NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. L?,e Jaargang Maandag 1 April 1901. No. 5446 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS "Voor Haarlem per 3 maanden1.20 "Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Grooto letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit li.ii bladzijden. Haarlem's Dagblad van 1 April bemt o.a.: De Duitsche bladen over do Kei- zer-redevoering. Duitsche brief, Parlementaire Praatjes, Ouzo Bo- terhand el in Engeland, Oeneraal Kool Het beleg van Haarlem enz Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 30 van De Zaterdagavond, ditmaal ge heel aan het wielrijden gewijd, en be vattende: De Geschiedenis van het Rij wiel, Haarlemmer Halletjes, Het Kunst rijden, Pech, pech en nog eens pech, Feuilleton van wielrijder tot echtge noot, Rubriek voor Dames, Konine Ve- lophilos (dramatisch Fiets-gedicht) door F. A. L. Lang, aanbevelenswaar dige tochtjes in den omtrek, benevens allerlei verscheidenheid, merkwaardige afbeeldingen enz. Officieele Berich'en. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS va tl Haarlem brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van J. P. Stiphout, om vergunning tot het verkoopen van ster ken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Hooimarkt no. 14. Haarlem, 29 Maart .1901. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. De Secretaris PIJNACKER. Politiek Overzicht. Onder de rubriek „Buitenlandsch Nieuws" deelden we gisteren reeds een. en ander mede over een nieu we redevoering van den Duitschen Keizer, waarin Zijn Majesteit weer aardig van leer getrokken is een van die ongemotiveerde uitbarstin gen, die we van hem' gewend zijn. Natuurlijk zijn de noodige lezin gen weer verschenen. De „Vor- warts" verneemt echter uit ver trouwbare bron dat de belangrijk ste plaals in de redevoering van den Keizer, onverzwakt als volgt luidt „Als de stad Berlijn zich nog eens, evenals in 1848, met onbeschaamd heid en. ongehoorzaamheid te gen den Koning verheffen zal, dan zijt gij, mijn grenadiers, geroepen, om met de punt van uw bajonet de overmoedigen en on gehoorzamen tot rede te brengen. In, zijn antwoord op 's Keizers toespraak verzekerde Von Scheffer, de kolonel van het regiment, dat het verwonden van den Keizer te Bremen als „een afschuwelijke misdaad de harten van, allen tot heiligen toorn had' ontvonkt." Tot nu toe durven slechts enkele liberale kranten over 's Keizers re devoering op voorzichtige wijze te spreken ze zijn een stemmig in de eenigszins ironische betuiging dat zij nog niets hebben bemerkt, wat op een revolutionaire beweging te Berlijn wijst. De democratische „Volkszeitung" en de sociaal-deimocratische „Vor- warts" doen spottend alsof de schietgaten in de toegangshekken van het paleis en van de nieuwe Alexander-kazerne zijn gemaakt als bescherming legen misnoegde agrariërs die uit hun gewone ver gader-lokaal, den naburige,n circus Busch, oproerig zouden kunnen losbreken, als men hun hoogere graanrechten weigerde. De Boersen-Kurier brengt in her innering dat de Keizer nog bij het kroningsjubileum zijn hartelijken dank heeft betuigd- voor de mede werking van het Pruisische volk tot het grootmak-en van den Staat en zijn vertrouwen op de trouw en de genegenheid van het volk heeft uitgesproken. Eugen. Richter's „Freisinnige Zei- Lung" zegtDat de Keizer openlijk op die- mogelijkheid van een revo lutionaire beweging te Berlijn heeft gezinspeeld, getuigt van een gemoedsstemming, waartoe geen feitelijke aanleiding bestaat. De „Frankfurter Ztg." teekent droogjes bij 's Keizers laatste toe spraak voor. het front van de gar- de-grenadiers aan„Naar onze mueening zou het beter en dienstiger voor het gezag geweest zijn, de her innering aan 1848 bij zulk een ge legenheid) niet op te roepen. Het volk heeft in dat jaar datgene waar op het rechtmatige aanspraak miaak- te, door strijd trachten te verkrij gen en ook werkelijk ten deels ver kregen." De dagblad-redacteur is wel ge- noodzaakt ieder en diag iets te schrij ven over den gang van zaken in. China. Want men is ^ewoon ge raakt omtrent de verwikkelingen in Oost-Azië eiken dag wat te lezen. Maar die taak is voor den redac teur even zwaar als vervelend en drukkend, omdat zooals, trou wens gewoonlijk wanneer de di plomatie bezig is de onderhande lingen ee nsnelheid van voortgang hebben, welke hef, best vergeleken kan worden bij die van de slak. Eiken dag maar weer opnieuw: bet contract tusscheni China en Rus land is nog niet geteekend en En geland en Japan staan te brullen van woede dat het geteekend zal worden. Engeland wil naar 't schijnt niet deelen, de Duitsche opvatting van de Engelsch-Duitsche overeenkomst, nl. dat Mantsjoerije niet zou vallen onder de streken, in heit contract genoemd, waar de mogendheden niet op eigen gelegenheid mogen ageer en. En dat Engeland zich hiertegen verzet is natuurlijk-voor Japan een rede om e-r in te juichen. De Ja^ pansche bladen bepleiten d'an na tuurlijk ook een volledig herstel van het Chineesche gezag in Mam tsjoerij e. De „Daily Mail" verneemt uit St. Petersburg, dat de generale staf bericht heeft gekregen van nieuwe onlusten in zuidelijk' Mantsjoerije. Bloedige gevechten hebben plaats gehadi te Kobanzi en Sin-misj-tien, waarbij de Russische kolonel Aha- sa gesneuveld is. De Chineezen le den groote verliezen. En hetzelfde blad' werneemt uit Tientsin, dat de Russische vlag nóg steeds wappert op het betwiste stuk spoorweg. De Engelsche overste MacdonalcL verzocht de Russen be leefd de vlag weg te nemen, maar dit werd' kortaf geweigerd. Dit geeft zoo ©enigszins een denk beeld van den toestand. Bet schijnt, dat de Engelschen er maar niet in kunnen slagen de streek tusschen de spoorwegen naar Port-Elizabeth en Oost-Lon- den in de- Kaapkolonie schoon te vegen. Uit Queenstown aan de lijn naar laatstgenoemde plaats wordt geseind, dat er bij den Winterberg wordt gevochten, d'. i. ten zuiden van het meermalen genoemde Tar- kastad1. Uit Cradock meldt Reuter, dat de Boeren weer in Maraisbuag zijn geweest (nu voor de derde maal) en deze plaats Donderdag verlaten hebben. Het plunderen voegt de berichtgever er aan toe is erger dan ooit. Een gedeelte der republikeinen stak den spoorweg over en rukt op in de richting van Conway, zuidelijk van Middelburg, óók een zeer gezochte streek om stations te verbranden, spoorwegen te vernielen, enz. Men denke slechts aan deze plaats zelf, aan Bangor, aan, Cypress Grove, Vischrivier en Roods hoogte. Van den ijver en de waarde der Engelsche stadswacht te Marais- bu-rg krijgt men geen erg hoog denkbeeld' na deze veelvuldige be zoeken, der Boeren. Een telegram uit Kenbairdifc recht vaardigt opnieuw de meening, dat onder de strijders der Engelschen in de Kaapkolonie zich een. menigte z. g. rebellen bevinden. Nu is weer door zulke ongehoorzame Engel sche onderdanen de hoeve van een zekeren Husselnian bij Rietfontein geplunderd, waarbij zij 84 slacht- ossen en 8 -aarden en muilen me denamen. De Kaapsche politie zit ze op de hielen,, misschien wel om ook wat van de opbrengst te krij gen. En de pest breidt zich bij dat al les nog steeds uit. Een opgaaf van Donderdagmorgen meldt weer 15 nieuwe gevallen, waarvan niet min der dan acht Europeanen. De ziek te neemt sterk toe, wordt er bijge voegd. Buitenlandsch Nieuws. Ook een crisis-legerwetten. De begroeting voor oorlog is in België door de commissie met evenveel stemmen vóór als tegen verworpen. Zoolang het koninkrijk België bestaat is zoo iets nog niet geschied. Of dit den val van den minister van oorlog ten. gevolge zal hebben, waardoor tegelijk het ont werp zou komen te vallen van den persoonlijken dienstplicht, is nog niet uit te maken. De rapporteur der commissie, Delvaux bood: zijn ontslag aan. Algemeene berichten. DE OOiiLOG IN ZUID-AFRIKA De Imperial Light Horse heeft, ernstig geleden in het gevecht met De la Rey op 22 dezer nabij Harie- beesffontein. De Boeren, die- zware verliezen, hadden, trokken terug bij aenkomst van, Britsohe versterkin gen. De Engelsche verliezen waren: 2 officieren en 5 man gesneuveld, 3 officieren en 13 man gewond. Blijkens telegrammen uit de Ver- eenigde Staten heerscht daar groot verschil van meening over hetgeen men met Aguinaldo moet doen, nu deze eindelijk gevangen genomen is. De adviezen, der bladen wisse len af tussche-n doodschieten, ver bannen en levenslange opsluiting. Officieren der Ver. Staten, waar onder admiraal Dewey, voorspel len, dat nu een spoedig einde aan den Philippijnschen opstand zal komen. Behalve een zwerm van bereden poilitie-agenten zal de Keizer voort aan als hij uitrijdt, ook gelijfstaf- fierd worden dioor vier militaire wielrijders. Men heeft er vier ke rels als boomen, voor uitgezocht. Stadsnieuws Haarlem, 30 Maart 1901. Theosofische Vereeniging. Maandagavond te acht uur zal van wege de Haarlemsche Loge van hoven- genoemde vereeniging in de bovenzaal van het Brongebouw een openbare ver gadering worden gehouden, waar dit maal uitsluitend gelegenheid zal wor den gegeven tot het stellen van vragen over Theosofie, door één der leden te beantwoorden. Men zie verder de ad vertentie in dit blad. Op het Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag de afbeeldingen van wandtapijten nog tentoongesteld zijn. Bovendien zijn Zondag een tweetal in koper gedreven en geciseleerde kaar ten coupen tentoongesteld, die dooi den heer Zwollo vervaardigd werden. Zondag is de toegang kosteloos. In het douchebadhuis zijn in de afge- loopen week 444 baden genomen. Zondag 31 Maart, geeft het Strijk orkest onder leiding van den heer Kriens, een Populair Concert in het Brongebouw. Een zeer opgewekt en keurig programma wordt door het or kest uitgevoerd, de ook in Haarlem zoo gunstig bekende Duettisten de heeren Soesman en Zwaaf, komen met hun beste voordrachten, terwijl voor het eerst de Hollandsche soubrette mejuf frouw d'Olievera, zich in vier aller liefste voordrachten zal doen hooren. Mevrouw HoltropVan Gelder zal Donderdag 11 April voor het eerst na haar ernstige ziekte hier ter stede in den Schouwburg optreden met de kon. vereeniging het Ned.' Tooneel in „Mijn Schoondochter" („Ma Bru-",) blijspel in drie bedrijven van Fabrice Carré en Paul Bilhaud. Plaatsen zijn nu reeds te bespreken. Sober men. Onder verwijzing naar achterstaande advertentie, brengen wij nogmaals in herinnering, dat a.s. Maandag de al- gemeene vergadering wordt gehouden van den pas opgerichten Schermbond^ in Central Bar, Barteljorisstraat, des avonds 8 1/2 uur. Van groot belang is het dat alle Haarl. Schermers deze vergadering bij wonen, daar het voorloopig bestuur Maandag aftreedt en alsdan een defi nitief bestuur wordt gekozen voor het jaar 1901, aan welke (volgens het re glement) de Haarl. kampioenwedstrij den ter regeling worden overgelaten. Waarschijnlijk zullen dit jaar drie kampioenschappen worden verwerkt en wel op geweer, degen en sabel om te besluit met een personeelen wed strijd voor alle Haarl. Bondsleden. Haarlem, dat reeds, dank zij bare vele kranige schermers een zoo ver maarden naam heeft op schermgebied, zal door het voortdurend oefenen wel dra over de sterkste korpsen uit den lande kunnen beschikken. Heemstede. Maandagavond 1 April zal alhier in het Wapen van Heemstede van de Volksweerbaarheid, afdeeling Heem stede en Bennebroek, een algemeene vergadering worden gehouden. Overleden: J. Wullems, Foeseneh, 78 jaar. Hillegom. Donderdagavond is alhier opgericht een plaatselijk comité voor algemeen kiesrecht. Spoedig zal een spreker worden aangezocht om in een open bare vergadering op te treden. Zandvoort. Door den heeir P. Loosjes te Haar lem is het hem door de vereeniging „die Feestcommissie" alhier aange boden eere-lidmaatschap dier ver eeniging bereidwillig aanvaard. Donderdagavond hield Ds. G. Hulsman in „Ons Huis" eene lezing over: „Bij de kentering van twee eeuwen." In eene boeiende, aange name lezing besprak Ds. H. hoe de Zending- bij het einde der 18e eeuw in het leven was geroepen, hoe die in de l&e eeuw steeds meer en meer belangstelling ondervond, wat echter helaas op het einde der 19e eeuw veel verminderde. Daar na deelde spreker mede hoe in het begin overal zendingsgenootschap pen werden opgericht en hoe het zendingsgenootschap te Bazel de grootste stoot had gegeven aan de zending. Veel was tot stand geko men van 18121844 gingen van uit het zendingshuis te Bazel 229 zendelingen waarvan 177 gevallen waren als martelaren. z Veel is er gewerkt, zei de spreker en het werk is in ruime mate ge zegend geweest-. Volgens eene dóór den heer Diikstra opgemaakte sta tistiek bleek, dat in de 19e eeuw, 4 milïioen heidienen tot het Chris tendom bekeerd waren. Maar wat z-eet dat cijfer tegenover de 1000 milïioen, die thans nog niet behoo- ren tot het Christendom Het einde der 19e eeuw kenmerk te zich door verflauwing in de be langstelling der zending, de geestr drift gaat verkoelen, daar men over het geheel weinig succes ziet. Ver der besprak spreker het congres dat in Chicago gehouden was, waar alle godsdiensten vertegenwoor digd waren. Deze boeiende rede werd door velen met groeten aen- dacht aangehoord. De heer J. Beeckman, Burge meester alhier, bedankte Ds. Huls man voor dezen genotvollen avond. Met deze lezing zijn die lezingen in dit seizoen in „Ons Huis" ge sloten. Het is te hopen, dat ook in het volgende winterseizoen dergelijke lezingen alhier gehouden zullen worden. Bevallen 24 Maart. Z. A. G. van der Wea'ffvan der Sloot, d. Overleden: 25 Maart. N. Kraai je- noord'. 6 mndi. 26. M. M. v. d. Mey, 21 jr. 27. P. Hollenberg, 82 jr. Woensdag j.l. herdacht de gemeente secretaris de heer P. L. de Vries, den dag waarop hij voor 121/2 jaar als zoo danig alhier werd benoemd. Van vele zijden ontving de jubilaris de meeste belangstelling. Van de leden van den gemeenteraad ontving hij een prachtigen inktkoker met inscriptie. Ten half elf ure kwam eene commi: sie uit de ingezetenen, bestaande uit de heeren Di\ C. A. Gerke en H. M. ba ron Cailot d'Escury, namens hen den jubilaris complimenteeren en hem een stoffelijk bewijs van hulde aanbieden, waarna eene commissie uit de badgas ten, bestaande uit de heeren H. G. Blickman, M. Merens, J. van Marle en J. Glazener, den heer de Vries eveneens een biijk van belangstelling mochter overhandigen, waarbij een artistiek bewerkten album met de namen dei- gevers. Ook kwam de heer J. A. W. Hie- bendaal, inspecteur van politie, na mens het politiecorps den sectrearis een cadeau aanbieden. Van particuliere zijde mocht hij ver schillende bewijzen van belangstelling ontvangen. Zeker zal deze dag nog lang bij den jubilaris in aangename herinnering blijven. Velsèu. Wederom is hier een geval van febris typhoidea geconstateerd en wel bij J Bremerkamp op de Ilofgeest. Tegen de vergrooting der visschers- haven en de daaruit voortvloeiende onteigening van gronden zijn 2 be zwaarschriften ingediend. IJmniden. De heer P. Roggeband is in plaats van wijlen den heer J. Krijgsman be noemd tot voorzitter der commissie voor godsdienstoefening en godsdienst onderwijs vanwege den Ned.Protestan tenbond. De" heer Joh. Kuiper werd herkozen als lid der commissie. De heer C. J. van Sluis is herkozen als voorzitter der liberale kiesvereeni- ging alhier en in plaats van den heer A. Roggeband, die bedankt had, werd tot bestuurslid gekozen de heer G. H. Philips. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Niets beminnelijker, uit verslagge versoogpunt, dan een Kamer die naar huis wil. Zij werkt met stoom. En zoo geschiedde het gisteren dan ook, dat, alle besluiten om des Zaterdags en des avonds te vergaderen ten spijt, de wo ningwet in eerste lezing werd ten ein de gebracht. De mededeeling van minister Pier- son, dat generaal Kool generaal Eland vervangt, is gevolgd door de aankon diging een or interpellatieTroelstra over het ontslag van den eersten en de voornemens der Reg. betreffende de legerwetten. Behalve deze zijn nog en tweetal andere interpellaties toe- gestaan: van den heer Passtoors over de exploitatie der vischhal te IJihui- den, van den heer Harte over de ver traging in do opening van den nieu wen Maasmond. Wat de Woningwet betreft, valt nog op enkele belangrijke beslissingen te wijzen. Bij art. 29, dat over de rentedra gende voorschotten der gemeenten handelt voor woningbouw of woning verbetering te verschaffen, stelden de heeren Van Raalte, Veegens en Wil- linge voor den voorrang boven iedere andere hypotheek, waaronder deze voorschotten worden verleend, behal ve boven die, vóór 15 Februari 1901 ingeschreven en boven alle bevoor rechte schuld met uitzondering van die van art. 1185, lo. Burg. Wetb. te doen vervallen. De voorstellers beoogden niet van het gemeene recht te doen afwijken. Door de bepaling der regeering wer den eerste hypotheken eigenlijk twee de, want de gemeente zou voorgaan. Hielp zij iemand om zijn zwaar ge hypothekeerde huisjes te verbeteren, dan zou zij haar rente wel krijgen de hypotheekhouder niet. Het zou dus moeilijk worden hypotheek te krijgen op arbeiders-woningen. De heer v. Deinse stelde bij amend, een zeer speciale omschrijving dezer „be voorrechte schuld" voor, die bij de juristen niet in den smaak scheen te vallen. De Min. van Just, wees er op, dat devoorschotten ten doel hebben, de woningen zoodanig te verbeteren, dat de onbewoonbaar-verklaring niet steeds behoeft te worden uitgesproken. Geschiedt het eerste dan wordt de hy potheekhouder van beter, geschiedt het laatste dan wordt bij van minder conditie. De Min. deed echter den ter mijn van 15 Febr. 1901 vervallen, om de wet geen terugwerkende kracht te geven. Ten slotte werd het amendement Van Raalte c. s. aangenomen met 44 tegen 29 stemmen. Ingetrokken werd een amend, der socialisten op art. 31 om de gerueenteu te verbieden, gronden en gebouwen „in eigendom" over te dragen. Dg heer Schaper die het principe der uit gifte in erfpacht verdedigde, vond zoo veel steun bij Min. Borgesius en den heer Drucker, al wilden dezen eigen domsoverdracht niet absoluut ver bieden, dat hij daarmede zijn doel reeds bereikt achtte. Van anderen aard was een amend, der zelfde heeren op art. 32. Dit art. machtigt den Raad gelden beschik baar te stellen tot aankoop, aanbouw of verbouw van woningen, in het be lang der volkshuisvesting, voor reke ning der gemeente „in geval dit noodzakelijk is voor de richtige uit voering dezer wet". Die woorden wil den de socialisten nu doen vervallen, teneinde uit te maken dat, evenals particulieren, de gemeente zelf tot woningbouw kon overgaan. Dat be ginsel was reeds bij liet algemeen debat em later nog door den heer Schaper verdedigd en werd nog eens uitvoerig door hem toegelicht, waarbij bij er op wees, dat in vele plaatsen, alleen de gemeente zelve doeltreffend en goedkoop zal kunnen bouwen ter vervanging van onbewoonbaar ver klaarde krotten. 1 egenover dit amendi stond er een van de heeren De Waal Malefijt c. s. om woningbouw van gemeentewege te verbieden. De' Reg. koos den middenweg zeide de heer Borgesius en de Ka mer volgde haar. De heer Troelstra trok het amend, in; dat der andere heeren werd met 66 tegen 6 stemmen verworpen en het art. goedgekeurd. Bij de strafbepalingen is o. m. deze wijziging aangebracht, dat iemand beboet wordt die een afgekeurd huis blijft bewonen, tenzij blijkt dat hij onmogelijk een ander kon vinden. De eindstemming is aangehouden tot na het gisteren aangevangen reces, dat tot Dinsdag 16 April des nam. ten 2 uur duren zal. G. Jr. Verkiezing voor de Tweeda Kamer. De Centrale anti-revolutionaire Kiesvereeniging in het district Slie- drecht heeft voorloopig candidaat ge- steld Dr. A. Kuyper, aftredend lid. De anti-revolutionaire kiesvereeni- ging te Naarden heeft het aftredend Kamerlid, den heer S. baron van Heemstra, voorloopig candidaat sre- steld. De kiesvereeniging De Westhoek te Vledder heeft tot voorloopige candi- daten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren Mr. J. van Gilse, Dr. H. Blink en Th. van Weideren baron R enger a Niet waar? Men meldt thans uit Maastricht Bij de stedelijk regeering alhier is niets bekend van de komst van H. M. de Koningin ter gelegenheid van de lierfstmanoeuvres, noch van een sa mentreffen met den Duitschen Keizer. De afdeeling Dordrecht van het Roo- de Kruis heeft aan het hoofdbestuur der insetlling f 500 gezonden tot stij ving van de hoofdkas.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1