Amsterdamsche Bears. Onze Betrekkinggids. Vervolg Stadsnieuws. De heer H. D. Kruseman zet in het 1 a ats t-versch e n en nummer van het „Tijdschrift voor Armenzoi-g" breed voerig de Haarlemsche gasthuiskwes- {ie uiteen. De schrijver geeft daarin een overzicht van het verloop der kwes tie en toont duidelijk en helder aan, wèiitrin eigenlijk de moeilijkheid zat om te bepalen of het gasthuis al dan hiet gemeente-instelling is. Zijn wij wel Ingelicht dan circuleert, Jieden onder de stalhouders een adres, waarin wordt aangedrongen om dem ping der Bakenessergracht. Dit adres feou gegrond zijn op het slechte verkeer, dat thans in de Jansstraat bestaat, in Verhand met de E. N. E. T. Bij demping der gracht zou deze weg als verkeers weg kunnen worden aangewezen. De prijs van het stroo heeft thans een ongekende hoogte. Te Haarlemmer meer wordt de 1000 KG. verkocht van 25 tot 28 gulden. Hot navolgende adres is verzon den Aan den Raad der Gemeente Haarlem:. i Geeft met ver&ohuldligden eerbied I te Kennen de ondergetekende, Hendrik Figee directeur d'er Haar lemsche Machinefabriek voorheen Gebr. Figee te Haarlem. dat bij in. hoofdtrekken heeft ken nis gekregen van den inhoud van het rapport, uitgebracht door den heer H. Doijer, Ingenieur te Delft, inzake het Electrisch Centraalsta tion alhier dat hij met leedwezen vernomen heeft, dat de conclusies van dit yapport zijn ten gunste d'er firma Siemens Halske te Berlijn, en clat mitsdien de Commissie voor de lichtfabrieken zal voorstellen aan Burgemeester en Wethouders met genoemde firma eene overeenkomst voor den bouw van het Centraal station aan te gaan dat hij dezen stap ten zeerste be treurt en meent, dat er bij het gun nen van dergelijk werk nog andere factoren in. rekening gebracht be- hooren te worden dan die, waarop de heer Doijer zijne conclusies ba seert dat wanneer het hier eene zuivere concurrentie tusschen twee buiten- landsche fabrieken gold men zich Volkomen zou kunnen nederleggen t>ij eene beslissing in den geest van het voorstel der Commissie voor de Lichtfabrieken, maar dat. wanneer het een concurrentie geldt tusschen een buitenlandsche fabriek en eene gevestigd te Haarlem de mocreele plicht om eigen nijverheid te steu nen een dier factoren is, waarop meer acht geslagen behoort te wor den dan bij de onderhandelingen over dit werk van den beginne af aan is geschied1 dat het bedrag, waarvoor door zijne firma voor het Electrisch ge deelte van het Centraalstation is in geschreven, bedraagt ca. /227000. dat van deze som, wanneer de uitvoering aan zijne firma wordt opgedragen, een bedrag van circa 1 50.000.als arbeidsloon voor werk, dat aan zijne fabriek gemaakt wordt, als salarissen van monteurs, teekenaars en ingenieurs ten goede komt aan Haarlemsche ingezetenen; dat, afgescheiden van het directe voordeel, dat voor de stad verkre gen wordt, er nog een veel grooter indirect voordeel in gelegen is om het werk hier ter stedie te houden, ml. het ontwikkelen van eigen nij verheid', zoodat deze bij volgende gelegenheden no? sterker dan thans het geval is tegenover de buiten landsche in het strijdperk zal kun nen treden dat, naar vernomen is, een der voornaamste factoren in de conclu sies van den heer Doijer is het ka belnet, waarvan zoowel de afmetin gen als de prijs volgens het plan Siemens Halske beter voor Haar lem geschikt zouden zijn, dan vol gens dat der Haarlemsche Machine fabriek dat de benoodigde kabels piet in ons land' gemaakt worden, maar uit Duitschland moeten worden be trokken dat zijne firma zich daartoe in verbinding had gesteld met de grootste Duitsche kabelfabriek, die der firma Feiten GuiUeaume te Millheim a/ Rhe-in dat hij echter wanneer de aan biedingen der firma Siemens Halske te dezen opzichte voor de Gemeente aannemelijker zullen blijken te zijneven gaarne dit on derdeel van genoemde firma zal be trekken; redenen waarom adressant zich met het eerbiedig verzoek tot Uwen Raad wendt om alsnog door zoo danige maatregelen, als Uw Colle- ge in deze gepast zal oord'eelen krachtdadig te bevorderen, dat aan een eventueel voorstel als bovenga 'door de Commissie voor de Lichtfabrieken aan Burgemeester en Wethouders te doen, geen ge volg- worde gegeven, doch de on derhandelingen in dier voege wor den geleid, dat de uitvoering van het werk aan zijne firma worde op gedragen. H 'i Welk d'oende, Hlc. FIGEE. In zijn Zaterdagavondpraatje van 4 Maart heeft Fidelio een lans ge broken voor het behouden van de ze niet onbelangrijke order in de gemeente. Hij eindigde daarbij met deze woorden ,,Ik ben geen aandeelhouder van heeft onderzocht. Zij wijst eenige ver- de Haarlemsche Machinefabriek.Ik betering aan, vergeleken met de resul- yerd'ien er geen cent aan, of zij de itaten over 1899, Installatie levert, of niet. Maar ik heb, in mijn Haarlemmer Halletjes, er eens op willen wijzen, dat de vaderlandsliefde eisebt, te gelooven in de bekwaamheid der eigen in dustrie en d'e practische liefde voor de eigen gemeente om het geld er in te houden, waar dat mogelijk is. En kost het iemand soms wat in spanning zich los te nikken van het denkbeeld', dat d:e buitenlander het toch wel beter kunnen moet, wel nu laat hij zich dan die kleine in spanning getroosten. Gelooven in de kracht en het kun- pen van het eigen volk brengt zijn belooning mede in zichzelfver sterking van de liefde voor het va derland en van den band tusschen de vaderlanders onderling." Tegen, deze argumentatie is o, niets te zeggen. Na het adres van de Haarlemsche Machinefabriek, waarbij rij zich zelfs verbinden wil de kabels van de firma Siemens Halske te betrekken, kunnen wij ons niet voorstellen dat ons Ge meentebestuur haar de levering niet zou gunnen. Aan een bewoner van de Klerk- steeg is de last opgelegd, te zorgen, dat die hem toebehoorende hond in de eerste drie maanden niet on ge muilkorfd op straten of wegen loo- pe. R. K. Volksbond. Maandagav. had in. de groote zaal van St. Bavo de gewone veertiendaagsche vergadering plaats van dezen Bond. Een 30ü-tal eere- en gewone leden wa ren opgekomen. De waarn. voorzitter, de heer Lourey, opende de vergade- ring met gebed, waarna de waarn. se cretaris, de heer de Koning de notulen las, welke worden goedgekeurd. Ver der las deze heer de agenda voor van werkzaamheden tot Maandag 25 Maart warmeer wederom eene vergadering zal gehouden worden. Te vens deelde de secretaris mede, dat de teekenschool een subsidie van het rijk heeft gekregen. Deze was voor de laat ste helft van 1900 f 250, terwijl voor 1901 f 500 was toegestaan. Deze mede- deeling wordt met applaus begroet. Hierna gaf de Zongvereeniging ,,St. Bavo", onderafdeeling van den Bond, een 3-tal nummers ten beste, welke zeer in den smaak schenen te vallen van de leden, getuige het herhaalde lijk applaus. Een woord van dank aan den ijverigen en bekwamen directeur, den heer Andriessen, is hier zeker niet misplaatst. Als spreker trad vervolgens op de in den Bond algemeen beminde Centr. Adviseur Mgr. Konings. Ats on derwerp had spreker gekozen; „Het nut van vakvereenigingen." In den breede zette spreker het nut hiervan uiteen, er den nadruk op leggende, dat in de vakvereenigingen bijna nooit wordt gesproken, waarover gesproken moet worden, nl. over het vak. Hoorde men de notulen dezer vereeniging, dan was schering en inslag het verkiezen van een bestuurslid, het aanschaffen van een nieuw insigne of een vaandel en anders niet. Dit euvel hadden vele, zoo niet alle vakvei-eenigingen onder ling gemeen. Dat men hier van afstap- pe en zich meer en meer ga toeleggen op besprekingen het vak betreffende. Zeer goed zou het zijn indien men een bekwaam en ervaren technikus als spreker uitnoodigde; dan, maar ook dan pas, zouden de vakvereenigingen aan hun doel beantwoorden en zouden deze vereenigingen in bloei toenemen, terwijl ze nu kwijnen. Ook moest mr.n weer, evenals in de middeleeuwen, zij het dan ook langs een anderen weg, trachten te komen tot de verschillende gilden. Een stap in deze richting is reeds gedaan door de vereen, tot ver edeling van het ambacht. Deze zeer nuttige vereeniging reikt diploma's uit, zoowel voor den graad van Meester als voor gezel. Dit is ook de weg, dien de Bond op moet en al kunnen wij nog niet bewerken dat deze diploma's van Staatswege worden uitgereikt, welnu dat de bond er dan mede beginne Gaan wij dien weg op, dan zullen wij de leerlingen in het vak aansporen den graad van gezl te verwerven en den gezellen zal het tot een prikkel zijn te streven naar den meestergraad. Een zeer nuttige instelling in den Bond is de valcteekenschool, waarvoor nu eene subsidie der gemeente en eene rijks subsidie is verleend. Zij die de vruch- ten van het degelijk onderwijs dat daar gegeven wordt mogen plukken, zullen er u naderhand dankbaar voor zijn, en voor ons zal het een gevoel van zelf voldoening wezen, wanneer wij de leerlingen dezer school dan zullen zien geplaatst in de Maatschappij als be kwame en nuttige ambachtslieden. Eindigend zeide spr.: behandel dus datgene- in uwe vakvereenigingen uit voerig, hetwelk ik u dezen avond in grove trekken heb voorgehouden. Voor zeker zullen deze werkzaamheden strekken tot bloei der Maa.tschappij en tot eer van den Ned. R. K. Volks bond. Deze rede werd meermalen met applaus onderbroken. De voorzitter dankte den HoogEerw. spreker voor zijn schoone rede en twij felde niet of, wanneer datgene zou worden opgevolgd wat. mgr. Konings ons hedenavond heeft voorgehouden, de vakvereenigingen en zoomede dé Bond in groei en bloei zouden toene- ln de plaats van Dr. Valkema Blouw, die als voorzitter aftrad en niet her kiesbaar was, werd met algemeene st. candidaat gesteld mr. F. A. Bijvoet; in de plaats van den heer R. I. Weber, die wegens bezigheden bedankt had als 2e Secretaris, stelde de vergadering eenparig den heer \V. J. C. Wijsmuller candidaat. Beide heeren wenschten hun besluit nader mede te deelen. Aan den heer A. Jager, kastelein al hier, die zich met lo. Mei te Amster dam gaat vestigen, werd tegen dien da tum eervol ontslag verleend met dank voor de aan de Sociëteit bewezen dien sten. Naar aanleiding daarvan ontspon zich een debat over de wenschelijklieid van verpachting der buffetten en van de verdere exploitatie. Ten slotte werd een commissie van 4 gecommitteerden met 1 bestuurslid gevormd, om daar over rapport uit te brengen en die be staat uit de heeren J. Pander, G. van der Most van Spijk, C. Eekhout, II. C. Louwerse en J. J. Zeewoldt. Door de heeren Eekhout en Peere boom werd de vertrekkende voorzitter in zeer waardeerende woerden toege sproken; zijnerzijds dankte Dr. Valke ma Blouw voor de hem verleende me dewerking. Ten slot te bracht de Voorz. een woord van dank aan den afgetreden 2den se cretaris, den heer R. I. Weber. Nederl. Opera. De Nederl an dsche Opera gaf hier Maandagavond nog eens een voor stelling van de beide jong-ILaliaa.iv sche werken Paljas en Caval- leria rusticana. En dat met een zeer goede bezetting. In Pal- j as zong mevr. Engelen-Sewing de partij van N e d d a. T o n i o, C a- n i o. Silvio en Beppo werden respectievelijk voorgesteld! door de heeren Aug. v. d. Hoek. D. Pau wels. S. Poons en Jacq. Gauveren De beide laatstgenoemden bereid den meer genot aan het oog dan aan 't oor hun mooie costumes wonnen het beslist van hun zang maar de drie hoofdpersonen gaven elkaar in superioriteit van muzi- kaal-dramatische kunst niets toe. lijk het brandje niet eenige emmers' water. Een paar zakken en 'n leege kist hadden vuur gevat. Vermoedelijk ls de brand ontstaan door het wegwerpen van een lucifer. De Kynologen-vereeniging Nederland zal op 12, 13, en 14 April te Rotterdam in het groote verkooplokaal eene inter nationale hondententoonstelling hou den. Wij wenschen den Haarlemschen eigenaars van beroemde en meermalen bekroonde honden veel succes toe. Maandagavond omstreeks 7 uur reed de bleeker IIin de Franken- straat een broodkar omver, die voor de deur van den eigenaar stond. Di knecht van II. beproefde den wagen weer overeind' te zetten, doch daar deze zeer zwaar was, kon hij hem niet houden en liet hem opnieuw vallen met het gevolg dat een vrij groote deurruit bij den bakker ver brijzeld' werd. Deze laatste nu eischte, dat de bleeker de aange richte schade zou betalen hetgeen werd geweigerd. De bakker heeft nu het geval bij de politie aangege ven. van de bewoners met de grondstoffen Kg. wogen, had men ruim een week noodig. In vijf gevallen kwam de heer Yung tot de volgende cijfers; 53.018, 67.470, 19.933, 93.694 en 17.858. Neemt men nu met den heer Yung aan, dat in elk nest minstens 10.000 mieren aan de telling zijn ontsnapt, hetzij omdat zij door de zwavelkoolstof niet gedood waren, hetzij omdat zij tijdens de operatie behoorden tot de kategorie der „hunne bezigheden bui tenshuis hebbenden", dan komt men toch tot de conclusie, dat de cijfers van de heeren Forel en Lubbock voel te hoog zijn geweest. De vraag is echter, of de onderzoekingen zich uitstrekten over mieren van dezelfde soort. Gemengd Nieuws. Overleden; 9 Maart. Wed. A. Joustra Reindcrs 72 j. Sneek. 10. M. E. Buys- man jd. Nunen. Polanus—Van Ploeg 56 j. Den Haag. Burgerlijke Stand. Bevallen; 9 Maart. C. M. van Steen- Taverne d. J. BerkeveldVermeer z. 11. G. de WildeKetelaar d. C. Bogaart Burggraaf z. 12. M. C. Vigevan Waard d. A. A. Zonneveld—Vesler d. Heemstede. Woensdag 13 dezer hoopt de Christe lijke Zangvereeniging „Ex Animo" in de voormalige kegelbaan haar 13e jaar feest te vieren, Bennebroek. De aangekondigde lezing in de Ned. Hervormde kerk over Trans vaal door den heer Snijman gaat door ongesteldheid van den spreker niet door. Bij stemming is nu uitgemaakt dat de nieuwe wijze van verkiezing bij de Ned. Hervormde kerk alhier zal worden ingevoerd. Velsen. Na gehouden onderzoek is gebleken, dat de vrouw die Donderdag alhier zwervende werd aangetroffen te Castri- cum verpleegd werd in het armenhuis. Den vorigen dag was zij weggeloopen met een zak met kleeren, en is terecht gekomen in Beekenstein, alwaar zij den nacht heeft doorgebracht en den Aan oen wonderbare redding heeft een kind in de Esquilijnsche wijk te Rome het leven te danken. Een meisje van negen jaar, Annita Caputo, had zich uit een raam van de zevende verdieping vooroverge bogen om beter naar een orgel te kunnen luisteren en viel naar be neden. In haar val raakte zij een waschlijn die over het binnenplaats je gespannen was en onwillekeurig klemde zij zich met beide handen daaraan vast. De lijn brak en met het korste eind, waaraan de kleine Annita hing werd zij tegen den muur geslingerd waaraan de lijn was vastgemaakt. Zij vloog juist een open raam binnen, waarvoor een vrouw stond die niet weinig verbaasd1 was, toen zij plotseling een kind' in de armen hield dat uit den hemel gevallen scheen. Het meisje is er met een paar schram men afgekomen. De totale opbrengst der Parijsche vermakelijkheden in het jaar 1900 be draagt 45.765.234 francs, tegen ruim 301/2 millioen en ruim 32 millioen ln de tentoonstellingsjaren 1878 en 1889, tegen ruim 33 millioen in 1899. Daarbij komt dan nog ruim 12 millioen voor de attracties die niet erg getrokken hebben van de tentoonstelling zelve. PauweJs was als C a n i o zoo recht l^lgenden morgen w'erd gevonden. in zijn element. Met glans overwon hij. d'e moeilijkheden dlie Leonca- De afdeeling Velsen van het „Witte vollo hier den zanger zoowel als Kruis" neemt voortdurend in bloei toe. den acteur stelt. Pauwels had ven--!Het aantal leden bedraagt thans 702. reweg het grootste aandeel in het Het is te hopen dat de nieuw gestich- welslagen van deze voorstelling, 'te vereeniging, ten doel hebbende be- Toch stond, in muzikaal opzicht, hoeftige kraamvrouwen te steunen, het werk van mevr. Engelen-Se- jhaar geen afbreuk zullen doen. Beverwijk. Te Uitgeest bestond de voordracht voor onderwijzer aan de O. L. school uit de heeren: T. de Jong, te Texel, J. Blokker te Heemskerk en A. Troll te Haarlem, de eerste werd benoemd. wing nog eenige graden hooger maar d&t zingen is dan toch ook zeldzaam mooi. Uitmuntend was d'e T o n i o van den heer v. d. Hoek echt van ka rakter en hoog verdienstelijk qua zang. Het minst bevredigende deel van deze uitvoering waren, de koren., die in klank en intonatie nog al te wenschen lieten. Het orkest daar entegen werkte recht verdienstelijk de mooie oogenblikken waren hier niet zeldzaam. Het geheel maakte op de vele aanwezigen grooten indruk en na elk der twee bedrijven moest eeni ge malen gehaald' worden ter eere der hoofdvertolkers. Het werk van Mascagni heb ik Openingskoersen. Woensdag 13 Maart 1901 SV.pCt. Ned. YTerk.8chald79'/4 Oostenrijk Zilv, J/J8^s/ic S jiCt. Portugal24T/g 4 pOt. Ruskind 94 6de ein97 4 pCt. Spanje 5 pOt. Binnc-nL Mexico39V* 5 pCt. Brazilië Funding Lg89'/* R/t pCt. Colombial"i/4 4 pCt. VenezuelalG^/g Cnltnur-My. de Vorstenlanden aand. 54 Koloniale Bank aand Vervolg Nieuwstijdingen. 60 IndHandelsbk. aand.84 Annd, Doli-Maatschappij413 Langkat Ooit. Maatschappij 15 Senembah Maatschappij KN. M. t. Exp Petr.br. Aand. Moeara Enim Gew. aand Arkans. Confltr. Tr. O 5 pCt. Kans. City P.O. Serie A en B. 3 pCt. Italië 8pwl. 87/89 A. K 3 pCt. Znid-Italië Spwm. A. H Atchison ïopeka Cert van aand Cere, van pref. aand. Denver Rio Grande 8pw. unnd v a pref. aand. Eric Spoor Gew. aand28u/w 410 150 297 65V» 53 68 387/8 SUL.enSan Franc. Cert. gew. aand42'/* v. 2 pref. aand. 71 V« Miss. Kans. en Texas Aand2F/8 Lonisv. Niashvill Cert. v. aand... N. Y. Ontario aand325/s Norf W. Cert. van gew. aand60"/u Union Pac. Cert. van gew. aand..92Vs Southern Pacific gew. aand44s/g 6 pCt. Peru Mor tg. B78s/s Cert. van Aand: Pern5i/i« Pref. 205/s Prolongatie4 Stoomvaartberichten. De totale inleg aan de Rijkspost-! spaarbank alhier bedroeg gedurende de maand Februari f 694-1.84, terwijl werd terugbetaald f 8548.87. Een ongeval dat ernstige gevolgen bad kunnen hebben, geschiedde alhier Maandagmiddag. Het bovenste gedeelte van een boom die geveld werd, viel anders neer dan men verwachtte en verbrijzelde een raam met kozijn en dwarslatten, zoo- dat. stukken glas en hout in het rond vlogen. Gelukkig zag de eigenaar van niet gehoord'. Daarin trad mej. M. 'het hujs tet aankomen, zoodat hij zich Gelder als San.tuzza op, naast tijdig in veiligheid kon stellen. men. Hierna sluiting met gebed. Sociëteit Vereeniging. Maandagavond vergaderden Gecom mitteerden der Sociëteit Vereeniging, onder voorzitterschap van Dr. H. A. J. Valkema Blouw. De rekening over 1900 werd behan deld en voorloopig vastgestgld, na gun stig advies der Commissie, die deze Pauwels en v. d. Hoek als T u r i d- du en Alfio. Het laat zich dus denken dat ook dit gedeelte van den avond voor de liefhebbers heel wat genot zal hebben, opgeleverd. PHILIP LOOTS. De reserve 2e luitenant E. van Kammen van het bataljon Infante rie alhier in. garnizoen is bij Kon. Besluit benoemd tot 2e luitenant bij het korps, gevormd uit de af deeling Haarlem d'er te Utrecht ge vestigde Nederlandlsche Weerbaar- heids-vereeniging, met bepaling, dat hij door die benoeming niet wordt onttrokken aan zijn verplich tingen. welke door het leger, het zij in vredestijd, hetzij bij mobiii satie, van hem gevorderd worden. De heer Mr. H, C. Obreen te Heemstede is ter terechtzitting der Anrondissements Reehtbank alhier den 12en Maart 1901 beëedigd als advocaat bij die Rechtbank. Woensdag 20 Maart wordt in den Schouwburg wederom opgevoerd door dé Ned. Tooneelvereeniging het beken de en zooveel opgang makende spel van de zee van Heijermans „Op hoop van Zegen". Zij, die nog niet in de ge legenheid zijn geweest dit stuk te zien, kunnen wij aanraden deze opvoering bij te wonen. Donderdag 28 Maart wordt door de Ned. Opera Lohengrin gegeven. Gevonden voorwerpen. 4 Katerntjes postpapier met 25 en veloppen. Een portemonnaie met 5 ct. Een bruin lederen handschoen. Een zweep. Tegen een slagersknecht, die een steen naar het hoofd van een voorbij ganger geworpen had, werd proces verbaal opgemaakt. Een lieve neef. Een bewoner van de Roosveldstraat ging niet zijn neef eenige tapperijen bezoeken, kreeg ten slotte ruzie, waar op neef hem zijn hoed afnam en een klap in het aangezicht gaf. Oom deed hierover zijn beklag bij de politie. Een begin van brand ontstond in een paardenstal in do Pieterstraat. De eigenaar, gewekt, bluschte onmiddel- De minister van binnenl. zaken heeft de vergoeding voor het openbaar on derwijs in deze gemeente voor dit dienstjaar vastgesteld op 4000. Haarlemmermeer. Te Alkemade zijn aan de beurt van aftreden, de volgende leden van den Raad: T. Nigten te Oude Wetering; J van der Meer, Roelof-Arendsveen, C. Straathof te Nieuw-Wetering, J. v. d. Voort te Oud-Ade. De heer P. N. Gijsman Jr. te Aals meer is beroepen bij de Herv. gemeente te Wateringen (bij Rijswijk). Bij den vrachtrijder H. Jansen te Hoofddorp, is door eene onbekende oorzaak gedeeltelijk afgebrand een zij ner wagenhuizen, benevens 6000 pond hooi. Alles was tegen brandschade verze kerd. Tweede Kamer. Men seint ons uit Haag omtrent de behandeling van de Militiewet A. amendement de Rasvan Vlijmen op art. 2 (contingent) om dat contin gent niet op 17500 maar op 16.000 man te bepalen. Verworpen met 61 tegen 30 stemmen. B. art. 2 (contingent). Aangenomen. C. art. 3 (verdeeling van het contin gent over de gemeenten). Aangenomen. D. amend.-Kuyper op art. 120 (invoe ring van een getuigschrift van vóór oefening). Verworpen met 69 tegen 22 stemmen. E. art. 120 (samenstelling van de 4- maanders in de eerste plaats uit kort- geoef enden). Aangenomen. Na aanneming van het amendement Van Gilse c.s. op art. 122 met 2 stem men meerderheid werd de verdere be raadslaging geschorst, op verzoek van den minister wiens aftreden waar schijnlijk is. Verkiezing voor de Tweede Kamer. Als candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in district III (va catureHartogh), te Amsterdam, zijn bij den burgemeester opgegeven de heeren C. II. den Hertog, mr. Z. van den Berg en Henri Polak. In het district Zwolle is A. baron van Dedem weder door een combina tie van vele kiezers candidaat gesteld. Wetenschap. Hoeveel mieren bevat een mierenhoop De Zwitisersclie natuuronderzoeker Forel en zijn Engelsche collega Sir John Lubbock zijn van meening, dat groote mierenhoopen van 400.000 tot 500.000 bewoners kunnen tellen; voor enkele soorten, zooals Formica prafen- sis, zouden deze cijfers nog veel hoo ger moeten zijn. De heer Emile Yung te Genève meent, dat hier overdrijving in 't spel is en heeft zich met voorbeeldig geduld aan het tellen gezet. Natuurlijk was het hiertoe allereerst noodig, de bewoners van zulk een nest te dooden; voor eene volkstelling bij levenden lijve zijn de mieren, hoe intelligent, overigens, nog niet rijp. Het dooden geschiedde, door gedurende een half uur dampen van zwavelkoolstof in het nest te blazen, waarvoor men zich bediende van een glazen buis, welke recht overeind werd gestoken in het midden van den dom- vormigen, aan de basis meer dan een meter breeden mierenhoop. Was dit werk geschied, dan werd het nest met den ondergrond in zakken gestopt en het tellen kon daarna onge stoord plaats hebben. Die arbeid was echter niet zoo heel gemakkelijk, en zeker tijdroovend; voor een nest. waar- Maandagmiddag vergaderden te Gravenhage de afgevaardigden van 32 locale en 5 centrale R. K. kiesvereni gingen uit Zuid-Holland, ter behande ling van het concept-reglement voor een Zuid-Hollandschen bond van R. K. kiesvereenigingen.De vergaderin" werd geleid door den voorzitter der concept commissie, jhr. mr. L. van Fisenne, en duurde van 2 tot 6 ure. Blijkens het ten slotte met algemee- stemmen goedgekeurd reglement, stelt de bond zich ten doel: met volko men eerbiediging van vostrekte zelf standigheid der aangesloten kiesver eenigingen, de eenheid van het poli tiek leven onder de R. K. kiezers in Z.- Ilolland te bevorderen. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 10 Maart Perim. Het stoomschip Lombok, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 11 Maart van Port Said. Het stoomschip Dordt, van Amster dam naar Socrabaya, arriveerde 10 Maart te Port Said. Het dubbelschroefstoomschip Rot terdam, van de HollandAmerika Lijn, van New York naar Rotterdam, passeerde 11 Maart des vm. 11 u. 30 m. Scilly. Het stoomschip Soerabaja, van Rot terdam naar Java, arriveerde 10 Maart te Pad an g. Het stoomschip Salak, van Java naar Rotterdam, arriveerde 10 Maart te Marseille en zette de reis voort. Het dubbelschroefstoomschip Sindo- van Rotterdam naar Java, arri veerde 10 Maart te Southampton. Het stoomschip Ooengaran, van Rot terdam naar Java, passeerde 9 Maart Kaap del Anni. Het stoomschip Bali vertrok 10 Maart van Amsterdam naar Balavia. Het stoomschip Koningin Regentes^ van Amsterdyn naar Batavia passeer de 10 Maart Gibraltar. Het stoomschip Lombok, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 10 Maart te Suez. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Maart te Padang. Het stoomschip Soembawa, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 10 Maart Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Koning Willem II, van Bataria naar Amsterdam, vertrok 10 Maart van Port Said. Het stoomschip Burgemeester du Tex, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 8 Maart van Padang. Het stoomschip Amsterdam, van do HollandAmerika Lijn, vertrok 10 Maart van New York naar Rotterdam met 3936 vaten margarine en 1600 va ten reuzel. Faillissem enten. Uitgesproken Amsterdam. 4 Maart. Tna. den Hart.og, echtgenoote van Joh. Kers ten. pensionhoudster, aldaar. Rech- ter-comm. mr. P. Coninck Westen- bCMiddelburg, 4 Maart. De nalaten schap van Th. van Esbroeck, land bouwer, te Stoppeldijk. Rechter comm. jhr. mr. W. II. Hoeufft. Utrecht, 6 Maart. A. van der Mheen, wed. van J. J. Steenis, zon der beroep, te Baarn. Rechter-com. mr. M. Crommelin. Geëindigd H. Eekma tapper en slijter, te 's-Gravenhage; J. Exter, firma Gebrs. Exter. te Amsteidam. Familieberichten. Aan Geabonneerden op dit blad en hunne huisgenooten worden aan onze bureaux, Gebouw „Het Spaarne", Karapersingel 70, op aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze be trekkingen zijn te bevragen. Abonné's buiten Haarlem, ontvangen Inlichting tegen toezending van postzegel. A119. Winkeljuffrouw gevraagd P.G., in eene banketbakkerij. Goede getuigen vereischt. Al20. Leerling, extern, kan geplaatst worden in een nette modeszaak (hoe den). A121. Jongste bediende gevraagd op een kantoor waar veel te leeren valt, 15 jaar, P.G., Vlug rekenen en kennis der aardrijkskundo zijn vereischten. A122. Gevraagd een bekwaam lijsten- schaver voor vast werk. A123. Dame of heer, R.K. of P.G., voor kantoor gevraagd, goed schrift en kennis der moderne talen vereischte. Salaris eerste jaar J 100. A124. Gevraagd een jongeman, ex tern, geheel op de hoogte van het ta pijtvak. 3 A125. Gruttersknccht gevraagd, ge heel zelfstandig kunnende werken. A12G. Tegen 1 Mei gevraagd een flin ke keuken-werkmeid, P.G., hoog loon. A127. Terstond gevraagd op een kan toor oen aankomend bediende. Aanvan- kelijk salaris f 12.50 per maand. Vlug en net schrift vereischte. A128. Gevraagd tegen 15 Maart c k. of later eene alleszins bekwame keu- Bevallen: 10 Maart. E. J. v. d. Kwast! v. d. Berg z. Amst. A. Waller— Beu-kenmeid en een flinke werkmeid. Hoog ker d. Amst. jloon. Goede getuigen vereischt.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3