dat zij nog nooit zulk eene aangename hulde had ontvan gen, als op die blozende gezichtjes uitgedrukt was. De trein floot. Ik zal denken aan hetgeen ik u beloofde omtrent die" lessen, zei de zij tot Annie, en misschien, voegde zij er vriendelijk bij, zal er voor „de andere tweeling" ook nog wel een uurtjo overschieten.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5