1 meer heeft den heer J. H. Schaper we der candidaat gesteld. In vrij-antirevolutionaira kringen in het district Steenwïjk (o. a. de kies- vereeniging te Staphorst) denkt men, volgens de ..Nederlander", cr zeer sterk over een candidatuur voor de Tweede Kamer aan te bieden aan den heer jhr. Quarles van Ufford, burgemeester van Noordwijk, vroeger lid dier Kamer voor Hilversum. In hot district Sneek wordt de cam pagne geopend van christelijk-histo- rische zijde. Bij de vorige verkiezing (mr. van Gilse werd toen met één stem moer derheid gekozen) gingen de chr.- hietorischen met de liberalen mede. Ten vorigen jare is in de gemeente Wïjmbritseradeel een vei-bond gesloten tusschen anti-revolutionairen en chr.- historischen, om voor gemeenteraads verkiezingen samen te werken. Of dit nu geschieden zal door het geheele district voor de aanstaande Kamer verkiezingen wordit betwijfeld, nu juist van chr.-historische zijde een spreker zal optreden met een politiek onder werp. (Nederlander). Door de af deeling Winkel der Soc.- Democr. Arbeiderspartij is tot candi daat voor het lidmaatschap der Twee de Kamer in het kiesdistrict Enkhuizen gesteld de heer A. H. Gerhard. De ,,Volksvereeftiging" te Sappemeer heeft den heer J. H. Schaper weder candidaat gesteld voor de Tweede Ka mer. Door de antirev. kiesvereeniging in de gemeente Epe is besloten de herkie zing van mr. W. K. F. P. graaf van Bylaudt in het district Apeldoorn ten sterkste te bevorderen. De antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Dordrecht heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen ds. A. S. Talma te Arn hem. Tot candidaat voor de Prov. Sta ten is gesteld mr. J. M. Hens aldaar. De Vrijzinnige Kies vereenig. „Voor uitgang" in het derde kiesdistrict te Amsterdam heeft den heer de Hertog candidaat gesteld voor de Tweede Ka mer. Naai' het „Doet. Weekbl." verneemt, zal bij de &.s. verkiezingen door de Antirevolutionaire kiesvereeniging te Doetinchem tot candidaat worden ge steld ds. A. S. Talma, van Arnhem. De volkskiesvereeniging te Warrega (district Leeuwarden) heeft met alge- meene stemmen candidaat gesteld den heer G. W. Melchers, den candidaat der S. D. A. P. aldaar. Deze kiesvereen. is niet aangesloten bij het districtsver- kiezings-comité. De Vorst van Waldeck. Zaterdagavond half tien uur is per Staatsspoor uit Duitschland in de resi dentie aangekomen Z. D. H. de regee- resde vorst van Waldeck en Pyrmont, die gedurende eenige dagen de gast zal zijn van H. M. de Koningin-Moeder. Aan het station werd de broeder van koningin Emma verwelkomd namens koningin Wilhelmina door den adj.- generaal graaf du Monceau, chef van Hr. Ms. Militair Huis; namens de Ko ningin-Moeder door jhr. de Ranitz, in tendant van het Huis van H. M. de Koningin-Moeder. Mede was ter begroe ting bij aankomst aanwezig de gou verneur der residentie genei-aal Van Ermel Seherer. Na zich eenige oogenblikken in het Koninklijk Salon met genoemde hee- ren te hebben onderhouden, begaf Z. D. H. zich, begeleid, door jhr. De Ra nitz in een gala hofrijtuig naar het paleis in het Voorhout. In ijlenden toeBtand. In een woning in de Rappardstraat te Arnhem stond de bewoner, die ziek was, in ijlenden toestand uit zijn bed op, klom door het dakvenster en liep tot niet geringen schrik der buren langs de dakgoot. Een van dezesn volgde den man, maar wat hij ook deed, de lijder was er niet toe te krijgen^ het dakvenster weer binnen te gaan. Ten einde raad was men toen ge noodzaakt een gat in het dak te slaan, om aldus den man van zijn gevaarlij- de standplaats te verwijderen, waarna hij naar het stedelijk ziekenhuis werd gevoerd. Naar de „Tel." verneemt, heeft dr. Aletta H. Jacobs, echtgenoot© van den Amsterdamschen wethouder C. V. Ger ritsen. zich aangeboden om naar Zuid- Afrika te vertrekken, om daar als ge neeskundige op te treden, als hoofd dei- verpleegsters in de kampen, waar vrou wen en kinderen geïnterneerd zijn. Transvaal en Oranje-Vrijstaat Naar aanleiding van de uit Pretoria ontvangen telegrammen, in zake het onderhoud van Botha met Kitchener, is om inlichting gevraagd bij den heer Van Boeschoten. Het antwoord luidde: „De heer Van Boeschoten, hoofd van dienst-, zegt dat er in de omgeving van den President niets van deze berichten békend is." Ongelukken gedurende de feestdagen. Het aantal personen, die gedurende de feestweek lichamelijk letsel belie pen, is betrekkelijk groot. Voor zoover zij zich aanmelden in die verschillende' ziekenhuizen, konden verreweg de meesten, nadat hun hulp was verleend, vertrekken. Van de ge vallen, die in de ziekenhuizen worden verpleegd behooren tot de voornaamste eenige beenfracturen, benevens een geval van schedelbreuk. Voor zoover bekend kwamen onge vallen met doodelijken afloop geluk kig niet voor. De kwetsuren werden veroorzaakt door ongevallen van allerlei aard, waaronder in de eerste plaats moet worden genoemd het instorten van de tribune in de Willemstraat. In verscheiden gevallen moeten de verwondingen worden geweten aan het optreden der huzaren. Paja Heubeë genomen. Aan het „Hhld." wordt uit Batavia geseind: Paja Reubeë is na hardnekkig verzet genomen. De vijand had 77 dooden; bovendien verdronken er nog velen. Kapitein Schroder en 7 man zijn ge wond; 2 man zijn gedood. (Er zijn twee kapiteins Schroder bij het Indische leger, C. C. A. en L. F.) Onder voorzitterschap van Prof. Mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill had Za terdagavond te Utrecht eene vergade ring plaats van personen, die zich in December 1899 belast hebben met het inzamelen van gelden, langs de hui zen, voor onze Zuid-Af rik aansche stamverwanten. Besloten werd nogmaals eene collec te te houden voor Transvaal en Oranje- Vrijstaat. De opbrengst zal komen ten bate van de krijgsgevangenen op St. Helena en Ceylon en van de Boerenvrouwen en -kinderen die zich bevinden in de vrou wenkampen. Te Parijs wordt een bestuursverga dering der Internationle Unie gehou den voor het protestberoep in zake Zuid-Afrika, om te beslissen welke ■maatregelen moeten worden genomen om het groote publiek in alle landen tot dit protest te doen saamwerken.Ee-n voldoend aantal van onderteekeningen van invloedrijke personen is reeds ver kregen. Als Nederlandsche gedelegeer de woont mevrouw Wasjzklewicz deze bijeenkomst bij. De heer A. Pot, onder-directeur van het Rijks-telegraafkantoor te 's-Gra- venhage, is benoemd tot riddier in de orde van Oranje-Nassau. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Brief van een vriend. De heer C. Wiggers, Graan- en Meelhandel, te Lattrap (prov. Over ijssel) schrijft ons 't volgende. De zer dagen had ik een onderhoud met mijn vriend de heer G. Kuij- ers. landbouwer alhier, over het gediane gebruik der Pink Pillen van Dr. WilLiams. Niet genoeg, zoo zegt hij kan ik u dankbaar zijp voor den raad; dien u mij gegeven hebt, nl. o-m de echte Pink Pillen te gebruiken. Van af het eerste oogenblik, dat ik ze crebruikte werdl mijne ziekte gestuit. Jaren lang had' ik geen smaak meer van mijn eten, geen lust meer voor den ar beid, alles had ik aangewend doch te vergeefs, niets mocht baten, ner gens genezing vinden voor mijne slepende ziekte. Als vader van nog jeugdige kinderen (zoo gaat hij voort) ging ik met bange zorg den toekomst te gemoet, want waren de Pink Pillen niet de dooder van mij- ne ziekte geweest, wat zoude er van door de spontane uiting van geestdrift der duizenden toehoorders. Apeldoorn en het Loo waren feeste lijk versierd. Overal eerepoorten en bloemen en een zangkoor zong het echt paar een zegenbede toe. In de Loolaan werd door H. M. een gedenknaald eigenhandig onthuld. Het huldeblijk bestaat uit eene ge denknaald van hardsteen, hoog 17 M., Jn welks voetstuk een bronzen plaat ïs aangebracht, waarop de medaillon portretten van wijlen Z. M. Willem III en van H. M. Koningin Emma, waar boven de Koninklijke Kroon met linten, waarop staaf (rechts) „Je Maintien- <3rai", en (links) „Palma sub Pondere Cresclt." Op de rechterzijde van het voetstuk 6taat: „Aangeboden aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina bij gelegenheid van II. D. Huwelijk met Zijne Hoogheid Hendrik, Hertog van Mecklenburg", op den 7p Februari 1901, Op de linkerzijde staat, „Gesticht door de Ingezetenen der gemeente Apeldoorn als eene dankbare Hulde aan de Doorluchtige Ouders van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina" en aan de zijde gericht naar het Kon. Paleis komt voor het Rijkswapen, in brons gegoten, waaromheen staat: „Onthuld door II. M. Koningin Wil helmina op den 9n Maart 1901." Na afloop der plechtigheid zeide de Koningin zeer getroffen te zijn voor de tot Haar gerichte woorden. Zij be dankte de ingezetenen voor het ge schenk en vond het denkbeeld, dit mo nument te stichten als gedachtenis aan Hare Dierbare Ouders, die hier zoo gaarne vertoefden ,zeer aangenaam Zij hoopte dat 't nog de band tusschen Apeldoorn en Haar Huis zou verster ken. H. M. de Koningin heeft aan de Stads-annen van Amsterdam f 5000 ge schonken en aan het politiecorps f 750. Hulde aan Adolf van Naggau Zaterdag werd op het koor der Sint fitephenskerk te Nijmegen een koperen renkplaat aangebracht, vervaardigd de fabriek van dein heer Brom te Utrecht ter eere van Adolf graaf van Nassau in November 1608, bij Xanten gesneuveld en te Nijmegen op het, koor begraven in grafkelder No. 886. De volgende woorden zijn daarop te lezen: „In de maand November 1608 werd alhier begraven Adolf Graaf van Nassau-Sisgen, derde zoon van Jan Graaf van Nassau-Siegen en van Mag- dalena van Waldeck op 22 jarigen leef tijd gesneuveld in een treffen nabij Xanten. Hij was een dei' twaalf helden uit het huis van Nassau, die in den tachtigjarigen strijd hun leven gaven voor de vrijheid van hef Nederlandsche volk." Het is een. geschenk van den heer Van Sehevichaven, archivaris van Nij megen, die zich tot deze daad voelde aangetrokken bij de ontdekking van de juiste plaats van hef graf, waartoe de studie van zijn groot werk over de Sint Stephenskerk hem aanleiding gaf. Verkiezing voor de Tweede Kamer. Het gerucht, als zou ds. Talma, van Arnhem, door de a.-r. partij in het kiesdistrict Tietjerksteradeel candidaat zijn gesteld voor de aanstaande verkie zingen, werd in de Woensdag gehou den politieke vergadering te Bergum door den heer Talma zeer beslist tegen gesproken. Te Drieborg had een vergadering van kiezers uit het district Winschoten plaats op initiatief van de afdeeling Nieuw-Beerta van den Boerenbond. Als oandidaten werden aanbevolen achtereenvolgens de heeren B. L. Tij dens (oftr. lid), -mr. E. A. Smidt, dr. B. Slingenherg te Beerta, P. Dijkhuis, a.- r. te Midwolda, en J. Bs. Westerdijk te Uithuizermeeden. Besloten werd tot de oprichting eener kiesvereeniging met democratisch pro gram om daarna te streven naar sa menwerking tusschen alle democraten tn het district Winschoten. In de vergadering van de (soc.-dem.) Arbeiders-kiesvereeniging Zaandam is met algemeene stemmen mr. Mendels tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. Naar wij thans vernemen wordt in het distinct Weststellingwerf door ver schillende geestverwanten ernstig er over gedacht dr. Frowein candidaat te stellen. (Het Volk). De Volkskiesvereeniging te Sappe- en nog had! hij Dora niet cLe deur zien uitgaan. Daar, op ©en schoo- nen namiddag, hoorde hij luid ge praat en gelach op straatdie deur bij Paulse.n stond open en hij zag een aantal personen, die voor een buitenpartij aanstalten maakten. Men g.ing noten plukken. Eeni- gen der heeren en dames hadden zakjes in de hand daarbij was ook mijnheer Reinhard. Toen zich het gezelschap in beweging zette, ing Dora lachend' aan den arm des apothekers. En deze zag haar met o zooveel genadige vriende lijkheid aan. Dat beschermende, medelijdende lachje van altijd speelde ook nu om zijn mond O hoe haatte hij den kerel kerel zeide August, alle achting voor den patroon uit het oog ver liezend. Éen wezen, als Dora, omzweefde hem vriendelijk, en „zijne Majesteit" liet zich dat aan- i leunen, alsof 'l zoo vanzelf sprak Wat, stelt de ouwe gek zich i aan, zeide hij tot den bediende, dien hij gewenkt had'. Hij maakt zich in de oogen van de geheele i stad belachelijk. 1 Men kon er niet altijd op aan, i hoe de bediende zulke uitvallen op- c nam. Hij was meestal niet te door gronden. Gewoonlijk was hij heel kameraadschappelijk met August, somtijds kwam ook de patroon plaatsvervanger voor den dag. He- don vond Schubje, zoo heette hij, het goed, zch op een hoog standpunt te plaatsen en hij ant woordde streng Wien bedoel je met' den ouden gek? Dat was een jammerlijk geval 1 Maar August was in een; stemming, waarin hem alle? onverschillig was. en hij zeiWien ik meen'? Wel, wien anders dan onzen ouwe Je moest je liever bij je pillen, houdendat zou vrij wat beter zijn, d:an zulke uitvallen te doen,, Semmler I Schubje noemde, als hij den meerdere speelde, August altijd „Semmler"; wanneer hij hem een dii ernst te -vragen had, of goed' ge mutst wa3, evenwel bij zijn voor naam. Nu, geef u maar zooveel airs niet, Schubje, hernam August ge raakt, trok het witte bindtouw om het papieren befje en de Jacobij- nenmuts van het drankfleschje, als of hij het den hals wilde afdraaien, en wierp de schaar, waarmee hij het touw doorgeknipt had, als een werpspies op die toonbank. Ik zal je 'onbehoorlijk gedrag aan den patroon bekend maken, riep Schubje woedend' en stiet een flesch, d!ie hij wilde vullen, zoo hard op het marmeren blad van de recepteer-tafel, dat ze in duizend stukken sprong. Toen hij zich bukte om de scherven op te rapen, sneed hij zich met een glassplinter in den vinger en dit toeval maakte hem zoo woedend, dat hij in de heftig ste woorden aan zijn toorn lucht gaf. Het wordt tijd, dat je eens ongemakkelijk op je nummer gezet wordt, Semmler Ik zie het gezicht van mijnheer Reinhard al, wan neer ik hem vertel, in welke onbe hoorlijke woorden je over hem hebt gesprokenHij zal je behoorlijk den looppas leeren, reken d&ér maar op de laan ga je uitEn ver diend heb je 't al lang, want eigen lijk ben je voor niets te gebruiken. Toen hij onder het uiten dezer ruwe woorden naar de lade ging, waarin zich de hechtpleister be vond en hier tengevolge van Dora's laatste boodschap alles als een war- mij geworden zijn; scheiden van de genen die mij lief en dierbaar zijn, weggerukt van hen die mijn steun nog zoo noodig hebben. Doch, o wondervolle uitwerking der reeds zoo beroemde Pink Pillen slechts na 't gebruik van drie doosjes ben ik radicaal genezen, zoodat ik thans met graagte eet en met lust mijne gewone werkzaamheden ver richt. Ziodaar wat de Pink Pillen van Dr. Williams bij mij gedaan hebben. Maakt het bekend. De heer G. Kuijers volgens portret. Andere ziekten welke dezelfde oorzaak hebben, zooals rheumatiek, huidziekte, algemeen© zwakte., heenziekte bij het kind.' en somtijds de tering zijn; door hun gebruik ge nezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te verge makkelijken en door het bloed' te zuiveren, genezen de Pink Pillein alle ziekten. Prijs fl.75 de doos: f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HÜLL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour Personnes Pftles, du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig om hulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui ge plakt waarop staatPrijs 1.75 Gld. de doos, 9.Gld. per 6 doozen. Eenig depóthouder voor Nederland: Snabilié, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene Hollandsche circulaire. Letteren en Kunst. Schrijvers en uitgevers. Als het waar is dat uitgevers in den regel betere zaken maken dan de schrij vers, wier werken zij in het licht ge ven, is het niet meer dan billijk dat van de winst weder een deel aan hen komt die van de pen leven. Dat heb ben blijkbaar de erfgenamen begrepen van een onlangs te Stockholm overle den uitgever. Uit zijn rijke nalaten schap hebben zij 150.900 kronen be stemd voor een stichting, welker be stuurders de renten van dit kapitaal jaarlijks aan een of meer schrijvers zullen toekennen. Wij ontvingen twee briefkaarten, die moeten voorstellen de intocht van het Vorstelijk paar in Amsterdam. Het komt ons nogal zonderling voor, dat het publiek daar uitgebeeld staat met zomerhoeden op en lichte blousjes aan alsof 't midden in de lieve lento was. We hebben ook deze Intochtsfeesten bijgewoond, maar meer speciaal pa- rapluie's, door-natte, huiverige men- schen gezien, dan zomersch publiek. Zouden mogelijk voor deze kaarten de 8teenen zijn gebruikt van de Kro ningsfeesten en Prins Hendrik er bij geplakt zijn? Rechtszaken. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage heeft verzet aan- geteekend tegen de beschikking dei- rechtbank waarbij de bleekersknecht P. buiten vervolging werd gesteld met last tot zijne invrijheidstelling in zake het wegvoeren van het jongetje Van Wezel. rewinkel door elkaar vond) liggen, daarenboven een droppel van zijn bloedienden vinger op dien rand viel. schoof hij., nog woedendier ge worden, de lade weer toe en riep uit Wel sapristi, wat een wanor de is dat hier weer I Marsch, de apotheek uit. jij onnutte vlegel 1 Schubje was altijd in geldverle genheid, en August, die reeds voor zijn toekomstig huwelijk met Dora opspaarde, had steeds spaarpennin gen. Het gevolg was geweest, dat die bediende van. dien leerling aan houdend geld geleend haden nog onlangs had August in zijn geheim kasboekje Schubje voor een nieuwe schuld van dertig Mark plus een Mark saldo-rest opgeteekend. Toen nu Schubje zulke woorden sprak, begon August te koken, en, de por- celeinen schaal, waarin hij juist bezig was te wrijven, ter zijde schuivende, riep hij U hebt hi en- volstrekt niets te bevelen, mijnheer Schubje, maar toch zal ik gaan,, wijl ik aan geen erger beieedigingen wensch bloot te staan. Als ik evenwel morgen, waarop ik voorbereid ben, Au gust was er volstrekt niet op voor- Sport en Wedstrijden. Voetbal. In de oostelijke competitie van den N. V. B. won Zondag te Arnhem Vic toria van Vitesse mali 20. Te Enschedé won Prinses Wilhel mina van Goahead met 60. Te Nijmegen won Quick van Utile Dulci met 3—0. H. B. S.Haarlem. De Roodbroeken waren niet gelukkig ïai dien Haag, waar zij met 31 van H .B. S. verloren. Toch was hun sipel naar wij vernemen, vrij goed te noe men. H. F. C.Swiff. Sw,ift uit den Haag versloeg Zondag H. F. C. te Haarlem met 10. Dit eene doelpunt was te danken aan een straf schop, waartegen H. F. G. echter pro testeerde. De verdediging van Swift was goed op dreef, terwijl ook de voor hoede soms aardig spel te zien gaf. H. F. C. was eveneens vrij goed in vorm en wellicht had een gelijk spel of eene overwinning der Haarlemmers beter de spelverhouding weergegeven. Blijft de stand 10 gehandhaafd, dian is Swift bijna zeker 't 2e klasse kam pioenschap te behalen. Men schrijft ons uit Amsterdam: 't Is tegenwoordig huilen met 't edele voetbalspel hier ter stede. Gisteren moesten de wedstrijden R. A. P. Sparta en VolhardingQuick, de laat ste voor de zooveelste maal uit gesteld worden. Alleen Quick en Swift speelden tegen elkaar op 't terrein van eerstgenoemde. De machinisten (Swift) waren verreweg de sterkeren en had den, ofschoon zij eerst met 10 man speel den, voor de rust de leiding, met 10, Daarna maakten zij er nog drie bij en wonnen dus welverdiend met 40. RapiditasVelocitas. Deze vereemigingen stonden Zondag 'te Rotterdam voor de westelijke le klasse tegenover elkaar. Rapiditas dat bepaald veel sterker was, kon voor de rust geen voorsprong behalen, daal de stand toen 11 was, doch toen was het ook met de cadetten gedaan en wonnen de Rotterdammers met 31. AjaxH. V. V. De Hagenaars toonden zich Zondag weer eens in hunne oude kracht en sloegen de Ajaciden liefst met 50. Met de rust was de stand nog 0-0. Door deze overwinning gevoegd bij neder laag- van Velocitas te Rotterdam is H. V. V. bijna zeker van T kampioen schap. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Te Rotterdam hield het Plaats. Arb.- Secr. een vergadering met gedel. van de aangesloten vereenigingen in zake de Mei-beweging voor den 8-urigen werk dag. Uit de presentielijst bleek dat 10 vereenigingen vertegenwoordigd wa ren. Er is besloten om op den eersten Meidag een middagvergadering en des avonds een groote meeting te houden. De meeting zal opgeluisterd worden door muziek- en zangvereenigingen. Ook te Charlois zal er dien avond een meeting zijn. Er zijn een 18tal perso nen op een lijst gebracht, en het bc stuur is gemachtigd eenigen daarvan uit te noodigen, om in die vergaderin gen als sprekers op te treden. BUITENLAND. De werkstaking onder de havenwer kers te Marseille heeft reeds ernstige geldelijke gevolgen gehad. Daar er niet gelost kan worden, krijgen vele kapi teins order de schepen elders heen te voeren. Zoo zal de Britsche boot „Af ghanistan", die 800 ton granen aan boord heeft voor Marseille, naar Lon den gaan lossen. De invoerrechten te Marseille zijn al 50gedaald en als de staking niet spoedig ophoudt, zul len zij van 90 100.000 francs eiken dag tot 500 frs. vallen. Een andere moeilijkheid heeft zich voorgedaan bij de cognossementen voor aangevoerde goederen. De koopers zijn gehouden op vertoon van het cognossement vanwe ge de vertegenwoordigers des ver- koopers te betalen, maar zij verlangen nu eerst zekerheid dat zij de goederen kunnen lossen en in bezit nemen. De verkoopers beweren echter, dat bij de bedongen levering ..kade Marseille" de koopers voor de lossing moeten zorgen en niet meer mogen verlangen dan af- gifte van het cognossement. Dit geschi 1 bereid morgen dit huis, door uw klikkerij verlaten moet, zou ik gaarne een zekere zaak vereffend zien en verzoek u daarom nu reeds, mij de éénendiertig Mark terug te geven, welke u zoo vriendelijk waart, van me te leenen. Bij aanspraken op geld en geld- verplicbtingen hebben er bij de menschien de zonderlingste veran deringen plaats. Ze blusschen, evenals een wolkbreuk, in één oogenblik, een hevig vuur. of doen het vuur lichter laaie opstijgen, waar men geen vonkje, vermoedde. Schubje dacht er ineens aan, dat in dezen twist allerlei dingen kon den aangeroerd worden, die juist niet in zijn voordeel waren, en ter wijl hij den gewonden vinger, welks bloed onder de slecht kleven de, rozeroode Engelsche pleister te voorschijn kwam, onwillekeurig in den mond stak, zeide hij onduide lijk en reeds eenigszins kalmer Ge zult die Mark of wat wel krijgen, monsieur, wees daar maar niet bang voor. Het staat je fraai, dit punt juist nu aan te roeren, in plaats van door verontschuldigen de woorden de zaak te doen verge ten. is nu bij de rechtbank aanhangig gc maakt. De stakers eischen een werkdag va: 8 uren, van 8 uur 's morgens tot 6 uu 's avonds met 2 uur middagrust; 6 frs per dag loon; 1 franc per uur overwer] tot 9 uur 's avonds en 1 1/2 fr. voor elj uur- later; Zondags 1 fr. per uur; nacht dienst van 9 tot 5 uur, en 1 uur rust. te gen 8 fr. per nacht; eiken avond beta ling. Afschaffing van percenten vooi opzichters. Gelijkstelling van jongelig den met volwassenen. Zooveel mogelijl aanwerving van Fransche werklieden De langdurige werkstaking on dei de glasblazers in het bekken v$,r. Charleroi zou naai" bericht wordt geëindigd zijn. De patroons moeten op één punt toegegeven hebben. Zij verbinden zich voortaan alleen werklieden, die tot het syndicaat behooretn, in dienst te nemen. De stakers lal en van hun zijde hun andere eischen. loonsverhooging b. v., vallen. Gemengd Nieuws. Vrouwelijke detectives. Door de directies van enkele groote Newyorksche hotels, is een staf van vrouwelijke detectives aangesteld, om een einde te maken aan de veelvuldi ge hoteldiefstallen. Deze zijn voorloo- pig reeds met succes werkzaam ge weest in de reusachtige hotelbezittin gen, waar goede controle bijna onmo gelijk is; zij zijn werkzaam als dienst boden of doen dienst als gasten, dje keurig gekleed en met onberispelijke manieren onophoudelijk rondloopen. Viervoudige moord. Een arbeider te Löbtau in Duitsch land, Wenzel Kunthe genaamd, heeft Donderdag in den vroegen morgen drie van zijn kinderen, van 13 tot 15 jaar oud, door hamerslagen gedood en getracht op dezelfde wijze zijn vrouw en zijn vierde kind te vrmoorden. De yrouw is reeds overleden. De toestand van het gewonde kind is hopeloos. De moordenaar leed' reeds sedert 4 jaar aan aanvallen van delirium tre mens. 200 K. M. per uur. Eenige groot-industrïeelen te Berlijn hebben een naamlooze vennootschap gevormd, alsmede een commissie ter bestudeering van het in toepassing brengen van een stelsel van electrische voortbeweging, waarbij een snelheid van 200 KM. per uur verkregen wordt. Twee locomotieven van verschillende inrichting zijn voor dat doel gereed, terwijl een accumulator van groote af metingen in aanmaak is. Achttien stokers aan boord! van de Ophir, waarmee de hertog en de hertogin van Cornwallis hun reis zullen ondernemen, hebben ge weigerd zich te onderwerpen aan de sanitaire voorschriften die noo dde waren. Zij zijn ontslagen en de de rest van de stokers verzocht toen eveneens ontslag, wat hun date- lijk verleend is. Stokers van de ko ninklijke marine vervangen de ont slagen mannen. De politie te Leipzig heeft een vergadering van 2000 werkloozen ontbonden. Toen zij later een mani festatie beproefden te houden voor het raadhuis, werden zij uiteenge dreven. Tegelijkertijd zijn verschei dene menschen in hechtenis geno men. Over een opstand' in Arabië weet de Parijsche correspondent van de „Times" uit goede bron het volgen de te berichten. Een zekere Essid' Hamid Eddiu, die zich een Koreisjiet en afsta n- meling van den Profeet noemt, nfc- rolde in Januari de vaan van den opstand en heeft zich nu tot Ktuu hef laten uitroepen. Vier maande» geleden was onder de Arabieren een geschrift verspreid, waarin zij aangezet werden het Turksche juk af te werpen. Vandaar de aanslag van emir Ibn Rasjid op de stad Ko- weit, vandaar de opstand in Jemen, waartegen 16 Turksche bataljons Syrische legerkorps zijn uitgezon den. De "Porte", die zich over den toestand zeer ongerust maakt, tracht alle berichten er over ten strengste geheim te houden. De verachtelijke uitdrukking „monsieur" vond August toch wat at te kras. Tot nu had d'e heftigheid! van Schubje eenigszins kalmeerend op hem gewerkt, daar hij gevoelde, i dat hij bij zulke overdreven uit barstingen van toorn niet anders dan winnen konmaar deze ver waten hoogmoed1 van een schulde naar, van een mensch, wien hij steeds zijn spaarpenningen zondier bewijs, zonder eenige zekerheid, zonder borg toevertrouwd had, stuitte hem tegen de borst. Er lag een voorname trek in August's karakter I Toen u dien laatsten keer geld van me leende, kwamen er andere woorden uit uw mond, mijnheer Schubje, hief August aan toen was het heel anders. U zeide, het nooit, te zullen vergeten, dat ik u zoo dikwijls bereid vaardig had geholpen. De leerling was goed ge noeg, toen er geen geld was, maar krijgt, een verachte! ij ken voetsehop, als het de eerste van de maand is, wanneer het salaris wordt ontvan gen en hij dius kan gemist worden,. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2