stuk medegedeelddaaraan is wei nig meer toe te voegen. Het stuk bevat alle elementen om het een blijvertje te doen zijn. Het is vroolijk, opgewekt, met vele alleraardigste verwikkelingen die dikwijls zeer geestig worden opge lost en bovenal... het is een fatsoen lijk stuk. De leden van het Nederlandsch Tooneel spelen het met pleizier. Tourniaire kust dat het klapt en speelt in het derde bedrijf met me vrouw Van Ollefen een liefdestoo- neeltje dat het publiek doel- scha teren, Clous, de pseudo-d'ichter doet heel goecl en is meermalen zeer ge lukkig de wijze waarop hij "die moeilijke rol vervult, hem door zijn vriend1, den scheikundige, op de schouders gelegd, vooral in oogeii- blikkeii dat. zijn door de piilen van Amor wreed getroffen liart daar tegen in opstand komt, is bijzon der vermakelijk. Westerhoven, de: rijkgeworden knoopenfabrikant, ge moedelijk als altijd., Chrispijn en Holtrop men kan het hun aan zien. geven al hun talent ten beste, van het geheel. Mevrouw Korïaar van Dam overtrof zich zelve als Komische al te" terwijl juffrouw Rika Hoppen-, dartel als een vogel tje en heel lief, cog en hart be koort. De costumes van de diames Van Ollefen. Kley en Hopper, zijn zeer smaakvol en. elegantzij maakten hunne verschijning tot iets élégants, iets zeer gracieus. De première is goed, heel goed zelfs ontvangen. De Nieuwe Kerk. Wij vermeldden reeds vroeger, dat de bouw van een nieuwe Katholieke Kerk in het Schoterkwartier thans een voldongen feit geworden is. In den loop van de volgende week wordt ze bij uïtnoodiging aanbesteed. Intusschen geschiedt de bouw niet op die wijze, als men aanvankelijk wel gewenscht had. Reeds toen het Klever park pas ontworpen werd, had de Bin- nenl. Exploitatie-Maatschappij, die daarvan naar men weet eigenaresse is, zich voorgesteld dat de te bouwen kerk zou komen te liggen in de lengte-as van het park. Vergissen wij ons niet bijzonder, dan was dit ook de wenscb van het bestuur van de kerk op de Groenmarkt, waarvan de nieuwe kerk, naar men week een bijkerk worden zak Naar het schijnt zijn er bezwaren ge rezen tegen het vervullen van dien wensch bij de kerkelijke autoriteiten en wel omdat een gedeelte van het be schikbare terrein ligt over de oude grens van Haarlem en daardoor op het terrein van een andere parochie, namelijk die van Schoten. Op de tee- kening is dan ook de kerk met de bij- behoorende pastorie niet geteekend'1 vlak in de lengte-as van 't park, maar in een hoek van. het terrein en wel met het front naar de Ostadestraat gekeerd. Men kan bij den eeirten oogopslag zien dat deze ligging met het oog op de omgeving en op de kerk zelf, veel on gunstiger is, dan de aanvankelijk ge projecteerde: voor beide zou dus mogen worden gehoopt, dat de kerkelijke au toriteiten alsnog over het grensbe- zwaar zullen kunnen heenstappen. Vooral omdat de kerk een mooie lig ging waard is. Zij is in streng gothi- sche stijl gehouden, vertoont aan den voorgevel twee torens elk van 32 M. hoogte, waartusschen een toren op het' Kruis van de kerk van 20 M. Ook de zijgevel is zeer fraai opgelost. Het middenschip is 16 1/2 M. hoog, de altaarkapellen 13.70 M. De kerk is 58.5 M. lang en bijna 30 M. breed. Het verhoogde hoofdaltaar heeft zes treden, in de zijbeuken vindt men 2 kleine ka pellen, met afzonderlijken ingang. De pastorie is 17 bij 15 M. Het ge- heele terrein, dat voor den bouw is aan gekocht, bedraagt ruim 5000 M., waar van evenwel, naar uit bovengenoemde afmetingscijfers blijkt, bij de thans ge projecteerde ligging slechts een gedeel te zou worden benuttigd. Naar wij vernemen keert over het afgeloopen jaar de Hillegomsche Bank acht procent en de Lissesche Bank vijf procent dividend uit. Bloemondaal. Vergadering van den Raad der ge meente op Donderdag 21 Februari des namiddags ten half twee ure. Voorzit ter de Burgemeester. Afwezig de heer J. H. Bijvoet. Punt I. Tot onderwijzer wordt be noemd de heer E. II. Amelung, tijde lijk onderwijzer te Haarlem, op eene jaarwedde van f 600. Punt 2. In. behandeling komt de ver ordening betreffende de reinigingsbe lasting. De voorz. herinnert er aan, dat indertijd het oordeel van B. en W. was om de vuilnisbelt in de duinen aan te brengen. Wat het in werking treden betreft der verordening, zou spr. den datu mdaarvan op 1 Jan. 1902 bepa len. De heer Ter Hoffsteede acht het niet wenschelijk thans eene verorde ning vast te stellen, wanneer men niet weet, waar de vuilnisbelt zal komen. Spr. zou het derhalve beter vinden in beginsel te besluiten tot het aanleg gen van een vuilnisbelt em de verorde ning te behandelen wanneer de plaats der vuilnisbelt in geheime zitting is vastgesteld. De voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Wordt goedgekeurd. Punt 3. Het kohier schoolgeld wordt vastgesteld tot een bedrag van f 171.35; dat van de hondenbelasting tot een be drag van f 716. Punt 4. Daar de heer R. Verdegaal bedankt heeft voor zijne benoemimr tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wordt benoemd mej. C. M. Wirtz. Punt 5. Goedgekeurd wordt om eeni- ge betalingen te doen uit de post on voorziene uitgaven tot een bedrag van f 1395.64. Punt 6. Mededeellngen en ingeko men stukken. Ingekomen is een adres der II. IJ. S. M., waarin, bezwaar wordt gemaakt te gen het geopperde denkbeeld van 11. en W. om bij het aanleggen van dubbel spoor van de lijn Haarlem—Zandvoort, bij den spoorweg-overgang aan ion Bloemendaalschen weg, een viaduct te maken. B. en W. achtten dit noodzake lijk omdat het verkeer aldaar, bij aan leg van een grooten spoorweg veel ver traging zou ondervinden. De Raad van Toezicht op de spoorwegen stelt thans voor dat volgens haar de meest aanbe velenswaardige en minst kostbare op lossing zou zijn, dat de straatweg west waarts werd omgelegd tot ongeveer 100 meter ten Westen van het Station en het maliën van een overbrugging aldaar over den spoorweg. Zonder ee- nige wijziging van den spoorwe^ of be langrijke ophooging van het terrein, kan deze overbrugging worden ge maakt. De kosten van dit werk worden geraamd op f 30,000, henevens dei ont- eigeningskosten van enkele gebouwen, waarvoor eene gemeentelijke bijdrage wordt gevraagd. Afgescheiden van de kosten acht de heer Ter Hoffsteede het plan in geen geval aannemenswaardig, met het oog op den te grooten omweg die daardoor gemaakt wordt Besloten werd te berichten aan den Raad van toezicht, dat de Raad zich niet met het voorgestelde plan kan ver- eenigen. Goedgekeurd wordt een verzoek van de wed. Vogels, om het tuintje voor; het Raadhuis weder voor f 10 te mogen inhuren. B. en W. stellen voor op een adres der afd. Overveen en Bloemendaal der Ned. Vereeniging voor Bloembollen cultuur, om voor de tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen in 1902 te houden, eene bijdrage te geven, f 100 subsidie toe te staan. De heer A. Roozen Jr. wenscht dit bedrag op f 150 te bepalen. Het laatste geamendeerde voorstel in stemming ge bracht wordt aangenomen; tegen stem de de heer Bispinck. Ingekomen is een verzoek van den heer C. de Waard, eigenaar van het hotel Welgelegen, in de Zomerzorger- laan, om grenzend aan zijn hotel een kegelbaan te mogen bijbouwen. s De voorz. herinnerde aan een vroe ger besluit in een dergelijke zaak. en meende dat eerst moest worden uit gemaakt of de Zomerzorgerlaan tot de bebouwde of onbebouwde buurt moest worden gerekend. Bij stemmin" werd met 6 tegen 3 stemmen bepaald dat het geen bebouwde buurt was. Door dit besluit moet adressant nu opnieuw een adres indienen om afwijking der po litieverordening te verzoeken. Daarna gaat de Raad in geheime zitting over ter behandeling van een plan tot verbouwing der school te Bloe- ^mendaal en tot het bepalen der plaats voor de vuilnisbelt. Heemstede. De blanco verzoekschriften tot beko ming van jacht- en vischacten zijn ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijg baar gesteld. Uit een schuur staande op de bui tenplaats Zuiderhout zijn vier visch-; netten ontvreemd; proces-verbaal is op gemaakt. Op de heden vastgestelde kiezerslijst komen 639 personen voor; die voor 1900 bevatte er 606. Hillegom. Bij de heden gehouden stemming in de Ned. Herv. Kerk bleek, dat in het vervolg de bevoegdheid in zake kerk bestuur weer zal berusten bij den ker- keraad. Velsen. Voor de betrekking van doodgraver en wegwerker hebben zich aangemeld 57 sollicitanten. Den 3en April zal da zangvereeniging Hosanna alhier, in de kerk eene uit voering geven. IJmuiden. Op de schietbaan van het fort alhier bestaat voor kader-reservisten, mili ciens met groot verlof en alle mannel ii- ke ingezetenen van 1624 jaren, die niet onder de wapenen zijn mits zij deelnemen of deelgenomen hebben aan het voorbereidend militair onderricht in de maanden Mei en Augustus van 127 uur en in de maanden Juni en Juli van 128 uur, gelegenheid om zich te oefenen in het schieten. Haarlemmer li eüe en Spaarn- wcu&e. Tot voorzitter van het bestuur van den Vijfhuizerpolder is gekozen de heer Jhr. W. Ph. Teding van Berkhout te: Haarlem. De heer A. W. Bronsveld, secretaris dezer gemeente is als zoodanig be noemd te Bussurn. Haarlemmermeer. In 't begin van Mei a.s. zal de kapi tale boerderij „Aalst", gelegen aan den Sloterweg J. J. te Haarlemmermeer, groot 51 H.A. uitmuntend wei- en bouw land in publieke veiling gebracht wor den. Het schoolgeld der Xle openbare la gere scholen te Haarlemmermeer, beeft aan de gemeente opgebracht voor 1900 7726. Het schoolgeld bedraagt 10 en 20 cent per week. De rijkssubsidie heeft over dat tijd vak bedragen 8458. Naar de Herv. gemeente te Ter Heyde is beroepen de heer P. N. Gijsman Jr. te Aalsmeer. De mazelen heerschen te Aalsmeer in vrij hevige mate. Tengevolge dier ziek te, hebben reeds eenige sterfgevallen plaats gehad. Beverwij In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van Stale afdeeling. voor de geschillen van be stuur, is door Staatsraad Asser rap port uitgebracht in zake het. beroep van Jacob Bakker te Beverwijk, tegen de uitspraak van Ged. Staten van Noord- Holland, tot handhaving van de aan wijzing tot den dienst hij de militie van zijn zoon Johannes Cornelis, lole- ling van 1901. De lvon. beslissing volgt later. Een slagersknecht had dezer dagei het ongeluk bij het slachten aan de conservenfabriek door het uitglijden van het mes in zijn hand te snijden, zoodat vier vingers zoo goed als afge sneden werden. Door Dr. Schuit werd liet eerste1 verband gelegd. Alhier is opgericht een spaarkas, hoofdzakelijk door personeel van de stoomboot-onderneming „Tuinders Wèlvaren." President van de vereeni ging is de heer G. Sterken; op de sta tuten zal de koninklijke goedkeuring gewaagd worden ter verkrijging van rechtspersoonlijkheid. Door een inwoner dezer gemeente is wederom bij de politik aangifte g&- daan van ontvreemding van lood en zink. Alhoewel reeds dikwijls daders gevat zijn, houden dergelijke diefstal len maar steeds aan. Te Uitgeest is in den ouderdom van 70 jaar overleden de heer A. van Nie- nes burgemeester dier gemeente. De overledene was een eerlijk en recht schapen man, wiens heengaan door zeer velen betreurd zal worden. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Het debat over de Woningwet be woog zich gisteren bij de behandeling der artikelen 7 en 8 op staatsrechtelijk gebied en een vrij groot aantal amen dementen maakten het volgen daar van niet gemakkelijk. Intusschen wer den eenige daarvan geécarteerd of, als verbeteringen van de strekking en de redactie der artikelen, overgenomen. Dezie beide artikelen betreffen de goedkeuring, door Ged. Staten van de ingevolge deze wet genomen besluiten of gemaakte verordeningen en de be voegdheid van Ged. Staten om zeiven zoodanige verordeningen vast te stel len wanneer het gemeentebestuur in gebreke blijft gedurende de 2 janen aan de bepalingen der wet te voldoen. De Minister had nog aan art. 8 de bepaling toegevoegd, dat de door Ged. Staten, vastgestelde verordeningen worden afgekondigd met inachtne ming van de regelen, bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen. De belangrijkste amendementen wa ren de volgende: De heeren Van Asch van Wijck (Ede), De Waal Malefijt erx Van de Velde stelden voor in art. 7 in te voegen: „Van dit besluit (van Ged. Staten waarbij de goedkeuring op een ver ordening wordt geweigerd) kan de Gemeenteraad binnen 30 dagen, te re kenen van de dagteekening der be slissing van Ged. Staten, bij Ons voorziening vragen. Art. 201 der Ge meentewet is ten de-ze van toepassing." De heer De Savornin Lohman stelde voor in. plaats van de artt. 7 en 8 te lezen: „De besluiten tot vaststelling aan vulling, wijziging of intrekking van de in art. 1 bedoelde voorschriften worden binnen tweemaal 24 uren na de vaststelling meegedeeld aan Ged. Staten, en-kunnen door Ons, zoover zij met de wetten of het algemeen belang strijden, worden geschorst ofvernie- tigd. 2. De Gemeenteraad is bevoegd de door Ged. Staten vasl'gestalde voor schriften te wijzigen of in te trekken. De heer Kuyper stelde voor het art, 8 te lezen: „Indien binnen twee' jaren na het in werking treden van deze wet geen voor schriften als bedoeld in art. 1 en goed gekeurd overeenkomstig art. 7 tot stand zijn gekomen, wijst een wet het gezag aan, dat voor de naleving van deze wet het gemeentebestuur vervangt; re gelt zooveel noodig dë bevoegdheid van dat gezag; en bepaalt hoe uit de gemeentekas de noodige gelden te zij ner beschikking komen." Van deze amendementen waren de beide laatsten weder de belangrijkste, wegens principieel verschil met het stelsel der regeering, dat aan. Gedep. Staten de macht gaf om zich in de plaats te stellen van onwillige ge meenteraden. De heeren Lohman en Kuyper za gen beiden in het systeem der Reg. een inbreuk op de autonomie der gemeen ten. De eerste wilde de gewone re gelen van goedkeuring der verorde ning volgen en de in zijn stelsel door Ged. Staten, in de plaats der gemeen teraden, vastgestelde verordeningen, zouden weder door de raden kunnen gewijzigd of ingetrokken worden, wat, volgens den Min., op een schijnrege- ling zou nederkomen. Bovendien, als er geen verplichting voor Ged. Staten was, zouden deze ook kunnen nalaten ■wat da geme^nteradlen niet wilden doen en dan zouden er in het geheel geen verordeningen komen, terwijl de wet in elke gemeente een verordening eischt. De heer Kuyper wildo voor elk spe ciaal geval een macht aanwijzen die den onwilligen raad zou vervangen maar die macht, zeide de Min., die zelfs de vrije beschikking zou krijgen over de gemeentekas, zou de autono mie der gemeenten totaal te niet doen. Tegenover het verzet van den Mi nister en diat d<jr Commissie van Rapp. eindigden de beide heeren met hun amendementen in te trekken. Aangenomen werd een amendement van de socialisten om den gezondheids raad het recht van hooger beroep te geven tegen de besluiten van Ged. Sta ten en aangenomen werd ook het amen- denienii-Van Asch van Wijck c. s. waarvan de bedoeling duidelijk is. Art- 7 werd goedgekeurd' met 77 te gen 7, art. 8 met 65 tegen 17 stemmen. Men is nu genaderd tot het tegen gaan der overbevolking van woningen. Heden 11 uur voortzetting. G. Jr. De installatie van Prins Hendrik. De weg van het paleis in het Lange Voorhof tot aan het Binnenhof te 's-Gra- venhago was Donderdag gedurende een gedeelte van den voormiddag af gezet door de politie, die ook bijna het geheele plein van het stadhouderlijk kwartier vrijhield, in afwachting dat H. M. de Koningin en Haar Gemaal aan de vergaderzaal van den Raad van State zouden aankomen. Aan de zuid zijde van het Binnenhof, voor het pu bliek vrijgelaten, bewogen zich vele toeschouwers en nieuwsgierigen in liet lentezonnetje, dat nog eenige verkwik king schonk in den ijzigen windstroom Overigens in deze wijk der hooge staatslichamen niets buitengewoons, dan alleen, dat de militaire wacht, in zittingstijd dienst doende in het gebouw der Tweede Kamer, buiten in groot te nue in het geweer stofid. II. M. en Z. K. H. gezeten in een li vreirijtuig met rooden bok, stapten even 11 1/2 uur aan den vleugel af, die voert naar de vergaderzaal van den ministerraad, gevolgd door jhr. van Pabst van Bingerden, kamerheer: rit meester jhr. van Tets, adjudant van H. M. en den luit. t. z. lekL Zegers Rijser, adjudant van den Prins. Aan den in gang der vestibule werd" het konink lijk echtpaar ontvangen door de naar rang van benoeming oudste staatsra den mr. Heydenrijck etn jhr. mr. van Humalda van Eysinga, in commissie met den waarnemenden secretaris van den Raad van State mr. A. J. graaf van Randwijck, daartoe benoemd. In de vestibule waren mede twee schildwachten geplaatst. H. M. droeg een donkergroen pluche kleed, de Prins de kleine tenue van schout-bij-nacht- Zij werden, verge zeld van de commissie, door de anti chambre van den ministerraad geleid naar 's Raads groote vergaderzaal, al waar alle leden van het hooge staats college, behalve de staatsraden gene raal Den Beer Poortugael en mr. Molt- zer, die om gezondheidsredenen bui tenslands zijn, zoomede de referenda- rissen uitgenomen baron de Vos van Steenwijk,en de commiezen van staat vereenigd waren. Onmiddellijk nam de eigenaardige plechtigheid der instal latie van den Prins der Nederlanden, die met adviseerende stem zitting ge kregen heeft in den Raad, onder lei ding van H. M. als voorzitster van het staatslichaam, een aanvang. Nadat de Koningin den presid'ialen stoel ingenomen bad en de overige le den plaats genomen hadden, opende II. M. de vergadering en installeerde Haar Gemaal met eene aanspraak. De geïnstalleerde beantwoordde deze rede. Uit naam van den Raad wenschte daarna de vice-president jhr. mr. Scho- rer H. M. de Koningin en Z. K. H. ge luk met hun eerste verschijning in den Raad van State. Te 11.50 was de plechtigheid geëin digd en keerden H. M. en Z. K. H., met hetzelfde ceremonieel tot aan den in gang van het gebouw uitgeleid, naar het paleis terug, eerbiedig begroet door de menigte die langs den weg was ge schaard. Onmiddellijk na het vertrek werd het Binnenhof aan het verkeer teruggegeven. Transvaal er» Onanie-Vrijstaat In eene Woensdagavond te Amster dam gehouden bijeenkomst van het Christelijk Nationaal Boeren-comité deelde de penningmeester, de heer I. C. Welisz Jr., mede dat het comité van 1 Nov. 1899 tot 14 Februari 1901 had ontvangen f 61,484.87, behalve al de andere giften in natura. De uitgaven hadden bedragen 33,837.64, zoodat bij de overdracht der kas aan de nieu we vereeniging, een saldo bestond van f 27,647.23. De nieuwe vereeniging on dervindt reeds den steun van velen, zij ontving reeds f 4500 en telt te Am sterdam reeds over de 200 leden. „Al zijn de fondsen dus nog niet uitge put," dus besloot de penningmeester, „toch is steun altijd door noodig, om dat telkens m telkens weer steun moet worden verleend." De heer R. C. Verweyck, secretaris, schetste in breede trekken de werk zaamheden van het comité en wat ten bate der Afrikaansche broeders be reikt is. Hij wees er op dat dank veler steun kisten vol bouffanten en polsmofjes aan de Boeren in het veld konden ge zonden worden. „In al die gaven," zei- de spreker, „lag zoovele liefde, zoo veel toewijding. Daar was werk bij uit rijke salons, daar was ook werk bij uit de keuken. Als Engeland 't kon wetenl Wij hebben met die zendingen leelijk de neutraliteit geschonden, want wij hebben door die gaven de banden der dappere strijders kunnen verwarmen!" Daarna vertelde spr. dat het comité, dikwerf ook in samenwerking met de Ned. Zuïd-Afrikaansche Vereeniging en het Nederl. Comité voor Transvaal, veler nood had gelenigd en het comité had alle reden om dankbaar te zijn voor den ontvangen steun. Ten slotte sprak een der Afrikaan- ders uit het Tehuis, de heer Van de Wal, een kort, eenvoudig woord, een woord, waarin hij vol dankbaarheid getuigde van hetgeen voor de uit Afri ka verdrevenen in ons land was ge daan. „Kwam ik hier aan alleen, als vreemedling," zeide hij, „den dag daarna, toen ik in het Afrikaander- Tehuis kwam, was ik niet alleen was ik geen. vreemdeling meer. Nooit had ik mij kunnen droomen dat zulle een stichting voor ons te Amsterdam zqu bestaan." Spr. zeide dat het volk van Zuid-AMka nooit, zal kunnen vergeten al hetgeen Holland voor de menschen van Zuid-Afrika heeft gedaan; de wij ze, waarop de Hollanders met de zaak der Afrikaanders medeleven, heeft spr. steeds dliepf getroffen en, zeide hij: „eenmaal zal de dag aanbreken dat het Bijbelwoordliet is zaliger ie geven clan te ontvangen, aan u be waarheid zal worden. In al hetgeen hier voor ons gedaan wordt, zien wij de hand van onzen God." Op de vraag: wat zal van dit alles het einde zijn'? antwoordde spreker: „Ik heb in al deze maanden slechts twee uur getwijfeld; dit was op 7 Maart 1900, toen ik cle paniek zag bij Moddexrivier. Doch bij die twee uur twijfel is het gebleven. Sedert is ons volk nog niet verplet; Gods hand is met ons en het geeft ons volk de kracht moed te houden. Wij gelooven: God zal zorgen" Diefstal en sociaal-democratie Indertijd werd melding gemaakt van een voorstel, dat bij de afdeeling Leeu warden der Soc.-dem. Arbeiderspartij aanbangig was, om haren voorzitter te royeeren wegens zijn optreden als hoofdgetuige in een strafzaak. De „Bildtsche Courant" deelt nu me de, dat in deze zaak eene beslissing is genomen. De Bunje bedoelde voorzitter is hoofdconducteur bij de S. S. en ont- dekte, op een goeden morgen een goe derentrein rijdende, diefstal van goe deren in casu sterken drank door den remmer. Volgens eed en plicht deed de Bunje van dezen diefstal aan gifte, die de veroordeeling van den remmer tengevolge had. Dit optreden van De Bunje werd kwa lijk genomen door de afdeeling der S. D. A. P., die hem met 27 tegen 20 stem men en 3 blanco verwees naai* „de ach terste gelederen" en hem voor den tijd van 3 jaar niet verkiesbaar oordeelde voor een bestuursfunctie. Tevens werd er een motie aangenomen, waarbij de afdeeling als haar oordeel uitsprak dat De Bunje „zich als bestuurslid dei- coöperatieve bakkerij „Excelsior" moet terugtrekken." Daarmee wil de afdeeling toch niet zeggen, dat zij iemand, die zich verzet tegen diefstal, niet geschikt acht voor bestuurslid eener coöperatie? vraagt de Bildtsche Ct." Scheepsramp te Vlissingen Omtrent de aanvaring te Vlissingen meldt men nog: De Chemnitz liep de voor anker lig gende Tay aan, die onmiddellijk zonk. De noodsignalen, schieten, enz. wer den, hoe vreemd ook, niet door de wachthebbende roeiers van beide loodswezens te Vlissingen opgemerkt. Eerst Donderdagochtend, toen het reeds dag was, zag men het ongeval en een lijk in-den mast hangen. Een Bel gische roeiboot ging dei-waarts en haalde een 18jarige dood uit het want. De Chemnitz is opgevaren naar Ant werpen. Een geredde moet zic-h daar aan boord bevinden. De twee andere geredden, de stuurman en de kok, wei den per sleepboot te Vlissingen aange bracht. De omgekomenen zijn hetzij slapen de in hunne kooien verdronken of door koude gestorven. De nacht was helder. De „Tay" lag volgens beweren van deskundigen niet in hei vaarwater. Wel lagen nog een 5-tal booten op de reede aldaar voor anker. Van de „Tay" zijn alleen de masten zichtbaar. Mr. Vening Meinesz. In de Donderdag verschenen „Staats courant" is het bericht opeenomen. dat met 1 April a.s. aan mr. S. A. Vening Meinesz, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als burgemeester van Am sterdam, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. Een Husslscli monument. Uit Bergen wordt aan de „Alk. Ct." geschreven: Reeds lang bestond het plan b;; de Russische regeering alhier een monu ment te plaatsen ter herinnering aan de gesneuvelde Russen in den slag van Bergen 19 Sept. 1799. Nu schijnt het tot uitvoering te zullen komen. Er worden ten minste maatregelen p-eno- men, hoe het stuk graniet, dat later het monument moet vormen, en 7000 KG. weegt, van het kanaal naar onze gemeente het best vervoerd zal kun nen worden. Later zal het dan ge plaatst worden aan den weg naar Za- negeest. Rechtszaken. De Hogerlrais-zaab. In Januari 1.1. heeft mr. Z. van den Bergh de correspondentie gepubli ceerd, door hem gevoerd met den of ficier van justitie te 's Gravenhage over de' klaicht, den vorigen zomer door hem ingediend tegen Eeltje Rin- gia. Het laatste bescheid na acht maan den was: „de zaak is nog hangende". Den 4en Februari zond mr. v. d. B. naar hij aan het Hbld. schrijft kopie van de bedoelde correspondentie aan den minlister van justitie. Op 16 Febr. werd hem door den mi nister het volgende geantwoord: „Naar aanleiding van den inhoud der correspondentie van uwentwege met den betrokken officier van justi tie gevoerd, komt het mij voor, dat het thans ligt op den weg der belang hebbende partij gebruik te maken van de bevoegdheden haar in de artikelen 33 van het Wetboek van Strafvorde ring en 73 der wet R. O. toegekend." Deze artikelen openen de gelegen heid bij dë rechtbank beklag in te dienen oven het niet-v-ervolgen van strafbare feiten. De rechtbank kan dan de vervolging gelasten. Daarom wendde mr. v. d. B. zich met een request tot de Ilaagsche recht bank. Na vier weken niets te hebben ver nomen, liet hij iinfovmeeren. En nu bleefc dut de rechtbank het request had gesteld in handen van den offi cier van justitie, om verslag fe doen. En de officier kan daar v.: geen ge volg geven, omdat de Min mier de stuk ken heeft opgevraagd en ze niet heeft teruggestuurd. Het is zeer begrijpelijk zegt het blad dat mr. v. d. B. ongeduldig begint te worden en door openbaarheid aan deze trage handeling te geven, eindelijk een beslissing op de reeds zoo lang aanhangige klacht tracht uit te lokken. Letteren en Kunsi. Philippe Gille Te Parijs is na een langdurig- lij dien overleden de schrij ver en jour nalist Philippe Gille, sedert lan gen. tijd een der vaste medewerkers 'van. den „Figaro." Gille, cl ie in 1830 was geboren, is begonnen met. beeldhouwer te worden daarna kreeg hij een be trekking aan de prefectuur te Pa rijs en werd al spoedig journalist, er bij. Hij schreef ook gedichten en laatst o. a. een geschiedenis van Versailles, welke hem een zetel be zorgde in de Académie des Beaux- Arts. Hij schreef veel voor het too neel, ook wel alleen o. a. libretto's voor Bizet, Offenbach, Delibes, maar weer in samenwerking met Labiche, Meilhac, Gondinef. enz., o. a. Lakmé, Ma Camarade, Ma- noo enz. Daudet had' zijn Irnmor tel aan. hem opgedragen. Gille was officier van het Le gioen van Eer. Leger en Vloot. Opleidint? van adspirant- administrateurs. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar vier jongelingen bij de oplei ding van adspirant-administrateurs bij de Koninklijke Nederlandsche zee macht kunnen worden geplaatst- Voor toelating tot de opleiding wordt vereischt: lo. dat de jongeling Nederlander is; 2o. dat hij op den eersten Octubei dezes jaars reeds ten volle 17 jaren, doch nog niet 20 jaren oud zal zijn, al- zoo geboren is tusschen 1 October 1881 en 1 October 1884; 3o. dat hij in het bezit is van liet getuigschrift van het met goeden uit slag volbrachte examen A, bedoeld bij art. 59 der wet op het middelbaar on derwijs, of wel van dat voor het goed afgelegde eindexamen eener lioogere burgerschool met vijfjarigen cursus, en daarbij tevens het bewijs kan over leggen, dat hij bij bet examen voldoen de cijfers heeft verkregen voor de vak ken bedoeld sub d, g, h, en p van art. 17 der evengenoemde wet, alsmede voor de afdeeling, waartoe de vakken, vermeld sub 1, m, n en o van dit wets artikel behooren; 4o. dat hij bij militair-geneeskundig onderzoek geschikt is bevonden vooi den dienst bij de zeemacht. De plaatsing bij de opleiding zal af hangen van een vergelijkend examen tusschen de jongelingen, die aan de hiervoren gestelde eischen voldoen. In dien evenwel het aantal dier jongelin gen dat van de opengestelde plaatsen niet overtreft, worden zij zonder voor afgaand examen geplaatst. Voor de tweejarige opleiding aan boord van Hr. Ms. wachtschip t,e Am sterdam is verschuldigd een som van zeshonderd gulden, te betalen in vier termijnen, elk van honderd vijftig gul den. De eerste termijn verschijnt bij de komst aan de opleiding: de tweede op 1 April van het eerste studiejaar; de derde en vierde termijn verschijnen op 1 September en 1 April van het tweede studiejaar. Van het betalen der bedoeldie bijdra ge kan in bepaalde gevallen door H. M. de Koningin vrijstelling worden ver leend. Voor nadere bijzonderheden zie de „St. Ct." van Donderdag. Gemengd Nieuws. Een hypnotiseur. In Budapest is de vorige week een Italiaansch hypnotiseur, die een open bare séance gaf, er slecht afgekomen. Hij maakte twee jongelui in slaap, naar hij beweerde Hongaarsche stu denten, die geen woord Italiaansch verstonden en toch Italiaansehe lied jes zouden zingen. En dat deden ze ook uitstekend. Maar tegelijk riep een kinderstem uit de parterre: „Dat zijn Italiaansehe studenten die er voor be taald worden." Groote opschudding ontstond en eerst na een half uur kon de voorstelling hervat worden. Toen zouden o.a. 8 personen tegelijk onder den invloed van den hypnotiseur ge bracht worden. Maar wederom klonk de kinderstem: „Zij zijn alle acht be taald, elk heeft 3 kronen gekregen en zij studeeren het eiken ochtend in de... straat No. zooveel, in!" Nu was het publiek niet meer te houden. Er ont stond een vechtpartij tusschen de Ita lianen en de Hongaren en de hypnoti seur koos het hazenpad. Een ramp. Te Sainb-Denis op Réunion is de vorige maandi een. vreeselijk onge luk gebeurd1. Een rum fabriek ge raakte in brand), waarbij 150.000 liter rum in vlam werden: gezet en de eigenaar geen tijd had zich te redden. Zijn beide dochters trach ten door de vlammen heen hem te hulp te komen, maar te vergeefs. Zij konden slechts met moeite door eenige negers uit den gloed' worden gehaald, maai' hadden zoo zware wonden gekregen dat zij weldra' bezweken. Nog 6 andere personen zijn bij deze ramp omgekomen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2