Tweede Blad, Arme Dora. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 14 Maart 1901. No- B43B Stadsnieuws Kunst-Thermometer in Holland. In de „Nieuwst© Courant", avond blad „voor zee en kunst", uitgegeven ter gelegenheid van Mesdag's feest in Pulchri Studio, kwam ook een bijdrage voor die zeer mooi typeert den warmte graad der Nederlandsclie belangstel ling op kunstgebied bij het openen der 20ste eeuw. De schrijver vraagt: Zijn wij de schatten wel waard, die wij bezitten? Èen onzer musea bergt een verza- meling teekeningen van Michel Angelo, rijker dan die van eenïg museum ter wereld, als men de collectie te Floren ce uitzondert. Het zijn studiën voor de werken van den grooten meester, zoo wel voor zijn schilderwerken als voor zijn sculpturen en gebouwen, en zij schetsen als het ware de geheel© loop baan van den kunstenaar; al zijn hoofdwerken, van de Badende krijgers in den Pisaanscben oorlog, tot het ge- Welf der Sixtijnsche Kapel, het Laat ste oordeel en de graven der Medici xoe, vindt men vei'tegenwoordigd in deze 25 studies. Welnu, deze schat lag daar onbe kend. Niemand, zelfs niet de Conserva tor, heeft zich ooit de moeite gegeven, zij het met een enkel woord, in eenig tijdschrift de aandacht van het publiek daarop te vestigen. Toen de geheele artistieke wereld in 1875 het eeuwfeest van Michel Angelo vierde, bij welke gelegenheid een me nigte studiën en geschriften, over den kunstenaar verschenen, en daaronder verschillende groote monografieën, waarin de uitkomsten van jarenlange onderzoekingen en al wat omtrent den grooten man bekend was, neergeschre ven waswerd er geen stom. woord vernomen over den zoo gewichtigen schat in Nederland aanwezig. „Si dorme in questo paese", „Men slaapt in dat land", heeft terecht een Italiaan ons, jaren geleden, verweten. Thans mogen wij als Nederlanders blozen, doch als kunstenaars ons ver heugen: de schat is aan het licht ge bracht. In 1898, bij gelegenheid van het te Amsterdam gehouden Kunsthistorisch Congres, ontdekten ©enige vreemde geleerden het bestaan der collectie; Adolf Bayersdorfer was er van opge togen en wist den bekenden schrijver en maecenas, Frédéric de Marcuard uit Bern, een der directeuren van het Kunsthistorisch instituut te Florence, te bewegen de verzameling uit te ge ven. Waar Holland 110 jaren stil zat, heeft deze man in twee jaren tijds op eigen kosten en op vorstelijke wijze al de teekeningen in uitmuntende facsi milé© met een heldere en sobere toe lichting gepubliceerd. De reproducties in het te Munchen verschenen prachtige folioboek zijn vervaardigd door Emrik en Binger te Haarlem, alsof men wilde doen uitko men, dat wij wel in staat zijn, goed werk te leveren, maar te vadsig om het op touw te zeten. Nu rest mij nog te zeggen waar de origineelen verborgen zijn. Te Haarlem, in Teyler's Museum. Zijn wij de schatten wel waard, die wij bezitten?" Ook de nestels der lakeien vertoonen een kleine afwijking van vorm met de schouderbedekking van het hofperso- neel. Christelij k-Historische- Kiezersbond. De eerstvolgende algemcene verga dering van den Christelijk-Histori- schen Kiezersbond is bepaald op twee- en- twintig April 1901, des voormiddags ten elf ure, in het gebouw Irene in de Keistraat te Utrecht. van alle vereen i gin gen, die nastreven deernis met het zwakke en bescherming van het verdrukte. De moord te Tilburg. Geruimen tijd zal nog voorbijgaan, eer de zaak Mutsaers voor de openbare terechtzitting zal komen. Het dossier is zeer omvangrijk. Naar gemeld wordt, zullen een 60tal getuigen in deze zaak opgeroepen worden. Binnenland. De livrei-kleeding van het dienstpersoneel van H. M. de Koningin-Moeder sedert Hare vesti ging in het Paleis in het Voorhout, is nagenoeg van hetzelfde model als de diienstkleeding van de officianten der Koninklijke Hofhouding, met dit ver schil evenwel, dat de kleur van de kleedingstof van donkerder blauw is, zonder roode uitmonstering en goud galon, welke beide versieringen op de mouwen vervangen zijn door staande belegsels. De bekende tot aan de voeten rei kende winter- of overjassen zijn van lichtgrijze, in plaats van lichtbruine stof en de cocarde aan den hoed is van geplooide oranjezijde in gouden tor sade. Naar de Tel. verneemt, is het aanbod van mevr. dr. Aletta H. J acobs. om aan bet hoofd der verpleegsters die hulp gaan verleenen aan de vrouwen en kinderen in de kampen van Z.-Afrika, beantwoord met de mededeeling, dat liet Centraal Comité van het „Roode Kruis" te Berlijn mannelijke begelei ding als voorwaarde stelt voo rde sub sidie van 10.000 mark. En aangezien alleen met deze' sub sidie de uitzending van een dokter mogelijk is, kon het aanbod van dr. Jacobs niet worden aanvaard. Bij de af deeling Delft van de Katho liek-democratische partij bestaat het plan om, evenals de afdeeling Nijme gen, naar aanleiding der laatste Pau selijke Encycliek, de afdeeling op te heffen, omdat zij ingevolge deze Ency cliek niet kan blijven bestaan zonder in conflict te komen met de kerk. Een kleine gtad. Men weet dat de Amsterdammer eigenlijk maar één stad in Nederland kent: Amsterdam. Al de rest is „de „pi'ovincie." Curieus kwam dit Zaterdag-avond uit in een kiesvergadering, waar men aan den aspirant-candidaat den Her tog vroeg, of hij, gekozen wordende tot Kamerlid, naar den Haag dacht te verhuizen. Neen, antwoordde de heer den Her tog, want ik geef de voorkeur aan gro ote>-stadslucht. Dus den Haag een kleine stad. H. Ct Volgens de „Mepp. Ct." is president Kruger dezer dagen bezocht door den bekenden heer P. Stegeman (het Stap horster Boertje). Of oom Paul den „dokter" heeft geraadpleegd over zijn gezondheidstoestand, meldt het blad niet; wel dat die President aan S. bij het afscheid nemen zijn portret schonk. De dienst van adjudant bij Z. K. H. Prins Hendrik op het Loo wordt thans waargenomen door den luitenant ter zee le klasse Zegers Rijser. De adjudant luitenant jhr. van Such- telen is te 's Gravenhage teruggekeerd. De titels onzer Koningin. H. M. heeft het recht op het voeren van de navolgende titels: Koningin der Nederlanden; Prinses van Oranje Nassau; Gravin van Kat- zenelnbogen, Vianden, Dietz, Spiegel- berg, Buren, Leerdam en Culemborg; Markgravin van Veere en Vlissingen; Vrouwe en Baronnesse van Breda, Beilstein, de Stad Grave en de landen van Cuijk, Liesveldt, Diest, Herstal, Cranendonck, Waraeton, Noseray, St. Vijt, Dachsburg, Polanen, Willemstad, Niervaart, Steenbergen, IJaelstein, Bre devoort, St. Maartensdijk, Geertrui- denberg, Turnhout, Zevenbergen, de Hooge en Lage Zwaluwen en Naald wijk; OnafhankelijkeVrouwe van Ami-, land; Erf-burggravih van Antwerpen en Besangon. Bovendien is H. M. Groot-Meesteres van alle Nederlandsche ridderorden. Men ziet dus, dat, wanneer al deze titels op een visite-kaartje zouden moe ten vermeld worden, dit nogal eene aardige afmeting zoude vereischen. Als laatste spruit van den Ottoschen tak der Nassau's erft H. M. al de titels van hare voorvaderen, en in vele voor noemde plaatsen vindt men nog oor konden, geschenken en souvenirs van het geslacht der Nassau's. Bestrijding der vivisectie. Uit het in de Dinsdag te 's-Graven- hage gehouden vergadering van den Nederlandschen Bond tot bestrijding der vivisecte uitgebrachte jaarverslag bleek, dat de Bond op 1 Maart 1901 telde*-'923 leden en 25 donateurs. De afd. Amsterdam van. den Nederl. Vegetai-iërsbond trad toe met 73 leden. Het voornemen bestaat tol oprichting eener groote humanitaire federatie Koloniën. De Huwelijksfeesten. De Indische onderdanen van H M. de Koningin hebben niet onder gedaan bij hunne broeders in Europa en elders waar het er op aankwam het Vorste lijk huwelijk zoo schitterend mogelijk te vieren. Geheel Batavia had een feestelijk aanzien, zegt de Java Ct. Zoowel de openbare gebouwen als nagenoeg alle particuliere woningen en vele Inland- sche kampongs waren met vlaggen ge tooid, terwijl van de ter reede van Ba tavia en in de haven Tandjong-Priok aanwezige schepen vlaggen en wim pels wapperden. Te vijf uur 's morgens had eene mili taire reveille op het Waterlooplein plaats, waarna de feestdag door klok kengelui en gamelang werd ingewijd. Door eene batterij op het Konings plein werd het koninklijk saluut gege ven, terwijl mede gesalueerd werd door Hr. Ms. te Tandjong-Priok zich bevin dende schepen van oorlog. Te zeven uur werd op het Waterloo plein een groote parade gehouden door de schutterij, de marine en het garni zoen, welke parade door Z. E. den gou verneur-generaal, vergezeld van een aantal hooge autoriteiten, werd bijge woond. Nadat de troepen door Z. E. waren geïnspecteerd, werden zij vóór de tribune samengetrokken, waarop de geweren werden gepresenteerd, met de vaandels werd gesalueerd en ue stafmuziek het Wilhelmus deed hooren. Een driewerf „hoezee", gevolgd door het volkslied, werd op Hare Majesteit en Hertog Hendrik uitgebracht. Daar op defileerden de troepen. Ter zijde gestaan door de leden van den Raad van Nederlandsch-Indië, den algemeenen secretaris, de xouveinc- ments-secretarissen, den secretaris van den Raad van Nederlandsch-Indië en zijne adjudanten, verleende de gouver neur-generaal om half elf in de groote zaal van het gouvernementshotel te Rijswijk eene audiëntie aan de civiele en militaire autoriteiten en colleges, de consuls van vreemde mogendheden, de ambtenaren en officieren, de gees telijken, de vertegenwoordigers van handel en nijverheid en aan de andere ingezetenen, die zich gedrongen ge voelden van hunne belangstelling in de gebeurtenis van den dag blijk te geven. Nadat de gouverneur-generaal en verdere autoriteiten op de gebruikelij ke wij ze waren binnengeleid en Z. Exc. zijne plaats had ingenomen, trad de vice-president van den raad van Ne derlandsch-Indië, mr. Th. H. de Mees ter, voor om namens de aanwezigen het woord te richten tot Z. Exc. den gouverneur-generaal. Deze beantwoordde dadelijk. Het „Leve Koningin Wilhelmina en Haar Vorstelijk Gemaal", waarmede Z. Exc. Hare rede besloot, werd door een driewerf „hoezee" der aanwezigen ge volgd, waarop het volkslied inviel. De den 8en Januari reeds schrifte lijk aan Hare Majesteit aangeboden gelukwenschen werden door den gou verneur-generaal telegrafisch her haald. Het behaagde Hare Majesteit in ant woord daarop aan Z. Exc. het vol gend telegram van dankbetuiging te doen toekomen: „U en ingezetenen van Nederl.-In- dië zend Ik met mijn Gemaal oprech ten hartelijken dank voor trouwe ge lukwenschen die Ons zeer verblijden. De waarnemende gouverneur der Straits Settlements deed telegrafisch van zijne belangstelling blijken, waar voor de gouverneur-generaal hem, ins gelijks bij telegram, den dank der re geering deed toekomen. Er hadden volksspelen plaats op het Koningsplein, waartoe de inlandsche bevolking in overgrooten getale toe stroomde. Een verslaggever van de J.-B." zegt; Het ging vroolijk toe op Kota Inten. Duizenden en duizenden inlanders wa ren samengestroomd uit den ganschen omtrek. Na aankomst van den optocht kwa- men op het terrein de assistent-resi- dent, de luitenant-kolonel, comman dant der schutterij, beiden in kostuum, en eenige ambtenaren en belangstel lende particulieren. Zij werden in de hoofdtribune door de commandanten van de districten in groot costuum ont vangen. Dadelijk daarna namen de in landsche spelen een aanvang. Ten half drie precies ging de hoofdpenghoeloe in het gebed voor en nam de sedekan een aanvang. Er was gerekend op 4000 mee-etenden, doch naar raming waren er wel 10.000, die aan den maaltijd deelnamen, en nog was er eten in over vloed. De reeds genoemde hoofdamb tenaar en de commandant der schut terij, zoomede de heer Kali, zaten mede aan tafel met de inlandsche comman danten. Voor dezen was het maal ge leverd door de firma Houpt. Voor de inlandsche adjudanten en djaksa's was weder een andere tafel in een afzonder lijke. tent gereed, zoomede voor de In landsche wijkmeesters en officieren van de pradjoerïts. Na de gebruikelij ke toosten was het maal spoedig afge- loopen en werd door den assistent-re sident een som van 160 in klein geld onder de inlaiyJers uitgestrooid, waar na het feest was afgeloopen, waarvoor een som van f 5?)00 uitgetrokken was. De inlanders keerden zeer voldaan huiswaarts en hadden misschien wel voor het tien- en twintigvoudige be drag pret gehad. Onderofficieren en manschappen van leger en vloot wer den op eene buitengewone versterking onthaald. Bij het invallen van de duisternis werd eene algemeene illuminatie ont stoken, welke door den gouvei'neur- generaal werd bezichtigd. Donderdags werd des avonds door den gouverneurgeneraal in het gouver nementshotel te Rijswijk aan de hoo ge autoriteiten en een groot aantal an dere genoodigden een galabal aangebo den. Dit was zeer goed bezocht. Er heersch- te een aangename opgeruimde stem ming. Z. Exc. de gouverneur-generaal opende met mevrouw de Meester het bal, terwijl de vice-president van den Raad van Nederl.-Indië met mevrouw Rooseboom volgde aan het hoofd van den langen stoet, die zich voor de po lonaise vorcnde. Nadat het feest eene wijle geduurd had, gaven fanfares te kennen, dat de gouverneur-generaal zijne gasten wenschte toe te spreken en evenals des morgens wees Z. Exc. op het gewicht van de gebeurtenis van den dag en toen de gastheer een hoera instelde op Koningin Wilhelmina en Haren Gemaal stemden alle aanwezi gen vol geestdrift daarmede in. Omstreeks half twaalf ure verlieten de gouverneur-generaal en mevrouw Rooseboom het bal, waarna ook lang zamerhand de gasten zich verspreid- den. Te tien uur des avonds werd op het Koningsplein een schitterend vuur werk ontstoken. Aan een groot aantal veroordeelden werd ter gelegeixheid van den feest dag algeheele gratie of gedeeltelijke kwijtschelding van straf verleend. Ook is in voldoening aan een wensch van Hare Majesteit kwijt schelding van straf verleend aan alF militairen en schepelingen, die ge straft waren met: cachot, provoost, po litiekamer, ax-rest, strafdienst, vermin dering in klasse of plaatsing in een strafklasse, dit laatste, voor zooveel de landmacht betreft, alleen voor ken die bij het korps zelf in de 2e klasse van militaire discipline waren geplaatst, terwijl mede zijn opgeheven de gevol gen van reeds vroeger opgelegde straf fen als hiervoren genoemd. Letteren en Kunst. Peter Benoit. Te Antwerpen heeft zich een comité gevormd om de muzikale en litteraire werken van Peter Benoit uit te geven. Hetzelfde comité, met den directeur van liet conservatorium te Brussel aan het hoofd, zal een internationale in schrijving openen ten einde op een der Antwerpsche pleinen een standbeeld ter nagedachtenis van den grooten Bel gischen toondichter te plaatsen. Peter Benoit is Maandag met groote plechtigheid begraven. Een groot aan tal corporaties woonden de teraarde bestelling bij en een bloemenschat dekte de baar. Tal van autoriteiten, o. a. de burgemeester van Antwerpen, Jan van Rijswijk, spraken bij de groeve. Het heet, dat Siegfried Wagner in den adelstand zal worden verheven. Het vijftigjarig bestaan der Acade mie van Beeldende Kunsten en Tech nische Wetenschappen te Rotterdam zal, ingevolge besluit der Algemeene Vergadering van 18 Februari jl., o.a. gevierd worden door het houden eener Tentoonstelling van werk vervaardigd door hare leden, oud-leerlingen en leerlingen. Het doel is, een beeld te geven van hetgeen de Academie op het verschil lend gebied barer werkzaamheid heeft gepraesteerd. Overtuigd, dat dit voornemen bij al len, die daarvoor in de termen vallen, bijval en steun zal vinden, vertrouwt het bestuur, dat inzonderheid van hen, die hunne opleiding geheel of ten deele aan deze inrichting ontvingen, zeer velen mede zullen werken een schit terend getuigenis te geven van de be- teekenis onzer Academie- voor de Va- derlandsche „Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen." Men vraagt niet uitdrukkelijk nieuw werk maar van ieder zijn beste werk: van den bouwkundige het project voor een belangrijk bouwwerk; van den kunstnijvere eene ontwerp-teekening of waar dit zich er toe leent een uit gevoerd werkstuk van den schilder, aquarellist of beeldhouwer een der voortreffelijkste producten van zijn ta lent. Indien, men bereid mocht zijn tot het welslagen dezer tentoonstelling mede te werken, wordt men uitgenoodigd daarvan vóór 15 April e. k. te doen blijken. Na dien datum zullen wij spoedig nadere bijzonderheden bekend maken. Waarschijnlijk zal de tentoon stelling in de eerste helft van Juli in het gebouw der Academie gehouden worde®. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De stand der le klasse competitie wedstrijden is nu voor de Westelijke afdeeling: 3 <2 Club H. V. y. 11 8 2 1 44 8 18 1. Velocitas 11 6 4 1 23 12 16 1. H. B. S. 10 4 4 2 21 21 12 1. Ajax 10 4 3 3 21 16 11 1. R. A. P. 8 3 1 4 11 12 7 0. Rapiditas 10 3 1 6 '18 25 7 0, Haarlem 9 2 0 7 15 34 4 0. Sparta 9 0 3 6 5 30 3 0. In de Oostelijke competitie is de stand Victoria 9 6 2 1 30 12 14 1 P. W. 10 o 1 33 18 14 1 Hercules 8 4 3 J. 25 11 11 'i Vitesse 10 5 1 4 29 22 11 1. Quick 9 2 2 5 13 26 6 0. Go Ahead 9 2 2 5 135 35 6 0.1 Utile Dulci 9 0 2 7 7 32 2 0. Rechtszaken. Eén duur oog. Met de vraag hoeveel het oog van een Parijsche naaister waard is, heeft zich de rechter van een der Parijsche ge rechtshoven bezig gehouden. Aanlei ding was het volgende voorval. Op 2 Januari deed de naaister Debelle een fietstochtje in het Bois de Boulogne en werd door een fiacre omver gereden; viel met het gezicht op het gebroken glas van haar lantaarn en verloor daardoor één oog. Het gerecht heeft op haar aanklacht die rijtuigmaat schappij tot betaling van 9600 gulden schadeloosstelling en 5760 gulden ge rechtskosten veroordeeld. Haar oog was dus 15360 gulden waard. Nijverheid. Gesmolten liout. De „Anzeiger für die Holzindu- strie" bevatte onlangs de mededee ling dat, het den Fransehen bosch- inspeoteur Le Gall gelukt was om hout te smelten. Bij verhitting on der sterke drukking wordt het ont wijken der zich bij droge distillatie van hout ontwikkelde gassen ver hinderd, zoodat het hout schijn baar in gesmolten festaud komt, die eene zelfstandigheid doet af staan, welke met hout geenerlei overeenkomst heeft. Zij heeft eeni ge overeenkomst met kool, is zwart, hard en zwaar, is op de breuk fijn korrelig en laat zicbb goed' polijsten. Ook is geen spoon van organische structuur aan heb gesmolten, hout te bespeuren. Heb bezit eigenschappen', die wellicht in menige industrie van toepassing1 kunnen zijn. Het kan in allerlei' vormen geperst wonden, laat vol- strekt geen water door, wordt door zuren niet aangetast en geleidt eleo triciteit niet. Maar het is duidelijk, dat er in casu geen sprake is vani- eigenlijke smelting van hout, maar, van verandering in steenkool, waar mee het dusgenaamde gesmolten/1 hout, aan de hand van wat er vanb gezegd is. de grootste overeenkomst moet hebben. Wetenschap. Automobielen en loco motieven. Terwijl men in Frankrijk met bekend resultaat zich heeft toege legd op het vervaardigen van auto mobielen voor personenverkeer, heeft men zich in Engeland meer bezig gehouden met den aanbouw van zware goederenwagens. Knappe mannen, zooals de door het bouwen van torpedo's bekende ingenieur Thorneycroft, John Tow- ler. e. a. kunnen, volgens de jong ste berichten, reeds bogen op tast bare resultaten. Zij maken bijna allen van stoomkracht gebruik, in) tegenstelling met Duitschlandi, waar men zich voor dat doeleind© voornamelijk van koolwaterstof be dient en stoom-automobielen voor trekkracht slechts daar in gebruik neemt, waar men, zooals bv. bij het donschen, hare kracht voor het drijven van beweeglijke machines noodig heeft; de Engelschen stel len den ketel in den regel aan den voorkant van hot op de wielen ge monteerde raam op, zood'at de sk> ker tevens stuurman zijn kan. De door tandraderen op die achterste as werkende stoommachine ligt verborgen onder het raam, zoodat dit vrij blijft voor opname van las ten. De tot heden gebouwde wa gens kunnen lasten torsen van 3 tot 10.000 KG.de machines zijn, naar gelang ^cier bestemming ster ker of minder krachtig; bovendien kunnen, nog andere wagens aange koppeld worden. Dergelijke wa gens, die men in Duitse Wand naai de opgedane ervaringen gedurende de jongste manoeuvres nóg niet ge schikt acht voor krijgsgebruik in den eigenlijken zin van het woord, moeten bij den oorlog in Z.-Afrika bijzondere goede transportdiensten bewezen hebben. Men heeft ze diaar ook van bepantsering voorzien. Gepantserde treinen, die op rails loopen. zijn geen nieuwe vinding de eerste door pantserplaten be schermde trein werd gedurende den Amerikaanschen burgeroorlog in '61 in dienst gesteld voor de be scherming van den Philadelphia- Baltimore-spoorweg. En ook Enge land bediende zich in den veldtocht teeren Arabi Pascha van een soort gepantserden trein zoodanig inge richte treinen kwamen later ook voor tijdens den burgeroorlog in Chili en den Spaansch-Amerikaan- schen krijg. Hoe goed de id'ee, geheele trei nen of minstens de locomotieven te bedekken met een speciaal kogel vrij pantser, moge zijn. toch lijden alle gepantserde treinen aan het gebrek steeds aan rails gebonden te zijn, zoadat vernieling daarvan een onvoorwaardelijk verlammen tengevolge heeft. De Engelschen hebben daarom getracht, zich onaf hankelijk van rails te maken door hun gepantserde treinen te be spannen met een gepantserde straat locomotief, die, als de bekende straatwalsen, over eiken weg rij den kan. De door John Towler te Leeds voor hel. Engelsche leger vervaardig de gepantserde treinen bestaan uit een dergelijke straatlocomotief en vier gepantserde wagens, waarvan elk een 5 of 6 cM. houwitser en een 4.7 cM. stuk marine-geschut draagt; maar welke ook kunnen dienen voor transport van munitie, proviandl en manschappen. Zulk een trein kan, naar gelang de toe stand' van straten of terrein meer Feuilleton. Vrij bewerkt naar het duitsch. 6) Wie heeft vandaag zulke groo te inkoopen gedaan vraagde Rei.il- hardi toen, hij 's avonds den sleutel uit de geldlade nam en zich ver wonderd© over den bijzonder rui men inhoud. Dokter Schmiidt uit Heinsdorf is hier geweest en heeft van alles gekocht. Wat ge zegt 1 Dokter Schmidt Die koopt anders immers altijd in den „Beer 1 De op zich zelf onbeduidende vraag had' Schubje in zijn bewust zijn van schuld overvallen. Zijn antwoord' was een leugen, en hij merkte eerst hoe onhandig die was geweest, toon het te laat was. Hij was dan ook niet in staat iets van belang meer te zeggen, haalde slechts de schouders op en, zweeg. Maar Reinhard' schudde het hoofd en verliet met de woorden „wel dat is vreemd" de apotheek.1 HOOFDSTUK V. Toen apotheker Reinhard op ze keren dag voor zaken uit geweest was en naar huis terugkeerde, ont moette hij mevrouw Paulsen, op straat. Reinhard had een blauw-en- wit geruite zijden das om met af hangende slippenhij droeg een pantalon met zwarben-witte ruiten van bijna hetzelfde patroon, een wit vest en zwarten rok. Niemand in het stadje d'roeg een zwarfren-wit geruiten pantalon, nog minder zulk een d'as. en toen me vrouw Paulsen haar buurman in de verte zag aankomen, mompel de zij onwillekeurigEigenlijk is hij toch met /echt een oude gek Reinhard evenwel groette op zijn gewone, nog al stijve, afgemeten manier en verzocht de vrouw van den dokter, haar naar huis te mo gen vergezellen. Ge ziet en vandaag zoo recht feestelijk uit, Reinhard 1 zeid© mevrouw Paulsen. Is u iets piet- tigs overkomen? Ik ben een erfenis gaan ha len, die mij vóór eenige weken ten deel gevallen is, zeid© Reinhard op onverschilligen toon. Mevrouw Paulsen hoorde er van op, te meer nog, omdat zij er in Cappeln volstrekt niets van verno men had. Wél, kijk eens aan Een groo te erfenis, als ik vragen mag? Reinhard1 glimlachte en haalde zwijgend de schouders opNu, u kan ik het wel zeggen. Uw man weet al van de zaak, begon hij en wekte, door dezen tusschenzin, een reeks verwijtende gewaarwor dingen tegen haar man op, ik heb van een onlangs overleden zus ter mijner moeder vijftig duizend gulden, geërfd. Wel, dan feliciteer ik u, Rein hard Vijftig duizend gulden? Ja, die wat heeft, die krijgt wat. Maar wie komt dit geld' ten goedé Nu moest ge toch werkeliik eens aan trouwen gaan denken. Vindt u het goed' dat we door de „Promena de" gaan? U, een man in het beste uwer jaren, onafhankelijk, levenslustig en ruim1 met middelen bedeeld. Tot mevrouw Paulsen's verwon dering maakte Reinhard1 geen te gen werpingen. Tot nogtoe had hij alle diergelijke vragen en aanmanin gen ver van de nand' gewezen thans echter zeide mj. Ik ben te oud, waarde vrien din Wie zal een jonggezel, gelijk ik ben, tot man nemen? Nu vischt u naar komplimem- tjes, ReinhardEen man als gij be hoeft slechts een vinger uit te ste ken. Ja, de oudere schare der on gehuwde dames zou.pa eenige be denking er misschien toe kunnen besluiten, maar jeugd wil jeugd De man moet heel wat ouder zijn dan de vrouw Dat worden de gelukkigste huwelijken. Ei, kijk, de linden zijn gesnoeidT Wanneer is dat gebeurd'? Neen, dat meent ge nu in 't geheel nret 1 Noem mij in spreek in ernst een geschikte partij Mevrouw Paulsen had geen vrouw moeten wezen, als zij dit ge sprek niet gaarne had' voortgezet. Daar hebt u de dochter van den burgemeester. Mopsgezicht zeide de - apo theker. Mevrouw Paulsen lachte. Nu, nu, flin, braaf, welgesteld die is nog zoo kwaad niet Flink I braaf, welgesteld! Dat is 't niet wat ik zoek. Ik moet een fris- sche, levenslustige, jonge vrouw hebben, die mij de opkomende gril len weet te verdrijven. Juffrouw von Tapp? Ook een knap jong meisje. Waar denkt u aan? Nuffig, trotsch en bekrompen Maar Reinhard! Bekrompen? En wat die trotschheid aangaat waarop Ja, dat zou ik ook wel eens willen weten. Neen, dat is alle maal niets voor mij Nu, ik zal wel eens rondkij ken er is immers niet zoo'n heel groote haast bij, Reinhard Mijnheer Reinhard gaf geen ant woord. Het hinderde hem, dat me vrouw Paulsen maar volstrekt niet begreep waar hij heen wilde. Eens klaps zeide hij, alsof hij een andere wending aan het gesprek wilde ge ven Waar zit Dora toch Ik heb haar in zoo lang niet gezien. Wist niet, dat zij reeds se dert eenige dagen buiten bij de fa milie Dorn is? Wat doet zij daar buiten? vraagde Reinhard eenigszins kortaf. Och, we hebben er haar maar eens uitgestuurd. Het arme kind heeft hier zoo weinig. Vindt ge dat zelf niet? Dat is evenwel geen geschikt© omgeving voor Dora, zeide die apotheker zoo kortaf en beslist, dal mevrouw Paulsen er wel een beetje geraakt door werd. Hoe zoo als ik vragen mag Hoe zoo De jonge Dora is ei voor bekend dat hij sterk leeft); en de menscheni, die bii de familie aan huis komen, hebben allen zoo iets bij zenders. In ieder geval is het daar geen geschikt verblijf voor een jong meisje. Ik geloof toch dat gij wat hard oordeelt. Het is een levenslustig volkje, maar ik heb nooit En ik zeg u dat het zoo is, gooide mijnheer Reinhard er kort- af en lomp uit, terwijl hij daarmee alle verdere tegenspraak afsneed. Mevrouw Paulsen zweeg en trok aan haar handschoenen, ja, zij was zoo vertoornd, dat zij niet kon spre ken. Deze Reinhard was toch som tijds een onverdragelijk mensch Wanneer komt Dora terug? begon de apotheker weer- na een pauze. Het is nog niet bepaald. Mis-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5