Op Dinsdag 19 Maart a.s. des namïd- dags 2 ure, zal ten Ra&dhuize eens ver gadering plaats hebben van het Colle ge van zetters, inzake de personeele be lasting. Zandvoort. Door B. en W. alhier, is als 1ste on derwijzer aan de school aan den Hoo- geweg aangewezen de heer C. H. N. Tates, onderwijzer aan genoemde school. Zijne jaarwedde is daardoor ge bracht op f 650. Wederom zijn vier bouwplannen goedgekeurd en wel één voor het bou wen van een huis aan de Groote Krocht, één voor het bouwen van een •Winkelhuis met bovenwoningen aan de Groote Krocht, één voor bet bijbouwen van een woonhuis aan den Kanaalweg en één voor het bouwen van een woon huis aan de Willemstraat. Donderdagavond a.s. zal in „Ons Huis" eene lezing gehouden worden door Ds. L. C. Schuller tot Peursum, pred. te Amsterdam. Haarlemmer lied© en Spaarn- woude. Bij den landbouwer v. W. zijn een zestal eenden klaarblijkelijk eerst ge dood en als toen ontvreemd. Binnenland. De Hertog-Regent van Mecklenburg heeft het grootkruis der Griffioen-orde verleend aan de heeren De Beaufort, Oainister van buitenl. zaken, Cort van der Linden, min. van justitie, Pierson, piinister van financiën, baron van Pal- landt van Neerijnen, opper-cere nonie- JDQeester, baron Clifford, hofmaarschalk der Koningin, en jhr. De Raaitz, in tendant van het huis der Koningin- Moeder. Z. K. H. Prins Hendrik. Hertog van Mecklenburg heeft zich als zijn parti culier secretaris toegevoegd den heer Von Engel uit Mecklenburg, aan wien tevens de titel van kamerjonker is ver leend en die zich te 's-Gravenhage met terwoon heeft gevestigd. Samenzwering. Volgens een telegram van den cor respondent van de „Kölnische Zeitung' te Boekarest, dat wij geheel voor zij ne rekening laten hebben de politie autoriteiten te Jassy, op grond van een mededeeling van den minister van justitie te 's-Gravenhage, last gegeven om het oog te houden op enkele perso nen, die verdacht worden betrokken te zijn bij een samenzwering tegen on ze Koningin en haren Gemaal. Nog niet te zien. Aangezien in drie der merkwaardig ste zalen van het Koninklijk Paleis (de Mozes- en Van Spevk-zalen) de ge schenken, aan. H. M. de Koningin aan geboden, nog ©enigen tijd moeten be waard blijven, is heit paleis voorloopig niet voor het publiek ter bezich tiging. Zoodra de geschenken ter be stemde plaat-se gebracht zijn, zullen alle zalen weer ongedekt te zien zijn, gedurende 14 dagen. Verkiezing voor de Tweede Kamer. Het bestuur der vrijzinnige kiesver eniging te Tiel ondersteunt bet door een zestal der leden ingediende voorstel tot afscheiding van de Liberale Unie. Naar men verneemt zal van liberale Zijde de heer C. A. Zelvelder, ex-secre taris der Liberale Unie, schoolopzie ner in het district Heerenveen. aange kocht worden om de candidatuur voor ie Tweede Kamer in het district Scho- ierland te aanvaarden. Jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, burgemeester van Noordwijlc, is thans door de antirevolutionaire kiesvereeni-' ging te Steenwïjk candidaat gesteld. De (soc.-dem.) Arbeiderskiesvereeni- ging en de afdeeling Rotterdam der Boc.-dem. Arbeiderspartij hebben in een gecombineerde vergadering besloten ei gen candidaten voor de Tweede Kamer te stellen in de districten I. II en IV al daar en de candidaatstelling in de dis tricten III en V aan te houden tot na de oprichting der vrijzinnig-democra tische partij, ten einde dan te trachten met de kiesvereenigiTT- die deze partij aldaar zal vertegenwoordigen, over de ze districten in overleg te treden. Daar bij het algemeene secretariaat van den Bond van Ned. Onderwijzers geen andere candidaat voor de Tweede met elkaar zaten te keuvelen. Nu verliepen er eenige weiken, waarin zachte en ruwe diagen el kaar afwisselden, zonder dat het weinige wat d'aarin geschiedde, van groote beteeken,is was. Schubje bad August grootmoe- moedig vergiffenis geschonken, en deze had met zijn gewone verge vensgezindheid dankbaar de ver zoenende hand aanvaard. Maar on der bet klaarmaken van drankjes en. pillen dacht hij nog steed's aan Dora, en sedert die bewuste buiten partij ging het apotheker Rein- hard) niet beter. August stond verstrooid met den stamper voor den porceJeinen vij zel, en zijn principaal werd tot zijn schrik gewaar dat hij twee bon dicrdl centenaars, zegge twee honderd centenaars, gedroogde pe- permuntbladen opgegeven had;, toen hij zijn bestelbrief nog eens overlas. ..Wat schrijft go toch met zoo'n ijver?" vraagde Schubje, die achter de recepteeert&fel z&i. de courant las en de pen van August in Rein- hards kantoor hoorde krassen. Het was dezen middag bijzonder stil; buiten lag nog sneeuw, niette- Kamer is opgegeven dan de heer Th. M. Ketelaar, is deze volgens art. 5 van 't verkiezingsreglement tot bonds-can- didaat aangewezen. Hoe de leerplicht werkt. Een der correspondenten van het „Hbld". schrijft: Dezer dagen moest ik voor schoolza- ken den arrondissements-schoolopzie- ner spreken, iemand, die de wet met voorbeeldeloozen ijver tracht uit te voe ren. Ik stond verbaasd over de metamor fose, die zijn studeerkamer had onder gaan: 't was een kantoor in optima for ma geworden. Ik zag daar als nieuwe lingen in de ruime kamer gekomen: een groote (tweede) schrijftafel voor den klerk, een groote kast met een twintigtal schuifladen voor de pape rassen van elke school, een soort étagè re, zuchtend onder de groote folio's „Lijs C", enz. Terwijl ik er zat, kwam juist de post, en bracht een vloedgolf van staten, aanvragen om inlichtin gen, brieven van ouders, enz. Door mijn nieuwsgierigheid geprikkeld en moedig geworden, waagde ik een aan val op al die paperassen te doen. Wat al administratie, administratie! Cor respondentie met hoofden, met com missie, met gemeentebesturen, met schoolopzieners, 't was om te heven! En toch de schoolopziener werkte zich met kalme volharding door dien rijstebrijberg- heen, vast overtuigd, dat hij het luilekkerland nabij was. Want de wet werkt uitstekend. Van verzet of onwil was nog geen spoor voorgeko men; integendeel, het goede woord van den man der wet had een goede plaats gevonden; van hen, die reeds de school ontijdig verlaten hadden, waren bijna alle zonder tegenweer teruggekeerd. Wel hadden vaak de ouders elkander als 't ware in de spreekuren verdron gen, maar een welwillend onderhoud had steeds het gewenschte doel be reikt. Zelfs in een gemeente, die als „koppig" en „eigenzinnig" bekend staat, waren de leerlingen, die onder artikel zooveel vielen, op de eerste aan maning van den Schoolopziener kalm naar school teruggekeerd. Aardige staaltjes zouden bier aan te halen zijn. Een hoofd schrijft den Schoolopziener: „Jan N. komt nu ge regeld; na uw aanschrijving kwam de moeder den spijbelaar brengen en zei- de: „Neen maar, daar heb ik warem pel een brief van den Schoolopziener gekregen en nog wel over de post; neen maar, dat zal me niet meer gebeuren; ik sleep den jongen nog liever zelf naai school." Een hoofd van een bijzondere school schrijft: „Jannetje S., die meen de, dat zij Zaterdags niet behoefde te komen en dan ook nooit kwam, was dezen Zaterdag de eerste, die de school inging, dank zij de goede uitwerking van uw aanmaning." Natuurlijk waren er ook gevallen, waarbij clementie noodig was, als bv. bleek, dat een reeds bijna 13jarige zoo goed als onmisbaar was. Hier mocht het staatsmanswijsheid heeten, de wet niet naar de letter, maar naar den geest uit te voeren. Alles bij alles genomen werkt de wet uitstekend en is zeer welwillend ont vangen. De groote administratieve werkzaamheden zijn wel een móeïelijk, maar toch een dankbaar- werk. Doch ook hierin komt een volgend jaar wel vereenvoudiging. Zoo heeft reeds thans de Minister bepaald, dat wel de hoof den alle verzuimen in een weekstaat moeten opgeven, doch dat de schoolop ziener voorloopig alleen de ongeoor loofde moet opteekenen. Dit is een groote tijdsbesparing, vooral tegen woordig, nu op sommige scholen een groot aantal gevallen van mazelen, enz zich voordoen. Ook en dit klinkt ze ker minder gelooflijk ook beginnen de hoofden zich meer in te werken in de voorschriften der wet, ofschoon nog wel eens wordt vergeten op te teeke nen, op welke datum werd verzuimd, of de weeklijst in bet vergeetboek raakt. Het lijdt geen twijfel, of, als dit jaar is doorgeworsteld, zal het groote ra derwerk der wet wel „gerepasseerd" wezen en zonder horten of stooten een geregelden gang gaan. De overtollige radertjes zullen dan wel verwijderd worden, om des te meer aan het eigen lijk „mechaniek t.e kunnen wijden. Neerlands jeudg zal er wel bij varen, en de jeugd is de toekomst van den Staat. Op verzoek van den heer C. A. Zel velder te Heerenveen, afgetreden secre taris van de L. U. melden wij, dat alle stukken de Unie betreffende, geadres seerd moeten worden aan den heer A. Roodhuijzen te Enkhuizen, die voor loopig ais secretaris fungeeren zaL g ens taande de winter zijn aftocht begon te blazen. Mijnheer Rei-n- bardl was een glas bier gaan' drin ken. De voordeur werd! maar zei-, den geopend. De gezondheidstoe stand' van het stadje was werkelijk onrustbarend gunstig in de laatste acht dagen. De beide bedienden hadden weinig te doen1 en verveel den zich daarom zeer. „Och niets!" luidde het antwoord uit het kantoor, Schubje vouwde de courant om en zocht iets dat de moeite waard was om te lezen. Maar och heerl dat had hij immers al eens doorgekeken dus niets meer! Hij geeuwde, trok aan zijn blonden spitsen baard en herhaalde, toen op nieuw het aan houdende krassen tot zijn oore-n doordrong, dezelfde vraag. Niets, niets, mijnheer Schubje" zeidie August ongeduldig, zoo ongeduldig dat Schubje opstond en zachtjes het koude en spaar zaam verlichte zijvertrek binnen trad. Het voerde naar den tuin, en de gordijnen waren in geen half jaar gewassohen.. Nu keek hij August plotseling over den schou der. „Wat drommel, maakt gij rer- Abattoirs. In verband met het jongste arrest van den Hoogen Raad betreffende de abattoirs, hield de beer E. A. L„ Qua- dekker, directeur van het abattoir te Nijmegen, Maandagavond in eene ver gadering der afdeeling 's-Gravenhage van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, eene voordracht over „De exploitatie en inrichting van slacht huizen." In zeer populairen vorm zette de in leider voor een vrij talrijk gehoor, voor een groot gedeelte bestaande uit slach ters, de voordeelen van een slachthuis uiteen, een en ander gebaseerd op de ondervinding door hem te Nijmegen opgedaan. In de eerste plaats besprak hij de financieele zijde van het vraag stuk. Ilij deed daarbij uitkomen dat de slachter ten gevolge van te maken onkosten I 1/2 cent per kilo minder ver dient. welk verlies hij echter op de con sumenten verhaalt door het vleesch 5 cent en meer op te slaan. Alzoo de sla gers. die liet zgn. fijne vleesch leveren want alleen dit kunnen zij opslaan zijn in veel betere conditie gekomen, terwijl de mindere man geen schade lijdt, omdat het soort vleesch dat hij gebruikt niet opgeslagen kan worden orn de eenvoudige reden, dat hij dan naar een ander gaat. Ook de vrijheid van métier wordt door de abattoirs niet belemmerd, hetgeen hieruit blijkt, dat de slachters zich vanzelf zeer ge makkelijk en zeer gewillig aan het ver plichtend slachten in een slachthuis onderwerpen, hetgeen zich gemakke lijk laat verklaren, omdat zij weldra inzien de groote voordeelen van het slachten in een abattoir. De knechts dwepen er zelfs mede, omdat zij veel minder hebben op te ruimen. Niet te miskennen valt het echter, dat de klei ne slachters er minder mede ingeno men zijn. en er onder lijden, omdat zij hun vleeschprijzen niet kunnen verh o. gen en. het fijne vleesch moeten ver- koopen aan de groote slagers die er niet te veel voor betalen. Hierin zal dus op de een of andere, wijze moeten worden voorzien. Uitvoerig beschreef spreker de inrich ting van slachthuis en koelhuis en wees hij vooral op de groote voordee len van eene koelinrichting, waarin de slagers hun vleesch dagen en we ken voor bederf kunnen vrijwaren. Zoowel het syseem-Picket als het systeem Börsig werden door den heer Quadekker besproken en vergeleken. Ook voor het onderzoek van vleesch zijn de abattoirs van groot belang, juist omdat het er zoolang bewaard kan blijven zonder te bederven. Ook gaf de inleider eene beschrijving van de wijze waarop, alhans te Nijme gen, het slachten plaats heeft, nl. met het zg. schietmasker, dat uitmuntend voldoet. De Israëlieten worden vrij gelaten om volgens de ritueele voor schriften te slachten. Verlichting, afvoer van vuil, enz. enz. werden door den heer Quadekker be schreven en daardoor aangetoond, dat ook wat zindelijkheid betreft, slacht huizen de voorkeur verdienen. Na de voordracht volgde- eenlg debat. Wij ontvingen het prospectus van „La Habanera", naamlooze vennoot schap tot het fabriceeren en verkoopen van sigaren in Rusland, gevestigd te Antwerpen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 2 millïoen francs, verdeeld in 8000 aandeelen van 250 frs. elk. Bo vendien zijn uitgegeven 8000 bewijzen van ■winstaandeel, zonder nominale waarde: De Raad van beheer bestaat uit de heeren Vincent Tinchant, baron En guerrand de Caters, Constantin Cho- vau, Joseph Soeten, Joseph M. Water- keyn, allen te Antwerpen, Georges Arnhold, te St. Petersburg, terwijl bet college van commissarissen gevormd wordt door de heeren Henri Hauzol Je jeune Vincent te Veiviers, Paul Jamo'.- te te Brussel, Jules Vloeberghs, te Ant werpen. Als gedelegeerd administrateur treedt op de heer Vincent Tinchaut. en als technisch directeur de heer Pierre Tinchant te St. Nicolas. Zondagsrust. Naar naen verneemt hebben de onder handelingen tusscben de Vereen, van patroons en die van barbiers- en kap persbedienden te 's Gravenhage ge voerd, er toe geleid dat zoo alle pa troons daarin bewilligen met, in gang van 1 April algemeen de winkels om 12 uur zullen worden gesloten. Om dezen maatregel te doen slagen zouden binnen eenige dagen oir: ilai- res verspreid worden orn de medewer king van het publiek in te roepen. zen?" zeidie' de provisor veirrast. „Nu, dat zal een mooie verzame ling wezen!" „Een rneoie verzameling?" her nam August,, „wat heeft die uit- dJrukking te beteekenen? Voor 't overige." Op wien dicht je dan, toch? geeuwde Schubje, leunde tegen die deurpost, haalde een sigaar uit zijn zak, schoon het rooken in die apotheek streng verboden was, en stak die aan. Ach, begon August te spre ken hij bracht de woorden even wel niet ten einde, en pakte zijn papieren samen. Neen maar, in ernst, Semm- ler I Zeg me nu toch eens. op wie je eigenlijk verliefd bent. Moet men dan juist altijdi be minnen, als men een vers maakt? Wel,, anders komt men niet tot zulk een onzin Onzin onzin zulke uitdruk kingen August werd' toornig en zweeg. Nu, maar mij kunt ge het toch wel vertellen, August, zed die Schubje vleiend, ging naar de kachel en sloeg de asoh van zijn si gaar. Een oplichter. Zaterdag vervoegde zich een fatsoen lijk gekleed persoon, zich noemende bediende van een officier, in den goud en zilverwinkel van den heer Du Chat tel te Leiden, om eenige gouden horlo ges en ringen op zicht. Ze werden hem mdegegeven, maar intusschen werd er per'telephoon bij den bedoelden officier geinformeerd en bleek het dat men met een oplichter te doen had. De politie wist den dader te vatten en al da voor werpen werden nog gevonden. Brand. ^Maandagavond brak in perceel Jo den Breestraat 54 te Amsterdam, eén hevige brand uit. Het huis was be woond door den goudsmid H. Keezer; de eerste verdieping door den heer Abas; de tweede door den heer Brom- uit, de derde door den heer A. A. Wit mond. Door den heer Abas werd de brand het eerst ontdekt. Vlug grepen de vlammen om zich heen, en toen de brandweer ter plaatse kwam was de vlam reeds langs de wenteltrap naar de tweede verdieping geslagen. De postcommandant Gorter, die hoor de dat er nog kinderen in het huis wa ren, snelde ijlings naar hoven, doch kon op de tweede verdieping door den rook en de boven en beneden hem bran dende trap niet verder. Zijn toestand was gevaarlijk, doch door het forcee- reu van het penant van het aangren zende huis wist hij zich uit zijn benar de positie te Tedden. Toen de brand uit was. bleek gelukkig dat alle bewoners intijds waren gered, terwijl allen tegen brandschade verzekerd waren. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regeL Aan de drinkers van Viekywater. Er bestaat voor de minerale wa teren gelijk voor de wijnen, eene edele eigenschap die des te meer te waardeeren is voor de eerste, daar zij alleen gebaseerd op hunne eigenschappen en de bewezene diensten; op dit gebied is Vichy bevoorrecht, want de beroemde bronnen van den Franschen Staat Célestins, Grande Grille en Hópi- tal zijn algemeen bekend, maar het is van 't grootste belang eene bedriegerij te doen kennen die veelvuldig voorkomt en die bestaat met het een of ander water te geven met een etiket ongeveer ge lijk als men Vichywater vraagt, zonder de bron aan te duiden. De personen die op hunne gezond heid acht geven, zorgen steeds den naam dezer bron aan te geven Yicby Célestins, of Yichy-Grande Grille, of Yicliy-Höpital. Als merk van echtheid draagt iedere flèsch op den hals een blauw schijfje met de woordenVichy £tat.« Rechtszaken. Vergaan van de Holland. De Raad van Tucht cup de Koop vaardijschepen, uitspraak doende in de zaak tegen W. N. van der Poll, den kapitein van het in dien nacht van 27 op 28 Januari verga ne schip, was van oordeel dat het •verlies van m.ensc-h enl evens en goederen niet te wijten was aan dei handelingen of aan nalatigheid van den gezagvoerder, wien dus geen blaam kan. treffen. De oorzaak lag aan' het storm weer, het breken van den stuurs- reep en indirect aan de gevaarlijke deklading. De Raad sprak mitsdien den ge zagvoerder W. N. v. d. Poll vrij. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De gezamenlijke schildersgezellen te Oldenzaal hebben een loonsverhooging van 2 ct. per uur aangevraagd (van 14 op 16 ets.) tegen 1 April a. s. Bij niet inwilliging van dien eisch wordt het werk gestaakt. Tegen gister (Maandag) was van uit Barcelona een algemeene werkstaking aangekondigd. De staking wordt gemo tiveerd, met de bewering, dat de pa troons zich niet houden aan de wet op de vrouwen- en kinderarbeid. Op dit oogenhlik ging de voor deur open en de leerling haastte zich, terwijl hij zijn papieren op zij schoof, naar die apotheek. Er werd voor een stuiver En- gelsch zout, voor een dubbeltje magnesia en voor een stuiver here of hertevet verlangd'. Moet het hertevet of berevet wezen vraag de August, ofschoon onder deze. benamingen nooit iets anders dan gesmolten rundvet werd verkocht, en tastte in de lade. Onderwijl be kroop Schubje de nieuwsgierig heid en begon hii in de geschriften van August- te lezen. Het eerste ge dicht vond hij nog zoo kwaad niet. Wel is waar was dichten over 't ge heel dwaas, en dit gedic-ht was be lachelijk sentimenteel, maar Daar kwam August weer in het kantoor en zag hoe onbescheiden Schubje geweest was. Maar dat is onbeschaamd I riep hij woedend uit, rukte hem de bladen uit de hand en stond bleek van drift naast den provisor van apotheker Reinhard. Semmler, neem u in achtriep Schubje en voer even toornig teisren den leerling uit. Hoe durft gij zulk een toon aanslaanReeds BUITENLAND. De werkstaking der Parijsche dames- kleedermaaksters is afgeloopen. Met bijna algemeene stemmen is besloten het werk te hervatten. De patroons hebben geen der eischen van 3e staak- sters en stakers ingewilligd. De staking te St Eloy is eveneens afgeloopen. Het werk werd Maandag morgen hervat. Drieduizend.mijnwerkers hebben hert werk gestaakt in de kolenmijnen van Trindon bij Hartlepool. De mijnwer kers van East Nelton, welke voor de zelfde onderneming werken, de firma Welter Scott Sou, staan op het punt, eveneens den arbeid neer te leggen. In den toe-stand der werkstaking te Marseille- is ieen belangrijke ver betering ingetreden. De haven- en dokwerkers hebben besloten de staking óp te heffen:, feu einde de belangen, van Marseille en, het ge heel© land niet langer in gevaar te brengen t$p voordeele van de bui- tenlandsche havens, maar zij ge ven enkele van hun eischen op en zullen deze te gelegener tijd we der te berde brengenwanneer de reeders blijven weigeren zich ie houden aan de vrijwillig en weder- keerig overeengekomen verplich- gen. Zij vragen nu slechts de inwil liging van één eisch den achtuurs werkdag. Men hoopt dat deze con cessie der werklieden de patroons tot onderhandelen geneigd zal ma ken. Leger en Vloot. He examen voor toelating als adel borst bij het kon. instituut voor de marine te •Willemsoord, zal di't jaar gehouden worden voor wat het schrif telijk gedeelte betreft op 18 en 19 Juli.. Hert mondeling gedeelte ploegsgewijze vangt aan op 25 Juli. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De „H. V. V." te 's-Gravenhage is urtgenoodigd om op 5 April a. s. aldaar een wedstrijd te spelen tegen een En- gelsch elftal van de „Surry Wonderer F. C." die dan op haar doorreis naar Weenen is om tegen Weenen is om tegen Weenen en Budapester voetbal clubs te spelen. Zeilen. Het op de algemeene vergadering van het comité voor Nederlandsche handicap-zeilwedstrijden gekozen be stuur heeft de functiën als volgt ver deeld. F. W. baron van Tuyll van Sero' s- kerken te Velsen, voorzitter; J. Jacob Claasen (zeilvereeniging Het IJ) secre taris-penningmeester, Amsterdam; TI. Ie Coultre (zeil- en roeivereeaiging Hollandia) Bodegraven, commissar's. Voor een bekend Nederlandsch sports man, die nog onbekend wil blijven, is bij den scheepsbouwmeester den beer G. de Vries Lentsch, een centreboard schoener jacht in aanbouw, dat weder een schoone aanwinst voor onze plei- ziervloot belooft te worden. Het jacht zal ongeveer 20 m. lang zijn, grootste dekbreedte 5.50 meter. De lengte W.L. is 14.60 meter en de grootste breedte. W. L. 4.80 meter. Onze racevloot is weder met een zeil jacht vermeerderd. Jhr. W. Six is eige naar geworden van het zeiljacht Hel goland, een in het vorig jaar gebouwd vaartuig voor de Intern. Sonderclasse te Kiel (N.S.) Letteren en Kunst. „Eigen Haard" van jL Zaterdag be vat o. a. het slot van 's heeren Peaux „Een meisje van 't gehucht," dat van het opstel van den heer Bern. S. de Smit over de mechanische geneeswijze en Zander-instituten, 't slot van het artikel van J. G. over noodbruggen, een Indische schets van den heer J. P. Schoemaker: „Het reizen te water in vroeger tijd" en een verhandeling over Kamerplanten door J. K. B. Alles ver lucht met fraaie reproducties. In „De Aarde en haar Volken": een vervolg van de schetsen uit de buurt van Nijmegearmet een afbeelding van moest ik u onlangs Och, wat toon Ik herhaal dlat het een onbeschaamdheid, een lompheid, beschaafden personen onwaardig, is. zich aan die geschrif ten van vreemde mensehen te ver grijpen. Vreemde menschen Alsof jij ook al in de schepping werdit meegerekend. Je ben.t leerling, ik ben je meerdere en je hebt slechts je snater te houden. Snater? riep August. Ik heb geen snater. Ik zie er net uit als een gewoon menschGij echter steekt uw neus in alles wat u niet aan gaat August wist in zijn drift miet meer wat hij zeide en een klinken de oorveeg op ende op de navol ging van mijnheer Reinhardl's op voedingssysteem kwam op zijn wang neer. Maar op hetzelfde oogenblik sloeg ook August zijn' aanvaller met do vuist in het oog, zoo hard in het oog, dat Schubje met een luiden gil achteruitsprong, en van pijn en toorn buiten zichzelven, meer gil lend dan' sprekend den leerling toe riep Er uit, onbeschaamde vlegel,' de ruïne van het kasteel te Batenburg en twee van 't kasteel Hernen., In afl. 3, de laatste dus van „Vragen van den Dag" geeft de heer J. W. v. d. Linden een „Proeve eener schets van de hoofdstroomingen van het '•odsdien- stig leven in de 19e eeuw." Prof. Rubner vervolgt zijn „Strijd ora de gezondheid in de 19e eemv", terwijl het slot van de Hoofdlijnen uit de geschiedenis der kennis van 't zonnestelsel is opgenomen Dr. H. Blink geeft een zeer belang rijk en lezenswaardig artikel over „Steenkolen en exploitatie dier steen kolenvelden in Limburg". De heer Blink komt, zooals te ver wachten is, tot deze conclusie: Wat ons betreft, geen enkel argu ment heeft ons nog de overtuiging ge schonken, dat er tegen de exploitatie der mijnen door den Staat veel valt in te brengen, terwijl er veel valt voor te zeggen. Wij zijn geen onbegrensde voorstanders er van, om alle bedrijven in handen van den Staat of de gemeen te over te brengen, wij zien graag oor het particulier initiatief wegen ge opend, om werkkracht en onderne mingsgeest met hoop op succes te ont- wikkelen. Doch bij het verleenen van dergelijke concessies is het meer het grootkapitaal dat triumfen viert, dan de energie en bekwaamheid alleen, en deze laatsten zullen evenzeer hij de Staats-exploitatie tot ontwikkeling ko men. Wij juichen daarom het ontwerp van den Minister warm toe, en hopen dat weldra de Nederlandsche vlag rp de nieuwe staats-mijnschacht zal wap peren. De heer W. A. W. Moll bespreekt de Neutrale School. Weer wordt gemeld dat de nu 74- jarige Tolstoï ernstig ziek is. Hij moet veel pijn hebben in nieren en lever en zeer mager zijn geworden. Land- en Tuinbouw. Kiemende aardappelen. Kiemende aardappelen zijn voor rundvee een hoogst gevaarlijk voeder. Niet zelden ontstaan, zware vergiftigin gen met doodelijken afloop, als groote hoeveelheid gebruikt worden. Runde ren, die men kiemende aardappelen geeft, zullen de kiemen niet eten, maar laten liggen. Als men evenwel de aard appelen kookt, zonder vooraf de kie men te verwijderen, en dan alles te zamen en zonder 't nat weg te gieten, dat bij 't koken ontstond, door elkan der stampt, dan kunnen de dieren de giftige stoffen niet op zijde werpen. Rundvee, dat met kiemende aardappe len vergiftigd is, krijgt, verlammingen. Ook wordt het gevoelsleven zeer ern stig gestoord. De dieren liggen zwaar ademend en kwijlend op den grond. De pupillen der oogen zijn verwijd. Niet zelden lijden de dieren ook aan krampen. Opvallend is dikwijls een krampachtig op zijdei trekken van den kop. Als de ziekte een hoogen graaci heeft bereikt, sterven de dieren meest al. Hebben de runderen veel aardap pelloof, dat nog jong is, gebruikt, dan kunnen dergelijke ziekteverschijnselen voorkomen. Maar ze herstellen spoe diger en sterven niet zoo licht als bij vergiftiging met kiemende aardappels. Het narijpea der appels. I-Iet is een algemeen bekend feit, dat juist de edelste appelsoorten geplukt worden voor ze volkomen rijp zijn, dus aan den boom niet geheel rijp kunnen worden. Als de vruchten van den boom geplukt worden zijn ze juist „boomrijp" en ze bekomen pas door het narijpen in den kelder of in andere koele ruimten de volkomen rijpheid, waarop ze het lekkerst en smakelijks! zijn. Bij vele appelsoorten, vooral bij de laat rijpe variëteiten, vindt men, als ze boomrijp zijn, een nu eens groo- tere, dan weder geringere hoeveelheid zetmeel, die door het liggen der vruch ten in suiker verandert. Dit zetmeelge- halte is echter zoodra het rijp worden toeneemt, voortdurend aan het afne men en komt bij de verschillende soor ten in verschillende hoeveelheid voor. Zoo zien we bv. dat de vroeg rijpe soor ten, als ze boomrijp zijn, geen of maai zeier weinig zetmetel bevatten. Daar enteegen bevatten de laatrijpe soorten wel circa 2.4% zetmeel. Dit heeft zelfs dan plaats, als de' appels zelfs de ge heel© maand October achtereen aan den boom blijven hangen. Tengevolge van deze omzetting van het zetmeel kan het suikergehale in den appel be paald toenemen, ook wordt door de verdamping van het water het sap in den appel meer geconcentreerd. lage deugniet! Deze klap zal je duur te staan komen Of jij veerlaat morgen de apotheek of ik Dat zal ik je waar maken, zoo zeken als ik Schubje heet En zoo gebeurde1 het na dit bui tengewone incident inderdaad. Au gust, wiens leertijd bovendien toch binnen, eenlge weken om was, moest heel zoete broodjes bakken om een zeer middelmatig getuig schrift te verkrijgen. Hij schreef aan zijn moeder, pakte zijn koffer, zond1 het door Schubje gelezen ge dicht zonder ondierteekenin™- aan Dora en verliet na acht dagen het stadje, waarin hij zijn liefde en zijn hoop achterliet. Schubje triomfeerde, ofschoon hij heel wat meer te doen kreeg, eerst' toen de oude leerling weg was en later toen de nieuwe in de gehei men der apotheek moest worden in gewijd. Drie weken na het vertrek van August legde hii de som van f 18.60 weer in d;e geldiladedie hij eruit genomen had om het van den ex-leerling geleende geld' te kun nen aflossen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2