NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Arme Dora. J8e Jaargang Donder i 11 April 1901 No. Ö454 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.373^ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENÏIÊN Yan 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600, Telefoonnummer der Adiuiuistratie 1213. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3P» Faubourg Montmartre. Dit aiimroe bestaat uit ze* bladzijden. Haarlem's Dagblad van 11 April bevat o.a. Ruslands verklaring aangaande Mandsjoerije wordt door de mo gendheden zeer sceptisch opgevat, Uit Schwerin. Congressen, De Hol landers te Brussel, Wijziging Min derwet, Inbrekers, Aftreden van Mr. A. C. Waller. Oflicieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van C. Smit om ver gunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in hét perceel aan de Damstraat no. 10. Haarlem, 9 Maart 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, doen te weten, lo. dat hij hunne beschikking van 4 April jl. aan J. J. van Rijn vergun ning is verleend tot oprichting van eene inrichting tot het maken van koren en maïs, waarbij als beweeg kracht een petroleummotor zal wor den gebezigd, in de perceelen aan de Papentorensvest nos. 1 en 3. 2o. dat bij hunne beschikking van 4 April jl. aan J. J. Luderhoff vergun ning is verleend tot 'oprichting van eene Slijperij waarbij als beweeg kracht en gasmotor zal worden gebe zigd, in het perceel aan de Kromme Elleboogsteeg no. 24. Haarlem, 9 Maart 1901. Burgem. en Wethouders ■voornoemd, BOREEL, De Secretaris, PIJNACKER. Polind< Overzicht. We deelden gisteren den inhoud mede van een mededeeling, welke Rusland aan de verschillende re geeringen heeft laten doen, in ver band met de protesten over RuS- lands houding in Mantsjoerije. Het is merkwaardig met welk een sceptisisme deze mededeeling door iedereen bijna, wordt opge vat. Allereerst de Chineezen zelf. Die gelooven wel dat dit antwoord is gegeven onder den indruk der pro testen, maar zijn er toch ook tevens van overtuigd dat in deze uitstel geen afstel is en Rusland zijn plan op Mantsjoerije geenszins heeft opgegeven. En zelfs het Russische blad, dat als het orgaan van minister Witte wordt beschouwd, ziet in deze offi- cieele verklaring van Rusland het dat Rusland vast besloten Feuilleton. Vrij bewerkt naar het duitsch, Mevrouw Reinhard is plotse blind geworden. De koude in le kelders der brouwerij is haar )p de oogen geslagen. Stekeblind, zij kan niets zien. Het is de staar, zeggen ze, zegt Schübeler. Blind? blind? riepen de om standers ontsteld, en gilde de vrouw den kleermaker. Bij deze woor- werd zelfs dit koude gemoed een gevoel van het diepste me ielijden geroerd. De deelneming in het lot der zoo geachte en vereerde jonge was algemeen en oprecht, en zou stellig ook levendig be zijn, ware niet het algemee- le genoegen er door verstoord ge worden. Nu echter deed de feest den aanvankelijk zoo ver indruk bijna even uitwissehen als hij ontstaan wasmorgen kwam er ook nog is zich in Mantsjoerije te handhar ven. „Hoe ook de loop der gebeur tenissen wezen moge, zegt dit blad. Rusland is vast besloten zich niet te laten afschepen in OostrAzië zoo als voor 23 jaren. Door deze verkla ring is de Mantsjoerijsche quaestie een zuiver Russische quaestie ge worden." Dienzelfden indruk heeft ook de Temps" gekregen van de mededee ling der Russische Regeering. Dat zij afziet van het sluiten eener over eenkomst is nog volstrekt geen be wijs, dat zij Mantsjoerije zal opge ven. „Rusland zal zeker niet vergeten dat het, door het optreden van zeke re mogendheden, een, zij het dan ook tijdelijk, échec heeft geleden op diplomatiek gebied. De Russische regeering behoudt zich dan ook voor, al toont zij voor het oogenblik groote meegaandheid, om onder gunstiger omstandighe den haar voornemen weder op te vatten, of haar doel langs andere wegen te bereiken." Dezelfde sceptische stemming heerscht, naar de „Times" mede deelt, in andere landen. Slechts te Washington worden Ruslands ver klaringen met ingenomenheid be groet. Alles wat Rusland zegt en doet. seint de 'Times-correspondent, wordt als het evangelie geloofd wantrouwen te toon,en in Ruslands beloften of verklaringen zou een be- leediging zijn voor Rusland. Doch deze inzichten, der Regeering1 van de V. S. zijn niet de inzichten van de Amerikaansche pers de bladen toonen zich bij voortduring wan trouwend. De New-York Times" zegt zelfs „Er zijn landen van wie zulk een verzekering waarde hebben zou, omdat die zou gerugsteund worden door hun karakter en hun vroegere daden. Zulk een land is Groot-Bri- tannië, doch Rusland is beslist zulk een land niet." De New-York Sun" meldt, dat Rusland van vriendschappelijke zijde, van Frankrijk, den wenk ontving, dat het te ver gingen dat was de reden van Rusland's nieuwste verzekering, en van de wijziging in Rusland's houding. Inmiddels is in China een nieu we oorzaak tot ongerustheid ont staan. Volgens berichten uit Peking is Toeng-foe-hsian, een dei" bekende personen uit den Boxers-opstand, thans aan het hoofd van een sterk en goedgeoefend leger, bezig op stand te verwekken in Mongolië en Shensi. Uit het bericht blijkt, dat men te Singanfoe. de plaats waar thans het Hof verblijf houdt, zeer be vreesd is geworden door het op treden van Toeng-foe-hsianen daar schijnt wel reden voor te zijn, wanneer het juist is, dat deze met elfduizend man oprukt naar dete- geiïwoordige residentie. Toeng-foe-hsian behoort tot de in tieme vrienden van de Keizerin- weduwe, en komt voor op de lijst van hen, wier hoofd door de gezan ten geëischt werd. In een schrijven, indertijd door den hervormer Lioe.ng aan de North-China He rald" gezonden, werd ook Toeng- foe-hsiang genoemd als een derge nen die uit China moesten worden verwijderd, vóórdat er va.n een vre de tusschen de Chineezen en de mogendheden sprake kon zijn. Toeng-foe-hsian werd door de ge zanten ter dood veroordeeld', maar vluchtte, evenals prins Toean, voor dat di t vonnis aan hem kon worden voltrokken. De Keizer strafte hem toen met vervallenverklaring uit zijn ambten en met verbanning maar Toeng-foe-hsiang heeft zich daar blijkbaar weinig van aange trokken. En thans rukt hij op tegen, Sin ganfoe. Is dat cm zich te wreken op den Keizer voor de vonnissen, gewezen tegen hem en zijne vrien den Is dat om de Keizerin-wedu we te helpen, aan het bestuur van den Keizer een eind' te maken Of is dat om, in gemeenschap met de keizerlijke lijfwacht, straks op te rukken, om onder de leus „China voor de Chineezen", de Europeeërs te verdrijven uit Peking? Buiteniandsch Nieuws. Uit Soiiwerin. De intocht van den Groothertog is door prachtig weer begunstigd. Aan 't station bevonden zich onder meer vor stelijke gasten, de groohertog-regent en prins Hendrik der Nederlanden. Toen de trein met den Groothertog het station binnenreed werden de parade- marsch en het volkslied gespeeld. Na een hartelijke begroeting had de in tocht plaats door de feestelijk versier de straten, waar de schoolkinderen in rijen opgesteld stonden. Voor het raad huis hield de burgemeester Tachert een welkomstrede, waarvoor de Groot hertog dankte. Op het kasteel werd een groote receptie gehouden, daarna volgde de onderteekening der oorkonde betreffende den overgang van het be stuur. - r- berlehtau. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Van Plumer's beweging in het noor den is geen nader bericht, maar het is mogelijk, dat hij Pietersburg inmiddels zonder tegenstand van beteekenis heeft kunnen bezetten.Volgens de Standard- correspondent te Pretoria is de Preto riaPietersburgspoorweg niet ver nield. De verhalen over vechtpartijen tus schen de Boeren en de Swazi's worden tegengesproken. De Engelschen bewe ren de Swazi's ernstig te hebben ge waarschuwd voor het zoeken van twist met de Boeren. Steinacker's Horse hou den Bremersdorp en andere plaatsen nog steeds bezet. In den schoongeveegden driehoek in oostelijk Transvaal, dien French ach ter zich heeft gelaten, leven de Boeren nu, naar 't heet, enkel op mielies. In het westen blijven zij volgens dien zelfden ,,Standard"-berichtgever bitter vijandig en loeren zij voortdurend op argelooze militaire posten langs den spoorweg. Ten westen van de spoor lijn naar Natal dwingen zij zelfs de kaffers om belasting te betalen en mie lies te malen op straffe des doods. De bezetting van Philipstow- de aanvallen op de treinen in Natal, de toeneming der pest, en zoovele andere onpleizierige berichten maken 't nood zakelijk, dat de Engelschen weer eens opgemonterd worden. Dat geschiedt al dus: Laffan uit Pretoria: Er loopt hier een gerucht, dat de Boeren besloten hebben, om zelf de wapenen in te le veren als Botha zich vóór of op 10 April niet overgeeft. Dezelfde uit Durban: Bijzonderheden over French' laatste succes toonen. dat de Canadeezen een sterke Boerenstel- ling bestormden, waaruit de vijand verdreven werd, ofschoon zij niet kon worden omgetrokken door een flank- aanval en gemakkelijk langen tijd had kunnen worden verdedigd. „Central News" uit PretoriaTus schen Volksrust en Heidelberg f-even zich nu dagelijks kleine afdeelingen Boeren over. Zij verkeeren in een zeer ellendigen toestand. Zij zeggen, dat de reden waarom zij in het veld ge bleven zijn, deze is, dat Botha hen heeft beloofd dat Kruger met versterkingen aankwam. En zoo voorts. Maar vermoedelijk zal het onzen overburen gaan als ons en zouden ze veel liever eens uit den mond der heeren oorlogscorrespondenten ver nemen, waar bv. de Boeren dat zware stuk geschut vandaan hebben gekre gen (4.7 duim), waarmede zij troepen- treinen nabij Heidelberg bestookten. Zulke bijzonderheden zouden een heel belangwekkend licht op de Zuid-Afri- kaansche artillerie-toestanden kunnen werpen en de zg. Boerenverliezen mis schien meer aannemelijk maken. De „Gazette" bevat de benoeming van een commissie tot onderzoek, eerst te Londen en later in Zuid-Afrika, van de eischen van buitenlanders tot scha devergoeding wegens uitzetting. Alle eischen moeten vóór 25 April bij het departement van buitenlandsche zaken zijn ingediend. De commissie bestaat uit den advocaat Milvain, de generaals Prior en Eaton, den voormaligen Indi- schen rechter Wilkins en het voorma lig lid van den Transvaalschen Volks raad Loveday. Kitchener seinde Dinsdag uit Preto ria: Plumer nam 60 krijgsgevangenen en maakte te Pietersburg een zevenpon der buit. Hij vernielde 210.000 patro nen voor klein geweer, 1000 stuks mu nitie voor den zevenponder en een aan zienlijke hoeveelheid buskruit en dy namiet. een dag om vertroostende woorden te spreken, en bovendien was im mers niemand in staat iets aan deze treurige werkelijkheid te ver anderen. Terwijl op .den helderen zomer avond een luid gejuiah heinde en ver weerklonk, en de vroolijkheid en uitgelatenheid der feestvieren den ten topnunt steeg, lag daar do woning van den apotheker ernstig en d'oodsch, door het maanlicht be schenen. Binnen haar doffe wan den, waar van liefde en toewijding geen sprake was, lag slapeloos, weenende, zich pijnigende, een blinde vrouw, die aan de wanhoop ten prooi was en aan Gods barm hartigheid twijfelde. Schep moed mijn kind, mijn arm kind 1 Dikwijls maakt de na tuur de meest vaste geloofswetten der wetenschap beschaamdtwij fel er daarom niet aan, dat de he mel ook u genadig kan wezen. Dit waren des dokters woorden, toen hij op. den bewusten avond af scheid van zijn dochter nam en ook mevrouw Paulsen, in tranen ba dende. op Dora's aandringen zich eindelijk ter ruste begaf. En Reinhard? Hij had het niet eens over zijn hart kunnen verkrij gen om onmiddellijk toen hij de treurmare vernam, het feest te ver laten en zijn vrouw op te zoeken. Eerst toen men hem op vrij onom wonden manier te kennen gaf, dat men zijn gedrag schandelijk vond was hij heengegaan en had zijn on gelukkige vrouw een kus op de wang gegeven, zonder de kracht te vinden om haar een woord van deelnemende liefde toe te spreken. Waar zou hi' die woorden ook heb ben kunnen vinden In hun huwe lijk had zijn nijdig egoïsme zich hoe langer hoe meer van vriende lijkheid en welwillendheid afge keerd. Liefde voor Dora gevoelde hij al sinds lang niet meer en zoo kwam het, dat toen hare ouders waren heengegaan, hij zwijgend bij haar bleef zitten en geen woord van hartelijke deelnemende liefde vinden kon. De arme Dora had ten laatste seen tranen meer en de slaap not- fermde zich over haar. Reinhard sloop naar zijn kamer en zat daar langen tijd voor zich uit te staren. Kwelde hem zijn geweten? Zei- de hem een inwendige stem, dat weliswaar deze ramp niet voorko men had kunnen worden maar dat hij toch door liefde en aanhankelijk heid de zwaarte van den slag voor haar had kunnen helpen verlich ten Helaas wanneer hij deze ge waarwording werkelijk ondervond, dan was het maar voor een oogen blik. Ongeduldig schudde hij die daarna van zich af, om zich te vei*- diepen in zijn eigen zelfzuchtige gevoelens. Bitter bekleagde hij zich erover, dat hij ooit zijn lot aan dat van Dora verbonden had. Het sloeg middernacht. Reinhard ontwaakte uit zijn overpeinzingen en keek met een blik als van een slaapwandelaar om zich heen. Die blik verhelderde toen hij een meu belstuk trof,, dat in een hoek van de kamer was weggeschoven. Het was zijn brandkast. Hij stond op, nam een sleutelhos uit den zak en zocht er een sleutel van zeer eigenaardig maaksel uit. Daarmee opende hij de deur van de brandkast en nam er een geld kistje uit. Toen hij het opende blon ken in het licht van de lamp de fonkelende goudstukken hem tegen. In een protestvergadering te Styrum bij Essen tegen de verhooging van de graanrechten wilde de spreker iets aanhalen uit de toespraak van den Keizer tot de manschappen van het Alexanderregiment. Een politie-ambte- naar verbood dit, en toen de woord voerder, in weerwil daarvan, toch een toespeling maakte op den inhoud, ont bond de politie de vergadering. De prins-regent van Beieren heeft, heeft, na de uitgebreide amnestie op zijn tachtigsten verjaardag nu nog 566 andere gevangenen een gedeelte van bun straf of de straf in haar erg. heel kwijtgescholden. Verder zullen 100 anderen in vrijheid gesteld wor den, als zij zich gedurende een bepaal den tijd goed gedragen. Onder een grooten toeloop van nxen- schen is Alexandra Zelenine, de vrien din van Vera Gelo, die het slachtoffer is geworden van den aanslag der laat ste op professor Deschanel, begraven. Er waren kransen van Vera Gelo. van den prefect van politie, van het college de France en van de familie Descha nel. Op de lijkkist lag de eeremedaille die aan Alexandra Zelenine den dag na den aanval was toegekend. Profes sor Bréal sprak uit naam van de pro fessoren van het college de France. De Zwitsersche hoi'loge-industrie neemt in den laatsten tijd een verba zende vlucht. Nooit is de uitvoer zoo groot geweest als verleden jaar; toen werd er toch voor niet minder dan 122 millioen frank aan horloges naar het buitenland gezonden. En thans zijn er in de eerste drie maanden van dit jaar nog weer 234,260 horloges méér ge maakt dan in hetzelfde kwartaal van 1901. Onwillekeurig vraagt men zich af zegt de berichtgever waar al die horloges blijven. liet afzetgebied is wel groot, maar men zou toch veron derstellen, dat nu alle menschenkinde- ren wel haast een hox'loge op zak moe ten dragen. Stadsnieuws. Haarlem, 10 April 1901. Stukken van den Gemeente raad. De commissie in zake het ontwerp haven-reglement doet verslag omtrent het in haar handen gestelde ontwerp- havenreglement, samengesteld door den havenmeester-inspecteui'. In hoofdzaak kan zij er zich mede vereenigen, alleen in den voito wa ren verschillende veranderingen noo- dig. Dit was te belangrijk om enkele wijzigingen voor te stellen, waarom de commissie een volledig ontwerp-besluit aan de goedkeuring van den Raad on derwerpt. Opgenxerkt zij dat overal waar in het ontwerp van den havenmeester, gespro ken werd van den een of andere ambte naar, de commissie dat veranderd heeft in B. en \Y„ omdat het geven van ver gunningen als hier bedoeld tot hun ge bied hoort. De instructie dezer ambte- naren kan echter zóó worden ingericht En toen kwam er een geheel an dere uitdrukking op zijn gelaat, een uitdrukking van genot, van vreugde. Terwijl hij in het goud tastte en de kleine muntstukken hem rinkelend door de vingers gle den, keek hij vreesachtig rond of men hem ook bespiedde. Het was niet den eersten keer, dat Reinhard daar zoo zat en zich als een gierigaard verlustigde in den aanblik van zijn goud. Sedert jaren had hem de zucht naar geld in kluisters gehouden, thans trok god Mammon de banden nog nau wer aan en maakte hem geheel en al tot gevangene. Reinhard was langzamerhand een echte vrek ge worden, terwijl hij daar voor de tafel zat en met bleek gezicht en gekromde vingers zich verlustigde in het bekijken en betasten van zijn geld. 't Was of er in de kamer iets kraakte. Op eens sprong Reinhard op en terwijl het angstzweet hem op 't voorhoofd stond, keek hij, ach terover tegen den tafel geleund als om zijn schat met zijn lichaam te verdedigen, met van angst wijd ge opende oogen naar de donkere hoe ken van de kamer, elk oogenblik dat zij namens B. W. optreden. Voorts vestigt de commissie de aandacht op art, 11 en het groote gevaar dat er zoo wel voor de gemeente als haar ingeze tenen lcaxi ontstaan, wanneer niet de xioodige maatregelen worden getroffen tegen alle gebeurlijkheden, welke het gevolg kunnen zijn van de aanwezig heid van licht ontbrandbare stoffen, met name petroleum, dat dikwijls in groote hoeveelheden op 't water drijft. B. en W. stellen voor de volgen de pex-ceelen ongeschikt tot bewoning te verklaren, daar de na te noemen personen geen gevolg hebben "-"freven aan de lastgeving om binnen een vast- gestelden termijn de noodig geachte verbeteringen te doen aanbreixgen: a. Oranjeboomstraat nos. 19 en 21, (eig. H. 3. Edelijn); b. Oudeweg no. 9, (eig. H. Creeixiers); c. Zaksteeg nos. 4 en 4a. (eig. C. J. Vrouwes); d. Bannesteeg no. 6, (eig. G. B. Rob- bé); e. Koksteeg no. 14 (eig. C. H. Jac ques), en f. Delftstraat no. 8 (eig. G. Sernél. De Directeur der gemeentelijke duinwaterleiding acht het noodzake lijk, dat eene tweede dxuklei ding wor de aaixgebraclit aan het pompstation op Ovex-veen tot den Zijlsingel, omdat, ingeval van een buisbreuk in de thans bestaande enkele leiding tusschen de grens der gemeente Haarlem en het pompstation, onze gemeente tijdelijk geheel van water zoude zijn verstoken. De kosten van aankoop en het leg gen eener tweede drukleiding worden op f 30.000 geschat. De heer J. Schotel, ingenieur te Rot terdam, die belast is geweest met den aanleg der gemeentelijke duinwater leiding alhier, vindt het niet gebiedend noodzakelijk, slechts buitengewoon voorzichtig. De sub-commissie voor de gemeentelijke waterleiding adviseert tot den aanleg, maar de meerderheid van het college van B. en W. houdt zich in deze aan den heer Schotel, en vindt dat een zoo jong bedrijf niet zoo spoedig met zulk een zware schuld mag woi'den belast. Wellicht zullen een of meer Raadsleden aanleiding vinden om te trachten van den Raad een beslis sing uit te lokken. Door deix Commissaris der Koningin in deze provincie zal op Donderdag 2 Mei e. k. 's morgens ten 11 ure, ter pro vinciale griffie alhier worden aanbe steed: lo. het maken vaxx eene kap- glooiing met bijbehoorende werken op het eiland Wieringen. Raming 10.000.—. 2o. het maken van een drijveixden aanlegsteiger voor vischkarren en bunbooten in de visschershaven te IJmuiden. Ramiixg f 1480. 3o. het verbeteren vaxx eexx gedeelte omringdijk op het eiland Marken. Raming 5.000. De Majoor, Eerstaanwezend Inge nieur der Genie te Ilaarlexxx, zal op Donderdag 18 dezer, 's morgans 10 uur, te zijnen bureele (Kinderhuis- vest no. 17) aanbesteden het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen vreezende dat daaruit een dief te voorschijn treden zou. Maar er was niemand'. De ver beelding had den gierigaard par ten gespeeld. Langzamerhand ont spande zich zijn gelaat, de uit- drukking van ontzetting verdween uit zijn oogen en hij viel op den stoel neer. Maar zijn vrees was eenmaal opgewekt. Hij durfde het goud niet langer op tafel te laten staan en droeg het kistje weer naar de brandkast, waar hij het in den versten hoek wegzette. Toen sloot hij zachtjes de zware deur, borg zijn sleutelbos in den zak en be schouwde de brandkast aandach tig. alsof hij niet van zijn goud kon scheiden. Zou die kast wel veilig genoeg wezen zei hij hardop en keek toen angstig om zich heen, of iemand die woorden ook gehoord kon heb ben. Visioenen rezen voor zijn geest van inbrekers en dieven, die in den nacht hun slag slaan, bi j hem zouden inklimmen en zijn brand kast openbreken om dan met het gestolen goud te verdwijnen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1