NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. - Arme Oora. 18e Jaargang Dinsdag 19 Maart 1901. No. 5435 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Oent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123* Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31M* Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 19 Maart bevat o.a. Japan, Engeland, Duitschland en Rusland in China, Haagsche brief, Weg met de trekkers I Leve de blijvers!, Vrijzinnige democraten, Voetbalwedstrijden. Politiek Overzicht. Aan den- poliiieketn hemel blijft thans nog steeds van het meeste be lang het sterrebeeld der houdingen van die mogendheden in China. Rusland in Mantsjoerijie, dat is de groote zaak, dat is de kwestie waarover zich de- andere mogende heden het ergst bezorgd maken, waarover zij het felst vertoornd zijn, natuurlijk. Tusschen Japan en Rusland, we zagen het in ons vorig nummer, is de toestand al zeer gespannen, men den,kt aan niet meer of minder dan aan een oorlog. Engeland heeft het ook al aan den stok met Rusland'. Zoo is er tusschen deze mogendheden' een ge schil over de wisselplaats- van. den spoorweg te Tientsin. De Russen hebben daarvan bezit genomen en de- Engelschen willen „ernstig voor hun rechten opkomen." Zóó staan die machten dus zeer vijandig te genover elkander. Duitschland heeft, volgens Von Bülow's verklaringen alleen econo mische en handelsbedoelingen in China en loopt daar Rusland vol strekt niet in den weg; In hoeverre de Engelsche sympathiën Duitsch land' zouden kunnen nopen met En geland tegen de Russische China- politiek op te trekken, valt natuur lijk nog niet te zeggen. Maar op 't oogenblik wil Duitschland, volgens de officieel© verklaring van den Rijkskanselier slechts het daarheen leiden, dat China zijne verplichtin gen tegenover d-e mogendheden na komt, opdat Duitschland zijn eco nomische- en handelsbedoelingen vrijelijk zal kunnen nastreven. Behalve al het geharrewar zal er nu nog bijkomen de afwikkeling der betaling van de oorlogskosten.. De mogendheden zijn te zar men van leer getrokken, zoodat eir nu eindelijk eens over geredeneerd wordt, waar de dubbeltjes vandaan moeten komen. De gezanten te Peking, beslaten den 16 Februari aan de regeeringen instructies te vragen betreffende de regeling der oorlogskosten zij stel den daarbij de volgende vragen lo. of over de wijze van vaststel ling der oorlogskosten de Regeerin gen eenstemmig zijn? 2o. of bij de vaststelling ervan, de Regeeringen naar overeengeko men regels of naar eigen schatting zullen handel-en? 3o. of gemeenschappelijk een be drag zal geëischt worden, of dat de eischen afzonderlijk zullen wor den gesteld? 4o. d-e vertegenwoordigers van Italië en Oostenrijk wierpen de vraag op of bij dei oorlogskosten ook genomen zouden worden de scha deloosstelling voor de militairen, tijdens de belegering der gezant schappen gedood of gewond, of dat die ook doo-r de gezanten te Peking zullen worden vastgesteld. Ook betreffende d'en tocht van admiraal Seymour werd1 dezelfde vraag gesteld. Von Bülow heeft namens de Duitsche regeering aangaande punt 2 o. a. geantwoord dat Duitschland' het voorstel der Italiaansche regee ring aannemelijk acht om die te doen regelen door een gemengd© commissie. Voor de eischen' der Staten zou de poging, om die naar vaste regelen te bepalen-, niet uit voerbaar zijn. Er schiet daarom niet anders ove-r, d'an dat iedere staat zijn werkelijke kosten zoo precies mogelijk opmaakt, en aan de ande re regeeringen mededeelt. De beer Von Bülow meent, dat thans de vaststelling dier kosten door China te betalen, de eerste plicht der gezanten is. China zal dan moeten med'edeelen op welke wijze het die kosten denkt te beta len doet het daartoe geen aanne melijk voorstel, dan zullen de mo gendheden China een financieel plan moeten voorleggen. Elke poging van de Chin-eesche regeering om buiten de gezanten om in onderhandeling te treden, wil Von Bülow vermijden. Elk voorstel van Chineesche zijde moet aan de diplomaten te Peking wor den ingezonden. Dit acht hij in hel belang van de eenstemmigheid der mogendheden. Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. Naar aanleiding van Trarieux' schrijven aan Zola over Zola's al of niet nog geridderd zijn met hel Legioen van Eer, heeft Havet aan den raad' van de orde gevraagd, in het geval van Zola uitspraak tc doen, en ook in dat van de Pres sensé. die gelijk men zich wellich, herinneren zal, zijn lintje ma de schorsing van Zola terug zond en deswege eveneens geschorst werd Pressensé schrijft, naar aanleiding van het verzoek van Havet, in de „Aurore" „Het kan mij niet an ders d'an zeer aangenaam zijn zoc in het gezelschap vam den roemrij ken schrijver vam J'accuse te wor den gebracht. Maar ik moet t'ocl doen opmerken dat de daad' var mijne collega's, hoe gerechtvaar digd die ook moge zijn voor man men- die gelooven aan' het nut var he-t Legioen van Eer e-n aan de ver eemigbaarheid' van eer.e-omderschei- dingen met eenie democratie, mij persoonlijk niet kan treffen. Ik heb mijn geweten gevolgd toen ik, in Juli 1898, mijn ontslag uit die orde heb genomen. Ik heb er de redenen voor opgegeven. Sedert zijn die alleen nog wat versterkt." DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA E-en telegram van lord Kitchener van 16 Maart uit Pretoria meldt, dat de> colonne Parks(? Parker) uit Lijdemburg den beikenden Abel Erasmus met zijn familie heeft medegebracht. Een Reuter-teLegram uit Kaap stad meldt De Wet's commando is bij Sene- kal uiteengedreven. Stadsnieuws. Haarlem, 18 Maart 1901. Natxiurhist. Vere ©nigjngr. Zaterdagavond' was in de bovenzaal van Café Montagne eene vergadering belegd ten einde besprekingen te hou den over het oprichten eener natuur historische vereeniging te Haarlem. Te Amsterdam is reeds eene derge lijke vereeniging op initiatief van den heer dr. Heukels opgericht. Deze was mede aanwezig. Na opening der ver gadering door dr. Calkoen, wees dr. Greshoff er o. m. op, dat de heer Van Eeden reeds voor eenige jaren eene vereeniging in dlezen geest welke de natuurhistorische wetenschap zou beoefenen, had willen oprichten. Het doel is om i-n Groningen, Haarlem, Leiiden, Schoonhoven en. in andere gemeenten van het land dergelijke vereenigingen op te richten, om daar na tot de oprichting van een bond te komen. Tot oprichting eener Haar- lemsche afdeeling werd daarna beslo ten. Vervolgens werden de statuten der vereen, te Amsterdam voorgelezen en deze ook voor de Haarlemsche ver eeniging goedgekeurd. Wij ontleenen daaraan het volgende: De Natuurhistorische Vereeniging, gevestigd te Haarlem, stelt zich ten doel: a. het verspreiden van natuurhis torische kennis, in de eerste plaats onder hare leden, doch ook buiten de Vereeniging; b. het verkrijgen van samenwer king bij de oplossing van vraagstuk ken op natuurhistorisch gebied. De Vereeniging tracht haar doel te bereiken: a. door vergaderingen'te houden met voordrachten, demonstraties en bijdragen; b. door excursies te houden; c. door het aanleggen van bijzon dere verzamelingen. Als -leden worden aangenomen alle personen, die minstens 16 jaar oud zijn :n zich daartoe bij den len Secretaris aanmelden. Begunstigers zijn zij, die de Vereeni- ging steunen door een jaavlijksche bij- drage van minstens f 5.of door een gift ineens van minstens f 100. Het bestuur der Vereeniging bestaat uit 5 leden, n.L een Voorzitter, een on der-Voorzitter, een le Secretaris, een 2e Secretaris en een penningmeester. De contributie der leden bedraagt p. jaar 1.—. Het vereenigingsjaar ein digt ultimo December. Tot bestuursleden werden vervol gens benoemd de heeren Dr. H. J. Cal koen, voorzitter, Dr. M. Greshoff, J. Sturing, G. ten Napel, en Dr. Bue- kers, welke laatsten de function onder ling zullen verdeelen. Ten slotte zette de heer Sturing in breed© trekken l et doel der Vereeniging nogmaals uiteen, tevens wijzende op de vele voordeelen, die verbonden zijn aan het beoefenen der natuurhistorische wetenschap als het toenemen van intellectueels ont wikkeling; bevordering der gezond heid etc. Ongeveer 30 personen gaven zich, staande de vergadering als lid op. Daarop werd de vergadering gesloten. Schildersgezellen. Het hoofdbestuur van den Nederl. Schildersgezellenbond deed Zondag in 't geheel-onthouders-gebouw een po ging om propaganda te maken voor den Bond. De beer J. v. d. Tempel Bzn. van Amsterdam, het eerst het woord krijgend, betoogde hoe ook vooral on der de schilders lange werktijden en lage loonen bestaan, zoodat geen ge not kan worden gesmaakt niet alleen, maar zelfs de vrouw niet weet, hoe ze moet toekomen. Organisatie alleen is het middel tot verbetering, maar dan niet louter ver eenigen alleen, doch de organisatie moet berusten op een helder inzicht in den toestand, waarin de arbeiders ver keer en. Wat vooral verbetering eischt, is de lange werktijd, het karige loon, de angst voor den ouden dag, het onder wijs en de telkens terugkomende werke loosheid, die de organisatie steeds af breekt De verbetering zal in de eerste plaats moeten worden afgedwongen door de vakvereeniging. Spreker schetste, waaraan een vak vereeniging vooral moet voldoen en wees op het verband tusschen vakbe weging en het streven der S. D. A. P., er op wijzend, dat de arbeiders zich niet mogen terugtrekken van die poli tieke actie. Dit toonde de heer v. d.Tem pel aan, wijzende op de eischen van pensioenverzekering, wettelijke ar- beidsbepalingen, goed onderwijs, enz. Met krachtige opwekking tot aanslui ting, besloot deze spreker zijn toege juichte rede. De tweede spreker, de heer A. C. Hof man, vond het vak van schildersgezel het ellendigste op den aardbodem. An dere arbeiders, o. a. de timmerlieden, hebben van meet af aan beter de or ganisatie verstaan. Deze spreker wekte op tot plaatse lijke aansluiting niet alleen, maar een organisatie over het gansche land, aansluiting overal bij den Bond. Daar in zit de groote kracht en ook in het. finantieele, in flinke weerstandskas- sen. De heer Hofman raadde den schilders aan niet uit de ziekenpot „Hulp lenigt den nood" te gaan, want die zieken- vereeniging is noodig, doch naast die vereeniging ook een beweging op te richten, die steeds streeft naar betere levensvoorwaarden. Spreker zette ten slotte nu het bonds- reglement uiteen. De vergadering was slechts matig bezocht. Concordia. De gymnastiek- en schermvereeni- ging „Concordia" heeft Zaterdagavond in het Brongebouw haar 15jarig be staan op waardige wijze gevierd. De voorzitter, de heer Brussée, heette in zijn openingsrede allen hartelijk welkom, wees er o. m. verder op, hoe de vereeniging 1 April 1886 werd op gericht uit leden der vereeniging Sparta"; hoe zij aanvankelijk met 6 leden opgericht, thans 60 70 leden telt, en de grootste vereeniging hier ter stede is bracht een woord van hui- de aan de h.h. A. J. en J. J. Meijerink, directeur en instructeur, voor hun ijver energie en toewijding steeds der ver eeniging betoond en wenschte ten slot te allen een hoogst genoeglijken avond. Direct daarop werd met de afwerking van het programma, dat uit niet min der dan 16 nummers bestond een aan vang gemaakt. Na eene goed uitgevoer de serie vrije oefeningen, werd door de heeren J. J. en C. Meijerink een duo lange stok ten beste gegeven. Zoowel de correcte uitvoering, de flinke sa menwerking, de mooie uitvallen en krachtige weringen trokken in deze schermpartij aller aandacht. Een luid applaus was dan ook eene welverdien de hulde voor deze kranige schermers. Daarna toonden de leden der vereeni ging hunne geoefendheid aan de bar ren, waarop de heeren C. en J. J. Meije rink zeer correct eene partij sabel uit voerden. Vervolgens werd door de leden der vereeniging eene serie vrije oefeningen afgewerkt, afgewisseld door ordeoefe- ningen van de adspiranten-afdeeling. Daarop gaf de hoofdafdeeling blijk van hare bedrevenheid in het paard- springen; dan volgde een keurig uitge voerde carré lange stok door 3 leden, terwijl van de nummers na de pauze in de allereerste plaats de zes niaru.er- beeldengroepen aller bewondering af dwongen. Deze stelden voor Judith en Holophemes (overwinning)Voor waarts (op ten strijde); Worstelgroep; Ajaxkamp om het lijk van Patrocles; „Macht der zangen", en „Het laatste schot". Hierna volgden nog eenige gymnastische oefeningen, tableaux en pyramides, waarna het geheel met een bal werd besloten. In 't kort het was een avond, waarop het bestuur der feestvierende vereeniging èn directeur èu instructeur met genoegen mogen te- rugzien. Wij bezichtigden Zondagmiddag de tweede jaarlijksche tentoonstelling n kerkgoederen, vervaardigd door de dames-werkende leden der „Vereenb ging van het H. Sacrament tot versie ring der arme kerken," welke tentoon» stelling wordt gehouden in het hofje „De Groene Tuin" in de Warmoesstraat De naam drukt het doel dezer ver eeniging uit. Het tentoongestelde is ieders belangstelling waard. Het is in derdaad eene collectie van de aller fraaiste dames-handwerken, die men zich denken kan. Misgewaden, koor kappen, prachtig tamboereerwerk. De moeite waard deze ten toonstelling eens te gaan zien. Alles is even keurig en smaakvol af gewerkt. Dinsdag is de laatste tentoon-' stellingsdag. Bij den heeT J. W. Piel, boekhande laar in de Groote Houtstraat 170, is ge ëxposeerd een nieuwe en zeer fraaie photogravure van H. M. de Koningin. Als een bijzonderheid wordt ons me degedeeld, dat door L. Verkooi de eer ste jonge Raapstelen aan de gropnten- markt zijn gebracht. Ze werden opge kocht door J. H. Verhoog, wonende Botermarkt no. 1. Vel8en. Bij dl© Rijks Normaallessen al hier zijin na gehouden examen toe gelaten, 5 jongens en 4 meisjes tot de voorbereidende klasse en 3 jon gens en 6 meisjes tot de eerste klasse. Ben jongen werd' afgewe zen en een ander werd tot de voor-; bereidende klasse toegelaten, of schoon hij voor d'e eerste klasse had! aangevraagd. De aftredende Districtsschoolop ziener, de heer F. J. Poutsma van Haarlem heeft Zaterdag voor de laatste maal het toelatingsexamen? voor de R. N. L. alhier afgenomen; na afloop daarvan nam ZEd'. af scheid van d'e onderwijzers aan die inrichting met een hartelijke toe spraak. De directeur de heer W. Vader dankte demi heer Poutsma voor alles, wat hij voor die inrich ting had ged'aan en bood hem na mens onderwijzers en kwekelin gen een tegelstuk in lijst naar een] schilderij van Mesdag aan., als eeiï bewijs van erkentelijkheid1. Santpoort. Zondagmiddag gaf het Vocaal kwartet „G. Zalsman" zijn eerste uitvoering van gewijde' muziek in het kerkgebouw alhier. Het was samengesteld uit de dames N. Böhm, sopraan en H. Scholten:, alt. en de heeren G. Phlippeau, tenor, en G. Zalsman, bas. Nog geen 70 toehoorders waren in het kerkgebouw opgekomen, maar die zullen zich. zeker niet be klaagd hebben over hun daar zijn, want zonder twijfel hebben zij veel genoten bij dat heerlijke gezang. feuilleton. Vrij bewerkt naa/r het duitsch. 10) Ik viel hem in de rede en zei alsof ik vooreerst van de zaak wildle afzien Laat me toch je kamer eens zien, Schubie 1 Mijn kamer, mijnheer Re in- hard? vraagde hij aarzelend. Ja zeker kom maar Toen we boven gekomen waren, sloot ik de deur toe. Met kwalijk verholen angst zag hij mij aan, maar zei niets. Ik ben met je hierheen geko men, wijl ik gaarne zag. dat je om je onschuld te bewijzen., je kast voor me opendeedt. Mijnheer Reinhard', rien hij, terwijl de doodverf over zijn wan gen trok. Ik ging echter door en zeiEn als je soms schuldig mocht wezen, zou ik tenminste zooveel van 't ge stolen geld willen redden als nog voorhanden is En daarna op ge- wijzigden toon. Beken het dadelijk maar, als jij de dader bent; ik raad; het je wegens, de mogelijke gevolgen aan. Nog behielden vrees en trots de overhand, en inderdaad greep hij den sleutelbos en opende zijn kast. Schubjeriep ik, bedenk waartusschen ik je de keuze gaf. Ik geef je nog een minuut tijd Toen ging ik naar 't raam., keek door die ramen en wachtte. Einde lijk hoorde ik hem op angstigen toon fluisterenik deed immers altijd' mijn plicht, mijnheer Rein hard. Maak me toch niet ongeluk kig. Goed I Je bekent dus, zei ik, me omdraaiende. Sedert wan neer heb je geld uit de lade geno men Hij zon na, maar hij talmde met het antwoord. Slechts een volledige beken tenis kan je voor een aanklacht be hoeden, vervolgde ik. Sedert het vertrek van Au gust Waarom juist sedert August; weggestuurd werd? vraagde ik, door de gedachte vervuld, dat Schubje en August onder één hoed je hadden gespeeld. August was op het zakgeld', dat hij van zijn tante kreeg zoo als u weet, heel zuinig, en leende me nu en dam eenige guldens, sprak Schubje op afgebroken toon en met neergeslagen oogen ik kon nooit goed' rondkomen. Toen hij weg was, nam ik het geld uit de lade en deed het er later weer in. Maar eindelijk En eindelijk? Ja, toen ging ik steed's ver der. Ik verloor dikwijls bij 't kaart spel en en En En kon d'e genomen som niet teruggeven En hoe is 't dan mogelijk, dat je je tegen August zoo gedroegt? Hij deed je goed en je vergoldt dat door kwaadspreken en lasteren Hoe hoog schat je 't bedrag, voor 't welk je in den laatsten tijd mijn kas hebt bestolen Hij noemde bevend een som, van welker bedrag ik scnrok. EllendelingJe verdient geen toegevendheid; creaturen als jij Maar hij liet mij niet uitspreken en riep smeekend Bij de herinnering aan mijn goede ouders, die eerlijk en braaf waren, zweer ik, dat ik d'e som, die zich heden in mijn lessenad' bevindt, wilde gebruiken, om het geld, dat ik wegnam, weerom te verdienen. Nu goed, aangenomen dat dil zoo is, hoe dacht je d'an over de terugbetaling? Honderden kon je toch niet opeens weer in de lade leggen Ik wilde u het geld' zenden, la ter, als ik in andere omstandighe den verkeerde, en dan tevens uw vergiffenis afsmeeken. Goedhouden we dat idéé vastGe betuigt mij schriftelijk, dat. je me zoo en zooveel ontvreemd hebt en verolicht je tot geleidelij ke afbetaling zoowel van het kapi taal als van de renten, tegen 4 pGt. 's jaars. Blijven de betalingen uit. dan staat het mij vrij, der ge rechtigheid' den vrijen loop te la ten. Schrijf dadelijk op, wat ik je dieteeren ga. Morgen reeds verlaat je mijn huis. En getuigschrift vroeg de ver nederde jonkman. Een getuigschrift krijg je van mij in 't geheel niet. Wil je er vol strekt een hebben, dan zet ik er de reden van je ontslag in. Wat je daarmee uitvoeren zult, is jou zaak! Ik leen er me niet toe. je mijn collega's als een eerlijk man aan te bevelen. Alleen 't lange ver zwijgen van je schuld verbiedt me zulks. Hij reikte me nu het geld over beloofde zijn verplichtingen trouw na te komen en vertrok reedis den volgenden dag. Toevalliger wijze vond ik dadelijk een plaatsvervan ger. Hadt ge den man niet moeten aanklagen, Reinhard vroeg de dokter. Is het goed., iemand, die zoo schuldig is, ongestraft te laten ontkomen Mijnheer Reinhard sprak op ijs- kouden toon. ditmaal zijn verstand door zijn ijdelheid» latende ver schalken. daar de opmerking hem hinderde Ik geef me niet zooveel moei te voor het geld', om het op zulk een manier weer kwijt te raken Daar ik hem toch altijd in mijn macht heb, kon ik den mensch vei lig laten loopen en kom dusdoende misschien, eenmaal weer in 't bezit van mijn geld, dat zeker onherstel baar verloren was geweest, als ik hem aan het gerecht had overgele verd1. En ik wilde hem den weg niet afsnijden, weer een eerliik man te worden, liet hij erop vol gen, het gezicht van een braaf man huichelende. Toen de d'okter dit voorval aan zijne d'ames meedeelde, werd' Do- ra. die met de meeste inspanning geluisterd had erg boos en voer uit't Is schandeDe arme Au gust heeft een slecht getuigschrift- gekregen, omdat die infame vent hem belasterd heeft, en deze zelf gaat ongehinderd heen, en heeft niet meer of min dan een diefstal op zijn. geweten En*haastig liet ze erop volgen Of mijnheer Rein hard het gepleegde onrecht weer zou goedfnaken Dit laatste scheen de dokter te betwijfelen; hij haalde tenminste de schouders op en maak te een zeer ongeloovige beweging. HOOFDSTUK IX. Aan Reinhard waren de onder handelingen met den schuldeischer des dokters opgedragen maar de correspondenties duurden lang, zonder doel te treffen. Eindelijk

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1