NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I8e Jaargang Zaterdag 6 April 1901. No. 5451 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Vöor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIÊN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Kedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122* Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend: recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclamea betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Burean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 6 April bevat o.a. China's voorzichtigheid, Rns land's dreigen en een zonderlinge eisch, Ëngelschen tegenover Boe- ren-vrouwenKeizer Wilhelm's bescheidenheid, Aan de Nutsle den (II). Wij hebben thans een vierde Brie venbus geplaatst, namelijk hoek Park laan en Kruisweg, die evenals de an dere bussen gelicht wordt des morgens te 9 en 11 uur; des namiddags te 1 2 uur, en des avonds te 7 uur. Advertentiën, aanvragen voor Abon nement, orders op Drukwerk en Brie ven op Advertentiën kunnen derhalve ook in deze bus worden geworpen. Wij hebben nu vier eigen Brievenbussen namelijk: Groote Houtstraat No. 140 aan het buis van den heer'B. LANGEVELD bij bet Proveniersbuis; Anegang, boek Groote Houtstraat, aan liet huis van den beer F. HEL LINGMAN; Parklaan, hoek Kruisweg (voorheen de stal van Gebr. VAN DER BEEK) en aan onze Bureaux, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. DE ADMINISTRATIE. A«1 ver tentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor bet Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 2 April jl. is ingetrokken de bij hun besluit van 29 October 1862, no. 85, aan P. van Gasteren verleende vergunning tot oprichting van eene slacht- en bergplaats voor ve,e en tot plaatsing van een fournuis in bet per ceel aan de Gedempte Kraaijenhorster- gracht, wijlc V no. 518, thans plaatse lijk geteekend Nassaulaan no. 28. Haarlem, 4 April 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, BOREEL, De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. China heeft aan Rusland) meege deeld', dat het in de onmogelijk heid verkeert d<e Mantsj oerije-con- venitie te onderteekenew. Het ver klaart dat men thans de gevaar lijkste periode in die geschiedenis van het rijk beleeft. Daarom is het noodig dat het op aller vriendschap kan rekenen en kan het onmogelijk een bijzonder voorrecht aan ééne mogendheid toestaan:, terwijl de an dere daartegen bezwaar maken, het kan niet om de vriendschap van ééne te verwerven de sympathie van allen verliezen. Ziedaar het voorzichtige ant woord' dat naar een bericht uit Pe king wil, aan de Russische Regee ring door China is gegeven. Voor al dat argument dlat men aan één mogendheid niet toe kan staan waar de andere bezwaar tegen maken is I kostelijk. Dat is heel erg slim van China, d'at is hoogelijk diplomatiek, want het trekt, met zoo door de mazen heen te sluipen, tien slotte wel aan 't langste eind'. Dat zou men zoo 'aan den ande ren kant weer niet zeggen, wan neer men leest d'at onze regeering een eisch van 100.000 pond sterling heeft ingesteld. Als dat onze regee*- ring doet, wat moeten de andere dan wel doen? Zoodoende Wordt China aardig geplukhaard. Nu wij het in deze rubriek toch hebben over den eisch. onzer regeering kunnen we er wel even op wijzen, hoe zonderling de vorm is, waarin het bericht dat van de- Daily Mail" is is gego ten. Wij vragen die schadevergoe ding, omdat we... oorlogsschepen hebben gezonden:. Alsof China daar om had gevraagd. Een anderen indruk zou het mar ken, wanneer bv. schadevergoeding werd gewaagd wegens het vernie len der legatie-gebouwen. 't Is haast niet aan te, nemen dat de „Daily Mail" het bericht juist geeft, 't Zal het klokje hebben hoo- ben hoeren luiden-, zonder dat het de verblijfplaats der klepel weieit. Maar, om op Rus-land terug te komen. Rusland heeft nu reeds gedreigd, wanneer het tractaat niet werd) ge teekend, Mantsjoerije openlijk te annecxeierein en verklaart brutaal weg, dat het zich aan de. verbinte nissen om niet naar uitbreiding van grondgebied te streven niet zal storen. Als nu de mogendheden die zich voor deze quiaestie geïnteres seerd hebben,, Engeland, de Ver- eemigdie Staten en Japan, aan China een schriftelijke verklaring willein geven dat zij, ingeval China, niet toekende-, en dei Russen Mantsjoe rije niet ontruimden, van Rusland de- teruggave zouden easchen, dan zou China n.iet teekenen. Anders zou China door niet te teekenen, al leen maar Rusland kwaad maken en toch Mantsjoerije verliezen. Buitenlandsch Nieuws. De Ëngelschen tegenover de Boerenvrouwen. In het maandelijksch overzicht van den ooa-log in „Neerlandia", het orgaan van heit ALg. Ned. Verbond, leest men, Naar aanleiding van de rol, die mevrouw Botha speelt, een paar opmerkingen. De ridderlijkheid van het Engelsche volk de Ën gelschen zelf roemen die zeer is er in dezen oorlog al treurig geha vend afgekomenen is dlat gebrui ken van vrouwen, om hun echtge- nooten of verwanten of vrienden tot onderwerping te brengen, niet weer een hinderlijk gemis aan rid derlijkheid Een vrouw de meeste vrou wen althans komen lichter onder den indruk dan mannen'. In de dor pen, door Ëngelschen, bezet en van de buitenwereld afgesloten., of in de kampen,, waar zij gevangen, wor den gehouden, raken d'e Boeren vrouwen, gemakkelijk onder den in vloed' van de jobstijdingen, die hun dagelijks worden voorgezet. Zoo slecht als het nu met d'e Boeren gaatZij, doen niets dan verliezen. Zij, raken, aldoor geschut, geweren en munitie kwijt. Kun leeftocht schiet te kort. Langer verzet is ho peloos. Het kost maar menschenle- vens en 't baat niiets. Onderwer ping zoo gauw mogelijk is nog het beste het is de eenige uitweg. Zoo praten; dé' Engelsche: officie-ren, de vrouwen vooi\ en d'e vrouwen1 lak ten zich vinden om aan hun betrek kingen brieven te schrijven of naar ze toe te gaan en met d'e overre dingskracht, die zij, bezitten, de mannen tot toegeven aan te spo ren. De Afrikaansche vrouwen zijn over het geheel minder weekhartig dan de Europeescbe en, voor de zaak der vrijheid hebben zij zich veelal even warm en soms warmer ge toond dan de mannen, maar toch voor gevoelsoverwegingen- zijn, zij zeker vatbaarder dan de strijd bare burgers te velde. Wel goed overlegd dus. dat de Ëngelschen de Boer en-vrouw en in den arm ne men,, maar ridderlijk? En nu mevr. Botha. Men heeft haar reeds meermalen den gang naai* haar echtgenoot zien doen en, er rekening mee houdende, dat zij een. Engelsche1 i's zij heet van huis u'it Emmett, en er zich over verwonderende, dat L. Botha zoo langen tijd werkeloos scheen te blijven, begon men bier en daar het vertrouwen in den, man, van Colenso en Spioenkop te verliezen;. Zou hij wel zoo'n verstandig ver dediger van 's lands onafhankelijk heid! wezen als hij aanvankelijk leek Zou hij misschien onder den invloed van zijn Engelsche vrouw die de Engelsche bladen immers als zoo'n bewonderaarster van Lord Roberts voorgesteld hebben zijn gekomen? Wat nu die werkeloosheid be treft. dat heeft Botha op bet einde van het vorige jaar en in de eerste maanden van dit jaar wiel anders geleerd'. En het tweede punt? Van de gezindheid van mevrouw Botha weten wij eigenlijk niets met ze kerheid. En. dat zij zich leende om boodschappen, van den Ëngelschen opperbevelhebber naar Louis Bo tha over te brengen, kan eenvoudig en voldoende' verklaard worden, om aldus haar man weer eens te kunnen opzoeken, misschien hem belangrijke inlichtingen: te ver strekken. Wie b.v. de weduwe van Piet Joubert kennen,, zijn er zeer gerust op dat zij niet naar het Boe- renkamp is gegaan om de burgers tot onderwerping aan te sporen. Ten overvloedemevrouw Botha is geen Engelsche zij is een Afri kaansche, in Zuid-Afrika (wij mee- neri in den Vrijstaat) geboren. Zelfs haar vader is diaar geboren., althans is ook hij. Afri,kaande,r. spreekt het Afrikaansch als de beste. Haar grootvader of overgrootvader is Ier Emmett die in een nationalis tische beweging tot de doodstraf werd veroordeeld. De afkomst van mevr. Botha pleit dus wel niet voor Engelsche neigingen. Keizer Wilhelm's beschei denheid. De Duitsche Keizer heeft het be schermheerschap aanvaard voor een nieuw gebouwd tehuis voor blinden te Königswustierhausen bij Berlijn hij heeft er ook den grond voor gegeven. Om voor het nage slacht de herinnering aan zijn grootmoedige daad te bewaren, heeft hij last gegeven, hem en de Keizerin tea' eere, twee beelden op te richten van een onvergankelij ke stof glasmozaiek. Hij zelf wil als ridder uitgebeeld worden, met een helm en een rijk bestikten wa penrok. In de eenie hand het ge trokken zwaard, in de andere hand het model van het blindeninstituut. De Keizerin zal zich, op allerhoogst bevel, vertoonen in de gedaante van d'e heilige Elizabeth. In haar handen draagt zij de rozen, waar in het Liefelijke wonder liet brood voor de armen dat zij, voor de oogen van haren gestrengen heer gemaal wilde verbergen, veranderd1 heeft. De ..Germania" is matig gesticht cwar den aeer oorspronkelijken in val van den Keizer. ..Wij weten niet zegt het katholieke blad of men het denkbeeld om de Kei zerin als de heilige Elizabeth en haren gemaal als den gestrengen landgraaf voor te stellen, in protes- tantsche kringen gelukkig zal vin den. In: katholieke lotingen zal dit wel niet het geval zijn." Alsremeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Bennett Burleigh seint dat De Wet op het oogenblik bij Vrede staat. Commandant Fourie moet, aan d'e omsingeling van de Ëngelschen ontkomen, thans in de richting van Bethui ie trekken,. Do vrijwilligersafdeelingen van de Shropshire Light Infantry mo gen naar huis. Aan de ..Petit Bleu" wordt uit Straatsburg geseind Kolonel Ricchardi, gewezen com mandant van het Italiaansche le gioen in Transvaal, is Donderdag hier aangekomen om' met den Belg Van Neck lezingen te houden, waar van, de opbrengst zou komen ten, bate. van de. Boeren. Het gemeente bestuur heeft hem- echter verboden, lezingen te houden,. Het. corps van de douaniers heeft aan het graf van- Koning Humbert in het Pantheon een reuzen,krans van Edelweiss doen ophangen. De krans is uit 12.000 bloemen samen gesteld, die de grenswachters in het laatste halfjaar aan- den rand van dei gletschers ingezameld heb ben.. Aguinaldo moet een manifest voorbereiden waarin hij de Filipi nos uitnood'igt de wapens neer te leggen. Het bericht is uit Ameri- kaansche bron I indien het waar heid bevat zal het .iedereen, die de phas'en van den Philipijnscben vrij heidskrijg volgde, leed' moeten doen. Stadsnieuws Haarlem, 5 April 1901. In de deze week gehouden vergade ringen van de commissiën tot wering van schoolverzuim kwamen ter tafel kennisgevingen van den arrondisse- ments-schoolopziener, betreffende het schoolverzuim van" veertien leerlingen. De daarvoor aansprakelijke personen worden nu volgens art. 21 der Leer plichtwet schriftelijk opgeroepen, om voor gemelde commissie te verschijnen. Mej. M. II. Roobol alhier slaagde voor het examen nuttige handwerken. De commies de posterijen 4de klasse J. K. Smit alhier, is verplaatst naar Schiedam, en de commies der posterij en en telegraphie 4e klasse II. J. Doe- dens van het spoorwegkantoor no. 1 te Amsterdam naar het postkantoor al hier. Het dezer dagen ingezonden stukje over de kookschool was geplaatst on der het hoofd met Juni op de Kookschool. Men zal begrepen hebben dat dit moest zijn Mei, J u n op de kookschool, daar in het artikeltje juist over deze twee maan den gesproken werd. Door B. en W. is besloten, om den tijdelijken maatregel om de leerlingen der tusschen- en kostelooze scholen van de laagste twee klassen onderwijs te doen geven van 911 uur in plaats van tot 12 uur definitief toe te passen na 1 Mei ie. k. De ,,St.-Ct." bevat de statuten der vereeniging „Haarlomsche Water-Po- lo-club onder de zinspreuk: ..Heerlijk Verkwikt Gezonde Beweging" te Haar lem. Deze vereeniging stelt zich ten doel de beoefening en de bevordering der zwemkunst. Zij tracht dit doel te bereiken in de eerste plaats door de beoefening van het water-polo-spel en verder door alle andere wettige, haar ten dienste staan de middelen, die aan haar doel bevor derlijk kunnen zijn. Het vereenigingsjaar begint 1 April en eindigt 31 Maart. Zandvoort. RAADSVERGADERING. In de Woensdag-avond gehouden openbare raadsvergadering, waarbij alle leden tegenwoordig waren, deelde de Voorzitter mede, dat heeren Gede puteerde 'Staten de goedkeuring had den verleend aan het raadsbesluit van 1 Maart j.l. tot aankoop van eenigen grond en aan dat van 9 Jan. j.l. tot, verkoop van eenigen grond. Verder werd mededeeling gedaan van het proces-verbaal van kas-opneming, van de inschrijving der geldleening, groot 1 20.000 die volteekend is, en van een schrijven van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waaruit bleek, dat de noodige rijks- vergunningen in zake het leggen van kabels voor de elect,rische verlichting nog niet verleend waren. Op verzoek van den heer D. II. Ingen werd besloten hem na afgelegd examen te benoemen tot gemeen!e- desinfeoteur op nader te bepalen voor waarden. Een verzoek tot het huren van ge meentegrond en een tot het houden van eene mestverzameling werden in handen gesteld van B. en W. om prae- advies. Vervolgens werd goedgekeurd het stratenplan op een perceel grond, ge legen achter den Iloogeweg, kadas traal sectie No. 1224, toebehoorende aan de Erven den heer de Favauge, en zulks op de voorwaarden, die door B. en W. waren opgemaakt met.eeni ge wijzigingen. Een verzoek van den heer C. F. (I Roest, nopens het aankoopen van een stukje grond achter zijn perceel aan de Haltestraat No. 10, werd aangehou den tot de volgende vergadering. Aan Dr. C. A. Ge-rke werd evenals over 1899 een subsidie, groot f 100. verleend voor geneeskundige hulp cn het leveren van geneesmiddelen aan armen gedurende liet jaar 1900. Daarna werd vastgesteld de supple- toire begrooting voor 1901 in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 30.20'. Deze begrooting is een gevolg van Je verbouwing der school aan het School plein en het aankoopen van gronden De Voorzitter wenschte den secreta ris geluk namens den Raad mol zi„f: 121/2 jarig jubileum als secretaris dezer gemente. Daarna werd de vergadering geslo ten. De loteling Jb. van Duivenboden, lotingsnummer 8, is afgekeurd en uit den dienst ontslagen, waardoor lo tingsnummer 14, Maarten Weber, dienstplichtig is geworden. De geldleening, groot f 20.000, ren tende 4%, is in haar geheel toegewe zen tegen den koers van 100% aan de firma Kerkhoven Co. te Amsterdam. Binnenland. Zondag, 31 Maart, is naar aan de ,,N. R. Ct." uit Konstantinopel ge schreven wordt onze gezant, mr. W. F. II. von Weckerlin, van daar ver trokken op eene inspectiereis, jvelke ongeveer twee maanden duren zal, langs de Nederlandsche consulaten in Europeescli Turkije (Rodosto, Gall poli, Saloniki) en in Klein-Azië, Syrië en Palestina. Het is de eerste maal aldus de correspondent sedert meer dan vijf tien jaren, dat de vertegenwoordiger in het Turksche rijk van Nederland zich met eigen oogen gaat overtuigen van de wijze waarop de belangen van ons vaderland en van onze landgenooten buiten Konstantinopel worden behar tigd. Het initiatief daartoe door mr. von Weckerlin genomen, moet in alle op zichten worden toegejuicht; en niet minder dat men aan het departement van buitenlandsche zaken zijne desbe treffende voorstellen zoo spoedig heeft goedgekeurd. Alleen zou het aanbevelenswaard ge weest zijn, wanneer men in den Haag rekening 'had gehouden met de om standigheid dat het in Oostersche lan den zooals Turkije, buiten de hoofd stad, ontegenzeggelijk nog geheel is nu eenmaal gebruik, en dus noodzake lijk is, dat hooge personnages, zooals de gezanten van vreemde mogendhe den, met eenig vertoon, vooral tegen over de bondsautoriteiten en de in- landsche bevolking, optreden. Een gezant zonder gevolg van min stens een secretaris of tolk, en een be diende of een kawass kan men zich hier te lande moeilijk denken-Dat hoort er nu eenmaal bij, en doet het aanzien van het land dat hij vertegenwoordigt in de oogen dier autoriteiten en der bevölking belangrijk stijgen. Het vol staan met het daartoe gebruiken van, den tolk en den kawass van het consu laat ter plaatse, maakt een heel ande ren, ja zelfs een eenigszins krenterigen indruk. Andere diplomatieke vertegenwoor digers, die reizen in Turkije onderne men, laten zich dan ook door minstens dat personeel vergezellen; en wanneer dat daartoe aan hun gezantschap niet beschikbaar is o. a. is zulks ook het geval aan ons gezantschap alhier, dan verzekeren ze zich voor die gele genheid de diensten van een geschikt landgenoot of ander persoon, die als dan als particulier secretaris of tolk fungeert. Dat kost wel wat meer, maar die hoo- gere uitgaven worden ruimschoots op gewogen door het voordeel dat een dus danig tegenover de Turksche over heidspersonen en de bevolking meer indrukwekkend optreden ongetwijfeld zal afwerpen voor het aanzien van Ne derland cn zijne officieele vertegen woordigers, en de eerbiediging der Ne derlandsche belangen en der mogelijke vorderingen van onze regeering op de bezochte plaatsen. Een slachtoöer van zijn plicht Donderdagnamiddag speelde in de Marnixstvaat een vijfjarig jongetje, Willie Sterk genaamd, op de rails van de electrische tram, juist terwijl een tramwagen in aantocht was. Een werk man van de gemeentetram, Karei Hen drik Visser, wonende Haarlemmer Houttuinen, zag het gevaar, waarin het knaapje verkeerde en wilde hem van de rails trekken, doch het was reeds te laat. De bestuurder van de tram kon den zwaren wagen niet meer op tijd doen stilhouden en Visser ge raakte onder den wagen, terwijl ook het jongetje aangereden werd. De heer II. D. de Haas, arts, wonende Nassau- kade en de candidaat-arts Giesberts, waren spoedig ter plaatse en verleen den de eerste hulp. Beide gewonden werden per brancard naar het Gasthuis gebracht. Bij aankomst aldaar bleek Visser overleden te zijn. De vijfjarige Willie, die, naar men verneemt, niet ernstig gewond is, werd in het Gast huis ter verpleging opgenomen. Een bewoonster der Nassaukade, me vrouw E., die bij het ongeval tegen woordig was, schrikte zoo hevig, dat zij ei'nstig ongesteld; naar huis moest worden geleid, en hare spraak tot nu toe kwijt is. Transvaal en Oranje- Vrijstaat In verband met het aanstaand ver trek van president Kruger uit Utrecht naar Hilversum, werden door den heer van Boeschoten nog eenige bijzonder heden medegedeeld, ook wat het ver blijf van Z.II.Ed. te dder stede betreft. Met dankbaarheid ziet de president terug op de talrijke betuigingen van sympathie niet alleen uit ons land, maar uit bijna alle landen van Euro pa en uit Amerika ontvangen. Verre weg het meerendeel dier blijken van sympathie kwam uit Duitschland, waar vergaderingen werden gehouden door duizenden bijgewoond en waar besluiten werden genomen om stoffe- 1 ij ken of zedelijken steun aan de Zuid- Afrikaansche Republieken te verlee- - nen. Daarna volgden België, Rusland, ja welk land al niet. Zelfs Engeland bleef niet achter, zij het dan ook dat het zich daar tot enkelen bepaalde, die de rechtvaardigheid van de zaak der Boe ren erkenden. Al de geschenken en adressen van sympathie op te noemen, die aan pre sident Kruger persoonlijk of als ver tegenwoordiger van de strijdende Boe ren werden aangeboden, zou te ver voeren. De gemeente Utrecht heeft zich daar bij echter ook niet onbetuigd gelalen; tot tweemalen toe werd daar eene col lecte gehouden, georganiseerd door een commissie uit de ingezetenen, met eeri opbrengst van bijna zeven duizend gul den bij de eerste en van ruim f 2600 bij de tweede collecte. Aanvankelijk was bepaald, dat de President vergezeld van de heeren van Boeschoten en Bredell heden nog eeni ge afscheidsbezoeken zoude afleggen, o. a. bij Z. E. den Commissaris der Ko ningin, den burgemeester, dr. Jonk man, voorzitter der hier gevestigde af- deeling van de Ned. Zuid-Afrikaanschc Vereeniging, enz., terwijl de President dan tevens een bezoek had willen bren gen aan een anderen eerwaardigjn grijsaard, nl. aan professor Nicolaas Beets. Het ongunstige weder was echter

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1