NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang' Woensdag 10 April 1901 No. 5453 HAAKLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIËN Yoor Haarlem per 3 maanden1-20 "Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 i ir!gReclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02% Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertent.' en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijRs, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrg G. L. DAUBE t& Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31b»s Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 10 April o.a. Christiaan de Wet is weer zoek, oorlogskans volgens een oud- Haagsche brief te Hilversum, Congressen, Toetbal wedstrijden. Politiek Overzicht. Ook gedurende de Paaschdagen s weinig en dan nog onbelangrijk van het oorlogsterrein ge- Christiaan de Wet is weer zoek. Dat hij poogt zich met Botha, te ver is wel zeker, maar hoe en hij is, dat weten die Engel niet. Ze zijn weer voor de 100veeiste maal de kluts kwijt. Uit het oosten van de Zuid-Afri- Republiek wordt een ge gemeld tusschen generaal Dartnell en Grobler. Drie comman- ïo's onder dezen Boerenaanvoerder zich ten oosten van Vrij verschanst en werden eerst na een zeer hardnekki- =5©n strijd, toen die Engelschen te opdrongen. Generaal Dartnell vele gevangenen, het geheele der commando's en duizen den stuks schapen en vee. De Boe ren weken Z.-waarts naar Ngome Over Britsche verliezen wordt gesprokenover Boerenveriie- zen evenmin, behalve een vage aan duiding. De colonne van generaal French naar de „Times" verzekert, geleden door de regens. Con- vooien konden haar niet bereiken het vermoeden ligt voor.de hand de Boeren daar ook wel een schuld aan hebben gehad zoodat de soldaten hun natte klee deren moesten aanhouden en op land moesten leven. De zieken van deze colonne zal voorwaar niet gering zijn. Toch zijn., volgens de „Daily Mail" de operaties van volkomen gelukt. Er staan wel 4000 gewapende Boeren in veld in deze streken, maar die, zijn beroofd van alle middelen om flink handelend op te treden. Toch we dat ze nog wel eens zich zullen d'oen spreken. In de rubriek „Buitenlandsch Nieuws" kan men zien hoe een ex- Boeren-officier over den oor log denkt. Hij vertelt niet veel nieuws en men kan niet zeggen, dat het zeer optimistisch is, noch het tegendeel van optimisme er ook niet in zien. Dat de Boeren echter nog lang geen kamp zullen geven blijkt wel degelijk, en wat indertijd om trent den winter gezegd werd geldt ook voor de Engelschen, nl. dat de winter voor hen al heel moeilijk is. De krijgsbedrijven van De Wet, en in 't algemeen van noordelijk Transvaal zullen waarschijnlijk den voortgang van het drama in de eer ste toekomst vormen. Het Russisch telegraphisch agent- schap vernam uit „zeer vertrouw bare" bron, dat aan de Russische ambassadeurs in het buitenland den 3en April jl. is opgedragen, aan de regeeringen, bij welke zij geac crediteerd zijn, de volgende mede- deeling te doenDaar onder d© te genwoordige omstandigheden een afzonderlijk verdrag voor Mantsjoe- rije, in plaats een duidelijk bewijs te geven van de vriendschappelijke gezindheid van Rusland, ernstige moeilijkheden zou opleveren voor de belangen van. China tegenover het naburige rijk, dringt Rusland volstrekt niet bij China aan on het sluiten van zoodanig verdrag. De regeering ziet van alle onderhande lingen over dit onderwerp af en blijft aan haar, herhaald te ken nen gegeven, programma getrouw, rustig den verderen loop der ge beurtenissen afwachten. Dat is heel lief van Rusland. Zou het voor den drang der protesten bezwijken Op een bijeenkomst der gene raals te Peking, onder leiding van graaf Waldersee, werd besloten den vreemden gezanten aan te bevelen onmiddellijk stappen te doen om te verkrijgen de toestemming der Chineesche regeering tot de instand houding van een permanente leger macht van 6000 man buiten de 2000 man te Peking die negen punten aan den. spoorweg van Pe king naar Sjan Hai Kwan zal bezet ten. De Amerikaansche. en dl© Rus sische generaals verklaarden zich tegen het voorstel op grond dat zij èn het aantal bezettingspunten èn de sterkte van dei legermacht te groot achten. Buitenlandsch Nieuws. Ü9 oorlogskans volgens een ond-Boerenofficier Een medewerker van het „Berl. Tagehlatt" heeft een onderhoud ge had met den vroeger en Bo eren-of ficier Peter Stüben. Toen de journalist vroeg„Hoe zijn de enkelen, die nog in het veld zijn, in staat den zoo ongelijken kamp vol te houden antwoordde de heer Stuben „Zoo noodig nog twee of driei jaar. De toestand is thans on geveer aldus Die den neutraliteite- eed' niet hebben afgelegd zijn ver bannen of gevangen, genomen, de mannelijke bevolking naar Ceylon, of St. Helena of op de Britsche oor logsbodems in Simons Baai, de vrouwen en kinderen in Engelsche laagers opgesloten en van de bui tenwereld afgezonderd, het land verwoest en onbebouwd." „En desniettegenstaande wil men den oorlog voortzetten" vroeg de1 re dacteur der „Berl." „Neen men wil niet," was 't ant- woord, „maar men moet en men kan. Gelooft u niet, dat er hulpmid delen zijn De winter, die voor de strijdende Boeren de slechtste tijd is, hindert minder dan1 men wel meent. De paarden lijden wel, maar ze zijn aan ontbering vewend en bet droge veldgras is hen voldoen de. Proviand en munitie zijn nog voor jaren in voorraad. Langs den heelen noordgrens van Transvaal is het begraven, evenzoo in het zui den. Kanonnen., geweren, munitie, proviand1, alles is voorhanden. En ook aan manschappen geen gebrek. De Wet en Botha kunnen tien- tot vijftien duizend man om: rich ver zamelen. Natuurlijk gebeurt dit niet, want in den guerilla bestaat toch de. eenige kans op succes niet in dien strijd met aaneengesloten massa's." „Zou, wanneer de Wet en Botha, in elk geval Steyn. voor den vrede gewonnen werd, dit een eind aan den. oorlog maken", vroeg de inrter- Vieuwer. „Volstrekt niet, dat is een dwa ling" was het antwoord'. ..De in vloed der aanvoerders is niet groot. Wel is Steyn de drijfkracht. Steyn heeft door zijn Europeesche oplei ding hij is jurist een, zeker overwicht, maar werk el ijken in vloed heeft niemand. Ik ben van meening dat wanneer ooit De Wet of Botha of Steyn door geweld of verraad vallen., nieuw© leiders zul len, opstaan. Het is de gansche na tie. die den oorlog voert, niet de leiders alleen!" „Laten we ons niets wijsmaken", ging de heer Stuben voort. „De oor log moet óf met de onafhankelijk heid, óf met de vernietiging der natie eindigen. Er is geen midden weg, geen compromis. De Boer is de vrijheid! gewend, zij is hem een levens-element, een behoefte. En voor het Europeesche bedrijfs- en maatschappelijk leven is hij niet geschikt. Men kan zich de Boe ren niet als fabrieks-arbeiders den ken, en dat zouden ze onder Enge- lands heerschappij al spoedig wor den." Op de vraag hoe lang de oorlog nog duren zou, luidde het antwoord: „Niet lang meer. Ik geloof zelfs nog slechts zeer korten tijd. Ik geloof dat Engeland wel oppassen zal 't niet tot 't uiterste te laten ko men. Engeland mag het niet daar heen leiden een tweede Ierland te hebben geschapen, Het moet toe geven." „En, wanneer het dat nu toch niet doet „Dan komt de strijd tot aan het einde, tot de volkomen vernietiging, tot op den laatsten man," Keizer Wilhelm en zijn Vr.end. De Keizer, die in hooge mate de gave der bewondering bezit, heeft, nadat hij de bizonderheden had ge lezen van de paniek in den Konak bij den aardschok, aan zijn vriend den Sultan een telegram gezonden van den volgenden inhoud „Met diepe ontroering heb ik zoo even vernomen, in welk gevaar Uwe Majesteit verkeerd heeft ten tijde van het Bairam-feest, en hoe- duidelijk God Uwer Majesteits kost baar leven beschermd heeft. Ter wijl ik mijn hartelijken geluk- wensch aanbied met Uwer Majes teits gelukkige ontkoming aan het gevaar, kan ik mijn bewondering niet verhelen voor uwe houding en het voorbeeld van doed d!at gij aan uwe onderdanen en d'e .aanwezige vreemdelingen hebt gegeven. Ik smeek den Heer dat hij Uwe Majes teit in zijn genadige en heilige hoe de zal blijven houden." De „moed" dien d'e zenuwachtige en, schrikachtige Padisja, volgens die berichtgevers in het paleis, bij de aardbeving heeft getoond, is voor degenen die hem kenden, een verrassing geweest, en verdient als zoodanig wel in een keizerlijk te legram geprezen te worden. A.leemeen.0 berichten.. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van den 7en aan de „Times" geseind, dat Schee- per's commando Zaterdag op 20 mijlen ten Noorden van Aberdeen een detachement van het 5e regi ment lanciers en van Brabant's rui terij, ter sterkte van 75 man, ge vangen nam'. De „Daily Mail" verneemt uit Pretoria Men zegt dat de Boeren desnoods Pietersburg' zullen ontrui men en zullen terugtrekken op Haenertsburg in het Zoutpanberg- sche en daar een paar kanonnen zullen opstellen., om zoo noodig verder terug te trekken in het ge bergte. De Koningin van de Swazi's moet de Boeren gewaarschuwd hebben dat 't den Boeren niet vrij staat haar land door te trekken. Er staan' nog vierduizend gewapende- Bóeren in het oosten van Transvaal, ondanks den tocht van French. De „Times" verneemt uit Kroon stad Er worden algemeen toebe reidselen gemaakt voor den win- terveldtócht. Tijdens een marsch van de bereden troepen uit de Kaap van Tabanchu naar Kroonstad heb ben de Boeren de Engelschen voort durend bestookt, zonder evenwel stand te houden om slag te leve ren. Een. corps van 300 Boeren be proefde het pompom van Bethune's bereden infanterie buit te maken. De Boeren moeten van plan zijn de spoorwegen te ondermijnen. French heeft tusschen Piet Retief en Swaziland groote hindernissen ontmoet- en heeft ten slotte gebrek aan leeftocht gekregen. Williams heeft sterk verzet ontmoet bij Heil bron. Hij rapporteert, dat hij 20 Boeren gedood heeft. Aan de „Standard" uit Kaapstad: De pest neemt nog steeds toe. Er zijn twaalf nieuwe gevallen, o. a. onder soldaten en andere blanken. De gezondheidspolitie heeft weer vijf lijken van pestlijders gevon den. Om het gebrek aan goede wonin gen voor den arbeidenden stand eenigsrins te verhelpen, nog voor de woningwet tot stand is geko men, hebben de Pruisische minis ters van koophandel, van binnen- landsche zaken, van onderwijs en van landbouw een gemeensrhappe- lijk onderteekend© aanschrijving gericht aan de correspondenten. Daarin bevelen zij de provinciale regeeringen aan. geld tegen lage rente beschikbaar te stellen van coöperatieve bouwvereenigingen en de gemeentebesturen te bewegen ieder in zijn eigen gebied al het mogelijke te doen om het bouwen van gezonde en goedkoope arbei derswoningen te bevorderen. Stadsnieuws Haarlem, 9 April 1901. Omtrent de stuiting van den bouw op het landgoed „Het Klooster" (zie ons vorig nummer) worde ons nader gemeld: Door de aannemers H. J. Pepe en P. Janssen te Haarlem, werd bij het Ge meentebestuur van Schoten aanvraag gedaan om op de gronden behooren- de tot liet landgoed „Het Klooster" een 10-tal huizen te mogen bouwen. Daar het door de Maastchappij tot Exploitatie van onroerende goederen in Maart ingediende- bouwplan waar onder deze gronden behooren nog niet is vastgesteld, zoo kan aan de aan vrage geene toestemming gegeven worden om met den bouw een aan vang te emen. Toch zijn genoemde aannemers Maandag jl. met den bouw begonnen, ofschoon ze wisten dat het hun zouden worden belet. De Burgemeester vergezeld van Rijks- en Gemeente-politie heeft hen daarom Zaterdag het verder bouwen belet volgens art. 180 der Gemeente wet. Men deelt ons mede, dat de oorzaak van deze onrechtmatigen bouw is, dat- bovengenoemde Maatschappij gron den tot bouwterrein verkoopt, wat nog geen bouwterrein i)s, daar hun ingediend bouwplan niet voldoet aan de eischen die de Politie-verordening der Gemeente Schoten haar stelt. Een vermoeden dat de werkzaam heden Zaterdagmiddag hervat zouden worden, werd niet bewaarheid. Van andere zijde meldt men ons nog: Hedenmorgen vroeg was de Burge meester en eenige veldwachters weder ter plaatse om eene hervatting van den bouw te beletten, hetgeen dan ook niet ds geschied. Naar het zich laat aanzien, zal de beslissing in deze nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, want voor de gemeente Schoten is dit bouwplan een zaak van groot gewicht. Als men toch nagaat, dat bij bewoning van de te bouwen perceelen, de gemeente Schoten eene vermerdering van zie lental zal krijgen van 6000 k 7000, waardoor hare uitgaven enorm groo- ter worden, al noemen wij alleen maar het bouwen van scholen: terwijl de inkomsten daaraan voorzeker niet evenredig zullen zijn, dan kan men best begrijpen, dat de gemeente Scho ten met dezen bouw niet zoo zeer is ingenomen en zij dit gedeelte voorze ker gaarne aan Haarlem zou overdoen. Intusschen wordt de zaak voor de Rechtbank gebracht en zal deze in kort geding uitspraak omtrent den verderen bouw doen. De bekende advocaat Goseling uit Amsterdam zal in deze de zaak be pleiten. HaarlemBloem en daal. Wij vernemen en deelen onder voor behoud mede, dat het plan bestaat om na dezen zomer, derhalve in de maand October, den tegenwoordigen omni- busdienst HaarlemOverveenBloe- mendaal te staken en in de plaats daarvan in te voeren een beperkten dienst HaarlemOverveen. Een feit is het, dat het vervoer se dert den aanvang van den dienst der electrische tram zeer is verminderd, terwijl de laatste reeds nu dikwijls geen plaats heeft voor den stroom der passagiers. Op Paschen bijvoorbeeld moesten er telkens blijven staan, hoe wel elke dienst twee, drie wagens had. Zondagavond 9 uur viel een dron ken jongen in de Leidsche vaart nabij de brug der Oranjestraat. Twee zijner kameraden bemerkten dit en sprongen hem na. Met veel moeite gelukten het hun hem van een wissen dood te redden. Heden morgen viel een jongen in de Leidsche vaart. Door twee mannen werd hij gered en weggebracht. Zondagmiddag werd op de Leidsche vaart een 7-jarige jongen, Jac. B. ge naamd, door een melkwagen aange reden. Hij bekwam een gebroken arm en een bloedenden neus. Door eenige omstanders werd de knaap opgeno men. Zaterdagmiddag was de sneltrein 55 van Amsterdam naar Brussel ge noodzaakt in Vogelenzang te stoppen wegens een defect aan de machine, welk van dien aard bleek te zijn dat zij vervangen moest worden door eene machine uit Haarlem. De trein h'ad ruim een half uur oponthoud. Gedurende de beide Paaschdagen heeft de lieve jeugd in een in aanbouw zijnd huis, in de Vooruitgangsstraat duchtig huis gehouden. Zij heeft en kele ramen verbrijzeld en voorts uit al de andere de stopverf gehaald. Verder nog van de duinwaterleiding de compositiepijp afgesneden en aller lei baldadigheden meer. Clir. Kinder-Zangvereeniging „Hosamiaii". Door veler aanzoek heeft het be stuur van bovengenoemde vereeni- g.ing zich genoopt gevoeld om nog maals de groote cantate „Vancantie" (muziek van J. Worp) uit te doen voeren, hetwelk plaats zal hebben op Maandag 15 April in de grootle zaal van het Brongebouw. Met het oog op de a. s. verkiezingen heeft het bestuur der Vereeniging tot Verbetering van den Maatschappelij- ken en rechtstoestand der vrouwen in Nederland een manifest verspreid, waarin het goede recht der vrouw in deze wordt bepleit. Wij vestigen gaarne nog eens de aandacht op de voorstelling van Woensdagavond in den schouwburg alhier, waarbij mevr. Holtrop van Gelder weder voor het eerst na hare ziekte zal optreden. Reeds heerscht er gTOote en begrij pelijke belangstelling voor deze op voering. Wij vernemen uit goede bron dat Mevr. Holtrop bij deze gelegenheid verschillende ovaties zullen worden gebracht. Op Donderdag 23 dezer, 'smorgens 10 uur, zal door den geneesheer-direc teur van het rijkskrankzinnigenge sticht te Medemblik in het openbaar worden aanbesteed de levering van 750.000 K.G. dubbel gezeefde Engel sche vlamkolen (grove stukkolen) te leveren in drie gedeelten, n.1 in de maanden Mei, Juli en September e.k. telkens 250.000 K.G. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is goedgekeurd het be sluit van den gemeenteraad van Slo ten om de najaarsmarkt aldaar van den 4den Donderdag in October te ver zetten op den 3den Woensdag in Oc tober. Bloemendaal. Ondertrouwd: J. F. Veenhof en S. van Deventer. OverledenA. C. den Oudere, 86 j. Meerenberg. C. Kalkman, 18 j. Binnenland. BAA.GSCBE BRIEVSN De lezers zullen niet van mij vorde ren, dat ik na een „stille week" heel veel nieuws vertel. Maar zij zouden althans het recht hebben iets van de oplossing te weten, die aan de ministe- rieele crisis is gegeven. Voor zoover ik kan nagaan, gaat 't daarmede onge veer zooals ik dat heb vermoed. De plaats van chef van den generalen staf wordt voorloopig opengehouden en de mogelijkheid (lat de luitenant-generaal Eland, ter beschikking van den Min. van Oorlog gesteld, daarmede, even eens voor korten duur, zou worden be last, schijnt thans vrijwel uitgesloten. Daarentegen mag men nu als vast staand aannemen, dat de beraadsla gingen over de Legerwetten zullen her vat worden, althans dat daartoe van regeeringswege aandrang zal uitgaan. Ik concludeer dit uit bet feit, dat Za terdagavond de landsdrukkerij verla ten heeft een laatste editie van de mi- litiewet, nl. zooals die wet luidt na de daarin tot 13 Maart aangebrachte wij zigingen, dus met het amend.-van Gil- se c.s. er in. Geen beter bewijs, dan dat een hernieuwde behandeling op handen is. Intusschen zijn behalve ettelijke mi nisters heel wat van onze staatslieden naar het buitenland vertrokken om, meest allen in het Zuiden van Frank rijk, van de parlementaire vacantie te genieten. En de verwachte aankondi ging der Reg. kan dus nog wel een tijdje op zich laten wachten als zij komt en als de Reg. er niet de voorkeur aan geeft om, in antwoord op de in terpellatie-Troelstra, te zeggen wat zij op het hart, heeft. Alvorens de stad te verlaten hebben verschillende staats lieden een laatste, eerbiedige hulde ge bracht aan de nagedachtenis der le vensgezellin van den President der Tweede Kamer, mevr. Gleichman, die heengegaan is als een der vele slacht offers van de gevreesde influenza. De Koningin-Moeder heeft de resi dentie verlaten om, echt moederlijk, haar dochter gezelschap te houden, ter wijl de jeugdige echtgenoot naar Schwerin gaat. Koningin Emma is in gansch haar doen en laten de echte moeder gebleven; zoo heeft zij. ik weet dat toevallig, thans naar het Loo een geschenk voor haren schoonzoon me degenomen, nl. jachtvesten die H. M. zelf heeft gebreid, met een ijver alsof de privy purse van den Prins der Ne derlanden niet toeliet om zich dergelij ke kleedingstukken aan te schaffen. Tegenover de leden van haar omgeving beweerde Koningin Emma evenwel, dat die zelfgebreide jachtvesten veel beter en veel warmer waren en alle moeders zullen het met haar eens zijn. Vele Haagsche moeders hebben en kele dagen geleden aan heftige critiek blootgestaan. Dat apropos van een mis lukten leesavond in het aloude letter kundig genootschap „Oefening kweekt Kennis" (of „Oefening kweekt Kennis sen"). Van Maurik zou komen lezen en dus was het stampvol; de dames als altijd sterk in de meerderheid. Van Maurik kwam evenwel niet en om nu de leden geen vergeefschen tocht te laten maken, besloten drie bestuursle den, de heeren Margadant, dr. Edward Koster en mr. Bake, letterkundigen, die stellig nevens van Maurik mogen ge noemd worden, om den avond met bij dragen k l'improviste te vullen. Het wèl ontwikkelde publiek beantwoord de deze beleefdheid door het geven van allerlei blijken van teleurstelling, als daar zijn: lawaai maken, hoesten, kuchen, praten, maar bovenal door een soort van epidemisch giegelen, dat den ganschen avond als electrische trillin gen door de rijen liep.Vandaar natuur lijk scherpe polemiek in de ingezon den stukken-rubriek der dagbladen, waarin de dames haar minder eerbie dige houding hebben trachten te recht vaardigen. Intusschen, het bestuur van „Oefening" heeft dien avond wel pech gehad. Acht dagen te voren had een gezelschap van dilettanten er co- medie gespeeld en de leden van dat ge zelschap waren nu geinviteerd om met van Maurik en het bestuur te soupee- ren. Intusschen had men, nu van Mau rik niet kwam, wèl het souper afge zegd, maar de invité's niet gewaar schuwd en het gevolg was dat deze in dubbelen zin voor niemendal kwamen; zij misten van Maurik en het souper. Het dejeuner dinatoire, dat onzen gemeenteraad Donderdag a.s. wacht, omval, opnieuw de schouwburg-quaes- tie, zooals die thans in staat van wij zen is na het rapport der commissie ad hoc. Of het nu makkelijk zal vallen over de voortgezette exploitatie te beslis sen, is een tweede. Daarentegen schijnt men thans eindelijk kans te hebben op de oplossing eener sedert jaren hangende question bruiante nl. de telefoon-exploitatie. Er is een nieuw voorloopig contract tot stand gebracht en de Raad heeft daarvan in het ge heim kennis genomen, terwijl de be langhebbende burgerij er waarschijn lijk eerst zóo laat kennis van zal krij gen, dat er geen gelegenheid meer is

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1