NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Arme Bora. 18e Jaargang Woensdag 3 April 1901. No. 5448 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN Yoor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Ofcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liefcArrondiaeement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de pr^8 der -A"<ivei'fcenfciën Tan 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1-30 jgfjf 4yyjyj||||Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02)4 Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 Telefoonmiiumer der Redactie 60O. Telefoonnummer der Administratie 123, de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit Tblad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs SI6** Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 3 April bevat o.a, Japan's protest, Wilhelm's ge moed, Een nieuw gevaar, De ver kiezingen, Sport. Oflïcieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haar- lem, brengt bij dleze ter kennis van d'e ingezetenen, dezer Gemeente, dat het op den 2Ssten Maart jl. execu toir verklaard' voljaars kohier No. I Afd'. I op de Personeel© Belasting dezer Gemeente, dienst 1901, op heden aam den ontvanger dier direc te belastingen is ter hand gesteld. Wordende d'e ingezetenen tevens herinnerd, dat d'e belastingschuldi gen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 30 Maart- 1901. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ L. B. Politiek Overzicht. Uit Tokio werd Zaterdag aan de ,,Times" gemeld1, dat Japan recht streeks bij de regeering te Peters burg heeft geprotesteerd' tegen de Mantsjoerij sche overeenkomst. Het resultaat van dat protest is nog niet bekend, doch de openbare meaning in. Japan is krachtig tegen elke concessie gestemd. De regee ring van Japan, boe voorzichtig en vredelievend ook, is geheel onder den indruk van de nationale geest drift, die zeker onafzienbare gevol gen kan hebben indien de regeering meer toegeeft dan nood'ig is. De houding van Japan is niet zeer vast omlijnd, blijkbaar. Men herinnert zich het pessimistische dreigement van den Japanschen staatsman, die reeds een oorlog tus schen Japan en Rusland voorspelde en ho© daar toen naderhand ver zachtende berichten over zijn geko men. Vooral toen meer speciaal het oog op Engeland i.n betrekking tot de Russische Mantsjoe-politiek bleef gevestigd. Maar dit ,,Timestelegram doet nu duidelijk uitkomen', dat er on der de Japansche bevolking iets schijnt te broeien, waaraan ten slot te de Japansche regeering niet kan ontkomen, zooals voldoende blijkt uit het gezonden pro-test. En. daarbij komt dan nog dat het aantal troepen, dat Japan in Tsjili heeft aanzienl;ijk is uitgebreid. In Mei moeten de Japansche troepen, 'die te Seoul, in Korea, garnizoen houden, worden afgelostdie Ja pansche regeering heeft besloten reeds nu de aflossing uit te zenden; en tevens de afgelost wordende troepen nog eenigen tijd in Korea te laten. De Times" vermeldt nog, dat in de arsenalen van Japan een bui tenge wo ne werkzaamheid heerseht. die van de zijde der Regeecfing wijst op het voornemen om een krachtige staatkunde te volgen. Rusland heeft een eskader naar de haven van Seoul gezonden. Al deze berichfew komen echter uit Engelschen bron,, wat wel een reden is, om ze met voorbehoud' aan te nemen;. Intusschen. onderteek-end is het contract tusschen China en Rus land betreffende Mantsj oeri je nog niet. De China-man durft dat niet goed' aan bij de pro-testen der mo gen dheden. De Vereen. Staten willen blijk baar niet meer dan een m-oreelen druk uitoefenen-. Ze vinden intus schen dat d,e open deur-politiek overal de leidende politiek moet zijn e-n dat... d'e Ver. Staten er de voorkeur bij moeten hebben'. Maar veel klem wordt er niet ge zet achter deze woorden. Buitenlandsch Nieuws. Wilhelm's gemoedstoestand. De Keizer heeft bij de ontvangst van het bureau van het Pruisische Heerenhuis, dat hem geluk kwam wenschen dat „God he-m tegen de kwajongensstreek te Bremen be schermd had", o. a. geantwoord ,,Alle gissingen die in de pers over mijn stemming de ronde doen, be rusten op volkomen onkunde- en missen allen grond. Ik heb alles gelezen wat de kranten over mijn vermeende stemming hebben ge schreven, maar. niets is onjuister dan dat mijn, gemoedstoestand1 ge leden heeft onder het gebeurde te Breinen,. Ik ben dezelfde als vroe ger en noch in een klagende noch in een droefgeestige stemming ge komen." De, Keizer nam vervolgens het stuk ijzer dat hij te Bremen naar het hoofd had ge-kregen,, van de tafel n-aast hem en zei ..Ik ben in Gods hand en zal mij door zul ke voorvallen, wat mij betreft, nooit laten afbrengen van den weg dien ik als den weg van mijn plicht be schouw. Ik kom o-p mijn reizen met alle standen in- aanraking en weet daarom zeier goed, hoe men o-nder het volk over mij spreekt en- denkt. Maar wie mocht gelooven, dat ik mij door zulke gebeurtenissen vrees zou laten aanjagen, zal zich zeer ver gissen. Alles blijft bij het oude." Naar het ..Kleine Journal" ver neemt heeft de Keizer bij zijn toe spraak tot het bureau van het Hee renhuis geen enkele maal het woord aanslag" gebruikt, maar alleen van. hetvoorval" te Bremen gesproken.. Daarentegen, moet hij zich heftig hebben uitgelaten naar ,,een heel anderen, kant." Volgens deze aanwijzing, vermoedelijk te gen de kan-aal-op-positie van- d'e hoog-conservatieve agrariërs. Aan het hoofd van het bureau was gis teren. baron von Manteuffel, een nakomeflng van, den b©nichten' re- actionaire-n minister van denzelfden naam' onder Friedrich Wilhelm- IV. Een nieuw gevaar. De officieuze ,,Norddeutsche" ver klaart in een deftige- officieuze nota dat graaf Bülow het nu met zich zelf eens is geworden over maatre gelen tegen, het Poolsche gevaar. Er zullen, met behulp van reigee- r.ingswege, Duitscbe vereenigin-gs- lokale-n gesticht worden, in- de voor naamste steden van de Poolsche provincies en garnizoenen gelegd worden in, een aantal geschikte plaatsen." Sedert 1S67 (toen. Prui sen zijn aandacht begon te bepa len tot het gevaar aan, zijn linker zijde-) zij'h' er elf bezettingen weg genomen uit het oosten van de- mo narchie, en daarna is juist die ver- poolselling van het Duitscbe ele ment zoo sterk toegenomen, besluit de nota. Het is niet duidelijk, hoe deze garnizoenen d'e Poolsche" èeweging kunnen stuite-n, tenzij met die- punt van de bajonet. De' onderstelling ligt intusschen voo-r de, hand' dlat de negeering dezen voorzorgsmaatregel meer genomen heeft tegen ee,n bui ten- dan tegen een- binn-enlandschen vijand1. Ondier het voorwendsel van de Polen- mores te zullen leer,en wil zij waarschijnlijk rekening houden met de veranderde stemming van haren Russischen buurman. In den grond draagt d-e Pruisisch© re geering de P-o-len n-ieb zulk een. kwaad' hart toe, getuige d-e gro-ote moeite die de post zich in den; laatr sten getroost tijd met haar vertaal bureau's voor d:e ontcijfering van Poolsche adressen. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Uit Kaapstad werd Zo-nd'ag ge seind Generaal French zet zijn krijgsverrichtingen in het oosten van Transvaal voort. In verscheide ne schermutselingen zijn 17 Boe ren gedood of gewond1, 57 gevangen genomen' en 93 hebben zich overge geven. De Boeren lieten twee trei nen van heb spoor I-oopen1, maar toen zij beproefden een ervan te plunderen, werden zij met een ver lies van 6 dooden- en een' gewonde N-ooit is de Engelsche statistiek van de Boere-nve-rliezen nauwkeu riger geweest dan tegenwoordig. De Engelschen die dikwijls maan den lang werk hebben om hun eigen verliezen in het een of ander gevecht te tellen, weten tegenwoor dig dadelijk te seinen, hoeveel Boe ren buiten gevecht zijn gesteld. Zoo'n cijfer als 17, 57 of 93 maakt natuurlijk een grooteren indruk van betrouwbaarheid dan het vage ,,veel" of bonder,den." Ook mogen de- Boeren nooit pro fijt hebben van behaalde voordee- len voor een Engelsch berichtgever. Of zij laten d'en. buit uit omgewor- pen treinen onaangeroerd' öf zij worden ju is! bijtijds verjaagd; soms verdrijven de Boeren zich ook den tijd met het vernielen van de wapenen en- den schietvoorraad van hun krijgsgevangenen. Zoo wordt 't Engelsche publiek, dat gT'oot'e kind dat soms wil gaan dreinen, zoet gehouden. Als een staaltje van. het onvermin derde gelieg in de officieel© berich ten kan weer het volgende dienen: De hierboven bedoelde treinen zijn respectievelijk uit 't spoor gewor pen te Olifantsfontein (tusschen Pretoria en Johannesburg) en te Pan- aan d'e De-lagoalijn. Maar nu zegt Kitchener, dat de trein, daar ontspoord, ledig was. Uit een ander telegram- blijkt niet alleen,, dat d'e trein totaal vernield werd', maar ook dat hij bevracht was met voorraden en officierspaar den,. Én de knikkebollende censor werkt er toe mede, dat zulke on zinnige tegenstrijdigheden onder elkaar in de bladen- verschijnen en aldus een officieel rapport op 't oogen-blik rjtat men 't gelezen heeft tot een officieel© leugen stempelen Stadsnieuws Haarlem, 2 April 1901. Beknopt driemaandelijksch. over zicht van den toestand' der Onderlinge Brandwaarborg-Vereenig-ing voor de gemeente I-Iaarlem. Aantal deelhebbers op 1 Jan. 1901 591 Vermeerderd door toetreding met 18 Aant. deelhebbers op 1 April 1901 609 Verzekerd kapitaal op 1 Jan. 1901f 3.191.135 Vermeerderd d-oor toe treding met 9SJ.380 Verzekerd kapitaal op 1 April 1901 3.283.515 Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand Maart bezocht door 751 personen* Uit de aan het Museum verbonden boekerij werden gedurende de maand Maart 191 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen in Nederland verzonden. Haltsplaatsen. Herhaaldelijk wordt ons gevraagd, wanneer de vaste stopplaatsen nu zul len worden ingevoerd hij de electri- sche tram. Naar wij vernemen wacht dit op de borden, die de halten aanwijzen. Ze zijn in de maak en zullen spoedig ge reed zijn. Intusschen zal het wel om streeks Mei worden, vóórdat de maat regel is ingevoerd. Crescendo. De Haarlemsche Mannen-zangv^cr- eeniging „Crescendo" zal haar eerst volgend concert sreven op Dinsdag -23 April a.s. Als solisten zullen daarbij medewerken mejuffrouw Annie Siewe, concertzangeres te Frankfurt a/Main, dan daar, overal vol oplet/bende zor gen-, zoowel aan het ziekbed' haars vaders als aan- dat. van, Reimbard', bij welken laatste zij afgelost werd door haar moeder of door Glitsch, dien de apotheker reeds bij den aanvang zijner ziekte als mede-op passer had aangewezen. HOOFDSTUK XXII. Rein-hard was eindelijk met toe stemming van dien dokter voor het eerst eens opgestaan hij zat ineen leuningstoel en- bracht met zwakke hand een kop bouillon aan den mond. Wel is waar ging zijn gene zing langzaam-, maar toch altijd nog sneller dan die van zijn vriend den dokter aan de overzijde, die maar niet weer op zijn verhaal kon komen. Daar Rein-hard in zijn ziekte meestal had geijld', had-' hij bij' het terugkeeren van zijn bewustzijn geen helder begrip van den om vang en de beteek ©nis zijner krank heid'. en kon ten gevolge daarvan ook niet beseffen met hoeveel ge duld en volharding zijn vrouw hem verpleegd had. Dora omringde hem ook thans nog met de grootste op lettendheid. maar d'e meer teedere en de heer Louis Herckenrath Jr., vio loncellist te Amsterdam. Door het koor zullen worden voorge dragen het fraaie toonwerk: „Les Es perts de la Nuit" van F. Riga, alsmede het zeer karakteristieke nummer ..das Todtenvolk" van Hégar; ook het gun stig bekende koornummer van den di recteur: „Op 't Kerkhof" zal op het programma prijken, terwijl ook nog zullen worden uitgevoerd „Zondag op het Meer' van G. A. Heinze en het sol- datenkoor uit de Heïligerlee Cantate van R. Hol. De „N. H. Ct." meldt: Onze hoofd-redacteur, de heer W. Küppers, ontving Maandag-morgen het volgend telegram: Monsieur W. Küppers. Jansstraat Haarlem. A l'occasion de votre Jubilé le Saint Père me charge de vous transmottre Sa Bén édiction. GIOVANNINI, Chargé d'affaires du St. Siége. Den heer W. Küppers, J ansstraat Haarlem. De Heilige Vader belast mij er mede, U, ter gelegenheid van Uw Jubilé Zij nen Zegen over te brengen. GIOVANNINI, Zaakgelastigde v. a. H. Stoel. Theosofie. In de reeds aangekondige openbare vergadering van de Haarlemsche Loge der Theosofische Ve-reenigirxg Maan dagavond 1.1. in het Brongebouw (bo venzaal) gehouden, waren verscheide ne belangstellenden bijeengekomen om gebruik te maken van de gelegenheid tot het stellen van vragen en het ver krijgen van inlichtingen omtrent theo sofische vraagstukken. Alvorens de vergadering te sluiten deelde de voorzitter nog mede de adres verandering met Mei) a.s. van den schriftvoerder, tevens boekverzorger der Loge, den heer S. van West, van Zijlweg 53, naar Zijlweg 21 B., die als gewoonlijk des Vrijdagsavonds (uitge zonderd de laatste week in April en de eerste week in Mei) van 810 uur be reid is aan belangstellenden kosteloos boeken uit de boekerij in leep te ver schaffen alsmede nadere inlichtingen omtrent de Theosofie en de Theos. Ver. Geslaagd voor het examen handwer ken mej. E. de Vries, alhier. Schouwburg. Bij de opsomming der verschil lende vermakelijkheden', waarop onze stadgenooten Zondagavond: vergast werden, vergaten wij dien Schouwburg, waar eveneens een zeer talrijk publiek aanwezig was en zich kostelijk ammuseerdie met de opvoering van het bekend!© blij spel „Janus Tulp" door het gezel schap de la Mar. Op zeer veirdiien- stelijke wijze werd- dit stuk opge voerd' de uitnemende vertolking van d'e titelrol door den heer Napo- leon de la Mar was van dien aard', dat wij ons gedrongen gevoelen) hem daarover onze bewondering te betuigen. Over het ^ebeel trou wens was er veel goeds in deze voorstellingde vertoon-ers werden' meermalen met hartelijk applaus teruggeroepen. De miliciens der lichting 1900 van het bataljon infanterie, alhier in gar nizoen, welke zich onder de wapenen bevonden, "zijn in het genot van gioot verlof gesteld, terwijl voor hen een ge lijk aantal onder de wapenen is geko men. Bureau voor Handelsinlich- tingen. Directeuren dier Maatschappij tot bevordering van Nijverheid hebben aan de besturen d-e-r departementen u'itnoodigingen tot medewerken) aan het oprichten van een bureau voor handelsinlichtingen, gezon den. Met de vraag op welke wijze in ons land in- de behoefte aan een bu reau voor handelsinlichtingen het beste ware te voorzien, heeft de Maatschappij zich reedis lang bezig gehouden, en wenscht nu een plan te verwezenlijken dat in dat ron-d- schrijven en ook in haar tijdschrift is ontvouwd. Men wenscht het bu reau te Amsterdam te vestigen on der directie, van den. heer O. Ka- merlingh Onnes, den redacteur-me deuitgever van het „Alg. Ned. Ex- por tblad". Aan het bureau wordt verbonden een leeszaal, welke tevens wordt ingericht voor het houden van tij delijke tentoonstellingen van mon sters van producten en grondstof fen. En tevens van de zaken, die de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid onder d'e bijzondere aan dacht van den Handel wenscht ge bracht te zien. Het Bureau voor Handelsinlich tingen wordt in laatstgenoemd' ver band1: de .„pied-è. terre" te Amster dam van ons Koloniaal Museum al hier. Het plan zal ten uitvoer worden gebracht, zoodra de Maatschappij! ter bevordering van Nijverheid voor bovengenoemd' dloel de toezegging heeft ontvangen vo-o-r jaarlijksche bijdragen tot een bedrag van vier" duizend, gulden. De persoon van den heer Kamer- lingh Onnes, aldus wordt in de toe lichting gezegd, en zijn functie als redacteur van het ..Exportblad", geven allen waarborg tot het ver strekken van alLe mogelijke inlich tingen. ter bevordering van het ver levendigen van de handelsbetrek kingen met het buitenland, era tot het inrichten van een uitgebre-iden inlichtingsdienst ten behoeve van! nijverheid en- handel. Heemstede. De Glippervaart, die in slechten staat verkeert, wordt verbreed en op een Feuilleton. Vrij bewerkt naar het duilsch. 23) Hier beukte hij met kletterenden regen op de glasruiten, daar blies hij zijn adem- door een opening van het dak en liet de opgehangen waseh spookachtige dansen uitvoe ren. In demonische, woede rukte hij den kerktoren de bedekselen van hoofd' en lichaam1, en liet, wat hij gegrepen had, ondier groot ge raas over hoogten en laagten in de diepte rollen. Krak I krak I Hoe klonk datAls of een looneel uit den ondergang der wereld werd vertoond. Dan hield hij in verraderlijke kalmte den adem. een oogenblik in, begon vervolgens weer opnieuw, en trad als een razende woesteling door de straten e-n over d'e daken, alles wat hem in den weg stond vernielende. Daar verhief zich een schoorsteen, tusschen welks oude bakste enen de voegen bloot lagen. Eén duw slechts en een gedeelte van den muur stort met groot geraas neer op den haard en doet d-e reeds beangste bewoners de handen inéénslaan van schrik het overige gedeelte komt neer op de pannen en drinlgt, vergezeld van de roofdierensneeuw en regen, door het dak heen naar binnen. Vreese-lijk ook rammeide hij de schipbrug, joeg het water uit zijn rust op en slingerde die go-lvetni te gen de oevers, zweepte ze over het bolwerk heen en p-erste ze over de straten in d'e- huizen, schuddie de schepen, alsof ze speelgoed waren, heen e-n weer, slingerde de booten in d-en vloed of op het strand', raas de en tierde, en dreigde alles uit zijn voegen, te rukken. En nog steeds sn-eeuw Altijd sneeuw I In waanzinnigen dans nu Niet meer smeltend, neen, in vaster vormen, alsof t.allooze kerse- boomen hun kruinen geschud en een heerlijke bloesemregen zich onder het vallen in ijzige kristallen hadd'e veranderd'. De dokter, die op den bewusten dag des morgens uitgereden was, werd onderweg door den verschrik ken j ken sneeuwstor^ overval 1 De koetsier geraakte met het rij tuig in- een greppel en het was hem niettegenstaande alle inspanning1 niet mogelijk -er weer uit te ko men. Toen de dokter hem om hulp uitzond, verliep het een© uur na het andere, zonder dat hij terug keerde. Intusschen woedde de wind om het voertuig heen en omringde het letterlijk met een- witten wal, waaronder de paarden, die van honger en koude rammelden, tot aan d'en hals bedolven werden. De chais bood den ouden heer ook geen toevluchtsoord integendeel was de man genoodzaakt, hij zulk een sneeuwstorm, in beweging te blij ven. Na zeven uur wachtens kwam hij eindelijk behouden te huis, maar ging terstond huiverig en koortsig naar bed'. .Doch hierbij- bleef het niet. Een paar dagen later ontving mevrouw Paulsen een brief van Reinhard, waarin stond, dat hij zich ten ge volge van- het onstuimige weer, een zware verkoudheid' op den h-als ge haald had e-n onmogelijk vóór het Kerstfeest te-rug kon wezen. Toen hij- acht dagen later te Cappeln kwam bleek het, dat hij nog te vroeg op reis gegaan was hij moest opnieuw het bed houden en uit deze wederinstorting ontwikkel de zich een gevaarlijke typhus. Dora was daer en. nacht, nu hier gevoelens, die bij den aanblik van den doodzieken en hulpbehoeven den man bij haar ontstaan waren, w-eken, naar mate zij zijn gebieden de knorrige stem weer hoorde, zijn koele blik haar oog ontmoette, kort om zijn wil opnieuw alles be- heerschte. Era met hetzelfde gevolg en in dezelfde mate werden ook de herinneringen aan het vroeger voor gevallene weer bij hem levendig, herinneringen, die zich des te eer der aan Reinhard opdrongen, om dat hij niet' een liefderijke echtge noot©, maar een stomme, schijn baar onverschillige ziekenverpleeg ster om zich heen waande te zien. Misschien zou die hoog© scheids muur die tusschen hen opgetrok ken was, bezweken zijn. indien thans een van beiden- een woord van verzoening, van liefde ©n vre de gesproken had. Maar geen; van beiden hielp den ander om die von ken zijner betere natuur aan te wakkeren, en zoo werden de zwak ke spranken van een vrede-aan- brengend vuur verstikt, hetwelk door geen andere gebeurtenis beter had kunnen gevoed worden. Wel is waar zeide dokter Schü- beler, to^n Reinhard hem voor zijn Sroed'e zorgen wilds bedanken, dat hij zijn herstel niet aan hem, maar aam d© voorbee-ldelooze trouw era opoffering zijner vrouw te danken had; doch de apotheker hield dit meer voor een van diie gewone ge zegden eens vleiers dan voor waar heid. Dora was, na deze verklaring van den geneesheer, in groote spanning of Reinhard n-u ook een woord van waardeering tot haar spreken zou. Nog eenmaal voedde zij een stille, zoete hoop. Maar hij bleef even stom als bij dergelijke opmerkingen zij nier schoonmoeder. Wat aanvan kelijk nog vat op hem hebben moc-ht, wercï uitgewischt door de koelheid- zijner vrouw, die te trotsch was om zich op haar werk te verheffen, en zich te diep ge krenkt gevoelde om vriendelijk te wezen of het eerste verzoenende woord te spreken. Zoo bracht d'ara de ziekte geen verandering te weeg in- de verhou- ding tusschen- dit echtpaarintegen deel. werd Reinhard's karakter voor Dora nog verachtelijker dan vroe ger. De apotheker had tot nogloe zijn vrouw als eeni goed', maar vrij on beduidend' pe-rsoon-tje beschouwd, dat behalve aan andere gebreken

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1