Binnenland. Naar men verneemt is een wets ontwerp betreffende de landbouw- ver tegen woordd ging in de bureaux gereed om naar dien, Raad van State te worden gezonden. Acad. Examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer H. A. Kin derman, geb. te Helder, op Stellingen. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtwetenschap de heer N. Hofstee, geboren te Finsterwold, op Stellingen. Alrikaansche Boeren in Portugal. Naar men weet, wordit weldra een aantal Boeren, in Lorenzo Marques tot nu toe bewaakt door de Portugee- sche Begeering, in Europa verwacht. Deze menschen zullen in Portugal wor den bijeengebracht in kampen. Wat dat voor de Afrikaners zeggen wil, kan mm begrijpen, ook al is het te denken dat de Portugeesehe Regeering naar vermogen voor hen zorgen zal. Het Christelijk Nationaal Boerenco- mité heeft in zijn jongste vergadering besloten zich het lot ook van deze bal lingen aan te trekken en stappen te doen, om naar die kampen eenige Ne- derlandsche onderwijzers en eenige pleegzusters uit te zenden, en voorts al het mogelijke te verrichten ten einde het lot van deze ongelukkigen te ver zachten. Reeds zijn de eerste schreden op den weg daartoe gezet en heeft de Portu geesehe consul bereidwillig beloofd al len steun te verstrekken, om het plan goed ten uitvoer te kunnen brengen. Natuurlijk verwacht 't C. N. Boerenco- mité daarmede niet alleen te handelen in den geest van hen, die het zoo mild en trouw steundenmaar het verwacht ook, dat de vele duizenden, die voor dezen arbeid noodig zijn, gaarne zul len worden bijeengebracht. Zoo spoedig het Comité verder ge reed komt met zijn plannen voor dezen nieuwen arbeid hopen wij daarvan me- dedieeling te kunnen doen. Kamerverkiezing Amsterdam Men seinde ons Maandagavond uit Amsterdam omtrent den uitslag van de verkiezing van een lid voor (Je Tweedie Kamer in district III te Amsterdam, dat w.erdien uitgebracht 2726 geldige stemmen, waarvan op den heer Henri Polak (Soc. Dein.) 1026, op den beer C. H. Hertog (li beraal) 923 en op Mr. Z. van. den Berg (vr. d'em.) 777 zoodiat er her stemming is tusschen de heeren Polak en Den Hertog. Verkiezing voor de Tweede Kamer. De christelijk-historische kiesveree- niging te Dokkum stelt geen eigen can- didaat, maar wacht de candïdatuur van de anti-revolutionairen af. De Volkspartij te Deventer heeft voor de aanstaande Kamerverkiezing het volgende zestal opgemaakt: F. Mol, te 's-Gravenhage; A. J. Nijhof en A. Kel derman, te Deventer; R. van Zinderen Bakker, te Kortezwaag; J. van Loenen Martinet, te Amersfoort; W. P. G. van Helsdingen, te Arnhem. Mr. Marchant, de tegenwoordige af gevaardigde voor Deventer, komt op deze lijst niet voor. Bij het weigeren oen er voorloopige candïdatuur door een of meer der genoemden, wordt de lijst niet aangevuld. De liberale kiesvereeniging in de ge meente Franekeradeel heeft tot candi- daat gesteld het aftredend lid, den heer F. Lieftinck, met algemeene stemmen. De vrijzinnige kiesvereeniging Voor uitgang te Bolsward heeft candidaat i gesteld vqor het lidmaatschap der Tweede Kamer den heer A. Bouma (aftr.). Zaterdag vergaderde de democrati sche kiesvemeniging Recht door Zee in de gemeente Schoterland. Tot candi daat is gesteld het aftredend lid, de heer G. I- van der Zwaag. Recht door Zee is de vereeniging, die in 1892 den heer G. L. v. d. Zwaag het eerst can- dideerde. De heer v. d. Zwaag heeft de candidatuur aangenomen. De Volkskiesves^eeniging te Zwaag- westeinde (district Dokkum) heeft met algemeene stemmen den heer Melchers te Leeuwarden, candidaat gestéld. II. M. de Koningin en Prins Hendrik zullen Woensdag de Koningin-Moeder een bezoek brengen en keeren den vol genden dag weder naar 't Loo terug. Woensdagmiddag 5 uur vertrekt de Ko ninklijke trein van 't Leo naar de re sidentie. Uit Apeldoorn. Bij het galadiner, Zaterdagavond ten Paleize liet Loo gegeven, waren tegen woordig het hoofdbestuur van de feest commissie 1901, de rentmeester van het koninklijk domein het Loo, de kan tonrechter. het dagelijksch bestuur der gemeente, de gemeente-secretaris, de beide predikanten der Ned. Herv. Gemeente, de pastoor, de ontvanger der registratie, de Rijksontvanger dei" directe belastingen, de postdirecteur, de kapitein der maréchaussées Fabius, de commandant en ondercommandant van de eerewacht. De muziek van de Harmonie speelde gedurende het di ner. De Koningin en Prins Hendrik woon den Zondagvoormiddag de godsdienst oefening bij in de Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn onder gehoor van ds. C. Hattink, die tot tekst had gekozen Jo hannes 33 38, 17 3, 1. Woensdag vertrekt de Koningin en de Prins per extra trein naar 's Hage om H. M. de Koningin-Moeder een be zoek te brengen in hare nieuwe wo ning. Donderdagnamiddag keert het Vorstelijk Echtpaar weer naai" het Loo terug. Voor da Boeren. Tot dusver werd door de Ned. Zuid- Afrikaansche vereeniging ontvangen de somma van f 1.250.835.43. President Kruger woonde Zondag ochtend de godsdienstoefening bij in de Oosterkerk te Utrecht, onder het ge hoor van ds. K. Fernhout. Een 8cbuttersquaestie. Door den schuttersraad te Sneek wa ren twee leden der dienstdoende schut terij veroordeeld ieder tot een geldboe te van f 15 wegens gedrag tegen de ondergeschiktheid," hierin bestaande, dat zij zich tot dien Raad hadden ge wend met oene klacht tegen den com mandant der schutterij over den te lang durigen tijd der oefeningen, waarbij zij zich in minder gepaste termen over den commandant uitlieten. Van dit vonnis kwamen de veroor deelden in beroep bij Ged. Staten van Friesland. Deze waren van oordeel, dat „of schoon het aan den schuttersraad inge diend adres zich kenmerkt door een gebrek aan goeden toon, gelijk dit slechts verklaarbaar is bij iemand, die niet vooraf zich ernstig rekenschap van zijn woorden heeft gegeven, ter wijl het stuk bovendien wemelt van overdreven en ongepaste uitdrukkin gen, waarvan elk beschaafd mensch zich bij eenig kalm nadenken zal ont houden," he t inzenden van zoodanig geschrift door een schutter aan den schuttersraad niet kan worden be schouwd als een „gedrag tegen de on dergeschiktheid", gelijk dit is strafbaar gesteld bij art. 158 der wet op de schut terijen, daar zij bij het inzenden van het stuk niet konden worden geacht te zijn in dienst, veel min tot eenige be paalde schutterlijke dienstverrichting te zijn geroepen, e® dat zeker aan de appellanten niet de bevoegdheid kon worden ontzegd, om hun beklag te brengen ter plaatse, waar zij meenden te behooren. Met vernietiging van het vonnis van den schuttersraad, werden beide appel lanten mitsdien ontslagen van rechts vervolging. Een vogelwolk. Telken jare, zoo schrijft men uit Sleeuwijk aan de ,,N. R. Ct.", zoo om dezen tijd ongeveer, kan een gedeelte van die bevolking dezer plaats 's avonds tusschen licht en donker aan die overzijde van de Eo- ven-Merwede een. eigenaardig schouwspel eadieslaan. Daar is toch. zoo'n veertien dagen ongeveer, tel kens een vogelenwolk te zien-, ver moedelijk teruggekeerde spreeu wen, die de komst van de lente aankondigen. Als er iets moeilijk te schatten is, zal 't wel 't aantal dezer vogels zijndat er echter dui zenden moeten zijn, bewijst wel de afstand, waarover de wolk zich ih allerlei grillige bochten en nu ancen uitsterkt. De berichtgever dezes heeft zeker reeds meer dan vijftien jaar telkens dit verschijn sel waargenomen. Ook nu weder vertoont zich ..de wolk" van Zon dagavond af. De baan, die voort durend wordt gehouden., wordt z'Y> ongeveer op een kwartier uur gaans geschat. Kolenmijnen. Het voorloopig verslag van het af- clieelingsondeazoek in de Tweede Ka- met omtrent liet ontwerp betreffende de staatsexploitatie der Kolenmijnen in Limburg kan spoedig worden ver wacht-, daar het plan moet bestaan deze aangelegenheid zoo mogelijk in het loopende wetgevende tijdperk af te doen. Op heeterdaad betrapt. Toen Zondagavond tegen elf uur de heer P. Kapel, winkelier in kruide nierswaren, wonende Da Costastraat te Amsterdam, met zijn echtgenoote de woning binnentrad, zag hij dat het licht ontstoken was in een opkamertje. Zich daarheen begevende, zag hij twee mannen, die hem dadelijk hij de keel grepen. Door het geschreeuw der vrouw namen de indringers de vlucht en kw men door het achterhuis in den tuin van een huis aan de Nassaukade. Hier werden heiden gegrepen. Tengevolge van het overlijden van den beer Harrison, oud-presi dent der Vereenigdie Staten, is er een zetel opengevallen in het In ternationaal Hof van Arbitrage, waarvan hij tot lid benoemd' was. Behalve eene af deeling spoorwe gen is ook aan bet departement van waterstaat, met ingang van i Maart, opgericht eene afdeeling handel en nijverheid, waarvan tot chef is be noemd1 de referendaris jhr. S. van CiIters en waarbij ook het mijn wezen wordt ingedeeld. De nieuwbenoemde hoofdcom mies mr. Van Sandick, tot dusver commies ter provinciale griffie van Zuid-Holland1, wordt bij de afdee ling H. en N. werkzaam gesteld. Door een fiets overreden. Te Kortemhoef is de 67-jarige vrouw B., toen zij uit d;e kerk kwam. door een fiets overreden en zoodanig aan het hoofd verwond, dat ze voor dood in de pastorie is binnengedragen. De dokter oordeel de haren toestand niet buiten ge vaar. De fietsrijder moet geen' schuld aan het ongeval hebben, daar het veroorzaakt is door het verkeerd uitwijken van de vrouw. Overspannen. Te 's-Gravenhage is een 12-jarige weesjongen uit het Luthersche weesbuis in bet water aan den N. W. Binnensingel gesprongen, om dat hij op de wandeling met ande re weesjongens van, den begeleider eene aanmerking bad gekregen. De politie heeft diezen geleider tegen het opdringen van het woe dend geworden publiek moeten be schermen, omdat beweerd werd dat hij den jongen bad' geslagen. De drenkeling werd spoedig op 't droge gebracht. Een sehoone daad. H. M. de Koningin heeft voor den jongen met lamme been en. te Sneek, L. Dijkstra, 30 beschikbaar ge steld. om daarvoor ©en nieuw wa gentje te koopen. Letteren en Kunst. Voor Willem van Zuylen. Het volgende rondschrijven is ver zonden: Rotterdam, Maart 1901. Landgenooten! Met Willem van Zuylen is de meest populaire kunstenaar uit het laatste tijdvak der negentiende eeuw heenge gaan. Geen naam vond een weerklank als de zijne. Waar heeft an Zuylen niet voorgedragen! Naai- de afgelegenste dorpen trok hij. Doch waar had men ook zonder die voordrachten niet van zijne aantrekkelijke verschijning, van de bijzondere bekoring zijner kunst ge hoord! Terecht heeft zijn groote kunst broeder Dirk Haspels van hem ge tuigd: „Door zijn manier van optre den alleen had) Van Zuylen het publiek meestal dadelijk gewonnen." Inderdaad zooals hij „opkwam" zoo was hij! Wie herinnea*t zich hem niet in een zijner beste rollen, in „Vriend Fritz". Zoo le venslustig. zoo welgemoed èn zoo goedhartig als Vriend Fritz was Wil lem van Zuylen. Zijne goedhartigheid aarzelde nooit. Voor liefdadigheids-on dernemingen, waar de kunst bij te pas kon komen, was geen artiest gereeder te vinden dan hij. Jaren lang was hij de steun van een grooten kring rond om hem. Nu ontberen die allen hem. maar blijft ook zijne weduwe zonder eenige middelen achter. Den onbezorgde® goedhartigen kun stenaar heeft de vrees voor de toekomst zijner vrouw in de laatste jaren dik wijls gefolterd; hij heeft die toekomst niet kunnen verzekeren. Niet om een monument voor hem, wenden wij ons tot u. Maar vrijmoedig roepen wii uw steun in om voor de achtenswaardige vrouw, die hem eene zorgzame gade was, te kunnen doen, wat hem niet meer mogelijk is geweest. Wij richten ons tot heel het land. Heel het land hield van Van Zuylen. Zóó kan er, hopen wij, een som bijeen gebracht worden, groot genoeg om voor mevrouw Van Zuylen eene lijf rente te koopen. Uit onze commissie zullen enkele leden voor de meest doel treffende belegging van het geld zorg dragen. Alle bijdragen wordt men beleefd verzocht te zenden aan, of zullen wor den geïnd tegen kwitantie door den heer C. van Rossem Czn., penningmees ter van de afdeeling Rotterdam van het Nederlandsch Tooneelverbond, Wijn haven 40, Rotterdam. De commissie: Henri Dekking, A. F. Ebeling, P. D. van Eijsden, Jos. Jacob- son, J. de Meester, J. Mildere, G. van der Pot, A. H. Reekers, A. Robertson A.Wzn., C. van Rossem Czn,, P. A. Schipperus, C. A. P. van Stolk, H. Ve der Jzn. Sport en Wedstrijden. Twee sterren. De twee snelle concurrenten, ma jor Taylor en Jaequelin. hebben el kaar dezer dagen ontmoet. Dat gaas- heel vermakelijk. De nieger zat in een; café te Parijs voor het raam, Jacqueüm reed: op zijn automobiel voorbij, zag 't zwarte gezicht, en dachtdat is hij. Hij ging binnen, de voorstelling had' plaats en wel dra waren beid)© racers in vriend schappelijk discoure ..'t Is gek. zed Jaequelin maar ik dacht niet dat u zoo klein was, meneer Taylor." ..Ik ben 1 M. 70 groot" ant woordde de neger ,,en ik weeg 70 kilo, mieneer Jaequelin maar men beeft mij verteld) dat u zulke dikke kuiten hebt en enorme dijen." „Maar niet zoo mooi gevormd als de uwe" repliceerde de Franschman hoffelijk. ,,'t Is mogelijk" meende Major maar u bent veel sterker dan ik. „Hm, hm, ik wilde dat ik ze ker wist sneller te zijn." Daar neemt de Am erikaanische kampioen een centimeter uit zijn zak, en tot groote verbazing van het koffiehuispubldak, gaat hij kui ten en biceps meten van zijn toe- kornsti gen tegenstander Dat begon Jaequelin te vervelen, en hij liep we-g. Land- en Tuinbouw. Bloemententoonstelling. De afdeeling Amsterdam der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw zal in de maand April e. k. eene groote bloemen- en plantententoonstelling houden in het gebouw Vélox. Reeds zijn toezeggingen van prachtige inzen dingen gedaan en de tentoonstelling belooft een der fraaiste op dit gebied te worden. Iets over nachtvorsten en de midielön om de schade daarvan te voorkomen. Er zijn drie natuurverschijnselen, die met onverbiddelijke gestrengheid over het wel en wee der menschheid heerschen en waar de mensch betrek kelijk hulpeloos tegenover staat. Eer stens droogte, ten tweede vochtigheid, ten derde vorst. Daar waar de droogte chronisch optreedt, heeft men zich zonder twijfel, wanneer de verhoudin gen het ten minste toelaten, weten, te behelpen met uitgebreide bevloeiings- iystemen, tegen vochtigheid is geen middel bekend: bij den oogst tracht men zich door voorzorgsmaatregelen te beschutten. Tegenover de vorst is men tot. op he den geheel hulpeloos gebleven. Met alle middelen der wetenschap toegerust, heeft de geleerde Finland- sche meteoroloog prof. Selim Lem- ström te Helsingfors, sedert meerdere jaren naar wapens gezocht, om den kamp tegen dezen engel des ver derf s te ondernemen. Werkelijk is hij tot wonderlijke resultaten gekomen. Het middel bestaat uit vorstfakkels. De vorst ontstaat door warmteuit- straling- gedurende koude nachten. De onze aarde omgevende luchtlaag kan, al naar de hestanddeelen die ze bevat, de warmte meer of minder gemakke lijk doorlaten. Is de lucht warm en droog dan gaat de warmte gemakke lijk weg. Is zij echter met warmte opne mende dampen bezwangerd, voor al les met water, dan wordt de uitstra ling belemmerd. De damplaag wordt door de warmte verzadigd en geeft we der warmte aan de aarde terug. On middellijk boven den grond is de lucht- afkoelïng het sterkst, hooger op ko men deze dampen met gecondenseerde waterdamp in aanraking en nemen de warmte op. De afgekoelde lucht, die zwaar is, vloeit als het ware langs den bodem tot naar de laagste plaatsen en blijft daar hangen. Waait er echter maai- een zwakke wind, dan kan zich deze koude lucht laag niet vormen, omdat alsdan koude en warme luchtlagen met elkaar ver mengd worden. Volgens de onderzoekingen van prof. Lemström is geen vorstschade te wach ten onder normale vochtigheidsverhou dingen, bij helderen zonsopgang en bij een temperatuur van 2 gr. C. aan den bodem, ofschoon de planten door rijp zijn overdekt. Wanneer deze lage tem peratuur niet langer dan 1 1/2 uur aanhoudt. Men moet nu verhinderen dat die overschreden wordt. Prof. L. heeft nu gevonden dat tot bewaring van deze grenzen op een vlakte van 10 HA. ge durende een nachtvorst, wanneer de temperatuur tot op 6 gr. daalt, slechts eene warmtehoeveelheid noodig is, die overeenkomt met die van 84 kilo kolen. Natuurlijk kan men al deze warmte niet werkzaam doen zijn, daar een zekere hoeveelheid geheel nutte loos verloren gaat Maar zijne proefne mingen toonen aan dat, om den ge- wenschten uitslag te verkrijgen, de warmtehoeveelheid niet hooger be hoeft te zijn dan men zeer goed kan bereiken. Nu dienen de vorstfakkels daartoe, om de bovengenoemde voor opstelling van het dalen der tempera tuur aan de bodemoppervlakte tot op een zekere graad onmogelijk te' maken. De fakkels zenden namelijk veel rook en warmen waterdamp omhoog, zoo dat zich de beschuttende luchtlaag kan vormen en de warmte die zij voortbren gen, zet de atmospheer in beweging, zoodat zich geen stilstaande, zich aan den bodem hechtende, koude luchtlaag kan vormen. De vorstfakkels worden uit turf be reid en met petroleum aangestoken; ze kosten ongeveer 1 cent per stuk en het aantal dat men noodig heeft, hangt af van de grootte van den akker, dien men wenscht te beschermen. Maar hoe groo- ter het veld is, hoe minder fakkels men naar verhouding noodig heeft. Per halve H. A. wordt het aantal op 100 tot 150 gesteld', voor 10 HA. slechts 1100 stuks. In den nazomer worden de fakkels na zonsondergang aangesto ken. zoowat na middernacht. Men is wel ten naastebij in staat te oordeelen wanneer nachtvorsten zullen optre den, namelijk wanneer er na eenige koude en winterige dagen winstilte heerscht en de kleur van den hemel na zonsondergang blauw is. Prof. L. deelt de kleur van den he mel in vier klassen en wel: grauw, dan is er geen vorst te wachten, grauw blauw, vorst onwaarschijnlijk, blauw- grauw, vorst mogelijk, blauw, vorst te wachten. Ook stelt hij voor kleuren drukheelden te laten vervaardigen, waarnaar ieder zich van naderende nachtvorst door vergelijking met de kleur van den hemel kan overtuigen. Nijverheid. Rechtszaken. Juffrouw Bout. De Hooge Raad verwierp Maandag het cassatieberoep van juffr. Bout die het gebruik van kikkers tegen maag pijn had aangeraden en te dier zake door kantongerecht en rechtbank te Amsterdam tot f 60 boete subsidiair 30 dagen hechtenis was veroordeeld, we gens het onhevoegdelijk uitoefenen der geneeskunde. Duplex-wagene. In Amerika zijn tramwagens in ge bruik gesteld, die zoowel open als dicht kunnen gebruikt worden en daar toe in een paar minuten veranderd kunnen worden. De gebogen vensters rusten daarbij op een horstwering van bewegelijk latwerk (jaloezieën) waar mee ze omboog kunnen geschoven wor den in de zoldering van den wagen. Daartoe heeft deze in het bovengedeel te den tonvorm en is daar breeder dan beneden. Ook kan men alleen de ven sters omhoog schuiven. Te Keulen is thans zulk een wagen vervaardigd, die bovendien ©en afgeschoten voorgedeel te heeft voor den koetsier, en zijwan den met deuren op elk perron, zoodat de aldaar staande personen bij guur weer beschut staan. De zitplaatsen bin nen zijn dwars, met een doorloop in het midden. Als de wagen open is, kan men ook aan de zijden binnenkomen, waartoe een treedplank is aangebracht die opgeslagen kan worden, zoodra de wagen gesloten gebruikt wordt. Het groote nut is natuurlijk hierin gelegen, dat men zulke wagens zoo des zomers als des winters gebruiken kan en bij plotselinge verandering van weder ze snel kan sluiten of openmaken. Of het door de „jaloezieën" niet erg tocht, vinden wij niet vermeld. Suikergewinning uit water meloenen. Volgens een bericht, dat voor eenigen tijd in de bladen de ronde deed, beeft zich in Californië een vereeniging ge vormd, die zich ten doel stelt, nit wa termeloenen suiker te bereiden. De cul tuur van dit gewas zou nl. billijker zijn, dan die van beetwortels, terwijl voor de ontsuikering slechts eenige kalk en gebrande beenderen noodig zijn en hetgeen er na de ontsuikering overblijft, een uitstekend veevoeder moet opleveren. Gemengd Nieuws. Lastige dames. Fransche bladen weten uit Italië te berichten, dat Eleonore Duse door da rechtbank te Modena wegens ernstige beleediging van een spoorwegbeambte is veroordeeld tot 110 lire boete en.een maand gevangenisstraf. Als 't waar is, zal Duse dus een maand op de brits moeten slapen, indien de koning haar geen gratie schenkt. Het beleedigen van spoorwegbeamb ten schijnt overigens een zwak van groote tooneelspeelsters te zijn. Ook Sarah Bernhardt heeft eens niet één, maar een heele rij spoorwegbe ambten uitgescholden, doch zij werd daarvoor niet in de doos gestept, maar eenvoudig uitgelachen. Het gebeurde ongeveer 2 jaar gele den. Sarah stond razend en vloekend op het station te Besangon. De trein moest vertrekken, maai- de bagage va® de „Goddelijke" was nog niet gearri veerd. Men zal zonder mijn bagage niet vertrekken, riep zij. Het spijt me zeer, meende de sta tionchef beleefd, maar de trein moet cp den voorgeschreven tijd vertrekken. Uw bagage zal met den volgenden trein nagezonden worden. - En ik zeg u nog eens, dat de trebi niet zonder mijn bagage zal vertrek ken. Bevend van woede haalde ,ij een stoel uit de wachtkamer, zette he.u dicht voor de locomotief tusschen de rails en ging er óp zitten. Verscheide- nen gendarmes gelukte het echter, haar met zacht geweld van de gevaar lijke plaats te verwijderen. Toen vertrok de trein zonder de ba gage en zonder Sarah. De actrice uitte nu niet weer te geven scheldwoorden tegen het geheele stationspersoneel, maar de stationschef was verstandig genoeg, zich doof te houden. Millioimairsroyaliteit. De bekende Amerikaansche staalko- ning en beheerscher der staaltrust Ca- regie, voor hij naar Europa vertrekt, een som, van 4 millioen dollars beschik baar gesteld voor de stichting van een fonds tegen ongevallen en invaliditeit voor zijn arbeiders. Voorts moet hij voornemens zijn volksbibliotheken te stichten. Gij weet het niet. Dora? De aangesprokene sehud'dle het hoofd1, zonder de oogen op te slaan. Is het niet het ware. wanneer men het niet recht weet. tante? zeidie zij aarzelend. De oude dame voerde een imwen- digen strijdzij nam een gtroote ver antwoording op zich het was haar zelve zoo droevig te moedie dat haar rood ontstoken oogen ook vochtig begonnen te worden. Het komt hierop neer, mijn lieve kind velen weten niet, of en hoeveel zij van een ander houden. Gij moet uw hart ondervragen Gij zijt er trotsch op, dat Reinhard juist u onder de jonge meisjes heeft uitverkoren. Dat weet ik. dat begrijp ik. Klopt u het hart sneller, wanneer gij u voorstelt, dat hij tegenover u staat en u in zijn armen sluit? Maakt u dat gelukkig? Ik weet het niet, tante, ik ge loof evenwel dat het mij gelukkig maken zal. dat hij, die zooveel eischt. zooveel aanspraken maakt en maken kan, juist mij Zij zweeg even, maar ging on middellijk weer haastig voort Ja, daar hebt ge gelijk in. fan- te; juist dat gevoel heb ik. Het vervult mii me', zekeren hoogmoed. dat Reinhard juist mij Is dat het ware Ach, wanneer de liefde eerst verklaard moet wordendaoht de oude dame. Plotseling drong zich een gebiedend plichtsgevoel tegen over het jonge meisje' aan haar op. Er mocht van komen wat wilde, zij moest volgens haar overtuiging handelen, en zij zeide daarom' Indien, er een brief van Ber nard gekomen ware, waarin hij uwe ouders om uw hand vroeg, zooi het u dan anders te moedie ge weest zijn. Dora? Het gelaat van het meisje helder de op. Was er een antwoord noo- diig? Zie Dora, indien het u bij ReinharcFs aanzoek zoo te moede geweest ware, dan zou het de wa re liefdie zijn. Ik wil u geen raad geven Ik wil u niet bepraten om ja of neen te zeggen. Gij moet zelve beslissen. Gij weet het heel goed of gij met Reinhard gelukkig wor den zult, geloof mij heel goed. En Dora, wanneer gij het gevoel hebt. dat gij hem, niet kunt bemin nen. gelijk een trouwe vrouw haar man liefhebben moet, zeg dan lie ver neen, beslist neenal willen z© u ook nog zoo bepratenAch, mijn kind1, het is moeilijk voor mij. heel moeilijkwant uw ouders spreken zeiven den wensch uit. zij radten het u aan,, en het zal hun misschien; niet aangenaam zijn, dat ik u tot nadenken aanspoor. Maar ik kan het niet helpenGij, een frisch bloeiend meisje, vol hart en liefde, vol jeugd en leven en Reinhard Gij meent? vraagde Dora in angstige spanning. Wat ik meen? Nu. dat hij ze ker veel goedfe heeft, dat hij, zoo ver ik weet, een eerzaam mensch is, maar hij' is niet jong, niet buigzaamhij is een tiran., een egoïst en ik weet niet, Rein hard1 is een mensch dien men mis schien achten, ook, ondanks zijn vele afstootende eigenschappen, waardeer,en kan, maar bemin nen liefhebben Ach, mijn lieve, kind, dat is een hemelsbreed verschil. Dora stemde met levendige ge baren toeja, er scheen een nacht merrie van haar borst weggenomen te zijn, nu de oude dame had uit gesproken wat zij zelve' onbewust gevoelde, wat haar nu juist hel der en klaar werd, nadat zij vóór d:e vraag ja? of neen? gestaan had. En de herinnering aan Bernard gaf haatt' den maatstaf voor haar gevoe lens. Ja, ja 1 Terwijl iedere snaar haars harten trilde bij de gedachte hem toe te behooren, vervulde haar het aanzoek van Reinhard slechts met een zekeren triomfde voor stelling echter van door Reinhard' geliefkoosd te worden vervulde hiaar zelfs met een vreemden, steeds toenemenden angst. Sophie bemerkte welk een strijd er in het jeugdige hart gevoerd' werd. en een innig medtegevoel be woog haar. Het berouw komt te laat, Do- ra, Denk er eerst rijpelijk over na, alvorens te handelen Gij zijt oud en verstandig genoeg om te we ten wat het rechte is, al gaat gij ook neg met een onbevangen en onervaren gemoed door het leven. Reinhard is rijk, zeer rijk. maar dat is het alleen niet. Geloof mij I Diever zou ik bedelen dan geluk en vrede tegen rijkdom inruilen. Zijt ge boos op mij zeide zij ein delijk, toen Dora met een uitdruk king van besluiteloosheid', ja bijna van belefdigde trotschheid op haar gelaat, vóór haar zat. Ach, hoe zou ik boos op u kun nen wezen, tante Sophie riep Do- ra. Ik weet immers, dat elk uwer woorden uit het trouwste, beste hart voorkomt. Maar miin oudere. papa mama Ik durf bijna niet naar huis. Ach, ik ben heel, heel ongelukkig, en weet niet, wat ik zal beginnen. En nu vloeiden er onophoudelijk tranen uit haar lieve blauwe oogen Haar handen waren in voortdu rende beweging, haar borst ging op en neer; eindelijk stond' zij op, drukte het voorhoofd tegen, de koe le ruiten en staarde naar buiten. Is het mogelijkDaar komt mama aanzij weet niet dat ik hier ben, riep zij plotseling, omhelsde die oude dame, zeide- nog even met een paar woorden, dat zij moest zwijgen en sloop schie lijk in het zijvertrek. Toen zij' haar moeder met haar tante hoorde spreken., ging zij zachtjes op die te-enen de trap af en ijlde, zonder op te zien. naar huis, en daar aangekomen,naar haar eigen kamertje. Den avond van denzelfden dag werd' de zaak in den familieraad' behandeld. De dokter beschouwde Dora's verloving reeds als een uit gemaakte zaak en de tegenwerpin gen, die zijn dochter maakte, sneed hij af met d'e woorden Papperlapap Overal is wat Gebreken hebben wij allen. Al die volmaaktheden zijn maar in beeldingen, en het hinkende paard komt achteraan. Maar een fatsoen lijke omgeving en een goed onder komen aan de zijde van een eer zaam, verstandig man, dat zijn geen dingen, die men gering moet acht-en. Men vindt een en ander slechts al te zeldzaam, en daarom beschouw ik een verbintenis tusschen u en Reinhard als een groot geluk. Het was vreemd, maar de echt enoot van den dokter liet zic-h wei nig of niet over de zaak uit. Zij was ernstiger dan gewoonlijk, hield zich bijzonder druk met, borduren bezig, en keek slechts nu en dan haar dochter uitvorschend aan want zij had den strijd in haar bin nenste bemerkt. De kalmte en de ernst harer moe der kwamen Dora zoo vreemd voor. dat zij er on aandrong ook haar meening te hoor en. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2