G. H. HUEÏINCK Az. voor UD, dlo met hem het amendemont- van Gilse c. e. onaannemelijk achtten? Wat was er te dezen aanzien bij de for matie van het Kabinet overeengeko men, ook tusschen Kroon en Reg.? Waardoor wide de Reg. thans berus ten in het vastleggen van den verkor ten oefeningstijd in de wet? Was de heer Eland daarin niet vrij? Wilde de Reg .mededeelen wat ten aanzien der crisis tusschen da Kroon en de Reg. was geschied? Deze vraag lokte hilariteit uit en de Voorzitter merkte op, dat hij geen de bat kon toelaten over overleg tusschen Kroon en Reg. als in strijd met de Grondwet. Do heer Troelstra meende intusscheu dat. dit overleg mocht worden bespro- kem. De heer Troelstra betoogde dan ver der dat de Minister Eland, die een voor stander was van den verkorten oefen tijd, blijkbaar niet vrij was om diei ook {kis conditio sine qua non in de wet te letten. Onder welken invloed handel de hij en voor wien zwichtte hij? En waarom bleven de belde andere Mi nisters? Minister Pierson noemde de gestel de vragen voor een goed deel niet vat baar voor beantwoording, omdat geen modedeelingen konden geschieden over bet overleg mei de Kroon. Het heen gaan van den Min. Eland was een ge volg vaui diens gevoelen dat de dienst tijd van 8 maanden niet in de wet tnoest worden vastgelegd. De beide an dere ministère waren het, wat den diensttijd betreft, mert hem eens, maar bet vastleggen in de wet was voor hen Oen detailquaestie. Natuurlijk bevredigde den interpel- lant deze verklaring niet, maar hij zei- de geen motie te zullen voorstellen. En dat deed ook de heer van Gilse niet, ofschoon hij de houding der beide an dere ministers niet correct scheen te Yinden. Minister Pierson antwoordde, dat er verschil kon bestaan over de vraag of deze Min. ook moesten heen gaan na het opnemen der bepaling in de wet. Tegen het hernieuwde voorstel deE Voorzitters om de legerwetten in be handeling ie nemen, kantten zich de heeren Smeenge en van Kol, op grond van anderen arbeid der Kamer, dien zij wen9chten te doen voorgaan. Besloten werd met 44 tegen 28 stem men de beraadslaging Donderdag te hervatten, ooa al mocht het debat over de voor heden aan de orde gestelde on derwerpen. (waaronder de muntwetten) niet afloopen. G. Jr. Een verontwaardigde Engel- scha vrouw. ,,An indignant English woman," 6chrijft aan het „Hbld". in het En- gelsch een brief met verzoek er een uit treksel van in het Hollandsch mede te deelen. Ais ,,eene vreemdelinge in ons land, onbekend met onze instellingen" vraagt ze of wij geen Vereeniging tot dieren bescherming bezitten. Bij het Amstel- Hótel zag ze hoe een hond overreden werd door een kar en bloedend en ster vend bleef liggen omringd door een groote menigte, die het lijden van het dier met belangstelling om niet te zeg gen met genoegen aanschouwde („wat ching the dogs suffering with intense interest not to say enjoyment"). Werklieden, vrouwen, heeren en da mes gingen voorbij tot een politie agent iemand ging halen, maar toen deze kwam was het dier dood. Zo vraagt hoe zoo iets in een be schaafd land mogelijk is? Wij wilden niet weigeren hare klacht openbaar te maken zegt het „Hbld." maar vinden die zeer overdreven. W'aat dat de groote menigte „genoegen schepte" in het lij den van den hond kunnen wij moei lijk gelooven, al zullen een paar on verbeterlijke straatjongens wellicht op ruwe wijze gelachen hebben. Maar hoe men in zulk een geval meewarigheid kan toonen door hulp te geven is min- der gemakkelijk dan het lijkt. Een ster vende hond wellicht groot van stuk in de armen te nemen en dien van het Amstel-Hotel te dragen naar een apotheker om het dier te laten vergif tigen, is een vrij zware tauk, vooral voor de vrouwen en dames wier voor- bijloopen veroordeeld wordt. De politie-agent deed zijn plicht en wat de Vereeniging tot Dierenbescher ming in deze had kunnen doen, is ons een raadsel. Heeft iemand goeden raad te geven aan het publiek wat liet doen moet als het een overreden hond ziet? Er is hier en daar ernstiger en lang duriger lijden, waarover de Engelsche dame „indignant" kan zijn, roept het blad ten slotte uit. Felle brand. Vermoedelijk door het springen van een keteldeksel is er Dinsdagmorgen omstreeks zeven uur een felle brand uitgebroken in de distilleerderij der fir ma Mispelblom en Co.. te Zutphen. De distilleerderij la bijna geheel uitge brand, een aangrenzend entrepot bleef behouden. Vaten brandewijn zijn uit de fabriek gerold door de flinke hulp van eenige manschappen der koloniale reserve. Een gevulden ketel kon men tijdig laten leegloopen en de grondkui- pen beveiligen, zoodat de schade aan de koopmansgoederen betrekkelijk ring is. Tegen negen uur was men den brand meester. Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad, alleen de stoker Schut Is licht gewond. Het bouw en de koopmansgoederen waren verzekerd. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De kiesvereeniging Terwolde, te Ter- wolde, onder-district Deventer, heeft mr. H. P. Merchant, te Deventer, can- dldaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer Merchant heeft de candidatuur aangenomen. Mr. E. A. Smidt heeft een candida tuur voor de Tweed© Kamer in het dis trict Winschoten aangenomen. De liberale kiesvereeniging te Zie- rikzee heeft voor de Tweede Kamer het aftredend lid den heer Van Kerkwijk opnieuw candidaat gesteld met 29 stem. men tegen 19 stemmen op den heer J. A. de Bruijne, leeraar aan de Hoogere Burgerschool en 2 stemmen op den heer D. de Klerk uit Rotterdam. De definitieve candidaatstelling door de centrale liberale kiesvereeniging heeft later plaats. In de Maandag gehouden vergade ring der burger-kiesvereeniging te Zwolle is met algemeene stemmen be sloten tot aansluiting bij de vrijzinnig- democratische partij. De heer J. Ho ven, te Zwolle, is met algemeene stem men candidaat gesteld voor de Tweede Kamer en voor de Prov. Staten. De liberale kiesvereeniging te Lands meer stelde tot candidaat (district Zaandam) het aftredend lid, den heer K. Cz. de Boer. van. ontzettendeu angst. Aller blik ken waren gericht op de bewusfce- looze. die zich weer bewoog en po gingen deed) om zich op te richten. Zacht legde hare moeder dien arm om haar heen en steunde haar. Tril lend van hoop en van vree® tege- lijkerti'd staarden die beide man nen Dora aan. En toen. op eens ge beurde er iets wonderbaarlijks. De jonge vrouw streek zich' met de hand over 't voorhoofd, streek toen over dc oogen en. riep, plotseling opstaande, met een gil van vreug de: Vader, moeder, Bernard, ik zie, ik zie u allen! -O God, ik dank U I En onder vreugdetranen omhels den de vier gelukkige mens oh en elkander en dankten God', die hun dit geluk gegeven had. Weinige maanden later had in stille en eenvoud het huwelijk van Bernard en. Dora plaats. Tegen over hun geluk konden de droeve gebeurtenissen vain! vroeger geen zichtbare, schaduw meetr werpen op hun leven. Hot verleden was voorbij, zij er mee afgedaan. EINDE. Een koddig Tooneel Men schrüft ons: Gisterenmiddag om i uur gaf het perron van het Centraal Station te Amsterdam een koddig tooneel te zien. Man en vrouw met 5 kinde ren waren voor eenige dagen uit eer en, doch de vrouw beviel dit met en zij wilde stilletjes vertrek ken. Reeds had zij een kaartje ge kocht en wilde zij juist in den trein stappen,, toen de echtgenoot op het perron kwam, en onder een ver vaarlijk geschreeuw haar uit de coupé wilde balen. Daar de vrouw een kaartje had was de stationchef verplicht haar te helpen, en moest de man aanzien, (hij werd door 2 agen-ten vastgehouden) dat zijn vrouwtje toch vertrok. Een menigte reizigers hadden ondertussc-hen niet bemerkt dat hun trein vertrok ken was, zoodat ook zij evenals d'e man. de dune van de historie wer den. Donderdag 25 April zal in een der bovenzalen van het Zuid-Hol- landsch Koffiehuis, Groenmarkt, 's-Gravenhage, geveild worden de inventaris der Boek- en Handels drukkerij van de firma J. A. de la Vieter Zoon, Den Haag. Deze veiling staat onder leiding van den heer H. B. IJdo, aldaar. Z. A. 3. M PersoneeL In de jongst gehouden vergade ring van die afdeeling Den Haag van den Bond van uit Zuid-Afrika verdreven N. Z. A. S. M. peirsoneel werd den leden medegedeeld dat op verzoek van het Bondsbestuur door het ministerie van buitenland- sche zaken mr. Rooze?aarde Bis schap te Londen als pleitbezorger voor de belangen van de uit ZuicL Afrika verdreven Hollanders was aangewezen in zake hunne eischen tot vergoeding der schade d<x5r den oorlog geleden. Met het oog op de berichten uit Engeland deed het hoofdbestuur nog mededeeling dat die schadesta- ton uiterlijk 17 April moesten zijn ingediend aan het Secretariaat. Het financieel verslag van den penningmeester werd goedgekeurd met een ruim batig saldo. Tot len secretaris in plaats van den heer Van Oostveen werd1 die heer E. W. Steijling en in diens plaats tot 2e- secretaris de heer M. D. L. Artz Ingezonden Modedeelingen. (30 Cent per regel). HAARLEM, HILLEGOM, Lange Veerstraat. Hoofdstraat. Goedkoopste Magazijnen van Huishoudelijke Artikelen en Galanterieën. Grootste sorteering. Billijkste prijzen. der Zuiderzee bij den minister van. W., H. en N. ingekomen en zal het waar schijnlijk nog in deze zitting aan de Tweede Kam eer der Staten-Gemeraal worden aangeboden. Uit de Arbeiderswereld De Engels ohe missie. Bij de aankomst van den extra trein te Apeldoorn, Dinsdagmiddag te 4 uur, waren alle lanen, toegang gevende tot het paleis, door de politie afgezet. Op 't perron had zich opgesteld een esca- dron huzaren uit Deventer en Zutphen die het militair saluut maakte, toen de trein aankwam. De ceremoniemeester graaf Van Rantwijk en dienstdoende kamerheer en adjudant waren ter ont vangst aanwezig. De rijtuigen werdon voorafgegaan door het geheele escadron huzaren. Dinsdagavond bij 't vertrek te 9 uur j had hetzelfde militaire vertoon plaats. Drooglegging Zuiderzee. Naar do „N. Ct." verneemt, is het ont werp der commissie tot drooglegging BINNENLAND. Geen der schilderspatroons te Tiel is ingegaan op het verzoek der gezellen om het uurloon van 14 op 17 cents te Daar er geen bemiddelingsvoorstel is gedaan, vreest men voor staking. De N R. Ct." verneemt, dat in de veenderij te Beets nog geen vergeli]k getroffen is tusschen groote verveners en de stakers, zoodat de staking voort duurt. De stakers zonden het aanbod van enkele verveners o ot hooger loon hebben algewezen. Voor ruim 20 kleine vervener9 die toestemden in den eisch, wordt rustig d00r«ew(eT.kjl. Dinsdagmiddag hebben de bakers weder eene vergadering gehoude^-JDe appèlmeester Hijlkema deelde mMle dat 9 verveners besloten hadden t geven aan den eisch der Rlijnti-ekkerB. Voor hen werd het werk direct hervat Besloten werd voor de andere verve ners de staking vol te houden, waartoe de appèlmeester en ook een afgevaar- digde van het Arbeidssecretariaat, uit Amsterdam overgekomen, aanspoor den Verder werd nog het besluit geno men deze week niet weer appel te hou den, doch de volgende blJcen^0j?f eerst op Maandag a.s. te bepalen. Ruks- politie, hereden marechaussee was ter handhaving van de orde «""J11 doch deze werd, niet verstoord. Na het appèl trokken de meeste Btakers rustig huiswaarts. Bij ruim 30 verveners wordt nu gewerkt. In dB uitgestrekte venen te 31- deouwen in de gemeenteDoena werstal is Maandagochtend werkstaking uitgebroken. Alle aan het werk zijnde klijbaggeraarsleg- den het werk neertenmjl de a heidens d'ie voor heb eerst met v^rkzaamheden zouden aanvangen, zich direct bi] de stakers Er werd appèl SBholMte1^,®IlDe?i6 ten werd 10 ets. meer loon per lö viark M. te eischen, welk bffil»'' aan de verveners medegedeeld werd, Deze waren niet genegen de- zen eisch in te willigen een en kele vervenar wenschte 5 ets. ven hooding te geven, doch dit aanbod wTid^Steh- De meeste sta, kers trekken daarop naar hunne woonplaatsen, waar zij nog werk vinden óf bij den boer öf op iwren tuin en akker. Ook ondier die tairf- makers to Oldeouwen broeit het en deze zullen zeker loonsvi*w2£ eischen, als het loon dier bagge raars verhoogd wordit. BUITENLAND. Maandag heeft minister Leygues, die ad interim met het beheer van het de partement van binnenlandsche zaken belast is. de afgevaardigden ontvangen van het mijnwerkerscongres te Lens. Di eafgevaardigden hadden een dub bel mandaat: ten aanzien van de be slissingen van het congres over de werkstaking te Montceau-les-Mines, en over de algemeene hervormingen van den mijnarbeid. De beslissingen, voor zooveel zij de staking te Montceau- les-Mines betreffen, hebben wij giste ren medegedeeld. Wat aangaat de al gemeene hervormingen heeft het con- ïres te Lens besloten, dat eveneens na goedkeuring door het referendum, de algemeene werkstaking zal worden ge proclameerd, indien binnen zes maan den tijds do regeering van het parle ment niet de volgende hervormingen zou hebben verkregen: lo Wijziging van dc wet op de mijnwerkersafgevaardigden en de On- cevallenwet. 2o. instelling van prud hommes mi- 3o. invoering van den achturigen werkdag; 4o. minimumloon; 5o. arbeidspensioen van 2 fres. per dag na 25 dienstjaren. Het zijn dus alle puntgn, waarvan het congres in den loop zijner beraad slagingen de wenschelijkheid heeft uit gesproken, aan welke door liet dreige ment met algemeene werkstaking moet worden kracht bijgezet. Het is niet te verwachten dat het parlement dit uit gebreide programma binnen 6 ma.an- den zal kunnen afwerken. De alge meene werkstaking schijnt dus onver mijdelijkindien niet gelukkig de reserve van het referendum was aange nomen. De veld- en veenarbeiders te Steg- gerde (Fr:) hebben in eene vergadering de loonen vastgesteld niet enkel voor het klijntrekken, maar ook voor andere werkzaamheden in de veenderij. Liet klijntrekken, zoo werd vastgesteld, zal per 10 vlerk. M. 1 doen; het daggeld van 6 tot 6 uur werd bepaald op f 1, het steken van heideplaggen op 15 ct. per voer (wagenvracht). Do werkstaking in1 (Je haven van Genua loopt ditmaal over een loom kwestie, waarin de reed'ers beslo ten hebben niet toe te geven. De dienst van de groote Italiaansche stoomvaartmaatschapoij dreigt er geheel door gestaakt te wordlen, daar de havenwerkers in Napels en Palermo, dei beide andere ha vens van de maatschappij, solidair zijn en de bemanning van die sche pen die van de eene haven naar die andere onderweg zijn besloten heb ben dadelijk na aankomst in sta king te gaan. Sport en Wedstrijden. Voetbal. H. V. V., die aanstaanden Zondag Southampton zal ontvangen, moet volgens het wedstrijdprogramma op denzelfden dag den eersten wedstrijd om het kampioenschap van Nederland spelen tegen Victoria, den oostelijken kampioen, in Wageningen. Zij zal van dezen laatsten wedstrijd alleen vrijge steld worden, indien Victoria zich met het uitstellen vereenigen kan. Mocht het evenals verleden jaar noodzakeQjjk worden, dat H. V. V. en Victoria nog een beslissingswedstrijd voor het kampioenschap op onzijdig terrein spelen, dan wordt Hilversum, Bussuin of Amersfoort daarvoor aan gewezen. Cricket. De algemeene vergadering van den Cricket-bond heeft besloten de le klasse competitie wederom uit zes elftallen te vormen, evenals verleden jaar, uit Rood en Wit (Haarlem); H. C. C. (Den Haag); Ajax (Leiden); A. C. C. (Am sterdam); Volharding (Amsterdam), en in plaats van Hercules (Utrecht) Vic- ria (Rotterdam.) Terwijl verder het wedstrijdprogramma voor de eerste klasse werd vastgesteld, is de samen stelling der tweede klasse competitie nog niet definitief bekend. Rechtszaken. Aanvaring. Van de Amsterdamsche rechtbank: In den nacht van 20 op 21 December jL werd de tjalk van H. Texer uit de Wildervank met pulp beladen aan den Amslel-oever te Amsterdam, boven den omwal gemeerd, ingeloopen door een Rotterdammer boot. De tjalk zonk ter stond. Schipper Texer heeft zich met twee zonen kunnen redden. Vrouw Texer en vier kinderen, van 5 maan den, 9 jaar, 11 jaar en 15 jaar verdron ken in den roef. Dit treurig ongeval leidde tot de ver volging van Mijs Lubbers Mijssema te Rotterdam, kapitein der stoomboot D. A. Verschure t, wegens „dood door schuld". Hem wordt ten laste gelegd, dat hij den 20en December omstreeks 10 uur, stoomende uit Amsterdam den Amstel op naar Ouderkerk de tjalk ,,De Verwisseling", gemeerd liggend bij de houthaven van Thijssen aan den lin ker Amstel-oever, door roekeloosheid of slechte zeemanschap heeft aangeva ren met noodlottig gevolg. De stoom boot is tusschen de tjalk, die de voor geschreven lichten op had, en de paal- gording van Thiissen's haven doorge varen, waaruit blijkt dat Mijssema bakboord; heeft uitgehaald, hetgeen hij niet mocht doen. Buitendien kon het water, zoo dicht langs de paalgording niet beschouwd worden als het voor een stoomboot der grootte van de Ver schure aangewezen vaarwater. De kapitein ontkende schuld. Hij zegt, dat het buiig, dnoker weer was. Hij zag de lichten der tjalk eerst, toen hij op 2 meteys afstand was, en ver keerde in de meening dat het schip va rende was. Te dicht bij, om stuurboord uit te wijken, moest hij wel bakboord houden; de voor dit geval voorgeschre ven twee stooten op de stoomfluit heeft hij niet gegeven, daartoe geen tijd ge had hebbende. Van eene aanvaring heeft hij niets bemerkt; hij meende er goed en wel voorbij te zijn gekomen en geschreeuw of gegil heeft hij niet gehoord. Eerst te Rotterdam hoorde hij van het ongeluk. Hij vermoedt nu, dai hij over de tros, waarmede de tjalk ge meerd lag, is heengeschuurd en dat die tros toen een stuk van den zijwand der tjalk heeft afgerukt. Echter, de tros is rebleken geheel on beschadigd te zijn. Deze tros was ter terechtzitting aanwezig en ook liet van de tjalk afgescheurde scheepsdeel, dat er vrij oud uit zag. Uit photographie- ën. op de plaats des onheils vervaar digt. bleek, dat de tjalk aan den ach tersteven en dus hoogte van den roef een gat van een meter of vier in het vierkant had gekregen. De kapi tein voert aan, dat aan de boeg van zijn stoomboot geene sporen van eene botsing gevonden, zijn. De boot was echter in langen tijd niet geschilderd. In deze zaak zijn 42 getuigen gedag vaard en op verzoek van den verdedi ger, mr. Mouthaan, nog 5 deskundi gen A décharge. Schipper Texer deelt mede zijn tjalk te hebben vastgemeerd, omdat de wind Noordwest was geworden en hij moei lijk verder varen kon. Hij wachtte ge durende den dag vergeefs op een sleop- boot om verder te komen. Des avonds waren zijn oudste twee zoons in bet vooronder te kooi gegaan. Hij zelf be gaf zich omstreeks 10 uur te rusten in het achteronder, waar zijn vrouw en vier dochtertjes reeds te bed lagen. Twee dagen later zou hij jarig zijn, waarover zijn vrouw eenige woorden met hem wisselde. En voorts spraken zij er nog even over, dat de vrouw zich zoq^-eel sterker gevoelde dan het vorig jam-. Opeens slaakt zij een luiden kreet en roept: ,,0 God, Hendrik, onze kinde ren!" De man springt de kooi uit en vliegt, om zich heen grijpend naar het trapluik. Het binnanstroomend water vulde de.^Aeine kajuit terstond. Toen Texer het noofd buiten het luik had, stond het water hem reeds tot de borst en de roerpen was nog maar een voet boven water. In zijne angst liep bij, schreeuwend en kermend, naar het vooronder om zijn beide zoons te wek ken. Hij meent wel even een stoomboot gezien te hebben maar heeft er in zijn angst niet op gelet. Spoedig kwamen nu menschen uit de huizen in den om trek toeschieten in schuitjes. Texer zelf heeft zijn oudste dochter met een haak uit de roef gehaald. Het werd ten laat ste voor hem zelf te gevaarlijk op het schip, zoodat men hem er afbracht. De tjalk is gelicht en naar Ouderkerk bracht. Texer, die onder zijn verhaal meer dan eenmaal door smart over mand werd, zeide, dat zijn schip wel oud was, 22 of 23 jaar, maar pas een jaar geleden te Nieuwendam op de werf was geweest. Voor de binnenwa teren was het schip althans nog zeer deugdelijk. Verleden jaar heeft hij er nog een lading tramrails uit Sneek mee over de Zuiderzee gebracht. De officier, mr. Baart de la Faille, en mr. Meinesz, president, wezen bij het getuigenverhoor het personeel der boot op de tegenstrijdigheden tusschen hunne verklaringen en die der passa giers. Allen bleven echter bij hun ver klaring. De behandeling der zaak zal worden voortgezet op 23 ApriL zijn van een sooiaal-democratische ov&rheersching op te roepen, tot bevordering van deze aaneenslui ting, waarbij' zij allen en de gen meent© die hun Hof is, hun voor deel zullen vinden. Ik dank u voor de verleende plaatsruimte, en toeken Hoogachtend, EEN KIEZER. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich met aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Vergun mii een weinig ruimte in uw veelgelezen courant, tot het richten van een ernstig woord aan mijn medeburgers, en vooral aan mijn medekiezers. Binnen weinige weken zullen wij weer ter stembus opgeroepen wor den, om te voorzien in dertien var catures voor den Gemeenteraad. Dan toch treden elf van de zittende. Raadsleden af, eai moeten twee nieuwen gekozen worden, door de uitbreiding van het aantal Raads leden als gevolg van de toeneming van het zielenaantal dezer gemeen te. Het is tiidi' om onszelven en el kander ernstig to wijzen op de be- teekenis van deze verkiezing. On ze Gemeenteraad1 telt op dit oogen- blik dlrie onvervalschte sociaal-de mocraten., één ethisch democraat en één christelijk democraat, welke vijf evenwel, als het er op aan komt, dezelfde lijn trekken, en dJie dan ook wat hun houding in den Raad betreft, voor den gewonen waarnemer geen werkelijk verschil opleveren. Het is reeds gebleken dat de volkspartij bij deze verkiezingen haar best zal doen nog meer zetels voor zich te bemachtigen, en haar organen, de afdeeling Haarlem van. de S. D. A. P. en nde Volkskies- vereeniging hebben dan ook reeds candidaten gesteld. De vraag is, wat staat ons. medekiezers, daar tegenover te doen Het antwoord op deze vraag, kan niet twijfelachtig zijn. Vermeerde ring van het sociaal-democratisch element in den Raad moet wordlen tegengegaan. Haarlem moet niet worden geregeld door de sociaal democraten. Tot, bereiking van dat doel is aaneensluiting van alle an dere partijen gewenscht. opdat aan sociaal-democraten de gelegenheid worde benomen, om zij het ook maar bij verrassing, nog meer ze tels te vermeesteren. De nieuwe liberale kiesvereeni ging zoekt zoodanige samenwer king. Haar bestuur zal zich weldra in verbinding stellen met die van de kiesvereenigingen: van. Katholie ken, ChristeJijk-historischen, Anti revolutionairen en Neutralen (Bur gerplicht). Zii zullen met elkaar in den ernst der tijden voorzeker alle aanleiding yinden om, moet het zijn, met terzijdestelling van eigen voorkeur, gezamenlijk te streven naar het doel: wering van nog meer socialisten in den. Raad'. Kunnen de pogingen van de Be sturen hiertoe leiden dan zullen ze een beroep doen op hun kiesver eenigingen. De leden daarvan zul len ook hunnerzijds persoonlijke voorkeur of afkeer dienen op te of feren. om een. sterk geheel te vor men. dat bestand' is tegen de aan vallen der tegenpartij. Vooral de liberalen behooren djt wel te be denken. De tijd is voorbij toen ze zich de weelde kondien veroorloven te kibbelen over een nuance, of van de stembus weg te blijven. Op deze wijze aaneengeslotenj hebben die anti-sociaa!-democrati sche partijen onbeperkt de macht en' alle districten in handen. Het cenig dool van dit schrijven was alle me- debuirgers-medekiezers, die warsj Hollandsch In de aankondiging van een concert of beter gezegd: een zang- en spal- voordracht-avond te 's Gravenhage, worden de twee zangers als hoog- en grondstem, -de zangeres als bovenstem en de pianisten als vleugelbespelere vermeld. De opstelling (of schriftleiding) van deze dagblad-aankondiging is echte nog eenigszina tweeslachtig, hoeveel moeite men zich ook daarin voor zui ver Hollandsch heeft gegeven, daar die zal plaats hebben in het „Zoölogisch- Botanisch" en niet in het Dier- en Plantkundig Genootschap. Over de benaming hoogstem als ver taling van tenor zou een belangrijKQ gedachtenwlsseling of een langdurig twistgeschrijf kunnen ontstaan, want de tenor is in het stemmenkoor eigen^ lijk de middenstem en heeft zijn naaxp er aan te danken dat hij vroeger de houder van de melodie (of beter ge zegd de hoofdwijze) was. Het woord „vleugelbespeler" is oolf eenigszins onduidelijk. Wij stellefl voor, liever „toetsen- en snarenspeel- tuigbespeler" te zeggen, welke uitdruk king geen enkelen twijfel toelaat, om dat men die even goed voor wat men gewoonlijk een vleugel noemt, als voor een hoog opstaand-toetsen- en snaren- speeltuig kan gebruiken en men dan niet meer naar een nieuwe uitdrukking behoeft te zoeken wanneer geen vleu gel (of waterpas) speeltuig, maar al leen een hoog opstaand beschikbaar ie. Met deze onjuistheidsherstellingen vertrouwen we den liederenavond-in- richter en den zang- en speeltuigkun stenaars eenige nuttige wenken tot heil en bloei onzer schoone moedertaal te hebben gegeven. (Hdbl.) Onweders in verschillende streken. Men zegt, dat de meeste onweders voorkomen op Java, waar heft zeven en-negentig dagen in het jaar don dert. Daarop voJgt Sumatra met zes- en-tachtig dagen onweder; Borneo met vier-en-vijftig; de Goudkust met twee-en-vijftig en Rio de Janeiro met één-en-vijftig. In Europa bekleedt Italië de eerste plaats, met acht-en- dertig dagen onweder, terwijl Frank rijk en Zuidelijk Rusland er zestien dagen hebben. Groot Brittanië en Zwitserland hebben elk zeven dagen, en Noorwegen heeft er vier. Onweder is zeldzaam te Cairo, waar het slechts drie dagen in het jaar dondert en bij zonder zeldzaam in Noordelijk Tur- kistan en de Poolstreken. De hondenwacht en de advocaat. Zooals vrij algemeen bekend is, wordt op zee de tijd, in plaats van bij uren berekend, in „wachten" ver deeld, elke van vier uur. Van vier tot zes en van ze® tot acht uur, zijn het halve afdeelingen, die in zeemansterm „hondenwachten" genoemd worden. In eene assurantiequaestie vroeg de advocaat aan een ouden matroos, op welken tijd van den dag de aanvaring had plaats gehad, en kreeg ten ant woord: „Omstreeks 't midden van d6 eerste hondenwacht." Naar aanleiding van deze verklaring concludeerde de advocaat aldus: „Gij kunt u voorstellen, heeren van do ju ry, hoe weinig voorzichtigheid er bij die gelegenheid in acht was genomen, daar, zooals uit de afgelegde verkla ring van een der eigen getuigen van den beklaagde blijkt, dit kostbare schip en zijne Jading en de levens der pas sagiers en bemanning waren toever trouwd, waaraan, heeren? wel, al leen aan een wachthond!" De Engelsche schrijver Kipling heeft indertijd aan zijn uitgever een boek verkocht voor een prijs, die op een shilling per woord neerkwam. Een grappenmaker schreef toen voor de aardigheid deir schrijver een brief, waarin hij zeide, dat, aangezien de wijsheid bij hem en détail verkocht scheen te worden, hij óók gaarne een woord wilde kooperi, waarvoor hij een postwissel voor een shilling zond. Aan zijn verzoek werd letterlijk vol daan; Kipling deed den postwissel in nen en zond tot antwoord (op een groot vel papier geschreven) het woord: „Dank". Koningin Victoria's heiligdom Het is niet algemeen bekend, dat er op Osborne een tuinhuis was in den vorm van eene pagode, waarin alleen Hare Majesteit mocht komen. Dit tuinhuis bevatte niets anders dan aandenkens van den overleden Prins-Gemaal en reliquieën uit de jeugd der Koningin, ais ook het speel goed van al hare kinderen, waaronder veel, dat de Prins-Gemaal zelf ge maakt heeft, want hij was geen slecht timmerman. Er waren daar ook merkwaardige visschen, door den Hertog van Coburg in Canadasche zeeën gevangen; vogels en tijgers, door den Prins van Wales geschoten, toen hij in Indië was; eene kist met eene mummie uit Egypte me degebracht en andere kostbare curiosi teiten, die door de Koningin op hoogen prijs werden gesteld. Eiken dag, wanneer zij op Osborne was, bezocht zij dit familie-museum en zit te midden van die overblijfselen uit do jeugd van haarzelve en hare kinde ren.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2