Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Donderdag 4 April 1901. No, 5449 Binnenland. Verkiezing voor de Tweede Kamer. De vrijzinnige kiesvereeniging Een dracht maakt Macht" te Tietjerkstera- deel, heeft in hare te Bergum "hou den vergadering met algemeene stem men tot voorloopig candidaat gekozen rnr. H. Ph. de Kanter. De radicale kiesvereeniging te Leeu warden heeft tot voorloopigc candida- ten gesteld de heeren mr. Z. v. d. Bergh te Amsterdam, mr. J. A. v. Gilse te Arnhem en A. Rauwerda te Leeu warden. Dr. J. Th. de Visser heeft medege deeld niet eenige candidatuur officieel te zullen aanvaarden, alsvorens de op 22 April a.s. te houden vergadering van den Christelijk historischen Kiezers- bond heeft plaats gehad. Nu de heeren Hugenholtz en Gorter! voor een candidatuur voor het district! Schiedam bedankt hebben, heeft de Schiedamsche afdeeling der Soc. Dem. Aibeiderspartij besloten candidaat te stellen den heer Bergmeijer, of, zoo deze mocht bedanken, den heer Oude geest. Van anti-revolutionair© zijde worden als candid aten voor de ver vulling van den zetel van den heer Donner in het district Katwijk ge noemd1 J. J. van Hoeken, te Lei den, dö. Talma te Arnhem, en O J. E. baron van Wassenaer van Catwijck te Hatfcum. Eerstgenoem de is door de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Oegstgeest can didaat gesteld. De liberalen vor men in dit d'istrict een kleine min derheid. Te Uitgeest is door de Vrijzinni ge Kiesvereeniging als candidaat voor de Tweede Kamer in het dis trict Beverwijk opgegeven m.r. H. Ph. de Kan ter. Van de door de (soc.-dem.) arbeiders- lciesvereeniging en de afdeelini? der soc.-dem. arbeiderspartij te Rotter dam gestelde candidaten voor de Twee de Kamer hebben bedankt dr. II. Gor ter voor Rotterdam III, en ds. H. W. P. E. van den Bergh van Eysinga voor Rotterdam I. Aangenomen hebben voor Rotterdam II de heer .T. G. van Kuvk-| hof, en voor Rotterdam V de heer J. A. Bergmeyer. De heer W. P. G. Helsdin- gen heeft de hem aangeboden candida tuur voor Rotterdam IV in beraad ge-| houden. De afdeeling Amsterdam van het A. N. Werkliedenverbond heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in dis trict VII den heer H. B. Heldt, in dis trict VIII den heer P. Nolting. In een vergadering der r.-k. kiesver eeniging te Loosduinen is medege deeld, dat jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer, hoofdredacteur van „De Re sidentiebode" zich bereid' verklaard heeft een eventueele candidatuur voor dat district te aanvaarden. De liberale kiesvereeniging te Wijk aan Zee en Duin heeft op de voorloo- pige lijst voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer geplaatst de heeren K. Boer Cz. te Assendelft, mr. H. Ph. de Kanter van Haarlem en mr. E. A. Smidt te 's-Gravenhage. De anti-rev. kiesvereeniging ..Neder land en Oranje" te Den Helder heeft den heer A. P. Staalman, aftredend lid, met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De werkliedenvereniging Zelf Help te Heveskes heeft met algemeene slem- men tot candidaat voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer gesteld, den heer J. H. Schaper te Groningen. De heer D. de Klerk is aangezocht zich candidaat te laten stellen voor het district Zierikzee. Hij heeft dit aanzoek in overweging genomen. Een hondenkospitaal. Door bekend'© hondenliefhebbers te Amsterdam^ zal binnenkort aan den Amsteldijk een: hondenhospi taal worden opgericht, dat aan alle eischen des tijds zal voldoen. Ope ratie-, wasch- en- verpleegkamers, apotheek, enz., niets zal er ontbre ken. Publieke belangstelling. Naar aanleiding van een te Assen gespeelden voetbalwedstrijd schrijft de „Asser Courant": Dat deze wedstrijden bij het publiek belangstelling wekken, zij het dan soms met een zonderling soort van waardeering, bleek o. a. ook uit een ons medegedeeld afgeluisterd gesprek, dat werd gevoerd tusschen een groep je miliciens in een laantje van het Bosch, waarlangs men het terrein van den wedstrijd kan bereiken. Een der soldaten vroeg in Groningsch dialect aan een der hem tegenkomende colle-, ga's: „Bist daor guns ok al west?" T- „Nee," was 't antwoord „wat is daor dan?" „Och jong, dat most ies zain! Daor bint ze aalmaol as piejassen klaid en spring ze as kakkerlakken in 't ronde,, en dan schupt ze met de too- nen van de vouten teegn 'n baale an en dei vlög dan 'k wait nait waor hèn; jong, 't gait zoo vrömd!" „Nou, dat mocht 'k nog wal ais #ainis 't antwoord en na op zijn i vraag naar den weg naar dat ,spul". de noodige inlichtingen gekregen te hebbeD, spoedde zich een deel van het groepje derwaarts, om althans het slot van den wedstrijd te kunnen „zain." Zwaar verlies. Twee dochtertjes van de landbouwer K. O., te Ommerschans, 7 en 4 jaren oud, geraakten Zaterdag in een la- de woning loopende wijk. Toen de ou ders het ongeval bemerkten en de klei nen spoedig op het droge brachten wa ren beide meisjes overleden. Blijkens het verslag eter soc.-dem. Arbeiderspartij over 19001901 is het aantal afdeelingen en aangeslo ten ve-reenigingen gestegen van 67 op 80 en het aantal leden van 3200 op 4000. Generaal Kool geïnterviewd. In het pas verschenen nummer van de „Wereldki'oniek" komt een inter view voor met generaal Kool, die thans als minister van oorlog generaal Eland zal opvolgen. Wij ontleenen daaraan het volgexxde Ik zinspeelde op dr. Kuyper's be kende rede, bij het algemeen debat over de Legerwetten, bepleitend een „volksleger" boven hetgeen tot dusver Nederlandschc ministers van oorlog hebben voorgesteld. „Wat dunkt Uwe Excellentie van een volksleger volgens dr. Kuyper's denk beeld?" vroeg ik. En generaal Kool zag mij enkele oogenblikken aan met iets lachends in den vasten, strakken, sterken blik van zijn oogen. „Een volksleger hij. aldoor maar strijkend over de sneeuwpunten van zijn knevel, „maar weet u wel, dat er ten aanzien van dit punt groote begripsverwarring heerscht? Weet u, dat heel watmen- schen dit woord gebruiken zonder zelf te weten, wat zij er eigenlijk mee be doelen Bedoelt men ermeê een leger, waarbij in tegenstelling met een „staand leger", als het Engelsche de groote massa wordt gevormd door personen, die slechts tot oefening die- nen en dan naar huis gaan, of heeft men een leger op het oog, waarin ieder weerbaar man geoefend wordt, zij 'tdan ook slechts korten tijd?" Ik citeerde toen wat dr. Kuyper ge zegd heeft van Zwitserland. Hoe men ons land het best met dat der bergen op 'n lijn kan stellen, en hoe wat daar nu zoo voortreffelijk in de practijk blijkt, immors volgens den Slie- drechtschen afgevaardigde ook voor Nederland mag worden geacht 't best te zijn Toen zag generaal Kool mij even ernstig aan en vroeg me, of ik dan niet wist 't groote onderscheid, in militairen aanleg van de Zwitsersche en Nederlandsche bevolking? Hoe kan men dat nu vergelijken? riep hij uit, „de Zwitsers zijn immers, blijkens hunne geschiedenis, een bij uitstek weerbaar volk, wat van ons toch waarlijk niet kan worden ge tuigd..." Ik begreep niet. „Natuurlijk!" ging de generaal voort, „in vroegere tijden hebben de Zwitsers in allerlei landen als solda ten gediend. In alle legers, om zoo te zeggen, had men Zwitsersche regi menten, zooals wij ze ook nog gehad hebben in den aanvang der regeering van Koning Willem I, en 't waren uitstekende troepen men denke slechts aan de Zwitsersche regimenten onder Lodewijk XVI, in 1792." „Maar ze zijn toch uitstekende sol daten, uit modern-militair oogpunt]?' „Aangenomen, dat de Zwitsersche troepen in den werkelijken oorlog beantwoorden zullen aan de verwach tingen, kan men althans van de infan terie zeggen, dat zij belooft bruikbaar te zullen zijn. Maar dat is nog niet zoo héél lang!" zei generaal Kool, terwijl zijn blik wat flikkerde, „niet zoo heel lang. Dat is zelfs van vrij recenten datum. Nog enkele jaren ge leden werd van het Zwitsersche leger niet veel bijzonders gezegd. Maar dat is veranderd, ik erken 't volkomen. Men mag daarbij echter niet de ge- heele ontwikkelingsgeschiedenis der Zwitsersche militaire toestanden over het hoofd zien, en niet vergeten, dat men sinds een kleine eeuw bezig is geweest om te komen op het stand punt van thansEn wat is er bij de volksopvoeding niet gedaan om te verkrijgen, wat verkregen isOm nu de militaire toestanden in Nederland en Zwitserland te willen vergelijken en van de laatste gevolgtrekkingen te willen maken voor de eerste, gaat toch werkelijk niet aan?" „Uwe Excellentie zal mij echter willen toegeven", zei ik, „dat de korte oefening, bij het ideaal van zooge naamd volksleger, van volksweerbaar heid behoorend, eene groote, zeer groote quantiteit geeft? Dat de macht, uit numeriek oogpunt, van het leger er door stijgt?" „Dit is waar, maar de quantiteit is lang niet alles en men heeft aan haar weinig of niets, wanneer zij verkregen is ten koste van het gehalte, Wanneer de krijgsgeschiedenis ons eene zaak geleerd heeft, ;dan is het wel de on waarde van groote massa's soldaten zonder voldoende opleiding. Men moet natuurlijk om een militair doel te bereiken, eene daaraan geëvenredigde troepensterkte hebben, en dit bij de verdediging van ons land niet minder dan bij elke andere militaire onder neming maar als men die troepen sterkte dan ook werkelijk heeft, dan wordt minder gewicht in de schaal I gelegd door het cijfer der beschikbare mannen, dan door hun gehalte. In den strijd komt het aan op de ge schiktheid, op de oefening, op de bruikbaarheid, op de strijdvaardigheid van de soldaten! Ziedaar wat ik tot hen, die zich vooral van een groot aantal manschappen alles voorstellen, zou willen zeggen. Niet, naar mijnl inzicht, boven een zekere grens de quantiteit, maar de qualiteit is 't, die beslist!" En toen waar wij iets naderden, hetgeen toch de aanhangige leger wetten van nabij raakt zinspeelde ik op het vraagpunt van de langere of kortere oefening. Wdórvan de generaal zich het meest voorstelde De heer Kool antwoordde mij rond uit, zonder eenigen omweg te kiezen en naar volle overtuiging: „Dat kan niemand vooruit beslis senzei hij, dat moet de praktijk leeren. Eigenlijk alléén de oorlogs praktijk. Maar die hopen wij nooit te zullen heieven en in elk geval kan men daarop toch bezwaarlijk wachten. Maar wanneer de soldaten, die werke lijk niet meer dan 8 a 8l/a maand ge diend hebben, voor herhalingsoefe ningen onder de wapens terugkeeren, dan moet dadelijk nagegaan worden, uiterlijk binnen de eerste week, wat zij van het vroeger geleerde nog ken nen en wat zij als soldaten waard zijn. Eerst wanneer men deze ervaring heeft, kan men decideeren hetgeen voor ons leger noodig is. Dit a priori te willen uitmaken, moet naar hiijn wijze van zien, onmogelijk worden genoemd Te Tholen is eene afdeeling met 24 leden opgericht van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik. Uit de Arbeiderswereiii BINNENLAND. De schildersgezellen te Enschedé hebben besloten vooralsnog niet tot staking over te gaan, maar deze week een afwachtende houding aan te ne men, daar de patroons blijken van toe nadering geven. BUITENLAND. Hoewel de hervatting van den arbeid te Marseille langzaam blijft voortgaan, is de staking nog geens-J zins tot een eind' gekomen. Alleen 1 de algemeene werkstaking is voor het oogenblik vermeden. Maar de bootwerkers, de kolendragers en de vullers blijven onverzoenlijk. Zon der den aohturigen werkdag te heb ben verkregen, kan bij hen van het weder werkengaan geen sprake zijn. Zondag hebben deze drie ca tegorieën van havenwerkers verga dering gehouden en hebben zij tot de staking ten einde toe besloten. Nu is een van de bepalingen van de Augustus-overeenkomst geweest, zooals men zich wellicht herinne ren zal, juist de vaststelling van een werkdag van tien uren in den zomer, en van negen uur des win ters. En dtT&r de, werkgevers geen enkele afwijking van de najaars conventie willen toestaan, zelfs daarover niet in onderhandeling willen treden, laat het zich aanzien dat het nog wel eenigen tijd zal du ren1, eer de kaden weer hun gewo nen gang van zaken, laten zien. Inmiddels blijven de klachten over de schade, die de staking voor Marseille berokkend heeft, aanhou den. De Fransche Kamer van Koop handel te Konstantinopel heeft een waarschuwend woord laten, hoo- ren. Nu de Fransche invoeren daar uitblijven en zij betreffen bijna alleen artikelen van dagelijksche behoeften komt er groot gevaar, datr de Fransche nijverheid van de markt zal worden, verdrongen. De kooplieden beginnen zich in ande re landen van het noodige te voor zien, en, zoo waarschuwt de Ka mer, wanneer eindelijk de staking zal opgehouden hebben, kón het wel eens blijken, dat de Fransche producent zijn afzet daar verloren had voor goed. Zoo vreest men dat de staking niet alleen voor Marseille, als ha venplaats, onberekenbaar schade lijk zal zijn, maar dat ook de Fran sche nijverheid daarvan nog lang onder dien nadeeligen invloed zal blijven. voerder J. W. Murison la een welbe^- kende voorhoedespeler der London Caledonians, terwijl Quinton den bij naam van flyer" draagt, tengevolge van verbazend snel opbrengen langs den rechtervleugel. Van de verdedi gers wordt over het algemeen verze kerd, dat de voorhoede der tegenpartij groote moeite zal hebben door te bre ken door hun bepaald krachtig en snel spel. Omtrent de Gebroeders Farnfield (voorhoede) wordt gezegd, dat de eene, A. S. drie jaren geleden zijn „Blue" won te Cambridge, terwijl de tweede. A. J. dit seizoen groot succes had als voorspeler in het Cambridge elftal. De komst dezer beide heeren hangt geheel af van den afloop der voorlaatste ron de in den Essex-beker. Indien hunne vereeniging Woodford overwint in die ronde, zullen zij helaas moeten achter blijven om op Paaschmaandag in den eindstrijd uit te komen Zaterdag 6 April spelen de Surrey Wanderers tegen Prèüssen te Berlijn; 7 April tegen Britannia te Berlijn; 8 April tegen Sportovm Club te Praag; 10 April tegen een Boheemsche com binatie, eveneens te Praag en 13 April tegen een elftal van den Hongaarschen Voetbalbond te Boedapest, terwijl zij hun toer zullen besluiten met een wed strijd tegen een combinatie van den Oostenrijkschen Voetbalbond te Wee- nen op 14 April. De „N. R. Ct." voegt hieraan toe: Nu de Engelschen toch in ons land komen spelen, hopen en vertrouwen wij, dat het publiek zich hoffelijk zal gedragen tegenover de gasten van on ze sportsmen, en in hun vermoedelijk succes (want tegen een combinatie als boven beschreven is, zullen de onzen het onderspit moeten delven) geen aan leiding zal vinden tot onvriendelijk heden. De sport is immers te fair om iets mot het geknoei van den oorlog te maken te hebben. Bovendien, een be tooging zou tengevolge kunnen heb ben, dat onze elftallen misschien voor goed, althans voor de eerste jaren, uit gesloten zouden worden, en dus ver stoken zouden blijven van de steeds nuttige lessen der Engelschen. bloed heeft gezet onder de Mohamme- daansche bevolking en dat daaruit roedelijk voorwendsels worden gevon den tot opruiing door de talrijke kwaad willige elementen in het binnenland van Borneo. Die stemming is daarom te gevaar lijker omdat zij zich geleidelijk ook over de ons tot nog toe zeer bevriende streek van Koetei begint uit te brei den. terwijl moeilijkheden vooral m6t het oog op de grooten ondernemingen met vreemd kapitaal daar werkend, moeten worden voorkomen. Onze resident heeft een moeielijke taak en hij zal zich meer nog een goed politicus dan een krachtig bestuurder moeten toonen. Leger en Vloot. Telkens komen in Italië uit het publiek en in de dagbladpers pro- testen tegen dé exploitatie van Ita- ïaansche kinderen in het buiten land Nu werd voor een bijzonder geval het gezond en levensgevaar lijk werk van die kinderen in Fran sche glasfabrieken, de regeering in de Kamer geïnterpelleerd. Namens i het ministerie werd geantwoord' dat I de regeering onmachtig is tegen I zorgeloosheid of winstbejag van ouders, maar hoopte dat de nieuwe wet op de emigratie voldoende te gen dit kwaad zal voorzien. Door den Minister van Marine is bepaald, dat ouders of voogden, die hunne zoons of pupillen wenschen te doen deelnemen aan het toelatings examen voor adelborst bij het Konink lijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord, daarvan voor of uiterlijk op 1 Mei a. s. aan genoemden Minister schriftelijk moeten kennis geven. Er kunnen dit jaar worden geplaatst 19 jongelingen als adelborst voor de Marine (zeedienst) en 4 jongelingen als adelborst voor het korps Mariniers. De sollicitanten moeten geboren zijn tusschen 1 September 1883 en 1 Sep- tember 1886. Letteren en Kunst. Zaterdag den 83. Maart 1.1. is het lijk van Joseph Cramer naar het vaderland overgebracht. Het rust nu te Bussum, waar het in alle stil te opnieuw aan den schooi der aar de is toevertrouwd. Aan het ,.W. v. M." wordt mede gedeeld dat het Heinze was, die voor het eerst in Nederland een werk van Benoifc uitvoerde en wel het oratorium Lucifer op een der Vincentius-concerleo die toen on der Heinze's leiding stonden. Koloniën. Sport en Wedstrijden. Wielrijden. De Zondag door de Amsterdamsche Wielerclub Velocitas" op den Haar lemmerweg bij Sloterdijk, gehouden onderlinge wedstrijden zijn, trots den aanhoudenden hevigen regen, goed slaagd. Twee nummers, zijnde de wedstrijd Sloterdijk, Halfweg en terug en 100 meter langzaam rijden, zijn echter uit gesteld tot Zondag 7 April. 's Avonds werden de prijzen den win naars, in het Brouwhuis uitgereikt. De Engelschen in ons land. Omtrent de spelers van het elftal der Surrey Wanderers, deelt men na der mede: Het elftal is voorzeker een hijzonder sterke combinatie, samengesteld uit de beste spelers van verscheidene ver- eenigingen te Londen en Surrey. Allen zijn amateurs. C. E. Wilson wordt be schouwd als een der beste hedendaag- sche doelverdedigers in Zuid-Engeland en zijn broeder II. J. Wilson, is de vroegere Sussex County speler met een schitterende reputatie. De aan- Dajakkers. Uit Bandjermasin schrijft men aan de „Soer. Ct.": In het noordelijk deel van onze af deeling heerscht een oproerige geest onder de Dajakkers. die door den pre tendent-sultan van Banjer, welke zich daar ophoudt en meer nog door het ge spuis dat zich om hem verzameld heeft, wordt aangewakkerd. Toen nu ongeveer drie maanden ge leden de „Barito" met resident Kroesen aan boord tot bij Teweh opvoer, werd op het schip geschoten en de schoor- scheen door een kogel getroffen. De resident is daarop teruggekeerd. Doch toen kort daarop praatjes wer den verspreid dat de bevolking beslo ten was de „Barito" af te loopen indien het schip zich weder bii Teweh mocht vertoonen, werd het in Januari jl., we der daarheen gezonden. Hoewel niets gebeurde, daar de bevolking zeer goed begreep dat het bestuur gewaarschuwd en op zijn hoede was, kreeg men toch zoodanige inlichtingen omtrent de stemming onder het volk dat het wen- schelijk geacht is de .Flores" naar de streek in gisting te zenden. Den llden Februari jl. lag dit schip hier gereed om xxaar Teweh te vert-ek ken, naar liet heet om daar drie maan den te blijven. De opvarenden en anderen gelooven echter dat het eerder een jaar zal wor den dat dit schip daar gestationeerd zal blijven. Behalve de eigen stoom- barkas heeft het ook de Ban Liong Uien mede op sleeptouw genomen om de rivier en enkele zijarmen te kunnen bevaren. De pretendent-sultan zelf is een niets beduidende persoonlijkheid. Door zijn talrijke huwelijken met Dajaksche vrouwen heeft hij zich echter onder de oorlogzuchtige en goed gewapende stammen daar een grooten aanhang verworven. De zendelingen, klagen over het afvallig worden van hun met zooveel moeite verzamelde kudden christenen. En juist dit is een belangrijk punt. Het schijnt dat het Nederlandsche be stuur zich niet volkomen onzijdig heeft weten te houden op godsdienstig ge bied, dat kleinigheden, als het afschaf fen van den bedoek om 12 uur. de waarschuwing tot het gebed, kwaad Van Siak werd aan de Java-bode ge- schx-even: „Een treurig contrast met de meeste overige plaatsen in Nederland en in Indië, vormde Siak door de wijze, waarop alhier die huwelijksfeesten wei*den gevierd. Op het programma stonden volksfeesten, te geven door Z. M. den Sultan, docli den 6en en Februari vielen er zulke zware slag regens, dat dit niet kon doorgaan. Iedereen, wiens woning niet onder water stond, had, bij de gedachte daaraan, alleen reeds voldoende feest vreugde. „Op den morgen van den 8en vroeg tijdig gewekt wordende door een on gewone' drukte, spoedde ilc mij naar buiten en zag met schrik dat het tei'- rein om de redoute heen onder water stond. Oogenblikkelijk kwam ik op de gedachte hoe zullen de arme lui het maken, in de ladang, welk land aan merkelijk lagei* ligt, dan dat waarop de x-edoute staat. Den detachements-com- mandant werd dan ook terstond hier van kennis gegeven. Een kort over-| zicht en de toestand was duidelijk. I Terstond appèl geblazen en de mili tairen verzameld voor de redoute, waarop deze oogenblikkelijk een sloep, welke in de nabijheid in de Siak-rivier lag, op het land trokken, en verder den plas in. De detachement,a-commandant sprong met eenige inlandsche fuseliers in die sloep, om zelf het reddingswerk te beginnen, de beide Europeesche on derofficieren. van dien post deden evenzoo in een andere sloep en voort ging het, over sawah en kreupelhout heen, om de o'ngelxikkigen, die in 't holst van den nacht waren opgeschrikt door den hoogen waterstand, en reeds op de daken hunner woningen waren gevlucht, uit hunne benarde positie te verlossen. Hulpgeschrei klonk dan ook over de watervlakte en steeds hoo- ger steeg de nood. In een naclxt stond het water pi." m. 11/2 meter hoog. Met onvermoeiden ijver werd het ï'eddings- werk door ons voortgezet tot 's mid dags 2 uur, en mochten wij het genoe gen smaken pl. m. 80 menschen het leven te hebben gered. De bevolking moest in de droog gebleven redoute oxxder dak worden gebracht en verder van voeding worden voorzien, want have en goed moest door hen worden achtergelaten. De materieels schade is zeer groot; de plaats is geheel veran derd. Alle bruggen wei-den weggesla gen. De kegelbaan der militaire can- t.ine, welke 21/2 nieter van den oever der rivier afstond, moest worden afge broken, eii 't was hoog tijd, want on geveer een halven dag later kon men de plaats bijna niet meer aanwijzen, waar deze had gestaan. Menschenle- vens waren er niet te betreuren. De oudste inwoners herinneren zich niet, dat ooit zulk een banjer te Siak is ge weest." Wetenschap. Een Insect ais Ijzerfabrikant Dat insecten spinnen en cellen bou wen weet men sedert lang algemeen, maar dat er ook insecten zijn die ijzer fabriceeren, werd door den Zweedschen natuuronderzoeker Sjorgen ontdekt. Het zijn bijna microscopische dier tjes, die in het hart van sommige bos- schen, voornamelijk in de provincie Smaland, verblijf houden, en even als de zijde wonnen cocons spinnen, die echter de merkwaardige bijzonderheid opleveren, dat zij zeer veel ijzer bevat ten. Deze cocons liggen in hoopen bo ven op elkander en vormen een ijzer erts dat bekend is onder den naam van Lakeore, waarin van 20 tot 60 ijzer erts is vermengd met mangaanoxyde en dat 10 chloor met pliosphorzuur bevat. Verondersteld dat de mededee- ling overeenkomstig de waarheid is, komt het allereei'st de vraag bij ons op, van waar die insecten het ijzer bekomen, want in ieder geval kan hier slechts van een vex'plaatsing sprake zijn, niet van eene vorming van dat metaal. Nijverheid. Het Britsche Lagerhuis heeft met 245 tegen 133 stemmen de „bier-wet" van de regeering in tweede lezing aangeno men. De wet heeft hoofdzakelijk ten doel, cr voor te waken dat onder den naam „inout-bier" geen bier van mindere waarde en verdachte samestelling aan do markt gebracht wordt, maar hoe wel dit ontwerp ongetwijfeld dooi de bekend© vergiftigingsgevallen te Manchester en elders uitgelokt is, geeft het naar het oordeel van Sir Michael Foster en andere deskundigen niet den minsten waarborg tegen een herhaling van zulk een „arcenicunx- epidemie." Land- en Tuinbouw. De Moestuin. Bij de vruchtwisseling moet met ver schillende omstandigheden rekening gehouden worden. Men moet gewassen, die vooral voedsel uit den bovengrond halen, laten volgen door zulke, die het ook uit diepere lagen kunnen opnemen. Men moet er aan denkeu, dat som mige groenten niet anders dan in een versch gemesten bodem willen gedijen en dat andere, in zoo'n bemesting ge teeld, onsmakelijk zijn. Men moet een bladrijk gewas, waar onder veel van het onkruid verstikt, laten volgen op een waarin dit veel *-<*- legenheid had zich te ontwikkelen. In plaats van een bladrijk gewas kan men ook een kiezen, dat gelegenheid geeft veel tusschen de plantjes te schof felen, zoodat de mensch bij het verdel gen van het onkruid werkzaam kan optreden. In 't algemeen kan men zeg gen, dat men op gewassen, die hoog© eischen aan de vruchtbaarheid van den gTond stellen, (koolsoorten, sala de, komkommers, augurken, spinazie) geteeld moeten worden op een versch gemesten grond en dat zij gevolgd moe ten worden door zulke, die eveneens een vruchtbaren, doch niet een versch gemesten grond verlangen (selderij, uien, skoten, peen, radijs, princesse- en snijboonen, rammenas/ en deze door zoogenaamde afdragende vruchten, dat zijn zulke, die geringe eischen aan den bodem stellen, vooral wat het gehalte van opneembax'e stikstofverbindingen betreft, zooals erwten, peulen en tuin- boonen gevolgd moeten worden. De aandachtige lezer kan uit een en ander het besluit trekken, dat hij in het bezit van een behoorlijk vruchtbaren tuin, telkenjare 1/3 van deze sterk, 1/3 vrii sterk en de rest in 't geheel niet moet bemesten. Op kleigrond is voor dit laat ste wellicht nog een bemesting met 7 ft 8 KG. superphosphaat per are en r het zand of het veen een bemesting met 10 a 12 KG., thomasphosphaat en 10 h 12 KG. kaïniet (in 't najaar) of 6 h 7 KG. patent-kali (in 't voorjaar) noO- dig. Is het steeds er om te doen met den grond te woekeren door zoo mogelijk elk jaar van een bepaald stuk grond 3 groenten te oogsten, dan moet steeds de helft sterk en de andere helft mid delmatig stex-k bemest worden. Want 't is best mogelijk 3 groenten op 't zelf de bed te telen. bv. heel vroege spina zie, daarna vroege stamprinsesjes en ten slotte nog spruit- of boerenkool. Bepaalde bloemkool-verscheidenhe den willen op de eene errondsoort veel beter dan op de andere en kropsla-soor ten, die op de eene grondsoort reus achtige en vaste kroppen leveren, ba ren op de andere slechts teleurstellin gen. De meeste groenten worden uit zaad gekweekt. Alleen goed uitgegroeide, rijpe zaden kunnen krachtige planten geven, omdat zij alloen een voldoend© hoeveelheid reserve-voedsel voor hot kiemplantje bevatten. Het voor zaad uit te geven bedrag is, vex-gelekcn met de andere voor den tuin te maken kos ten, zoo gering, men heeft er zulke klei ne hoeveelheden van noodig, dat men er zich over verwonderen moet, dat sommigen op enkel© centen meer of minder zien als het den aankoop der groentezaden betx-eft, terwijl die zelfdo zuinige mensclxen waarschijnlijk veel te dik zaaien, want aan dit euvel lijden bijna alle leeken-luiniers. Men bedenke dat men van deugdelijk, iets duurder zaad voor een zelfde oppervlakte gronds minder noodig heeft dan van zaad van twijfelachtige kwaliteit. Is men geen kweeker van beroep, dan doet men men het best al het zaad aan een vertrouwd adres to bestellen en het niet zelf te winnen In het laatst© geval gaan de groenten achteruit. Immers de kweekers doen alle moeite om door de meest zorgvuldige bemes ting, toelkeus en verpleging te zorgen, dat de planten uitmuntende eigexx- schappen krijgen. In gewone tuinen genieten de planten natuurlijk minder zorg, zoodat zij hun goede hoedanig heden voor een deel wel weder moeten verliezen. Dan dient nog opgemerkt, dat in den tuin de gewassen dicht bij elkander staan, waardoor bij zaadwin ning dikwijls bastaard-vormen ge kweekt worden. Bloeiende koolsoorten, die dicht bij elkander staan, verbasteren al zeer licht. Als bijv. het stuifmeel van rooda kool op dat der nog onbevruchte stam pers van de bloemen der witte kool komt, krijgt men uit het zaad nieti witte, noch x-oode kool, maar een tus- schenvornx. Zulk een verbastering kan natuurlijk alleen tot stand komen tus schen aan elkaar verwante planten. En 't is toch bekend dat roode en witte kool door de cultuur uit denzelfden stam vorming zijn ontstaan. In de meeste tuinen liggen de dop erwten- en peulenbladen naast elkan der en anders toch dicht bij elkaar. Beide groenten ontstonden uit denzelf den grondvorm. De zachte peul van de laatste en de zoete smaak der eerste zijn een gevolg van de cultuur. Bren gen de insecten stuifmeel uit de peu- len-bloenieu op de stampers der bloe men van de doperwten of omgekeerd, dan kan bevruchting plaats hebben. Uit de zaden wint men dan peulen, die een harderen bast hebben en op doperwten gelijken, of doperwten, die eenigsziixs het karakter van peulen hebben. De radijszaadtelers zaaien de ver schillende verscheidenheden ter zaad winning uren ver van elkaar uit; zij weten zeer goed, dat wederzijdsche be vruchting hun leelijke parten kan spe len. Nimmer zaaie men overjarig zaad, daar de procentische kiemkracht met den ouderdom afneemt. Alleen van augurken en komkommers neme men tweejarige zaden, omdat aan de plan ten van het versche zaad steeds min der vrouwelijke, dat zijn vruchtgeven- de, bloemen ontstaan. Kieming kan niet plaats hebben zonder vocht en lucht (zuurstof), en dan nog een be paalde, voor ieder groente verschillen de temperatuur. Zaait men te diep, dan bobben de zaden wel vocht, maar te weinig zuurstof en warmte. Worden de zaden door een te dikke aardlaag be dekt, dan lijden ze aan vochtgebrek. en zaad van kool- of knolrapen kiemt reeds, als de bodem-temperatuur 5 gr.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5