JANUSTULP Nederlandsche Opera. THEOSOFISCHE Brongebouw Toegang voor niet leden f 0.25. Zondag zal in de kapel van hel Koninklijk Paleis Hel Leo voor H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins met gevolg en genoodigden een godsdienst oefening worden gehouden, waarbij Prof. Ckantepie de la Snusseye van Utrecht als voorganger zal optreden. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. SO conts per reeel. Alle geneesheeren besehoawen bet natuurlijke FRANS JOZEF BITTER WATER als bet eenige zouthoudende pur geerniiddel. dat aangenaam is om lil te nemen. Bij kleine giften genomen is zijne werking absoluut zeker en werkt het oplossend na. Op 10 wereldtentoonstellingen met goaden medailles bekroond. Ovoral verkrijgbaar. Wij vestigen de aandacht op de advertentie van Willem van Liemt in het Derde Bla>d van. dit nummer. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de recactie zich n et aansprakelijk. Van in <ezond* r stuk ken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender terug-icgeven. Den Weledelen Heer T. W. SALOMONS, Haarlem. WelEdele Heer! Uw ingezonden stuk in Haarlem's Dagblad vau gisteren deed mij tot mijn genoegen zien dat mijn stuk in het Handelsblad gelezen is en dat doet mij hopen dat het mede zal helpen om tot het wegnemen van de misstanden in het Middelbaar onderwijs te komen. Het zoude mij evenwel spijten als mijn geschrijf speciaal hier in Haarlem aan leiding zoude geven tot een eenigszïns wantrouwende manifestatie zooals u voorstelt, om toch op eens te trachten de jeugd aan het gewone onderwijs te onttrekken. Mijns inziens verdient on ze school dat niet, want al is het on derwijs ook hier niet wat de wensch is. dan wordt toch onder de bekwame lei ding van onzen Directeur er naar ge streefd te doen wat eenigszins mogelijk is in het belang der jeugd binnen de perken der wet. Trouwen de ingrijpende verandering die u wenscht zoude toch niet uitvoer baar zijn. Nu u u evenwel toch tot de ouden hebt gewend zoo geef ik u in overweging om u gezamenlijk te wenden tot 's lands regeering om daaraan te vragen zoo spoedig mogelijk in cue wet wijzigin gen aan te brengen, die de gelegenheid zouden geven dat het onderwijs in zijn geheel nadert tot het ideaal dat den maker der wet voor oogen heeft ge staan en wilt u hun iets dadelijk tot stand brengen, dan zoude het aandrin gen bij de autoriteiten in onze gemeen te op betere aansluiting tusschen La ger en Middelbaar oncrenvijs zeer ge- wenscht zijn. Hoogachtend Uw Dr. P. M. HERINGA. weder tal van bekeuringen, opgemaakt I wegens het gooien van sneeuwballen: hel rukken aan boomen, het rijden zon der licht, enz. Eon ongelukkig toeval. Op het Hofje der Twaalf Apostelen, op de Ged. Voldersgracht, dat bestemd is voor 12 Katholieke vrouwen, woonde gedurende gèruimen tijd Maria Stol- tenhof, eene, zooals wij uit den mond van een der overige bewoonsters verna men, 78-jarige ijzersterke vrouw, die nog nooit ziek was geweest, en naar het oordeel der oudjes minstens 90 jaar had kunnen worden. Doch dat heeft niet mogen zijn. Woensdag 1.1. is zij op noodlottige wijze om het leven ge komen, doordat hare rokken, terwijl zij hare voeten op de stoof warmde, vlam vatten en de vrouw in een oogen- blik in lichte laaie stond. Hoewel de vlammen door toesnellen de buurvrouwen spoedig waren ge doofd en de met brandwonden overdek te zelf nog beweerde dat, het niet zoo erg was, achtte dr. Van Praag den toe stand toch zoo ernstig, dat hij hare onmiddellijke opneming in het St. Eli sabeth's Gasthuis gelasite. waar zij Donderdagnacht aan de gevolgen van de bekomen brandwonden overleed. Weldadigheid naar Vermogen Van 25 December 190015 Februari 1901 werden aan extrargiften ontvan gen f 3274.55; van 15 Februari1 April 1901: G. J. v. d. V.; A. v. R.; Z. Z. ieder 100.—; Mevr. de F. f 25.Mevr. B. de H. f 6.—; Mr. J. P. D. f 5.—; Mr. iW.v. H. f 4.—; N. N.; N. N. ieder f 3.— Wereld-Panorama, entrées 1824 Maart f 306.70. Totaal f 3927.25. Ten vorige jare was 1 April ontvan gen f 4140.14; zoodat dit jaar ultimo Maart RUIM f 500.— MINDER ont vangen is clan op denzelfden datum in 1900. I-IetJ Bestuur vleit zich, dat wegens den langdurig en winter in verband met de hooge steenkolen- prijzen nog velen bereid zullen bevonden worden bunnen finanttee- len steun aan de Vereeniging te schen ken. Toezending van ingevulde kaar ten wordt beleefd verzocht. J. MULLEMEISTER, President. Mr. E. A. A. S. VAN STRALEN, Secretaris. signalementen van: a. manschappen, die niet aan de oproeping ter aflevering voor de nationale militie hebben vol daan; en b. personen, die van de land macht fiier te lande en in West-Indiö, van liet korps mariniers en van het O.- I. leger gedeserteerd of vermist zijn. Wij brengen onder de aandacht van onze lezers, dat de kennisgeving door ouders of voogden te doen aan den i Minister van Oorlog, dat hunne zoons of pupillen wenschen deel te nemen aan het dit jaar te houden examen ter toelating als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, vóór 15 Juni a.s., bij het Departement van Oor log moet zijn ingekomen. Eene dergelijke kennisgeving ten be hoeve van toelating tot de cadetten school te Alkmaar moet vóór 15 Mei a.s. liet Departement van Oorlog hebben bereikt. Sociëteit VereeniKinfc. Vrijdagavond bleek bij opening der stembus, dat tot voorzitter der Socië teit Vereeniging, in de plaats van Dr. H. A. J. Valkema Blouw, die aftrad en niet herkiesbaar was, gekozen is Mr. F. A. Bijvoet. Tot 2den secretaris was gekozen de heer W. J. C. Wijsmuller Jr., ter ver vanging van den heer R. I. Weber, die wegens bezigheden bedankt had. A.s. Donderdag geeft de heer Orelio in den Schouwburg alhier zijn eere avond met de opera Hamlet". Het is te verwachten dat het geestdriftig Haarlem niet zal ontbreken, waar het er op aankomt een talentvol, ernstig kunstenaar te huldigen zooals hij ver dient. Trou moet Blij eken. Vrijdagavond had onder voorzitter schap van den heer Fr. Lieftrnck eene algemeene vergadering der leden plaats. In hoofdzaak waren de be sprekingen van financieelen aard. die minder voor openbaarheid geschikt zijn. Onder anderen werd besloten tot het verbouwen van de bestuurskamer aan de Groote Markt en van de kamer aan de Spekstrhat, onder mededeeling, dat voor deze beide gedeelten een huurder is gevonden, die bereid is ge durende 10 jaren en 5 optie-jaren het te verbouwen gedeelte te huren. zich een opperman onrechtmatig te zijn ontslagen, aangezien zijn patroon een ander werkman, die korter bij hem in dienst was, had gehouden. De klacht was dus hierop gegrond, dat de pa troon zich niet zou hebben gehouden aan het gewoonterecht, dat den pa troon verplicht, bij gebrek aan werk eerst te ontslaan den werkman, die het kortst bij hem in dienst is en bij ver krijging van nieuw werk den laatst ontslagene het eerst terug te nemen. De betrokken patroon ontkende deze verplichting. De Kamer, het van het grootste belang achtende te zien uitge maakt of zulk een gewoonterecht in derdaad bestaat, richtte zich tot 3 pa- troonsvereenigingen en een opperlie- den-vereeniging om inlichting. Twee der patroons-vereenigingen ontkenden het bestaan, de derde voegde er aan toe dat de opperlieden een dergelijk gewoonterecht den patroons zoeken op te dringen. De opperlieden-vereeni- ging, de meest belanghebbende in deze, heeft in weerwil van herhaald aandrin gen niet geantwoord. De Kamer v. Ar beid is dus niet bij machte zich een oordeel te vormen aangaande-de quaes- tie. Vervolg Nieuwstijdingen. Vervolg Stadsnieuws. Naar het Weekblad voor Bloembol lencultuur verneemt, is hij het bestuui van den Bond van Bloembollanhajide- laren van verschillende zijden de vraag ingekomen, of niet een maat regel kon getroffen worden om heeren kweekers te waarschuwen tegen het te vroege rooien van tulpen, hetwelk zeer schadelijk is voor het broeien. Men veronderstelt dat op de e. v. ledenvergadering van den Bond zal worden vastgesteld, dat men zich het recht voorbehoudt, leveringen van onrijpe tulpen te weigeren. Hedenmorgen omstreeks half negen had de ketelmaker J. F. S., werkzaam aan de Centr. Werkplaats der H. IJ S. M. het ongeluk een aschbak van de locomotief op zijn linkerhand te krij gen, waardoor deze gedeeltelijk werd verbrijzeld. Na eerst door een der ver bandmeesters verhonden te zijn, begaf hij zich naar den dokter. In het Bloemendaalsche Park, ter hoogte van het hotel ..Duin en Daal", zijn gevaarlijke hellingen, die den ar- geloozen wielrijder wel eens leelijke parten spelen. Daarom heeft de A. N. W. B. weder een niet genoeg te waardecren maatregel genomen door bij de villa ,,'t Kopje", een der gevaar lijkste punten, een groot waarschu wingsbord te plaatsen. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat thans het geschil tusschen den heer P. Müller en de gemeente is bijgelegd, zoodat binnenkort aan den onooglijken toestand aan het Houtplein, een einde zal komen en een paar fraaie woon huizen zullen verrijzen op de plaats, waar de vroegere kraton stond. De Koninklijke Glasfabriek van Die9en en Korrebijn alhier ontving het bericht dat haar inzending geschil derd gebrand glas en restauratie antie ke kerkvensters, op die Esposizione Campionaria lnternazionale te Rorne, met de gouden medaille is bekroond. Hedenmorgen reed een fietsrijder door een te korten draai in den Gast- huissingel. Op zijn geroep schoten 3 mannen toe die den rijder weder op den wal brachten. Na lang zoeken werd eindelijk ook het rijwiel opge- vischt. Gevonden voorwerpen. Een geelbonte jachthond. Een zilve ren cylinderhorloge met stalen ketting. Een wit kinderboezelaartje. Verder behelsde het politierapport Verfraaiing. In de bovenzaal van café Montagne werd Vrijdagavond de jaarlijksche al gemeene vergadering der Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en om liggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer gehou den. De bijeenkomst werd gepresideerd door den heer J. Krol Kz. De opkomst was zeer gering, het be stuur medegerekend, waren 11 perso nen aanwezig. Na lezing en goedkeuring der notu len van de vorige' bijeenkomst, werd door den heer Andries J. Winkler het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat de vereeniging gedurende haar 10 jarig bestaan, zoowel wat het ledental (516) als de financiën betreft, in bloei- enden toestand verkeert. Verder werd in het verslag herinnerd aan de onthul ling van het standbeeld van Haarlem's uitnemenden schilder .Frans Hals"; en gewezen op hetgeen door toedoen der vereeniging was tot stand gekomen, zooals het plaatsen van een bank in het Haarlennnerhoutpark; het verkrijgen van eene betere verlichting aldaar, het plaatsen van drinkfonteinen enz. Nog werd gewezen op de verschillende medailles, aan verernigingen bij gele genheid van wedstrijden of anderszins geschoken en ten slotte medegedeeld, dat de commissie van beoordeeline\ be staande uit de heeren Kerbert, Ruyse- naars en Van Hulst, de volgende be kroningen voor balcon- en gevelversie ring had toegekend. Bekroond: Vermeld naar rang van verdienste: Max. Gallenkamp, Baan 13A; B. Bakhuis, Roozeboom Jr., Spaarnwouderstraat 91; Mej. Mary I. Fleischrnann, Barteljorisstraat 4; K. Smit, Kleine Houtstraat 2; J. A. Lo- dewijks, arts, Nieuwe Gracht 37; L. P. Zocher, Florapark 35; P. C. C. Jacobi, Kruisstraat 10; W. Worst. Zijlstraat 9; H. J. Janzen, Kenaupark 7. Voorgedragen, doch onbekroonbaar, daar 1, 2 en 3 in 1898 of 1899 reeds be kroond zijn, en eene bekroning slechts ééns in 3 jaren geschieden mag, 4 als bestuurslid buiten mededinging. A. A. Sprenger, Kleine Houtweg 37; J. Ruysenaars, Zijlstraat 100; H. H. Nieberg, Kruisweg 17; Dr. J. Nieuwen huijzen Kruseman, Frederikspark 2. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten be droegen f 2032.82, en de uitgaven f 2017.505, zoodat de kas sloot met een voordeelig saldo van f 15.315. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren D. E. L. v. d. Arend, J. Nieu- wenhuijzen Kruseman en Jhr. J. J. Sandberg, die allen zich bereid ver klaarden deze herbenoeming aan te ne men. Na eenige meer huishoudelijke ken, werd de vergadering gesloten. Het jaarlijksch examen af te nemen door de leden van de plaatselijke school commissie van leerlingen der hoogste klassen van openbare en bijzondere scholen van lager onderwijs alhier, zal worden gehouden op 1, 2 en 3 April e. k. Ruim 350 leerlingen zullen daur- aan deelnemen. Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld, dat door Gebr. v. Waart, de eerste komkommers aan de groen- tenmarkt zijn gebracht en opgekocht door Beele, Kruisstraat. Dat is 14 da gen vroeger dan het vorige jaar. Door het Departement var. Justitie is eene alphabetische lijst uitgegeven van signalementen, voorkomende iu het Algemeen PoIitieDlad, die op 1 Ja nuari 1901 nog niet waren ingetrokken of vervallen. Zij bevat ruim 9000 na men. Hieronder zijn niet begropen de Bennebroek. Aan de hier aanwezige milicien-ver lofgangers M. van Veggel, A. Noort, E. Warmerdam en L. A. Metz is het pas poort uitgereikt. De nieuwe lidmaten der Ned.Herv. ge meente alhier worden bevestigd op Vrijdag 5 April a.s. Men schrijft ons: Er staat ons hier weder een genot vollen en interessanten avond te wach ten. De heeren Venter en Liebenberg, die beiden lang in Transvaal zijn geweest en een groot deel van den oorlog mede- maakten, zullen Zondag 28 April a.s., des avonds in de Ned. Hervormde kerk alhier eene lezing houden. Deze heeren treden óp in plaats van den heer A. Snijman, die betrekkelijk weinig van den oorlog medemaakte. Vogelenzang. De heer H. J. Zondag, professor aan het seminarie te Warmond, is door Z. D. H. den bisschop van Haarlem be noemd tot pastoor te Vogelenzang. Liberale Unie. Men seint ons uit Amsterdam: Hedenmiddag werd in „Eensgezind heid" te Amsterdam, eene vergadering gehouden van de Liberale Unie. Opgekomen waren 18 kiesvereeni- gingen; Voorzitter was Dr. W. Ruysch die eene openingsrede hield. Hij wees op den plicht van de samenwerking bij de a. s. verkiezingen. Het is thans geen tijd om twistappels in eigen boezem op te werpen. Nog altijd blij ven 51 kiesvereenigingen den Bond getrouw en een groot deel zal wel weer terugkeeren, als ingezien wordt dat de praktische politiek die de Liberale Unie wil volgen, praktischer is dan 't najagen van utopieën. Spr. is over tuigd van de noodzakelijkheid dat so ciale hervormingen uit 't program nnodig zijn, en acht de verwezenlij king hiervan in de eerste plaats noo- dig, waar geen eigen candidaat kan worden gesteld of bij de herstemmin gen zal worden beooi'deeld wie het naaste staan. De agenda vermeldde voorts de aan vulling van het Bestuur. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren Van Houten, Van Enschot, Veth, Van der Laan, Ravenhorst, Mr. Ph. de Kanter. Punt II Bestuursvoorstel: ..Het Be stuur stelt voor dat de aanstaande candidaten van de hij de L. U. aange sloten kiesvereenigingen, hunne in stemming zullen moeten betuigen met de strekking van het hervormings program." Na eenige discussie werd het be stuursvoorstel bij acclamatie aange nomen. De heer de Kanter, die aanvankelijk verklaard had, het aan nemen van een bestuursfunctie afhan kelijk te zullen stellen van den uitslag der vergadering, nam ten slotte zijn benoeming aan. Daarna ging de ver gadering in eene huishoudelijke over. Poolsch blad, dat een echt gratie-tele gram werkelijk door den hoogslen mi litairen rechter uit Weenen Woensdag morgen ontvangen is, maar door een ongelukkig incident van de militaire autoriteit te Krakau niet meer op tijd bezorgd kon worden. Het telegram moet geluid hebben: Gratie onder weg". Aan het telegraafkantoor wilde men den commandant der executietroe pen telefonisch waarschuwen, doch er was niemand aan de telefoon, zoodat de executie plaats had. Er wordt een onderzoek ingesteld. Een krijgsvonnis. De slag bij Leipzig in het jaar 1642, tusschen de Zweden en de Oostenrij kers, liep voor het leger van de laatst genoemden ongelukkig af. De Zweden maakten vier duizend vijf honderd krijgsgevangenen, veroverden 69 stan daarden. 121 vaandels en 46 metalen kanonnen, waarvan het verlies nog het gevoeligste was; de hertog van Oosten rijk verloor zijn geheele bagage, al ziin zilver en staatspapieren. De Oostenrij kers trokken in de grootste wanorde terug; ieder zocht zich door de vlucht te redden. Zulk een ontzaglijk verlies kon niet zonder onderzoek naar de oorzaak en ongestraft blijven. Zoodra het vluch tend leger te Praag was aangekomen werd er krijgsraad gehouden. De schuld werd aan de Hongaren en Kroa- ten geweten, en het regiment van kolo nel Madelon, dat het eerst op de vlucht sloeg, werd ten strengste gestraft. De vaandels van het regiment werden door beulshanden verbrand, de officie ren, en van tien soldaten één, wien het lot trof, opgehangen en de overigen eerloos verklaard. Bevallen: woude, d. P. v. d. Wiel, geb. Aps- Gemengd Nieuws. Zandvoort. Door den bouwkundige D. v. Zetten te Haarlem, werd 29 dezer onder- IhandscU aanbesteed: het verbouwen van perceel Kerk straalt No. 30 te Zandvoort voor winkelhuis. Het werk is gegund aan den Aannemer H. G. Schornagel te Haarlem. Haarlemmermeer. Ondertrouwd: J. v. 09 en N. Gou- looze; A. Hofman en A. Kok; C. Cle ment -en N. M. Mühle; J. v. Splunter en J. Koning. Bevallen: J. Bloeminkv. d. Laarse, d.J. J. RavesteijnVerbeek, z.; J. C. Markwatv. Bentum, d. M. W. v. d. HamVreeswijk, z. K. SteenksStof- fijn, d.; M. v. d. HorstKlaassen, z.; S. Beers—Smits, z.; L. LuyL—Wijs man, z.; B. Verbeekv. d. Vlist. z. Overleden: A. Groen, 4 j.; Aa. Kloet, 75 j.; J. v. d. Vlist, 8 j. Leger en Vloot. De afgetreden Minister van Oorlog, de heer Eland die als luitenant-gene raal weer ter beschikking van het legerbestuur komt, is voornemens zijn pensioen aan te vragen en 's lands dienst te verlaten. Letteren en Kunst. groot. Eerst toen do Engelsehen ver sterking kregen, trokken de Boe ren terug. Het verlies aan Engel- sche zijde wordt -«schat op 2 luitenants en 5 man gesneuveld, 3 luitenants en 13 man gewond'. LONDEN, 30 Maart (R. O.) Aan do Times" wordt van 29 Maart uit Bal moral geseind: De Boeren hebben een trein doen derailleeren tusschen Bal moral en de Wilgerivier. De locomo tief, vier goederenwagens e<n een wagon werden omvergeworpen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. MABKTNIEUWS Haarlemmermeer, 28 Maart. Op de gehouden graan- en zaud- markt waren aangevoerd: Witte tarwe f 5.50f 6.90. Rogge tf 4.50f 5.—, Haver 6.50—7.— Wintergerst f 3.75--/ 4.—, Duivenboo- nen f 7.7.30, Paardeboonen 5.90 —t 6.15. Faillissementen. Uitgesproken: Rotterdam, 29 Maart, H. M. Eijsro- gel Jz.. Rechter-c imissaris jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier. J. G. Frankhuizen, koopman, vroe ger wonende te Rijswijk, thans te Gou da. Rechter-commissaris mr. B. J. A. Sterck. J. Iloutkruyer, koopman, wonende aldaar. Rerhter-cominissaris mr. J. H. van Meurs. U Advertentiën. Aardstooten. Den 25sten jl. werden in het Groot- hertogdom Baden nog al ernstige aavd.stoöten gewoeld. Het duidelijkst werden ze waargenomen in het Eg gen erdal, waar vele menschen in hun kelders gingen, om te zien of daar alles wel .in orde was. Een correspon dent van het „Staufer Wochenblatt" voelde te bed een ruk naar beneden. Te Neuhof gingen de stooten verge zeld van een ondoraardsch gerommel, dat na 3 of 4 seconden in een op een donderslag gelijkenden knal eindigde. De richting was van het noordoosten naar het zuidwesten. Ook in het ge heele Munsterdal is de aardbeving waargenomen. In het „Markgr. Tagebl." schrijft iémand uit Schopffoeim: „Heden 25 Maart, !s ochtends te 3.20, werd ik door een op donder gelijkend geraas uit den slaap gewekt. Nauwelijks ont waakt, bespeurde ik een sterken stoot, zoodat de ramen rinkelden en alle voorwerpen waggelden. Het geraas duurde na den stoot nog verscheiden seconden voort en ging in zuidweste lijke richting vertorent, In 60 jaren lieb ik wellicht tien of twaalf malen dergelijke natuurverschijnselen be leefd, maar nooit in die sterkte. Ge- lijksoorfcigd berichten kwamen uit Waldshut en Siikkingen in, waar de aardbevingen in snelle golvingen el kander volgden, eveneens vergezeld van een op donder gelijkend rollen. Voor de talrijke blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, den Heer FRANCOIS BALTHAZAR. MOOI.T, betuigen wij ook namens de familie onzen oprechten dank. Uit aller naam, FRANS B. MOOIJ Ju Haarlem, 30 Maart 1901. HAARLEffibOHl-: Schouwburg-Maatschappij Telefoon 579. Zondag SI Hüasrt. Tooneel voorstelling. Gezelschap CHARLES DE LA MAR. Voor den internationalen zangwed- te Maastricht, uitgeschreven door de Koninklijke zangverecn. Mastreechter Staar, en te houden 68 en 1315 Juli hebben zich 37 zangvereenigingen doen inschrijven, nl. 3 voor de afdeeling ge mengd koor, 3 voor de hoogste eere- afdeeling. 4 voor de afd. uitnemend heid, 5 voor de le afd. A, 4 voor de le afd. B., 4 voor de 2e en 14 voor de 3e afd. II. M. de Koningin en Z. M. de Ko ning van België hebben prachtige gou den medailles als prijzen ingezonden. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Bij de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven te Amsterdam, be klaagde in November jongstleden De orkaan in Amerika. Over den omvang van den tornado, die Maandag in het zuiden der Veree- nigde Staten, in Texas, Georgia en voornamelijk in Alabama woedde, zijn de berichtgevers, wat de gevoleren aan gaat, het niet eens. Sommigen spreken van tien gewonden, anderen fewagen van honderden dooden en wel duizend gewonden. Neemt men het gemiddelde voor waar aan, dan is de tornado toch reeds van een hoogst ernstig karakter geweest. De steden Montgomery en Birmine- ham hebben het meest geleden en men zegt zelfs, dat eerstgenoemde stad ge heel en al verwoest is. De veestapel heeft ontzettend gele den, daar de runderen bij duizenden gedood zijn. Een menigte huizen, groo- tendeels bewoond door onbemiddelden en negers, werden vernield; alleen te Birmingham wordt de stoffelijke scha de op 500.000 dollars geschat. Vele katoenplantages werden ver woest en het spoorwegnet is over een groote uitgebreidheid in onbruikbaren toestand gebracht. Telegraphische ge meenschap is ten eenenmale onmoge lijk geworden. Een verschuivend dorp. Sedert eenige dagen is ae berg, waar op het dorpje Paulhe staat bij Milhau, dat 250 inwoners telt, aan het ver schuiven en glijdt het geheele grond vlak, huizen incluis, in de richting der Tarn, die er langs stroomt. De angst in het dorpje is groot. Viermaal doctor. De hertog Johann Albrecht van Mecklenburg-Schwerin, die thans we gens de meerderjarigheid van den Groothertog het regentschap neerlegt, is door de universiteit van Rostock we gens de groote belangstelling welke hij in deze instelling heeft betoond, tot eere doctor in alle vier faculteiten benoemd. Te laat. Uit Weenen wordt de volgende zon derlinge geschiedenis gemeld: Laatstleden Woensdag werd te Kra kau de soldaat Balzak wegens het ver moorden van een gendarm opgehan gen. Denzelfden dag ging te Krakau het gerucht, dat uit Weenen telegra- phisch gratie verleend was, maar dat bij de ontvangst van dit teelgram de terechtstelling reeds had plaats gehad. Officieel werd toen verklaard, dat dit telegram vervalscht was. Maar nu be weert een te De „steker." De politie te Ludwighafen, aan den Rijn, tegenover Mannheim, heeft een „steker" in handen gekregen, zekeren Wilhelm Damdan, d8e in de laatste weken elf meisjes 's avonds met mes steken meer of minder ernstig gekwetst had. Hij is s lager van beroep, en men verdenkt hem ook van twee dergelijke moorden een op een dienstmeisje en een op een meisje van zeven jaar, die daar een paar jaar geleden zijn gepleegd. Laatste Berichten. Het examen op de scholen voor lager onderwijs alhier, heeft eene uit breiding ondergaan, in zooverre dat de leerlingen een teekening naar een plaat moeten maken, onder toezicht van een lid van de Commissie. Vroeger geschiedde dit niet: ze kre gen dan een cijfer naar de in den loop van 't jaar gemaakte teekeningen. Dit cijfer geldt nog wel, maar het eind cijfer hangt toch ook af van de op het examen vervaardigde teekening. De firma Siemens en Ilalske heeft de leiding van de werkzaamheden verbon den aan den aanleg der electrische in stallatie alhier, opgedragen aan twee Nederlanders, die verbonden zijn aan hare fabriek, den chef-ingenieur J. F. A. van Nes en den ingenieur W. Jager Gerlings Jr., de laatste een oud-stad genoot. Blijspel m 5 bedrijven. Bekende prijzen. Aanvang 8 uur. Maandag I April 190'. Buitengewoon Succ-ès» Profeaseur* Petst Célèbre Presti<$ifptateur Parisien. Werkt zonder apparaten. Aanvang 8 uur. Balcon ƒ1.50. Stalles ƒ1 25, le Loge 1.Parterre ƒ0 75, 2e Loge /O 50, Gaanderij ƒ0 30. Donderdag 4 April 1901. Directie: o. van der LINDEN. Eere-Avond voor den Heer JOS. ORELIO. Met medewerking van Mevrouw EN GELEN—Sewing H m o tm Groote Opeia in 5 bedrijven. Muziek van AMBROISE THOMAS, In het 4e Redrijf, Gruot Bh3Jet. Geregeld door de Balletrneesteres MARIANNE KUNSOHMANN. be nevens de Dames CORYPHEËEN en het geheele corps de Ballet Plaatsen dagelijks te bespreken. Diploma's hoe ook genaamd slechts voor een persoon geldig Burgerlijke Stand. Bevallen: 30 Maart. A. Rüter—Prins, z.; 28 H. v.Geijtenbeekv. Riemsdijk, z.\ 29. G. Kuiper—Weber, d.; M. P. jorev. d. Linden, z.; 28. B. M. A. van Woerden—Schlatmann, z.; 30. J. Schut ter—De Jongh. d. Overleden: 29 Maart. P. W. v. d. v. d. Hoeven, 26 j-, N. Kruisstr.; A. F. van Reijsen, 72 j.. Gr. Houtstr.; 30. J. P. Ykel, 10 m., z., Gr. Heiligland. Telegrammen. Omtrent het treffen te Hartebeestr fontein op 22 dezer tusschen de Engelschen en de colonne van De la Rey verneemt Reuter nog, dat d'il gevecht, waarbij de lichte Engel- sche cavalerie zware verliezen leed, zeer hevig is geweest. Ook aan Krakau verschijnend de Boerenzijde was het verlies De Haarlemsche Ver- w eeniging van Stalhou ders heelt in eene Algemeene Ver gadering besloten het taiief voor eenige werkzaamheden, de stal houderij betreffende, te wijzigen, ingaande 15 April e.k. Bij alle stalhouders ligt het ge wijzigd tarief van af bovengenoem- den datum ter inzage. HET BESTUUR. Openbare Vraagavond Maandag 1 April, 's avonds 8 uur in het (Bovenzaal)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2