NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Arme Dora. 18e Jaargang Zaterdag 23 Maart 1901. No. 5439 HAARLEM'S DARBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), *S Pr^B der Advertentiën van 1—5 i-egels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1-30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden, 1.65 *5; Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers.0.02J£ BureauxGebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3fti* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 23 Maart bevat o.a. De Engelsche en Eransche pers over Itotha's antwoord, Rusland en Engeland in China, Transvaal 011 Oranje-Vrystaat. Parlementaire Praatjes, De installatie van Prins Hendrik. Gemeenteraad van Haar lem en Bloemendaal. A«Ivertentlëm VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalfin zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum- mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Van het oorlogsterrein zijn drie telegrammen gekomen, meldende heb sneuvelen van Philip Botha. Omtrent do omstandigheden loe pen de meeningen uiteen. Zoo beeft bord Kitchener geseind, dat hij gesneuveld' is bij Doornberg en „Central News" vernam dat Philip Botha sneuvelde in 't gevecht bij Liidenburg, waar ook Abel Eras mus werd gevangen genomen. Voorts wordt van Engelsche zij de verteld, dat de Boeren in den Vrijstaat uiteengedreven en ver strooid zijn en de Wet in de na bijheid van Heilbron zich bevindt. We wezen er reeds op, dat dit verstrooid zijn waarschijnlijk een taktische manoeuvre van die Wet is en hij ziin troepen later weer verzamelen, zal. De Wet zelf moet dan nu b Heilbron wezen, d'at is weer een groot eind ten noorden van Sene- kal. Ondanks alle uiteendrijving trekt hij dan toch met flinke mar- schen op. Natuurlijk is de Engelsche pers in de weer over de mededleeldng van Chamberlain in. het Lagerhuis, over het afspringen der onderhan delingen. De ..Times" had het ver wacht. en de overige jingo-bladen, raden mèt dit blad, aan, om nu den oorlog met energie voort te zetten. Een raadi, diie meer gegeven is. Ook de Fransche pers heeft breedvoerig commentaar geleverd' op den gang van zaken en keurt unamiem af d!e houding die het En gelsche Parlement door 't versprei den der fcendenz-telegrammen heeft aangenomen. Zóó staat het met Engeland' in Zuidi-Afrika, en de moeilijkheden in Oost-Azië worden er ook niet minder op. Het conflict over het zijlijntje bij Tientsin is nog steedö niet opge lost. Graaf Waldersee heeft ge poogd het bij te leggen-, maar hij- is daarin niet geslaagd. En in het Lagerhuis verklaarde lord' George Hamilton, d'at de Engelsche com mandant geen bevel had ontvam gen, om zch te verzetten te-gen- de inbezitneming door Russische troe pen van het betwiste gebied... een vingerwijzing die de Russen zeker volden zullen. Want Engeland is thans niet in staat -een ernstig con flict met Rusland aan te binden. De Engelsche bladen hebben' nu weder een neiuw staaltje van Rus- sischen overmoed' te vermelden. Een der wachters van het. Engelsche consulaat te Nioet-sj wang kreeg bui ten het consulaat geschil met dirie kozakken. Deze bedreigden, hem met de bajoneten toen, de wach ter zich snel binnen' het hek van het consulaat terugtrok, vuurde een der kozakken door het hek en doodde, den Engelschman. De. Engelsche consul heeft zich hierover bij de Russische autori teiten beklaagd. De- „Voss. Ztg." vraagt of de be lofte, door d'e-n Czaar bij .bet uit breken van den oorlog in Zui-d- Afrika aan zijn grootmoeder afge legd1 om Engeland tijdens dien strijd1 geen verlegenheid te berei den dloor d'e1 regeering te Peters- burg vervallen wordt geacht, nu KoninginVictoria gestorven is en de oom van den Czaar d'e-n troon van Engeland bestegen heeft. ■Of zouden de wenschen der Rus^ sische regeering nog sterker zijn dan de absolute wil van den Czaar. Buitenlandsch Nieuws. Russen en Engelschen in China. De toestand is te Tientsin- onver anderd. Beid© partijen onthouden zich van iedere openlijke daad' van vijandschap. Met inbegrip van de Welsh fuseliers is het aantal blan ken Engelsche troepen, dat te Tien tsin beschikbaar is, ongeveer 1000 man. De Russische troepenmacht is niet sterk. In het Hoogerhuis deelde lord Lansdowne mede., dat Rusland het vcoorstel deed, dat door Engeland is aangenomen, om de respectieve troepen terug te, trekken van het be twiste gebied bij Tientsin, onder de leiding van graaf Wald'ersee. Alles wat betreft de eigendoms rechten zal overgelaten worden aan het onderzoek door de beide regee ringen. Als gevolg van een bespreking, d-ie door graaf Waldersee werd' bij gewoond;, besloten de Engelsche generaal Barrow en de- Russische generaal Wogack dat d'e Engelsche en Russische troepen hedenmorgen te 5 uur zullen worden terugge trokken van het bestreden gebied te Tientsin, en dat de werkzaam heden aan de zijlijn van den spoor weg zullen worden gestaakt, tot dat de quaestie langs d'iplomatie- ken weg is geregeld. Algemeen© berichten. Het lijkt schier alsof geen Bul gaar in Macedonië zijn vrijheid meer zeker is, want de Tu-rksohe autoriteiten leggen de hand op iedereen, dien zij' vatten, willen en brengen de -evangenen in de ker kers van Sailoniki. Chair Ed'din bey, command'an/t der gendarmerie te Saloniki, is naar Konstantinopel vertrokken, vermoedelijk om daar als afgezant van dien krijgsraad mondelinge orders te krijgen,, wat er niet de gevangenen mo-et wor den uitgericht. De rechter van instructie, Ma- zhar bey, trekt met groote streng heid1 't vi'lajet door en- laat iedereen, grijpen, op wien, eenige verdenking rust. Vooral in d'e steden Seres en Gjevgelu moet. een werkelijk ter rorisme heerschen. Ook in d'e bei de andere Macedonische vilajiets, Monastic en Uskub, worden de Bulgaren vervolgd'. Op het gerucht, dat zij' tegen den spoorweg een aan slag beramen, zijn de gewichtige punten aan de lijn en de- aamgren zeud'e dorpen-, zeker tot kwelling van de- bevolking, door sterke mi litaire detachementen bezet. De Keizer is over het gebeurde te Bremen in zijn paleis als getui ge gehoord. Volgens het Duitsohe wetboek van strafvordering, moet de Keizer als hoofd van een staat in zijn woning gehoord worden. Hij legt den getuige-eed niet mon deling af, maar onderteekent een voudig de formule van. den eed. Het protocol over het verhoor van d-en Keizer moet ter terechtzittine waarop die monarch niet gedagvaard wordt, voorgelezen worden. De Landdag van Koburg heeft den, vrijzinnigen burgemeester Lie- betrau tot voorzitter en den sociaal democraat Bock tot onder-voorzitr ter gekozen. Ook in de commissies zijn een aantal sociaal-democraten benoemd. De correspondent van d'e Fr.f. Ztg." te Petersburg seinde den 19en Vel:e van' de Zondag in hech tenis genomen mannelijke en; vrou welijke studenten zijn gisteren door d'e politie uit d'e residentie gezet. De groote gesloten wagens van de politie brachten Maandae- tot laat in den avond' honderden naar het Nikolaj-station. Het insti- stuut voor wegbouwkundige in genieurs is Maandag gesloten. Bij na 700 studenten hadden die-n da"- eerst in het instituut een vergade ring- ""©houden, besloten het be zoek van de colleges te staken en dit besluit aan den' directeur Gers- sewanof medegedeeld'. Deze rnaak- t toen bekend d'at het instituut ge sloten werd. De studenten hebben 400 roebels bijeengebracht voor hun gearresteerde makkersook de directeur gaf voor dit doel een som gelds. De professoren van de universi teit hebben ambtelijk bericht ge kregen d'at Zondag tien studenten van de universiteit vedood ziin. Verder moeten nog drie anderen, waarvan een meisje, aan hun won den bezweken zijn. De Belgische Koning heeft erg de griep. Dokter Thiriar is om twee uur aan het paleis ontboden. Men weet nog niet, of de Koning den nieuwen gezant van het Duitsche Rijk, tot wiens eere er een gala diner op het paleis moest plaats hebben, zal kunnen ontvangen. Stadsnieuws Haarlem, 22 Maart 1901. Teyler. Voor een talrijk auditorium trad Woensdagavond in de gehoorzaal van reyler's stichting als spreker op de heer Dr. L. Bleekrode van 's-Graven- hage, een natuurkundige van grooten naam, doch een zeer onverstaanbaar spreker. Veel ging hierdoor van zijn voordracht verloren, hetgeen zeer te betreuren was. Tot taak had spr. zich gesteld den weg te bespreken, die de wetenschap gedurende de laatste j, ren doorloopen had ten opzichte der lichtverschij nselen. Na met de Geislersche buizen, waar in verdund gas, door in contactbren- ging met een electrischeai stroom, te hebben aangetoond hoe de wetenschap op het gebied der lichtstralen in den tijd van Geisler tot Crooke is vooruit gegaan, zette spr. uiteen hoe Röntgen t.ot de ontdekking van zijn stralen was gekomen, om vervolgens de meest be kende verschijnselen der Röntgen-slra- len te "schetsen. De voornaamste eigenschappen zijn, dat deze stralen eene scheikundige werking uitoefenen of beter gezegd eene reduceerende werking; en dat zij de lucht electrisch vrij maken. Een groot verschil bestaat in het doordrin gend vermogen. Door enkele stoffen dringen zij gemakkelijk door; door an dere niet. Na de uitvinding der Rönt- gen-stralen, heeft men proeven geno men om te zien of ook op andere wijze dan door buizen en het toevoeren van electrischen stroom stralen te verkrij gen waren en heeft men tot resultaat gekregen dat door scheikundige stof fen dezelfde werking kan ontstaan. Vervolgens behandelde spr. de ver schijnselen van deze zg. Radio-actieve stoffen, die lichtstralen uitzenden, na dat de stoffen door licht zijn bestraald. Lang bleef spr. stilstaan bij de Urani- umstralen, die feitelijk het eerst door Dr. Lobon te Parijs werden ontdekt, en door deze de zwarte stralen genoemd. Prof. Recquerel heeft deze stralen na der bestudeerd en ze teruggevonden in het uranium-metaal. Ook zijn er nog andere scheikundige stoffen, die onge veer dezelfde verschijnselen bezitten om lichtstralen te voorschijn te roepen, als de Röntgen-stralen. Met uitstekend geslaagde proeven werd de voordracht verduidelijkt. De Intendant in de stelling van Am sterdam zal op Donderdag 4 April a.s. des middags ten 12 ure, te zijnen bu- reele Oosterpark no. 46, in het openbaar aanbesteden de levering van 40.000 «Kilogr. harde en 40.000 Kilogram zachte tarwe, ten behoeve van de militaire bakkerij te Amsterdam. Op Donderdag 11 April a.s. 's mor gens 11 uur zal door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland ter pro vinciale girffie worden aanbesteed het verbeteren van. hoofd VI vóór de Pet- temer zeewering, behoorende tot de Rijkszeewerken in deze provincie. Ra ming f 10.000. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. (Zitting van 21 Maart 1901). Vervolg). H. Kwakman, visschersknecht, had op den 21en Febr. te Volendam onder de gemeente Edam Alb. Pooren, opzet telijk met ■een klomp tegen het hoofd geslagen. De wijdgebroelcte heeren hadden twist gehad over het eigen domsrecht van schelpen, en ze zetten dit debat voort, voor de rechtbank, zoo dat de president tusschenbeide moest komen. Get. Poorer stelde de zaak, zoo als ze zich had toegedragen, zeer aan schouwelijk voor en verhief daarbij zijne stem, zoodanig dat af en toe een kalmeerend ,,St!" van de rechters, aan zijn woordenvloed paal en perk moest stellen. Het O. M. eischte tegen bekl. wegens mishandeling eene geldboete van f 10 subs. 10 dagen hechtenis. H. J. Lagerweg stond terecht ter zake dat hij op den 7en Febr. 1901 on der de gemeente Zaandam opzettelijk noodeloos wreedaardi" eenige paar den had geschopt en geslagen, zoodat de dieren schichtig werden. Tevens had hij bij die gelegenheid den agent van politie en onbezoldigd rijksveld wachter H. J. Bennink, aangegrepen en gestompt. Het O. M. eischte 14 da gen gevangenisstraf. Haarlemsch Muziekkorps. A., toont zich in zijn verslag over de uitvoering van Melosophia in het „Leid- sche Dagblad" zeer ingenomen met het orkest van Kriens, dat daaraan mede werkte. Hij schrijft o. a.: ,,Het heeft mij ge troffen dat de eerste violen bv. zulk een beschaafden klank ontwikkelden, dat de hoorns zoo mooi klonken, dat de techniek over 't algemeen zeer vol doende was. Minder mooi vond ik de cello's, eude bóuten blaasinstrumenten (de fluit zonder ik uit). Ook zal men niet ontkennen, dat de klank van het geheel veelal edeler, minder droog en eentonig had kunnen zijn. Doch, men kan zijn eischen wel altijd Concertge bouw-hoog stellen! Werkelijk, alles sa mengenomen heeft het orkest zijn lang niet onbelangrijke partij uitstekend vervuld; voor die praestatie danken we niet slechts den dirigent van dit con cert, doch ook den talentvollen Kriens, door wien het orkest zich zoo voorspoe dig heeft ontwikkeld en wiens naam daarmee dan ook onafscheidelijk is verbonden". Donderdag is alhier door de erebr. Wit kamp de eerste spinazie aan de groen temarkt gebracht en opgekocht door J. II. Verhoog, Botermarkt no. 1. Dat is veertien dagen later dan het vorige jaar. Het, Panorama in de Spekstraat. Niets is bestendig op 't ondier maansche. Ook een heeldenreek? van een panorama niet, dat de ge won e orde van zaken volgt. Zoo hebben we in 't panorama een paar dagen geledien de kiikjes van die Parïjsche tientoonstelling be wonderd de reproducties van 't negentiende-eeuwsch monument van 't menschelijk kunnen. En nu zien we wat andiers. Nu zien we d'e overweldigende macht van het Italiaansch berglandschap en die pogingen d'er kleine inen- schen in het worstelen tegen ijs blokken en gletschieirs, bergkloven en sneeuwtop en. Thans geeft het panorama te zien een serie van vijftig beelden, te zamen vormend' eon reis door Sa- voye en een bestijging van den Montblanc. Zoo zien we van alle kanten den Bossom-G1 et-scherwoeste, machtig grootsche berggezichten,voorsteltira gen van gletsehervorming en ijsfor- matiie, lieve Italiaansche bergdor pen en vriendelijke dalen, en ver rukkelijke vergezichten). Ook bij deze stereogrammen tref* de scherpheid en duidelijkheid. Zoo'n reis op een stoeltje in een vriendelijk vertrek voor twee kijk- glaasjes is hoogst interessant, boei end en leerzaam. Het panorama wordt druk be zocht, werd' ons verteld. En d'it is geen wonder. Heb is inderdaad prachtig. De resteeren- de dag dezer week blijft nog ten voordeele van „Weldadigheid naar Vermogen." Ned. Tooneel. Men schrijft ons De première van „Historisch Kas teel". die wij Woensdag in dien Stadsschouwburg te Amsterdam mochten bijwonen maakte on d'er de talrijke aanwezigen een goeden indruk en werd' zeer levendig toe gejuicht. In uw blad1 van Woensdag werd reeds het een of ander over dit Feuilleton. Vrij bewerkt tiaar het duitsch. 14) Vrouwen hebben .in den be ginne immers altijd wat bijzonders met elkaar te bepraten, had de dok ter in zich zeiven gezegdi, en zich daarom in een der hoeken van die huiskamer teruggetrokken. Maar toch daarom niet alleen Dit oogenblik had' hij ondier vrees en beven tegemoet gezien. Hij had1 niet, gelijk zijn. vrouw, den moed1 een vraag tot zijn dochter te richten. Maar toen nu de jonge vrouw, zijn eenige dochter, haar blozende wangen tegen! die zijne vlijde, en zij hem zoo hartelijk liefkoosde, toen werd. wat hij ge hoopt had), tot zekerheid. Zij is gelukkig, mompeldie hij, van die vreeselijke nachtmerrie be vrijd). en zij heeft mij lief.woeg de hij er bij en d'acht met blijmoe dig vertrouwen aan de tijden, die komen zouden, waarin hij behoef- te_zou kunnen, hebben aan de milde hand1 zijner dochter. Inderdaad Ook dlit, en dit niet het minst, ging door zijn hoofd. En toch was de dokter geen. slecht menscliNeen, hij was maar al leen. zoo goed en zoo' slecht, zoo zelfopofferend en zoo baatzuchtig als d'e halve - ja als bijna «de ge heele wereld. HOOFDSTUK XIV. Reinhard en. Dora waren sedert ruim een jaar getrouwd en alles ging schijnbaar zoo goedi als het maar gaan kon. Doch ook slechts schijnbaar! Somtijds was het mid dageten niet al te best uitgevallen. Mijnheer Reinhard legde dan zijn vork neer, nam zijn tandenstoker als haar man toch die leeiijke gewoonte eens kon afwennen en. zeide kortaf op de vraag Smaakt het u niet? Hebt ge al ge noeg? Dank je, ik heb genoeg! Zij keek hem dan uitvorschend aan., maar zij vond' altijd; dezelfde onbewegelijke uitdrukking in zijn gelaat. De verwij tingen volgden niet onmiddellijk. Hij zamelde op wat hij te gispen had en dieelde zijn aanmerkingen met fijne spel- deprikken uit. 't Was gisteren goed bij Mi- chelsen, begon Dora. Dat zou ik denken. De jonge vrouw is welopgevoedzij heeft wat geleerd, zij verstaat de kook kunst. Het woord verstaat werd met nadruk uitgesproken. Het wilde zooveel zeggen alsMaar gi.i. jonge gans, verstaat diie kunst niet. Slaat het in het huurcontract dat Lena de emmers altijd vlak vóór die trap moet zetten, zoodat een mensch zijn beenen breken zou of ontbreekt het je aan tijd om haar een punt onder het oog te brengen, dat ik al zoo dikwijls heb aangeroerd Neen, in het huurcontract staat het niet, antwoordde Dora, ging weg en schreide in de slaapkamer uit. En toch was zij niet sentimen teel van aard, zelfs niet prikkel baar meer, gelijk zij vroeger ge weest was. Dat had zij zich reeds op de hu welijksreis afgewend. Maar iets, zoo'n klein beetje pijn deed het haar toch aan 't hart, als haar man zoo droogweg zeid'e Nu, de partij van gisteren avond' was weer een1 rechte triomf voor je talenten. Niets, niets was in orde. Beneden brandde nog niet eens de lamp toen de Franziussen kwamen, en zoo'n geschiede-nis als die met de pudding kan toch ook maar alleen jou overkomen. Eeuwige soeaerijen, eeuwige senti- mentaliteiten eeuwige verstrooid heid. d'aar ben. j;e sterk in En no" in iets anders? Nog in iets anders? Waar was de- dolk om hem het hart te door boren Zij wist wat het was, be knord te worden dat was bij haar ouders ook wel gebeurdhet was in drift geschied en het volgende oogenblik had) alles doen vergeten door onderworpenheid of een ver dubbelde hartelijkheid. Maar uit den grooten mond van d'ezen man moest zij alles nog lang achterna hooren als een gevolg van bereke ning het geschiedde met bewust zijn, met d'e bedoeling om haar te krenken. O, hoe haatte zij dezen mensch En. slechts uiterlijkheden, zulke nameliik, waardoor zijn ijdeil- heid gekwetst werd.1, bevitte, be schimpte. bespotte hij. En als het nog bij schimpen en vitten gebleven wareNeenhij leidde uit een vergissing, een fout, waaraan hij zich ergerdie, terstond de ongeschiktheid voor alles af. Zij kon niets goeds doen, volstrekt nietszij had niets dan gebreken I Getrouwe plichtsvervulling, huise lijkheid. vlijt, geduld, zedelijkheid en zachtmoed'ig'heid, alle deugden des harten golden bij hem niets I Slechts enkele keeren kwam da> apotheker tot, bezinning en betoon-' de zich wat vriendelijker. Wan neer men hem zijn vrouw benijd de, dan steeg haar waarde, waar van hij andiers geen flauw begrro had'. Hij wilde een vrouw hebben met welke, hij kon schitteren, die volstrekt geen attenties van hem verlangde, vooral niet die van een teedere oplettendheidvan wie hij evenwel iedere inschikkelijkheid, zelfs die voor zijn ïuimen, die on mogelijk te berekenen waren, eischte. Zij moest zijn huis in or de houden, iedere, minuut aan al zijn grillen voldoen, zijn verwen den smaak het lekkerste en beste voorzetten, en, ofschoon hij 's avonds meestal uit was, hem een aangenaam en gezellig tehuis bereiden. Hij wist niet, wat hij met haar praten zou had hij op ze keren dag gezegd. Zij stelde ner gens belang in. Zij sliep lichamelijk en geestelijk den ganschen dag. Het was ongelooflijk, zooals zij in haar nadeel veranderd was. Vroeger waart gij frisch, levendig, vol belangstelling voor alles, be minnelijk, opgewekt en voorko mend. thans, nog geen twee ja ren na ons huwelijk, zijt ge een oude wouw. Ge hebt u anders voorgedaan dan ge waart I Zoo sprak hij en verscheurde haar het hart en pijnigde haar dagelijks. En wie had met ruwe hand' ver nield wat haar vroeger sierde Kwam het dezen egoïst zonder hart ooit in de gedachte, dat de schoon ste bloem zonder zon. moet ver gaan. verwelken, en sterven? Be sproeide hij haar m de frissche bron der liefde, schonk hij haar warmte om te gedijen Hij eischte, dat zij met bloesems zou prijken en sneed in haar wortels, in haar stam, plukte haar bladeren af en zond haar zonder zon en licht de wereld in. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1