Moment-Opnamen. is Prijsraadsel. Wie heeft gelijk? I jaar te Maagdenburg overleden is, al- Het tijdschrift „Frauen-Echo" schreef uid met het hoofd naar het zuiden lig- onlangs een prijsvraag uit over: gende geslapen heeft. Met het hoofd „Waarom hebben de vrouwen altijd naar het oosten gekeerd moet het on gelijk?*' en kreeg een groote massa gezondst zijn. Ziekten, zoo wordt ver oplossingen uit alle deelen der wereld. De jury, wier taak, zooals te begrijpen is, geen gemakkelijke was, kende ein delijk den prijs toe aan mevrouw Rosa Eilel te Valparaiso. Haar antwoord, dat op rijm was gesteld, laten wij hier volgen. „De vrouwen hebben altijd gelijk, omdat wij het. den mannen nooit geven en omdat de strijd steeds om dingen gaat, waarvan de man absoluut geen verstand heeft. Ook zijn, zooals men weet, de wapenen der vrouwen beter dan die den mannen ter beschikking staan, en hoe zij ze weten te gebruiken, heeft elk wel eens gezien. Ten slotte, gij, mannen, weet immers, dat de vrouw nooit te overtuigen is. Ook dit maal moet men ons gelijk geven, opdat ons aanzien steeds blijve bij het oude. Daarom, he eren der schepping, geeft u geen moeite, want gelijk te krijgen gelukt jullie toch nooit!!" Tot nut en stichting onzer waarde lezeressen en lezers laten wij hieron der nog eenige der ingekomen ant woorden volgen. Mej. A. V. te Londen zegt: ,,De vrou wen hebben daarom altijd gelijk, wijl de sterkere helft haar gaarne gelijk geeft." Mej. R. G. te Ilalense daaren tegen meent: „Wijl zij, wanneer zij haar ongelijk inzien, te veel macht over den man verliezen." „Wijl ze altijd het laatste woord heb ben," luidt het meerendeel der overige antwoorden. „Dames, die mooi zijn, hebben altijd gelijk, en dames, die het niet zijn, zijn er immers niet," meent galant de heer Ph. te Havre. Meneer C. W. te St-uttgart beant woordt de vraag als volgt: „De kwestie wie gelijk heeft vloeit hoofdzakelijk voort uit bezorgdheid van de vrouwen om door de mannen voor minder verstandig te worden ge houden. Om deze meening, deze ver meende geringschatting harer kennis te bestrijden, twist zij over de bekende vraag." De heer V. M. E. te Saipon geeft de volgende uitlegging: „De vrouwen kunnen de sterksten der sterken beheerschen en geweld gaat boven recht." Contrasten. I. Een dame (op het trottoir tot haar man): Zie eens die prachtige equi page van den raadsheer A. en zijn vrouw. Ik wou, dat we ook zoo geluk kig waren. De vrouw van den raadsheer (tot haar heer gemaal): Ik schaam mij over die oude koets. Zie eens hoe de menschen blijven stilstaan om er met verachting naar te kijken. Als je me niet tot wanhoop wilt drijven, moet je' me een nieuw rijtuig koopen. II. Houthakker: Ik heb maar brandhout te hakken voor dien rijken grondbezitter, terwijl hij den gansehen dag niets uitvoert. Wat zou ik graag één week met hem van plaats ruilen! Grondbezitter: Ik ben de ongeluk kigste man op de wereld, of ik moet mij zwaar vergissen, 't Lijkt wel alsof ik nooit weer gezond zal worden. De dokter zegt, dat ik werken moet. Als ik zoo'n sterk gestel had, als die hout hakker daar, zou ik van den ochtend tot den avond hout hakken en zoo ge zond zijn als de dag lang is. III. Advocaat zonder cliënten: Als ik Zijn Excellentie bij zijn juhïlé zoo overstelpt zie met eerbewijzen, heb ik een gevoel alsof ik zal bersten. Wat is het toch ellendig zoo als vergeten burger te leven! Eerste Minister: Ik zou er al die eerbewijzen gaarne voor geven, als ik één jaar weer jong kon zijn zooals die jonge advocaat, bij voorbeeld, die daar aan het andere einde van de tafel zoo'n levendig gesprek voert met zijn dame. IV. Jonkman: Daar gaat luitenant N. met zijn vrouwtje, de mooiste en liefste vrouw, die ik ooit gezien heb. Ja, die luitenants pikken ons altijd het beste voor den neus weg. Ik, arme drommel? Luitenant N. (tot zijn vrouw): 't Is misschien maar het best voor ons dat wij scheiden. Je hebt mij het leven al genoeg verbitterd. Ik zou liever met het armste en leelijkste meisje van de wereld gtrouwd zijn, dan het bij zoo'n feeks als jij bent te moeten uithouden. De eerste bijbel. In ons land is de eerste bijbel, in het Neder-Duitsch verschenen te Delft bij Jacob Jacobsz. van der Meer en Maurit Yemandszoon. Dit was in 1477 en de bijbel, hoewel niet volledig, bestond uit twee deelen folio. Invloed van de plaatsen der bedden op de gezondheid. Het is eene onloochenbare waarheid, dat, als reeds de magneet op gevoelige menschen invloed uitoefent, de aan trekkingskracht der aarde nog veel sterker op het zenuwleven van den mensch moet werken. Tegenwoordig onderstelt men, dat, als op het noor delijk halfrond de menschen met het hoofd naar het noorden slapen, zij aan merkelijk rustiger slapen dan omge keerd; op het zuidelijk halfrond zou derhalve het tegenovergestelde in acht zijn te nemen. De invloed van de lig ging moet van groote beteekenis voor den bloedsomloop zijn, ja men wil zelfs, dat storingen in het organisme alleen door verandering van ligging genezen zijn. Onder de vele hiervoor aangevoerde bewijzen zij vermeld dat Dr. Tischweiler, die in zijn 109e levens der beweerd, worden door eene ver keerde ligging verergerd. Zijne rekenles. Een geloofwaardig kruidenier ver telde eens het volgende: „Een kleine jongen kwam verleden Maandag in mijn winkel en wachtte, totdat iemand hem opmerke. Hij had een papier in de hand, waar hij telkens op keek. Een van de bedienden kwam naar hem toe en de knaap las van zijn papier met een opdreunenden toon: „Mijne moeder bestelt 10 pond rijst, 15 pond suiker, 12 pond havermeel, 20 pond „Hou op!" viel de bediende hem in de rede. „Niet zoo gauw. Je moest mij dat papier liever geven, dan zal ik de bestelling uitvoeren." „Maar de knaap wilde volstrekt de artikelen zelf oplezen. De twee andere bedienden werden geprest om te helpen en al de pakjes te maken, die de jon gen opnoemde. Allerlei soort van din gen moest hij hebben, en van elk arti kel vroeg hij den prijs en noteerde dien op zijn papier. De toonbank lag vol pakjes, toen de jongen eindigde met 18 pond meel .Een van de bedien den noemde den prijs op, en de jongen ging op dreunenden toon voort: ,En hoeveel geld moet mijne moeder nu voor hare kruidenierswaren beta len?" De bediende telde het totaal op en zeide, dat het f 44.10 was. De jongen noteerde het en wilde heengaan. „Het! waar ga je naar toe? Kom terug?" riepen allen in koor. „Wel," zei de knaap, terwijl hij de deur uitliep, „dat is juist mijn rekenles voor Dinsdag. Die moet ik kennen, of ik krijg straf." rige straten, hier en daar schel ver licht door schitterende gloeilampjes, schuift langzaam voort de jui chende, joelende menigteslechts nu en dan door een een hos send troepje tot meer spoed aangezet. Hi ha, hi ha, kinkt het dan en voort gaat het eenige schreden, tot opeens de stoet door een ander even luidruch tig groepje in haar vaart wordt ge stoord. De lucht is vervuld met 't getoe ter der misthoorns en daartusschen klinken fel de slagen, elkander door middel van papieren klappers toege bracht. Wee dengene. wiens hoed niet al te vast op het hoofd staat. Er is geen nade voor, het ongelukkige hoofddek sel rolt in den modder om door den eigenaar als cadaver weer te worden opgeraapt. En wie zich boos maakt is reddeloos verloren. Er wordt een krin getje gevormd en onder het zingen van Bokkie bè! wordt het slachtoffer me degevoerd om een oogenblik later uit geput en hiicrend weer losgelaten te worden, 't Is ook dwaasheid want men moet voor zijn Konincin wat over heb ben, redeneert de Amsterdammer, en hij vergt het ook van een ander. TOMMY. BIJNA! Wijnkooper, die aan zijn reiziger de kelders laat zien: ..Dit is het allerbeste merk, dat wij hebben. Bijna na tuurwijn". ECHT. Sara: „Levi, kijk toch eens naar dien prachtigen regenboog." Bankier Levi: „Ik kijk naar geen prachtige dingen, als het niks kost," Huldeblijk uit België. Versiering op den omslag van het Kruger-album. Van alle tijden. Voor alle tijden. Het grootste levensgeluk bestaat daarin een ziel te bezitten, die aan elk genot wijding weet te geven, maar tevens het ontberen kan. Door kind'ren wil ons God Zijn diepe wegen leer on. Da Costa. In bet kind slaapt de natuur, en droomt een scboonen droom. Wree- den! gij wekt hem plotseling, vóór bet uur. Waarom zoo'n haast? Vreest ge dat de tijd hem ontbreekt om te lijden? Daniel Steru. Speel met uw kinderen. Leer ben denken. En als zij nu gedacht heb ben en gij hebt hun gevoel veredeld door vorming hunner verbeeldings kracht met zinrijke verhalen en voor stellingen, dan hebt gij in ben den lust tot weten opgewekt. Leid dien lust. En wat er ook gebeure, laat ons niet vergeten, dat wij gekomen zijn uit de natuur en tot baar weder- keeren. Met haar moeten wij ver trouwd blijven; wij moeten baar ge heimen kennen, gelijk zij de onze. A. A. Koen bij me o kinderen En fluister in mijn oor, Wat wind en'vogels vertellen, In je zonnige atmospheer. Longfellow. Uw taaltjen vloeie steeds zoo zoet, Eenvoudig, oprecht en bevallig! Dat leerde u de goede moeder Natuur, Zij gaf u die tooverklanken Beleedighaar nooit door kunst of kuur, Blijf steeds baar eeren en danken. Te weten wat goed is en bet niet te doen, is gebrek aan moed. In de Kalverstraat. Tien uur 's avonds. Heel de hoofd stad in feestvreugde. Door de modde- Geen inkomende rechten. De Maarschalk van Saksen, die van een reisje door Frankrijk terugkeerde, liet zijn rijtuig aan cle barrière Saint- Denis stilhouden, ten einde de com miezen in de gelegenheid te stellen hun ne visitatie te doen. Een hunner kwam aan het rijtuig en herkende den Maarschalk op het eer ste gezicht. Dadelijk sluit hij het portier met de woorden: „Uwe Excellentie! lauweren betalen geen rechten; rijd op, koetsier!' Het leven. Op de muren van een ouden tempel heeft men eene schildering gevonden, bevattende een tweetal voorstellingen. Eerst eene van een koning, die van zijn kroon een keten smeedt, en dan eene afbeelding van een slaaf, die van zijn keten een kroon maakt. En als onderschrift stqnd daarbij: „Het leven is wat de menscb ervan maakt, om het even, waarvan het is gemaakt." Een tooneelheld. Een tooneelspeler. Lemahon ge naamd, beter bekend onder zijn aan genomen naam van Paul Bonjour, had onder de regeering van Louis Philippe veel succes als zanger van komische liederen. In 1846 had hij den moed al zijne voortanden te 'laten uittrekken en liet er verscheidene valsche stellen voor in de plaats maken. Een van die stellen gaf hem het voorkomen van een ezel: een ander deed hem op een aap ge1 ken een derde weder op eene geit. Hij zong een lied op de varkensslachters met tanden, die hem precies op een varken deden gelijken. Vele oude Parijzenaars herinneren zich nog dien origineelen tooneelspe ler en de middelen, die hij bezigde, om ben te vermaken. Dienstboden in Brazilië. Een consulair verslag uit Rio Gran de do Sul heeft eenige merkwaardige bijzonderheden betreffende den huise- lijken dienst in Brazilië aan het licht gebracht. Gewoonlijk slapen de dienst boden daar niet in buis, maar moeten 's avonds om negen uur heengaan en niet eer dan 's morgens zeven of acht uur terugkomen. Daarom wordt er in sommige huizen eene glasruit uit eeu der vensters genomen, waar de bakker en de melkboer, op hunne ronde in den vroegen ochtend, de proviand, die zij brengen, door moeten steken, zonder een lid van het gezin lastig te vallen, om op te staan en de deur open te doen. Dublins burgemeester. Geen overheidspersoon in het Brit- sehe Koninkrijk voert, na den Lord Major van Londen, zulk een grooten staat als die van Dublin. Zijn ver blijf is een statig gebouw, waarin ver scheidene zalen voor feesten en plech tigheden zijn. Hieronder is ook de zoogenaamde „ronde kamer", eene groote zaal. die gebouwd werd, toen de stad Koning George IV ontving. De ermioages p- bepoederde lakeien van zijn Lordschap doen niet onder voor die van zijn ambtgenoot te Londen. De Lord Mayor heeft een inkomen, van 3000 pond sterling per jaar, maar men moet in aanmerking nemen, dat men in Dublin met die som heel wat meer kan doen als in Londen. Deze overheidspersoon beeft den ti tel van Lord bekomen sedert den tijd van Karei II. Tot de meest bekende en merkwaardige personen, door wie dit ambt bekleed werd, behoorde Da niel O'Connell. Wenken voor wie ze willen aannemen. Dr. Mantegazza, de Italiaansche pro fessor, beweert, dat een soldaat ge woonlijk een voorbeeldig en getrouw echtgenoot wordt, onder andere om de vrij materieele reden, dat de burger pot hem lekker smaakt na langdurige kazernekost. De professor geeft jongelingen den raad, geprononceerde brunettes met Grondversehaffing te Chicago. Evenals vele groote steden in de Vereenigde Staten van Noord Amerika heeft ook de stad Chicago zich in de laatste jaren enorm uitgebreid, wat tengevolge had, dat de stukjes grond van kleine landbouwers of tuiniers in de onmiddellijke omgeving te alge- meenen nutte werden onteigend, om te worden bebouwd met huizen. De uitbreiding der stad zou dus noodza kelijkerwijze den ondergang van cle kleine landbouwers beteekend hebben, wier eenig bestaan hun stukje grond was, ware het niet, dat tijdig maat regelen genomen waren, om in de Het zaaien. 'i - 4JLv.-- I «fÜPH Een boerderij. nooden der mét ondergang bedreig te helpen. Ver buiten de stad, nog groote uitgestrektheden gi braak lagen, werden akkers aai verdrevenen in eigendom!]- gegei hun werd gelegenheid gegeven te huizen en zich in te richten, zoc in plaats var.ondergang, deuitl ding der stad hun heil werd. heele gezinnen bebouwen en bewer nu den tuingrond en van de pro< ten, of de opbrengst ervan leven tb ruim en goed honderden, die 'tv ger niet breed hadden. Aan het werk in de tuinen.. verwijderd, evenals de stem van een buikspreker. Na 25 a 30 minuten gaf liij het signaal om ons naar boven te halen. Onmiddellijk gevoelde ik dat ik werd opgeheven en spoedig ademden wij weer in lucht en licht. zwarte oogen niet te vertrouwen, om dat zij van haar hartstochtelijken aard last zouden kunnen hebben, en dikke blonde vrouwen evenmin, omdat haar traagheid en onverschilligheid even noodlottig voor-huiselijk geluk zijn. Zij moeten een meisje zoeken, dat noch zeer blond, noch zeer donker, en I noch heftig, noch zwak van karakter j Beteekenis van een kleinigheid en bovenal een, dat veel van klei- Toen Admiraal Nelson een tijdlang ne kinderen houdt. Dat is, volgens den Kopenhagen belegerd had, wilde hij. professor, een onfeilbaar teeken vanvoordat hij tot een laatste bombarde een zachte en goede geaardheid. I ment. overging, nog eenmaal beproe- Het tegendeel is tenminste wel het- ven de stad tot een vreedzame overga- leelijkste wat eene vrouw ontsieren ve te bewegen. In een grooten brief kan! had hij aan den Kroonprins van Dene marken, die te Kopenhagen het bevel voerde, de voorwaarden geschreven, en hij was juist bezig dezen brief te verzegelen. Een vijandelijke kogel nam het hoofd weg van den jongen, die de kaars vasthield, waarmede Nelson het lak warm maakte; de kaars viel op den grond. „Een andere kaars!" beval Nelson, die het lak nog in cle band hield. Generaal Stewart, die bij hem in de kajuit was en die den brief naar Kopenhagen moest overbrengen, merk te.'-'óp, dat het er onder zulke kritieke omstandigheden niet op aankwam, of de brief verzegeld was of niet; hij ver zocht Nelson, hem dat schrijven onver- zegeld mee te geven. „Dat wenscli ik juist te vermijden," antwoordde Nelson; „de vijand mag volstrekt niet bespeuren, zelfs niet aan dit schrijven, dat wij reden zouden hebben ons te haasten." Toen de andere kaars geb?-acht was, drukte Nelson met groote zorgvuldig heid het zegel flink in het lak en schreef met rustige hand het adres. De generaal bracht den brief over; de voorwaarden werden aangenomen en Stewart erkende, dat Nelson wel ge lijk had geliad, toen bij aan deze schijnbare kleinigheid zooveel gewicht hechtte. Want de toestand van de Deensclie verdedigingstroepen was be trekkelijk veel gunstiger dan die van de Engelsche vloot, en wanneer de Deensclie Kroonprins gemerkt had, dat Nelson dringende redenen had om een spoedige opheffing van liet beleg te wenschen, zou men allicht in Kopen hagen de verdediging hebben volge houden en aldus Nelson tot den terug tocht gedwongen hebben. Eene moedige vrouw. De Amerikaansche journaliste Char lotte Wharton Germaine levert zeker ■el liet beste bewijs, dat er ook vrou wen gevonden worden, die de grootste gevaren durven trotseeren.Waarschijn lijk is er geene andere vrouw, die den dood in zooveel vormen onder de oogen heeft gezien. Zij deed het voor de New York World," waaraan zij als mede werkster verbonden is. Bij zekere gele genheid moest zij, op bevel van haar j chef-redacteur, zich in een Turksch ge waad steken en in Barnum's circus in een kooi met wilde beesten gaan. Big George, een der leeuwen, had een jaar geleden zijn oppasser gedood en was nog zeer „eigenzinnig". Toen mrs. Germaine de kooi binnenging, zag zij onmiddellijk, dat er beweging onder de dieren ontstond; ook de temmer vond dat ze niet zoo gehoorzaam als ge woonlijk waren. „Plotseling hoorde ik'" vertelt mrs. Germaine verder, „een kort bevel „hier" en het klappen met eene zweep. Een leeuw kwam met W"d geopenden muil en dof gebrul op mij aan. Mijn hart, klopte angstig en stond daarop stil; instinctmatig hief ik den stok op. Daar hoorde ik snel en scherp achter mij zeggen: „Wees niet bang slaat niet hij doet niets!" Ik be greep toen dat de leeuw spelen wilde en spoedig daarna zijne plaats in de o oote pyramide innemen zou. Mijn arm zonk neder en ik antwoordde be daard: „Heel best, ik zal niets doen." Een van mijn interessantste avontu ren, zegt mrs. Germaine, was een uit stap j e in duilcerkleeding naar de diepte der New-Yorker haven. De kleeren wo gen 250 pond, maar nadat ik reeds een eind was neergedaald, zacht en kalm, werd mij de bekoorlijkheid van het duikersleven duidelijk. De eerste on dervinding, die ik opdeed, was die aan gaande het zwemmen. Ik dacht eerst, dat ik als een levenlooze massa in de diepte zou zinken; maar het scheen mij als was ik een stuk kurk. Ik werd bang wanneer ik aan die groote diepte dacht De verschrikkelijkheden der zee en bet onverklaarbare geheim harer macht schoten mij te binnen. Toen wij bene den gekomen waren, herinnerde ik mij de voorschriften, die mijn metgezel mij gegeven had, wanneer ik met hem spre ken wilde. Wanneer hij zijn helm tegen den mijnen legde, konden wij elkander even duidelijk als voor de telefoon verstaan. „Hoe ver zijn wij?" „Ongeveer 50 voet'"; maar ofschoon het heel duidelijk was. klonk het ver Munten. Koning Vittore Emmanuelle, een der hartstochtelijkste muntverzamelaars der wereld, heeft de verzameling aan gekocht van den overleden markies Marignoli, die daardoor voor Italië behouden is gebleven. Het is een col lectie van 32.000 stuks, waaronder meer dan 3000 gouden munten. Het belang rijkst zijn de pauselijke munten van vóór het jaar 1000, en ook vele latere pauselijke munten, zooals een drie dubbele dukaat van Nicolaas I, een tien-zeccbinen-stuk van Paulus III met een „Ecce Homo" er op; een gouden quadrupel uit het jaar 1598 met eeu bekoorlijke allegorische voorstelling van de gerechtigheid en den vrede, die elkaar de hand reiken; de complete ver zameling van door de „Camerleughi" tijdens de pauselijke conclaves gjs gen munten; en zestien-zecchinenst van Giovanni Galeazo Sforza. Er z: munten onder, die door markies A rignoji met 5000 lire en meer waren i taald. Hoeden en daken. De „Revue Univereselle" lever in een geestig artikel het 1 wijs dat de vorm van de hoeden lijken tred heeft gehouden met di der daken. Den normalen hoed vin men bij afbeeldingen van den god Mi curius een kapje met randen, die h gelaat beschermen, als de randen v; dak bij bet huis. Wilde volkeren di gen enkel een kap, evenals hun ui ten met een kegel van stroo bede zijn. De keizer van Korea heeft op zï hoofd een hoed met breeden, kromnn rand waarvan de boeken omhoog sta: als het dak van een Oosterschen tei pel. De dames in de middeleeuwen, d in torenkamers met spitse daken hu: den, droegen hooge,spitse hoofddekse De Italiaansche vrouwen ziet men m een plat vierkant op de haren en zi zien de daken in Italië er ook uit. I norsche Spanjaard heeft een hoed, d hem over de oogen hangt als bij de ht zen in de smalle Spaansche sir ate De tulband der Turken gelijkt op d: koepel van hun moskee. En de b schaafde man der 19e eeuw, de eeu der nijverheid, heeft den cylinderhot uitgedacht, precies... een fabriek schoorsteen. De oplossing van ons vorig prij sraai sel is: POPULIER. De onderdeelen zijn pop, pul en lie: Ingekomen waren 58 goede oplossii gen. Bij loting werd de prijs toegewi zen aan M. A. RENALDA, KI. Hou straat 44. De prijs ligt Maandag a. s. tussche 2 en 3 uur ter beschikking van de winner aan ons bureau Kampersingi No. 70. nieuwe prijsraadsel luidt al Ons volgt: Het geheel bestaat uit 11 letters. He eerste deel uit 7 letters en 2 lettergre pen en het laatste uit één lettergree; en 4 letters. Samen vormen de beid deelen een soort van het laatste. Doo het eerste worden personen aangeduii die dienen om kudden vee te begelei den. Daarbij is dan altijd het laatst noodig. Oplossingen worden ingewacht to en met Woensdag a. s. Als prijs loven wij uit een SIGARETTENKOKER.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8