Eerste Nedertandsche Fabriek P. L Engelenberg, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 CT. PER REGEL. van Kunstbloemen. JSL xi. e £jr si* ra. gjr 8. "Wegens verplaatsing naar Barteljorisstraat No. 23 GROOTE OPRUIMING van Fantasie-, Salon- en Makarfc Bou- quetten tegen veel verminderde prijzen. Prachtige Makart Bou- quetten vo^r Schoorsteen-Versie ring, per paar van af ƒ0.60, ƒ0.80, ƒ1.20, ƒ2.enz. ANEGANG No 8. Vervolg Stadsnieuws. Li chtfabrieken. Door den heer W. Huygens, Inge nieur der firma Siemens Halske te Berlijn is het volgende adres bij den Raad ingediend: Aan den Gemeenteraad van Haarlem, geeft met verschuldigden eerbied te kennen W. Huijgens, Chef-Ingenieur van de fi|*ma Siemens Halske, te 's Gravenhage; dat hij mot leedwezen kennis geno men heeft van een open brief van de hand van den heer Dufour, Onder-di recteur der Haarlemsche Machine-fa briek, Agent der firma Schuckert Co. te Nürnberg aan Uwen Gemeente raad gericht, dat hij den inhoud van dit geschrift, waarin niet alleen zijne firma, doch ook de Raadscommissie voor de Licht fabrieken, de gemeentelijke Directeur en diens Adviseur wordien ver dacht gemaakt, niet wenscht te weer leggen, daar het feit, dat de daarin vervatte/ besohuAdiigingen eerst ge maakt werden, nadat naar aanleiding van het rapport van den Heer Doyer principieel besloten was de levering der electrische inrichting der gemeen telijke Centrale aan de firma Siemens Halske op te dtfagen, voldoende voor zichzelf spreekt, dat het argument als zoude de Haar lemsche Machine-fabriek ten deze op treden als specifiek Hollandsche fir ma valsch is .aangezien deze fabriek weliswaar voor zoover hare ijzercon structies betreft, een zuiver Holland sche is, echter in het onderhavige ge val, waar het eene electrische levering betreft, officieel vertegenwoordiger is van de electriciteits firma Schuckert Co. te Nürnberg en evengoed als de tinna Siemens Halske Ijare dyna- mo's Zusatzmachines, accumulatoren, kabels, meetapparaten, booglampen en overige geleidingen uit het buiten land moet betrekken en dat Adressant de Haarlemsche Machinefabriek tart aan te toonen, dat zij van de geheele voor Haarlem benoodigde electrische machinerie in staat is meer dan ten hoogste een bedrag van f 10,000.— hare eigen fabriek te vervaardigen, een bedrag in verhouding tot de geheele levering zoo gering, dat deze firma zich met het oog daarop niet mag beroepen deze op te treden voor en namens Nederlandsche industrie Dat verder de bij den bouw der elec trische Centrale te verwerken arbeids- i o on en zoowel bij opdracht van het ;*k aan de firma Siemens en Halske as aan de Haarlemsche Machinefa briek ten bate komen van Haarlem sche werklieden, alangezien voor de inrichting ieener dergeilijke Centrale door de firma Siemens Halske een bouwingenieur en slechts een of twee hoofdmonteurs uBt, Berlijn worden gezonden, terwijl alle verdere benoo digde metaalwerkerstimmerlie den, metselaars, grondwerkers en an dere ambachtslieden uit den aard der zaak door de firma Siemen Halske evengoed ini Haarlem zelf moeten worden aangesteld uit den Haarlem sehen ambachtstand. Dat hij herhaalt, dat voor den ei genlijken bouw der machinerie de arbeidsloonan bij bestelling aan de eene of de andere firma toch in het buitenland zullen worden verwerkt, en *#at. hij mitscBien van meenilng is, dat de in Uwe gemeente op touw ge zette beweging berust op eene onware voorspiegeling, eene speculatie op de onbekendheid van het publiek met den waren toestand. Redenen waarom adressant Uwen Raad verzoekt de levering der Cen trale overeenkomstig het rapport van den Ingenieur Doyer, wiens onpartij digheid door de Haarlemsche Ma chinefabriek tot op het oogenhlik, dat. de dnhoud van het rapport bekend werd, evenmin als door Adressant in twijfel werd getrokken, aan de firma Siemens Halske op te dragen, als hebbende deze firma ten deze het voor de gemeelde Haarlem het meest geschikte project ingediend. Hetwelk doende, enz. Heit hüerop Ingediende adres v&n den heer Dufour luidt als volgt: Aan de heeren leden van den Gemeentenraad van Haar. lom. M. H. Naar aanleiding vani het request door den heer W. Huygens aan den Raad Uwer Gemeente gericht, neemt do ondergeteekende de vrijheid U als nog met het volgende in kennis te moeten stellen: De Haarlemsche Machinefabriek is vertegenwoordiger der „Electricitüis- Actien Gesellschaft" vorm. Schuckert Co. te Nürnberg in dier voege, dat zij verplicht is zulke machines en toestellen als zij niet zelf bouwt, van deze firma te betrekken. Van het vertegenwoordigingsver- drag tusschen de firma Schuckert en do Haarlemsche/ Machinefabriek is echter de bouw van Centraal-stations uitdrukkelijk uitgesloten. In deze is zoowel de firma Schuckert als de Haarlemsche Machinefabriek geheel vrij en kan Schuckert zelfs eigen bu reaux (zooals trouwens ook te Am sterdam bestaat) voor de projectee- ring en den bouw stichten. Het kan zelfs voorkomen, dat concurreerende projecten van Schuckert en de H. M. F. ingediend worden. Ik ontzeg verder den heer Huygens het recht om te oordeelen over het- geen al dan niet in onze fabriek, die hij niet kent, wordt vervaardigd en ben volkomen bereid de juistheid van de cijfers hierover in het x-equest van den heer Figee van 12 dezer, aan te toonen. Ondier leiding- van- den heer J. A. v. di. Boom werd! Donderdag avond' door de leerlingen der Rijks leerschool en eene klasse meisjes andermaal eene goed geslaagde gymnastiek-u.feoering gegeven in het Brongebouw. Ditmaal waren B. en W.. de leden van den Raad, schoolopzieners, hoofden van scho len, onder;;ijzeris en onderwijze ressen uilgenoodigd. Het doel van deze openbare Gymnastiek-les was om d'e resultaten aan te toonen van geregeld en methodisch gymnas- tiek-onderwiis. Volgens de meening van den heer v. d. Boom kan met betrekkelijk weinig kosten, groobe verbetering en meer resultaat ver kregen worden van het onderwijs in lichaamsoefeningen aan de open bare en bijzondere scholen voor la ger onderwijs. Donderdagavond hiield de Com missie C voor den leerplicht hare eerste bijeenkomst. Tot voorzitter werd gekozen de heer Mr. H. Ph de Kanter, bot secretaris de heer E. H. van. Bilderbeek. Eigen Huip. Uit het jaar-verslag over 1900 van het district .Haarlem en Omstre ken" der vereeniging Eigen. Hulp1 blijkt, dat 87 nieuwe leden toetra den. 57 uittraden, zoodat het leden tal met -30 leden vermeerderde en thans 516 bedraagt.. Uit de reke ning en verantwoording van den penningmeester, blijkt dat de kas sloot met een voordeelig saldo van 29.99U In d'e bestuursvergaderingen waarvan twee door de Winkeldi rectie werden bijgewoond, werden belangrijke zaken behandeld. Vast gesteld! werd' dat het reservekapi taal d'er Af deeling Winkel niet, als vroeger werd bepaald, de helft zou zijn van het aandieelenkapitaal, maar slechts tot f er van behoefde te worden opgevoerd. Deze verhou ding is nog gunstiger dan die bij zusterverenigingen, waar zij of 1/5 is. Wat door toevoeging van rente het f te boven, gaat, zal op de Winst- en Verliesrekening worden verantwoord. Verder werd een reglement vast gesteld voor eene Voorzorgskas, waaruit het personeel der Af dee ling Winkel na volbrachten dienst- pensioen kan Worden verstrekt. Zooals vroeger voor het reserve fonds zal voortaan worden afge schreven' voor de Voorzorgskas, waaraan de geïnteresseerden zelve ook bijdragen. De ontvangsten van den winkel stegen in het afgeloopen jaar aan merkelijk. In 1900 werd in den winkel ontvangen 97758.69, tegen 89677.40 in 1899, van niet-ledien f 6288.63tegen- 5915.84 in 1899, zoodat totaal meer werd! ontvangen 8454.08£. De gunstige resultaten, in ver band gebracht met de overige ge deelten van bedrijf en exploitatie, doen de Directie vrijheid nemen lot het voorste-l, om den ledien aan dividend 10 over hun gebruik uit te keer en. Reeds ontvingen zij 1% dienstbodenfooi, zoodat 11% van het door hen bestede tot hen terugkeert. Zoo voordeelig was het resultaat nog geen enkel jaar te vo ren. In 1900 werden een tweetal open bare vergaderingen) gehouden, één waarin de heer H. W. Groeneveld! van Amsterdam sprak over die op richting van eep Buitenverblijf voor kindleren, en een waarin Prof. M. W. T. Treub optrad met het onderwerp Woning-Coöperatie." Dr. E. v. d. Ven., die zooveel heeft gedaan in 't belang van ..Eigen Hulp" trad af, om gezondheidsre denen. de overige bestuursleden werden herkozen. Als voorzitter werd1 de heer E. v. d. Ven vervan gen door den heer Van Tuerenbout, als directie-lid door pr. P. M. He ringa. Geslaagd voor het examen Nut tige Handwerken Mej. Tj. van der Ley alhier. In die „N. Rott. Courant" wordt uit Haarlem gemeld', dat de heer Mr. P. A. Bijvoet is gekozen tot voorzitter van de Katholieke Kies- vereeniging. Naar wij uit de beste bron ver nemen is den heer Mr. Bijvoet hier van niets bekend. Heemstede. Het hótiel ,,het Wapen van Heem stede" is uit de hand verkocht. GEMEENTERAAD. Spoedeischende vergade ring van den Raad dier ge meente Haarlem op Vrijdag 22 Maart 1901, des namiddags te l£ ure. Voorzitter de Burgermeester. Af wezig bij den aanvang der zitting de heeren v. Stymm en Speelman. Deze vergadering is uitgeschre ven naar aanleiding van eene daar toe strekkende aanvrage van acht Raadsleden te weten de heeren W. v. d. Kamp, J. J. Groot, Theod. Schürmann, J. Hofland, M. die Braai J. H. Welsenaar. J. Leupen en J. J. F. Beijnes De vergadering heeft ten: doel om uit. te maken in hoeverre het als nog wenschelijk is de opdracht van de te bouwen Electrische Centrale te gunnen aan een Haarlemsche firma, i. c. „d!e Haarlemsche Ma chinefabriek", reep. met genoemde firma nader in onderhandeling te treden. PUNT 1. Medtedeelingen en Ingekomen Stukken. a. dat is gesteld in banden van B. en W. om advies le de rekening en verantwoording van de stadsapotheek, dienst 1900. 2e. een adres van W. Heins en an dere stalhouders om tot demping der Bakenessergracht over te gaan. b. dat is ingekomen: le een schrijven van den heer S. Roog houdende mededeeling, dat hij ontslag neemt als lid der Commissie van Bijstand in het beheer der open bare werken; 2e. een adres van S. Blom verzoe kende hem met ingang va,n 1 Mei e. k. eervol ontslag te verleenen als onderwijzer le klasse aan de koste- looze school b; 3e. een schrijven van de Geweste lijke Commissie tot veredeling van het ambacht houdende dankbetuiging voor de verleende bijdrage; 4e een adres van K. F. Maas hou dende verzoek hem te herbenoemen tot gemeente heel- en verloskundige; 5e. het verslag van den toestand van het Lager Onderwijs over 1900. 6e. een adres van het bestuur der afd. Haarlem van de Technische Vak- vereeniging om het adres van H. Fi- gée, inzake de gunning van het Elec- trisch centraal station nog in over weging te nemen; 7e. een adres van Mr. F. A. Bijvoet en andere bewoners van Haarlem in zake de gunning van het elektrisch centraal station; 8e een adres van W. H. Jacobs, ad- haesie betuigende met voormeld adres; 9e. een adres van F. J. Lugt, Civiel Ingenieur Directeur van de „Electra" Maatschappij te Amsterdam houden de, dat hij ontraadt thans over te gaan tot den bouw van een electrisch station voor de levering van energie; 10e. een adres van W .Huygens, Chet Ingenieur van de firma Siemens Halske te 's Gravenhage, verzoe kende den bouw van het electrisch centraal station aan genoemde firma te gunnen; 11e. een adres van de Maatschappij tot exploitatie van de Laval Stoom turbine te Amsterdam, veirzoekende het electrisch centraal station open baar aan te besteden. c. Eein schrijven van Ged. Staten der Prov. N. H., ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit van 13 Maart j.l. no. 22 inzake het aangaan eener geldleening. d. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor bet in de vorige vergadering medegedeelde adres van de agenten van politie le, 2e en 3e klasse, betref fende hun vrijen dag te stellen in handen van den Burgemeester ter af doening. De heer v. d. KAMP vraagt of reke ning gehouden zal worden met zijn grief. De VOORZITTER antwoordt dat dit zal geschieden. e. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het in de vorige verg. mede gedeelde adres van C. de Haan in zake een plaats op de a. s. kermis voor eecn poffertjeskraafm ta stellen in handen van B. en W. ter afdoe ning. f. Naai' aanleiding van het besluit in de vorige verg. houden B. en W. zich bezig met het maken van plannen die zouden kunnen leiden tot reorga nisatie van het Bureau voor P. W. PUNT 2. Electrisclis-Csütrale. Door den heer W. A. J. van de Kamp is het navolgende adres in gezonden Aan Burgemeester en Wethou ders en leden van: den gemeen teraad Ondergeteekende W. A. J. van de Kamp, lid van uwen Raad kennis genomen' hebbende van de verklaringen van den heer Bur-I gemeester en den wethouder-voor-1 zittei' der Commissie voor de licht- fabrieken, dat heden 19 Maart 's namiddags te 2 ure de aanbeste ding der electrische centrale voor deze gemeente nog niet heeft plaats gehad, stelt voor deze aanbesteding vooralsnog niet te doen plaats heb ben, doch den Raad' te dioen hoo- ren, de ingenieurs Doyer en Du four. evenals zulks indertijd is ge schied met de gaszaak, toen de heeren Brender Brandis en Van der Horst ziin gehoord' in comité. Verschillende adressen en stukken op deze zaak betrekking hebbende, zijn bereids door ons gepubliceerd of wor den in het nmmer van hedenavond op genomen. Deze stukken komen thans onder de rubriek „Mededeelingen en ingekomen stukken" voor. O. m. is nog door den directeur van „Electra" te Amsterdam, den heer F. J. Lugt een adres ingediend om nog niet tot gunning over te gaan, daar hij uit ondervinding sprekende dit voor het oogenhlik voor Haarlem niet gewenscht en ongunstig acht. De Eerste Ned. Electriciteits-Maat- schappij te Amsterdam doet verder nog het verzoek de gunning openbaar te doen aanbesteden. De heer v. d. KAMP, het eerst het woord nemende, stelt er prijs op. te verklaren, dat het allerminst zijn be doeling is, en ook niet is geweest om noch B. en W.,nöch de commissie, nóch den directeur der lichtfabrieken of wie ook in deze zaak onaangenaam te zijn, en spr is er zeker van dat hii de tolk is van de 7 heeren, die met hem deze vergadering hebben doen beleggen, wanneer hij ook deze verklaring na mens hen, doet. Intusschen kan spr. niet nalaten, die heeren zijn dank te betuigen, voor de groote bereidwilligheid, waarmede zij hebben medegewerkt deze vergade ring te doen plaats hebben, tevens acht spr. het goed, hier te zeggen, dat er tusschen de acht onderteekenaars geen nadere besprekingen van welken aard ook, of liever gezegd, geen onderling overleg is geweest, omtrent het een of anderen willen, zooals dit in den regel geschiedt, wanne er verschillende leden één stuk teekenenj alléén een zaak vonden wij eenparig hoognoodig nl. B. en W. uit te noodigen, de aanbe steding der Electrische Centrale voor alsnog niet te doen plaats hebben. B. en W. zijn ons hierin ter wille ge weest. zij hebben nog geen gebruik ge maakt van de door den Raad aan hen verleende machtiging, alhoewel zij het voornemen hadden zulks gisteren te doen. Hiervoor een woord van dank. Verder kan de heer v. d. Kamp zich niet ontveinzen, alsof net hem toe schijnt, dat hij in deze geheele zaak en vooral vóór en i.i de laatste zitting gebiologeerd is geworden bij de behan deling adres II. M. fabriek en indien dit waar is, wil hij wel direct zeggen, dat hij het eerst onder den invloed is gebracht door den heer Stolp, en wel toen hij ZEd. wees op de tweede zin snede van het in de vorige raadszitting ingediende adres van de Haarlemsche Machinefabriek, luidende: dat hi1 in hoofdtrekken heeft kennis "-efcregen van den inhoud van het rapport, uit gebracht door den heer H. Dover, inge nieur te Delft, inzake het Electrisch Centraalstation. Dit vond spr. vreemd, omdat de Raad toen nog geen kennis had gekregen van dit rapport; zelfs niet wist dat het gereed was. De heer Stolp deelde mede dat de lichtcomruis- sie de firma ter wille had willen z:~^ omdat haar zaak toch verkeken was. Daarna kwam de verklaring van den heer N. Kruseman, dat de H. M. het eerlijk had afgelegd en de kansen één tegen één waren geweest. Daar er nie mand verstand van de zaak had, heb ben allen na de verdediging gezwegen. Doch de open brief heeft mij de oogen doen opengaan en acht ik het verplicht dat de zaak nogmaals wordt be schouwd. Wij zitten hier voor de belangen der Haarlemmers en waar nu blijkt dat het besluit in de vorige zitting niet is in het belang der burgerij en niet recht is gehandeld.. Hier is het weder Beter ten halve gekeerd, dan ten heele ge dwaald", en daarom acht spr. het zeer wenschelijk dat de zaak nogmaals nauwkeurig worde nagegaan en op de beslissing der vorige vergadering wor de teruggekomen. Verder wijst spr. op de uitdrukking in het rapport van den heer Doyer: „Het spijt mij te moeten zeggen dat liet plan der Haarlemsche Machinefabriek voor verbetering vatbaar isr indien er meer moeite en tijd aan besteed zou zijn als nu blijkbaar het gevai is." Dus de heer Doyer erkent dat hier te weinig tijd is geweest. Het rapport zal spr. nu niet verder aanvallen, daar erkent is dat er te weinig tijd is geweest en do zaak derhalve onrechtvaardig is be handeld. Nog protesteert spr. tegen de uit drukking van het adres van den heer Huygens, dat hij de Machinefabriek tart aan te toonen, dat zij van de ge heele voor Haarlem benoodigde elec trische. machienerieën niet in staat is dan ten hoogste f 10.000 in eigen fa briek te vervaardigen. Spr. heeft zelf geconstateerd, dat buiten de 10 winst voor ruim f 61.000 kan worden verwerkt op de H. Machinefabriek. Het rapport zal spr. niet ontleden, alleen wil spr. zeggen, dat de heer Doyer heeft gezien door eene Berlijnsche bril en door eene Haarlemsche bril. Door den heer W. A. J. van de Kamp wordt nu voorgesteld, de heeren H. Doyer, electro-technisch-ingenieur te Delft en F. C. Dufour, onderdirecteur der Haarlemsche Machinefabriek te Haarlem uit te noodigen, dat zij met wederzijdsch goedvinden oogenbiikke- lijk benoemen „Ejn" electro-technisch ingenieur met de opdracht aan dezen om de gemeente Haarlem te dienen van advies inzake de aanbesteding en gun ning der „Electrische Centrale" te Haarlem, ten tweede: B. en W. uit te noodigen niet eerder gebruik te wil len maken van de door den Raad ver- leende machtiging van aanbesteding I en Joh. Schmier resp. als „Deodaafc der Electrische Centrale, vooraleer uen van Verona," „Reijnout van Vero- Graai van Holland" en „Ayl- terwijl met „Seerp van Adee- Raad zulks nader noodig oordeelt. De VOORZ. vraagt of hij nu zijn vo rige voorstel intrekt, De heer v. d. KAMP neemt daarmede genoegen. eHt tweede voorstel van den heer v. d. Kamp wordt ondersteund en zal een punt van behandeling uitmaken. De heer GROOT had op het adres geteekend om nog eene vergadering te doen plaats hebben. Na het stuk in Haarlem's Dagblad en de open brief was het hem opgevallen, dat thans een heel ander licht over -de zaak scheen. Spr. wenschte toen ook het verzuim in de vorige vergadering te herstellen, door toen niet te protesteeren. Verder zet Spr. nog uiteen, waarom hij zijn stem had gegeven aan het voor-, werd opgespoord en, na bekentenis stel v. d. Kamp. De heer BEIJNES zet uiten waar om hij zijn handteekening heeft ge geven om de zaak nog aan te houdern. Als industireel wenschte hij gaarne iets te doen in 't belang der Ned. Nijverheid. Hij weet hoe moeilijk het is voor de Ned. Nijverheid 0111 vooruit te komen. Spr. heeft het stuk getee kend om nogmaals de meening van het dagelijks bestuur te hooren doch niet om een votum van wantrou wen uit te spreken tegen B. en W. en de lichtcommissie. Spr. hoopt dat het Dag. Bestuur eene mededeeling zal geven dat de opvatting dat de H. M. is miskend in deze, onjuist is. Spr. meent dat het rapport van de deskundigen moet worden afgewacht. Te betreuren is het, dat wij niet eerder dit rapport gezien hebben. De burge rij zou dan wellicht een ander oordeel over de zaak gekregen hebben. De heer DE BRAAL zal zich niet verontschuldigen doch wil ook ver klaren, waarom hij zijn stem aan het stuk gegeven heeft. Na de rede van den heer N. Kr. was Spr. verstomd, en hoe wel hij van meening was geweest er over te spreken ,had hij gezwegen, om dat hij gemeend had, dat hier eene leelijke concurrentie had plaats gehad, doch na den open brief is hem dit niet gebleken. Spr. zal voor het voorstel- v. d. Kamp stemmen. De heer SCHüRMANN zegt dat allen door de rede van den heer Kruseman als 't ware overbluft waren. De heer Kruseman heeft gezegd dat er met do H. M. degelijk was geconcurreerd. Doch dit blijkt uit de stukken niet. Uit alles blijkt dat de heer Blom de lakens heeft uitgegeven. Spr. had het voorstel ge teekend om te hooren hoe de zaak nu in elkander zit. De heer LEUPEN wenscht ook gaar ne meer licht in deze zaak en zou gaar ne vernemen waarom aan S. en H. de voorkeur is gegeven. De heer HOFLAND wenscht het eer ste voorstel, door den heer v. d. Kamp ingetrokken, weder in te dienen, om dat hij de redactie van dit voorstel be ter vindt, dan het tweede voorstel-v. d. Kamp. Spr. dient dus weder dit voor stel in. De heer BEIJNES acht het niet wen schelijk dat hier in den Raad alleen deze heeren komen, doch zou dan ook den heer Blom en een afgevaardigdevan S. en H. in den Raad willen hooren. Dat zou billijk zijn. De heer HOFLAND kan het verschil van den heer Beijnes niet vatten en gelooft hij dat dit voorstel alle licht zal geven, zooals gewenscht wordt. De heer ROOG heeft het voorstel- Hofland gesteund doch niet v. d. Kamp. Wanneer men het rapport goed nap leest, is het hooren der genoemde des kundigen niet noodig. Spr. heeft ver der altijd gemeend dat in deze zaak steeds met. gelijke maat was gemeten. Doch 11a lezing van het rapport dat z. i. te laat ter visie is gelegen heeft Spr. den indruk gekregen dat met de H. M. niet voldoende overleg is ge pleegd Er is met S. en H. in 1898 reeds onderhandeld, en met de H, M. is dit niet geschied. De II. M. had verder het rapport behoorlijk moeten hebben kunnen doorlezen; door een enkel kijk je heeft hij geen voldoende licht van de zaak kunnen krijgen. Door het rap port is Spr. juist omgekeerd. Er staat steeds het komt. mij voor dit; het komt De zitting duurt voort. Door den heer TJEENK WILLINK is ingediend een motie om vertrouwen te betuigen in de Commissie voor de Lichtfabrieken en over te gaan tot de orde van den dag. Deze motie wordt door vele leden on dersteund. (Reeds nu schijnt de uitslag van het debat duidelijk namelijk, dat de meer derheid van den Raad op de voorstellen der heeren Van de Kamp c. s. niet zal ingaan. REDACTIE). (Ongecorrigeerd.) HET VERVOLG RAADSVERSLAG ZAL IIEDEN-AVOND NOG BIJ ONZE ABONNES AAN HUIS WORDEN BEZORGD. .aatste Berichten. Naar wij vernemen, zijn de groo te repetitie en uitvoering van de Roos van Dekama, behoudens on voorziene omstandigheden, thans bepaald op 29 en 30 April e. k. Zooals bekend is wordt dit werk van onzen v roe geren stadgenoot Willem Landré uitgevoerd) onder leiding van den heer Henri Piela- ge. door Haarlemsch Gemengd Koor, ter gelegenheid van zijn 121- jarig bestaan. De uitvoering heeft plaats in de concertzaal der Sociëteit Vereen i- gfag- Ten gerieve van belangstellenden zullen de tekstboekjes binnenkort worden verkrijgbaar rcsteld. Als solisten hebben reeds hunne medewerking toegezegd Mevr. J. Broek Landré. „Madzy Dekama," Mevr. C. de W. H. F. „Oda van Wassenaer.' de heeren, Frans Phlip- peau, Gerard Zalsman Joh. Broek len" en. ..Barbanera" nog wordt onderhandeld. De pianopartijen zullen, worden vervuld door den heer Henk van Breemen, en Mej. Betsy Pielage, aan wie tevens da orgelpartij is opgedragen. Een 9-jarige jongen viel al spe lende van de brug over de Nieuwe Gracht bij den Kinderhuissingel, doch werd onmiddellijk door een schipper gered. Een 11-jarige knaap dio bij twee melkslijters die laden, gelicht had!, opgemaakt procesverbaal aan zijn vader afgegeven. Gevonden voorwerpen. Een petroleumonaat. een hand mof, een brief met adres Mej. Wald, een heipaal, een sleutel. Telegrammen. De mislukte ondorlian- delingen. LONDEN, 22 Maart. (R. O.) Dq „Daily Chonicle" zegt d'at de voor naamste hinderpaal voor het goed afloop-en van de onderhandelingen met Botha geweest is de weige ring van Kitchener om algeheel© amnestie toe te staan voor de hoof- den der rebellen, in de Kaapkolo nie. De voornaamste voor waaiden, die werden aangeboden, waren de volgende Aan de vroegere republieken zou dadelijk na het beëindigen der vty andelijkheden een autonomie wor den gegeven gelijk aan die van Ja maica; d'e wetgevende lichamen zouden bestaan uit 'een zeker aan tal leden aangewezen dloor de En- gelsche regeering, terwijl de an deren zou dien worden- gekozen door de burgers. Aan het hoofd van eiken staat zou een vertegen woordiger van de Kroon staan. De re gee ring zou voorts een mil- lioen pond sterling toestaan voor die vernielde eigendommen en voor schotten tegen lagen interest voor het opnieuw bewoonbaar maken d'er hoeven. De keus of kindleren als Enged- schen of Hollanders zouden wor den opgevoed zou aan de oudiers worden gelaten. Geen burger zou zon d'er uitdrukkelijk verlof een ge weer mogen bezitten. De quajstie der inboorlingen veroorzaakte- groo te moeilijkheid. Botha verzette zich sterk tegen het verleenen van het volle burgerrecht aan inboorlingen, die een behoorlijke woning voort durend bewoonden en behoorlijk ingeschreven waren. INGEZONDEN. \oor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich n et aansprakelijk. Van ingezonden stuk Ken, geplaatst O f niét geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Het heeft mij zeer verwonderd dat terwijl de ééne courant mijn naam vermeldt bij de onderteekenaren van het adres van Industrieelen aan den gemeenteraad ter behartiging der Haarlemsche Nijverheid, de Oprechte Haarl. Courant, en hare Stads-Ediitie mijne onderteekening eenvoudig ver zwijgen. Ware het één blad geweest men zou hebben kunnen denken aan een ver zuim, maar nu beide bladen zich hier aan schuldig maken, nadat in dien tijd het origineele adres is bekend go- worden, krijgt deze uitsluiting een an dere beteekenis, en waag ik mij zelf af wat kan hiervan de oorzaak zijn? Het argument van groot- of klein-in- dustrieelen gaat niet op, daar eenige der mede-ondortcekcnaren in het ge heel geen industrieelen zijn. Hoe i k tot het bijwonen dier vergadering ge komen ben kan voor de Oprechte van geen belang zijn, en het past haar daarom niet een adres, haar ter publi catie aangeboden op «enigerlei wijze te verminken. Het moet dus een persoonlijke quaes- tie zijn ,en ik kom dan tot de slotsom, dat bet weglaten van mijn naam aan een kleingeestige wraakoefening is toe te schrijven, daar door mij bij het in dienen van een ingezonden stuk be treffende politiezaken aan een ander blad de voorkeur is gegeven. Tot staving mijner vermoedens die- 11e, dat de Hoofdambtenaar der Admi-' nistratie van de Oprechte Haarl. Cou rant mij persoonlijk den spijt zijner courant kwam betuigen dat ik voor dat ingezonden stuk hunne courant was voorbijgegaan. Het woord oprechte, ik heb het reeds eenige malen met kapitale letters aan gehaald, klinkt in deze zaak wel wat dubieus, want na grondige informatie is mij gebleken, dat voor deze daad alleen de O. H. C. verantwoordelijk kan worden gesteld. U dankzeggende voor de plaatsing Hoogachtend UEd. Dw. Dienaar A. J. CLAUSING. Burgerlijke Stand. 22 Maart. P. J. Casteren van Gat Ondertrouwd Zaalberg en J. tenburgh. Bevallen 22 Maart. B. van Wort- Blankwater, z. G. Selhorstde Winter, z. G. Vosde Lange. d. Overleden21 Maart. P. G. Phi- lippo, 64 j. Essenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3