öiizeiierlBrieveiMs NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Arme Hora. ISe Jaargang Vrijdag 5 April 1901. No. 5450 HAARLEM'S DARBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 8 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02)£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Yan 1—5 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentïën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Oent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bjj de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer dor Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Farijs 3ibl> Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 5 April bevat o.a. Overzicht van den toestand in Z.-Afrika. Wat is waarheid in de China politiek 'l Zware mishande ling, Wederoptreden van mevr. Holtrop—Van Gelder. Wij hebben thans een vierde Brie venbus geplaatst, namelijk hoek Park laan en Kruisweg, die evenals de an dere bussen gelicht wordt des morgens te 9 en 11 uur; des namiddags te 1 en 2 uur, en des avonds te 7 uur. Advertentiën, aanvragen voor Abon nement, orders op Drukwerk en Brie ven op Advertentiën kunnen derhalve ook in deze bus worden geworpen. Wij hebben nu rier eigen Brievenbussen, namelijk: Groote Houtstraat No. 140 aan het huis van den heer B. LANGEVELD, bij het Proveniershuis; Anegang, hoek Groote Houtstraat, aan het huis van den heer F. HEL LINGMAN; Parklaan, hoek Kruisweg (voorheen de stal van Gebr. VAN DER BEEK) en aan onze Bureaux, Kampersingel 70, vlak hij de Turfmarkt. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. De Engelschen weten over het krijgsbedrijf in Zuid-Afrika niets anders te vertellen, dan dat de Boe ren steeds meer oostelijk trekken, telkens meer in het nauw gebracht en dat de troepen van Frenc-h en al -de oostelijk van Vrijheid strij dende troepen met groot succes de Boeren verjagen. Maar over gevechten zelf, ho maar, namen worden niet genoemd, aoodlat reeds daaruit voldoende de opsnijderij blijkt. Er zal nog wel een andere tijd voor French aanbreken. Het ver moeden dat de groote Vrij stater d'e Wet bezig is zich mot Botha te ver een! gen, blijkt meer en meer re den van bestaan te hebben;, ja er wordt zelfs gesproken! van ©en krijgsraad te Ermelo tusschen èfceyn, d'eWet en Botha, tot gezamen- lijken' aanval van de troepen van French. Met 13000 man zullen zij dat, naar uit LourenQO Marquez bericht wordt, doen. Dus uit het oosten van Transvaal zal voor de naaste toekomst het be langrijkste nieuws moeten komen. In 't noorden zit de la Rey, van wien na Hartebeestfontein n,og niets vernomen is. hij zit met zijn troe pen vermoedelijk in de Magali.es- bergen. En wat de Kaapkolonie betreft, hoeseer de Engelschen ook moeite- doen de beteeken is der Bóeren-be wegingen; aldaar weg t© cijferen, dat neemt niet weg, dat z© telkens het spoorwegverkeer stremmen en van zich laten hoeren, zoo b. v. bij Nauwpoort. Diplomatie gaat gewone sterve lingen meestal te hoog, maar de wolken-hoog© sfeeren waarin zich de China-politiek verijlt zijn heele- maal onbereikbaar, zelfs voor di plomaten en dat wil wat zeggen. Het koffiedik-gehalte dezer poli tiek wordt steeds troebeler en de leugens, draaierijen en honkela- rijen al door grooter. De Engelsche bladen', die 't op timist-zijn. zoo langzamerhand aarn leeren, zeggen dat China de onder handelingen met Rusland niet zal teekenen eni clat verzekeren ze stel lig. met 'n blijden glimlach. Volgens een telegram uit Was hington weer, zou Rusland vreese- lijk nijdig wezen over de weige ring en dreigen met het afbreken der diplomatiek-betnekkingen, ter wijl Rusland zelf heel leuk-weg het weigeren van China om. de overeen komst te teekenen, ontkent. En dezelfde man (de Petersburg- sche correspondent van het ,,B©rl. Tageblatt") die de ontkenning van Russische zijdlei mededeelt, vertelt ook dat d'e verhouding tusschen Rusland en Japan op 't oogenblik volkomen bevredigend is. Maar „Osi-Aziën", een door een Japanner geredigeerd! Japansch tijd schrift, zingt een andier liedje ..Vóórdat een nieuwe Vredescon ferentie wordt bijeengeroepen, moe ten Rusland1 en Japan hunne ver schillen in een oorlog volkomen' hebben uitgevochten.. E.er kunnen, de beide' mogendheden elkander nooit hartelijk liefhebben... „Markies Ito poogt wel den strijd' met Rusland te vermijdenen hij wordt daarbij' gesteund door dien hoofdredacteur van het groote te Tokio verschijnende blad „Tokii Mainichi Shimbun", den heer Sh-i- mada... maar die toestanden zijn •thans Werkelijk onhoudbaar ge worden." Rr is dus een Japansch© oorlogs partij. die tegen den minister-pre sident in, het land van de Rijzende Zon in oorlog.brengen wil met Rus land. En, die oorlogspartij verzuimt geen enkele aanleiding er toe. Buitenlandsch Nieuws. Li aan het woord. De correspondent van de „Ti mes" te Peking heeft een langdu rig onderhoud met Li-hoeng-tsjang gehad. Deze erkende, dat zijn be leid is gebaseerd op de overtuiging, dat Rusland de eenige mogendheid is, welke China behoeft te duchten. China heeft niet verlangd over Man- tsjoerij.e te onderhandelenToen Rusland zijn onderhandelingen opende was China niet in staat te weigeren, omdat Chinieesche amb tenaren. bij den aanvang der onlus ten de Russen aangevallen hebben. Naarmate de onderhandelingen vorderden wercl Rusland's toon' aan matigenden China verlangde na tuurlijk de kwestie van Mantsjoe rije. in overleg met de andere mo gendheden te behandelen, maar Rusland wees dit kortaf van de hand, evenzoo het verzoek der Chi neesche resreering om de.n tekst der conventie aan de overige mogend- heden mede te dealen. Rusland ver-, klaarde, dat. dit een. inbreuk op de diplomatieke gebruiken zoudie zijn. Li-hoeng-tsjang ontkende niet het bestaan van, geheime Russisch-Chi- neesche conventies, maar hij zeide, dat deze alleen de beide betrokken partijen aangingen., er bijvoegend dat als de mogendheden inlichtin gen begeerden, zij deze te St. Pe tersburg moesten vragen. China is wel bereid ze te verstrekken, maar Rusland: verbiedt het. Li-hoeng- tsjang erkende voorts, dat de con ventie over Mantsjoerije nog niet was get,eekend, maar hield' vol, dat China moet eindigen met te tee kenen. Zoo dra China begon te aarzelen werd de, toon der Russen, dreigend en Rusland dreigt' thans Mantsjoe rije eenvoudig in te lijven, en gaf op China's herinnering aan d'e ver zekering op eerewoord, dat geen inlijving van Chineesch gebied' be oogd' werd ten antwoord, d'at het zijn woord slechts voorwaardelijk had verpand en d'at Rusland in elk geval vastbesloten was het geven, van. zijn eerewoord ongedaan te maken. Toen de' correspondent opmerkte, dat binnen weinige jaren Rusland nieuwe voordooien zou eischen in dien het zijn z,in. kreeg met Man- sjoerije, erkende Li, d'at China geien waarborgen voor het tegenoverge stelde heeft, maar dat het vermoe delijk voor tien of twintig jaar rust zou krijgen terwijl Rusland bezig was Mantsjoerije te russifioeeren. Onderwijl kon, China zich dan her stellen. Het is verplicht de volks belangen in Mantsjoerije ook te overwegen1. Het herstel van een Chineesch burgerlijk bewind al daar onder Russische controle is: altoos beter dan het tegenwoordig militarisme. Li verklaarde niet te kunnen verhelen, dat Rusland's be langen in China andere zijn dan die der overige mogendheden,. Rus land heeft handel noch zendelin gen daar, maar is voordeelig gele gen en heeft de macht om zijn wil door te zetten. Ten. aanzien vart het verzet in China tegen de conven tie zei de Li, dat dit ij del was, daar de Chineesche regeerimg despotie- ke macht heeft. Wat de Chineesche regeer ing besluit moet geschieden. Algsmeeno Iberiehtan- DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Men verzekert dat een Engelsche troepenmachtW oensdagochtend een Èoerenkamp bij Zanddrift over rompeld' heeft, en dat de Boeren, in de bergen vluchtend©, 300 paar den en veel wapens en een deel hunner uitrusting in den steek ge laten hebben. In het geheel zijn nu 315 gevallen van pest, rnet 107 sterfgevallen, aan gegeven, ond.er die, d'ooden ziin 22 Europeanen. Sedert eenige dagen gaat te Ber lijn een woord van den, Keizer rond dat gesproken moet zijn bij de ontvangst van het bureau van het Heerenhuis, maar tot dusver wijselijk stilgehouden was door de betrokken personen, de conserva tieven. Nu wordt deze uiting ech ter door ernstige politieke bladen, zooals de „Germania" opgenomen en verspreid. De Keizer zou gezegd hebben „Zoo lang zij, (die argra- rische oppositie) het kanaal niet willen slikken, teeken ik geen ta- riefwet, en dan nog alleen d,e tarie ven die ik verlang Het centrums blad maakt daarbij de opmerking dat volgens d'e grondwet van het Rijk db Keizer het recht heeft, met vreemde .mogendheden verdragen te sluiten, maar diat voor het slui ten van handelsverdragen de toe stemming van den Bondsraad en voor de geldigheid van die verdra gen de bekrachtiging van den Rijks dag noodig is. Opmerkelijk is overigens het die pe stilzwijgen, dat na een tame lijk korte kritiek door bijna alle bladen in acht genomien wordt ten aanzien van 's Keizers jongste toe spraken tot de bureaux van de bei de Pruisische Kamers. Men schijnt te vermoeden, dat de conservatieve leden van die bureaux onaangena me- opmerkingen van den Keizer over de agrarisch-conservatieve op positie. tegen de Kroon verzwijgen, en slechts datgene, verteld' hebben wat met hun belangen overeen te brengen was. Dat kan de reden zijn waarom conservatieve- en andere bladen zich zoo stil houden, terwijl de liberale pers het i.n deze omslan digheden een betere tactiek acht, de aanmerkingen die zij and.-rs op 's Keizers woorden zou hebben, wat in te binden. Kolonel Picquart heeft Woensdag den minister van oorlog voor den rechter gedaagd, ten einde de te ruggave te verkrijgen, van in 1896 en 1897 in beslag genomen papie ren, die betrekking hebben op de Dreyfuszaak. Kolonel Picquart is in het ongelijk gesteld. De vroegere secretaris van de ge charterde compagnie, Harris, die bij de verkiezingen voor het parle ment te Monmouth is gekozen,. door den rechter tie Newport ver vallen verklaard van zijn lidmaat schap, omdat hij bij de verkiezin gen een kiezer heeft in dienst ge had en betaald, hetgeen bij. de wet verboden is. Stadsnieuws Haarlem. 4 April 1901. Woesdag werd door de architect Joh. F. W. Stom onderhands aanbe steed het bouwen van eene Villa in het Villapark ..Duinlust". Laagste in schrijver de heer H. A. Vosse te Am sterdam voor 12.420. De heer Baron, leeraar aan de Kunst- nijverheidsschool alhier is benoemd tot onderwijzer in de meubelvakken en het fijne timmerwerk aan de school voor kunstnijverheid te Zuphen, en tot leerares mej. C. Neeb, leerlinge van onze school voor Kunstnijverheid, thans te Hattum wonende, waar zij in samenwerking met den schilder Voer man, bezig is met proeven en toepassin gen op het gebied van lederplastiek en andere kunstnijverheids-technieken. In de Woensdag 27 Maart gehouden algemeene ledenvergadering van de onderlinge verzekering tegen invalidi teit en ongelukken der Vereeniging van Industrieclen, enz., te dezer stede, bleek, dat het ledental bedroeg 81. het, aantal afgesloten polissen beliep 109 en het aantal ongevallen 67, die een gezamenlijke uitkeering vorderden van f 1374.27. Op de aandeelen zal worden uitge keerd, behalve 3 pet. rente f 2.11. Aan de deelnemers zal ten goede ko men eene restitutie van 25% der door hen gestorte bedragen. I-Iet re-servefonds bedraagt thans f 15154.77. De heer P. Kleiweg Dyse- rinck werd als bestuurslid herkozen. Tot commissieleden voor het nazien der rekening voor het dienstjaar 1901 werden benoemd de heeren J. van Ser- velle, J. H. Daudey en J. J. Ravelli. Kantongerecht. (Zitting van Woensdag 3 April 1901.) Twee ondeugende jongens van de Jan Gijzenvaart B. Vaders en R. v. d. Ende, hadden uit baldadigheid met stokken de glazen van d.e veranda van mej. de Vries aldaar ingeslagen. Voor dit feit werd f 1 boete of 1 dag hechte nis gevorderd tegen ieder. Een wethouder, die de wet over trad, is de heer L. de Glopper, te Spaarndam. Deze had zich een half uur na den voorgeschreven tijd van sluiting in het koffiehuis van de Braai aldaar bevonden. Voor deze overtre ding vorderde het O. M, tegen beklaag de, die niet was verschenen, f 6 boete of 2 dagen hechtenis. Tegen F. W. Dijkman en S. Willem se, beiden te Spaarndam, die zich aan een gelijk feit hadden schuldig ge maakt, werd f 2 boete of 2 dagen ge vorderd. Jan Knol wilde eens een grap uitha len door eene hoeveelheid sinaasappe len, die voor een ruit van eene woning aan den Scheepmakersdijk waren op gestapeld aan 't rollen te brengen. Daarvoor tikte hij met een stokje te gen de ruiten om beweging in de ap< pelen te brengen, doch hij deed. dit zoo hard, dat hij mede een ruit brak. Voor dit vergrijp werd f 0.50 boete of 1 dag hechtenis geëischt. Daarna werden een tweetal drank wetsovertredingen uit IJmuiden behan deld. De eene tapster A. Hagenaar, huisvrouw van P. Gootjes, bekende volmondig. Zij had alleen maar ge tapt, omdat de zeeman, die het haar bestelde, een goede kennis was. De eisch was 60 boete of 20 dagen hech. tenis. De tweede beklaagde, Bonekamp, huisvrouw van J. Fennel, bleef hard nekkig ontkennen. Zij had vermouth toegediend en geen sterken drank. Doch de getuigen verklaarden wel anders en zeiden bovendien nog. dat de bekl. hun f 25 beloofd had, wanneer zij wilden getuigen, dat het vermouth was gfr. weest. Het O. M. vorderde f 100 boete subs. 20 dagen hechtenis. Velseu. Woensdag had er een scheidsrech terlijk onderzoek plaats in zake de ont eigening van de stoompont alhier. Men verwacht op 29 dezer het rapport der deskundigen, op 1 Mei het requisitoir van den officier van justitie en op 15 Mei de uitspraak. IJmuiden. De hooge besomming van f 6500 aan visch door een Eng. stoom-trawler na een reis gemaakt, is nu overtroffen door die van den stoomtrawler „Eve line" der firma Groen, die meer dan f 7000 aan visch afleverde. Haarlemmermeer. Mej. H. R. M. Bulk alhier slaagde voor het examen nuttige handwerken Binnenland. Niet de re elite waar^op de rechte pfciats. Op 17 dezer, des namiddags ton. 1 uur, zal door het Departement van Koloniën worden: aanbesteed o. a. de levering van jenever in een dep lokalen vande Maatschappij! tot Nut van 't Algemeen te Amstert dam. Waarom -niet in een geheelont» houderslokaal Boeren in Portugal. Op het verzoek, namens het C. N. Boeren-Comité door tusschenkomst van den consul-generaal aan de Portugee- sche regeering gedaan, om verpleeg sters en onderwijzers ten dienste der overgebrachte Boeren te mogen zen den is door die Regeering geantwoord, dat zij tot haar leedwezen dat niet kan toestaan, daar zij zelve bij machte is om in de stoffelijke en zedelijke be hoeften der uitgewekenen, die hare gastvrijheid genieten, te voorzien. Fesiilietoa. Vrij bevjerkt naar het duitsch. 25) Op den; grond en op de planken stonden langhalzige en dikbuikige jflesschem, eigenaardig van vorm en alle zorgvuldig in één rechte lijn geordend, als werden ze door een onzichtbare macht beheerscht. Eensklaps ritselde er iets in de nabijheid. Misschien was het een muis. Dora blikte vol angst den langen, matig verlichten zolder over. De zon, wierp een breed© schuinsche straal dloor het met spin nenweb gesluierde dakvenster zacht, medelijdend' bijna, drong ze in de stille, schier uilgestorven ruimte door en in haar lichtzuil dansten, zacht flikkerende stofdeel tjes. Dora herinnerde zich, hoe angstig zij als kind' de apotheek binnentrad, hoe ze zich geneerde yoor den provisor en zijn helper. Ook de laagste jaren vóór hun hu welijk doken weer voor haar geest op: Schubje, August, hoe éeh vrees ze voor hem gevoelde, en welk een eerbied' hij haar ook la ter inboezemde. Hoe Was het mo gelijk'? En thans was ze, reeds se dert vele,, vele jaren zijn vrouw Als een regenbui viel die herinne ring op haar ziel. Uit onverschil ligheid! was afkeer ontstaan; uit deze had' zich de trots der maagd fier verheven, daarop volgde een gevoel van wrevel tegen den man, thans nestelde er iets als haat in haar binnenste I WeeWe©haat?! Dora ging voor het raam staan haar gemoed was zoo vol en ging gebukt onder zwar© lasten. Zij opende het raam om d© heerlijke buitenlucht te laten hinnenstroo- men en keek over de daken heen in de wijde ruimte. Hoor! daar vernam zij weer d'e roeislagen, uit die verte, en hierme de ontwaakten in haar binnenste d.e aangenaamste herinneringen. Vóór haar doemde het landschap in den helderen zonneschijn op. En welk een verrukkelijke geur drong tot haar dóórFrissche zee lucht d'e adem van het jeugdige groen en bloemengeurHet was de betooverend'e geest der lente. Ja, aan, den overkant hoorde men roeien en kloppen, en Dora's hart bonsde van onstuimig verlange.ni en van weemoed'. Bernard. Ber-, nard'kan ik üw herinner ing dan niet uit mijn geheugen wissohen? Komt uw beeld mij altijd weer voor oogen? Waarom zijt gij' niet terug gekomen Nu begon er een zacht koeltje te waaien en roerd© haar gelaat aan. Misschien was het dezelfde wind, die even te voren nog boven de kalme, blauwachtig© watervlakte gezweefd1 had, er over heen gestre ken was als een pasgeboren zee wind, die met het krachtige ele ment krijgertje wilde spelen. Zoo zweefde hij ook destijds langs haar voorhoofd!, toen zij nog een jon°- meisje en met Bernard; op den to ren was zöü was het haar te moe de, toen hij haar omvatte en haar ziel in wellust opgang. Hetzelfde bekoorlijke landSschap Nu was alles echter nog beeder, liefelijker in den tooi van het eerste schuchter©' groen een juichen der wording, der ontluiking. Ach En de zon Schoon©, wonderschoo- ne zon Liefderijk en vol troost zond zij haar zachte, gouden stra len af en gaf ieder kiempje-, ieder grasscheutje een levensvonk. Hoe schoon was d© wereld, hoe heerlijk, hoe rijk aan vertroosting. en hoe koud! was toch het leven, hoe arm aan liefd©, en hoe arm aan lief de was het gemoed van: den mensch! Wat ging e-r thans n,iet in Dora om. De marteling der teleurstelling, de kwelling over een onherstelbaar verloren geluk verdrongen elkan der in haar binnenste. Op dit oogenblik hoorde zij voet stappen naderen. Dora bedwong snel haar ontroering en trad achter uit. Het was August, d'i© een paar dagen geleden gekomen was en de voorraadkamer ontsloot. Toen hij de jonge vrouw zag, maakte hij een buiging .en bleef besluiteloos staan. Toen kwam hij nader. O, u hier, mevrouw zeide hij bescheiden. Toen zweeg hij, want hij zag. dat zij geweend had. Ik ga wat tuingereedschap ha len, antwoordde Dora, die even bloosde en moeite had haar verle genheid te overwinnen. Toen August het gesprek niet ter stond weer opvatte, kwam Dora hem; te gemoet, bracht het op het verleden© en herinnerde hem ook aan hun gezamenlijk kersenpluk ken nu was alle stijfheid gewe ken. Ik zal dien tijd nooit vergeten, zeide August, hij is zoo diep, zoo onuitwischbaacjn mijn geheu gen geprent, dat alleen de aange name herinnering er aan mij deed besluiten, hier terug te keeren. U nog eenmaal in mijn leven te mo gen naderen was mijn grootste, mijn innigste wensch.. Ik had reeds vroeger vernomen, d'at U mevrouw Reinhard geworden waart De jonge vrouw werd1 bij afwis seling bleek en rood. Zachte aan doening en brandende smart stre den om den voorrang. Was zij niet verhandeld, verkocht? Was het voor haar eigenlijk geen schande de vrouw van dezen man te zijn Haar gingen allerlei gedachten door het hoofdwerktuigelijk keek zij door het stijve latwerk van de voor raadkamer, en zonder iets te zien dwaalden haar oogen over de din gen rondom haar. Zij kon niet spre ken, zij liet slechts het hoofd zin ken. Maar ook August was thans de keel als toegeschroefd. Er lag hem te veel op heb hart, waarover hij gaarne eens zou spreken, en wat hij toch niet durfde aanroeren. En zich nu plotseling bewust wordende waar zij was en diat haar positie, met de zeden en gewoonten $treed, maakte Dora een beweging om heen te gaan. Maar August bleef staan en weerhield, haar door zijn smeekenden blikhun oogen ont moetten elkander en werden even snel weer neergeslagen. Dezelfde uitdrukking, waarmee hij destijds aan het kind zijn gevoelens had verraden, lag thans weer in het ge laat van den man. Nog één oogen blik. Toen hoog hij zich voorover en drukte zac.htkens haar hand. Dora beefdezij gevoelde diat de liefde van den knaap in medelijden ver anderd was en dat hij een stomme taal sprak. De smart over een ver loren leven verdubbelde zich thans in haar binnenste. Zij ging met ge bogen hoofd1 en zachtjes haren weg en de trap af. HOOFDSTUK XXIV. Frits, mijn lieve beste Frits, zeide de door liefde en geluk veel jonger geworden vrouw, acht da gen na de bruiloft lot haar man-, nam hem onder den. arm en ging met hem naar den tuin, die achter hun kleine woning lag. Nooit had ik gedroomd dat ik nog een maal zoo gelukkig worden en zon der andere mensch en het leven ge nieten zou. Dat heb ik aan u te dan ken, gij zijt zoo'n beste man.! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1