als werklieden, wenscht ze te behar tigen. Patr. is geen politieke partij, maar ons streven naar verbetering van maatschappelijke toestanden, om schreven in ons sociaal program, zal geen voldoende resultaat hebben, wan neer geen leden voor de Tweede Kamer worden gekozen, die met ons sociaal program instemmen, aldus eindigde spreker. Een luid applaus loonde spr. voor deze rede. Onder de bekroonden bij den wed strijd voor balcon- en gevelversiering vindt men o.a. een dame in de Bartel- jorisstraat no. 4. Zij zendt ons thans een berichtje met de bedoeling den tuinman, die de bloemenversiering bezorgde, aan te bevelen voor dergelijk werk. En het komt ons zoo bescheiden voor, dat de bekroonde den tuinman in de eer der bekroning wil doen dealen, dat we gaarne zijn naam vermelden: D. Bosch, de Keijstraat 22. Naar wij vernemen is onze stadge noot, de heer Gerard Zalsman per te legram opgeroepen om Vrijdagavond te Königsbergen in Oost-Pruisep de baspartij in Handels Messias te zingen. Met Juni op de Kookschool. Ons wordt verzocht het navolgen de te plaatsen „Wat zal men doen met dleze twee maanden" was de vraag, die. 'fc bestuur der school zich stelde, een paar jaar geleden. De cursussen van vier maanden zijn beide afgeloopen, de winter is haast voorbij en. tochaltijd zijm eir jonge dames, die wel graag nog zoo bezig waren. Nu geloof ik niet, dat het over 't algemeen van weinig bekendheid is, hoe sinds het voorjaar van 1S98, rn die twee maanden een cursus wordt gegeven d'ie zeer in den smaak valt, en direct, voor 3 jaar, goed opnam, maar een woord tot herinnering is die menscben wel eens aangenaam, vooral, waaneer men eene advertentie tot oproeping van leerlingen geplaatst ziet. Welnu, spoedig is Mei in 't land en kunnen de dames 4 ochtenden' der week hoogst nuttig gebruiken. In deze twee maanden heeft men 32 kooklessen van 's morgens half 10 tot 12 en dat kost 25. Veel gebruik wordt van dezen tus schen cursus gemaakt, ook door aanstaande. ..huisvrouwen". Het is zoo gemakelijk. iets lekkere, han dig gereed te maken eni ook de ge wone zaken degelijk te kunnen: toe bereiden. Zij,, die tot dusver er gebruik van, maakten, waren zeer tevreden. Wij twijfelen niet of vele meis jes komen ook nu weer, zich te la ten inschrijven voor den cursus Mei. Juni, Wilhelminastraat 17. De bordjes van ..Niet rooken" in de spoorwaggons, zijn vervangen door bordjes van ongeveer hetzelfde for maat, waarop met verwijzing naar het betrekkelijk artikel in het reglement, staat .Verboden te rooken." Wij vernemen dat bet voornemen be staat op de lijn HaarlemZandvoort dubbel spoor te leggen. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Als voorzitter van het bestuur van den Rottepolder is gekozen de heer L. G. Prins te Bloemendaal; tot polder meester van den Zuiderpolder de heer K. Smit alhier. Beverwijk. Mej. Canne alhier, is aangesteld als tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school, om te voorzien in de vacature Dingeinanae. Op dien 2en Paaschdag wordt alhier in „Maison Stroucken" een tooneel- ultvoering gegeven door het gezel schap van den heer W. Hart, Opge voerd worden „Oranje Nassau en Mecklenburg Schwerin of het Huwe lijksfeest van H. M. Koningin Wilhel- mina der Nederlanden" en „De Straat jongen van Parijs", 't Eerste stuk is onlangs ook te Haarlem gespeeld, woarhet veel succes had. Tot hoofdingelanden van de Heems kerker- en Uitgeesterbroek zijn te Heemskerk gekozen de heeren D. Lutte, D. Docter, J. de Wit en C. Planteijdt. beier gedineerd1. Hot was toch al hinderlijk Wat was hinderlijk? vraagde de apotheker op zijn ergerlijke ma nier en sneed de punt van een si gaar ai. Iets dat vanzelf sprak nog nader toe te lichten, dat kon Dora niet; zij vond liet een1 natuurlijke plicht mevrouw Kordes uit te rnoodigen. Reeds bij het eerste woord van haar man begreep zij zijn bedoeling. Zij nam dlaarom geen notitie van zijn viraag en zeide kortaf en koel Ik zal haar dus maar ten eten vra gen en ook verzoeken den' dag hier verder door te brengen om haar zoon gezelschap te houden. G ij vindt het dus goed? Gij hebt mijn vraag niet be antwoord men geeft iemand toch antwoord'. Nu ja, ""t is waar, men1 geeft antwoord, hernam Dora en keek haar man strak in, de oogen. Ik vraagde duidelijk of ik mevrouw zou uitnood!gen, iets wat trouwens, naar mijn gedachten, vanzelf spreekt, en verzoek om een ja of neen. Hoe gij, wat ik er nog bij voegde. hebt op to vatten, weet gij zeer goed'. Uw verder onderzoek is overtollig en beleedigend. en ik Tot onderwijzer aan de Chr, school te Leiderdorp, is benoemd de heer C. W. Lijesen, alhier. Op de kiezerslijst der gemeente Wijk aan Zee en Duin, zijn geplaatst 364 personen. Binnenland. Verkiezing voor de Tweede Kamer. Een aantal kiezers uit de verschil lende deelen van het district Brielle, Dinsdag te Brielle samengekomen ter bespreking van de candidatuur voor de Tweede Kamer, voor hun district, hebben eenparig het aftredend lid rar. G. J. Goekoop als candidaat geprocla meerd. De Nederlandsche Volkspartiv af- deeling Deventer heeft in een Dins dagavond gehouden vergadering uit de bestaande groslijst tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen den heer A. J. Nijhof, lid van den gemeenteraad te Deventer. De liberale kiesvereeniging in Has- kerland (district Scboterlandj heeft tot voorloopige candidaten gesteld de hee ren C. A. Zelvelder te Heerenveen, J. P. Engelman te Ileerenveen, en Th. v. Weideren baron Rengers te Oenkerk. Tot voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer heeft de liberale kies vereeniging op Tessel gesteld de hee ren J. Zwier Visser en C. V. Gerritsen te Amsterdam, en Jaring, te den Hel der. De liberale kiesvereeniging in de ge meente Opsterland heeft tot voorloopi ge candidaten gesteld voor het district Schoterland, de heeren J. P. Engel man te Heerenveen, en C. A. Zelvelder te Heerenveen. Uit Deventer meldt men, dat de heer A. J. Nijhof, die door de Volkspartij aldaar candidaat "nsteld is voor de Tweede Kamer, uitdrukkelijk verklaard had geen candidatuur te zullen aan vaarden, en na de candidaatstelling ook bij dit besluit wenscht te volhar den. Naar „Het Volk" mededeelt, is in eene vergaderin- van verschillende (soc.-dem.) arbeidersverenigingen in liet district Appingedam Zondag te Loppersum gehouden, met 354 van de 473 stemmen candidaat voor de Twee de Kamer gesteld de heer J. H. Scha per, die, ter vergadering aanwezif. de candidatuur aanvaardde. De centrale antirevolutionaire kies vereeniging in het district Hilversum heeft het aftredend lid der Tweede Kamer, den heer S. Baron van Heem stra, opnieuw candidaat gesteld. De anti-rev. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Amersfoort heeft voorloopig candidaat "esteld voor de Tweede Kamer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid der Eerste Kamer en burgemeester van Amersfoort. In de antirev. kiesvereeniging te Dirksland werden voor de candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Zierikzee uitgebracht 25 stemmen op jhr. mr. J. J. Pompe van Meerder- voort, kantom-echter te Goes, 4 op xnr. Th. Heemskerk en 1 op jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. De antirev. kiesvereeniging „Tot de wet en het getuigenis" te Ouddorp stel de als voorloopige candidaten jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort en jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. De antir. kiesvereeniging Nederland en Oranje te Stellendam stelde als voorloopige candidaten jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort en mr. Th. Heemskerk. Acad. examens. Leiden. Met gunstigen uitslag is het candidaats-examen in de godgeleerd heid eerste gedeelte afgelegd door den J. Keiler Azn. Bestrijding dor Vivisectie. Men schrijft ons: Den 12en Maart j.l. had te Den Haag de 4e jaarvergadering plaats van den Ned. Bond tot Bestrijding der Vivisec tie. In het jaarverslag werd medege deeld dat het aantal leden en donateurs in het afgeloopen jaar was gestegen van 902 tot 948, en ook dat de beginse len van den Bond voornamelijk onder de meest vooruitstrevenden veld win nen. Zoo is bijvoorbeeld de afdeeling Amsterdam van dan Ned. Vegetariërs- bond met 73 leden in zijn geheel toe getreden; wel een bewijs dat het besef, wensch mij daaraan' niet langer te onderwerpen. Op het gelaat van dien, apotheker kwam een verschrikkelijke veran dering. Thans zag en behandelde zijn vrouw de dingen, gelijk ze wa ren. Zij maakte- gebruik van d'e lo- gika om hem te weerleggen. Hij gevoelde, dJat zij hem niet alleen d'oorzag, maar ook nu den moed) had hem tegen te treden. Zij legde, zonder erbarming, zijn binnenste bloot en onttakelde hem meedoo- genloos van het waas der ongenaak baarheid, waarin hij, zich tot nog toe gewikkeld' had. Zoo vreeseüjk werkte de ge kwetste ijdelheid, zoo onstuimig woedde het in zijn binnenste, te gen het jonge wezen, dat 't waagde hem de les te lezen, dat hij een paar stappen vooruit deed en de hand tot slaan ophief. Ach Gelijk een ruwe proletariër wilde hij reeds zijn jonge vrouw kastijden. Zoo ver was het dus gekomen 1 Maar in, den boezem der getergde vrouw woedde het vuur der verbittering, en terwijl zij haastig op hem' toe trad. riep zij Waag het, mij aan te raken, Reinhard'en ik senreeuw het bo ven de daken uit welk een ellen- doordringt dal alle humanitaire be wegingen solidair zijn. Op de vergadering werd een voorstel van liet hoofdbestuur aangenomen, dat hoofd- en afdeelingsbesturen bevoegd zijn om personen, die wenschen mede te werken aan het doel van den Bond en als lid toe te treden, doch onvermo gend zijn om de minimum contributie van 50 cent te betalen, op hun verzoek telkens voor een jaar vrijstelling van contributie te Yerleenen. Dezo bepaling welke ook in den Ned. Vegetariërs- bond van kracht is, maakt dus dat ar beiders, die sympathie voor den Bond voelen, door de contributie niet belet worden al lid toe te treden. Ook deed men het voorstel om in arbeiders- en vakbladen het streven van den Bond meer bekend te maken. Dit is het vorig jaar ook reeds ge schied en we herhalen, dat belangstel lende arbeiders gratis lectuur over het vivisectie-vraagstuk kunnen ontvan gen, wanneer zij daartoe 't verzoek richten aan het hoofdbestuur, Surina- mestraat 38, Den Haag. Wij verwachten dus dat vele arbei ders hier gebruik van zullen maken. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u onderstaand! in uw veelgelezen blad' te willen plaatsen. „Goed' voorgaan, doet goed vol gen", en menig kruideniersbedien de zal zeker hopen dat het spreek woord waarheid bevat. Men zal zich herinneren het verzoek door d'eVereeniging van personeel, werk zaam in kruideniers- en aanverwan te vakken aan de patroons gedaan, om te beginnen met 1 Apri'l hun winkels des avondb om 9 uur te sluiten en den. Zondagsarbeid voor zoover die nog bestond op te wil len heffen. Vele patroons hebben zich dan ook bereid verklaard' d'at verzoek in te willigen, en den lsten April zijn dan ook eenige winkels des avonds om 9 uur gesloten ge worden. Het zijn er nog wel wei nige, na dat er voorstanders waren, maar „waar een wil is, is ook een weg." Verscheidene patroons hebben dan ook besloten om op een zoo spoedig mogelijk te houden verga dering een datum te bepalen-, waar op men in 't algemeen, of zeker de mc-erd'erheid' zal besluiten' het bil lijk verzoek van het personeel in te willigen en degene die reeds zijn begonnen, na te volgen. Wij zullen ook hopen dat de en kele patroons d'ie nog bezwaren hadden vanwege de werkzaamhe den. het belang van het personeel voor zullen staan, en daarin een andere regeling weten te treffen en daarmede den eenmaal bestaanden toestand te verwisselen met een beteren, die zeker voor vele pa troons en personeel zeer wensche- lijk zal zijn. Wanneer dan ook al gemeen wordt erkend dat het ver zoek billijk is en wel ingewilligd zou kunnen worden, zou het te be treuren zijn wanneer het door en kele tegenstanders niet, of maar half ingewilligd' zou worden. Mijn inziens berust het dian ook niet op „kunnen" maar op „willen". Zeer wenschelijk is het tevens dat het Haarlemscbe publiek mede zal wer ken1, en geen inkoopen des Zon dags of des avonds na 9 uur meer zal doen. U, mijnbeer dë Redacteur, be leefd mijn dank voor de opname. T. G. Haarlem, 2 April 1901. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk van Dr. Heringa in uw blad van 1 dezer, stel ik er prijs op te verkla ren, dat het volstrekt mijne bedoeling niet is geweest speciaal het onderwijs aan de H. B. S. te Haarlem aan te val len. Integendeel, ben ik er van over tuigd, dat het daar zoo goed is als on der de tegenwoordige omstandigheden mogelijk is, dank zij vooral ook aan de uitstekende leiding van den directeur. In zijn artikel in het „Handelsblad" schrijft Dr. H. echter o. a„ dat de toe-1 stand aan alle H. B. Scholen lang niet is, zooals ze behoorde te zijn als gevolg van de noodzakelijkheid om de leerlingen voor examens af te richten deling gij zijt Nauwelijks had zij deze woorden gesproken of de apotheker viel op haar aan, greep haar bij den arm en smakte haar op den grond. En toen zij om hulp riep, boog hij zich voorover en hield zijn groote, bee nt ge hand voor haar mond. Zijn knieën knikten, het zweet gutste van zijn. voorhoofd, zijn ademha ling was gelijk aan die van een roofdier, en zijn oogen traden in dolzinnige hartstocht uit hun kas sen. Dora kwam met moeite overeind, klemde zich aan de tafel vast en bleef daar staan. Zij zag er uit als een lijk dat herleeft en zijn moorde naar met de blikken doorboren wil. Zij balde d'e vuist'en, haar borst hijgde, alsof zij te vergeefs naar adem zocht in de uitdrukking harer oogen, lag een haat, dio den apotheker een. huivering aanjaag de. Eindelijk kreeg zij haar krach ten terug, en terwijl hij voor deze overmaat van hartstocht terugdeins de. liep zij naar hot raam, opende het. en zich toen omwendende riep zij hem met luide stem toe VerlaaLjiu de kamer waarin gij mij hebt mishandeld, of zoo waar er een God' is stort ik en dit is toch ook te Haarlem tot heden een vereischte. Dat het elders niet beter is, moge overigens blijken uit de volcende zin snede in een ingezonden stuk van den heer Taco H. de Beer in het „Alg. Han delsblad" van gisteren: „Na 32 jaar „aan H. B. Scholen gedoceerd te heb- „ben en dus den gang der geschiede nis te hebben gevolgd, kan ik niet an- „ders doen dan Dr. Heringa gelijk ge- „ven in alles wat hij heeft geschre- „ven in zake H. B. S." Mijn plan om te trachten voor die leerlingen te Haarlem, wier ouders het eind-diploma H. B. S. voor hunne kin deren minder noodig achten, reeds da delijk verbetering te krijgen, schijnt mij toe onbereikbaar te zijn, omdat mijn verzoek om blijken van instem ming beantwoord werd met slechts 2 kaartjes en één persoonlijk bezoek. Het eind-diploma schijnt dus voor bijna alle leerlingen nog onontbeerlijk te zijn. Hoogachtend, Uw dw. dr., F. W. SALOMONS. Uit de Arbeiderswereid BINNENLAND. De „Suikerbakker" verneemt, dat de Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen te Amsterdam met de gemeentelijke enquête-commissie, aldaar, een onderzoek zal instellen naar de toestanden der arbeiders op de drie suikerfabrieken te Amsterdam, De Kamer benoemde den suikerwerk fabrikant De Bont en den suikerbak ker Ebeling als leden in de commissie, den banketbakkerspatroon Reicers en den suikerwerkmaker Stemmerik als plaatsvervangers." Tot een enquête werd besloten op verzoek van de com missie TreubTak-Kouveld, indertijd tijdens de suikerbakkers-stakinn- aan de „Wester" opgetreden. Tusschen de timmerliedenvereeni- ging „Ons Belang" en de patroons te Leeuwarden was een geschil gerezen, behalve over den dagelijkschen werk tijd, over het loon. De knechten ver langden 18 cent per uur, de patroons hadden zich onderling, bij overeen komst, verbonden om gedurende twee jaren niet meer dan 17 cent per uur te betalen. Het steeds onopgelost Geble ven geschil is thans aan het oordeel van de Kamer van Arbeid te Leeuwar den onderworpen. Land- en Tuinbouw. Is de ooievaar waard beschermd te worden? De ooievaar woont het liefst op plaat sen, waar vele ondiepe slooten en plas sen zijn, waarin kikkers en visschen leven. En als onze langbeen zoo uren achtereen visschende is, dan gaat er menig kikkertje,, dat door het wegvan gen van vliegen en muggen nuttig was naar binnen en ook vele visschen, die toch immers geen schade doen, wor den mede verorberd. Maar de ooievaar moet ook onder de roofvogels gerekend worden, al heeft hij geen krommensna- vel en grijppooten, zooals valken en sperwers. Neen, zijn bek is geheel recht en ziet er dus heel onschuldig uit. 't Is ook niet zijn aard de vogeltjes te ver scheuren, zooals de krom gebekte roo- vers dat doen; zooveel moeite wil hij zich vooral niet getroosten. Onze slok op houdt niet van ontleden, doch ge bruikt elk dier, dat hij vangt in zijn geheel en bergt het in een ondenkbaar oogenblik op in zijn alles verterende maag. Neen, niet alles verteert er; ha ren, schubben en vederen en andere onverteerbare deelen pakken zich tot ballen samen en komen door den bek weder naar buiten, evenals bij de aren den, gieren en ander roofgespuis. En als ge zoo'n bal gaat ontleden, dan vindt ge er haren in van muizen, doch ook van jonge hazen, zoodat onze hoog geachte heer ooievaar den wildstand schade toebrengt. En als ge de veder- tjes ut die ballen eens goed op de ke per beschouwt, dan zult ge er vele pluisjes bij vinden, die eenmaal het kleed vormden van uwe, zoo op geheim zinnige wijze verdwenen, jonge eend jes, die ge alle wildet zoeken in de ma gen van hermelijnen en kuikendieven. De hooggeschatte en alom ontziene huisvriend mag geen uitwendige roo- verskenmerken dragen, een brutale roover is hij door alle eeuwen heen ge weest. Vele valken, uilen en andere van kromme snavels voorziene vogels doen heel wat meer nut en minder schade dan heer langbeen, de lieveling der menschen. Elke torenvalk en elke velduil wordt wreed vervolgd en toch behoort het tot de groote zeldzaamhe- Voor een- oogenblik toog er een ijskoude rilling over den man. Hij wendde zich af om heen te gaan. Maar ook thans nog moest hij het laatste woord hebben. Terwijl hij de knop van de deur vasthield en dezei met opzet langzaam, en om haar te toonen hoe weinig hij om haar gaf, opende, keek hij zijn vrouw met een honende uitdruk king aan en schreeuwde haar nij dig toeKomediante Toen verliet hi,' het vertrek. Weder was het lente geworden. Deze schoone bode der natuur hup pelde door de lucht en strooide met volle handen de schatten uit, waar mee zij die verlangende aard'e wilde tooien. Zij jubelde en. juichte, wie gelde dan weer zachtkens heen en weersteeg nu eens overmoedig in het blauwe luchtruim op. en ont leende daar een voorraad gouden licht aan de zon, dat zij met volle stroomen over heuvelen en dalen., weiden en bosschen uitgoot. Overal openbaarde' zich de lente door frissche bladeren en schoone bloemen. O, wat was dat jonge groen teode-r en bekoorlijk! Alsof de bode een voorraad bestoven, sma den, dat een dezer vogels een met ve deren bekleed dier verscheurt, doch zeer groot is het aantal muizen, dat verorberd' wordt. Deze vogels onder de beschermde dieren te plaatsen, zou een zegen zijn voor landbouw en houtteelt, al schij nen de roofsnavels en grijpklauwen dezer dieren ook met die bewering in strijd. Doch met het beschermen van den ooievaar, al is zijn klapperen ook nog zoo poëtisch en zijn verschijning ook nog zoo liefelijk, koestert inen een slang aan den boezem, 't Is waar, ook slangen en hagedissen worden door hem gegeten, maar juist wonen weinig addertjes in de natte streken, waar hp zoo gaarne zijn tenten opslaat, en ge woonlijk zijn kikkers, jonge eenden en andere jonge vogels daar talrijk ver tegenwoordigd De ooievaar komt gelukkig reeds m belangrijk minder aantal bij ons voor, dan vroeger. Bij Bordeaux moeten voor langen tijd groote zwermen van deze vogelsoort om het leven gekomen zijn, toen ze op hun terugtocht door zware stormen werden overvallen en sedert dien tijd zijn voor ons land de gelederen heel wat gedund. Doch ook worden er langzamerhand meer men schen gevonden, die den huichelaar met zijn schoon uiterlijk om zijn eu veldaden niet de gastvrijheid verlee- nen, die hem langen tijd zoo ruim schoots ten deel is gevallen. Er bestaat nog een tweede vogel soort uit het geslacht Ciconia en wel de Zwarte ooievaar (Ciconia nigra (L). Deze onderscheidt zich door een eroo- tendeels zwartbruin, metaalglanzend vederkleed. Deze soort komt enkel in den nazomer bij ons voor en heeft hier nog nimmer gebroed, zoodat zij alhier niet veel schade aanricht. De zwarte ooievaar woont in meer zuidelijke streken en komt daar in han del en levenswijze geheel met de ge wone soort overeen. Dit artikeltje eindigt met dezelfde vraag, die er boven staat: „Is de ooie vaar waard beschermd te worden?" Gemengd Nieuws. Tatoeëeren van misdadigers. Lombroso rekent de neiging om zich te tatoeëeren onder de kenmerken van het misdadigerstype. Dit. wil natuurlijk niet zeggen, dat ieder, die zich een of andere figuur of voorstelling op de opperhuid heeft la ten aanbrengen, een misdadiger is; het is een gewoonte onder de zeelieden van vele natiën, onder de rijke Japanners en ook onder de hoogere standen ln Engeland, bij deze laatsten wellicht als een ziekelijke afwijking van den zin voor 't schoone, in onzen tijd niet zeld zaam. Maar waar is, dat onder de mis dadigers vele getatoeëerden gevonden worden. Lombroso zegt zelfs, dat zij bijna zonder uitzondering getatoeëerd zijn. Deze gewoonte wijst op hun - W- heid, op hun domheid, omdat zij door die teekeningen op hun huid gemakke lijk zijn te herkennen, en op een vrij sterke ongevoeligheid voor pijn. Lombroso heeft aan het veelvuldig voorkomen van tatoeage bij misdadi gers zelfs zooveel gewicht gehecht, dat het voor hem een der bewijzen is voor zijn theorie, dat de "misdadiger is een wezen dat eigenlijk in een vroegeren, onbeschaafden tijd thuis behoort en door een mysterieuze erfelijkheid, die soms vele geslachten lang zich niet vertoonde, tot op onzen tijd is gekomen Bij wilde stammen, die nog vrijwel overeenkomen met vóórhistorische men schen, vindt men het tatoeëeren ook. Een bijdrage tot de kennis van dit merkwaardige verschijnsel ontleent 't „Hbld." aan 't Italiaansche tijdschrift ',La Lettura." Daarin wordt verteld, dat de sena tor Beltrani Scalia, directeur-generaal der Italiaansche gevangenissen, in alle verbeteringsgestichten in Italië, alle tatoeages van minderjarige verpleeg den heeft laten opnemen, beschrijven en afbeelden, en deze stof ter beschik king heeft gesteld van een der bekend ste volgers van Lombroso, prof. Otto- lenghi te Siena. De uitkomsten van dit onderzoek waren in hoofdzaak de vol gende. Er werden 1339 minderjarigen on derzocht. Van dezen waren 194 geta- toeëerd, d. i. 14.5 pet,, een groot getal wanneer men den jeugdigen leeftijd van vele verpleegden nagaat en weet, dat bv. van 6700 onderzochte zeelieden van de Italiaansche vloot slechts 4.75 pet getatoeëerd waren (en daaronder juist velen van middelmatig of slecht gedrag). Onder de 1339 jongens m verbeter huizen waren er 316 veroordeelden; de anderen waren er geplaatst op verzoek van ouders of voogden. Van die olb ragden had laten neervallen. Op den morgen van dezen da ging Dora de tra.p op naar de huis kamer. waaiT zij eenige bezigheden te verrichten had'. De tuinman was aan het snoeien, en zijn knecht aan het spitten. De jonge vrouw was juist uit. dien, tuin, gekomen en nog omgeven van de frissche lucht, en vervuld; van het heerlijke gevoel, dat een lente morgen in onze harten toovert. De sporen van haar vochtige schoenen bleven achter op de blank geschuurde trap en behoedzaam, bijna angstig, schreed zij, dooi' cle reinheid en de eigenaardige huis- lucht aangenaam geroerd, de zorg vuldig gesloten droogkamer der apotheek voorbij. Een bijzonder scherpe, maar zeer aangename lucht van marjolijn, melisse en pepermunt-kruid! was door elkaar gemengd. Dora stond een. oogenblik stil en blikte rond. Zoo bijzonder eenzaam en geheim zinnig was het hier boven! De schoorbalken, d'ie het dak steunden, zagen er uit als ernstige wachters, en door de reten der ruwe latten van de kruidkamer ginds, aan schouwde men de kisten kasten en kastjes, dio den indruk maakten, nu waren er 126 getatoeëerd, d. i. bij na 40 pet.; van de 1023 overigen 68, o: 6.65 pet. Een was er 26, een 29, een zelh 43 malen getatoeëerd. De „teekeningen" waren verdeeld over alle lichaamsdeelen, zelfs over de meest gevoelige; maar van de 1287 wa ren er 953 op den onderarm, 128 op den bovenarm, 101 op de beenen, enz. Ottolenghi meent, dat, wanneer men aanneemt, dat de omgeving, het ver blijf in de verbeterinrichting de jeug dige verpleegden heeft gebracht tot tatoeage, juist dit navolgen reeds be wijst voor hun slechten aanleg. Zijn theorie is, dat het tatoeëeren, dat nog voorkomt ouder de minst ontwikkelde en ruwste klassen, zich algemeener voordoet naarmate de zedelijke zin ge brekkiger is en de gevoeligheid voor pijn minder, en wel zoo, dat do gevoe ligste tatoeages, op de pijnlijkste dee len van het lichaam gevonden worden bij de verpleegden die men, niettegen staande hun jeugdigen leeftijd, onder de onverbeterlijken kan rangschikken. De voorstellingen, die de jongens in hun lichaam geprikt hebben, verater ken de waarschijnlijkheid dezer the orie. Zeelieden tatoeëeren zich een an ker, soldaten het onderscheidingstee- ken van het wapen waartoe zij belmo ren, handwerkslieden een werktuig; onder de bewoners van de verbeterhui zen zijn wapens de meest geliefde on derwérpen van tatoeage, in de eerste plaats dolken, dan pistolen, degens, lansen, pijlen; sommigen hebben deze wapens een aantal malen afgebeeld, anderen hebben doorstoken harten er aan geregen, tot zelfs 7 toe, of het ge tal slachtoffers dat zij maakten er naast geschreven. Nog vermeldt Ottolenghi een herin nering aan een zeer ernstige poging tol oproer, die hij bij eenige jongens ge vonden heeft: de datum van het mis drijf en de voorletters van de aanvoer ders hadden deze jongens op hun huid geteekend, en wel terwijl zij in voor arrest zaten. Dit onderzoek moge geen uitsluitsel geven omtrent het ontstaan van de neiging tot tatoeage, het verhand tusschen misdadigheid en tatoeëeren is er nog eens duidelijk door gebleken. Een diagnose per telefoon. Een bekend Parijsch dokter heeft dezer dagen tengevolge van zijn ge makzucht (op die wijze wordt meer uitgevonden), een nieuwe .eigenschap der telefoon ontdekt. Te middernacht werd hij door een moeder bij haar kind ontboden per telefoon. Haar kleintje had een hevigen aanval van hoest te verduren, en zij vreesde, dat het hoesten ontaarden zou in croup. De kouwelijke dokter was niet bijs ter verzot op de nachtelijke wandeling door het min-aarüokkelijke weder. Daar schoot hem een lumineuse ge dachte door het hoofd. Waarom kon hij het hoesten der kleine niet per te lefoon onderzoeken? „Til uw kindje op den arm, me vrouw, en beproef het te laten hoes ten", ging het, door den draad. De van angst bevende moeder gaf aan zijn in structie gevolg en mocht, nadat het kindje gehoest had, het genoegen smaken den geneesheer door het spreeldoestel te hooren verzekeren: „Mevrouw, uw kindje loopt niet het minste gevaar. Er is geen sprake van croup en gij moogt gerust naar bed gaan." Bemoedigend. Professor Schardt heeft rapport uit gebracht over den toestand van de dreigende rotsafschuiving bij Val de travers aan de Clusette in den Zwitser- schen Jura. Hij komt daarin tot de volgende conclusie: Eenige berg-pla teau's zijn ingestort, maar een mas sale instorting is tot heden niet te vree zen. Men zal tijd genoeg hebben om de noodige veiligheidsmaatregelen te nemen, namelijk het kunstmatig ver- deelen en wegvoeren van de dreigende rotsmassa, en het bouwen van een beschermenden muur aan den voet van de overhangende rots, om de afstorten de steengevaarten op te vangen en de gebouwen en de beek te beschermen. Wanneer men op deze wijs het vooruit springende deel van de Roche Taillée, ongeveer 100,000 kub. M. wegvoert, zal men de in beweging zijnde rotsdeelen gemakkelijk weer tot rust brengen en den straatweg, waar het verkeer tijde lijk is onderbroken, met alle zekerheid' weer kunnen herstellen. Want men moet niet vergeten, dat het geen aard- splijting is. maar een rotsval, die vroe ger of later dreigt te gebeuren, wan neer men dat niet door een operatie voorkomt het verwijderen van de gevaarlijke partij. alsof een stom, maar bewusteloos leven er in woonde, alsof zij met het oog van hun natuurleven nog wakker waren en geheel meeleef den. Een zachte siddering doortrok de jonge vrouw. Dan weer waai de de reuk van zoethout, van) hars, van stof haar tegen. Dit wek te in Do-ra herinneringen een trek naar vroeger tijden maakten het in haar wakker. Het ouderlijke huis met zijn groote kamers, haar klein eigen kamertje-, de eerste kinds heid, haar speelgoed zelfs stond le vendig voor haren geest. De oude geneugte, kistjes en kastjes in eigendom te hebben en allerlei ge heimen weg le sluiten en te ver bergen overmeesterde haar bij dën aanblik van al deze voorworpen. Werktuigelijk bleef haar blik op al deze dingen verwijlen. Daar stond een groote, breede kast. wel ker bovendeuren als de zijstukken, van een altaar konden opengesla gen worden. En daarin tallooze la den, alle met namen en witte knopjes voorziendaarnaast een tweede met groote en kleine krak ken van porcelein, en nog een der deen links daarvan «een kastje met ovale.deur het giftkastje. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2