PREDIKBEURTEN Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft eene bijdrage van honderd gul den geschonken ten bate van de stich ting van een vereenigingslokaal ten behoove van lijdende Nederlanders, verpleegd te Gheel. Naar men verneemt, zal de Neder- landsche regeering op het congres tot bestrijding van hot misbruik van alco holische dranken te Weenen, in den loop dezer maand te houden, worden vertegenwoordigd door prof. dr. Van Overbeek de Meijer. Woensdag is mevrouw Waszklewicz naar Utrecht geweest en heeft in een onderhoud met president Kruger haar plan besproken om naar Londen te gaan, ten einde met de machthebbers en liberale Kamerleden te spreken over het stelselmatig doodhongeren van vrouwen en vooral kinderen. Leserwetton. De ïtegeering is voornemens eerst daags aan de Tweede Kamer eene schriftelijke mededeeling te richten be treffende hare plannen ten opzichte van de nog aanhangige legerwetten na het optreden van den nieuwen minis ter van oorlog. P' ederik 's Jacob. Woensdagmiddag is te Utrecht de heer 's Jacob overleden. Hij bereikte den leeftijd van 79 jaar en begon zijn loopbaan als zce-officier. Van 1 Juni 1869 tot 5 Juni 1879 bekleedde de heer 's Jacob de functie van directeur-gene raal der Staatsspoorwegen. Daarna werd hij, spoedig na zijn aftreding als directeur-generaal, benoemd tot gou verneur-generaal van Nederlandsch- Indië, welk ambt hij van 1881 tot 1884 vervulde. De overledene was begiftigd met het ridderkruis 4e klasse der Militaire Wil lemsorde, ridder van den Nderl. Leeuw, ridder van het Legioen van Eer en rid der 2e klasse van St. Stanislaus van Rusland. Onder het bestuur van den heer 's Ja cob is bij de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen opgericht het pensioenfonds voor het vaste personeel thans zeker een der grootste in ons land. Ook het weduweufonds is onder zijn bestuur tot stand gekomen. De overledene schonk een kapitaal bij de oprichting der fondsen. President Kruster.® De burgemeester van Hilversum ont ving Woensdag officieel bericht dat Pres. Kruger Zaterdag aldaar komt Het uur van aankomst is nog niet be kend. Woensdagmiddag ontving President Kruger, in zijne vertrekken in het hotel „les Pays-Bas" te Utrecht de commis sie uit de ingezetenen en de collectan ten ter overhandiging van de opbrengst der op 28 Maart jl. te Utrecht gehou den collecte ten voordeelc van de krijgsgevangenen op Ceylon en St. He lena en de vrouwen en kinderen die zich bevinden in de vrouwenkampen in Zuid-Afrika. Prof. mr. J. Baron d'Aulnis de Bou- rouill, de voorzitter der commissie, hield een korte toespraak, waarin hij deed uitkomen dat het bedrag der col lecte was bijeengebracht door personen behoorende tot alle rangen en standen der maatschapp, door rijk en arm. Mevr. d'Aulnis de Bourouill bood daarna op een zilveren blad het be drag aan. groot f 2607. De President betuigde zijn dank voor dit bewijs van sympathie, die weftr uit daden bleek. B ijhet afscheid drukte de President verschillende dames en liecren de hand te behandelen: „Zal de S. D. A. P. haar naam in S. D. P. veranderen?" Vervolg Stadsnieuws. Fx men. Na gehouden examen op Dinsdag en Woensdag in de cavalerie-kazerne van de leerlingen van den cursus in hoef beslag voor burgerhoefsmeden, waar aan 9 candidaten deelnamen, zijn ge slaagd de volgende gezellen: J. Kiljan, G. J. Jongerius, beiden Haarlem; Th Boers, Santpoort: A. Vissers Hz., Haar lemnjermeer; J. Piket, Bodegraven; C. Bekebrede, Oostzaan. Hedenmiddag viel op den hoek van Kruisweg en Parklaan een glazenwas- scher van zijn hooge ladder. Per rij tuig werd de vrij zwaar verwonde naar het Gasthuis getransporteerd. Tegen een bierhuishouder aan den Heerensingel is proces-verbaal opge maakt wegens het verkoopen van ster ken drank in 't klein zonder vergun ning. Weder werden verschillende jongens bekeurd wegens het plegen van balda- I digheden, het gooien met steenen, het spuiten emt water, het omtrekken van eene schutting, enz. Van de ingedeelde miliciens der lich ting 1901 zijn er gisteren weder 88 door Gedeputeerde Saten afgekeurd cn door den Provincialen adjudant uit den dienst ontslagen. Het bestuur van de Vrijzinnig-Demo cratische Vereeniging heeft thans de functiën als volgt verdeeld: prof. mr. M. W. F. Treub, voorzitter; mr. H. J. Tasman, onder-voorzitter; mr. J. C. Post, le secretaris; J. Mussert, 2e se cretaris; G. A. Aalderink, penning meester; mevr. dr. Aletta Jacobs. H. Bernstein, Th. M. Ketelaar en J. Kok. Uitvaart mevr. Gleichman. Treffend was de deelneming, die Woensdag door zoovelen, onder wie onderscheidene notabelen van Den Haag, betoond werd jegens den zwaar beproefden president van de Tweede Kamer, den Minister van Staat mr. Gleichman, wiens gade op de begraaf plaats Eik-en-Duinsn ten grave werd geleid. Niettegenstaande den uitgesproken wensch om van dergelijke blijken ver schoond te blijven, werden nog dertig kransen en andere bloemengaven op de laatste rustplaats van mevr. Gleich man nedergelegd. Hoewel niet van het sterfhuis in den begrafenisstoet mede gevoerd, waren al die bloemen en palmtakken het teeken van de groote genegenheid, welke mevr. Gleichman in haar leven omringde en van de hoogachting haren bedroefden echtge noot toegedragen. Acad. Examens Aan de Universiteit van Amster dam is met gunstig gevolg afge legd het Doctoraal Examen in de Rechtswetenschap door den heer J. L. M. Meckman; het Candidaats- Examen in de Wis- en Natuurkun de door den heer L. Roordahet Doctoraal Examen- in de Scheikun de door den heer N. Schoorl. De spoorwegbrug bij de Oosterdok- sluis te Amsterdam is Woensdagnacht met zwaar materieel beproefd, en vei lig bevonden. Het tweede spoor kan dus nu in gebruik worden genomen, zoodat spoedig de treinen der Staats spoor weder aan het Centraal-station zullen aankomen en van daar vertrek ken, en de gewone dienst dan geheel hersteld zal zijn. Het bestuur dsr Sociaal-democrati sche Arbeiderspartij stelt voor, op het aanstaande congres to Utrecht de vraag Dit jaar zal door de afd. Haarlem der S. D. A. P. de le Meidagviering ter hand worden genomen. Aan de bestu ren van verschillende vak- en andere vereenigingen is reeds een rondschrij ven met opwekking tot deelname ge richt. Gevonden voorwerpen Een zakje met geld. Een portemon- naie met geld. Een zakje met een vin gerhoed. Een sleutel. Arrondissements- Recht bank le Haarlem. (Zitting van Donderdag 4 April). Terzake van melkvervalsching had zich heden te verantwoorden Johannes Vink te Lisse. Van 1 Januari 1.1. tot 6 Maart had bekl. dagelijks eene hoe veelheid melk afgeleverd aan A. v. d. Harg aldaar, na daarbij eerst eene hoe veelheid onzuiver water te hebben gevoegd uit eene welpomp. De bekl. bekende volmondig en zeide aldus te 'hebben gehandeld, omdat zijue koeien zoo weinig melk gaven. Het O. M. vor derde 1 maand gevangenisstraf en openbaarmaking van het vonnis. De uitspraak werd bepaald op he den pvev veertien dagen. L. C. R. Landwier, alhier, was cp 10 Maart 1.1. jarig. Op dezen dag wilde hij zijn kennissen eens flink tracteeren en daarom had hij op 9 Maart van zijn 'patroon, den heer Beaufort, een 5-kans- I kruik medegenomen, evenwel zonder dezen hiervan in kennis stellen of hem het daarvoor verschuldigde bedrag te 1 betalen. Voor dezen diefstal vorderde bet O. M. 3 maanden gevangenisstraf. Na rc- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden over 14 dagen. Naar wij vernemen bestaan er plan nen tot het houden van een internatio nalen .schaakwedstrijd in den loop van den zomer hier ter stede. Zondag 14 April a. s. zal in café Burgers een onderlinge schietwedstrijd worden gehouden door de Oud-Onder officieren. De algenteene vergadering van dien Bond zal dit jaar ook hier ter stede worden gehouden. Propagan daoliib. De alhier Woensdagavond gehouden bijeenkomst om te trachten eene anti- rev. propaganda-club te vestigen, had tot resultaat, dat de navolgende mo tie werd aangenomen: „De vergadering, gehoord de bespre kingen, in-stemmende met het denk beeld, om de leden der kiesvereeniging Nederland en Oranje meer te ontwik kelen in de a.-r. beginselen bv. door oprichting van een debatingclub besluit het bestuur der a.-r. kiesveree niging uit te noodigen daartoe de noo- (Mge stappen te doen." De leider der vergadering had zich verzet togen deze motie, daar men dan alleen de leden der kiesvereeniging be reikt. Hij meende, dat de club moest staan naast de kiesvereeniging zelf standig en met haar samenwerken, maar niet zijn een harer onderafdeelin gen. gesteld de speelplaats voor football in het Kenaupark op te heffen en terug te brengen tot dep vroegeren toestand, aangezien de overlast der villa bewo- aldaar, onhoudbaar is. B. en W. stellen voor op een des betreffend verzoek, gedurende de jaren 19021904 eene subsidie van f 1200 te verleenen voor eene op te richten In dustrie- en huishoudschool. B. en W. stellen voor goed te keu ren de rekening en verantwoording der stads-apotheek over het 1900, slui tende in ontvang- en uitgaaf tot een bedrag van f 8610.135, waarvan f 4748.235 als subsidie der gemeente. De Elec rische Centrale. Heb rapport van den heer H. Doijer inzake de etectrische cen trale is in druk versohemen. Wij ontvangen het op 't moment van afdrukken; en nemen een en; andier eir uit over. De heer Doijer zegt.: ,,ik kan U als mijn, opinie mediedieelen. dat ik aan het project van Siemens en Halske beslist de voorkeur geef bo ven dat vam de Haarlemscbe Machi nefabriek." Hij splitst daarna zijn rapport in: Prijs Centrale en traject Centrale F. Kokkelkoren te Heemstede en W. A. Kokkelkoren te Bloemendaal had den zich te verantwoorden, terzake dat I zii op een dag in of omstreeks de maand Januari onder de gemeente Bloemen daal eenige planken, toebehoorende aan Jan Jansen, hadden ontvreemd. In deze zaak waren 4 getuigen en 8 ge tuigen k decharge gedagvaard, terwijl als verdediger optrad Mr. F. A. Bij voet. Uit de verklaringen der getuigen bleek, dat beide beklaagden bij de hoop hout waren gezien op 9 Febr., alsmede daarna met planken, komende van de richting van de woning van Jansen, waren opgemerkt. De getuigen k décharge daarentegen verklaarden beslist, dat de 3 bewuste planken, ter terechtzitting aanwezig, reeds lang voor 9 Febr. ten huize van beklaagden waren en dienst deden aan een var kenshok. Bekl. bleven dan ook hun schuld hardnekkig ontkennen. Het O. M., het woord verkrijgende, zegt, dat de datum van het feit in de dagvaarding genoemd, ruim genomen is. Het is hier eene voortgezette dief stal over een lang tijdsverloop. Eene groote hoeveelheid hout, door de be stolene in October opgekocht, wordt vermist. Het ter terechtzitting aan wezige hout is door dezen getuige her kend. Verder zijn bekl. op de plaats, waar het hout lag, aan 't werk gezien; men heeft ze in de hoop zien rommelen en ook meermalen met een plank zien loopen, terwijl daarentegen de getui gen décharge van 't geval zelf niets hebben gezien en alleen kunnen ver klaren, dat het hout omstreeks Octo ber of November bij beki. in huis was, en dat is juist het tijdstip, waarop het hout is opgestapeld. Vermoedelijk is toen reeds de diefstal aangevangen. Uit deze aanwijzingen het feit voldoen de bewezen achtende vorderde Z.E.A. voor elk hunner 3 maanden gevange nisstraf. De verdediger zette de zaak daarop nogmaals breedvoerig uiteen; wees er op hoe bekl. op 25 Nov. op Boekenrode een werk hadden gekregen, waarbij zij 3 planken, welke zij hadden medege bracht, noodig hadden. Daardoor is 't. mogelijk dat enkele getuigen bekl. nu en dan met planken hadden zien heen en weer loopen. Geheel overtuigd van de onschuld der beklaagden, achtte pleiter ook niet liet minste bewijs voor schuld aangevoerd. Een voor een ging pl. de verklaringen der getuigen na en ontzenuwde deze. Nog wijzende op het uitmuntende gedrag van beklaagden, zeide pleiter, dat het vast staat, dat de bekl. niet schuldig zijn, waarom Z. E. A. de rechtbank verzocht hen de schande van eene veroordeeling te be sparen, en beklaagden vrij te spreken. Haarlem's a Capella-Koor. Woensdagavond gaf „Haarlem's a Capella-koor" weer een van die uit- voeringen die zoo bij uitstek geschikt zijn de capaciteiten van dit koor en de talenten van zijn leider, de lieer E. F. Bruijnsteen in een gunstig licht te stellen. Zoo ooit, dan zijn hier die beide factoren absoluut onafscheid baar van elkander. Waar zooals bij ons a Capella-koor helaas voortdu rend het geval is de bezetting der verschillende partijen nof al eens wij ziging ondervindt, komt het des te meer aan op onverzwakte energie en ondoofbare geestdrift bij den leider. Deze eigenschappen toont de lieer Bruynsteen «in benijdenswaardige ma te te bezitten, en mij dunkt wij danken daaraan meer dan aan iets anders het voortgezet bestaan van den kleinen, verdienstelijken kring. Inderdaad is dat bestaan op hoogen prijs te stellen, want wie onder onze ernstige kunst minnaars dankt, niet aan deze verec- nigftig mede van zijn beste, edelste kunstindrukken? Woensdagavond dan werd een reeks muziekstukken ten gehoore gebracht van' oude meesters (Palestrma-Bach), gekozen met het oog op de gebeurte nissen die in deze dagen vooral, met heiligen ernst worden herdacht. Pa- lestrina opende de rij met zijn onver- I gelijkelijk innig ,,0 bone Jesu" gevolgd 'door „O Domine Jesu Christi" en ,,0 Crux spes unica" alles waar en waar dig van uitdrukking en klank. Daarna zong mevr. de W. H.T, van Amsterdam, een sopraan-aria uit Bach's cantate: „lek liatte viel Beküm- merniss." Warm en vol klonk de stem door de niet overmatige ruimte van het kerkgebouw (de uitvoering had in de Waalsche kerk plaats) en de door den heer Bruijnsteen fraai uitgevoerde or gelbegeleiding werkte krachtig mede tot den. gunstigen indruk. Nu trad het vrouwenkoor op met „Adoramus te" van Arlando de Lasso en ,,0 oos omnes" van Vittoria. Jam mer adt vooral in deze nummers de so praanstemmen wat mat klonken de klank weelde leed er natuurlijk onder. Toch maakte met name het „O vos om- nes" een diepen indruk, dank zij de waarlijk sublieme expressie der vertol king. En dan. Bach's heerlijke aria „Blute nur" uit de „Maathaus-Passion, door de sopraan-soliste wel niet in ieder op zicht volmaakt, maar toch met diep gevoel en verwarmende innigheid voor gedragen. Als laatste solo-nummer volgde nu de aria die meer algemeen bekend is als het „Largo" van HéLn- del. Stem en orgel werkte hier voor treffelijk samen, zoodat ook dit edel- melodieuse stuk zijn volle werking deed. Verder zag het koor: „Eeci gecomodo moritur" van Hftndel, waarin mij de snelle beweging der slotphrase niet ge lukkig scheen, „Christus factus est", m. i. volkomen juist van toon en tem- ponuanceering en „Fenebrae factae sunt" van Palestrina, of althans aan dezen meester toegeschreven een ju weel van eenvoud en treffende toon- schildering. Tot slot der uitvoering kwam Bach I nog eens aan het woord met de clio- rale©.: „Komm' super Tod, gieb dich zufrieden" en „Ach Herr, lass dien jiieb' Engeleiu". Onevrmoeid lot het einde toe bleek de pieteit- ein liefde volle toewijding van koor en dirigent en zoo moest wel een in hooge mate bevredigend geheel verkregen worden. Er was zooals uit dit vrslag blijkt geen volstrekte volmaaktheid in deze uitvoering; maa rer was iets dat ook bij de hoogst mogelijke technische volkomenheid zoo vaak uitblijft: er was stemming. Een stemming van voldoende intensiteit om zicli aan alle toehoorders mee te deelen. In 't kort, de laatste uitvoering van Haarlem's a Capelle-koor was eene van die, waar van men anders en beter weerkeert dan men er heengaat. Dit bereikt te hebben moet den medewerkenden een groote voldoening geven. PHILIP LOOTS Stukken van den Gemeente raad. „De totaalsom voor de Centrale zonder kabelnet is bij de firma S. en H. lager dan bij de Haarlem- scire Machinefabriek." Wel zijn de posten. Schakelbord en verbindings- 1 ei dingen en di e voor Booglampen bij S. en H. iets hooger, maar de heer Doijer betoogd., dat men daar ook meer voor krijgt. Accumulato ren batterij is bij de H. M. 4600. duurder, maar zij biedt ook iets anders aan d'an S. en. H. doen,. Ver moed word'1 dat d,e laatste n ook wel hooger zullen moeten gaan. De wijze waarop het Centraal station in. elkander is gezet, acht de rapporteur bij de H. M. minder goed dan bij S. en H. Wel is in de laadinrichting der acc.umulatoden iiets meer reserve bij de H. M.. dan bij S. en H., maar de geheel e in richting van S. en H. is zooveel volmaakter. De prijs van het kabelnet is bij S. en H. lager. In het project voor het kabelnet van de H. M. vond d'e rapporteur meer dan eene tekort koming; de voltverliezen zullen grootier zijn. dan de Maats, aan nam. Het plan van bet kabelnet der H. M. acht de rapporteur voor verbetering vatbaar, indien er meer tijd en moeite aan, wordt be steed, dan blijkbaar door genoem de Maats, werd gedaan. Het project van, S. en H. acht de heer D. goed in elkaar te zitten. Conclusie„Ik meen uit het bo venstaande te mogen concludeer en, dat de aanbieding van de firma S. en H. beslist de voorkeur verdient." De rapporteur voegt hieraan toe eenige opmerkingen over het plan van S. en H. Dit bevat in hoofd zaak technische bijzonderheden, die wij thans voorbijgaan. Wij me- moreeren evenwel uit het rapport j nog dit de rapporteur zegt, dat hij wan neer hem was opgedragen een zelf standig project te maken, ongeveer hetzelfde plan zou hebben ingele verd als nu S. en H. doen'. Hij le verde reeds een dergelijk project in voor een gemeentelijke centrale in Nederland, waarvan evenwel vroeger de hoofdlijnen door S. en H. waren aangegeven de rapporteur acht d'e zaak in Haarlem in een afzienbaar tijdperk rendabel de rapporteur noemt de prijzen van S. en H. billijk. Zeer goedkoops aanbiedingen ge ven geem waarborg voor soliditeit en negen van de tien keer zal men door hooge bijwerksrekeningen of chicanes er de dupe van worden. De rapporteur schat over 8 of 12 jaar het verbruik op 8000 gelijktij dig brandende gloeilampen. (Ongecorrigeerd'. Het blijkt met de benoeming van een nieuwen burgemeester te Amster dam niet erg te vlotten, en zoo wordt de fantasie vrij spel gelaten en slaat zij aldoor breeder vleugelen aan. Van een commissaris der Koningin (Geert- sema), die door de regeering zou zijn aangezocht, is zij als gestegen tot een oud-minister (Van Houten), een voor zitter der Staten-Generaal (Gleich man), eenoud gouverneur-gene raal (Pijnacker Hordijk). Maar nau welijks zijn de namen genoemd, of bet beter inzicht verwerpt ze, om zich dan telkens weer te houden aan de moge lijkheid, dat het toch wel eens Mr. W. F. van Leeuwen zijn kon, de Amster- damsche wethouder voor de financiën, die tot het ambt geroepen zal worden. Volgens gerucht zou de commissie uit den Gemeenteraad van 's-Graven- hage voor de schouwburgaangelegen heid verdeeld zijn. De eene helft zou, in afwachting van een nieuwen schouw burg, het tegenwoordige gebouw voor- loopig willen doen bespelen, nadat eenige verbeteringen zijn aangebracht, met verlenging telkens van een .iaar. De andere helft zou het sluitiugsvotum willen handhaven, maar de directie der Fransche Opera in staat stellen met gemeentelijke subsidie voorloopig voorstellingen te geven in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, wat echter nogal technische moeilijkheden zou veroorzaken, terwijl ook Het Ne- derl. Tooneel daar niet zou kunnen op treden. Santpoort. Voorin, f0 1/2 ure, Kutsch Loyenga. Voorbereiding, e Avonds 7 ure, Kutscli Loyenga. Avondmaal. Leger en Vloot. Door den minister van marine wordt ter kennis gebracht, dat in dit jaar bij de opleiding van leerlingen-machinist te Hellevoetsluis, 30 jongelingen kun nen worden geplaatst als leerling-ma chmist. Ouders of voogden, die verlangen, dat hunne zoons of pupillen bij het examen mededingen, moeten daartoe vóór of uiterlijk op 1 Mei a.s. een ge zegeld verzoekschrift inzenden aan den minister van marine. Tat het examen kunnen alleen wor den toegelaten jongelingen geboren tus schen 1 Juli 1884 en 1 Juli 1887. INGEZONDEN MEDE DEE LINGEN. 30 oent3 per regol. Rechtsingang is verleend tegen den secretaris van den Alg. Bond van Ned. marine-matrozen A. G. A. Verstegen te Den Helder, wegens het schrijven van het bekende artikel over het Marine- hospitaal aldaar in verschillende bla den. (Het Volk) Dinsdagavond kwam van de schrob- netvisscherij aan het strand te Scheve- ningen de bomschuit „Nijverheid", van de reederij van de heeren I. en P. de Mos. Gerapporteerd werd dat Zater dag bij een stortzee onder de kust drie man van de eijuipage van boord waren geslagen. Twee werden gered. De derde, een 20-ja.rige visscher, kostwin ner zijner moeder, is verdronken. Zijn lijk werd niet teruggevonden. Intern. Tentoonstelling van Kookkunst enz. De 18e internationale tentoonstelling en wedstrijd van kookkunst, voedings middelen en hygiëne, zal van 13 tot en met 22 April a. s. te Parijs plaats heb ben. Tot vertegenwoordiger in Nederland van den specialen commissaris dei- vreemde secties is benoemd de heer J. Borgerhoff van Sassem, oud-gedele geerd commissaris der bakkerij-ten toonstelling te Amsterdam in 1894 en in Den Haag in 1898, Ostadestraat 128 te Amsterdam, bij wien op aanvrage reglementen, inschrijvingsbiljetten en verdere inlichtingen te bekomen zijn. Aan de drinkers Tan Vichy water Men weet hoe kostbaar het Fran sche mineraalwater van Vichy is tegen de in ons land zoo talrijk' voorkomende lever- en maagziek ten, rheumatiek, graveel, suiker ziekte, enz. De bronnen van Vichy behoorend'e aan de Fransche Staat die de namen CoLESTINS HóPI- TAL en GRANDE GRILLE dragen, zijn de beste en bekendste. Men moet zich dus wachten voor de- na maaksels en een1 dezer drie namen op de etiketten en de capsules der flesschen eischen en op de hals de blauwe schijf VICHY-ETAT, dié er de echtheid van waarborgt. Telegrammen. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. In een te Deventer gehouden verga dering van de vrijzinnige kiesvereni ging „Waarheid en Recht" is tot can- didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer benoemd Mr. H. R. Marchant De heer Henri Polak, die volgens „Het Volk" door drie organisaties in het district Amersfoort was aangezocht om een eventueele candidatuur voor de Tweede Kamer te willen aanvaar den heeft geweigerd. Het voornemen beslaat nu, den heer F. v. d. Goes uit te noodigen een candidatuur te aan vaarden. LONDEN, 4 April. (R. O.) De „Daily Mail" verneemt uit Shang hai van 3 diezer, dat d!e Nederland- sche regeering 'n eisch van 100.000 pond sterling heeft ingediend als; schadeloosstelling voor het zienden van. hare oorlogsschepen uit In-düë naar China. PEKING, 3 April. (R. O.) China heeft aan Rusland m-eegedfeeld!, d'at het in. die onmogelijkheid verkeert de Mantsjoerije-conventie te onder- teekenen. Het verklaart dat het thans d'e gevaarlijkste periode in de geschiedenis van het rijk be leeft. Daarom is het noodig dat het op aller vriendschap kan rekenen en kan het onmogelijk eon bijzon der voorrecht aan ééne mogend heid toestaan, terwijl de andere daartegen bezwaar maken, het kan niet om de vriendschap van ééne; te verwerven die sympathie van al len verliezen. Burgerlijke Stam Heemstede. Gisteren, Woensdagnamiddag is een begin van brand ontstaan, in een der localen van de O. L. school alhier. Vogelenzang. Zooals bekend, heeft de WelEerw Heer C. Schreibeling, pastoor alhier, zijn ambt neergelegd, en wel om ge zondheidsredenen. Gedurende de reeks van jaren die de heer Schreibeling hier werkzaam was, streefde hij er steeds naar om de belangen zijner parochie zooveel mogelijk voor te staan. Het hier bestaande en zoo gunstig werkende ziekenfonds o.a. heeft men aan hem te danken. Lisse. B. en W. dezer gemeente hebben tot opzichte r der gemeentewerken be noemd de heer G. Blokhuis, architect te Leiden. Haarlemmerm eer. Over 1901 wordt te Haarlemmermeer aan vergunningsrecht voor den ver koop van sterken drank ontvangen f 1937. De aanslagen wisselen van f 25 tot 87.50. Hun aantal bedraagt 63, B. en W. vragen den Baad machti- ging tot het voeren van een rechtsge ding tegen A. Vasen, kleerbleekor al hier, clie weigert het door hem gebruik te duinwater alsmede de verschuldigde meterhuur, ten bedrage van 16,97 1/2 te betalen. Door den heer J. Klein wordt voor- Vervolg Nieuwstijdingen. Het bestuur eter Ve reent ging ten behoeve van, Zeelieden van elke nationaliteit ontving van H. M. de Koningin-Moeder een gift van /200 (Hbld.) Naar men verneemt, koesteren enke len vrijzinnige democraten le Amster dam het, plan bij voldoenden finan- cieelen steun een dagblad uit te geven. GOEDE VRIJDAG. Effüs© WaHonne. 7 heures du soir, Mr. Muller. Sainte Cène. Gereformeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. 's Avonds 7 1/2 ure, Felix Favore, Mulder. Doopsgezinde Kerk. 's Avonds 7 ure, H. J. Elborst. Kerk der Broedergemeente Voorm. 10 ure, B. van Schellinga. 's Nam. 2 1/2 ure, Dezelfde. met koorzang. Luthers clie Kerk. Voorm. 10 ure, Wempe. 's Avonds 7 ure, Poolman. Avondmaal Remonstr. Gereformeerden. 's Avonds 7 ure, Tideman. Avondmaal. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraat. 's Avonds 8 ure, Schotel. Hersteld Apostolische Sending (biternationaal). Voorm. 10 uur en Nainidd. 6 uur. Godsdienstoefeningen. Ondertrouwd: 4 April. A. Vrugi en H. J. Wijkhuijzen. A. F. Kre» mer en F. E. Wijt. M. Douwma en K. Kok. Getrouwd: 4 April. A. J. van Velthuijzen en M. W. Tjemkes. A. Groen en J. T. Kuijt. P. J. Zaal berg en J. Casteren van Gatteai- burc-h. Bevallen 3 April. A. S. Crom melt iiBöhilingk, z. C. M. van Elst- Kuijpers, d. J. van der Mijevan den Enden,, d. 4. M. A. Hoogeveen- Hagedorn, d. 3. C. SchoutenLan- da, d. M. Naastepadvan Oost veen, d. 4. C. G. BrouwerRade maker, z. 3. L. van der Werfvan Wolf eren, d. S. J. van Duren Gaastra, z. Overleden3 April. C. Smit, 57 j., Dubbelebuurt. L. A. Drigng, 25 j. C otterman sstraat INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich met aansprakelijk. Van imezonder. stukkengeplaatst of niét geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender lerugaegeven. Benneforoek. Voorm. 10 uur. Ds. J. A. Gerth van Wijk Bevestiging van nieuwe leden. Voorbereiding. 's Avonds t ure, Dezelfde. H. Avondmaal. Heemstede. Voorm. 10 ure, Kuylman. Bevestiging van nieuwe lidmaten 's Avonds 6 1/2 ure, Kuylman. Avondmaal. Houtrijk on Poiauen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Bevestiging van Lidmaten. 's Avonds 7 ure, Dezelfde. Avondmaal. Spaarndam. 's Avonds 7 ure, Bal jon. IJmui den. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Mijnheer de Redacteur. In 't Haarlem's Dagblad van 2 April las ik den brief aan Chamberlain. Ook I ik neem de voornemens, zoolang de oorlog duurt geen Engelsche bokking noch Engelsche havermout te gebrui ken. Ook van de zoo zeer bekende En- [gelsche ziekte wil ik niets weten, zoo lang die verschrikkelijke oorlog duurt. Een Boerenvriend. Haarlem, 3 April. Aan de „Nut3a-Iöden. De klacht dat dé vergaderingen der leden van het Departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen slecht worden be- I zocht, is zeker niet ongegrond. Als er van de plus minus 250 leden 10 precent zijn. waaronder dan nog dikwijls de leden van het bestuur, dan is het mooi. Ik wil trachten daarin zij het d'an ook voor één enkele maal verandering te brengen. Binnenkort is te verwach ten eene d epart e me nts vergade ring, waarin, de voorstellen' zulten behan deld. worden, die op de aanstaande Algemeeme Vergadering aan die or de zullen komen. De beschrijvings®- brief daarvoor zal te voren aan' de leden zijn rondgezonden. Ik zou den leden wel willen verzoeken aan dien beschrijvingsbrief de noo- dige aandacht te schenken. Ten minste als zij prijsstelten op hot be houd van; het aloude Departement Haarlem1 met al zijn, nuttige instel lingen, als: Spaarbank, Bibliotheek, Kweekschool voor onderwijzeres sen, enz. enz. Wat er dan aan de hand is? Ve lerlei. Wij gaan aan 't reorganisee- ren. Waarom? De Commissie die dit voorstelt, zal het u zeggen. Na- Id'at zij een nieuw finanlieel plan

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2