NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad ia Haarlem ea Omstreken. Me Jaargang Maandag 25 Maart 1901. No. 5440 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: fÈ&tÊÊÊÊ^ËÊk ADVERTENTIËN: Yoor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Yan 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buifcen het Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), to Pt'3» tor Advertentiën van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1-30 Groote letters naar plaateruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: orebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37M Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 12». M de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bu Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzij den. Haarlem's Dagblad van 25 Maart bevat o. a. De voorwaarden die door Botha geweigerd zijn, Japan's belang bij Korea, Parlementaire Praatjes, In den Baad van State, Het Beleg van Haarlem. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 29 van De Zaterdagavond, letterkundig Weekblad voor Jong en Oud, bevat tende Roei- en Zeilvereeniging ,,het Spaarne" (met afb.), Bloemstuk aan geboden door de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (met afb.). Haarlemmer Halletjes, Kroniek, Allegro en Largo, Feuilleton: Het lee- lijke hondje, Rubriek voor Dames. Door den bliksem gered, Moment-Opname: Stakkerd, benevens de gewone rubrie ken. afbeeldingen, antwoord prijsvraag sel en een nieuwe prijsvraag. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS brensren ter openbare kern ni.s. .(Jat is ingekomen een verzoek schrift van G. Homveld om ver gunning tot het verkoop eni van Sterken drank in het klein, in het perceel aan de Anegang No. 11. Haarlem, 21 Maart 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, BOREEL, Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. De „Daily Chronicle." heeft de voornaamste voorwaarden die dioor Kitchener aan Botha werden: aan geboden, vermeld,, dloch schijnit dit niet heel juist te hebben gedaan. Althans, er is een later telegram gekomen, dat d'e voorwaarden al dus opsomde Wanneer de gansche strijdmacht der Boeren zich zou overgeven., dan zou Zijner Majesteits regeering amnestie verleen en in d)e Trans vaal- en in de Oranje-Kolonie maar de Britsohe onderdanen, behoor en- de tot Natal en d'e Kaapkolonie, zouden worden onderworpen aan de uitzonderingswet welke gedu rende den tegeniwoordigen oorlog in die Koloniën wordt toegepast. De krijgsgevangenen van St. He lena, Ceylon en elders zouden naar hun land terugkeerwn. Het miltaire bestuur zou worden vervangen door een bestuur als Kroonkolonie, waarna ten slotte zelfbestuur zou worden toegekend. De eigendommen van de Kerk, de liefdadige instellingen en de weeskamerfondsen zouden worden: geëerbiedigd. De Engelscbe en de Hollandsche talen zouden gelijkelijk worden ge- Zij.ner Majesteis regeering zou zich niet aansprakelijk kunnen stel len voor de schulden van de voor malige regeeringen dier republie ken, maar bereid' zijn om een be drag van ten. hoogste 1.000.000 pd st. te betalen als schadevergoeding voor vernieling van eigendommen.. Voorts zouden de Boeren door lea ning worden gesteund in het her stellen van de geledien verliezen. Er zou geen oorlogsbelasting wor den gevorderd. Die burgers, die zich mochten wenschen te beschermen door vuur wapens zouden tot het dragen van wapenen worden vemachtigd' bij Speciale, geregistreerde vergun ning. Aan de Kaffers zou, na het in stellen van een vertegenwoordigend bestuur, een beperkt stemrecht worden toegekend. De rechtsposi tie der kleurlingen zou dezelfde zijn als in de Kaapkolonie. Vooral dat uitstellen van een zelfbestuur en het toekennen van stemrecht aan de Kaffers maakt de voorwaarden voor de Boeren on aannemelijk. Want beiden zijn er ten sterkste op ingericht die onaf hankelijkheid slechts tot een bloo- ten schijn te maken en die Boeren te sturen in de richting der vol komen afhankelijkheid en gekne- veldhe'id aan Engeland. Mogen de overige bepalingen mogelijk door die Boeren worden geaccepteerd, deze zeker niet, en zoolang Engeland hierin geien groo te wijziging brengt zal er van on derhandel in gen niets kunnen ko men. Zooals d'e ervaring trouwens heeft geleerd. Het conflict tusschen Engeland en Rusland schijnt in hoofdzaak bijgelegd'. Generaal Wogack had de volgende vooretelling gegeven van; het geval: Op een stuk grond, dat de Russen rekenen tot hun ge bied men gelieve op te merken dat het stuk speelt in China, maar dat iedereen to. Tientsin rechten schijnt te kunnen doem gelden be halve de Chineezeni kwamen En gelscbe troepen; een zijspoor aan leggen. Er stonden Russische vlag gen en dlie werden door de Ben- gaalsche troepen en de koelies op zij geworpen. Toen rukte de Rus sische wacht op om. de beleedigers van de Russische vlag te verdrij ven. Hadden de Engelsehen be hoorlijk verlof gevraagd om het lijntje: aan te leggen, het zou hun, naar generaal Wogack verzekert, zijn verleend. M'aar een daad1 van brutaal geweld kon niet worden geduld' en' daarom' eischte generaal Wogack ontruiming van: het gebied, alvorens de quaestie aan de diplo matie zou worden onderworpen, die overigens geen zware taak zou hebben. Ernstiger is de spanning tus schen Japan en Rusland!. Minder om Mantsjoerije, dan om Korea. Aan Korea hecht Japan zeer veel waarde. Het is een afvoerge- bied voor de Japansche emigratie. Het is ook een markt voor de Ja pansche industrie en den Je pan- schen handel, waar reeds veel Ja- pansch kapitaal is vastgelegd.Maar ten derde heeft Japan een zeer groot militair belang bij de onaf hankelijkheid van Korea. Een Rus- 'sische bezetting van Korea zou een voortdurende bedreiging zijn van Japan. (Vandaar ook, kunnen wij er wel bijvoegen, d:at, Japan na den Sino-Japanschen. oorlog zóó sterk tegen de Russische vorderingen in Korea is opgekomen dat Rusland toen voorloopig maar heeft toege geven.) Aan den anderen kant ziet Japan heel e-oed, dat het bezit van Korea voor Rusland veel waard zou zijn, omdat Korea de kustlijn van het Russische Oessoeri-gebied naar Port Arthur breekt. Buitenlandsch Nieuws. De onderhandelingen. De „Times" verneemt uit Rama- hutchi, op 30 mijlen van Bloemfon tein., dat Botha en De Wet den 17en een bijeenkomst hadden. Na af loop daarvan deelden zij dien bur gers medle dat ze nog goed voor zien waren van paarden, levens middelen en munitie, maar zouden toestemmem in de inlijving der re publieken bij Engeland als de En gelscbe regeering de gelijkheid van beide talen waarborgt, den Boeren verlof geeft om hun jachtgeweren te behouden een schadevergoeding van drie millioen pond steo'ling toe zegt voor d'e verbrande hoeven en den Kaffers geen stemrecht geeft. Dezelfde correspondent meldt, dat De Wet zich naar Transvaal be gaf en1 staking der vijandelijkheden gelastte tot zijn terugkeer over tien dagen. De avondbladen geven geen be schouwingen over de corresponden tie tusschen Botha en Kitchener. Algemeene berichten. Te Odessa zijn 190 studenten in de gevangenis voor politieke mis dadigers opgesloten. Hun ouders is officieel kenbaar gemaakt, dat zij voer een deel bij het leger zullen worden ingelijfd', terwijl den ove rigen die toegang tot alle universi teiten ontzegd wordt. Men moet zich afvragen, of er niet weldra in Rusland meer universiteiten dan studenten zullen zijn. Men hoort soms vertellen, dat de troebelen onder de Russische stu denten tegen het gezag verschijnse len zijn van herleving van het ni hilisme. Dit is een onjuiste opvat ting, waartoe het sensationeel be richt van het „Berliner Tageblatt" over een komplot tegen het leven van den Czaar het zijne heeft In gebracht. Het nihilisme heeft een geheime, verwoestende kracht uit geoefend' in een tijdperk van over gang, toen het beschaafde en ont wikkelde Rusland zich mondig wilde maken. Het nihilisme was één van de uitingen van dit stre ven, en wel de verschrikkelijkste, de onmeedoogendSte. Die tijd is voorbij. Het nihilisme van 1880 is dood, maar uit zijn overblijfselen ontstond het demokratisme, en dit is opgetrokken niet langer tegen het leven van den Czaar, maar te gen het dwangbewindl van die Rus sische bureaucratie, den waren kanker van het land, dat het volk van zijn Keizer afhoudt en ver vreemdt. In de marmergroeven te Carrara heeft een zand'afschuiving ten ge volge van de vele regens plaats ge had. Meer dan 2000 kubieke Meter zand' zijn naar beneden gekomen. Het spoorwegstation voor het ver voer van marmer is vernield'. De lijn is gestoord. Andlere afschud vin gen dlreigen nog plaats te hebben. De schade is groot, doch er zijn geen persoonlijke ongelukken bij voorgekomen. Het lasterproces van Arthur Chamberlain tegen de „Star" neemt dagelijks in: belangrijkheid toe en het publiek volgt met de meeste aandacht de verschillende onthullingen in deze zaak, waartoe de handige advocaat der beklaag de partij de aanklagers weet te brengen. Zoo kwam de zeer eigen aardige wijze aan het licht, waarop de Kynoohmaatsü bappij de Iereche afgevaardigden voor haar belangen trachtte in te palmen. De ..cross- examination" waaraan advocaat Isaacs, Arthur Chamberlain onder wierp, deed' duidelijk uitkomen, dat toen Kynooh zijn best deed ere diet te leveren aan de Engelsche Regeering zij niet in staat was het zelf te vervaardigen, zoodat zij met. de Deensche firma Nobel onderhan delde om den prijs op te houden toen dit was goedgevonden werd de prijs veranderd1 om de regee- ringscontracten te verkrijgen. Ook bleek zeer goed', o. a. uit brieven, dat da*uk gebruik werd ge maakt bij het plaatsen van orders van Joseph Chamberlain's broeder schap met den Kynoch-directeur. eveneens dat in de Hoskinsfirma de geheele Chamberlain-familie be trokken was. zusters en ooms, ne ven en tantes, een heele lange lijst, d'ie feitelijk de geheele firma uitmaakt. De behandeling duurt nog voort. Stadsnieuws. Haarlem, 23 Maart 1901. Vrijdagmorgen werd op de Zomer- vaart een 70-jarige vrouw door een fietsrijder aangereden, waardoor zij een arm brak. Door twee menscken werd zij naar haar woning gebracht. Donderdagmorgen viel een jongen van een ladder op de Leidsche Vaart. Be wusteloos en hevig bloedende werd hij weggebracht. In het douche-badhuis zijn in de afgeloopen week genomen 438 baden. Gisteren-middag had de reiziger van de firma de Haas, grossier in gedes tilleerd, het ongeluk met zijn fiets onder een rijtuig te komen op de Groote Markt. Zwa^r gekwetst werd! hij opgeno men en weggebracht. Gisteren-middag' omstreeks 4 uur reed een heer op de fiets de Haarl. Brood- en Meelfabriek voorbij, waar tegelijkertijd een kar uitkwam, welke genoemden heer in de Bakenesser- gracht reed. Met veel moedte werden hij en zijn rijwiel op het drooge gebracht, waar na hij zich bij de ovens der fabriek droogde. De uitslag der door den bouwkundige \V. P. Nederkoorn, namens Gebrs. Böttger den 22sten Maart 1901 behou den aanbesteding van het bouwen van een stal en koetshuis met hooi zolders en eenige bijkomende werken, op een terrein aan de Zomerzorger- laan te BloemendaaJ, is als volgt: C. van Reijendam, Haarl.liede f 7360 N. H. Braakenburg, Overveen 7350 H. van Es, Haarlem 6943 G. Spanjaard Jr., Santpoort 6807 Th. J. Verzijlberg, Haarlem 6800 C. Nederkoorn, Haarlem 6790 J. A. Kaub, Halfweg 6730 Hoogstraten en Smink, Haar lem 6671 P. Rings, Santpoort 6499 Zondag 24 Maart geeft het strijk orkest van Haarlemsch Muziekkorps onder den heer Kriens, een populair concert in het Brongebouw. Verschil lende nieuwe1 nummers, en o. a. ou verture Guillaume Teil, worden door het orkest ten gehoore gebracht. Voor het «eerst alhier zullen optreden de Hollandsche Miniatuur Duettisten Juliette ejn George, dlie den vorigen Zondag in Tivoli te Utrecht groot suc ces behaalden. Verder de zeer gunstig bekende Hollandsche karakter-komiek de heer Hubertus Kievit. Zandvoort. Door den heer P. Versteege alhier is aan Burgemeester en Wethouders vergunning gevraagd, tot het oprich ten van eene smederij in het perceel, gelegen aan de Baan no. 21. In de Kerkstraat alhier zijn van wege het gemeente-bestuur een twin tigtal boomen geplant. Eenige oude boomen, die dood waren, zijn gerooid geworden. Bevallen: A. L. WebberWijkhui zen, z. G. DiependaalVisser, d. Spaarndam. Het grasgewas op de dijken van den Veenpplder heeft opgebracht f 1601.of ruim 350.meer dan het vorige jaar. H&arlemmerliede en Spaarn- woude. De heer A. W. Bronsveld, secretaris te Haarlemmerliede is benoemd tot ge meente-secretaris van Bussum. Beverwijk. De a<lphabötische voordracht voor onderwijzer aan de O. Jongensschool alhier, is door B. en W. als volgt op gemaakt: 1. de heer Beultema, uit Purmerend, 2. de heer Dingemans en 3 de heer Klomp beiden alhier. Er hadden zich 8 sollicitanten aange meld. Tot voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim ingevolge de Leerplichtwet, is benoemd de heer Gonlag, predikant; tot secretaris de heer de Boer, onderwijzer, alhier. In de op Zondag 24 Maart alhier te houden onderwijzers-vergadering zul len als sprekers optreden de heeren Miedema, uit Alphen, van Daalen uit Assendelft en Wiersma, raadslid, uit Amsterdam. Ondertrouwd: H. van Geest en M. Daniëls. Bevallen J. C. HoogelandDiemeer, d. A. MolenaarsDocter, d. Overlieden: E. Pijrotvano, 3 dagen; S. de Roo, 3 weken; M. C. Braun, geh. met J. H. Wennink, 31 jaar; D. v. d. Kolk, wedr. M. de Haard, 84 jaar. B inn en land. Parlementaire Praatjes. Een vrij belangrijk artikel van de Woningwet is art. 9 dat aan verhuur ders van woningen die drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken be vatten, den plicht oplegt, om, binnen twee jaren na het in werking treden der wet, aan het gemeentebestuur me- dedeeling te doen, als nieuwe huurders die woningen betrekken, hoe groot het getal vertrekken is en. hoeveel perso nen die bewonen. De vorm van die vertrekken was de socialistische leden te gering. Zij wil den: vier lezen, van meening, dat ook alkoven, zolders, schuren, als woon vertrekken zouden mederekenen. De Minister en de heer Drucker, voorzit ter der C. v. R. slaagden er niet in hen te overtuigen dat dit niet de bedoeling was. Het door hen gehandhaafde amen dement werd met 72 tegen 9 stemmen verworpen. Ditzelfde lot trof een amend, van den heer Mackay, die Ged. Staten wilde laten beslissen in welke --emeenten de bovenvermelde bepaling van toepassing zou zijn, omdat hij die vooral voor het platteland, bezwaarlijk achtte en noodeloos vooral in die gemeenten waar geen bouwverordeningen waren. Men wees er van andere zijde op, dat het artikel het voorname doel had om gegevens te leveren voor bouw-veror- deningen door de -"-meenten vast te stellen. Het art. werd goedgekeurd. Bij art. 12 kwam: men tot het zoogenaamde klaagrecht, een ook in Engeland toege past stelsel, waarbij aan 3 of meer meerderjarige inwoners van een huis gelegenheid geschonken wordt on ei gen onderzoek gegronde wo-ningklach- ten ter kennis te brengen van B. en W., die deze bezwaarschriften om advies kunnen zenden aan de gezondheids commissie en van den zakelijken in houd kennis geven aan den verhuur der of den met het onderhoud' der wo ningen belasten persoon. Over dit artikel werd vrij uitvoerig gedebatteerd, doch een poging van den heer Van Karneheiek om het klaagrecht slechts aan hoofden van gezinnen te verleenen en alleen wanneer de wo ningtoestanden strijdig waren met de gezondheid en zedelijkheid, werd ver ijdeld door verwerping van een twee tal amendementen. Met 41 tegen 22 stemmen werd het artikel aangenomen. In verband met voorgestelde wijzi gingen is aangehouden art. 14 dat den last aan B. en W. bevat om den eige naar der woning of dengeen die voor het onderhoud aansprakelijk is aan te schrijven tot het doen van noodzakelij ke verbeteringen, tenzij de bewoning wordt gestaakt. Goedgekeurd zijn de artikelen 15 (aanschrijving om wanneer meer personen in een woning zijn Jiuisvest dan de plaatselijke verordening toe staat, die overschrijding binnen zeke ren termijn te doen ophouden), en 16 waarbij aan B. en W. evenals aan de gezondheidscommissie de verplichting wordt opgelegd na te gaan welke wo ningen ongeschikt ter bewoning z" verbetering behoeven of overbevolkt zijn. Men is genaderd tot de quaestie der onteigening. De Voorzitter heeft aan gek'ondigd, dat er de volgende week harder moet gewerkt worden. G. Jr. In da Raad van State. In ,,De Nieuwe Courant" komt om trent hetgeen Donderdag in den Raad van State, bij het zittingnemen van Prins Hendrik der Nederlanden is ge sproken, het volgende voor: De Koningin -nam plaats aan de lan ge tafel, op den zetel, die steeds voor het hoofd van den Staat, als "resident van den Raad van State, peroed blijft. Prins Hendrik zette zich op een gewo nen stoel aan de rechterzij de van de Koninklijke Presidente, die den voor zittershamer ter hand nam en dezen meer bevallig dan plechtstatig hanteer de. Zij verklaarde de vergadering ge opend en verzocht den waarnemenden secretaris, den heer Van Randwijck, 't Koninklijk besluit voor te lezen, waar bij aan Prins Hendrik der Nederlanden rang en zitting werd verleend in den Raad van State met raadgevende stem. Deze lezing geschied zijnde deelt II. M. in eene keurige rede, die even keurig werd uitgesproken, mede, waarom Zij er prijs op stelde, Haar Gemaal zitting te verleenen in dit hooge college, dat geroepen is, in onzen constitulioneelen staat een belangrijke rol te vervullen, in het college, welks leden mfct zooveel zaakkennis, onpartijdigheid en toewij ding 's lands zaken behandelen. Zij verklaart daarbij, zich zeker de tolk te mogen noemen van alle lede" wan neer Zii den wensch uitspreekj, dat Z. K. II. nog vele jaren de zittingen moge bijwonen. Vervolgens zich tot Haar Gemaal wendende, verklaarde de Hooge Pre- sidente Prins Hendrik der Nederlan den als lid geïnstalleerd. Deze stond nu op, terwijl ook alle andere leden van hun plaatsen verre zen, en beantwoordde de toespraak van de Presidente in goed Hollandsch, waar van alleen de uitspraak uitheemsch klonk en wellicht oorzaak was van den glimlach, waarmede II. M. de rede van Haar Gemaal aanhoorde. Z. K. H. ver klaarde, dat het hem bijzonder ver heugde, de vergaderingen te kunnen bijwonen van het Staatscollege, waar in ook vroeger prinsen van het Konink lijk Huis hadden zitting genomen en dat hij zich zou beijveren te toonen, hoezeer hem de belangen van zijn nieu we vaderland ter harte gaan. Thans sprak de vice-president vaA den Raad van State, de heer 'hr. mr, Schorer II. M. toe. Haar den bijzondg- ren dank betuigende van den Raao, dat Zij Haar Gemaal zitting had vp»n leend en het gewicht daarvan no" mee$ had doen uitkomen, door in persooi» deze zitting te willert leiden. De vice» president wees er op, dat door de Je» den van dit college 's lands zaken bE* hartigd worden buiten invloed van ap politiek en dat de Raad: H. M. en Haa,* verantwoordelijken raadslieden me* volkomen onbevangenheid ziin, eevoe. len over de Staatszaken meedeelt. Verv volgens zich tot den Prins Gepiaal rich« tende, verzekerde de heer Schoner, d&i hij bij de leden van den Raad §teéo$ den steun en de voorlichting zal vin» den, waar Z. K. II. die mocht verlam gen, terwijl de leiden hunnerzijds hei op hoogen prijs zullen stellen, wan', neer de zittingen door den Prins wor» den bijgewoond- Na deze toespraak verklaarde de Hopj ge Presidente de vergadering gesloten* Een andere abattoir-quaestle, Bij besluit van den Amsterdamschea raad werd ten fine van praeadrvies in handen van B. en W. aldaar, gesteld een adres van vjarkein'sslachtera en vleeschhouwers, houdende verzoeS maatregelen te nemen, waardoor het verkoopen aan particulieren van ge kookte of gezouten vleeschwaren aan hét Gemeente-slachthuis volstrekt verboden zal zijn. De grieven van adressanten komen hierop neer dat hun door den verkoop aan het Abattoir eene onbillijke con currentie wordt aangedpan en dat ambtenaren, verbonden aan het Abat toir, zich met den verkoop belasten. B. en W. brengen in hun Vrijdag verschenen praeadvies in herinnering, dat in 1895 aan het Abattoir in gebruik is gesteld een sterilisatie-apparaat, ten einde vleesch, dat om verschillen de redenen niet in verschen of gezou ten toestand in gebruik kan worden gegeven, een bewerking te doen on dergaan, waardoor het nog als een onschadelijk nn deugdzaam voedsel voor den mensch bruikbaar kan wor den gemaakt. Wat nu aangaat het verzoek van adressanten om den verkoop aan het Abattoir te verbieden, B. en W. ach-; ten dit in het algemeen belang niet wenschelijk, al strookt dit dan ook niet geheel met het belang van adres santen. Aan dit deel van het verzoek behoort dus niet te worden voldaan.' Aan de concurrence, waarover adressanten klagen, kan in zooverro worde tegemoet gekomen, d£t voorj' het steriliseeren van het vleesch en voor het gebruik van het lokaal, waar in de verkoop piaajts heeft, rechten worden geheven, wat tot dusverre niet plaats had. Wat wijders betreft de klacht van adressanten, dat de verkoop van be doeld vleesch door beambten van het Abattoir plaats heeft., kunnen B. en W. het volgende mededeelen. Het is, hoewel de inmenging in den aanvang voor de goede regeling nuttig is ge weest, ni,et wenschelijk deze werk zaamheid te bestendigen, omdat dit inderdaad tot minder gewensche ver houdingen aanleiding kan geven. Daarom is dan ook aanstonds hier aan een einde gemaakt, zoodat bij dit deel der klacht niet nader behoeft te worden stilgestaan.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1