DE FEESTWEEK IN AMSTERDAM Amsterdamsche Bears (Van onzen specialen verslaggever.) Vervolg 7 Maart. Men seint ons nader: Van morgen waren vele handen in de weer om de schade aan de verlich ting te herstellen. De dreigende lucht voorspelt weer het ergste. Heden wer den nog de volgende huldeblijken aan geboden: van de schutterijen de buste van den Prins; van de marine de tee- kening: Neptunusbee-ld; van het leger de schilderij, voorstellende: de eerste ontmoeting der Duitschers bij Water loo; van Nederlanders in Moscou een étui bevattende foto's van Rusland; van de Hollanders in Engeland, een Worcesterservies; van de spoorweg maatschappijen een afbeelding v. den koninklijken trein; van de Am sterdam- sche dames het ameublemeoi^an eenige dames uit Gelderland c eastern - band; van eenige dames uit Utrecht êen staande klok; van de Am sterdam- qche feestocmmissie een gouden, zilver Ifen en bronzen medaille; van de amb tenaren van het Kroondomein twee zil veren jardinières;. van het Nederland sche Bijbelgenootschap een kast met kostelijke verzameling boeken; van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een sierlijk bloemstuk; van .„Arbeid Adelt" fraai borduurwerk; van de industrieschool er vrouwelijke jeugd twee smaakvol ewerkte sachets; van de vereeniging Van christelijke Protestantsche sociale coipité's een fraai gebonden Staten bijbel: vaji het centr aal-comité voor 4e viering van nationale feestda gen een verzameling foto's; van „Arti" £en ebbenhouten kast met teekeningen Aquarellen; van ,,Tesselschade" een gmaakvol bewerkt vuurscherm; na mens het Nederlandsche volk een sta tenbijbel; van een onbekenden gever een gouden gedenkpenning van hooge artistieke waarde; van Afrikaansche Bannelingen een gedenkprent; van Ne derlandsche gymnasiasten het portret van stadhouder Willem III; van de leer lingen der Ned. H. B. school de afbeel ding van den gedenknaald voor 't Loo; van de leerlingen van alle lagere scho len in Utrecht een kast met aquarel len; van de leerlingen dei- Alkmaar- sche ambachtschool een tochtscherm; van twee Goesche weesmeisjes hand werken en nog tal van kleinere, waar onder gebak. Wij kunnen nader nog meedeelen, dat uit onze stad aan de Cour ten Ilove op Dinsdag jl. deelnamen: De Koninkl. Liedertafel Zang en Vriendschap, vertegenwoordigd door de heeren Niephaus, Van Eden, Franse, Langeveid en Oostenbroek; de Kamer van Koophandel, door de heeren Mr. Enschedé, Goedkoop, Kerbert en Petri; de Vereeniging Koninginnedag, door de heeren Crommelin, Mr. 't Hooft en Laane, de letterlievende vereeniging Cremer, door de heeren van Ooij, P. Clausing Jr. en G. van den Berg; de Kegelc-lub de Kroon o. a. door den heer D. II. Blok; de dd. Schutterij door bij na het geheele corps officieren Vervolg Stadsnieuws. Mannenkoor „Caecilia" Als ik mijn bespreking der acht ste uitvoering van bet Mannenkoor „Caecilia" eens van boven af wilde beginnen, zou beslist de eerste naam dien ik hier neerschreef die van den heer C. Blazer zijn. Het is al een heel poosje geleden dat ik dezen cellist als solist hoorde en het komt mij voor dat hij zic£ se dert dien tot een kunstenaar van beteekenis heeft ontwikkeld, 't Is waar, ook van zijn vroeger optre den zijn mij zeer gunstige indruk ken bijgeblevenmaar toch, de breedte en warmte van toon, de fijngevoelde nuance, de schitteren de virtuositeit die zijn spel van Vrijdagavond kenmerkten, waren mij nieuw of ik moet het verge ten zijn. Hoe het zij. de heer Blazer speelde zijn nummers Intro duction et Andante van Lu- beck, Andante Serioso van Mann en Tarentelle van Pop per in een woord1 voortreffelijk. Vooral Mann's Andante, ook als compositie het belangrijkst, werd heerlijk voorgedragen. Wij weten, nu dat een onzer beste Nederland sche cellisten te Haarlem woont - en dat hij daar, althans door de kunstlievende leden van „Caeeüia", hoog gewaardeerd wordt bewezen de luide en eindelooze toejuichin gen die den kunstenaar na ieder nummer als dank werden gebracht. Nu ik toch het solo-gedeelte van den avond' behandel, zij metem melding gemaakt van het aandeel d'at Mej. Marie Berkhuysen van Utrecht in dit concert nam. Deze zeker nog jeugdige zangeres ver heugt zich in een liefldinkend so praangeluid niet groot, niet bi- zonder warm. maar eenvoudig wel luidend. En zij maakt er een lof waardig gebruik vangoede loon vorming, welverzorgde, soms nog- wat bestudeerde, uitspraak en na tuurlijk muzikale voordracht. Haar intonatie was niet absoluut onbe rispelijk. maar d'at kan aan zenuw achtigheid zijn toe te schrijven.Wan- neer zij in de concertzaal geheel „thuis" raakt, zal zij stellig met haar gegevens meer indruk kunnen maken en misschien ook wel dat wuiven met haar muziekblad, op de maat van het juist gezongen lied nalaten. Hare nummers Lied vanWagenaar, De liefstekomt van Hol, Still wie dieNacht van Carl Böhm en Frühlings- lied van Mendelssohn vonden, zeer terecht, bij het publiek een bizonder vriendelijk onthaal. Mej. Betsy Pielage verleende.haar diensten als begeleidster. Haar taak was, vooral bij de violoncel-num mers niet van "de gemakkelijkste, maar haar geroutineerde muzikali teit liet haar ook hier niet in den steek. Het koor had) het zich voor dit concert niet al te moeilijk gemaakt. Heb gaf, onder leiding van zijn di recteur Henri Pie-laee de meer ge hoorde nummers Psalm VIII, Morgenlied enVerhulst's Len telied'. Als Zweer's koortje :V r e- de niet reeds tot het repertoire be hoorde komt den zangers en den instructeur-dirigent alle lof toe voor de zeer bevredigende wijze waar op dlit gevaarlijke werkje werd uit gevoerd. Het is rijk aan ongewone harmonische wendingen en een liedertafel ziet, geloof ik, in het ongewone haar geduchten vijand. Eere dus voor deze overwinning Een andere noviteit was d'e Feestzang die in het Huwe lijks-feestnummer va.n dit blad ver scheen. Nu, dat heeft nog al niet veel voeten in de aard. Hij werd forsch en kernachtig gezongen. Nog iets meer opgewektheid had' niet geschaad. Naar ik verneem bestaat bij den directeur het voornemen ieder concert met een oud of nieuw populair lied1 te doen aanvangen, om op deze wijze iets bij te dragen tot veredeling van den volkszang. Zeker een zeer toe te juichen plan. Van de bekende nummers stel ik Psalm VIII bovenaan. Het liet in klank, intonatie of karakter zeer weinig te wenschen over. De laat ste eigenschap viel ook in mijn Ecce panis zeer te prijzen maar hier had vooral de klank no beler, blanker moeten zijn. In „Morgenlied" hadden de. tenoren het wat kwaad', maar in Verhulst's Lentelied kregen de goede eigen schappen van. het koor weêr verre weg de overhand, zoodat d'e eindi- eni daarmede de totaalindruk van. d:it concert een gunstige was. PHILIP LOOTS. (Tengevolge van misverstand eerst heden geplaatst. Red1.) Geslaagd voor het examen nuttige handwerken te 's Gravenhage onze stadgenooten de dames E. P. Stark en H. M. Schute. Woensdag herdacht de behanger en stoffeerder Damiaants den dag, waar- o phij vóór vijf en twintig jaar in dienst trad bij de firma van Niel in de Scha- c heistra at Morgen-ochtend' om 8 1/4 uur zal het lijk van den in het militair hospitaal alhier overleden milicien K. met mili taire eer worden ter aarde besteld. De 2e luitenant G. Le Poole, van het bataljon infanterie alhier in garnizoen, is benoemd tot 1ste luitenant. Wederom is één van de Maandag j.l. ingedeelde miliciens in het militair hospitaal alhier overleden. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Zitting van Donderdag 7 Maart 1901. De eerste beklaagde, die heiden in het bankje der beschuldigden plaats nam. was de heer F. Brei tenstein, van Veisen. Hem was ten laste gelegd mishandeling of belee- digi-ng van den heer Mr. A. J. Hes huijsen,. Op 19 Januari 11. in den gang der Sociëteit ..Trou moet Blij- cken" was dit geschied'. Daar had bekl. aan een kelner gevraagd den heer Heshuijsen te roepen, en toen deze de trap afkwam, had hij hem na eene korte woordenwis seling omtrent eene beleed'iging beklaagde's moeder aangedaan, een slag in het aangezicht gegeven. Bekl. bekende volmondig eni zei- de geenszins de bedoeling te heb ben gehad getuige een slag te ge ven, en hem alleen de waarheid eens had willen zeggen; doch dlat hij in drift was geraakt en zich niet kunnende beheerschen den slag had toegediend, Het O. M„ de zaak nogmaals re- leveerende, meende d'at het feit moest gequalificeerd worden als eene ernstige be.leedigin°- en eisch- te 100 boete of 10 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. Willekes Mac Donald zette in zijn nleidooi de aan leiding tot deze handeling uiteen. De quaestie betrof het opzeggen van huur van eene woning, toebe- hoorende. aan den heer Heshuijsen. Door mevrouw Breitenstein was dit mondeling geschied hetgeen door den heer H. werd betwist. Voor deze zaak indertijd voor den Kantonrechter geroepen, verklaar de beklaagde's moeder onder cede den huur mondeling te hebben op gezegd. En nu heeft de heer H. een aanklacht ingediend tegen Mevr. Breitenstein wegens meineed, waar van ongetwijfeld het gevolg is ge weest dat beklaagde's moeder, eene godsdienstige vrouw, die voorzeker de woorden „Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig", niet zou uit spreken, wanneer het eene onwaar heid betrof zich deze aanklacht zoo heeft aangetrokkon, dat haar zenuwgestel in d'e war is geraakt en eene ernstige ziekte zich van haar meester gemaakt heeft. En waar bekl. langen tijd heeft ge zweefd tusschen hoop en wanhoop, leven en dood' van zijne moeder, daar is het alleszins te begrijpen, hoe bekl. in overspannen toestand de beleed'iging heeft toegebracht. Pleiter vroeg dan ook voor ziin cliënt eene mindere boete. Het O. M. protesteerde hierop tegen de mededeeltng door den ad vocaat van de zaak betreffende de meineed en zeide dat beide zaken gescheiden moesten blijven. Tevens bleef het persisteeren bij zijn re quisitoir. Uitspraak over 8 dagen Diep bediroefd, geheel onder den indruk verscheen daarna in de rechtszaal H. Güthschm'idt, gewe zen filiaalhouder der firma Heenk en Wefers Bettink. Wie de levens lustige, vroolijke, jonge man van vroeger had gekend, zou in deze terneergeslagen figuur geknakt en vervallen, geenszins H. G. herken nen. De sporen van het gevangenis leven waren reeds op hem zicht baar. Bij de behandeling van deze zaak bleek ook alweer dat het „Cherchez la femme" in deze eene groote rol hadi gespeeld. Verloren liefde, moet bekl. er toe gebracht hebben zijn leed' met spelen te gaan verzetten. Maar ook in het spel was hij niet gelukkig; hij verloor en nam ten slotte gelden van zijne pa troons. In heit geheel waren be klaagde 7 verduisteringen tot een bedrag van 235 ten laste gelegd Openhartig bekende bekl. zijn mis stap en toonde veel berouw. Het O. M. zijn requisitoir nemen de wees op het ernstige misbruik van vertrouwen, dat hier gemaakt was, op de goede inkomsten van beklaagde, die moedwillig zijne carrière heeft vergooid op de wij ze, waarop hij het verduisterde geld besteedde, nam als verzachtende omstandigheid aan de openhartige bekentenis, die in het voordeel van bekl. strekt, en vorderde 2 jaar ge vangenisstraf. De verdediger Mr. Willekes vroeg een veel geringere straf, wijzende op beklaagde's jeug digen leeftijd en zeer gunstig ver leden. J. J. Kollaard, een recidivist, had ten nadeele van mej. J. M. Visser een horloge en een bloedkoralen ketting ontvreemd. En hoewel be kl., evenals altijd', hardnekkig bleef ontkennen, achtte het O. M. door de verklaringen der getuigen het feit toch voldoende bewezen en vorderde met het oog op beklaag de's ongunstig verleden 3 jaar ge vangenisstraf. H. Peperkoorn te Heemstede had op 6 Febr. van de hard'draverijver- eeniging ,,'t oude Slot" 'n plank ont vreemd, en den onbez. rijksveld wachter A. de Wilde, die hem des wege wilde bekeuren, een slag toe gebracht. Voor deze beide feiten vorderde het O. M. 3 maanden ge vangenisstraf. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid, werd he den aan het gebouw van het Provin ciaal bestuur alhier aanbesteed: Het voortzetten der' verbetering van den weg op de kruin van den Zeedijk bij bet Oude Schild op Texel, behoorend'e tot de rijkszeewerken in Noord-Hol land. Raming f 3000. Van de 15 hiervoor ingekomen in- schrijvings-biljetten, was dat van J. Spruit te Helder, bet laagst voor f 2594. J. C. Ger Lings. Dezen middag te één uur werd bet stoffelijk overschot van den beer J. C. Gerlings ten grave gebracht. Op uit drukkelijk verlangen van den overle dene was alle bloementooi achterwege gebleven. Achter de lijkkist schreden de leden der familie; dan kwame nde Commisoa- ris der Koningin, de .Burgemeester, de wethouders de heeren de Breuk, de Haan Hugenholtz en Nieuwenhuijzen Kruseman, de Raadsleden, de heeren Van Styrum, Stolp, Klein, Schram van Lennep, Tjeenk Willink, Roog, Cnoop Koopmans. Beijnes, Leupen, Schiirmann de president der Recht bank, de kantonrechter, de griffier der Staten, de gemeente-secretaris, de au diteur-militair, de griffier van 't kan tongerecht, de directeur der H. B. S., de rector van het Gymnasium, en de directeur der gemeentelijke verlich- tingsfabrieken, de Commissaris van Politie, de bibliothecaris, de archiva ris, de gemeente-architect, Mrs. Rasch en Ch. Enschedé. Bovendien merkten wij vele andere gemeente-ambtenaren en beambten op uit diverse takken van dienst en tal van vrienden van den overledene. Toen de kist in de groeve was neer gelaten trad de Burgemeester naar vo ren. „Met weemoed," zeide spreker, „wil ik als hoofd der gemeente een woord zeggen over hem, die van ons heengegaan is. Hij was ons aller vriend, dat was zeker wel een zijner beste eigenschappen. Niemand was er in Haarlem, die hem niet kende en niet liefhad. De wereld is niet altijd even vriendelijk, maar nooit hebben we van iemand een woord gehoord tegen dezen geachten man. Hij was een typische figuur, een man die zijn stad liefhad en daarvoor alles over had, een man die overal geacht, geéerd en bemind was als mensch. Hoe hij als ambtenaar was, daarvan behoef ik niet veel te zeggen. Ik kan er in één woord van zeggen: hij was on verbeterlijk, een voorbeeld van plichts betrachting, vol liefde voor zijn vak en vol zorg voor de gewichtige belangen, die hem waren toevertrouwd. Toen we hem hulde brachten bij zijn 40jarig jubilé heb ik gezegd, dat de plichten, die hij te vervullen had, met naar buiten werkten. Men merkt er niet van, alleen dan wel als het niet goed gaat. Maar bij hem ging altijd alles goed, ook de verhouding tot zijn ambtenaren, die een zeer vriendschap pelijke was. Hij deelde in hun lief en leed. Met hem hebben wij een typisch oud- Haarlemmer vei'loren, maar zi]n nage dachtenis zal blijven bestaan, bij ons en in do geschiedenis van Haarlem." Ten slotte sprak de Burgemeester de familieleden toe, aan wie hij de hand drukte. Daarna voerde een der gemeente ambtenaren, de heer Henri van den Berg, het woord. In warme taal tee- kende hij de figuur van wijlen den heer Gerlings in zijn verhouding tegen over do ambtenaren in 't algemeen en de ambtenaren van zijne af deeling in 't bijzonder. Hij toekende hoe somber en stil het op 't kantoor was. wanneer de ontvanger zijn zomerverlof had, hoe vriendschappelijk het Wederzien. Aangedaan eindigde spreker ten slotte aldus: „vaarwel, wij zullen u nooit ver geten 1" De heer Mr. W. Jager Gerlings dank te allen voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Deze bewijzen van vriendschap, zoo zeide hij, ..troosten ons hart, maar meer nog de overtui ging dat de herinnering aan deze edele, nobele figuur, ook bij u allen zal blij ven voortbestaan." Twee jongens van 11 en 14 jaren ontvreemdden bij 'n groentenkoopman aan de Lange Heerenstraat 11 uit een toonbanklade epnig geld. Deswege werd tegen hen proces-verbaal opge maakt. Gevonden voorwerpen. Een ledige portemonnaie. Een bruine paternoster. Een ring met drie sleutels. Bloemendaal. De „St.-Ct." bevat de statuten der naamlooze vennootschap: „Maatschap pij Hartenlust", inaatschapnii tot ex ploitatie van een hotel en aanhoorig- heden alhier. Zij heeft ten doel het exploiteeren als hotel van het bestaande gebouw hee renhuis van het buiten Hartenlust te Bloemendaal, dat bereids is ingericht met den completen inventaris en elec- trisch licht, bij- en aanbouwen en om liggende terreinen en het in eigendom verkrijgen van die goederen hetzij door aankoop 't zij door inbreng of door al le andere wettelijke wijze. De vennootschap is aangegaan voor den tijd van 50 achtereenvolgende ja ren. Het maatschappelijk kapitaal is be paald op*7 150.000, uit te geven en ver deeld in 6 serieën, ieder van 25 aan- deelen, ieder groot f 1000, waarvan op heden 30 geplaatst. De overige 120 aan- deelen moeten geplaatst zijn uiterlijk 5 jaren na heden, behoudens verlen ging van dien termijn na verkregen Koninklijke bewilliging. Bennebroek. Ter vervanging van den heer Fran ken, stationschef van Vogelenzang, die naar Noord-Scharwoude wordt ver plaatst, is aangesteld de thans fungee- rende chef van het station Piet Gij zen- brug en zulks met ingang van 15 Maart Den 21n Maart hoopt de hier bestaan de afd. der Nederl. Zendingsvereeni- ging haar 2e jaarfeest te houden en wel in Rehoböth. De heeren Karmelk en Bouwhuis uit Amsterdam zuilen lichtbeelden vertoonen, waaronder ta- fereelen uit den Zuid-Afrikaanscben oorlog. Een genotvolle en leerrijke avond staat te wachten. Maandag 11 Maart van 7—9 uur zal wederom in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier eene stemming worden gehouden over het al of niet doen voortbestaan der oude wijze van verkiezing van ouderlingen enz. Heemstede. De bijdrage van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs is voor 1901 voor deze gemeente bepaald op f 1300. Vervolg Nieuwstijdingen. Feest te Apeldoorn. Vele handen te Apeldoorn zijn ijverig bezig om de versiering van den weg dien de koninklijke stoet stapvoets zal afleggen in orde te maken. Eerepoorten zullen op tal van plaatsen verrijzen, de een al sierlijker dan de ander. Het voor- gedeelte der Dorpsstraat is al in een allée van dennen herschapen. Bij de Nederlandsch Hervormde Kerk wordt een opgetuigde huwelijks boot geplaatst, rijk versierd met lampions enz. Voor het paleis wordt eveneens een eerepoort opgericht, terwijl ook het hek versierd wordt. Het hoofdbestuur der feestcom missie bestaat uit de heeren H. P. Tutein Nolthenius, voorzitter Bru no Tideman en D. G. L. Neel- meyer, onder-voorzittersjhr. W. Bas Backer, secretaris; J. H. Stegh- gers H.Jzn. en G. J. van Dijk, pen ningmeesters D. H. Idsinga. J. A. van Steyn en C. Wegerif, bestuurs leden. Het programma van den feestr dag. Zaterdag 9 dezer, is vastge steld als volgt 11. 8 uur P. T. Aankomst van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan het sta tion. Ontvangst door den burge meester, de wethouders, de leden van den gemeenteraad en den fe- meente-secretaris aanbieding van een adres van hulde. Op het Stationsplein zal zijn op gesteld eene eerewacht te voet, be staande uit de leden van de vereeni- gingen Koninklijke Scherpschutr ters van de Veluwe en afdeeling Apeldoorn van Volksweerbaarheid. Het muziekgezelschap Harmonie zal de eerewacht begeleiden. Hare Majesteit zal stapvoets langs de ge lederen rijden. Vóór het kerkgebouw van de R. K. gemeente zal pastoor II. Wien- holts, omringd door het kerk- en- het armbestuur dier gemeente, hot Hooge Echtpaar toespreken, en zal het kerkkoor een lied zingen. Op het Marktplein is opgesteld de geheele commissie 1901, welke commissie het Hooge Echtpaar zal geluk wenschen en Hare Majesteit een bloemruiker aanbieden. Bij de Nederlandsch Hervormde kerk klokgelui, toespraak van ds. G. Hattink, zangkoor onder leiding van den heer G. F. Dorper. In de Loolaan voor de school van Z. M. Willem III en II. M. Ko ningin Emma zullen de leerlingen opgesteld staan en hulde brengen. 's Middags half drie plechtige onthulling door II. M. de Koningin in tegenwoordigheid van den Prins van het door de ingezetenen van Apeldoorn aan Hare Majesteit aan te bieden huldeblijk, de gedenk naald. Toespraak van den voorzit ter. Muziekkorpsen voeren volks liederen uit. Een mannenkoor on der leiding van den heer H. Stok- huyzen zingt het volkslied hot oude Wilhelmus en een Gebed, woorden van mevrouw Tutein Nol theniusvan Haetten. Des avonds groote fakkeloptocht, van het Marktplein naar 't Paleis., alwaar de eerewacht zal opgesteld zijn. Voorts 's morgens en 's mid dags concert, 's avonds Bengaal- sche verlichting, enz. Vrijzinnig-Democraten. In, verband met d'e oproeping voor de vergadering v. Vrijz.-dem., op Zondag 17 Mrt. a.s. te Utrecht te houden, deelt men ons mefie, dat onderstaande Ontwerpen eener Voorloopige beginselverklaring en van een Verkiezingsprogram op die bijeenkomst tot grondslag der be sprekingen zullen, worden gemaakt: De vrijzinnig-democratische par tij stelt zich ten doel een georgani seerd optreden te bevorderen van alle democratisch gezinde vereeni- gingen en personen, die zich met de onderstaande beginselen ver eenigen lo. De vrijzinnig-democratische partij streeft naar ontwikkeling van onzen constitution eel-parlementai- ren regeeringsvorm in democrati- schen zin. Te dien einde verlangt zij toeken ning van het recht tot deelneming aan de verkiezingen voor de verte genwoordigende lichamen aan alle mannelijke en vrouwelijke meer derjarige Nederlanders 2o. Zij ontkent de juistheid van het standpunt dat de klassenstrijd eene noodz#kelijke voorwaarde is voor maatschappeJijken vooruit gang, en verwerpteenerzijds het streven naar opheffing van het per soonlijk eigendomsrecht op produc tiemiddelen, anderzijds de mee ning, dat de Staat in het econo misch leven zijner burgers slechts noodgedrongen, schoorvoetend, bij volstrekte onvermijdelijkheid, be hoort in te grijpen. Tegenover gemeenschappelijk eigendo men gemeenschapsaimacht als beginsel en eindpunt van, het politieke streven aan den eenen, privaat eigendom en particulier ini tiatief als het principieel alleen deugdelijke aan den anderen kant, stelt zij dab wegneming van de maatschappelijke oorzaken der on gelijkheden tusschen de leden van het volk ten aanzien van hunne ont wikkel ings voorwaarden het doel moet zijn, waarop telkens bin nen de mate van het bereikbare moet worden aangestuurd. Ten einde de komende verkiezin gen voor de Tweede Kamer zooveel mogelijk dienstbaar te maken aan du verwezenlijking van bovenstaan de beginselen, stelt de vrijzinnig- democratische partij bij die ver kiezingen op den voorgr.ond Grondwetsherziening in dien zin dat mogelijk worde a. invoering van Algemeen Kies recht voor mannen en vrouwen, met toepassing van het beginsel van evenredige vertegenwoordiging. b. eene samenstelling van de Eer ste Kamer, in den geest van punt I der beginselverklaring. Indien en zoolang die grondwets herziening jiiet bereikbaar is, ver langt zij voor het eerstkomend wet gevend' tijdperk de totstandkoming van 1. Verplichte verzekering tegen ziekte, invaliditeit en ouderdom. 2. Wettelijke regeling van het arbeidscontract. 3. Herziening der armenwet. 4. Naasting van de spoorwegbe drijven en exploitatie daarvan door den Staat. 5. Verbetering van den rechtstoe stand' der vrouw. Zaterdag a. s. houdt de „Liberale Unie" een buitengewone vergadering in „Eensgezindheid" te Amsterdam. De agenda vermeldt: aanvulling van hec bestuur en het volgende bestuursvoor stel: „Heit bestuur stelt voor dat. de aanstaande candidaten van de bij de L. U. aangesloten Kiesvercenigingen hunne instemming zullen moeten be tuigen meit de strekking van het Her vormingsprogram. Het ongeluk in de "Willem-traat. In het feestverslag van onzen specialen verslaggever is reeds melding gemaakt van het ongeluk in de Willemstraat. Hier volgen eenige nadere bijzonderheden uif het „Hbld." De straat was vol mcnschen voor alle vensters tientallen hoof den. Halverwege de straat was een tribune getimmerd, daarop ston den 120 meisjes en eenige kleinere knapen, kinderen van leden van den Oranje Vriendenkring. Daar tegenover was de muziek van de jongens van de „Wassenaer" opge steld. Zij speelden juist, een vroolijk wijsje toen een treurig ongeval plaats had. Plotseling, zonder gekraak zakte het getimmerte ineen. De kinderen en een aantal vol wassen personen, meest vrouwen, die ook op de tribune hadden plaats genomen, lagen tusschen en onder de planken. De politie hield, hoewel met moeite, het publiek op een afstand en zoo was het mogelijk, dat door de menschen, die zich op de afgezette ruimte bevon den, geholpen door de bewoners der aangrenzende perceelen, velen in wei nig oogenblikken onder de planken wartn vandaan gehaald. Alles wat han den had hielp, en geen oogenblik heerschte er verwarring. Het bleek spoedig dat het ongeluk nog betrekkelijk goed was afgeloopen. Iwee geneesheeren, die juist tet plaatse waren, drs. Giesbers en. Simon, twee pleegzusters en een broeder wa ren dadelijk bij de hand. Zij verleenden de eerste hulp aan een knaapje en eeï. juflrouw, die gelukkig niet heel ernsti ge kwetsuren hadden bekomen. Eei \rouw werd met beenbreuk per bKU caro naar het gasthuis gebracht. Na :ui lijk kon onder deze omstandighe c-en niets van de voorgenomen huldi ging komen. Verkiezingen voorde Tweede Kamer. De R. K. Kiesvereeniging in district III te Amsterdam heeft den heer A. C. Bleys, architect en gemeenteraadslid aldaar, tot candidaat gesteld voor d( Tweed Kamer, vacature Hartogh. Tot aanvulling van het hericht, waar in is medegedeeld dat de heer D. di Klerk door de gezamenlijke werklie den-vereenigingen in het district Rid derkerk is candidaat gesteld voor d« Tweede Kamer, kan nog worden ver meld, dat door den heer De Klerk d. candidatunr zal worden aanvaard. (Nbld. v. d. Hoeksche Waard Openingskoersen. Donderdag 7 Maart 1901 21/spCt. Ned. Werk.8chold7f»n/io Oostenrijk Zilv, J/J821/4 S pCt. Portugal24'"-/ia 4 pCt. Rusland 94 6de eru9T 4 pCt. Spanje 5 pCt Binuenl. Mexico39*/< 5 pOt Brazilië Funding Lg l'/o pCt. Columbia17 4 pCt. Venezuela301/* Onltnur-Mij. de Vorstenlanden aand. 55 Koloniale Bank aand Llq. Barge Moorman aand60 Nea. Iud. Handelsbk. aand84 Annd. Deli-Maatschappij418 Langkat Oult. Maatschappij 118 Scnembah Maatschappij K. N. M. t. Exp Petr.br. Aand396/39. Moeara Enim Gew. aand154 Arkans. Constr. Tr. C 5 pCt. Kans. City P.G.Serie A on B. 68% 3 pCt. Ttalie Spwl. 87/89 A. E 3 pCt. Zuid-Itnlië Spwiu. A. H Atchison Topoka Gert van aand..,. 68 Öerc. van pref. aand. 57% Denver Rio Grande Spw. aand pref. aand. Erie Spoor Gew. aand28l/jfl le pref. aand25 lliuois Central Gort. van aand St. L. en San Franc. Cork gew. aand 38% .i v. 2 pref. aand. 67% Miss. Kans. en Texas Aand21%<s Louisv. Niaahvill Cert. v. aand... N. Y. Ontario aand32% Norf W. Cert. van gew. aand.... 48% Union Pac. Cert. van gew. aaud.... OS-Vm Southern Pacific gew. aand4 5% 6 pCt. Peru Mor tg. B78 Cert. van Aand. Peru4% Pref. 19% Prolongatie4°/0 Burgerlijke Stand. Getrouwd!7 Maart. W. Neder- koorn en A. v. d. Steeg. F. A. Hes sen en H. Assies. P. A. v. Luijken en S. H. Schornagel. Ondertrouwd 7 Maart. D. van, Amstel en A. M. J. Le Tage ten Broek. H. N. Post ma en A. M. For tuin. Bevallen7 Maart. H. Giljonr— Buurman, z. 6. J. Beljaardsvan Ekeren, d. E. C. P. Christiaanse- de l'Ecluse, d. 7. J. H. J. de Laat Schrama, d. E. HooglandKoning, dochter. Overleden 6 Maart. J. G. v. Brugge, 11 d. z. Zomervaart. Telegrammen. KAAPSTAD, 6 Maart. (R.O.) Dri& honderd Boeren vielen gisteren Aberdeen aan. Zij werden na een gevecht dat vier uren duurde te ruggedreven. Het Engelsche gai^ nizoen leed, geen verliezen. Nadat De Wet de Oranje-rivier was overgetrokken, begaf hij zich noordwaarts, in de richting van Philippolis. De verkenners van Ma- lan, die klaarblijkelijk afgezonden zijn door De Wet's troepenmacht, vuurden gisteren op een trein bij Brojespoort, doch werden terugga dreven door de Australische troe pen die in den trein waren. Een kleine afdeelingBoeren deed den 3en Maart een inval in Pella (in de Kaapkolonie, op de grens van Kendhardt en Namaqualand' dicht bij de grens van Damaraland; en maakten vier eevangenen. MADRID, 7 Maart. (R. O.) Bij besluit van den kapifêin-generaal is de staat van belee nogeheven

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3