NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Arme Hora. 18e Jaargang Donderdag 18 April 1901. No. 5460 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Yoor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Ofcs.; iedere regel meer 10 Cte. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen hi den omtrek wa»r een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is ae P"Ü« ier Advertentiën van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1-30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door Let geheele Rjjk, per 3 maanden1.65 €f Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers°-02% Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kamperaingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. n lt de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Suec.y Parijs 3P** Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 18 April bevat o.a. Geruchten van het oorlogster rein in Zuid-Afrika, De Times over de schadeloosstellingen van Chiua geëischt, Berlijnsche brief, Parlementaire Praatjes, Gemeen teraad. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 30 April o. k., 's namiddags ten 1 ure, ter ge meente-secretarie (7de af deeling), ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen: lo. van C. Donker, om vergunning tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan een projectstraat in het verlengde van de Ostadestraat. 2o. 2o. van G. Kranenburg en Zn., om vergunning tot oprichting van eene inrichting tot het bereiden van melk producten, waarbij als beweegkracht eene stoommachine zal worden gebe zigd, in het perceel aan de Ged. Raam gracht no. 27. 3o. van den Directeur der Werf Con rad, om vergunning tot uitbreiding van de inrichting voor machinale hout bewerking, door bijplaatsing van een electrischen motor in den kelder dier inrichting, en het plaatsen van een stoomketel voor central© verwarming op het terrein aan den Spaarndam- schenweg. 4o. van D. Bartling en Zoon, om vergunning tot uitbreiding van de sme derij in het perceel aan de Oranje straat no. 19. 5o. van G. Schous, om vergunning tot oprichting van eene smederij in het achtergedeelte van het perceel aan de Ged. Oude Gracht no. 32. 8o. van Gebr. De Waard, om vergun ning tot oprichting van eene drukkerij waarbij als beweegkracht een gasmo tor zal worden gebezigd, in het per ceel aan de Rozenstraat no. 5. 7o. van M. J. Duisterhof, om vergun ning tot uitbreiding van eene bakkerij, door bijplaatsing van eene heete- iucht-ovon in het perceel aan de A. L. Dyserinckstraat no. 17. 7o. van Haverschmidt en Klaje om vergunning tot uitbreiding van hunne sloomververij en chemische wasscherij in het perceel aan een particulieren weg aan den Zijlweg no. 2, door het vervangen van de bestaande stoom machine door een© stoommachine van 6 paardenkracht met stoomketel, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 30 April e. k., en wel des na- midags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het ge meentebestuur of_eenofmeerzijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden der inrichtingen in te brengen. Haarlem, 16 April 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. We hebbeni in lang niets verno men van den militairen toestand in de Kaapkolonie, totdat Laf fan er nu een en ander van seint. En hij. bericht Scheepers was bijna gevangen genomen bij. Aberdee#t, Malan viel een trein aan bij Kendirea(?) en verbrandde de •magazijnen in de nabijheidFouché en Kreuitzinger liet een aanmerkelijke troepen macht nabij Middelburg achter. Kleine BoerenafdeeLingan zijn in den omtrek van Venterstad1, Philips town] en Graaff Rei net. Een aantal Boeren, van verlof terugkeerende, voegen zich weder bij hun com mando's. Het is dus niet veel bijzonders, dat we te hoorew krijgen., en ook van het hoofdtooneel der krijgsver richtingen niet, bij Pieter#burg. Met de bezetting van Pietersburg, over welks mogelijke ontruiming nu al weer stemmen onder de En- gelsche correspondenten opigaam, schijnt Kitchener voor 't oogenblik op het d'oode punt gekomen te zijn in zijn krijgsverrichtingen. Nergens is sprake van een doortastend op treden. En die Boeren slaan hier en daar hun slag in gevechten, zooals bij Springs, Winburg, Smaldeel, enz., welke men slechts uit de ver- liezenlijst leert kennen, maar schij nen de aanvallen in massa, zooals bij Lichtenburg, voorloopig althans opgegeven te hebben. In plaats van. nieuws krijgen we geruchten. De oude kost der on derhandelingen tusschem Kitchener en Botha werd weer opgewarmd, geruchten plaatsen president Steyn in Tabaksberg (O. V. S.) Dezelfde betrouwbare bron doet hem zijn volgers, ja zelfs alle Boeren op commando raden zich „onmiddel lijk" over te_geven. Zijn gezond heid is geheel geknaktGeruch ten. uit Transvaal plaatsen den Boe- renregeeringszetel nu .eens te Leycts- dorp, dan te Ropssenekal en dan weer te Totesburg, ten westen van Middelburg. Beyers heeft over 1000 mans wapenschouwing gehouden, ja uit het zuiden naar Haeneirts- burg te zijn opgerukt, en zal nu als lijfwacht der regeering dienst -doen. Misschien doet hij er in zijn vrijen tijd' nog wel wat anders bij, b.v. de Engelschen een, nederlaag toebrengen aan de Pietersburg- of Delagoa-spoorwegen. En ten slotte het bekende, over 't jaar oudie ge- rucht, dat de Boeren den oorlog moede zijn, maar door hun aan voerders gedwongen worden te vel de te blijven. De gevangenissen zijn al maanden lang vol weerspan nige burgers, die van hun comman do's gedeserteerd zijn 1 De, Eragel- sche opmarsch naar Pietersburg was een volkomen verrassing (dat is nu alleen om, Plumer in zijni promotie bij te staan) en „onder brak de toebereidselen voor eeni nieuwen inval in de Kaapkolonie".' De Boeren liepen weg in een wilde vlucht en hun aanvoerders trokken zich terug in de bosschen, .waar zij nu hun hoofdkwartier gevestigd hebben. Als men dit in Engeland' leest, wordt Plumer alles van Mafe- king en de Kaapkolonie vergeven en wordt hij zeker dadelijk veld maarschalk over d'e Lirachwe-kaf- fers. Engelsche bladen wijden nu be schouwingen aan de eischen tot schadevergoeding dloor d!e mogend heden aan China gesteld, en laten daarin het licht vallen o,p Enge land's bescheidenheid. De „Times" heeft het vooral op Duitschland' begrepen. „Het zou wel van bel'ang zijn eens te vernemen hoe Duitschland' tot dab bedrag van 14.000.000 pd. st. is gekomen. In het organiseer en van overzeesche expedities is Duitschland wel is waar een nieu weling, en heeft het dus leergeld moeten betalen, en: oolc de kosten om het landtransport vlot te ma ken, moeten groot zijn geweest. Maar bij de veelgeroemde zuinig heid van het Duitsche militaire stelsel en de buitengewone gemak ken bij het voorzien dier schepen van kolen en water, dank z.ij der vriendschappelijke verhouding tot Engeland' zou het verrassend zijn dat Duitschlarads militaire on kosten zoo groot zijn. „Indien, dii| wel het geval is, dan. is de conclusie niet te ontwijken, dat Duitschland ondier geen voor waarde een onderneming als d'e Zuid-Afrrkaansche oorlov had kun nen beginnen, zonder gevaar voor een staatsbankroet. „Maar het zal wel blijken, dat China ook voor den moo-rd op Von Ketteler zwaar zal moeten bloe den. Dat is een vorm van straf, die Duitschland te recht kan opleggen zoo het dat' wil, doch wij zouden het betreuren zoo ons eigen l'and voor zulk een misdlaad een: gelde lijke vergoeding zou aannemen of zou schijnen aan te nemen." En de „Westm. Gazette" vindt dat België, Italië, Spanje era Oos tenrijk zoo schandelijk veel vra gen, en roept ook luide over En- bescheidenheid. Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. De statistiek bewijst de waarheid van d!e bewering dat het aantal on derscheidingen onder Wilhelm II sterk is toegenomen. In 1900 zijn verleend een hertogstitel (aan prins Trachenberg), 3 prinsentitels (aan graaf Eulenburg, graaf von Dohraa- Schlobitten en aan Von Inn- urad Knyphausen) era 2 graventitels43 hesren zijn in den adelstand ver heven tegen 9 in het voorafgaande jaar, 3 in 1898 en 8 in 1897. Het aantal Pruisische ridderorden en eereteekeraen die in 1900 zijn verleend, was iets kleiner dan in 1899. Het waren er 10.690 tegen 10.975 in 1899, 9185 in 1898, 7786 in 1897, 7038 in 1895 en 5177 in 1890, zoodat in tien jaar het aantal onderscheidingen met 5513 of 106.5 percent is vermeerderd. De „Times" verneemt uit Pre toria. dat de talrijkste Boeiremmaoht zich nu tussehen Bethal en Ermielo ophoudt, maar alle te velde staan de Boeren zullen waarschijnlijk naar het Boschveld gaan, zoodira de nachtvorsten hun intrede doen, Het verluidt d:at de Wet zich we der met weinige volgelingen in de nabijheid' van Venteirsburg bevindt. De .Standard" verneemt uit Pre toria, dat er weinig twijfel meer kan bestaan of de Boeren zijn vast besloten de guerrilla voort te zet ten. Stadsnieuws. Haarlem, 17 April 1901. Verschillend© vakvereenigingen hier ter stede en de afd. Haarlem S. D. A. P. hebben besloten op den lsten Mei te agiteeren voor den achturigen ar beidsdag. Een openbare vergadering tot dat doel zal op dien avond gehouden wor den in de Soc. Vereeniging, Lange Be gijnestraat. Panorama. In het vorige jaar heeft in een van zijn Zaterdagavondpraatjes Fidelio beschreven, hoe hij, zonder de stad uit te gaan, met zijn vrouw een groote reis maakte binnen den tijd van een uur, namelijk door een bezoek te brengen aan St. Domingo, Unter den Linden en Noviomagum. Dit zijn zooals men weet namen van huizen, die gelegen zijn aan den Klei nen Houtweg, de Baan en den Koning inneweg. De reis was derhalve meer denkbeeldig, dan werkelijk. Menschen zooals hij, „reislustigen op hun stoel", die hetzij uit tegenzin, om zich te ver plaatsen, hetzij wegens andere rede nen, van groote buitenl. reizen moe ten afzien, vinden een uitnemende ge- legenheid om op reis te gaan in het nieuwe Panorama, dat gevestigd is in de Spekstraat no. 8. In plaats van een duur rondreisbil- jet neemt ge een toegangsbewijs voor twintig cents (kinderen en militairen beneden den rang van officier betalen als gewoonlijk de helft), neemt plaats voor twee ronde kijkgaatjes en hebt niets anders te doen, don te letten op de beelden, die u daar worden voor- getooverd en de opschriften, die tege lijkertijd boven de kijkgaten verschij nen. Deze week is het slot Herrenchiem- see aan de beurt, het prachtkasteel, dat de ongelukkige Koning Lodewijk II van Beieren liet bouwen. Als een droompaleis trekken ze aan uw oog voorbij, al die zalen en galerijen, vol wand- en zolderschilderingen, vol beelden en kostbare meubelen, alles fonkelend van goud, van glas, van kristal; d© mooie parkgezichten, de rijke galakoets, de ingenieuse astrono mische klok, alles zacht belicht door de klein© gloeilamp binnen in het cirkel- vormig apparaat. Elke halve minuut tinkelt een bel en schuift de volgende afbeelding voor uw aandachtig turen de oogen. Binnen een half uur hebt ge de ge heele verzameling gezien eu gaat heen, u verwonderende dat ge een oogenblik later weer in da Groote Houtstraat loopt. Iedere week wordt een reeks andere afbeeldingen voorgesteld. Eu het merkwaardig, welk een indruk ze ma ken van realiteit. Men ziet niet zoo maar een gewoon prentje, neen: de zaal, de kamer hel landschap, de ri vier zelf ziet ge voor u. alsof ge maar een paar stappen hadt te doen om die in de werkelijkheid aan te raken. Maakt die reizen mee, neemt er elke week een half uur voor en ge zult na een jaar niet in tachtig dagenjtfaar in 52 halve uren de .reis om de wereld ge maakt hebben en veel gemakkelijker en goedkooper dan Phileas Fogg. En wanneer we ons wel bedenken moet het niet 't minst voor hen, die sommige streken al bezochten, een ge not wezen om die hier weer te zien. Velsen. In de op heden gehouden openbare raadsvergadering werden d© navolgen de besluiten genomen. Aan de opperbrandmeesters toe te kennen een jaarwedde van f 10, aan de brandmeesters voor het bijwonen van eiken brand of elke oefening f 2.50, aan de assistent-brandmeesters voor idem f 2 en aan de kwartiermeesters voor idem f 1.50. Aan te koopen van den burgemeester een stukje grond op de Heide, ten einde daarop een aschbelt aan te leggen, voor f 580, plus de onkosten, die op den overdracht zouden kunnen vallen. Aan den heer A. van Keulen te ver- koppen een stukje gemeentegrond voor f 3.50 per vierk. M. mits daarop wordt gebouwd een huis geheel of grootendeels van 2 verdiepingen. In zake het adres van de maatschap pij van landbouw, houdende verzool om een aanleg-steiger in het Noordzee- kanaal aan te brengen werd besloten om eerst af te wachten of nog meerdere gemeenten, dan Uitgeest en Castricum, een adres van adhaesie zouden inzen den. Tot doodgraver werd benoemd J,- Pannekoek. Burg. en Weth. stelden den raad voor, den gemeente-veldwachter G. B. A. Woltering wegens 25jarigen dienst eene gratificatie toe te kennen van f 50. De heer del Court vond dit te veel en stelde voor 25. Toen dit voorstel in stemming werd gebracht staakten de stemmen. De beslissing zal nu geno men worden in een© volgend© vergade ring. Op het verzoek van de commissie van bekeer over den Spaarndammer- weg, om een bijdrage in de kosten van onderhoud w&rd afwijzend beschikt, omdat men van meoning was, dat de hoeren commissarissen zich meer toe leggen om hooge dividenten uit te kee- ren dan om den weg behoorlijk te on derhouden. Tot leden dor commissie van de voor» jaarsschouw over do wateren, werden benoemd de hoeren Wftste, Boekei, v. d. Berg, del Court, Schuit, Goedhart* Uitendaal en van der Does. Zandvoort. Tot heden zijn 28 vi6schers uit $ez© gemeente voor de haringvisscherij t$ Scheveningen aangemonsterd. Binnenland. Parlementaira Praatjes. Gelijk te verwachten was werd in de zitting waarin de Tweede Kamer haaf werkzaamheden hervatte, versterk! door den hr. den Hertog die zitting naró een regeeringsverklaring afgelegd dool Minister Pierson. Di© verklaring kwam er op neer, dat de. Reg. de inzake de militiewet gevallen beslissing aan vaardde. Hoewel die betreurend was zij, met eerbiediging van bet gevpeloq van den heer Eland, van oordeel dat de wetsontwerpen niet moesten worden ingetrokken, doch dat de ber&adsla» ging over het zoo moeielijke en gewich tige vraagstuk zoo spoedig mogelijk moesten hervat worden. Vandaar dat wijzigingen waren voorgesteld in over eenstemming met de beslissing der Kamer. Na deze verklaring stelde de Voorzit ter de vraag of de heer Troelstra nog wilde interpelleeren, waarop een be vestigend antwoord volgde. Op grond daarvan wilde de heer Smeenge dan ook niet aanstonds be slissen over het voorstel des Voorzit ters om Woensdag de beraadslagingen over de legerwetten te hei-vatten. Dat voorstel werd met 43 tegen 30 stemmen verworpen. Door de verklaring der Regeering achtte de heer Troelstra haar niet ver antwoord. D© houding van den heer Eland moest het gevolg zijn geweest van overleg met de geheele Reg. Maar waarom bleven dan de beide Ministers Feuilleton. Vrij bewerkt naar het duitsch. 35) Welnu, zei dieze, die gele genheid is nu daar. Wanneer ex iets is. dat haar schokken kan, dan is het de dood van Reinhard, maar dan moet die haar ntet zacht, maar op eens worden meegedeeld. Be grijp ie mij nu? De beidei mannen keken elkaar ernstig aan. Bernard was bleek ge- warden. Maar het gevaar dlat ex tegen over staat, zei hij als 't ware in zichzelvera. Ze heeft zooveel ge ileden zal haar verstand! zoo'n ge weldigen schok kunnen verdragen Daarvoor heb ik ook gevreesd, antwoordde de dokter, even zacht sprekend als hij. E enigen tijd zwegen ze beiden, De beide mannen hadden, elk voor zich, een zwaren strijd) te voeren, waarbij niemand' hen helpen kon en dien zij zelf moesten uitvech ten. Mochten zij, zoo vroegen ze zich af, deze gelegenheid voor Dora la ten voorbijgaan Zouden zij er zich later geen verwijt van maken Mochten zb' haar blootstellen aan dezen schok, die haar het verstand, zoo niet het leven kon kosten? Moeilijke strijd. Deden ze het niet. dan zouden ze het zich later verwijtennamen zij de proef wel, dan zou allicht het zelfverwijt later evenmin uitblijven. AI9 ze eens stierfzei de dokter hardop. Maar ze is blind!antwoord de Bernard!. En wie zal heit dioen 1 Bernard ging op zijn oom toe en drukte hem de beide handle,n. •Laat mij, de poging wagen, ik smeek u er om. Thans kan ik het u wel zeggenik heb Dora lief en ik zal haar vragen, mijn vrouw te worden ook al is ze nu blind. Ik geloof, dat zij mij ook liefhebben zal. Oom ik bid u, laat mij het beproeven. Ik zal sterk zijn, mijn liefde zal mi' kracht geven om die verschrikkelijke proef te wagen. Ik heb een voorgevoel dat het geluk ken zal, er komt een hoop in mij van een nieuw en onbewolkt leven voor Dora, een leven dat zij weer zal kunnen zien En als het mislukt? vroeg de dokter, nog aarzelend. Dan moge God het ons ver geven, antwoordde de jonge man zacht. Ze spraken niet meer, d'e beide mannen hadden elkander begre pen. Nog eenmaal sloten zich hun ne handen in een vasten greep om elkander heen. Hun besluit was ge nomen. SLOT. Dien avond zat Dora als naar ge woonte in haar stoel, bezig met een handwerkje. Zij hief het hoofd op toen die deur openging en zei, in de richting knikkende waar het geluid vandaan kwam Goedenavond, Bernard. Hoe weet je toch, Dora, dat ik het ben? zei hij, terwijl hij naast haar ging zitten. Dat hoor ik aan de manier van deur openen, antwoordde zij, maar tegelijk kwam er een blos op haar wangen, want ze wist dat er nog een andere roden, was, dien. ze niet noemde. Het was haar altijd alsof zij aan 't kloppen van haar hart kon bemerken, dat hij naderde. Bernard zweeg eendge oogerablik- kera. Hij wist niet recht, hoe hij beginnen zou en de taak, d'ie hij op zich genomen had, scheeai hem moei lijk" nu hij vóór de vervulling stond. Het was alsof Dora met dat eigenaardig begripsvermogen dat blinden kenmerkt, van zijne verle genheid Iets bemerkte-, althans ze vroeg Scheelt er wat aan, Ber nard! Neen', antwoordde hij en lach te gedwongen:. Ik dachtik dacht aan vroeger jaren. Dora antwoordde niet. Nog nooit was aldus het verleden d:oor hem ter sprake gebracht en zij gevoelde nu weer al de pijn van haar ver loren leven. Hij zag op haar ge zicht dat zij leed, maar was nu besloten welken weg hij gaan zou. Ja. ik dacht aan vroeger dagen, ging hij voort. Weet je het nog, Dora, hoe wij als kinderen samen speelden, samen roeid'era en ook wel eens samen kibbelden. Weet je het nog O ja, fluisterde zij era er was een toon van. smart in hare stem, die hem innig trof. Toch ging hij verder. Dat waren wel gulden dagen. We waren toen nog zoo-veel jon ger, Dora, bijna kinderen nog. Era toch voelde ik toen, al, dat ik je liefhad, ik was gelukkig wanneer ik bij je was en wanneer we na een kibbelpartij elkander de hand gaven, dan was ik den koning te rijk. Dora had de kracht niet orra tè antwoorden. Tranen vloeiden haar langs de wangen,, die zij tersluiks wegveegde, meenend© dat Bernard dit niet zag. Toen kwam het afscheid, het oogenblik van heengaan, sprak hij. Ik nam mij voor om terug te keeren, om je te vragen mijn vrouw te worden. Helaas, het heeft niet zoo mogen zijn. Toen ik op het punt stond naar hier terug te kee ren, was je verloofd metRein- hard. Hij had' den naam willen uitspre ken op gewonen toon, maar het was hem niet mogelijk. Er lag een uit drukking van afkeer in de wijze, waarop hij dien. naam noemde, dat Dora geprikkeld opsprong. Hij is mijn man, Bernard, riep ze uit, en hij heeft mij vroeger liefgehad! en toen, in haar stoel neerzinkende, zei zij met hokkend1©' stem spreek zoo niet Bernard! martel mij niet langer Op zijn voorhoofd stonden zweet* dropnels en hij moest zich geweld! aandoen om nog even op deze wij ze door te gaan. Maar wanneer ik vroeger gekomen was dan hijf Dora? Wat zou je dan tot mij ge zegd' hebben Zwijg, smeekte zij bevend, zwijg, zeg geen woord meer; je weet niet welk een kwelling mij' die gedachte is Zou je neen zeggen, als je* vrij waart, Dora? riep hij uit en toen, zich niet langer kunnende be dwingen bi;j het zien van hare van zielesmart krimpende gestalte Dora, Dora, je bent weetr vrij', Reira- hard' is dood En toen zag hij in doodsangst, hoe zij van haai* stoel opstond, de armen omhoog strekte, den mond opende alsof zij spreien wilde era toen zonder een geluid te geven;, bewusteloos achterover viel in haar stoel. Op Bernards roepen kwamen do dokter en zijn vrouw toesnellen. Er volgden e enige oogenblikken

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1