Tweede Blad, behoorende bij „Haarlems Dagblad'', van Donderdag 11 April 1901 No. 5454 Stadsnieuws. Als eene herinnering aan het welslagen op de Wereldtentoonstel ling te Parijs, heeft het hoofdbe stuur der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur alhier, een al bum doen samenstellen beslaande uit drie groote platen met pla* te rgronden en afbeeldingen van de ai- zending der vrree;living cp de \Ve- reldtentoonsieüing. ran welke in zending eon Grand Prix is toege kend. V-Emmermeer. 'C 'ü- i VII te Haar 1 entmermeeri.a bi:.ui ontvolkt wegens 't heerschen dei* mazelen. Ds. J. v. Aalst te Noordwijkerhout, heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar Nieuw Vennep. De heer B. Slijkerman, gedurende 20 jaar brievengaarder te Nieuw-Vennep, heeft, tegen 1 Mei a.s. wegens hoogen leeftijd, eervol ontslag aangevraagd. In Haarlemmermeer is men thans druk hezig met het opnieuw bezaaien veler landenjen. Vooral de tarwe heeft gedurende den winter veel geleden. Binnenland. H. M. de Koningin-Moeder is Za terdagavond naar Het Loo vertrokken, teneinde eeltige dagen bij H. M. de Koningin door te brengen. Zondagmorgen woonden H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. M. de Koningin-Moeder met gevolg, de godsdienstoefening bij in de Nedeirl. Herv. Kerk te Apeldoorn onder gehoor van ds. Van Rijn. Vanwege Z. K. H. den Prins der Nederlanden is tdr kennis gebracht van het comité, dat zich in Nederland gevormd heeft tot aanbieding van een prachtalbum, bevattende afbeeldingen en beschrijvingen, van. het belangrijk ste waaraan Nederland zijn welvaart dankt, dat de Prins met ingenomen heid kennis heeft genomen van dat voornemen en voormeld prachtalbum, na voltooiing, met groote erkentelijk heid zal aanvaarden. Men ingang van 9 deze zat het dienstdoende gevolg van H. M. de Koningin op Het Loo bestaan uit jhr. Van den Bosch, kamerheer; majoor Baron Van Tuyll van Serooskerken, adjudant, en le-luitenat graaf Du- monceau, ordonnance-officier. De kapitein-luitenant-ter-zee jhr. Van der Staal, adjudant, die na het koninklijk bezoek aan Amsterdam on gesteld was, is hersteld en hervat zijne funetiën van particulier -secre taris van H. M. Maandagochtend vertrok prins Hen drik naar Schwerin, ten einde de fees ten der troonsbestiiring aldaar bij_te wonen, wonen. De Prins werd tot liet station uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De Protestentsche Kiesvereni ging te Akersloot (district Bever wijk) heeft met algemeene stem men tot cand'id'aat voor de Twee de Kamer gesteld mr. H. Ph. de Kanter, te Haarlem. De Liberale Kiesvereniging te Vlieland heeft tot candidaat voor -de Tweede. Kamer gekozen den heer C. Lely_, minister van Water staat. Het bericht, dlat de heer J. H. d? Waa.1 Malefijt wede-r candidaat is gesteld in het district Breukeien, was voorbarig. Wel hadden de beraadslagingen op de laatst ge houden vergadering van de Cen trale Anti-erv. Kiesvereniging in het district Breukelen de bet-eekenis van eene voorloopige candidaatstel- ling. (Standaard.) De Centrale Anti-revolutionaire kiesvereniging Nederland en Oran je in het kiesdistrict- Amersfoort, heeft bij de a. s. verkiezing voor de Tweede Kamer in genoemd; dis trict candidaat gesteld den heer jhr. mr. T. A. J. van- Asch van Wijck, burgemeester van Amersfoort, die deze candidatuur heeft aanvaard. Dr. D. Bos, te Winschoten, heeft het program van actie van de vro- zinnig-dem. kiesvereniging Bene- den-Oostendiep onderteekend, en de aangeboden- candidatuur voor de Tweede Kamer aanvaard. De anti-rev. kiesvereniging Ne derland en Oranje te Arnhem heeft besloten op de vergadering der centrale anti-rev. kiesver. het: district den candidaat der Iv;.helie ken en. der Ghrist.-Histc.rischen, mr. E. G. C. Scheidius, kanton rechter te Arnhem te steunen. De naam van den tweeden candichat zal van de omstandigheden afhan gen. Da kiesvëreer :j!ng Be-neden-Oos- terdiep te Vi-cudam heeft dr. D. Bos candidaat sresteld voor deTwee- cle Kamer. Van liberale zijde is de cand'i- tuur in het kiesdistrict Sneek aan geboden aan den. heer P. Peere boom. lid- van de Gedep. Staten van Friesland, te Leeuwarden. Van de zijde van het bestuur der liberale kiesvereeniging te Ensche dé zijn als candid aten; voor de Tweede Kamer genoemd de hee- ren D. W. Stork, W. J. Blijden- stein, G. C. R. Hoetin-k, mr. H. Smeenge en K. de Boer Czn. Brand re Lei de o. Zaterdagmiddag tegen, drie uur brak een herige brand uit in de stoomhoutzagerij en schaverij van den. h-eer P. J. van Hoeken, aan de Havenkade. Groote voorraden hout, gezaagd en on-gezaagd,, waaronder een pas aangevoerde) scheepslading Amebikaansch grenen, voedden on ophoudelijk de vlammen, zoodat het langen tijd op het uitgestrekt terrein eene ware vuurzee geleek. Zes brand spuiten, waaronder drie spuiten, wa ren onafgebroken bezig. Het duurde geruimen tiid eer men den brand meester was en het gevaar voor de belendende perceelen was geweken. Van de fabriek ©n gebouwen (waar onder een pas nieuw opgericht© loods) en machinerieën, is niets bewaard ge- bleve; de groote voorraden hout zijn mede een prooi der vlammen gewor den. De materieel© schade wordt op 40 50 duizend gulden geschat. Een en ander was verzekerd bij de Zutphen- sch© Maatschappij. Als een bijzonderheid moet nog vermeid, dat, dit d© derde maal iis, dat deze werkplaatsen door den brand zijn vernield. Poging tot moord. In de Plantage- te Amsterdam heeft Zaterdag -een poging tot moord plaats gehad'. De kantoorbe diende J. van- Det, werkzaam bij den heer Poort-, assuradeur, had verkeering met Trijntje; Kooiman, de 20-jarige dienstbode in het ge zin van- genoemden heer. doch haar ouders waren tegen, d'iei vrijage, omdat zij meenden -dat Van. Det geen. middelen genoeg had o-m een vrouw te onderhouden. Het meisje had daarom aan den jongen man medegedeeld' dat- hu-n verkeering een einde moest nemen en kort daarop loste Van Det, die een re volver van zijn meester, officier bij de Amsterdamsche Schutterij, had weten machtig te worden, op Trijn tje drie schoten. Twee der kogels misten, de derde raakte haar in den arm. Het slachtoffer wist te ont komen- en vluchtte, bij een naburi- gen apotheker, waar de wonde voor- loo-pig verhonden werd; de kogel werd' later in het Xsr. Ziekenhuis uit den arm verwijderd, waar het meisje; thans ter verpleging is op genomen. De aanvaller was inmiddels- naar Haarlem- gevlucht, waar hij z-ich, daar hij geen reild bij zich had en niet wist wat t© doen. bij dei poli tie aangaf. Hij bevindt zich thans hier in arrest; het meisje werd door den commissaris van politie mr. E. W. van Raalte in het Zie kenhuis verhoord'. Zondagsrust, Bij gelegenheid van het 20-jarig be staan der Ned. Vereeniging ter bevor dering van Zondagsrust, van welke vereeniging een groote actie is uitge gaan en sedert welker oprichting de vraag naar Zondagsrust algemeen ge worden is, zal in de tweede helft van September een, nationaal congres voor Zondagsrust te 's Gravenhage gehou den worden. Den 24en April a.s. zal de heer J. G. Milo te 's Gravenhage den dag herden ken, waarop hij voor 40 jaar als heil- gymnast en masseur zich vestigde des tijds te Roterdarn. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. Het uitvoerend comité van de sta kende werklieden te Marseille heeft dus eindelijk den beslissenden stap ge daan, die tot de definitieve beëindiging der staking zou kunnen leiden, en het internationaal syndicaat is het dus over het houden van eene bespreking met de patroons eens geworden. Het heeft wel eenige moeite gekost, maar ten slotte is het zoover gekomen. Toen een maal het syndicaat tot het houden van eene bespreking had besloten, zijn er eenige moeilijkheden gerezen over den vorm waarin het verzoek zou worden gedaan. Niet minder dan driemaal is de brief aan den prefect, waarin hem verzocht werd, eene con ferentie te willen uitlokken, veran derd. In de derde lezing luidde die brief als volgt: „De haven- en kade-arbeiders die op het oogenblik staken, verlangend aan den tegenwoordigen staat van zaken 'n einde te maken, en hunne geheele ver antwoordelijkheid te dekken, verlan gend als zij zijn aan den handel van onze stad, wiens ondergang zij niet wil Ion, hun goeden wil te toonen, en over wegend dat de handel van onze stad ernstige gevolgen van den tegenwoor digen toestand zou ondervinden, stem men er in toe samensprekingen te hou den met de patroons in tegenwoordig heid van de drie onderteekenaars van het „affiche rouge," onder de voor waarden en volgens d,e regelen die te genover den voorzitter van den minis terraad zijn aanvaard. „De haven- en kade-arbeiders verzoe ken u, mijnheer de prefect, dit verzoek te willen ter kennis brengen van de reeders en ondernemers en hun zoo spoedig mogelijk plaats en tijd te la ten weten, waar die contradictoire de batten zouden kunnen plaats hebben over de uitlegging van het affiche rou ge en de uitvoering daarvan. ..De werklieden zullen worden verte genwoordig door twintig van hen, Franschen in het volle genot van hun ne burgerlijke rechten, twee van elk ambacht." De werkgevers hebben in hun ant woord aan den prefect er op gewezen, dat zij steeds erop hebben aangedron gen over de bepalingen van 1 -ffi che rouge" zoo wordt de conventie van Augustus genoemd besprekin- te houden, maar. zp<wen ten einde eene algeheel© overeenstemming tusschen de arbeiders en de werkge vers te verkrijgen is bet van belan" „dat de afgevaardigden van de kolen- dragers, die ook het affiche rouge heb ben onderteekend, aan de conferentie zullen deelnemen." Nu hebben deze laatsten tot nu toe halsstarrig gewei gerd in onderhandeling met de werk gevers te treden, en ook nu hebben zij opnieuw hun wil kenbaar gemaakt. De prefect heeft hunne leiders ontboden en onder hun aandacht gebracht, dat wan neer zij blijven volharden, zij daardoor elke onderhandeling zouden onmoge lijk maken. De werkgevers willen niet zonder hen onderhandelen. Zij hebben dus nu het lot van hunne kameraden in handen. Men verwacht dat zij ten slotte daardoor zullen toegeven. Inmiddels wordt het werk steeds meer hervat, en keeren de troepen naar hunne garnizoenen terug. In Duitschland neemt dé werk loosheid ernstig toe. Aan cle fabrie ken van Krimp te Essen zijn thans vele werklieden ontslagen en men vreest dat het aantal tot eenige dui zenden zal stijgen, indien die be stellingen niet weldra vermeerde ren. Te Montceau-les-Mines worden plannen beraamd voor een alge- meenen uittocht van; werkstakers naar Parijs. De besprekingen tusschen dé sta kende glasblazers en hun patroons te Charleroi mislukten geheel. De staking duurt voort. De patroons zullen de werkplaatsen tot Sep tember sluiten. Deze week wordt van 11 tot 14 April in het Musée Social te Parijs een congres gehouden ter bespre king van het gewichtige vraagstuk de-r pensio-nneering van oude werk lieden. enz. N ij v e r h e i d. Naar ,,De Ingenieur" mededeelt, heeft de co-mmissie uit d-e Vereeni ging van Delftsche ingenieurs, die tot taak heeft de plaatsing van tech nici, hoofdzakelijk in het buiten land te bevorderen, een schrijven gericht aan een aantal hoofden van diplomatieke missiën van ons land in het buitenland, waarin zij dezen- verzoekt 1e. dat aan dé- berichtgeving aan. het departement, van buitenland1- sche' zaken omtrent werken en on dernemingen in het buitenland bij zondere zorg worde gewijd en. daar bij worde aangegeven in hoeverre er Nederlan-dsche civiel-, bouwkun dige-. -scheepsbouwkundige, werk tuigkundige. of mijnen-ingenieurs, technologen of andere technici bij te plaatsen zouden zijn-. 2e. dat eventueel© brieven der commissie, naar aanleiding van, door tusschenko-mst van, den minis ter van buitenlandSche zaken ont vangen med,-edeelingen, de welwil lende aandacht mogen hebben. De commissie wijst er in- haar schrijven op, dat in groote mate plaatsing van Nederlan-dsche Inge nieurs of technologen of andere technici bij groote werken, onder nemingen e-nz. in het buitenland direct en indirect aan algemeene nijverheids- en handelsbelangen zal ten goede komen. Aan het schrijven der commissie waren toegevoegd als drukwerk eenige exemplaren voor de kennis geving van het streven der" commis sie aan de consuls-generaal, con suls. vice-consuls en consulaire agenten, werkzaam in het gebied der vertegenwoordiging van de ge noemde ambtenaren. De minister van huitenlandsche zaken heeft aan de commissie me degedeeld. dat hij zich m-et den zakelijken inhoud van haar schrij ven kon vere-enigen en haar bij de Nederlandsehe gezanten e-n- consuls zou aanbevelen met verzoek haar behulpzaam te zijn ter berieiking van het beoogde doel. Wetenschap. Visschende honden. Aan de kusten van Schotland en Wales heeft men meermalen gele genheid op te merken, hoe de hon den der visschersbevo-lking na het intreden der ebbe het vlakke strand afloopen, om naar visschen te zoeken, vooral naar zeealen, en de vaak zeer veelvuldige vertegen woordigers dezer soort naar de wo ningen hunner respectieve mees ters brengen. Aangezien een aal van ongeveer 1 M. lengte al een zeer zwaar die-r is, wordt er van de zijde van een hond groote krachtsinspanning vereischt, om zich meester te maken van zulk een visch, die- zich met kracht en ge weld' tegen- zijn gevangenneming verzet. De aan land gespoelde alen zoeken een- toevluchtsoord onder de steenen, die in grooter of kleiner aantal he.t strand bedekken. De honden, die op d-e vischvangst al afgericht zijn-, zoeken het strand langs, en overtuigen zich bij eiken steen door heen en weer bewegen, of er al dan niet een aal onder schuilt. Is het eerste het geval, dan is een verschuiven van den. steen voldoende, om den aal tot het ver laten zijner schuilplaats te dwin gen. Daarna begint de eigenlijke strijd, die doorgaans eindigt in 't nadeel van den aal, De- eenmaal o-p 't visschen gedresseerde- honden, beginnen., zonder daartoe in 't bij zonder aangespoord te worden-, bij 't intreden van elke- ebbe met hun aal vangst en brengen, eiken visch, dien zij machtig worden, aan hun. baas, die op zoo'n manier dikwijls een ruime hoeveelheid alen ver- kriivt. zonder dat hij zelf eenige moeite daarvoor behoeft te doen. De grootste moeilijkheid bii de voor de vischvangst noodige dressuur der honden bestaat in het overwin nen hunner schuwheid', om een visch aan te pakken. Heeft men deze eenmaal overwonnen, dan is de- hond in kwestie zoo goed als getraind, en, hangt hetgeen hij pres teert verder van de omstandighe den af. Is- d-e hond- schrander en. levendig van aard! e-n wordt hem van den kant va.n -een- gevangen aal een, krachtige weerstand geboden, dan verhoogt dit zijn passie voor de vischvangst, waarvoor alleen oudere honde-n zijn af te richten, als zij reeds met ebbe en vloed ver trouwt zijn geraakt, en gewend zijn aan het leven aan zee en aan vïsch- kost. Bij jonge honden is de afkeer van visschen. .en vooral, waar het geldt, een rauwen visch aan te pak ken-, onverschillig, of hij leeft of niet. bijna niet of althans zeer moei lijk te overwinnen, (Vragen van de-n Dag.) Zwammen. Wanneer wij gekookt eten een paar dagen laten staan, brood' of melk te oud wordt, dan- komen zich duizenden kabouter-mannetjes in den vorm van splijtzwammen of bacteriën zich daarop vergasten. Gevoelen wij ons1 niet lekker, heb ben wij kies- of tandpijn, wij kun nen- er verzekerd van zijn, d'at al weer de bacteriën daarin een voor name rol spelen. Algemeen bekend1 is, dat de aard appelziekte door een zwam, die Perenospora infestans heet. veroor zaakt wordt, tot heden wisten wij echter niet. dat- wij de aardappelen ook danken, aan een zwam. die in de wetenschap bekend is als fusa- rium solani. De heer Roel Bernard heeft met deze zwam belangrijke proeven -genomen en kon naarmate hij d'e worstels der' aardappelplant infecteerde, meer o-f minder aard appels krijgen. De aardappeloogst hangt dus- ge deelte-lijk af van dezen zwarn, die schijnbaar wel in elke grondsoort voorkomt, zeker niet overal in de zelfde ma.te. Hieraan dient toegevoegd te worden., dat dé zwam zelf op de aardappelknol aanwezig is met het poten begint- dé ontwikkeling voor beiden. Edelgesteenten uit planten- stoüen. Tot de zeldzame dingen, die de Ame rikanen op de Philippijnsche Eilanden hebben gevonden, behooren ook de zoogenaamde „planten-edelgesteen- ten," die hier en daar in enkele daar inheemsch geworden gewassen wor den aangetroffen. Zoo bevat, bij voorbeeld, het bam boesriet een steen, die veel overeen komst met opaal heeft, maar van veel meer waarde is, omdat hij zoo zelden voorkomt. Onder duizenden rietstam- men, die afgesneden en nauwkeurig onderzocht worden, vindt men slechts weinig exemplaren, waarbinnen zich de fraaie groenachtige steen met roos- kleurigen weerschijn uit kleine kiezel achtige deeltjes, die de schil van het riet zoo hard maken, gevormd heeft. Deze klompjes worden tabaschirs ge noemd. Het eerste chemisch en mine- ralogisch onderzoek van dit bamboes riet-product werd door den Amerikaan- schen natuur-onderzoeker Smithson gedaan. Evenals in het bamboesriet doet de natuur ook in het binnenste van me nige kokosnoot een product ontstaan, dat voor de schoonste echte parel niet onderdoet. Deze kokosnootpaarlen wor den verkregen door de sneeuwwitte, sponsachtige massa, welke het binnen ste van eene volkomen rijpe noot be halve de melk bevat, twee of drie da gen in eene houten kom in de heete, tropische zon te laten drogen en dan het nog aanwezige olieachtige vocht er uit te persen. In de overgebleven taaie pap vindt men, wel is waar slechts zeer zelden, kleine blauwachtig glimmende bolletjes, van de grootte van een spel- deknop tot die van eene erwt.. Een stuk of acht van die zeldzame edelgesteenten, die alleen op de Phi lippijnsche Eilanden gevonden wor den, zijn in eenige Europeesche muse ums te zien. waar zij als schatten van groote waarde bewaard worden. Automaten. De automatische toestellen tot afgifte van spoorwegkaartjes hebben te Ber lijn groot succes; alleen op de lijn Ber lijnWannsee werden in een jaar meer dan 30 millioen kaartjes afgege ven. Vooral het publiek is zeer met dezen maatregel ingenomen, daar men op niets behoeft te wachten. Olielampen. Eenigen tijd geleden is te Parijs een welgeslaagde proef genomen met nieu we olie-lampen, die, wat lichtsterkte aangaat, 't electrisch licht en het gas zullen overtreffen. Elke lamp geeft een lichtsterkte van 1000 kaarsen. Vooral voor groote pleinen en open ruimten zijn die lampen meer geschikt dan gas of electrisch licht. Spoor w egtunu e 1. Bij den aanleg van spoorwegtunnels heeft men in den laatsten tijd groote verbetering gebracht, wat betreft de ventilatie. De werktuigen, die men hiervoor heeft vervaardigd in Enge land', zijn de meestvolmaakte. Zulk een ventilator van 12 M. middellijn kan in 6 min. uit een tunnel 22,600 kub. M. lucht zuigen. Tijdens den bouw van den St. Gothard-tunnel, die 16 kilome ter lang is. heeft men met zeer groote moeilijkheden te kampen gehad, omdat de ventilatie niet voldoende was, en verscheidene werklieden het leven ver loren door onbekende kwalen. (Vraag en Aanbod.). Land- en Tuinbouw. De Koffiebooro. In het. „Ned. Tuinbouwblad" schrijft J. L. J. W. hierover het volgende: In Arabic en op Java kan de koffie- boom eene hoogte van 1520 voet be reiken; in West-Indië wordt hij niet zoo hoog, omdat men hem besnoeit op dat zijne kroon zich kan uitbreiden en hij daardoor meer en gemakkelijker te bereiken vruchten kan geven. De takken zijn overstaande, en ins gelijks de bladeren, zii "-©lijken eenigs- zins op de laurierbladeren en zijn ge lijk als deze altijd groen. De witte wel riekende bloemen zitten aan korte sten gels in de oksels der bladeren opge hoopt. Als de Koffieboom bloeit, ziet hij er uit alsof hij met sneeuw bedekt is, een prachtig gezicht opleverende en onze bloeiende vruchtboomen overtreffende. Na het bloeien vertoont zich eene roo- de vrucht, eene soort, van bes, die, wat kleur en vormt betreft, op de kers ge lijkt; de vleezige massa omsluit twee zaadkorrels, welke aan de eene zijde bol en aan den anderen kant vlak z«n. die noemen wij Koffieboonen, eene on gepaste benaming, omdat de vrucht geen peulvrucht is. De koffieboom draagt reeds in het tweede jaar, maai de eigenlijke inzameling heeft eerst in het vierde of vijfde jaar plaats. Hij ver eischt om te gedijen een warn": klimaat; waar hij groeien zal, mag de gemidael- de warmte niet beneden 667J graden Fahr. zijn en de thermometer niet la ger dan 54 gr. Fahr. dalen. Al te ster ke hitte kan de koffieboom niet Vérarr genin streken, welke een zoodanig klimaat hebben, tiert nij slechts in de schaduw van andere boomen. Hij heeft daarbij toereikenden regen of kunstma tige bevochtiging noodig. Uit deze betrekkingen van warmte en vochtigheid laat zich afleiden, dat de koffieboom slechts tusschen de keer kringen of ten hoogste tot 30 gr. breed te gedijen kan en dat hij bi dezen gor del niet in de vlakke kuststreken, maar op de bergen voorkomt. Hel noordelijk gedeelte van het Arabische Schierei land heeft grootendeels een drogen, zandigen grond, een zeer heet en droog klimaat, bijna geheel van egen ver stoken; 't zelfde geldt van den zuidelij ken, aan de Roode zee gelegen ku?t- rand, daarentegen verheft zien cp eeni gen afstand der zee in. het zuidelijkste gedeelte van het Schiereiland een aan zienlijk gebergte met een koeler kli maat, genoegzamen regen en eene rij ke plantenwereld. Hier in Jemen of ge lukkig Arabië, zocht men langen tijd uitsluitend het vaderland van den kof fieboom. Thans weet men dat hij niet slechts als aangekweekte boom in Abys- sinië voorkomt, maar dat hij in de ten zuiden van Abyssinië liggen landen Enarea en Caffa niet slechts aange- aangekweekt, maar wild in de bos- schen gevonden wordt. Daarentegen is het waarschijnlijk, dat hij in Arabië niet in het wild groeit, maar uit het genoemde Afrikaansche vaderland ingevoerd is. De Hollandsche gouverneur Hoorn liet planten naarBatavia brengen; doch 't aankweeken van koffieboomen dag- teekent, naar men weet, van ongeveer 1723. Hij zond ook in 1713 eenige boo men aan den burgemeester Witsen te Amsterdam, de burgemeester ver zond er een naar Parijs, daar trok men verscheidene planten uit zaden en niet veel later ongeveer in 1717, bracht Décleux een dier planten naar Martini que. De koffie-cultuur breidde zich daarna in Brazlië uit. Op de buiten plaats „Zwanenburg" treft men den koffieboom aan en wie 't dorpje Putten bezoekt, moet niet verzuimen den kof fieboom eens te gaan zien. Sporten Wedstrijden. Courbes te Breda. Ui t s 1 a g e n. De Liesbosch-prijs, record harddra verij. Colonne, eig. H. van Wickevoort Crommelin, Heemstede, rijder A. H. v. Wickevoort Crommelin, 1600 M. in 3.08 1/5, gevolgd door Polkan, 1660 M., eig, stal Avanti, rijder J. G. de Boer, en door My Love, 1708 M., eig. W. A. Ockhorst, rïjd&Y) Doeleman. Openingsprijs. Wedren vlake baan. 1. Alarm II, eig. A. van Hoboken van Hoedekenskerke, Scheveningen, rijder Wienert; 2. Curasao, eig. S. A. T. ba ron Creutz. rijder Steijp. Tot. 4.75. 3. Welkomstprijs. My Love, eig. W. A. Ockhorst, rijder Doeleman, 2400 M. in 4.23 3/5, gevolgd doo,r Concurrent, eig. II. van Wicke voort Crommelin, rijder A. H. van W. C., 2520 M., in 4.37 4/5 en door Premier II. eig. J. G. Matze, rijder eig., 2400 M., in 4.38. Tot. y5.—. 4. Lenteprijs. Wedren vlakke baan, afstand 2600 M., was voor Hobart, 63 kg., eig. Baron Creutz, rijder Skipp, gevolgd door Ba thing Woman. 61 en een half k.g., eig. A_van I-Ioboken van I-Ioedekenskerke, rijder Wienert, en door Frisson, 68 kg., eig. luit. H. Meyners, rijder Kubineck, 3 lengten—5 lengten. Tot. f 22.25, placé f 8.25 en f 9.25. De Paaschprijs. ree. hard, werd ge wonnen door Clerimond, 3200 M., eig. Schuyl, rijder Schippers, gevolgd door Anselor, eig. dezelfde, rijder Schuyl Jr. en door Sierra, eig. stal Avanti, rijder De Boer. Tot. f 5.25. De April-prijs, horden-ren 3000 M., was voor Colladema Ointment, 78 k.g., eig. A. v. Hobokcn van Hoedekensker ke, rijder Ridder Huyssen van Katten- dijke gevolgd door Mac. Alpine, 72 pl. 3 kg., eig. luit. W. C. Momma, rijder luit. De Baas, en door Congo, ex Sugar II, 76 k.g., eig. luit. baron van Heem stra, rijder luit. baron Bentick. Tot. f 5.50. Wieiernieuws. Uitslag ParijsRoubaix: 1. Lesna, 10 uur 59 min.; 2. Garin, 11 uur 15 min., en 3. Itsweize, 11 uur 29 min. Gemengd Nieuws. Bandieten. Een welgesteld koopman, Neuberg. teBondzin, zat met zijn vrouw aan ta fel, toen plotseling de deur werd open gerukt en vijf vermomde met revol vers en messen gewapende mannen de kamers binnenstormden. Zij verlang den 6000 roebels en dreigden, in geval hun wensch niet vervuld werd, het echtpaar dood te schieten. Toen bra ken zij alle in het vertrek aanwezige kasten open, waarbij hun 400 roebels contant geld, en goud- en zilverwerken ter waarde van 1500 Mark in handen vielen. Darna namen zij de vlucht. Tot dusver heeft men nog geen spoor van hen gevonden. Diefstallen door inbraak, aanvallen en berooven komen daar menigvuldig voor. Echt Russisch is ook liet vol gende ongeval, dat een Duitsch koop man te Sosnowice overkwam. Bij het bezoeken van verscheidene lokalen werden hem zijn portemonnaie en zijn gouden horloge met ketting ontnomen. Ondanks alle pogingen, kon men de daders niet vinden, tot eindelijk een Russisch handelaar zich bij den koop man vervoegde, zeggende, dat hij het gestolen geld weer terug zou brengen, als hem de toegezegde belooning van 150 Mark gegeven werd, en de dief 100 Mark, terwijl de koopman bovendien beloven moest,, hem niet aan te geven. Hierin stemde de koopman toe en reeds na 24 uren had hij zijn horloge met ketting terug; de portemonnaie bleef echter achterwege. Postverkeer gestremd. De post van Schuls naar Davos is Donderdag niet vertrokken, wegens het gevaar van een bergafschuiving van den Simplon, en Woensdag is de post van Chiavenna naar Thusis niet den Splügin overgegaan om diezelfde reden. Huis ingestort. Te Ukkel bij Brussel zijn, bij het instorten van een huis in de Vander- kinderenstraat, drie menschen onder het puin geraakt en zwaar gekwetst: een van de slachtoffers ligt op sterven. De droom van den Duitsch6n Keizer. In 't, „Nieuwsblad van het Noorden" schrijft Prospero onder „Motieven" het volgende: Zijne Majesteit van Duitsehland, de opperste oorlogsheer, de kleinzoon van zijn grootvader die zijn nobelen vader het liefst niet wenscht te kennen, de grrroote Keizer lag en droomde. Het was een sombere nare droom die hem bezocht. Een halve gek van een jongen had hem met een stuk ijzer doodgegooid en toen hij aan den zwar ten vloed was gekomen om een plaatsje te krijgen in de donkere doodenboot, had de oude veerman hem spottend aangekeken met zijn goeiende oogen. Hij, de Keizer, evenwel had zich zwij gend in zijn witten kurassiersmantel gehuld, hij had zijn snorren even op gestreken en weer had hij zich gezet op de achterbank. Toen was de boot onhoorbaar over den stroom gegleden. Spookachtig glom de adelaar op de helm in de zwarte duisternis. Nu en dan klapwiekte haast onhoorbaar een uil Voor de poort van de pnderwereld stapte de allerhoogste oorlogsheer uit. Zijn sporen rinkelden over de granie ten treden van de trap die naar de poort leidde en zelfbewust stapte bij door. Ilij zag niet eens dat de oude veerman verwonderd het hoofd schud-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5