NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Arme Dora. 18e Jaargang Zaterdag 16 Maart 1901. No. 5433 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS "Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentien van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Gent per regel. BureausGebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Re«laetie 600. Telefoonnummer der Administratie 123» Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 16 Maart bevat o. a. De Boeren bij Balmoral, Wat er thans weer van de onderhan delingen verluid wordt, De zaak Dreyfus, Parlementaire Praatjes, De ininisterieele erisis, De militie van 1900. iMverteiitiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentien af te wijzen voor het Zaterdagavondnum- mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. De correspondent van die „Stan dard" te Pretoria heeft zich eens uitgesloofd en eens willen vertel len, hoe het nu eigenlijk in het oosten van Transvaal gesteld is. De man volgt French eai alles, wat hij van de krijgsverrichtingen weet te zeggen is. dat„deze uitge strekte, vroeger tamelijk volkrijke streek, die de voorraadschuur vormde van de Boeren, thans tot een woestenij is gemaakter is geen voedsel meer te vinden en geen vee." Wat een wonder, diat er in een streek waar zoowat zeven tien maanden oorlog gevoerd' wordt, niet meer te grazen valt. Als dat het eenige is, wat d'e oor logscorrespondent vertellen kan, dan weten we het wel. Er blijkt in elk geval uit, dat Kitchener danig censor spelen laat, en tevens dat Pet nu niet zoo heel gunstig voor Po gel and1 gesteld is daar in Trans vaal. Want als er immers iets goeds te vermelden viel, dan zou het zeer zeker niet achter zijn gebleven. De bedoelde oorlogscorrespondent doet. zijn land en Kitchener geen dienst met zulke in hun niets zeggendheid veelzeggende berichten de wereld in te sturen. Gentral News1' verneemt uit. Pretoria dat d'e Boeren op den spoorweg bij Balmoral aanrukten nadat een goederentrein door een ontploffing vermeld was. Acht En- gelsche soldaten hielden twee uren lang de Boeren tegen, maar kon den niet beletten dat zij den trein plunderden en. het escorte van 40 man gevangeh, namen, d'ezen ont snapten later. Nadat d!e Boeren den trein, geplunderd en verbrand had den, werden zij achtervolgd, waar bij 14 Boeren gedood en ettelijke gewond werden. Na alles, wat de „Daily News" mededeelt als intelligent anticipa tion van de voorwaarden die die Regeering voornemens is aan de Boeren aan te bieden, zou meni wenschen eenige inlichtingen te ontvangen over den stand der on derhandelingen. Die blijft de Engelsche regee- ring echter beslist weigeren. Op een vraag van den heer Lloyd1 George in het Lagerhuis aan minis ter Balfour gedaan antwoordde deze„Ik kan op het oogenblik geen mededeelingen doen aan het Huis. Wij zullen die verstrekken zoo spoedig wij' kunnen." Dat antwoord zegt niets. En, wij weten dus niet in hoeverre er waarheid is in de Engelsche be richten. Ee-n C entral-News' '-telegram uit Standerton meldt, uit goedie bron, doch n,iet-officieel zooals er uitdruk kelijk bij verklaard wordtdat ge neraal Louis Botha d'e komst van Christiaan de Wet afwacht, voor dat hij een beslissing nemen zal over de, overgave. In afwachting van die komst heeft Botha een bij eenkomst zijner commandanten vastgesteld op Vrij'dag, en men ver wacht dat spoedig daarna een be slissing vallen zal. Een telegram, uit Pretoria aan het „New-York Journal" meldt, dat een algemeene- wapenstilstand is afge kondigd. Botha had een onderhoud niet Lord Kitchener en Sir Alfred Milner, reeds» dagen geleden, doch wenschte een onderhoud' te hebben met De Wet; deze trekt nu naar het noorden, gevolg gevende aan het verzoek van. Botha. Bij zijn aan komst te Pretoria zal een confe rentie gehouden worden, tusschen Lord' Kitchener, Sir Alfred Milner, Botha en De Wet. De „Morning Post" verneemt dat Botha te Carolina is. Het resultaat van de- onderhandelingen, hoewel niet bekend gemaakt, zou volgens dat blad! gunstig zijn. Buitenlandsch Nieuws. De DreyfuR-zaak. Joseph Reinach geeft in de „Re vue blanche" een Iiistoire. de l'af- faire Dreyfus. De schrijver is in zijn verhaal zoo onzijdig mogelijk. Het verhaal begint met een: portret van generaal Merci er „Zijn komst aan het ministerie van oorlog werd zeer toegejuicht door het officieren corps. Me,n zei, dat hij een echt mi litair wasL en volstrekt^geen politi cus. Bij de Kamer was hij onbe kend. Den eersten dag, waarop hij op d'e ministerbank plaats nam, vertrouwde hij mij toe, dat hij geen tien kamerleden kende. Wat hem het algemeen vertrouwen schonk, was dat hij door Casimir Périer, wiens keuze in legeraangelegenhe- den men kende, was gekozen. „Hij was beleefd, gereserveerd, terughoudendmen wist dat hij energiek was. Met oplettendheid, in het begin met eenige verbazing, volgde hij de discussiën der Ka mer, terwijl hij dat voor hem nieu we terrein opnam. „Den dag, waarop de anarchist Vaillant een bom met spijkers on der de afgevaardigden wierp, zat ik achter hem. Een spijker sprong van mijn lessenaar op den zijne. Te midden van den' rook en het le ven, hield hij hem mij voor „Dat komt u toe." Geen spier van zijn gelaat vertrok." De geschiedenis van het stuk, dat door den keizer van Duitschland met aanteekeningen zou zijn voor zien, wordt nauwkeurig onder zocht. De schrijver vertelt dat het bestaan van een brief of een. nota waarin Dreyfus voluit was ge noemd, door generaal Boisdeffre was gestaafd, met name aan kolo nel Stoffel. Kolonel Stoffel zou er •een oud kamerlid van de bonapan tistische partij over hebben gespro ken, die het verhaal weer aan een republikeinsch journalist deed.Ver der zou Emile Olivier aan Vittel, in 1899 verteld hebben, dat het stuk een overtrek was, het. origineel, met 's keizers aanteekeningen zou aan graaf Munster teruggegeven zijn door generaal Mercier. die het echter te voren in zeven exempla ren zou hebben laten afdrukken. Reinach somt de krantenartikelen op (van December 1894) waarin ge heimzinnige toespelingen gemaakt werden op die foto's. De aanteeke- ning zou luiden„Laat die canail le van een Dreyfus zoo spoedig mo gelijk de- beloofde stukken sturen. Wilhelm." Dat was ten minste het verhaal, dat Millevoye in een ver gadering te Suresnes, in Februari van 1898 deed. De socialist Chau- vi-n, die er bij was, vertelde het over aan Jaurès. Maar Reinach houdt het voor zeker, dat dit val- sche stuk in 1894 niet in het ge heim aan de rechters is overge legd. Volgens Reinach heeft de ont slagneming van Casimir Périer als president van de republiek met de Dreyfuszaak niet te maken gehad. Reinach beschrijft de aanleiding voor het ontslag. „De afkeuring, vervolgt hij dan. was even algemeen als de verba zing. Sommigen beschuldigden hem van verraad, anderen van wis pelturigheid. Zij die hulde hadden voor de edele gedachte die eraan ten grondslag lag, keurden d'e zwak heid1 van d'e d'aadl toch af. „In den vreemde1 oordeelde men niet minder streng. De meest ge matigden noemden het zedelijke zwakheid' en lafhartigheid en een schuldige gevoeligheid'. De Duit- sche socialisten uitten een triomf kreet „Aan de Fransche broeders die den strijd in de voorhoede heb ben gevoerd komt de eer toe, dien man omvergeworpen te hebben Geheel het conservatieve Europa schrok op vani hun overwinning, terwijl het alleen aan de beleecm- gingen van de socialistische pers de afvalligheid' toeschreef. De Duit- sche Keizer was een van de eersten, die er door een telegram kennis van droeg. Hij ging naar dien Franschen ambassadeur. Herbette, die nog te bed' lag, nog van niets wist en ook geen enkele inlichting kon geven." Op dat bezoek wordt een toespe ling gemaakt in een brief van graaf Munster, die toen te Berlijn was, aan Schwarzkoppen„Zijn bezoek aan Herbette heeft groote ontroering verwekt." De inlichting- dienst slaagde erin, dien brief te veroveren, die in het proces van Rennes is overgelegd1 door generaal Mercier en erg geheimzinnig leek." Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA De verzekering, dat de Wet bij Brandfort was, schijnt juist te zijn. De corespondent van de „Times" te Bloemfontein seinde. Dinsdag, dat de Wet door een gepantserden trein was waargenomen tusschen Brandfort en Eensgevonden, een noordelijker gele gen station. Maar aangezien zulk een gepantserde trein min of meer beperkt is in zijn bewegingen worden de ver volgingscolonnes weer opgeknapt ter voorbereiding van een nieuwe gecom bineerde beweging. Of de Wet daarpp soms wacht, vertelt de „Times" niet. Bij bet galadiner, dat Dinsdag te Munchen ter gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van den regent van Beieren beeft plaats gehadA bracht prins Lodewijk een dronk uit op prins Luitpold. Den jarige werd lof toege zwaaid omdat hij trachtte zich voor de Beiersche belangen in het keizerrijk nuttig te maken en geheel in overeen stemming regeerde met keizer Wilhelm de andere vorsten en de vrije steden. De Beiersche vertegenwoordigers, ook die in den vreemde, steunden de po gingen van den keizer om den vrede te handhaven, .eerstens voor Duitsch land, ten tweede voor de wereld. Een werkman te Essen die zon der werk was, geen kans zag om onder dak .te komen en toch niet wilde stelen, ging onlangs op een politieagent toe en beleedigde den Keizer. Hij werd dadelijk ingere kend en is nu door de rechtbank tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld'. De rechters namen als verzachtende omstandigheid aan dat zijn daad enkel uit dronken schap kon verklaard worden. Het duel Déroulèdie-Buffet zal waarschijnlijk in Zwitserland wor den gehouden, en wel Vrijdag. De Autorité geeft d'en tekst waarbij het duel geregeld is „De he eren Barres en Devillers (dit zijn de ge tuigen van Déroulède) hebben er kend dat Buffet de beleedigde is. Het gekozen wapen is het pi stool. Er worden twee kogels ge wisseld op 25 pas. Plaats, uur en dag nader vast te stellen. Om wa penen, plaats en richting in het ge vecht wordt geloot. De ondergetee- kenden nemen op zich, ieder van hun kant, aan hun cliënt den vas ten regel in kwesties van eer voor oogen te houden d'at, op het terrein van het gevecht, geen gebaar en geen woord tusschen de strijders mag worden gewisseld." Inmiddels weet nu de „Express" mede te d'eelen dat inderdaad niet Buffet' maar Graaf de Castellane d'e verraderlijke royalist is geweest. In 't Eng. Lagerh. zal 'n wetsont werp worden ingediend, om den bladen te verbieden commentaar op een proces te leveren, zoolang het proces aan. het oordeel des rech ters onderworpen ligt. Men is in Engeland! nu streng met het onderzoeken van het bier. In Wolverhampton werden op één dag twee herbergiers veroordeeld tot 15 pd. st. boete wegens verkoop van vergiftigde, ale en de Manches ter Brouwerij tot 8 pd. st. voor ge lijke redenen. De laatste vroeg een onderzoek aan en bij d'e analyse bleek, dat arsenicum in de mon sters aanwezig was. De rechter van instructie te Bre inen heeft alle personen die den 6den het ijzeren laschstuk dat Wei land1 naar den Keizer geworpen heeft, bij de Teichmann-fontein hebben zien liggen of die zulk een stuk missen, uitgenoodigd zich bij hem aan te melden. De begrootingscommissie uit den Duitscben Rijksdag heeft gisteren met algemeene stemmen een motie van Singer aangenomen, strekken de om op d'e begrooting van het volgend jaar 100.000 mk. uit te trekken tot bestrijding van de tu berculose. Het „roode syndicaat" te Mont- ceau-1 es-Min es heeft Donderdag een groote vergadering gehouden, om de voorstellen van de maatschappij te overwegen. Vandaag zou nog een vergadering gehouden, en zoo mo gelijk een besluit genomen worden. De Rh e tnisch-Westfalische Zei- tung" vertelt dat baron von Stumm anderhalf jaar geleden bij den Kei zer in ongenade was gevallen. De Keizer schijnt op zekeren keer aan stoot genomen te hebben aan een opmerking van Stumm en toen plotseling, gelijk al meer is ge beurd, den vertrouwelijken om gang dien hij jaren lang met den grooten industrieel had gehad, af gebroken te hebben. Stadsnieuws. Haarlem, 15 Maart 1901. Het Bestuur der Letterlievende Vereeniging „J. J. CREMER", al hier, heeft in zijn dezer dagen go- houden vergadering besloten, ter gelegenheid van het 20-jarig be staan der Vereeniging, in den win ter van 1901/1902, een Intematio- nalenTooneelwedstrijd uit te schrij'- ven. Nadere bijzonderheden betreffen de uit te loven prijzen., voorwaar den tot deelneming enz.,, zullen inl den beschrijvingsbrief, die op aan vraag in April a. s. zal worden ver zonden. worden bekend gemaakt. Voor de leden der R. K. Leesvereeni- ging, zal op Woensdag 20 Maart in de bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging" als spreker optreden Dr. II. J. A. M. Schaepman, Lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, professor aan het Seminarie Rijsenburg. Overreden Op de Jansbrug werd Donderdag middag omstreeks 1 uur een hond door do electrische tram overreden. Het dier was direct dood. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie van het Brongebouw, waar- wordt bekend gemaakt, dat de matinée van Haarlemsch'Muziekkorps op 17 Maart a.s. vervalt en op 24 Maart d.a.v, gegeven wordt. De heer I. Inpyn, Groote Houtstraat 111 alhier, is aangesteld tot Bondsrij- wielhersteller. Velsen. Het bestuur van den A. N. W. B. heeft, naar aanleiding van de a. s. in diensttreding van twee stoomponten op het Noordzeekanaal voor de over vaart bij Velsen, een adres gericht aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waarin gewezen wordt op de wenschelijkheid om op die pon ten gelegenheid te geven de te vervoe ren rijwielen neder te zetten, door het aanbrengen van een hekwerk in een of in beide opstaande zijschotten. Binnenland. Parlementaire Praatjes. In een enkele zitting heeft gisteren de Tweede Kamer de Gezondheidswet in eerste lezing afgedaan. Trouwens, algemeen debat van eeni ge heteekenis had niet plaats. Dr. Kuy- per betuigd© zijn ingenomenheid met deze wetsvoorstellen en de Min. van BinnenL Zaken aanvaardde gracieu- selijk de der Reg. gebrachte hulde. Dr. Kuyper had. erkennende dat in het algemeen belang zekere beperkin gen van de persoonlijke vrijheid ge vorderd kunnen worden, togen te ster ke inmenging van den Staat gewaar schuwd. Hij had daarbij meer bepaal- feuilleton. Vrij bewerkt naar liet duitsch. Haar knieën knikten er verhief zich een windvlaag, die haar klee- deren vooruilstuwde. De zomer hoed, vloog af en bleef met het elas tiek om haar hals hangen. Zij had al haar moed moodig om het uit te houden, en niet nog eens te smee- ken, toch weerom te gaan. Toen kwam er nog eens een he vige rukwind en eindelijk wa ren zij boven. Wel is waar was Dora nu niet angstig meer, maar ze was toch nog buiten adlem. Ber nard keek haar met een bemoedi gend „bravo" vriendelijk in de oogen Is hei je erg zuur gevallen, Door, zeg? zeide hij, haar naam dius afkortende. Nu, je hebt je goed gehouden en zult ook beloond worden. Kom Zij keek naar beneden. Op het kerkplein speelden de kinderen in het zand. Zij zagen er uit als dwergjes. Een hunner had e-en, rooden doek om. De levendige kleur maakte een aardig effect, ze schitterde hun uit de diepte in de O hoe hemelsch, hoe verwon derlijk schoon riep Dora met haar gevoelig gemoed uit. Dat ik dit nu eerst zieWat zouden er velen den toren beklimmen, als ziji wis ten hoe prachtig het. gezicht hier was I Terwijl zij sprak, werd haar hoofd d'oor een zacht koeltje ge streeld. De blonde haartjes op haar voorhoofd en aan haar slapen wer den gekruld en schenen, als met goud doorweven. Nooit vond Ber nard zijn nichtje schooner d;a.n he den. De aan blondines eigen kleur, een zaschti mengeling van wit en rozenrood, was over haar gelaat verspreid en zij sloeg haar blau we. trouwe kinderlijke oogen, ver legen neer, toen Bernard, d'oor haar aanblik getroffen, haar lang en, fee der aanzag. Wat is het wreed', dat juist die menschen. zoo zelden, bij elkaar mogen blijven, die hij elkander be- hooren zeide hij, als in zichzel- ven, en toch zijn woorden in zoete hoop tot haar richtend. Zij wilde ook iets antwoorden, maar de stem weigerde haar dienst. Was het niet prettig, Door? Waren de dagen en uren, die wij samen doorbrachten, niet heerlijk. Zij hield' de oogen neergeslagen en boog zachtjes het hoofd. En n,u is het gauw voorbij, en wie weet, kleine Door, of wij el kaar wel ooit weerzien Zij plukte aan den sbroohoed, dien zij in de hand hield, en, trok aan de kleine vezeltjes, die hier en daar uitkwamen. En terwijl zij zoo vóór hem stond in haar bekoorlijke verlegenheid1, kreeg Bernard het te kwaad, en nadat hij schielijk had omgekeken of de vogels, die zingend; om- d'en toren fladderden, ook nieuwsgieri ge getuigen waren, zeide hij teeder en hartelijk Zult gij dikwijls aan mij den ken, als ik weg ben., kleine Door? Zij was nog altijd niet in staat te .antwoorden, maar haar hoofd' was verre van kalm en nog minder waren het haar lieve oogen, waar in tranen stonden. En eer hij er erg in had, stond zij ver van hem af en keek over de daken in de verte. Een liefelijk geluid vervul de de lucht. De blauwe hemel stond bewegingloos, en de zon spande een breedten gouden gordel over het naastbijzijnde riviertje. Bernard bemerkte niets van al die heerlijkheden; wel zag hij dat een wit doekje op en neer ging; meestal werd het tegen de wim pers der lieve blauwe oogen ge drukt, waaraan zijn blik nog daar even zoo teeder gehangen, had. En nu kon hij het niet langer uithou den, het stormde in zijn binnenste. Doramijn lieve Doorriep hij en ging naar haar toe. En zij liet. het toe, dat hij haar zachtkens omvatte, en terwijl hunne wangen elkander raakten., herhaalde hij dezelfde te-edere woorden, waarbij haar gemoed onuitsprekelijk zacht werd aangedaan. HOOFDSTUK VII. Dora was nadenkend geworden en niet erg opgewekt. De dagen die ophanden waren schenen er te somberder om, te meer nog daal de herfst begon te naderen, en So- ühie, de oude vriendin, des huizes. ernstig ziek werd. Het jonge meisje ging tweemaal daags naar de oude dame, die in een ver afgelegen straat een klein bovenhuis bewoonde. Zij vloeide over van dankbaarheid1, als Dora haar kwam bezoekenmaar overi gens was er aan klagen geen ge brek, en sprak zij meestal van den naderenden dood'. Met het grootste geduld verpleeg de Dora de zieke, trachtte- den ge- rings/ten wensch barer oude vrien din te vervullen, en zat uren lang in het stille vertrek haar voor te lezen. Het eenige sieraad, dat in dit een voudige, met vele oude meubels en schilderijen gevulde vertrek eenige waarde had. was een oude staande klok uit de vorige eeuw, die met haren onveranderd j ken-, regel mati gen slinger aan de doffe eentonig heid' van het vertrek iets spook achtigs gaf eh op de bezoekers een beklemm enden indruk maakte, waaraan zij zic-h nauwelijks kon den onttrekken. Meestal sliep So phie onder het voorlezen in en Do- ra bleef dan achterover in haar stoel geleund zitten soezen. Schijn baar luider dan gewoonlijk, bijna opdringend, verhief zich dan in deze doodsche stilte het eentonige getiktak van het oude meubelstuk, en een licht aanval van angstige beklemdheid beving het jonge meis je, totdat deze gewaarwording zich weder vermengde met -de gedach ten, die haar gemoed bezighielden. Deze gedachten kwamen altijd terug op Bernard, te meer nog, omdat hij, niettegenstaande zijn belofte, geen enkelen keer geschre ven had. Eiken dag, ieder uur, elk woord riep Dora in haar geheugen terug, en hoe langer zij peinsde en nadacht, des te treuriger werd haar stemming. Onlangs had haar mama over huwelijken gesproken en zich op afkeurende wijze uitge laten over al te vroeg gesloten ver bintenissen. Eem onbestemde ge dachte en hoop, dat Bernard een maal haar man zou kunnen wor den, was bii zulke gesprekken wel bij Dora opgekomen, maar ook even snel weer verdwenen. Zij wa ren immers beiden nog op een- leef tijd!, dat er van zoo iets geen sprake kon zijn. Thans echter hield zij zich met zulke gedachten bezig en onvoorziens kwam- zij tot de be schouwing, waarom Reinhard niej^

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1