NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Vrijdag 19 April 1901. No. 54G. HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarae, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad ver schijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3V>" Faubourg Montmarlre. ui L.wjftuA i.m Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 19 April bevat o.a. Alfred Milner komt naar Euge- land, De Chineescbe regeerings- zetel verplaatst, Parlementaire Praatjes, De as. verkiezingen, Moderne Theologen. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, lo. dat bij hunne be schikking van 9 April jl. aan J. W. van der Weit vergunning is verleend tot oprichting van eene smederij in het per ceel aan de Frans Halsstraat no. 30. 2o. dat bij hunne beschikking is ge weigerd de door P. Coelen gevraagde vergunning tot oprichting van eene in richting tot het bereiden van melkpro ducten in liet perceel aan den Kruis weg no. 70. Haarlem, 17 April 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. L. B. De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht. Wanneer men niet telkens met •iets anders voor den dag komt, dan wordt het al gauw vervelend. Daar om laat. de Engelsehe r-^geering dan ook telkens een anderen kant zien. van den gang van zaken in Zuid- Afrika. Als hot geen overwinningen zijn, dan zijn het onderhandelingen,, en. wanneer men het niet over onder handelingen heeft, dan. wordt er gewaagd van schandalen der Boe ren. En zoo hebben we dan n.u weer een ander stadium.. Sir Alfred Milner komt naar En geland, om over den toestand tei be raadslagen. Dit schijnt geen fantasie van de Engelsehen te wezen, maar de waar achtige waarheid. Intusschen bedenke men dat de vage uitdrukking: „over den toe stand onderhandelen" op allerlei wijzen kan worden uitgelegd. Van Engelsehe zijde zal men waarschijn, lijk gaan beweren zooals d'e Daily Mail" gewoonlijk pleegt te doen dat men ter wille der Boe ren zelf nu door kras optreden aan den oorlog een' eind' moet maken, en dat men daarover nu met Sir Milner gaat onderhandelen. Sir Alfred Milner, gouverneur der onderworpen kolonies, de Oran je-kolonie en Transvaal !"We weten wat die verwaten tite-l beteekent, en hoe ver het er nog af is. dat hij zich zoo noemen kan. Sir Alfred Milner is het meest gehaat onder de Boeren. Men wijt vooral hem. niet ten onrechte-, de verscherping der toestanden in Zuid-Afrika. Hij heeft o'. a. n;a den- hef aamden Jameson-inval niets ge- d'aan om d!e ongerustheid! en opwin ding door dien. oorlog teweegge bracht, te doen bedaren. Het was dan ook niet te verwon deren dat de Boeren van den aan vang af hebben geweigerd, iets met sir Alfred Milner te doen te heb ben. Zijn benoeming tot ..gouver neur der beide kolonies" was er zoo mogelijk, op berekend den weerstand der Boeren aan te wak keren, en alle onderhandelingen, reedö bij voorbaat te veroordeel en tot onvruchtbaarheid. Een der eischen van Botha was, dat sir Alfred's benoeming zou worden ingetrokken. En thans gaat acze gouverneur naar Europa. De Times" heeft het gisteren reed's geweten. In een bespreking van den toestand! in. Zuid-Afrika zeide het blad „Voordat sir Alfred zij-n nieuwe taak (de regelinv der landbouwtoestandien in de republie ken,) aanvaardt, zal het wenschelijk zijn, dat hij door een' korte vacan tia, zijn, energie herstelt nia den langdtmgen en ingespannen arbeid dien hij, heeft gehad." Het blad voegt er dadelijk bij, en dat maakt deze verlofquaestie" juist zoo merkwaardig: „De aan hangers van de Imperiale staatkun de in elk deel van het rijk gevoe len dat de uitvoering van die staat kunde onder die tegenwoordige om standigheden, aan geen andere handen kan worden toevertrouwd' dan aan die van sir Alfred' Milner." De „Standard"-correspondent te Sjanghai meldt, dat de Chineesche Regeering besloten heeft haar zetel over te plaatsen naar Sianv-yang in de provincie Hu Peh, ongeveer 250 mijlen Zuidoostelijk van Sin- gan-foe, waar het Hof thans ver blijf houdt. Het zou de bedoeling züni Siang-yang tot permante ver blijfplaats dier Re geer ing te maken de Keizer zou niet verlangen naar Peking terug te keer en. Reeds zouden, naar d'e „Stan dard" verneemt, de vaste ambtena ren van de zes departementen Pe king hebben verlaten en naar Hsian- foe zijn vertrokken, in afwachting dat de1 nieuwe hoofdstad1 zou wor den aangewezen, en Reuter meldt, dat ook de commandant van, die Pe- kingsche gendarmerie naar Hsian- foe is vertrokken. Waarschijnlijk in verband hier mede heeft de Japanscbe gezant te Peking aan de Chineesche gevol machtigden doen weten, diafc naar de meening van zijn regeering. de tegenwoordigheid van den keizer van China beslist noodig is voer de oplossing der hangende moeilijkhe den. Het zal thans te bezien staan, of de keizer Kwang-Hsoe aan dien wenk zal gevolg geven. De „Times" verneemt uit Peking, dat op een bijeenkomst der gezan ten besloten is het voorstel van Roekhill en Komoera goed te keu ren.. strekkende om de aanneming door te zetten, van het twaalfde ar tikel der gemeenschappelijke nota, waarbij opheffing wordt geëischt van het Tsoeng-Li-jamen, 't welk vervangen moet worden door een buiten,landschen raad, die d'e overi ge staats ministeries controleert. Een keizerlijke prins zal voorzitter zijn van het nieuwe ministerie van bui ten! an dsche zaken, 't welk verder bestaat uit hooggeplaatste personen, waarvan één toegang tot den Kei- zer moet hebben en een ander een vreemde taal moet kennen. Een be slissing van de conferentie der ge zanten regelt eveneens d'e kwestie der aud'ientiën. De Keizer van Chi na moet voortaan de gezanten ont vangen in het keizerlijk paleis in het vertrek waar hij' de keizerlijke prinsen ontvangt' en met hetzelfde ceremonieel waarmede een Euro- peesche souverein gezanten ont vangt. Buitenlandsch Nieuws. Algemesne berichten. De „Daily Mail" verneemt uit Pre toria, dat de uit Pietersburg aangeko men. Boerengevangenen en vluchtelin gen vertellen, dat de voorraad voedsel zeer schaarsch is, terwijl de kaffers in den omtrek zeer oproerig zijn. De schoolmeester van Pietersburg had zich in het gras verscholen toen de Engel- schen oprukten en schoot een tweetal Australische officieren en een ordon nans dood. Toen de Engelschen nabij kwamen, stak hij de handen op ten tee- ken van overgave, doch viel terstond dood neer onder een regen van Engel sehe kogels. De ambtelijke verlïezenlijst meldt, dat majoor Twyford gesneuveld is op weg, naar Witklip. De Boeren namen den troep van den majoor gevangen, maar lieten dezen later weer los. Er zijn Dinsdag te Kaapstad zeven pestgevallen aangegeven, waaronder vier personen, welke dood in de stra ten zijn. gevonden. Onder de slachtof fers behoort de Europeesche hoofdver pleegster van het pesthospitaal. De „Times" verneemt uit Middel burg, dat de Boerenkorpsen in Trans vaal weer hun zuidwaartsche taktiek beginnen te volgen. Schalk Burger ver plaatste de hoofdstad der Transvalers naar Ermelo, waar Steyn, de Wet en Botha onlangs samen gekomen zijn. De Boerenleiders zoeken den indruk te geven, dat zij teruggekeerd zijn naar den Vrijstaat,maar net is evengoed mo gelijk, dat zij besloten hebben het land te verlaten over Portugeesch gebied. De aanvallen op de spoorwegen ver minderen. Generaal Bindon waakt daartegen. Te Mafeking werd bericht ontvangen dat een klein commando op twaalf mij len ten oosten van den spoorweg- tus- schen Maritsani en Kraaipan, veertig Engelschen omsingelde. Een bereden macht met een Maxim en twee vijf tienponders vond de Boeren afgetrok ken. Toen later de vijand werd gezien werden een paar schoten met het veld geschut gelost, waarbij twee Boeren ge dood werden. Het verlies der Engel schen was een licht gewonde. Volgens zorgvuldig geverifieerde schattingen (sic!) zijn de Boerenverlie- zen van Maart 200 dooden, 1000 gevan gen of overgegeven. Woensdagavond werd een Eng. Blauw boek uitgegeven over de Zuid-afrikaan- sche aangelegenheden. Het bevat de telegrammen voor den oorlog door de Nederlandscke, regeering aan president Kruger gezonden, waarin deze wordt aangespoord de Britsche voorstellen niet te verwerpen en waarin verklaard wordt dat zoowel de Duitsche als de Nederlandsche regeering overtuigd wa ren dat het zonder eenig resultaat en voor de republieken hoogst gevaarlijk zou zijn als president Kruger zich op dit zeer kritiek oogenblik zou wenden tot een der groote mogendheden. Een telegram van sir Alfred Milner van 6 Februari geeft een overzicht van den toestand in Zuid-Afrika op dien datum eu zegt: „Het kan niet ontkend worden dat het laatste half jaar een tijdperk is ge weest van achteruitgang, zoowel mate rieel als moreel. Gelukkig heeft het land een groot weerstandsvermogen en zullen niet vele jaren noodig zijn om de economische verwoestingen van den oorlog te boven te komen. „De loyalisten zijn den oorlog dood moede (sick to death). Velen hunenr zijn, door den strijd geruïneerd, maar zij zijn bereidi voor onbepaalden tijd door te vechten ten einde Zuid-Afrika voor altijd te maken tot een ondeelbaar land onder de Britsche vlag. Wanneer dat bereikt is zijn de loyalisten bereid alle rassenvijandschap te laten varen en den vijand alles toe te staan wat hem er toe brengen kan zich te onderwer pen op de reeds aangeboden voorwaar den." In antwoord op een verzoek van sir Alfred Milner staat de heer Chamber lain hem een verlof toe voor niet lan ger dan drie maanden, voordat hij zijn administratieve bezigheden zal begin nen. De bevolking van Sibeinë wordt ge plaagd door zware en wijdverspreide oogziekten. Verleden jaar heeft de ad ministratie van den Siberischen spoor weg een oogartsen-detachement geor- aniseerd dat de gouvernementen Tomsk, Tobolsk en Jenisseisk en het, ge bied Asmolinsk bereisd'e en daar 9000 ooglijders in behandeling nam, aan wie 3500 operatiën werden gedaan. De kosten van deze onderneming, 22.500 roebel, werden deels door den Staat gedragen, deels bestreden uit vrijwilli ge bijdragen. Hoe grootsch opgezet, was deze hulp echter ten eenenmale onvoldoende. Hoe meer men zich van den spoorweg verwijdert, des te heviger vindt men de oogziekten bij totaal ge mis aan goede geneeskundige hulp. In het gouvernement Tomsk zijn dorpen, waar alle inwoners aan de ziekten lij den. Van hen die zich onder behande ling van de uitgezonden oogartsen stel den, waren 28 percent volslagen blind. Op Corsica is hevig gevochten door de bewoners van Campi onderling. Er zijn vier dooden gevallen, onder wie de burgemeester van Campi zelf. Stadsnieuws. Haarlem, 18 April 1901. Kamermuziek. De laatste avond van het kwartet- Robert, Zalsman en v. Breemen was een zeer belangrijke. Beethoven en Sinding leverden het instrumentale deel, en de laatstgenoemde gaf met zijn Piano-kwintet in e-mol wel de groote aantrekkelijkheid aan deze sé ance. De bezoekers ze zijn helaas nog altijd te weinig in getal mogen er den concertgevers dankbaar voor zijn, dat zij hun herhaaldelijk de gelegen heid schenken tot kennisname van nieuwe belangrijke verschijningen op het gebied van kamermuziek. Dezen keer vooral zal hun zoo'n kennisma king aangenaam geweest zijn, èn om- d'at het hier een werk gold van onmid dellijk in 't oog springende superio riteit èn omdat bovendien de uitvoe ring met kennelijke voorliefde en bij zondere zorg was voorbereid. Hierin ligt dus opgesloten dat wij Woensdag avond' veel hebben genoten. Sindings werk heeft de gebruikelijke vier onder- deelen: a. Allegro manontrop- p o, b. Andante, c. Intermezzo, Vivace en d. Allegro vivace, liet eerste deel is van een onstuimig, heroiseh karakter, meesterlijk van the matische behandeling maar, bij een eerste hooren, wat al te woelig van mo dulatie. Bijzonder boeiend is het A n- dante met zijn prachtige aanhef voor de strijkinstrumenten. Deze Sats is, meer dan de drie andere, de heer lijke vrucht eener lioog-edele inspira tie. Het daaraanvolgende Intermez- z o helt meer over naar het burleske: geestig in vinding en bewerking, maar zonder veel verheffing. Het laatste deel sluit zich wat stemming aangaat weer meer hij het eerste aan. Het is een grootsch stuk werk, forsch van houw, zeer gedurfd in motiefhewerking en klankeffect. Het werk als geheel ge tuigt van zeldzame vindingskracht en een absoluut beheersclien der muzikale en instrumentale middelen. Onbetwist behoort 't tot de meest levenskrachtige uitingen der moderne toonkunst. Voor de vertolking van dit ongewoon zware opus heb ik niets dan lof. Zooals ik reeds zeide, bleek de voor bereiding met ernst en ingenomenheid geschied, zoodat geen enkele der te overwinnen technische moeilijkheden ook maar in 't minst stoornis bracht in het vrije, volle genot der toehoorders. Trouwens, geheel deze laatste kamer- muziekavond mag als een zeer geluk kige worden bestempeld. Want ook v. Beethovens strijkkwartet (op. 59, no. 3) valt. bijna niet dan goeds te zeggen. De eerste Sats was niet overal volko men rein; ook had: de samenklank hier dikwijls wat warmer en voller kunnen zijn. Dan leed het eerste gedeelte van het heerlijke Andante con moto onder de te sterke en daardoor te dor klinkende cello-pizzicato's. Maar het Menuetto en vooral het humoris tische A llegro molto waren voor treffelijk van opvatting en uitvoering. De totaalindruk was dientengevolge beslist gunstig. Tusscïien de hier besproken werken m brachten de heeren Zalsman en v. Breemen ecnige liederen ten gehoore. Zalsman was in uitmuntende conditie: ik heb hem de karaktervolle Nacht lied j e s van Jan Brandts—Buys nooit zoo geheel tot hun recht hooren bren gen als dezen keer. 't Is alsof zijn voor- diaclit al nog maar wint aan kleuren en nuancen en of het hem telkens be ter gelukt, liet muzikale beeld dat hij zijn hoorders wil voortooveren, juist en scherp te belijnen. Behalve genoem de liederen zong hij nog S e r e n a d e aan Mat hi 1de van H. Noltlienius en II e r b s t van Joh. Wagenaar. Het was een rijke en afwisselende muziekavond, die niet enkel het audi torium veel genot, maar ook den mede werkenden, den heeren Robert Sr. en Jr., Tak, De Maaré, Zalsman en v Breemen groote artistieke voldoening moet hebben verschaft. PHILIP LOOTS. E. N. E. T. Aan het in de vergadering van aan- inm -0U, uitgebracht verslag over- 1JUU is het volgende ontleend Het jaar 1900 kan niet als een gewoon exploitatiejaar worden beschouwd, daar van de drie geprojecteerd© lijnen de lijn Haarlem—Bloemendaal eerst op 5 Oct. 11. voor het verkeer is open gesteld. Aan het onderhoud van weg en wer ken werd de meeste zorg besteed, het onderhoud der Ceintuurbaan wordt vrij kostbaar genoemd, wat grooten- deels te wijten is aan de zeer onvol doende afwatering en rioleering der gemeentewegen, waardoor voortdu rend spoorverzakkingen intreden. De bruggen en kunstwerken verkee- ren in goeden toestand, hetzelfde geldt van de gebouwen. Betreffende het rollend materieel wordt medegedeeld, dat de ten vorigen jaren als in aanbouw zijnde opgegeven wagens afgeleverd zijn en goed vól- doen. Uitbreiding van het aantal zo-' merwagens met balcons is noodig. Uit de vervoerstatistiek is het vol-' gende ontleend: A. Lijn HaarlemZandvoort. Aantal reizigers 339,643. Goederen 977,422 KG. Totale opbrengst f 63.163. B. Lijn Ceintuurbaan. Aantal reizi gers 789,41S. Opbrengst f 47.025. C. Lijn HaarlemBloemendaal. Aan tal reizigers 49.003. Opbrengst f 5,337. De netto-ontvangst der drie lijnen bedraagt, 115.309. Geconstateerd wordt STeuilIeton. Zoo kwam de Roman aan een slot! Vrij naar het engelsch van T. FRANKFORT MOORE. i) Wat. bracht hem hier1? Wat, in 's hemels, naam bracht hem, hier? Welk ongeval voerde hem hierheen? Deze vragen werden luide geuit door Austin Barcombe, toen h; uit d'e klippen van Ut ter hoven naar huis terugkeerde., maar er1 was nie mand! die hem antwoordde. Hij kon naa" geen zijner vrienden, gaan om hem te vragen wat Cecil Dray ton op dezen Augustusdag naar Ut- terhoven kon hebben gedreven. Zijn beste vriend zou hem mogelijk gezegd hebben dlat Cecil Drayton vrij in zijn doen en laten was, ten minste- voor zoover een schrijver van verdichtselen, die een zekere hoogte heeft bereikt, dat zijn kan. Zijn, vrienden zouden hem ge vraagd hebben of hijzelf. Horace Virtue, den grooten statistikus, niet had- uitgenoodigd' het grootste ge deelte van den zomer bij hem door te bi'engen. en hoe kon hij dan re delijker wijze Iets tegen de komst hebben. Hij wist dat zeer goed!, en d'aar- oni had hij zijn vragen gedaan in de ruimte, die geen antwoord' gaf terwijl hij: stond op den top van den grooten West-Cliff in dien liefe- lijken Augustusavond, en wachtte op het verrijzen van de- maan uit de wateren. Dat verschijnsel was iets waar hij vroeger alleen acht 'op sloeg, wanneer het toevallig zoo uitkwam. Maar nu scheen het wel alsof hij vreesde dat zelfs de ■minste der bijzonderheden zijnei opmerkzaamheid zou ontgaan. Ter wijl de hemel in het Oosten, als be strooid werd door de- fijnste lich.tr poeder, scheen het geklots der kab belende golven, die aan den voet der klippen braken, hem veeil lui der toe dan gewoonlijk. De wate ren vertelden aan de klippen dat zij voor het land de vroolijke kond schappers van de maan moesten zijn. En toen de maan even boven den horizont zichtbaar werd, zilver fonkelende s'traaltj'es over de bree- die wateren verspreidende, kwam er over het kustland een zuchtje wind, dat zong in de boomtoppen., het lange gras bewoog, en als met de vingers van een vriend het gloeiend gelaat betastte van den ■man die daar stond uit te zien over de wateren, Welnu laat hem komen, riep hij uit na een pauze, lang genoeg om de maan- geheel te zien opko men,. Laat hem komen een dozijn van zijn soort een' twintig-, een honderdtal, als z-ij dlat willen. Hij voelde zich de grootmoedig heid zelf grootmoedig in zijn droomen van minnaar. Maar terwijl, hij langs het pad door de klippen terugwandelde, kwam er een angstig gevoel over het komen van zoo'n honderdtal over hem; daarin was hij wel wat te ver gegaan,. Het denkbeeldéén meisje en nog wel de dochter van een predikant tegenover dien troep, een honderdtal aanbid*- ders, dat was te veel gevergd. Hij zou het met een d'ozijn gewaagd hebben. Zoo'n meisje als Norma Hardy mocht zich allicht gaan ver beelden dat e,r een twaalftal jonge mannen, waaronder een.ige niet zoo heel jong waren aan hare voeten lagen. Hij gevoelde dat hij zeer on rechtvaardig tegen haar was, door te denken,, dat zij het met een klei ner getal bewonderaars kon doen, Maar honderd dat zweemde naar dwaasheid. Edoch, hoewel Mr. Au- tin Barcombe zich zoo gemakkelijk van de dwaasheid der overdrijving beschuldigde, van de- schuld door en in naam van alles wat eigenlijk verdrietig was, te vragen wat Cecil D nay ton naar Utteirhoven dreef, kon hij zich nieb geheel van schuld vrijspreken. Hij had zich altijd be schouwd als te zijm in het bezit van een goed geordend', en behoorliik regelmatig verstand. Hij bracht die- ze eigenschap over op d'e- zelfvol doening met het kleinste voordeel tje. Hij bestuurde zijn bezitting, ook tot voldoening van d'en minst huishoudelijken pachter, zoowel als van zijne eigene naaste betrek kingen. Hij ging op Zondag twee maten ter kerk, en hij zou er drie maal zijn heengegaan als er gele genheid toe was geweest. Norma Hardy was de dochter van den pre dikant, en hij had dei gewoonte aangenomen om verzachting te brengen in lijden en nood. Maar als hij dacht, aan de gevolgen van de onverwachte verschijning van Cecil Drayton te Utterboven... dan begon- hij te twijfelen: aan alles, het Britsche rijk, den parlementairen regeert,ngsvorm en andere onder werpen waarin hij tot nogtoe had geloofd. Als hij op een tuinstoel op zijn erf zat Barcom.be Grange was heb ideaal van een Engelsehe wo ning een huis uit den tijd van Jacobus d'en Tweede in het mid den van. oen klein park. met anti- jacobijnsc-he boomen, die wel be scherming gaven tegen- d'en wind, maar de zee niet verborgen voor het oog kwam hij meer en meer ondier den indruk dat niet alles rechtmatig toeging in de wereidr sch-e zaken. Er was iets verkeerds, zeer verkeerds, -en hij verbeeldde zich dat hij het met den vinver kon aanwijzen. En dat was de wouw Waarom was de vrouw niet met standvastigheid begiftigd1? Dat was het wat hij gaarne wenschte te we ten.. Zekerals hij in zijn geest zoo'n ergertiik voorbeeld, van vrou welijke onstandvastigheid voor zich zag als hij in zichzelf vast over tuigd' was van de verschrikkelijke gevolgen van vrouwelijke onstand vastigheid had hij dan niet alle reden om daaraan te denken, hij lichte maan en een zacht waaiend windje Ja I hij gevoelde dat er een wan klank was in het ruischen der zee, omdat Norma Hardy een lange wan deling had gemaakt met Cecil Dray ton. Hij stelde zich voor dat CeciL in den tuin van de pastorie naast Norma Hardy zat, ernstig met haar sprak, zijne oogen strak op haar gelaat gevestigd. Dat was bijeengenomen de zorg waarmee hij zich pijnigde, en in 4 zijn wanhoop zag hij een wereld tegemoet waarin, de onstandvastige vrouw een overheerscbendie rol zou spelen. Terwijl hij. op het gras perk gezeten, zijn tuin overzag in dien. heerlijken zomeravond, ge noot van de gemengde geuren, uit de bloembedden aan zijn voeten', en den reuk van de zee dlie hem toevoer van de klippen, dacht hij aan het genoegelijk verleden, aan de gelukkige uren diie hij had ge noten op dezelfde plek waar hij nu zat uren zoo heerlijk door de ge dachten aan het meisje dat hij vani zijn jeugd af had- gekend en altijd, had' lief gehad'. Zij was de dochter van 'den predi kant, van Utterhove-n, e-n toen zij acht en hij twaalf jaren oud was, had hij haar geschommeld overat in het kerspel waar er gelegenheid

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1