NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Arme Hora. 18e Jaargang Dinsdag 16 April 1901. No. 5458 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J4 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIÊN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telofoonnunnncr der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantïers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SP" Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 16 April bevat o.a. Een geniepiglieidje van Enge land, Nog eens oyer de Toulon- feesten, Het karakter van Keizer Wilhelm, Ilaagsche brief, Hof van Arbitrage, Een uiting vanKruger Oiïicieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van F. H. Kehlenbrink om vergun ning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in den winkel van het perceel aan die Groote Hout straat No. 3 en van D. Houtkoope-r, wed). J. H. Avis, om vergunning tot het ver koopen van sterken drank in het klein in de gelagkamer van het perceel aan de Smedlestraat No. 19. Haarlem, 12 April 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Zonder groote en gewichtige ge beurtenissen gaan de dagen voor bij, zoowel wat de Ghineesche kwestie, als wat den oorlogstoe stand1 betreft, en navonkelingen van de To-ulon-feesten geven ook al geen reden tot bijzondere emotie. In' zake China valt een merkwaar dig geniepigheidje van' Engeland tegenover Rusland' te constateeren. Engeland heeft n.l. aan den on derkoning van Nanking een brief gestuurd! met zooveel als felicitatie voor het hardnekkig en succesvol tegenstreven van Ruslandi's wenseh om die Mantsjoerij-sche conventie te teekenen. Dit is nogal merkwaardig, ten eerste omdat de vraag rijst, van waar komt plotseling deze boosaar digheid) tusschen de over 't alge meen vrij goede vrienden En dan ook hoe durft Engeland op dit oogenblik Rusland tegen zich in 't harnas jagen. In Engeland heerschfc' toch geen telegrammen-keizer, die er maar op los seint, onder den indruk zijner zeer afwisselende stemmingen. In Engeland pleegt men toch te over leggen de dingen die men doet. Het zal nu natuurlijk van de houding en opvatting van Rusland afhangen, welke gevolgen dit zonderlinge doen heeft. Thans i? het voor ge wone stervelingen vrij duister. Minder duister schijnt de kwes tie van 't fêteeren van het Italiaan- sche eskader te Toulon. In deze kwestie schijnt althans het blijde licht van het optimisme, en de' niet minder vroolijke schijn der ironie. Men vat de zaak van de humo ristische zijde op, en dat is altijd het best en het meest geruststel lend. Dat deze vriendschapsbetui gingen inderdaad uitgelegd moe ten worden als bedoelingen om Ita lië van den Driebond te trekken of ais de- wensch van Italië zelf om uit den Driebond te treden, schijnt ongegrond te zijn. Voorloopdg zal het zoo'n vaart niet loopien. Laat hen daar in Toulon maar juichen en jubelen merkt de ,,Voss. Ztg." ironisch op. Laat hen nu maar in den waan dat zij de leiding hebben genomen van de ,,Latijnsche Staten", dat zij nu niet meer slechts de Russische schildi- wach-t zijn. Het is een onschuldige waan. Heb Fransch-Russisch ver bond baat Rusland in de- bu-iten- landsche, Frankrijk alleen in zijn binnenlandsche politiek. Buitenlandsch Nieuws. Russische studenten. Volgens de „Frankfurter Ztg." heeft de commissie' van professoren die in Moskou ingesteld was om. de grieven der studenten te onderzoe ken, besloten een reeks van Libera le hervormingen aan te bevelen, die bij zouden dragen om aan den tegenwcordigen gespannen toestand een einde te maken. De leden van de commissie moe ten de klachten van die studenten met welwillendheid aangehoord en verklaard' hebben dat zij; hun ont slag zouden indienen als de meer liberale maatregelen tegenover de studenten n:iet ingevoerd zouden worden. Van andere zijde wordt bericht, dat, op verlangen van den- Czaar met den nieuwen cursus alle uni versiteiten weer geopend en een. aantal van de gearresteerden vrij gelaten zullen worden. De Duitsche Keizer. De „Kreuzzeitung" en het „Klei ne Journal", twee kranten die naar d'e- gunst van het hof dingen, maar die elkander dikwijls in het haar vliegen, omdat de eerste te anti- semietisch is naar den zin van de laatste, hebben in de laatste dagen een twistgeschrijf gevoerd over het karakter van den Keizer. De „Kreuzzeitung" had aan het slot van e.en. deftig artikel over het contraseign van de ministers het volgende geschreven „...Zuivere gevoelsuitingen van den monarch, proclamaties aan het volk, regeeringspro'grams en ook dankbetuigingen voor huldebetoon, gelukwensc-hen enz. behoeven geen ministerieel contraseign. „Zelfs als wij, wat. God zij dank niet het geval is, in een onvoor waardelijk en onbeperkt naar het consti.tuti'oneele patroon gekn-ip-ten staat leefden, zou er toch geen slot hangen voor den mond van den mo narch dat hij. slechts in tegenwoor digheid en onder verantwoordelijk heid van een minister mocht ope nen. De koning van Pruisen is nog een zeer groote machtsfactor, zijn persoonlijke overtuiging, zijn per soonlijke wil zijn factoren, -waar mede mien op staatsrechtelijk en politiek gebied' moet rekenen. Hij is geen roi faméant van de consti- tutioneele theorie, en is niet alleen de naam onder welken de meerder heid van het parlement de staats zaken leidthem is het recht niet ontnomen om zijn. persoonlijke meening uit te spreken vooral als het een monarch is, die met. den vorst der dichters van zichzelf kan zeggen: „Mij, heeft een God gege ven. te zeggen, hoe ik lijd." En dat dit zoo is, zullen latere geslachten misschien beter inzien dan het te genwoordige dat niet weet of zich ten minste niet altijd ten volle be wust is, wat het aan de hecht saam- gevoegde en machtige kroon van Pruisen te danken heeft." Het „Kleine Journal" wil geen tranen zien in het oog van den be minden monarch. Het is- veront waardigd op' de „Kreuzzeitung" die den Keizer verkeerdelijk heeft afgeschilderd ..als een- treurend en wanhopig man, als een lijdenden en bekommerden Tasso." „Niets - vervolgt het „Kleine Journal" is onjuister en verkeerden dan deze opvatting. Wie den Keizer op zijn rijtoeren in de Paaschdagen heeft gadegeslagen, wie heeft opgemerkt, hoe vriendelijk en goed geluimd de vorst zijn gast, den jongen groot hertog van Saksen-Welmar, ont vangen heeft, zal vergeefs zoeken naar wat de „Kreuzzeitung" met hare kenschets bedoeld heeft. De Keizer is energiek, impulsief en zijn woorden kunnen dikwijls kwetsen, zoo-als onlangs het geval i-s geweest bij- zijn toespraak tot het Alexander-regiment. Tasso wist ook daartegen een middel. Die Dichter sagen uns von eineim Speer Der eine Wundle, die er selbst geschlagen, Durch freundlicbe Beriihrung heilen kon-nte. Es hat des Menschen Zunge diese Kraft. „Naar aanleiding van de uitla tingen zijn in de penis op het hoofd van den. staat aanvallen gedaan diie niet altijd maat hiel-dien; andere or gan en hebben den monarch niet altijd' met tact verdedigd. Dat is een zaak van gevoel, overtuiging en partij-opvatting. Vriend1 en vijand zullen echter niet kunnen looche nen, dat Wilhelm II de opraerke- lijkste persoonlijkheid van onzen tijd op een troon is, misschien juist daarom omdat hij zijn meening ten allen tijde vrij en onbewimpeld: uit spreekt. Het beeld van zulk een in- d-ividualiteit in zijn karakteristie ke trekken te willen uitwisschen, is een afkeurenswaardige poging, en men zal daar ter hoogste plaatse weinig dankbaar voor zijn. In een verkeerd1 licht zien de dingen er an ders uitals men iemand een ont stemming opzadelt die hij mi-et kent, komt men tot een valsche be oordeeling en om dit te verhoe den., dernke men aan het woord van Tasso Es ist nicht klug, es nicht wohl- gethan, Vorsatzlich einen Menschen zu verkennen Er sed auch, wer er sei Algemeene berichten. De Franscbe Regeering zal bin nenkort 7000 man uit China terug roepen. Een Duitsche infanterie brigade zal ook weldra naar huis terugkeere-n. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Uit het officieel rapport over het verloop van de pest teKaapstad' in de week die op 6 Ap. eindigde-, blijkt d'at de ziekte, nog steeds om- zich grijpt. In deze week toch werden in de hospitalen ter verpleging op genomen 62 pestlijders, waarvan 20 Europeanen. Daarvan zijn 31 over leden te weten 28 kleurlingen en 3 Europeanen. Bij het leger of de vloot zijn tien gevallen voorgekomen, waarvan een den dood ten gevolge had. Ook bepaalt de ziekte zich niet mieer tot Kaapstad maar is zij overge bracht naar de aangrenzende dis tricten. In het militaire kamp te H-eirmon, op 45 mijlen van Kaap stad, is een soldaat door de pest Donderdag jl. drie nieuwe geval len, waarvan twee bij Europeanen. Stadsnieuws Haarlem, 15 April 1901. Door de Vereemging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer is beschikbaar gesteld voor den, alhier, in 1901, te houden wedstrijd van den provincialen bond van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen in Noord-Holland een groote zil veren medaille, geslagen op den stem pel dezer ve-reeniging. Afscheid. In het Kerkgebouw der Remon- strantsche gemeentel hield' Zondag morgen de weleerw. heer Dr. B. 'Tideman, die om gezondheidsrede nen zijn emeritaat had aange vraagd', zijne afscheidsrede. Na dat hij in- eene gevoelvolle rede zijn 23-jari'ge.n werkkring te Hiaar- le-m had herdacht, nam de schei dende leeraar merkbaar aange daan, in treffende woorden afscheid van zijne gemeente, die hem- na het einde der Godsdienstoefening toe zong. Lied 138 vers 2. Dat 's Heeren zegen op U daal' 't Licht Zijner goedheid U be straal' Zijn Vadertrouw uw hart ver blijd1' Looft, looft den Heer tem allen •tijd Zaterdagmiddag kwart over drieën liepen op het Spaarne 14 koeien. Een der beesten viel bij de Gravesteenbrag te water. Het zwom een heel eindje en werd daarna met behulp van 14 man nen op het droge gebracht. Amateur-Photographen. De kunstbeschouwing van de Amateur-fotografen werd Zondag door meer dan. 300 personen be zocht. De leden der verschillende Ama teur-fotografen. clubs maakten gis teren per elëctrische tram een uit stapje naar den Aerdenhout. Daar werden eenige fraaie punten opge nomen, waarop men naar Overveen wandelde, om vandaar weer per tram naar het Brongebouw terug te keeren. Het diner, is wegens te weinig deelneming niet doorgegaan. Zandvoort. Vrijdagavond gaf de Zandvoortsche Zangvereeniging in het Kurhaus alhier de tweede uitvoering in dit seizoen. De verschillende zangnummers wer den goed gezongen en oogstten veel bijval. Ook de verschillend^ voor drachten vielen zeer in den smaak der aanwezigen en wekten in hooge mate de lachlust der toehoorders. Deze uit voering mag als goed geslaagd worden beschouwd. De burgemeester, de heer J. Beeck- man, bedankte namens de aanwezigen de zangvereeniging voor den gmoege- lijken avond. Een geanimeerd bal besloot de uit voering. Door B. en W. zijn wederom goedge keurd 3 bouwplannen en wel 1 voor het bouwen van een kinderhuis op een terrein, gelegen achter den Hoogeweg, één voor het bouwen van een woonhuis met stallen,enz. voor een voermansbe- drijf aan de Willemstraat en een voor het bouwen van 2 arbeiderswoningen op het z.g. Pakveld. Binnenland. HAAGSCflE BRIEV&N. Het zal wel geen verwondering ba ren, dat de Hagenaars zich deze week zeer druk hebben bezig gehouden met bun burgemeester. En bet had er iets van alsof zij Donderdag, bij den aan vang der raadszitting henï een ovatie wilden brengen, naar aanleiding zij- ner veroordeeling door het Gerechts hof, een paar uren te voren. Althans in jaren waren er zooveel bezoekers niet gezien op de veel te kleine publie ke tribune der raadszaal. Indien in derdaad een ovatie was bedoeld, dan werd deze bedoeling door 's Raads voorzitter schandelijk miskend. Want bij begon al dadelijk met de bedreiging om de tribune te doen ontruijpen. Wei nige oogenblikken later geschiedde dat, doch alleen omdat de Raad in comité een voorstel behandelde om den jaar dag van den Prins-Gemaal op dezelfde wijze te vieren als die van de Koningin- Moeder; kosten f2500. Dat voorstel kwam aan het slot der vergadering aan do orde, maar 't was toen zes uur en de Raad niet meer „beschlussfahig" De meeste raadsleden zijn nog niet modem-IIaagsch genoeg om des avonds te dineeren en dat de vreeze voor moe der-de-vrouw er bij de meesten inzit, is niet verwonderlijk van leden van een college, dat een carricatuur is van... „volgzaamheid". Hoe minstens de helft van 39 volwassen staatsburgers, die allen hun verstandskies hebben, dwaas kunnen doen, bleek Don derdag het weder het best uit do be handeling der schouwburg-aangele genheid. Ik kom daar niet op terug en constateer alleen dat bet leven van den afgckèurden Schouwburg voor 'ten hoogste vijf jaren is bestendigd, ter wijl met de heeren van Bijlevelt en Le- fèbre een contract is gesloten, dat. hen veroorlooft „Het Nederlandscb Too- neel" buiten de deur te zetten. Wat zij intusschen niet zullen doen, wanneer zij niet veler sympathie zouden willen missen. In den loop van de nu volgen de 5 jaren heeft de schouwburgcom missie uit den Raad thans gelegenheid om de quaestie van nieuwen schouw- burgbouw tot een oplossing te brengen.. Vijf jaren is voor het werk van een. Haagscho Raadscommissie niet to veel 1 Gelukkig is de burgemeester ge;n voorzitter dier commissie, want zij liep anders kans nimmer te worden bijeen geroepen. Met de commissie voor de strafverordeningen was dat gedurende bijna een jaar niet het geval een onmogelijke toestand in een groote ge meente, maar een noodzakelijk gevolg van de omstandigheid dat de burge meester „geen tijd" heeft. De vraag of hij naar aanleiding van zijn proces spoedig veel vrijen tijd zal krijgen, wordt natuurlijk druk besproken. Ook in departementale kringen; daar liep het gerucht, dat de regeering van plan was baron van Harinxma een „wenk" te geven en dat een der personen, die voor het ambt van burgemeester van Amsterdam in aanmerking was geno men, burgemeester van de hofstad zou worden. (Wat de hoofdstad aangaat, acht men hier in welingelichte krin gen de benoeming van Mr. van Leeu wen, wethouder van Amsterdam, ver zekerd). De lezer kent thans de voornemens der regeering met opzicht lot de legcr- wetten. Met haar heeft de nieuwe mi- nister van oorlog zich bij dc beslissing der Tweede Kamer neergelegd en do voorgestelde wijzigingen zijn dan ook niet van overwegend belang. Het lier- Feuilleton. Vrij bexoerht naar het duilsch. 33) Maar zoo wilde de dokter z,ich niet laten afschepen. Hoe weinig reden hij ook had om Reinhard welwillend gezind) te zijn, boezem de de ellendige toestand van ve-r- waarloozing. waarin de man zich bevond, hem toch medelijden in en, met den vinger op de groote brandkast wijzende, zei de hij Arme man, daar zit uw ziel in. Hebt ge dan u zelf nu heelemaal aan. den- Mammon- overgegeven? De apotheker keek hem schuw aan en barstte toen in een leelijken spotlach uit. Een beetje naijve rig zijl ge zeker wel, zei hij hate lijk, de Mammon heeft bij' u niet veel van doen. En wat die brand kast betreft, d'ie zal ik u eens laten zien, schoonvader en als ge die goed- bekeken be-bt, kunt ge aan iedereen vertellen, dat Reinhard alle dieven en inbrekers p-erust durft afwachten. Kijk maar eens hier Hij haalde een eigenaardig ge- vormden sleutel onder zijn hoofd kussen vandaan en opende d'e kast, daarbij met zijn lichaam vlak voor de d'eur staande om aan zijn be zoeker niet te laten zien., hoe het slot geopend moest worden. Een zware deur week terug en een groote ruimte werd! zichtbaar, waar in ijzeren kastjes gemaakt waren, die klaarblijkelijk het geld! van d'en vrek bevatten. Een mooie kast, niet waair, zei Reinhard. en van binnen heel gewoon. Maar ze zullen mij niet bestelen, neen nooit, d'aar is voor gezorgd. De dieven kunnen natuur lijk het slot openen niet waar, of ze kunnen ook de deur openbreken, maar daarna ziet ge; schoonvader, begint pas de moeilijkheid. Hij hield een oogenblik op en be keek den verbaasden dokter van1 't hoofd tot de voeten. Hm..., zei hij, ik weet eigenlijk niet af ik wel verstandig doe met u toe te ver trouwen wat mijn geheim is maar ja, jawel, je kunt het wat mii betreft aan anderen vertellen. Ze zullen er uit kunnen leeren, dat het metReinhard- s-le-oht kersen eten is. Wie het geld hebben wil moet het dan maar komen halen als hij durft. Uit een hoek van. die kamer haal de hij een klein stokje voor den dag. Kijk nu eens goed' in de kast, schoonvader., .ziet ge daar soms iets anders dan. de gladde wanden De dokter keek en, tuurde, maar zag niets dan een paar. gewone- kastwanden, schijnbaar een geheel vormende. Wat zoo lijkt is al tijd zoo niet., schoonvader, ging de vrek voort, terwijl hij allerlei ze nuwachtige gebaren maakte-. Let nu eens goed op Hij dluwde met het stokje op een punt in d'e wand van de brandkast en sprong toen dadelijk terug. De dokter kon zijn oogen bijna niet gelooven. Uit de wand) vani d'e kast kwam aan weerskanten, rechts en links, een scherpe dolk te voor schijn, die, blijkbaar elk door een sterke veer gedreven', naar voren kwamen en toen ze elkaar raakten met een knappend geluid stil hiel den. Een goede maatregel, niet waar, zei Reinhard' grinnekendJ en hij keek daarbij den dokter zoo boosaardig aan-, dat deze onwille keurig een naar stappen achteruit ging. Begrijpt gij die kunst? Kijk eens. hier in de wand is een veer verborgen, die van buiten geheel onzichtbaar is. Als men daartegen drukt, dan komen die twee zacht aardige instrumentjes -naar buiten en prikken iemand' door en door, begrijpt u wel? Ha, ha, -ik zou wel een-s willen zien-, dat een inbreker aan mijn geld kwam,. Hij kan het slot forceeren, zeker, waarom niet, je kunt ieder slot forceeren en dan gaat hij in de kast staani en raakt bij toeval even -met zijn elleboog of met zijn knie de veer aan flang komen d'e dolken voor den dag en prikken hem door en dbor totdiat hij dood is, of totdat ik kom en op een andere veer d'-ruk, waar door ze weer teruggaan. De daad' bij 't woord voegende, tastte de apotheker onder de ijze ren kast, driikte daar c-p een veer en de verbaasde dokter zag die twee dolken langzaam terug gaan tot ze weer in de. wanden van die- kast ver dwenen waren en niemand van buiten het gruwelijk geheim' meer kon zien. Het kon ook wel zijn. dat de dolken niet meer terug willen als ze eenmaal iemand gegrepen heb ben. 'fc Moet ook wel een taaie kerel wezen, die zoo'n operatie overleeft! Hé Wat dunkt u er van, schoon papa? Met e.en rilling van afschuw keek de dokter zijn schoopzoon aan. De waanzin lichtte in zijn fonkelende oogen, hij zag er uil als een woest dier. Toch wild'e do dokter nog een poging wagen om hem tot rede te brengen. Je bent ziek, Rein hard, zei hij zoo kalm als hij kon, je moet rust nemen en naar bed gaan. Dat doe ik niet, zei de apothe ker en grijnsde alsof hij er pret in had. Ik ben niet ziek en niet gek ook. als je dat soms denkt. En op eens, zichzelf tot groote woede op windende, schreeuwde hij Wat doe je hier? wat heb je hier te maken Heb ik jo gevraagd^ om hier te komen? Ga heen, ik heb je niet noodig, ik wil je niet zien, ik zal je Hij keek rond! als om een wapen te zoeken en- de dokter, wel begrij pende dat er met den man niets aan te vangen was, haalde de schou ders op en ging de kamer uit. Nauwelijks had hij de d'eur ach ter zich gesloten of er bonsde van binnen een zwaar voorweru te-gen aan, dat de apotheker hem klaar blijkelijk nageworpen, had. Beneden in de apotheek stond' de bediende te wachten op de terug komst van den dokter en keek hem vragend aan. Hij is volslagen krankzinnig, zei de dokter, de man, is langzamerhand) een ware vrek geworden en dat heeft zijn, verstand in de war gebracht. Als ge een raad van mij wilt aannemen, schrijf da;i onmiddellijk aan den geneeskundigen inspecteur en. vraag of hij eens overkomt om zich met eigen oogen van- den toestand! te overtuigen. Er moet iets gediaan worden of de man begaat vandaag of morgen een, ongeluk. Zoo bedaard' en verschoonemd mogelijk deed de dokter thuis het verhaal van zijn wedervaren; Het was in tegenwoordigheid van Ber nard die juist, zooals in de laatste dagen zoo dikwijls gebeurd was, Dora zat voor te lezen. Hij zei niets, maar luisterde aandachtig naar bet relaas van zijn oom en kwam een half uur later bij hem in zijn spreekkamer. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1