NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Arme Hora. 18e Jaargang Dinsdag 12 Maart 1901, No. 5429 HAARLEM'S DARBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 "Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, veor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco pér post0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiè'n van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spaarne, KamperBingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telofeonnaaimer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 139» Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE DA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad ver so hij nt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3P** Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 12 Maart beyat o.a. Het onderhandelen van Botha, Haa^sche brief. Verkiezing voor de Tweede Kamer, Stukken van den Gemeenteraad, enz. Politiek Overzicht. Nog altijd! is en blijft de groote vraag, hoe het staat niet die onder handelingen tusschem Kitchener en Botha. Vastgesteld! is nu wel, dlat er in derdaad onderhandelingen gaande zijn, de anders niet zeer betrouw bare Daily Chron-" heet 'fc ditmaal blijkbaar bij het rechte eind gehad. Maar het is nu natuurlijk de vraag hoever het met de onderhandelin gen staat. De voorwaarde van algeheele amnestie op de Wet, Steijn en de meevechtende Kaapsche Boeren na, is natuurlijk een voorwaarde die Botha, als man van eer met de grootste verachting moet af wij-zen. Hij kan zijn makker de W-et niet uitsluiten van de amnestie, evenmin den Loyalen pres. Steijn, die een zoo getrouw bondgenoot is geweest. Van het langdurig onderhoud tus- sch-en Botha en Kitchener op Ka nonkopje, dat gevolgd is op het stellen van bovengenoemde voor waarden, is, terwijl wij dit over zicht schrijven,, nog niets uitgelekt. Wanneer de Engelschen hier stijf en strak hun voorwaarden blijven handhaven, d'an zal er voorloopig van een einde van den oorlog na tuurlijk wel geen sprake zij,n. Het valt moeilijk te beoordeel en, in hoeverre En-geland bereid zou Zijn, toe te geven, maar zooals de stand van zaken thans is, schijnt het einde nog niet te voorzien. Gerust mag men uit een en an der afleiden, dat al te optimistische beschouwingen over den oorlog niet up to date zijn, met andere woorden, dat de berichten over die onderhandelingen er ernstig op wij zen, dat het verzet lang niet meer zoo energiek is als te voren, en dat de drang naar den vrede, ten koste van opofferingen bij de Boeren vr" ste-rk gevoeld wordt. Het sterkst schijnen ze te staan onder de Wet, over de Oranjerivier, waarschijnlijk tusschem Philippolis en Peitrusburg, of mogelijk -reeds verder dan PetrusburgJ want om trent d'e allerlaatste bewegingen van de Wet hebben we nog geen berichten. Lord Kitchener erkent zelf weer, zijn spoor volkomen bijster te zijn. Wel schijnt men te wéten, da-t de W-et van- plan is zich onder geen voorwaarde, welke dan ook, over te geven. In d'it verband ook, komt het niet waarschijnlijk voor, dat Botha op Kitchener's voor waarden zou ingaan. Tenminste niet, zoolang d'eWet nog zoo kracht dadig optreedt. Het laatste oorlogsnieuws ge waagt er van, dat de- Engelschen Marai&burg weer hebben bezet. V'an de Chineesche onderhande lingen geen nieuws. Uit China zelf wel. De Standard" verneemt nl. uit Tientsin, dat er weer vlugschrif ten verschijnen met aanvallen tegen d-e vreemde duivels, vlugschriften, die de Boksiers aansporen opnieuw te beginnen. Door al dat onderhandelen en niet afdoen, woirdt natuurlijk ge legenheid te over geboden aan de- vreemdelingen-vijan diggezinden,om weer te beginn-en. Het bijster stich telijke geharrewar der beschavers leidt er natuurlijk van zelf toe. Het is trouwens alles slechts het logische gevolg van gansch de te genwoordige China-poiliitiek. Toen er gemoord was en gevoch ten en toen de gezanten in gevaar verkeerden was e-r een prachtige gelegenheid om te zamen een ge meenschappelijk gevaar bezwerend in China handelend op te treden Maar zoo gauw de gezanten be vrijd waren is gansch de- lijdensge schiedenis van het geknoei en ge kuip begonnen en heeft vooral Rus land) in Mantsjoerij-e zijn slag po gen te slaan, natuurlijk met groo- tem tegenzin- der mogendheden en vooral van Japan. De „Daily Mail" heeft nu ui-t Ho- be vernomen, dat in Japan groote oorlogsbedrijvi-gheid' heersch-t. Het heet, dat zeshonderd' Russische ma riniers met tien kanonnen te Ma- sampo op Korea geland zijn.. In hoeverre deze oorlogsbedrij- vigheid als ernstige voorbereddliing van Japan tegenover Rusland'- is te beschouwen en vijandelijkheden te wachten- zijn, is natuurlijk niet uit te maken. Maar de--toestand is zeer gespannen, en er is misschien slechts heel weinig nood'ig om groo te dingen, te doen gebeuren in de verwarde China-politiek, waar ook de Europeesche handelspolitiek van thans zoo nauw aan verwant is. Buitenlandsch Nieuws. Leeeruitbreiding inEngeland. De verklaring van minister Brodrick in het Lagerhuis, betreffende de plan nen tot reorganisatie van het leger, kwam op het volgende neer. Uit den oorlog, zeide hij, zijn vijf lessen te trekken: lo. dat het noodzakelijk is, altijd drie legerkorpsen in gereedheid te hebben; 2o. dat er behoefte is aan zwaarder veldgeschut; 3o. dat er meer bereden troepen noodig zijn; 4o. dat de geneeskundige en de transportdienst hervormd dienen te worden; 5o. dat er een verandering moet komen in de op leiding en oefening, tengevolge waar van de manschappen meer individuali- teit krijgen. De natie was, verklaarde hij verder, nog niet rijp voo-r de conscriptie en in Engeland's behoefte zou voldoende voorzien zijn door de organisatie van zes legercorpsen te Aldershot, in de Salisburyvlakte, in Ierland, Schotland, Colchester en York. Bij hot corps te Colchester zouden vrijwilligers en manschappen van de militie ingedeeld worden. De effektieve sterkte zal, als de nieu we voorstellen in werking treden, als volgt toenemen: de geregelde troepen met 11.500, de militie met 50.000, de yeomanry met 25.000, de vrijwilligers met 40.000 man; geheele vermeerdering 125.000 man. De geheele sterkte van het nieuwe leger zal zoodoende 680.000 man zijn, met betere dienstvoorwaarden en, voor zoover de vrijwilligers, yeomanry en militie betreft, met betere soldij. Spoorwegongeluk in België. Zaterdagavond had bij het station Heule bij Kortrijk een spoorwegonge luk plaats. De personentrein, die te 9 u. 43 m. uit Roulers naar Kortrijk ver trekt, kwam tengevolge van een ver keerden wisselstand bij het station Heule op een lijn, waarop een goede rentrein stond. Een aantal wagens wer den verbrijzeld; de machinist en twee reizigers werden gedood, vele reizigers ernstig gewond. Algemeene berichten. De wet tegen de spelen is in België aangenomen met 81 tegen 15 stemmen en 10 onthoudingen. DE OORLOG IN ZUID-AFRIEA Het Engelsche Ministerie van oorlog heeft een gedetailleerde opgave ge daan van de versterkingen, die ten le tale van ruim 12.000 man, tusschen Vrijdag en den 15n Maart naar Zuid- Afrika zijn er worden ingescheept. Van de grondigheid der exercitiën kan men zich eenig denkbeeld vormen uit de mededeeling, dat dagelijks 600 man worden afgeleverd na enkele uren oefening. Daar het te Aldershot te vol is, worden de nieuwe recruten op de Horse Guards' parade gedrild. Stadsnieuws Haarlem, 11 Maart 1901. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 13 Maart 1901, des namiddags au 1 1/2 uur. De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres eervol ontslag onderwijzer le klasse Eerste Burgerschool 2. Voorstel rechtsgeleerde commissie wijziging algemeene politieverorde ning. 3. Id. B. en WW. adres Gewest. Com. vereeniging veredeling ambacht om subsidie. 4.'ld. Sneltjes c. s., intrekken besluit instelling betrekking Directeur Open bare Wei-ken. 5. Id. B. en W. betrekkelijk bericht aan Ged. Staten over de verkiezing nieuwe leden gemeenteraad. 6. Id. id. nader adres P. Goedkoop Dz. aankoop grond Spaarndamsche weg. 7. Id. M. verhuring grond Spaarn damsche weg. 8. Id. id. aankoop lichtkronen. 9. Id. id. nader adres F. J. L. Pelten- burg, bestrating weg ten oosten van den Kleinen Houtweg. 10. Id. id. verhuring perceelen Scheepmakersdijk en Papetorenvest. U. Id. id. af- en overschrijving be grooting Burgerlijk Armbestuur, dienst 1900. 12. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Kennemerstraat 24. 13. Id. id. verpachting vischwater. 14. Ontslaan gedeelte grond uit borg stelling gemeente-ontvanger. 15. Id. id. bediening brug Oostersin- gelgracht. 16. Benoeming gemeente-heelkun dige. 17. Voordracht B. en W. benoeming plaatsvervangend hoofd Eerste Burger school. 18. Zitting met gesloten deuren. 19. Voorstel B. en W. machtiging be treffende aangaan geldleening. De heer E. A von Saber alhier, heeft voor Architectura et Amicitiae" een voordracht gehouden over de Hindoe kunst op Java. Mej. M. A. Hillenius alhier, slaagde voor het examen nuttige handwerken. Abusievelijk meldden wij, dat mej. Mary I. Fleischmann, inspectrice der Nationale Levensverzekering-Bank 12 Maart in het Nutsgebouw te Amster dam zal zijn te spreken over de pensi- oenquaestie. Zij is door de Ned. Ver. tot bevordering der belangen van ver pleegsters en verplegers uitgenoodigd daarover te spreken, d. w. z. er het woord over te voeren. Overveen De ,,St.-Ct". bevat de statuten van de schietvereeniging „Generaal Jou- bert" te Overveen, gemeente Bloemen- daal. Zij stelt zich ten doel het beoefenen van den wapenhandel, tot verhooging van 's lands weerbaarheid. De wapens hiertoe gebruikt, zijn de hij het leger in gebruik zijnde geweren, de flobertbuks, de pistool en de revol ver. De vereeniging is aangegaan voor den tijd van 29 jaren, aanvangende op 1 Januari 1900. Beverwijk. De publieke verkooping van hoornen en rijshout aan de gemeente behooren- de, heeft f 228.50 opgebracht; de op brengst is hooger dan verwacht werd. Op Donderdag 4 April des morgens te 9 uur zal alhier, bij hotel Ter Burg, een voorkeuring van stieren worden gehouden, welke opgezonden zullen worden naar de groote nationale stie renkeuringen die op eenige hoofd plaatsen in ons land geschieden. Binnenland. HAAG3CHE BRIEVEN Het zal wel geen betoog behoeven, dat een groot deel van de Hagenaars, althans dat deel dat zich „toute la Haye" waant deze week geweest is, in de stad waar, volgens de his torische overlevering, de hartader des lands klopt. Zelfs de Tweede Kamer brak voor een dag haar werkzaamhe den op, wat wel door niemand zal be treurd zijn, want het volgen van de debatten over de Legerwetten is, het woord komt volkomen van pas, een ware „corvee." Daarbij komt nog, dat dat politieke bedoelingen, die voor den gewonen, in de geheimen der Staat kunde niet ingewijden Nederlander, volkomen onbegrijpelijk zijn, de de batten onnoodig lang doen worden. De voorzitter heeft dat... neen, niet gezegd, want daarvoor is de heer Gleichman te onpartijdig, maar hij heeft doen doorschemeren^ dat hij althans van dezen toeleg niet de dupe was. Met een vreemd woord spreekt men van ob- structionisme en een zweem daarvan is in de Kamer wel te bemerken. Mis schien kan het zijn nut hebben om, alvorens er gestemd zal worden, den lezer hierop opmerkzaam te maken, dat bij de nu in behandeling zijnde ar tikelen der militiewet twee hoofdpun ten op den voorgrond treden: lo. d. vraag of men in de wet zal vastleggen den 8-maandschen eersten oefenings tij d, m. a. w. of men de militairen die daartegen zijn, zal dwingen om dit stelsel te aanvaarden. (De Min. heeft de daartoe strekkende amendementen onaannemelijk verklaard); 2o. of zal worden vastgehouden aan de scheiding der miliciens in die de volledige oefe ning (8 tot 12 mnd.) moeten doorma ken en de kortgeoefender (viermaan- ders) dan wel of men, door aanne ming van daartoe strekkende amende menten, ook aan de voor lange oefe ning opgeroepen miliciens de gelegen heid zal openen korter te dienen, mits voldoende blijken van bekwaamheid gevende. En nu zou ik van de politiek kunnen afstappen, ware het niet dat men zich in de residentie van vrijzinnige zijde reeds schijnt voor te bereiden tot den strijd van Juni a.s. Het geval is moeie- lijk. In het eerste district zal de heer Krap (lid van de Kamer, antirevolutio nair) aftreden en wil men trachten hem niet et doen herkiezen. Een liberaal van het type als door mr. van Houten in zijn bekende „Grondwet"-rede ge schetst schijnt in dit district, waar de „kleine luyden" overwegend de meer derheid hebben, niet op succes te mo gen rekenen. Men denkt nu aan dr. Ruysch, inspecteur van het geneeskun dig staatstoezicht, of mr. W. Dolk, lid van den gemeenteraad, de eerste tegen- de tweede voorstander van de urgentie der grondwetsherziening, doch geen van heide personen die op den, steun der van Houten'sche fractie kunnen re kenen. De laatste is evenwel een zeer populair man, voornamelijk omdat hij \ole vereenigingen en organisatiën steunt en dit verhoogt zijn kansen. Welke kans het voorstel van 17 raads leden heeft om in beginsel te besluiten tot den bouw, van gemeentewege, van een nieuwen schouwburg is be» zwaarlijk te zeggen. Zeventien van de 39 is wel een boel, maar niet genoeg. Het besluit tot dit voorstel werd geno men in een der meermalen gehouden „onder-onsjes", die door den heer van Malsen, een der oudere raadsleden, worden gepresideerd. Die extra-parle mentaire raadsvergaderingen vinden in sommiger oogen geen genade, maar zijn in mijn oog,.verre te verkiezen bo ven de officieele geheime zittingen van den gemeenteraad, die meestal, zooal niet met den letter, dan toch met den geest der gemeentewet strijdig zijn. Bo vendien hebben zij het voordeel wel in naam geheim te zijn, maar niet geheim te blijven. Wij weten dus ook dat het heel wat moeite heeft gekost de 17 onderteeke naars bijeen te krijgen. Maar wat we nog niet weten is, welke overgangstoe stand inmiddels geschapen zal wor den. B. en W. hebben vierkant gewei gerd eenig voorstel te doen. En den Raad zal dus niet veel anders overblij ven, dan zijn besluit tot ontruiming van den bestaanden schouwburg op 30 April e. k. weder in te slikken. Voor een dergelijke tour de force is de Haag- sche gemeenteraad, waar het belang rijke dingen betreft, nooit bang ge-, weest. „Kracht-producties", maar van ande ren aard, zien wij thans in het weldra in veiling komende sportgebouw (ex- wielerbaan), waarin het Fransche cir cus Vinella thans gehuisvest is. Zoo wel op het gebied van paardendressuur als van andere circus-aangenaamheden ziet men er zeer te waardeeren staal tjes, zoodat ik iedereen die in den Haag mocht komen, een tocht naar het sport gebouw kan aanraden. Er is voor dege nen die last van „beren" hebben o.a. te zien hoe men dergelijke beesten kan temmen. Het vervolg en slot der Mesdag-jubi leum-feesten had gisterenavond plaats in het nieuwe gebouw van „Pulchri" met een dier feestelijke bijeenkomsten, waarvan onze schilders het geheim be zitten. Het was een gecostumeerd bal, alle deelnemers in zomer-, strandtoi- letten gestoken en de zaal-decoratie deed denken aan een verblijf aan het zeestrand. Men las er ook De Nieuwste Courant, blijkbaar door iemand ineen gezet, die van kranten-maken zijn da- gelijksch werk maakt een feest nummer met bijdragen van bekende persoonlijkheden, aan Mesdag gewijd... en met een aantal satyriek-geestige toe spelingen op toestanden en personen, die minder voor den held van het feest bestemd waren dan voor... wien de schoen past. H. A. GANUS Jr. Nog meer hulde. Zeer hartelijk is het Vorstelijk echt paar Zaterd. te Amersfoort ontvangen. Het perron was mooi versierd, fraaie bloemen werden aangeboden, de bur gemeester hield een toespraak en een koor van 130 zangers zongen een wel kom. Maar dit gezang werd overstemd feuilleton. Vrij bewerkt naar het duitsch. 4) Eergisteren begon het 's mid- clags immers ineens zoo hard te re genen?! ging mijnheer Reinhard voort. Ik was juist hoven en liep gauw op de slaapkamer om de ra men dicht te doen, en vervolgens ook in de kamer van August. En wat zie ik me daar op zijn tafel? Verscheidene door zijn hand be schreven cahiers'k Was al blij, dat hij eindelijk aan mijn verma ningen gevolg had gegeven en zich ernstig op de studie had toegelegd. Toen ik er evenwel inkijk, vind ik niets dan verzen 1 Dora's hart kreeg een schok. Verzen? viel hem de dokters vrouw spottend in de rede. Ja, minnedichtenblijkbaar steeds aan een en dezelfde persoon gericht. En de dolste onzin, dien pen zich denken kan daarenbo- en keurig netjes overgeschreven en klaarblijkelijk bestemd om ge drukt te worden. Hoe heet zijn Dulcinea van Toboso d'an toch vraagde de dok ter glimlachend. Die naam is in een e-eheim- zinnig dhister gehuldmeestal is er slechts een groote D. bovenge- teekendi. Een groote D. Dora beefde Aan D. sprak de 'doktersvrouw er tussche.ndioor, dacht na en schudde het hoofd!. Wie mag dat zijn De bezongene schijnt elders te wonen, misschien wel in zijn geboorteplaats. Ik heb voor 't ove rige over die dwaasheden niet met hem gesproken ik wou geen spion heeten, maar toen hij op denzelf den d'ag al die verwarring had aan gericht, gebruikte ik mijn krachti ge hand. En hoe nam hij die krachtige hand' op vraagdJe d'e dokter. Nu, dat kunt ge wel denken Hij sprak met veel waardigheid van mijn recht om hem mondeling te berispen, maar Niet handtastelijk? viel hem de dokteir weer lachend' in de rede. Nu, het was dan ook wel hard. Hij is toch ook al een volwassen man. Neen, neen De gal liep mij overIn plaats van aan zijn plich ten te denken, plichten welker ver zuim juist in onze zaak ernstige, ja zelfs gevaarlijke gevolgen kan hebben, vult dit jonge mensch ziin hoofd met zulke dwaasheden. Wel, lieve tijdVerzen Ik heb het nooit op die sentimenteele naturen gehad'er komen, als de tijd ctaar is, enkel onbruikbare menschen uit voort, zegt Goethe, en hij heeft, als altijd', gelijk. En hiermede was het gesprek uit. Toen Dora naar bed' ging. over dacht zij de gebeurtenissen van den dag en kwam tot het besluit, aan August te zeggen dat zij zijne ge dichten niet wenschte aan te ne men. Aan den eenen kant had de be oordeeling van August door Rein hard zeer afkoelend - haar ge werkt! Hij kwam haar ineens klein, onbeduidend ja zelfs be lachelijk voor. Aan den anderen kant zeide- haar het vrouwelijk ge voel, dat deze afwijzing haar in al len gevalle niet anders dan nuttig kon zijn het had' een zekere be koorlijkheid voor haar. een beetje met hem te spelen en dan zoodoen de zachtjesaan een vast besluit te vormen. Zij wilde zich tegenover mijn heer Reinhard' ook niet bespotte lijk maken. Als er iets ontdekt werd', zag ze hem reeds een onuit staanbaar gezicht zetten, en hoorde ze hem over die kinderachtigheden al spotten Want hoe dikwijls en met zooveel kracht zij zich er tegen verzet had, een zeker bang opzien tegen den heer Reinhard zat nu eenmaal in haar binnenste. Hij was toch zoo geheel anders dan de ove rigen Een woorcl van lof uit zijn mond had de grootste waarde voor haar. Maar ach, hoe zelden prees hij Dolgaarne zou ze eens een oordeel over zich zelve uit z;m mond heb ben vernomen. Of hij haar nog al tijd niet voor vol zou aanzien haar nog steeds voor een „groot kind" houden zou? De brief, dien Dora den volgen den namiddag gelegenheid vond te verzenden, luidde, nadat hij een dozijn malen eerst in 't klad en dan in 't net was geschreven, en vervol gens weer veranderd en verbeterd was. aldus Geachte Heer SemmlerHoe zeer het me ook tot eer strekt, dat u mij, onwetend1 meisje, ter lezing wilt toevertrouwen, wat het diep ste geheim is van uwen geesthoe nieuwsgierig u me ook gemaakt hebt, uw waarde verzen te leeren kennen. het woordje „waard" kwam Dora in 't begin wel een weinigje verdacht voor, maar ze herinnerde zich, dat dit in zaken geregeld gebezigd- werd, en vond het tob een kleine afkoeling bijzon der geschikt, toch zijn er omstan digheden, die mij verbieden van uw vriendelijk aanbod gebruik te maken. Vraag, bid ik u, niet meer, en ontvang den beleefden dank van Dora Paulsen. Deze geheimzinnige toespeling op iets buitengewoons, iets nood lottigs, deze beleefdheid zonder warmte, beloofde een geweldigen indruk op August te zullen maken! En vooral liet het korreltje boos heid en gevoelloosheid, die zich al tijd in de liefde van kokette dames mengde, ook hier een schoonen oogst van tranen wanhoop en tan dengeknars verwachten bij den ar men jongen. Dat was boven allen! twijfel verheven. August was zeer terneergeslagen», nadat hij dezen brief had' ontvan gen. Met niets anders was hij be zig, dan met den inhoud1 van dat manuscript, zoo vol geheimenai het overige trad daarbij op den. ach tergrond. Hij zon na over 't geen er zou kunnen- gebeurd zijn &a kreeg ten laatste het vermoeden, dat zijn patroon hem in Dora's oogen door een hoonende opmer king verkleind had, vooral daar hi| wist, dat deze den vorigen. avond bij de Paulsen's doorgebracht had. O, hoe ontvlamde de toorn- inl zijn binnenste op dien „ergden- kênden egoïst" Het was zoo klaar als d'e dag mijnheer Reinhard had de geschiedenis met. den oorveeg bij den dokter verteld en hem in de oogen der familie belachelijk ge maakt. Nadat de eerste smart uitgewoed had, overlegde August bij zichzelf, of hij niet een anderen brief aan Dora zou schrijven. In dezg wilde hij van alle toespelingen afzien. Maar hij vond den moed nog niet dezen brief te schrijveiT en te ver zenden. Een geheele week verliep,

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1