NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem ea Omstrekea. Arme Dora. 18e Jaargang Vrijdag 12 April 1901 No. 5455 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maandonƒ1.20 Van 15 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Bnifcen het. Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 |fcr*v-? Ipl Reclames 30 Cent per regel Afzonderlijke nummers0.02% Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bg de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, lt ff n de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèro G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES3 Succ., Parijs 31M* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 12 April bevat o.a. De beteekenis der bezetting van Pietersburg door de Engel- sclien, Wil Rusland het met Japan op een accoordje gooien?, Nieuwe vredesonderhandelingen, De fees ten te Toulou, Insluipen. Offïcieele Berichten. Schutterij. BURGEMEESTER en "WETHOU- DERS van Haarlem, Roeipen bij deze op, de voor de Schubbe rij ingeschreven personen, welke tijdens d'ie inschrijving ge huwd of weduwnaar met een of meer kindereu waren, doch thans in» de termen vallen, om in de eerste klasse, zijndie de ongehuwden of weduwnaars zonder kinderen, te: worden: overgebracht, om daarvan kennis te geven ter Secretarie de zer gemeente, vóór of dien 26sten Mei aanstaande. Tegen d'e nalati ge zal proces-verbaal worden op gemaakt., ten einde de strafbepa ling van art. 1 der wet van den 6en Maart 1818 (Staatsblad No. 12) toe te passen, terwijl zij tevens over eenkomstig art. 8 van bovenge noemd Besluit dadelijk bij de schutterij zullen worden ingelijfd Haarlem, 10 April 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ L. B. De Secretaris PIJNACKER. Politiek Overzicht. Hef, groote en ernstige feit, het eenige feit van belang trouwens in den Boer en-oorlog is op het oogen- blik de bezetting van Pietersburg door de Engelschen. Niet het feit der bezetting zelf evenwel doet die gebeurtenis min of meer belangrijk schijnen, maar wel d'e gevolgen, die zij met zich zal brengen. Pietersburg, de hoofd plaats van het district Zoutpans- berg, is het eindpunt van den onge veer 250 K.M. langen spoorwee- die Pretoria en derhalve de van daar uitgaande belangrijke spoor- weglijnen naar het oosten en het zuiden met het wel is waar onge zonde, doch zeer vruchtbare dis trict Zoutpansberg verbindt. Tot voor korten tijd kon men zeggen, dat de Boeren, met uitzondering van Lijdenburg, in de geheele Z.- Afrikaansche. Republiek ten noor den van Pretoria heer en meester waren. Warmbad, op slechts enke le uren afstand van de. Transvaal- sche. residentie gelegen, was enkel na de occupatie van Pretoria even vluchtig door de Engelschen be zocht. Het, wekt dus begrijpelijke ver wondering dat de Boeren een zoo belangrijk punt in handen der En gelschen hebben gelaten. Maar, hoe het ook zij, de Boeren zullen er hun goede- redenen wel voor hebben gehad. Pietersburg eischt een sterk garnizoen, en ook voor de bewaking dier spoorlijnen hebben1 de Engelsohen veel troepen n.oodig, zoodat ze een groote ver snippering van krachten zullen krijgen. Vooral bedenke men dat de Boeren i.n de groote landstreek ten noorden van Pietersburg tal van sterke stellingen hebben, en dus gedurig aanvallen zullen; en kunnen doen. Het resultaat is dtus, dat Plumer's militaire wandeling Kitchener plot seling met den omvangrijken last opzadelt van, handhaving van het Engelsch gezag in een streek, waar den Boeren de gelegenheid openstaat hun vijanden dagelijks te verontrus ten uit schier ontoegankelijke schuilplaatsen. Wanneer iets op de eenie manier niet gelukt, dan grijpt men een an der middel aan. Ook in. die hoore- politiek. Dit moet naar het schijnt een zonderling telegram bewijzen, dat de „Daily Mail" uit Tokio ont ving. Aan dit. blad werd nl.' ge seind, d'at het échee der Russen in Mantsjoerije de Russische regee ring aanleiding heeft gegeven tot een verandering van taktiek. Thans beproeft zij een Russisch-Japansche entente lot stand te brengen, waar door Japan een neutrale houding zoude gaan aannemen. De open bare- meening is echter1 in Japan tegen dit plan gekant, terwijl de oorlogspartij teleurgesteld! is. Zou Rusland' het nu waarlijk met Japan op een accoordje willen gooien Het welslagen hiervan is zeer dubieus, want volgens de be richten is d'e oorlogspartij in' Japan werkelijk zeer ernstig tegen Rus land gekant en zou het niet bijster gesteld zijn op een accoordje gooie- rij met den Beer in Mantsjoerije. Maar één ding blijkt er sterk uit, nl. de geest van Rusland om met hand en tand de aanspraken oo Mantsjoerije vast te houden. En al mag dit bericht' dan ook moge lijk niet juist zijn, de geest die er uit spreekt is toch teekenend ge noeg en komt zeer wel overeen met hetgeen Engelsche en Fransche bladen, ja zelfs een Russisch bladl meen dép, over d;a,t vasthouden van Rusland aan Mantsjoerije. Het eenige wat de mogendheden thans verworven hebben is, dat Rusland Mantsjoerije bezet houdt zonder conventie, en dat d'aardóor de rechtsvraag voor hoelang en on der welke voorwaarden Mantsjoe rije bezet zal worden; onopgelost blijft. Juist daarom blijven de Russi sche bladen zoo ontzettend; kalm bij alles wat er gebeurt. Zij weten het beste, dat Rusland ten slotte toch dóet wat heb wil, en dat noch de toebereidselen van- Japan', noch de bedreigingen van de mogendhe den het daarvan zullen afhouden. Merkwaardig is het, hoe de heer Hans Delbrück in dó „Preussische Jahrbüchêr" den toestand van Rus land teekent. Engeland is in Afrika geboaidien Frankrijk wil niets doen tegen Rus land de Ver. Staten hebben ge noeg aan hun laatsten oorlog en de worsteling op de Phi lippijnen Japan alleen is te zwak. Zoo zouden de Russen in China juist precies kunnen doen wat zij willen, zoo Duitschlandl niet op paste'. Duitscbland's belangen in Chinia zijn niet van zoo overwegend ge wicht. zegt de heer Delbrück, maar doordien het toevallig zijn gezant was, die vermoord werd, werd het van den beginne gedwongen bij zonder krachtig op te treden. Het moest of zelf vóórgaan, öf het veld geheel vrij laten aan Rusland. Maar hoe moet Duitschland op treden met dreigementen Mag het ook maar .in de verte bijdragen tot d'e mogelijkheid van een groe ten oorlog in de toekomst? „Graaf Von Bülow heeft het vraagstuk voortreffelijk aangepakt, zegt deze schrijver. Hij verklaarde in den Rijksdag- dat wij bij Mantsjoerije volstrekt geen belang hebbendat onze be langen nergens ter wereld met de Russische in botsing komen. „Dat echter China Mantsjoerije aan Rusland afstond kon Duitsch land niet goedkeuren, daar China zich in een staat van1 liquidiatie be vindt .en de activa niet verminderd mogen worden ten nadeele van de nog tevreden gestelde, schuld- eischers." Hiermede werd' dit bedoeld Rus land mag, voor ons part, Mantsjoe rije hebben, maar alleen nadat in China de vrede geheel en tot elks genoegen hersteld zal zijn. BuitenJandsch Nieuws. Hoe een oude Boer over de lansiers dacht. Winston Churchill deelt in de „Anglo Saxon Review" het een en ander mede uit zijn herinneringen uit den oorlog Een van de Imperial Light Horse vertelde mij eens, schrijft hij o. m., dat hijeen miaand voor dien oorlog uitbrak, een oudlen Boer op een kopje bij Lad.ysmith ontmoet bad. De Boer keek opmerkzaam naar een regiment Engelsche lanciers, dat bezig was zich in die vlakte te oefenen. De beide mannen knoopten een gesprek aan. De Boer verklaarde heel openhartig, dat hij, daar er veel geruchten van oorlog gingen, het wijs geoordeeld1' had, vooraf een oogje te laten gaan- over het Engel sche leger, om zelf te zien, of het goed' zou zijn bij een commando dienst te nemen. „Welnu", vroeg die Engelsche hu zaar toen, ,,wat denkt u van onze lanciers „Ik vind ze heel goed," zei de Boer. „maar waartoe dienen die groote machines, waarmee zij voor zich uitstooten?" „Dat!" riep de Engelsche hu zaar uit, ..dat zijn hun lansen om de lui te doorsteken." De oude Boer trok een verwon derd gezicht. Hij' riep uit: „Al machtige God en spuwde daarop minachtend op den grond. De Engelschman drong er op aan, zijn' meening te' hooren. ..Wel", riep toen eindelijk de Boer uit, „ik zal zes van die stom melingen gedood hebben, voor zij mij genaderd1 zijn en de rest zal zelfs niet meer zien, waar ik heen gegaan ben." Waarschijnlijk heeft clé3 oude Boer gedaan,, zooals hij gezegd heeft. Nieuwe Vredes-Onderbande lingen. Bij gebrek aan beter vertellen de Engelsche telegrammen het volgende fraaie sprookje Volgens de laatste berichten, is Bo tha bereid over den vrede te onderhan delen uit naam van alle Boeren-afdee- lingen. Gedurende zijn laatste onderhoud met de Wet, weigerde de laatste zich over te geven, maar Botlia is overtuigd dat de Wet moreel niet verantwoorde lijk isdaar hij tot dusver de eenige hinderpaal voor het sluiten van den vrede is geweest, wil Botha de onder handelingen opnieuw openen. Men ge looft dat, indien Botha zich overgeeft, men het spoedig met de Wet zal klaar spelen, daar diens strijdmacht snel slinkt. Men verzekert dat Botha de onder handelingen opnieuw geopend heeft. Bij zijn laatste bezoek aan den Vrij staat heeft hij er zich van vergewist dat het verstand van de Wet gekrenkt was, zijn aanhang verminderde en zijn invloed afnam. Botha heeft er zich re kenschap van gegeven dat de daden van de Wet dikwijls die van een ontoe rekenbaar man waren, dat de Wet een factor was waarmede men geen reke-, ning meer kon houden en dat de voort zetting van den veldtocht nu van hem zelf afhing. Hij heeft daarom besloten de onderhandelingen te heropenen; de ze zijn nu aan den gang. De feesten te Toulon. De Fransch-Italiaansche innige vriend schap is op de meest luisterrijke wijze te Toulon gevierd. Toen de ..Saint Louis" met Loubet aan boord tusschen de Italiaansche schepen doorstoomde, schreeuwden de matrozdn hoera, en de muzikanten speelden de Marseillaise. De Hertog van Genua wisselde van de brug groeten met den President. Pre- sident Loubet begaf zich per landauer naar de maritieme prefectuur, en later legde_de hertog van Genua, die intus- schen met zijn gevolg de Lepanto had verlaten, een bezoek bij hem af. Dit on derhoud duurde 20 minuten, was.recbt hartelijk en de hertog overhandigde den president namens zijn souverein den halsketen van de Annunciata-orde. Loubet bracht den hertog van Genua een bezoek aan boord van de Lepanto. De schepen losten 21 saluutschoten en de bemanning riep zevenmaal hoera. De hertog ontving Loubet. Zij drukten elkander hartelijk de hand. Later ontving Loubet op de prefec tuur de overheidspersonen en de cor poraties. Vervolgens ging hij naar het Tuighuis, waar een banket werd gege ven ter eere van den hertog. Algemeene berichten. De nieuwe Servische gronidwet zal volkomen vrijheid van geweten, van schrijven, en van godsdienst toestaan, verbiedt buitengewone rechtbanken, het uitoefenen' van standrecht en omkcoperij bij de stembus. De Senaat zal uit 51 leden bestaan, waaronder d'e troonopvol ger als hij meerderjarig is, de me tropoli taan van Servië en een bis schop. Dertig leden worden door dén koning voor het Leven be noemd. De overige achttien bij ge heime stemming in die 18 distric ten. Een internationaal anti-alcoholcon gres is Maandag te Weenen geopend. De minister-president Von Koerber heeft het openingswoord gesproken in het Fransch en Duitsch. Stadsnieuws. Haarlem, 11 April 1901. Vereeniging tegen liet mis handelen van Dieren. Woensdagavond had onder voorzit terschap van den heer F. A. V. W. II. van Tuerenhout de algemeene jaarlijk- sche vergadering van bovengenoemde vereeniging in de kleine restauratie zaal der Sociëteit Vereeniging plaats. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen en goedgekeurd. Vervol gens werd door den secretaris, den heer Andries J. Winkler, verslag uit gebracht over het jaar 1900. In dit verslag wordt er aan herin nerd hoe de vereeniging in het afgeloo- pen jaar tweemaal aanleiding heeft ge vonden zich per adres tot den Raad te wenden en wel inzake de oprichting van een abattoir, waarmede de meer derheid van het bestuur der vereeni ging haar volle instemming betuigde. Tevens wordt de wenschelijkheid uit gesproken, dat en dit met het oog op het laatst door den Iloogen Raad gewezen arrest in deze zaak spoedig volkomen rechtszekerheid mag worden verkregen. Ten tweede werd een adres ingediend in zake het oprichten van drinkfonteinen, die ook dienstbaar wa- ren voor paarden en honden, en waar- voor de vereeniging f 300 beschikbaar stelde. Tevens wordt een woord van dank gebracht aan den gemeente-ar chitect voor de welwillendheid in deze der vereeniging betoond. Op een adres aan den Raad omtrent eene nieuwe redactie van art. 84 der Algem. Politie-' verordening, betreffende het aanspan nen van trekhonden, mocht de vereeni ging tot dusverre geen goedgunstig antwoord ontvangen. Een der voor naamste uitvloeiselen van de werk zaamheden der vereeniging is zonder twijfel het asphyxiatietoestel of inrich ting tot het pijnloos dooden van huis dieren. In den loop van het jaar werd eene betere afsluiting van den met. eras te vullen bak aangebracht, welke ver-' betering bij voortduring uitstekend blijft voldoen. Werden het vorige jaar 1014 dieren door middel van dit toestel gedood, dit jaar bedroeg dit aantal 644.) Dit verschil in aantal moet in hoofd» zaak worden toegeschreven aan de krasse maatregelen, die verleden jaar, met het oog op de hondenbelasting- ontduiking door de politie werden ge-1 nomen. Daardoor hebben eigenaars van honden dit jaar heter op tijd hun ne belasting betaald, waardoor hunne trouwe vrienden voor den dood zijn ge spaard. Ten slotte wordt nog vermeld dat de premie van f 2.50 uitgeloofd voor het opmaken van een proces-ver baal in zake het mishandelen van die ren, waarop door de rephtbank een veroordeeJend vonnis wordt uitgespro ken, toegekend werd aan de volgende politiedienaren: J. Brouwer, E. Fen- ger, J. G. Revius, (2 maal), J. de Vries, allen te Haarlem; G. Bonman, te Heem stede; den inspecteur A. Hiebendaal (4- maal), te Zandvoort. A. Lokerse, te Vo gelenzang; E. Veldmeijer, te Velsen, thans te Medemblik. Uit het verslag van den penningmees-' ter, den heer J. C. Peereboom, bleek, dat het saldo in kas op 31 Dec. 1.1. be-» droeg f 270.88 verder bestaan de bezittingen uit een legaat van f 200Ö en uit een bedrag van f 173.19 óp een, spaarbankboekje, zoodat de financieele toestand hoogst gunstig mag worden genoemd. Uit het verslag van den heer A. Beernink, penningmeester over het asphyxiatietoestel bleek, dat het saldo bedroeg f 35.18. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. v. d. Voort Az., J. C. Pee-' reboom en A. Beernink. Daarop werd de algemeene vergade-, ring gesloten. Plaatsvervanging. Ofschoon de plaatsvervanging bij de militie is afgeschaft ,is toch een beslis sing, door de rechtbank alhier op 18 Dec. j.l. gegeven over een rempla^an-» tencontractWeekblad van het. Recht" no. 7565) niet zonder belang. '^rj? Een vader had een makelaar ih plaatsvervangers f 500 betaald om voor zijn zoon een plaatsvervanger te stél- len en dien makelaar in do meest. aI-\ gemeene bewoordingen schriftelijke volmacht gegeven om alles te doen wat daarvoor vereischt wordt en té'-i vens om hem te vertegenwoordigen bij het verlijden der overeenkomst door de Feuilleton. Vrij bewerkt naar het dxdtsch. 30) En langen tijdl nog stond hij, luister rende naar elk geluid in den stillen nacht-, bij zijn brandkast onbeweeg» lijk stil. den moed missende om het licht uit te blazen en» naar bed te gaan. Hij durfde zijn schat niet al leen laten. In weerwil van de troostwoorden die de dokter tot zijne dochter had gericht, nam d'e, ontzettende ramp die haar getroffen had, geen keer. De dokter, die in diit speciale ge val zijn kennis in de verte niet vol doende achtte, liad uit Berlijn een tweetal specialiteiten laten overko men. Dit was evenwel niet ge schied. dan na een ontzaglijk pijn lijk incident in de woning van den apotheker. Toen namelijk de dok ter den dag na het ongeval de oogen nogmaals zorgvuldig onderzocht had en daarbij tot de conclusie kwam dat hier een bijzonder des kundige nood'ig wezen zou, had hij dadelijk het denkbeeld! geopperd om twee specialiteiten in consult te roepen. Hij verwachtte daarop van Reinhard een antwoord, maar dieze zeide niets en keek het ven ster uit, terwijl hij met de vingers op de ruiten trommelde. Het was in de huiskamer, dat dit tooneeltje zich afspeelde. Dora nog diep geschokt door het onheil dat haar overkomen was, lag nog te bed.. Met den vader was even wel ook d:e moeder '(.meegekomen) en deze beiden nu keken elkander verbaasd aan, niets begrijpende van Reinhard)'s stilzwijgen. Welnu, zeide eindelijk de dok ter, toen zijn schoonzoon nog maar steeds in zijn stilzwijgen volhardde. Welnu, herhaalde. Reinhard en keerde zich van het venster af, wat zal ik_u daarvan zeggen. Ge wilt dus twee specialiteiten laten overkomen? En daarbij legde hij den nadruk op het woord twee, waarvan de dokter niet dadelijk de reden begreep. Ja zeker, twee, omdat het hier een zeer zeldzaam» voorkomend ge val geldt, waarover elk medicus, al is hij dan ook specialiteit, gaar ne met een collega wil raadplegen. -Ik meende, diat één voldoende wezen zou, zei Reinhard en hij liet er langzaam op volgen wegens de kosten. De moeder van Dora sprong met een uitroep van afschuw van haar stoel ophaar man scheen een oogenblik als van den bliksem ge troffen en zei geen woord. Daarna deed hij een stap vooruit en keek den apotheker zóó verwoed aan, dat deze instinctmatig achteruit deinsde en den arm ophief, als om een slag af te weren dien hij ver wachtte. Maar de dokter hield zich in, hoeveel neiging hij ook gevoel de om; den ander ee<n oorveeg toe te dienen:. Hij zei alleen rast een vani verontwaardiging -trillende stem Je bent een schurk, Reinhard, een lage, ongevoelige schurk. Durf jij van kosten spreken, terwijl het levensgeluk van je eigen vrouw op het spel staat? Schaam je, schaam je diep. Als ik dat alles van te vo ren geweten had, dan zou ik nog liever mijzelven» het leven hebben benomen., dan dat ik Dora ooit. aan jou als vrouw had gegeven. Je hebt je gemeene karakter wel zorg vuldig verborgen gehouden, maar nu komt het in al zijn leelijkheid uit. Och, als alles wat gebeurd is. ongedaan kon worden gemaakt Hij werd door zijn smart zoozeer overstelpt, dat hij op een stoel neer viel en met gebogen hoofd in dof fen wanhoop voor zich uitstaarde. Reinhard' was onder de krasse aan spraak bloedrood geworden en zijn dwalende, onrustige oogen vestig den zich met een uitdrukking van haat op den. wanhopigen. vader. Ik dank u voor deze vriendelijke woorden, zei hij honend, toen ik om uwe dochter kwam waart gij maar al te gelukkig, dat gij op deze manier uit. uw financieele moei lijkheden kondt, geholpen, worden. De dokter beefde en zijn hoofd zonk nog dieper op zijn borst. Zijn vrouw evenwel kwam naderbij en wilde wat zeggen, toen Reinhard zichzelven. opwindende tot een van die driftbuien die tegenwoordig zoo veelvuldig bij hem. voorkwamen, haar voorkwam en op ruwen toon uitriepZwijg, wat. zult gij mij de les lezen Wanneer het huwelijk van uw dochter niet gelukkig is, dan hebt ge dat aan uzelven te wij ten, Hebt. ge mij niet met open ar men ontvangen hebt ge Dora niet aangemoedigd met mi,i te trouwen? waart ge niet ingenomen met het denkbeeld, dat de rijke Reinhard uw schoonzoon worden zou? Wat praat ge mij nu van uw eigen braaf heid en deugd tegenover mijn boos heid. niet waar? Ha, ha, 't is om te lachen. En daarbij barstte hij in zoo'n harden schaterlach uit, dat Dora dien» op hare kamer hoorde en schrikte van het duivelsch ge luid. Een oogenblik heerschte er cloo- delijke stilte in de woonkamer. Reinhard was na zijn heftigen uit val tegen het raam gaan leunen en keek onverschillig naar zijn schoon ouders, die daar neerzaten, niet ver plet door het cynisme waarmee hij sprak, maar door de onloochenba re waarheid van veel wat hij zeide. Rauwer had het verwijt den armen menschen wel niet in het gezicht kunnen, worden geslingerd. Gedu rende e enigen tijd hoorde men in de kamer niets. (ïan de zachte snik ken van de arme moeder. Ten laat ste stond de dokter op van zijn stoel en Reinhard flink in do oogen ziende zei hij langzaam én met na druk Uwe verwijten zijn juist. Wij'» hebben onze dochter opgeofferd aan onze zelfzucht, maar wij hebben er! dan ook bitter voor geleden en 'tj zal ons altijd een vreeselijke wroe-/ ging blijven. Uw ruwe taal lean het) ons niet dieoer meer doen gevoeg len. Maar dit is wel zeker, Rein-' hardals wij ook maar in de verte' hadden kunnen vermoeden, welk een hartelooze, gevoellooze schurk i gij zijt, dan zouden wij heiden lie-f ver gestorven zijn, dan- Dora aan u te geven. Dat wisten wij toen: niet. j want gij hebt. zachtheid en vrion-' d'elijkheid gehuicheld en wij zagen' niet dóór uw masker heen. Dit is' de eenige troost voor ons in! de die-1 pe ellende, die nu ons deel geavor-1 den is. Hij reikte zijn vrouw de hand en zeikom, laat ons heengaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1