DE ZATERDAGAVOND GRATIS BIJVOEGSEL VAN „HAARLEM'S DAGBLAD". Van Je Bollenvelden. Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. Haarlemmer Halletjes. No 32. Zaterdag 13 April. ISOI. Meest gelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Een Zaterdagavondpraatje. Wanneer dezen zomer mensch en dier op straat dorst lijden, dan is dit zonder eenigen twijfel hun eigen schuld. De firma Van Keeken uit den Haag levert tot lagen prijs een glaasje limonade en aanverwante artikelen en de gemeente harerzijds levert voor niets een glas zuiver duinwater. Wie bij al deze gelegenheden nog mocht komen te versmachten, heeft dat zeker aan zijn eigen onbenulligheid te wij ten. Intusschen zijn de limonadetentjes van Van Keeken al gedeeltelijk opge bouwd en in werking. Ik hoop, dat ze nog opgeschilderd zullen worden, want ze zien er nu nog uit als een soort van geplukte kip. En dat moet natuurlijk niet. Gelegenheden waar eet- en drink waren te koop worden gepresenteerd, moeten er uitzien alsof men er van den grond zou kunnen eten. En in verband daarmee verwondert het mij wel wat, dat de kiosken's avonds met een petroleumlamp worden verlicht. Waarom neemt de ondernemer er geen gasgloeilicht Dar. is toch veel helder der, gemakkelijker en frisscher, om nu van de petroleumgeur maar niet eens te gewagen. Als hij een raad van me aannemen wil, dan laat hij de petroleum zoo spoedig mogelijk door gasgloeilicht vervangen, een verande ring, die des te gemakkelijker wezen moet, omdat het gloeilicht zeker niet duurder is dan de olie, misschien wel andersom. Het is wel mogelijk, dat Van Keeken J zeggen zal dat de kousjes teveel van den tocht hebben te lijden en dan is I dat zeker wel het geval bij de kiosk op de Groote Markt, waarvoor het winderigste plekje is uitgekozen, dat bij menschenmogelijkheid op dat plein te vinden is. De tent staat namelijk tegen de overdekte vischmarkt geleund, tegen de steenen paaltjes aan en nu weet iedereen, dat wanneer het overal elders in de stad bladstil is, er op die plek tusschen de paaltjes nog altijd een halven storm waait. De ervaring zal dan ook wel leeren, dat met die plaatsing het gemeentebestuur, noch Van Keeken, noch (wat erger is) het publiek een dienst heeft gedaan. Als Van Keeken zijn zaak goed begrijpt dan hangt hij voor die kiosk bij de paaltjes een flink plakkaat met de woorden: Houdt uw hoed of pet vast Maar dan liefst in'degelijke, beproef de, solide, ouderwetsche letters, want die van de moderne richting zijn dik wijls niet te lezen. Een schitterend staaltje kan men daarvan vinden op ons stationsperron. In de buurt van de derde klasse wachtkamer is name lijk een reclamebord opgehangen voor een glasfabriek te Dordrecht. Vroeger I was men van meening, dat een recla me, vooral een op de publieke straat, I die de menschen haastig voorbij loo- pen, moest bestaan uit flinke, duide lijke, leesbare letters, niet al te veel i omdat ze dan door de quantiteit geen j van allen meer in 't oog vielen. Tegen- j woordig is dit ouderwetsche idee, als j zoovele andere ouderwetsche begrip- i pen, veracht en achter de Jbank ge- schoven. Nu moet een letter gesty- j leerd wezen en hoe hij er dan uitziet blijkt voor ieder, die het bovenbedoelde I reclamebord eens gaat bekijken. De halen en krullen om de letters heen maken ze nagenoeg alle onleesbaar en vooral de naam van den fabrikant, waarop het naar men denken zou nog al aankomt, is een ware puzzle. Voor diegenen die op het nippertje hun trein missen en op den volgenden moeten wachten, is het bord weliswaar een heele uitredding, want de bestu-1 deering ervan zal hun allicht door een anders taaie drie kwartier heen hel- j pen. Op die manier is een puzzle nog I ergens goed voor. En nu we het toch I over puzzle's hebben zou ik wel eens! aan den vriendelijken lezer willen verzoeken, met mij de puzzle op te j lossen, waar wij Haarlemmers als alle I trein- en tramplannen doorgaan, voort aan veilig zullen kunnen loopen. Er zal, bij wijze van spreken, geen ruimte meer overblijven om er onze voeten j neer te zetten. Recht door het hart van de stad strekt zich de paarden-1 tram uit, rond om haar heen kronkelt zich de electrische tram met twee uit-1 loopers, een naar Zandvoort en een j naar Bloemendaaldaarbij zal nog j komen de tram van Anderheggen en j Neumeijer, die op twee punten, bij de j Turfmarkt en op den Koudenhorn de I stad inkomtin aantocht is vervol- gens nog een electrische spoorweg l van Sanders, komende van Amsterdam door de Haarlemmermeer naar Haar-1 lem. Mettertijd zal niemand, die eenig i gevoel van eigenwaarde heeft, in Haar- j lem meer in een straat willen wonen, waar niet. minstens twee verschillende maatschappijen hunne electrische trams doorheen laten loopen. Bij de bespreking van deze tram aangelegenheden gaat de mensche- lijke fantasie al gauw op electrische manier de lucht in. Zoo denken belangstellende menschen zich den toekomsttoestand als volgtde elec trische spoor-Sanders komt door den polder heen recht op den weg naar Heemstede aan en vindt haar eind punt bij de buitenplaats van den heer Victor. Op diezelfde plek vindt haar haltepunt de Noord-Zuidhollandsche stoomtram, die op deze wijze buiten den eigenlijken Haarlemmerhout blij ft; de haarlemsche paardentram, die in tusschen ook electriscli geworden is, wordt tot datzelfde punt doorgetrok ken. Stel u .nu zoo'n spoorwegknoop voor. Maar clat is nog niet alles. Zooals de kooplui op de markt gewoon zijn te zeggen .,hou je geld in den zak, er komt nog meer Wanneer die spoor yan den heer Sanders eenmaal op dat punt is gekomen, dan wil ze als een rechtgeaarde spoor ook verder en dan gaat de fantasie heelemaal de lucht in. Ze zou dan niet meer of minder dan naar Zandvoort willen. Op een teekening is dat maar een kleinigheid, dan trek je maar een rechte streep van 't eene punt naar 't andere en klaar is de lijn. In de werkelijkheid evenwel gaat dat zoo heel gemakkelijk nu niet. Wanneer de heer Sanders inderdaad naar Zand voort wil, dan moet hij eerst meteen viaduct over den straatweg heen, ver volgens over bollenland, daarna weer over den straatweg met een viaduct en ten slotte nog weer eens met een viaduct over de Hollandsche Spoor heen. Als hij zoover is gaat hij onge hinderd naar Zandvoort, zoodra hij daar namelijk de benoodigde gronden zal hebben verkregen, Nu weet ik wel, dat men bij nieuwe ondernemingen nooit al te bangelijk of te zwaartillend wezen moet, maar deze drie viaducten over straat- en spoorwegen heen lijken, mij toch wel wat zwaar op de hand. Ik geloof dan ook, dat wanneer de heer Sanders we zenlijk dit plan koestert, hij zich bij nadere beschouwing, nog wel eens zal bedenken .voordat hij met zijn denk beelden zóó hoog de lucht ingaat. Intusschen kan iemand die wil veel tot stand brengen. Als 't- gewed was zou ik dan ook veel liever probeeren om die dide viaducten te helpen bouwen, dan bijvoorbeeld probeeren om de jeugd te leeren alleen te spelen op de daarvoor nu officieel aangewezen plaatsen. Dit namelijk houd ik voor een 'volslagen onmogelijkheid. Zelfs zou ik de stelling durven verkondigen, dat er nog nooit zoo veel, zoo woest en zoo druk op de openbare straat ge speeld is, als sedert de vaststelling van de officieele speelplaatsen. Verboden j vrucht is nu eenmaal veel zoeter dan de geoorloofde. Wie het niet gelooven J I wil moet tusschen een en twee uur 's I middags of na half vijf maar eens door I de Haarlemsche straten gaan wandelen J Overal waar het niet mag en een beetje breed is, zijn de jongens aan 't spelen I met allerhande soort van ballen en de arglooze wandelaar, benevens de even- arglooze wielrijder moet maar trachten i zich te bergen, want de spelers genee- ren zich al evenmin als de ballen en botsen, als dat zoo uitkomt, met onge nietbare snelheid en kracht tegen ie mands neus of schenen. Ik zal maar niet vragen of daaraan niets te doen is, want als er wat aan te doen was, dan zou het er door de po litie wel aan gedaan worden. We kun nen derhalve tot de conclusie komen, dat er niets aan te doen is en dat we ons maar zoo goed mogelijk aan dat denkbeeld moeten trachten te gewen nen. Men gewent eenmaal aan alles, dus ook wel aan dezen toestand: ,,de politie heeft de macht., maar machtiger nog is de straatjeugd." Van macht en machtigen gesproken; een van onze gemeentelijke machtheb bers gaat heen en moet vervangen wor den. Het is Mr. A. C. Waller, die na een dozijn jaren met het wethoudersbijltje gehakt te hebben (langer dan de mees ten het volhouden) dat. bijltje er bij neerlegt. Aan wien de Raad het instru ment nu aanbieden zal, valt moeilijk te zeggen. In aanmerking komt zeker Dr. H. D. Kruseman, de vroegere apo theker, die den vorigen keer al ge noemd is. 't Is alleen de vraag, of de Raad het wenschelijk zal vinden dat twee neven tegelijk wethouder zijn. Toch staan, denk ik, zijn actiën het hoogst, want er wordt ook wel over den heer Modoo gesproken, maar ik zou toch wel betwijfelen of deze een meer derheid in den Raad zou yinden. En andere aspiranten zou ik niet weten op te noemen. Er zijn niet heel veel liefhebbers voor 't baantje en dat ver wondert me niet. F1DELIO. Lelietje der Dalen. 's weeks een prachtwerk, uitge geven onder toezicht van het Hoofd bestuur, veraanschouwelijkt den bui- tenlandschen afnemer de producten I der Haarlemsche cultuur op even doel matige al£ smaakvolle wijze. Voorts willen wij nog noemen den Bond van Bloembollenhandelaren (voor export) met een eigen informatie- en incasso-bhreau (mr. Spoor) en het Hol- landsch Bloembollenkweekers-genoot schap, een Kweekersbond. Hyaeint.henvelden m bloei, van de Firma Anton Roozen Zonen. TINT EN GEUR. Tusschen Haarlem en Leiden, aan de binnenzijde van onze mooie, blonde duinstreek is het koninkrijk der bol- lenkweekers. Van dit jaar was'het laat door het schrale, koude weer, maar nu ook beginnen overal de^regelmatige ruiten van kleurige bloemenmozaïek te tin ten. Weldra misschien reeds morgen zal het druk en woelig worden op de open, zonnige wegen, vol dronkene geuren. Heerlijk bedwelmend' is het reukoffer dat de ontwakende aarde hier doet opstijgen ter eere van de lente. Wie ze nooit gezien heeft die verre, verre velden, met al hun fris- sche kleuren in fijne nuancen; wie nooit heeft genoten van de. zeldzame odeur onzer bloemenvelden, hij kan zich zelfs door de levendigste be schrijving daar geen voorstelling van maken, en ook niet door de mooi ste photograph ie of gekleurde prent briefkaart. Want liet is zoo iets zeld zaams in ons koud-gelijke, winderig-, schrale land, waar alles je zoo gewoon kan voorkomen, die felle Oostersche kleurenpracht; die overdaad van de natuur, die voor weinige centen met handen vol wordt aangeboden, die zoo overvloedig en rijk is dat ze niet is af te zetten, niet is weg te geven zelfs, maar vaak wordt gebruikt ter bemes ting van het land. DE CULTUUR, van tulpen, hyacinthen, narcissen enz. de geheele teelt van bol- en knol gewassen, heeft zich verbazend uit gebreid in de laatste tientallen jaren. Tegenover 600 hectaren, die in 1882 met deze -gewassen .waren beplant, stond voor hef jaar 1890 het getal van 700 hectaren aangegeven, liggende in 30 gemeenten van Noord- en Zuid- Holland, het meest in Haarlem, Over- veen en Bloemendaal, Hillegom, Sas- senheim, Lisse en Noordwijk. In 1899 was de oppervlakte met bol-1 len beplante grond 2.400 H.A., waar van 800 in Noordholland en 1600 in j Zuidholland. Een lijst van kweekers in 1888 uit- gegeven, bevatte reeds 2500 namen, 1 maar zeker is het getal nog aanzien- lijk toegenomen, gedurende de laatste jaren. De producten van die uitge-i strekte velden worden hoofdzakelijk verzonden naar Groot-Brittanië en j Ierland, naar Frankrijk, naar Duitsch-1 land, Rusland enz. En dat de uitvoer zeer belangrijk is blijkt uit de volgende cijfers al- j leen naar Noord-Amerika werd in j 1884-1885 voor een waarde van 85.360 dollars, in 18SS-1889 voor 174.970 dol- j lars uitgevoerd- - In 1899 werd totaal 6,780.364 KG. ver- j bouwd. DE VOORNAAMSTE OORZAAK dat juist hier, in de duinstreek, de cultuur j zoo'n hoogte heeft bereikt, is zeker de bijzondere geschiktheid van den bo dem voor die gewassenafgegraven j duingrond. dus veen en zand, vragen zij in de eerste plaats; daarbij komt I veel zorg voor een goede draineering zoodat de wortels veel vocht tot zich kunnen nemen, maar de bollen zelf niet in het water liggen. Voorts pleegt elke. kweeker die soorten uit te zoeken welke voor zijne gronden het best blij ken te zijn; hij zorgt voor juisten wis selbouw en voor het afwisselend ge bruiken van lichteren en zwaarderen grond. Zoo is het reeds gegaan van ge slacht op geslacht; er zijn aldus Frans Netscher in zijn karakter schets van den heer Krelage, in de Hollandsche Revue families, die j sedert meer dan 100 jaar de cultuui j uitoefenen en daardoor is de ervaring en ondervinding zoo geworden, dat I het anderen moeilijk valt de cultuur tot zulk een hoogte te brengen. Wel vindt men OOK IN HET BUITENLAND, bijv. om Berlijn heen, een tamelijk) uitgebreide kweekerij van vroegereJ soorten; maar met Haarlemsche bol len kunnen deze toch niet in pracht wedijveren. Tegenwoordig worden in Haarlem kleine bollen gekocht van i Hyacinthen bijv., die men dan om Berlijn heen nog-een of twee jaar cultiveert. Ook in Gent zijn vele ja ren Hyacinthen gekweekt, in groot j aantal; elk jaar echter moesten in Holland bollen worden aangekocht om de in de verzameling ontbrekende soor- ten weer aan te vullen. Ten slotte kunnen we ook nog Frankrijk en Italië noemen, «maar waarheen we ook de blikken wenden, HOLLAND STAAT BOVEN AAN! Men begrijpt dat door de gebonden heid der bollencultuur aan de be paalde streek, waar zij eenige eeuwen achtereen gehuisd heeft, waar fami lies van geslacht op geslacht in het zelfde bedrijf zijn geboren en gestor ven, waar alles voor of door de cul- tfuur bestaat, waar de kweekers de kleine koninkjes in hun rijkjes van eonige hectaren gronds zijn, waar hunne industrie den roem van uit maakt, tot ver over de grenzen van ons land dat schouder-aan-schouder leven tusschen duin en stad der Hollandsche kweekersgezinnen heeft do bollenstreek van Holland tot een Het kweeken van bolgewassen onder glas. apart rijkje in het groote Ko ninkrijk gemaakt. De kweekers hebben ook HUN EIGEN VEREENIGINGEN. De vereeniging voor Bloembollencul tuur werd opgericht in 1860, op zeer bescheiden schaal, en bepaalde zich in de eerste jaren van haar bestaan tot het houden van huishoudelijke tentoonstellingen Doch weldra breid de zich de werkkring der Vereeniging uit; hare tentoonstellingen werden groote bloemenfeesten, die buitenlan ders naar de Spaarnestad lokten; ha re leden groepeerden zich in tiental len van af deelingen, die elk in eigen sfeer de belangen hunner leden be vorderen; wetenschappelijk onder zoek van plantenziekten werd op kos ten der Vereeniging ondernomen; oen druk bezochte Beurs vergemak kelijkt in den exporttijd het zaken doen der leden onderling; een eigen orgaan der Vereeniging verschijnt een goed deel van het jaar tweemaal DURE BLOEMEN. In het begin van de 17e eeuw was de tulp (de waarde van het geld toen- Gevelsteen ter herinnering aan den Tulpenhandel in het midden der 1 Se eeuw. Darwin-Tulpen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5