NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Zaterdag 20 April 1901. No. 5462 HAARLEM'S DA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten hot Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. BureauxGebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Teiofoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantïers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSuec., Parijs 31bFaubourg Montmarlre. .'C-T"',r - «3^ i ur".i— Haarlem's Dagblad van 20 April bovat o.a. Sir Milner's neerslachtigheid, Een nieuw Drievoudig Verhond, Brand te Peking, Parlementaire Praatjes, Nabetrachting van den Gemeenteraad. Advea'tentiësï VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. de administratie. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. De heer Waller is Woensdag als wethouder heengegaan en heeft daar bij, eigenaardig maar niet ongepast voor een wethouder van financiën, ge legenheid gevonden den Raad tot zui nigheid te vermanen. Naar mij dunkt niet ten onrechte. Er zijn veel zaken wenschelijlc, die daarom toch niet on misbaar genoemd kunnen worden. Ie der Raadslid heeft wel den een of an deren liartewensch en de heer Waller noemde er al een paar van op, liarte- wenschen waaraan zeer stellig wel een gemeentebelang verbonden is, maar waarvan de vervulling daarom nog niet een gebiedende eisch voor Haarlem's behoorlijk voortbestaan zal zijn. Ik geef toe, dat het soms moeilijk is, ujt te maken wat onafwijsbaar noo dig is en wat niet. Was bijvoorbeeld de tweede buis voor de waterleiding noodig of niet? Het schijnt mij zeer verklaarbaar toe, dat hierover een uit voerig debat is gevoerd. De mensch praat graag over dingen waar hij moeilijk raad mee weet, in de hoop dat ze hem daardoor duidelijker zullen Worden, wat in den Raad trouwens 'wel e$ns op het tegendeel uitloopt. Was nu eèn tweedei buis overdaad of verstandige voorzorg? Moeilijke vraag of liever: moeilijk antwoord! Ik kan mij begrijpen, dat een Raadslid den eenen dag ervoor en den anderen dag er tegen zou kunnen wezen, 't Hangt al les maar af van den moed, dien men op een gegeven oogenblik bezit en die is nu eens wat grooter dan weer klei ner. „Durf ik het er op aan laten ko men?" zal menig Raadslid zich heb ben afgevraagd. En de meerderheid hééft gedurfd, wat mij ook niet hij zonder verbaasd heeft, omdat het al tijd veel gemakkelijker is te besluiten, om een kostbaren maatregel niet, dan wel te nemen. Zoo'n redevoering in den Raad over zuinigheid mocht van tijd tot tijd wel eens gehouden worden. Het zou mij eigenlijk nog niet zoo onverstandig lij ken, wanneer zoo'n aansporing tot zui nigheid op vaste tijden in den Raad geschieden kon, hijvoorbeeld geregeld eens in de drie maanden, door elk van de Raadsleden achtereenvolgens, naar vast te stellen rooster. Dit zou een drie voudig voordeel opleveren: het zou den Raadsleden de zuinigheid niet doen ver geten, de uiterlijke welsprekendheid bevorderen en een goeden indruk ma ken bij de kiezers, wat in den tijd van de| verkiezingen althans ook een zaak van beteekenis is. In deze speeches zou evenwel de on gepaste zuinigheid beliooren te worden afgeraden, want die bestaat ook. Ze was bijvoorbeeld aanwezig in het ge val van den plotseling overleden werk man van de gemeentereiniging. Daar eindigt Donderdagavond de week, Maandagavond stierf de man en het loon werd aan de weduwe tot Maan dagavond uitbetaald. Ze kreeg niet eens de volle week. Deze schrijnende schrielheid) heeft iets hinderlijks, iets naars, ze is ongepaste zuinigheid en ik acht het goed, dat de heer Van de Kamp er de aandacht op vestigde. Mij dunkt, dat de Raad zich ook aan ongepaste zuinigheid zon hebben schul dig gemaakt, wanneer hij was inge gaan op het advies van den heer Wink ler, om geen subsidie te verleenen aan de vakopleidingsschool voor vrouwen, die men hier stichten wil. Ik geloof in tegendeel, dat dit een goede zaak wor den kan en dat in ieder geval de vak school voor vrouwen evenzeer recht op subsidie heeft als die voor mannen in het voorbijgaan gezegd zou de uit drukking vakopleidingsschool voor meisjes juister zijn geweest, want adressanten willen toch zeker geen vrouwen meer tot een vak opleiden, maar wel meisjes. Als de nieuwe school nu de klip van de overdrijving maar weet te ontzeilen en niet aan grootdoe nerij gaat beginnen! Er zijn er, die wel Op deze klip vastgeloopen zijn. En daartnee verliest een school de sym pathie van 't publiek en loopt het Be stuur van jaar tot jaar bij de verschil lende colleges rond om hooger subsidie te vragen. De heer Modoo vroeg weer om de pensioenverordening, wat te waardee- ren is als een blijk van volharding en doorzettingsvermogen, maar overigens wel niet meer resultaat zal opleveren dan een slag in 't water of een prik in de lucht. Ik geloof niet meer aan die nieuwe pensioenverordening als aan iets wezenlijks, iets tastbaars: ze is voor mij een mythe geworden, een ab stract idee, een schimze doet mij denken aan het mannetje in de maan, dat je altijd van verre ziet en dat nooit vlak voor je neus komt te staan. En in afwachting van de komst van het won derdier, de nieuwe verordening, ver leent de Raad pensioenen zoo'n beetje hij toeval en jongleert met toelagen en gratificaties, dat het zoo'n lust is. Of liet. nu pensioen heet of toelage komt wel precies op 't zelfde neer en B. en W. hadden dan ook dat onderscheid bij een pensioen dat Woensdag ver leend werd, maar kloekmoedig over- boord geworpen. De gemeentekas be taalt er niet meer of minder om, hoe men de uïtkeering belieft te noemen, maar het feit op zichzelf is toch zeker' een nieuw bewijs, dat een nieuwe ver ordening dringend noodig is. Maar ik zou evenals de heer Modoo een slag in 't water geven als ik door ging en ik laat dus nu verder dat schimachtig droombeeld van een nieu we pensioenverordening rusten. De heer Schram stale zich zeiven en zijn mede-Raadsleden een veer op dan hoed met de mededeeling, dat Haar lem op het gebied van het onder wijs een eereplaats inneemt. Ik moet verklaren, dat dit verbazend geruststel lend is. Tot dusver had ik wel eens ge hoord, dat in ons onderwijs wel veel goeds was, maar ook nog heelwat, dat verbetering eischte; ik had zelfs wel eens gemeend dat ik uit eigen ervaring zooiets opmerkte, maar het blijkt nu. dat zij die dit beweerden en ik die het meende te ondervinden, dat zij en ik, dat wij het samen mis hebben. De heer Schram heeft gedecreteerd, dat we een eereplaats innemen op onderwijsge bied! Daarmee uit. We kunnen nu rustig op onze opderwijs-lauweren gaan rus ten. Politiek Overzicht. Wanneer iemand! als Sir Alfred Milmier met zorg de toekomst in) Z. Afrika inziet, dian is dit zeker wel een onverdacht getuigenis. Sir Alfred voorspelt moeilijke, afmattende en kostbare tijden, waarin slechts langzaam zal wor den vooruitgekomen, vóórdat aan de administratieve regeling van de kolonies kan worden begonnen.. Hij keurt de algemeen© verwoesting van hoeven en van den oogst af, en is verheugd dat daaraan een einde is gemaakt. Hij wijst er op, dat door het straffen van onschuldige Boeren' met de schuldigen, bedden naar die commando's van den: vij and werden' gedreven. En hij be vestigt, dat de Engelsche Zuid-Afri- kaanders doodmoe zijn van den oor log, die velen van hien te gronde richtte. Wat Sir Milner bedoelt met zijn uitspraak dat aan de: moeilijke tij dien eerst een einde zal komen, als aan de administratieve regeling der kolonies wordt begonnen., is niet zoo recht duidelijk. Hij zal er waar schijnlijk, mee bedoelen, dat eerst als de oorlog ten einde' is en Enge land in Z.-Afr. heer en mieester is, er betere tijden zullen aanbreken'. Maar hij zou zijn landgenooten een beteren dienst bewezen hebben wanneer hij hen eens vertelde, hoe ze op de beste en kortste wijze den oorlog beëindigen kunnen. Het eenige oorlogsnieuws dat' ge meld wordt is een telegram van' Lord' Kitchener, Woensdag uit Pre toni a gezonden. Kitchener meldt Bij dien opmarsch van generaal Kitchener uit Lijdenburg lieten de Boeren een Longtom in de lucht vliegendertien hunner werden ge vangen gemaakt. Een colonne onder kolonel Dou glas bezette Dulsflroomzes Boeren werden gedood. Plumer bezette Bad'fontein en nam i3 Boeren gevangenhij maak te er geweren en ammunitie buit. Elliots divisie in den Oranje Vrij staat bracht .een aanzienlijke hoe veelheid' vee mede. Plannen voor weer een nieuwe triple alliantie. We bespraken hoe te Toulon aan de feesten, aan d'e huldiging van het Italiaansche es kader de beteekenis werd gehecht van een poging van Frankrijk om een nieuw Drievoudig Verhond tot stand te brengen, en hoe daartegen over het bezoek van den Uuitschen gezant te Weenien werd uitgespeeld door de vrienden, van den ouden Driebond als 't beste bewijs, dat die zal blijven bestaan. Thans wordt in een Russisch blad de wensche- lijkheid van een Russ.-Fr.-Duitsch Verbond betoogd. Dat is ook niet misde vrede om Europa is ver zekerd, men ziet het. Tenzij... zij niet verstoord wordt door overmaat van verbondenheid. De grondgedachte waarvan de schrijver in diat Russische blad' uit gaat, ia dat van een continental en oorlog slechts Engeland voordeel kan hebben, wijl het. daardoor zijn positie als groote mogendheid, die het in den strijd in Zuid-Afrika ver loren heeft, weder zou kunnen te rug winnen. Daarom werkt Enge land dan ook met alle middelen om zulk een continentalen oorlog te doen uitbreken, en het is geens zins ondenkbaar, dat heit ten slotte zijn doel zal bereiken. D:e Europeesche vastelandörno- gendihiedën moeten zich daartegen, echter krachtig verzetten, en dat is mogelijk indien Frankrijk, Rus land en Duitschland' te zamen een vredes-syndicaat oprichten. Daar is niets tegen... tenzij de revanche- plannen van Frankrijk en de ge heime hoop Lotharingen en den El- zas terug te zullen winnen met be hulp der Russische bajonetten.. Maar zooals d'e schrijver uiteenzethet Russisch-Fransehe vierbond is niet gesloten ter wille van Lotharingen en den Elzas en- de beide provincies toonem ook vol strekt geen verlangen om terug te koeren tot het Fransche Rijk. Hij acht den tijd om die revan che-gedachten volkomen op te rui men en de wereldvrede is toch heusch voor Frankrijk de opoffering in Lotharingen en den Elzas De „Kreuz. Ztg." acht het denk beeld van den Russischen journalist voor verwezenlijking niet vatbaar, en gelooft, d'at Duitschland verstan dig zal dóen geen andere politieke combinaties na te jagen, dan.- die, waarop het thans met vertrouwen kan neerzien.. Buitenlandsch Nieuws. Brand te Peking. Wolff's bureau verneemt uit Pe king, dat het door graaf Waldersee bewoonde deel van het keizerink paleis, met inbegrip van heb dloor den opperbevelhebber uit Duitsch land medegebrachte asbesthuis, vol komen is afgebrand. Generaal Von Waldersee werd ternauwernood door het raam van1 het asbesthuis gered. Generaal Von Schwarzhoff wordt vermist. Waarschijnlijk is hij om gekomen toen hij zich opnieuw naar de plaats van den brand begaf, na dat hij reeds was ontkomen. De brand' moet in de woning van den afwezigen majoor Von Laueni- steini zijn aangekomen, men ver moedt dtoor brandstichting. De brand' werd met behulp van; de Franschen beperkt tot twee vleu gels, waarvan echter alle gebouwen verbrand zijn. De stukken zijn ge red. Graaf Waldersee's welstand) is goed. Behalve de woning van graaf Waldersee zijn de woningen van zes officieren verbrand'. Een later bericht van Wolffs bu reau verneemt uit Peking Het lijk van. gen. Von Schwarz hoff is thans gevonden.. Bij het on derzoek vond men eerst die over blijfselen van beenderen, afkomstig van den hond! van, den generaal. Men vermoedt, dat de generaal om den hond te redden, in het bran dende gebouw terugging, en door een vallenden balk getroffen, werd. Door de resultaten van het on derzoek is tot nog toe het vermoe den van brandstichting niet beves tigd. De brand ontstond!, zonula thans wordt aangenomen, door een kachel in een aanrechtkamer naast de keu ken van den opperbevelhebber. De Fransche overste Marchand nam een roemrijk deel aan' den reddings- arbeld. Algemeene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. De heeren Malan, redacteur van ,,Ons- Land" en Cartwright, van. de South-African News", zijn schul dig verkl aard aan oprui enden, las ter tegen d'e Engelsche troepen. Het vonnis zal later worden bekend ge maakt. De ..Frankf. Ztg." meldt, dat op een familiebijeenkomst der familie Von Rothschild definitief besloten, is tot geheele liquidatie van het te Frankfort gevestigde huis M. A. von Rothschild Söhna. De Patri a" bevat brieven uit do Romagna, het land om Ravenna, die den toestand in diit district met sombere kleuren schilderen en on lusten. voorspellen. king, dat de gevangen genomen Chinees bekend heeft kapitein Von Barisch uit haat tegen de vreemde- Linden van achteren te hebben neer geschoten, toen. de kapitein alleen) uit Peking naar zijn buiten de stad liggende compagnie terugkeerde, i Stadsnieuws. Wolff's bureau verneemt uit Pe- Haarlem, 19 April 1901. Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid te Haarlem Bovengenoemde vereeniging hield Donderdagavond hare algemeene ver gadering in het gebouw Weten en Wer ken onder presidium van den lieer F. A V. W. II. van Tuerenhout. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige bijeenkomst door den secretaris, den heer Dr. J. B. Wijn- hoff, voorgelezen en goedgekeurd Daarna werd het verslag der finan ciën over het jaar 1900/1901 uitgebracht door den heer A. de Clercq, penning meester Uit deze rekening en verant woording bleek dat de ontvangsten be droegen/ 157, hetgeen met bet batig saldo over het jaar 1899/1900 ad 1024.86, uitmaakt eene som van 1181.86. De uitgaven bedroegen 126.275, zogr diat het batig saldo thans bedraagt 1055.585, benevens een aandeel van 500 in de Maatschappij tot verbete ring der huisvesting van minvermogen den, dat de vereeniging in eigendom heeft. Deze rekening in orde bevonden zijnde, wórdt vervolgens goedgekeurd. Daarna wordt door den secretaris verslag uitgebracht over het jaar, 1900/1901, waaraan wij het volgende' ontleenen: Op aandringen d/er vereeniging werd in verschillende schadelijke toestan-' den, waarover klachten waren ingekp* men, verbetering gebracht. Door de goede en strenge maatregelen in dep laatsten tijd door B. en W. op hygië nisch gebied genomen, was het aantal klachten geringer dan in vorige jaren. Kon de vereeniging aan B. en W. dus haren dank brengen voor alles, wat zij in 't belang der gezondheid hebben ge-' daan. aan den anderen kant moet zij tevens mededeelen dat de woningtoe-1 standen hier ter stede nog veel te wen-1 schen overlaten. Tal van krotten be-, staan er nog, die voor bewoning totaal ongeschikt zijn en daarook niet voor geschikt kunnen worden gemaakt. Om in die toestanden verbetering la bren gen moet naar het oordeel der vereeni ging een systematisch onderzoek wor den ingesteld om zoodoende een over zicht van den bestaanden toestand te krijgen en daardoor tot verbetering te geraken. Moge vanwege do gemeente spoedig in deze do handen aan den ploeg worden geslagen, aldus eindigt dit jaarverslag, dat verder de werk zaamheden in het afgcloopen jaar rele veerde. Tot bestuursleden werden bij accla matie herkozen de heeren F. A. V. W. II. van Tuerenhout, A. de Clercq en M. J. Hengevehl G.Jzn., die allen deze her- feuilleton. Zoo kwam de Roman aan een slotl Vrij naar het engelsch van T. FRANKFORT MOORE. 2) Zij lacht© opnieuw om den ernst waarmêe: hij zijn oordeel over den nieuwen schrijver volhield en daar op vertelde zij hem, dat zij Cecil Drayton in. Londen had' ontmoet, terwijl zij voor het huis van haai' oom stond, (haar oom was uitge ver van een belangrijk dagblad) en Siait zij hem zooveel van Utter- hoven en zijn bekoorlijken omtrek had verteld', als een toevluchtsoord waar de afzondering in het minst niet hinderlijk; was, voor een be zoeker, dat. hij, beloofd had dat won dervolle: dorp te bezoeken om er een maand' ,te blijven. De tien dagen cilie na hel bewuste gesprek waren, voorbijgegaan, wa ren vol gebeurtenissen dat wil zeggen voor Utterhoven. Austin had twee werken van Cecil Drayton ge lezen, en toegegeven dat in. beide heel veel goeds was. Toen hij vonden, had' dat Cecil wel iets be- teeke.nde, had Austin met verlan gen naar hem uitgezien en ontdekt dab hij er goed' uitzag, ongeveer twee en dertig jaar was. te Eton, en in Australië was geweest, zoo veel en zoo ven* had gereiisd als Austin zelf, en ook naar de kerk ■ging. Een dag of twee te voren was hij beter dan zijn boeken aan. Austin bevallen, maar toen had' deze in Cecil, d'at ongelukkige verlangen naar de deur van de pastorie ont dekt dezelfde deur waar Austin vroeger op het pred'ikants dochter tje. nu groot geworden, had ge wacht om lange wandelingen met haar te doen. als zijn eenig gezel schap. En nu Austin in. den laten; avond op het grasperk in zijn tuin was gezeten, mijmerende over de- vrou welijke onstandvastigheid!, kon hii er een boek over schriiven, hetwelk minstens trouw naar d'e natuur zou zijn. 2. Anton' Barcombe was bij zijn meerderjarigheid in het' bezit ge komen van zijn. eigendom, want zijn ouders waren jong gestorven. Hij woonde op de Barcombe hoeve met zijn zustermaar wijl zij in. de lente zou trouwen, en met haren echtgenoot naar Indië gaan, had hij behoefte aan het vriendelijk ver keer met zijn buren op het land, in het bijzonder aan dezulken die huwbare dochters hadden:. Het scheen een algemeen gevoelen te zijn dat zoo'n prachtige plaats als Drayton's huis niet het tehuis zou blijven van esn eenzamen vrij'er. Nelly Barcombe versterkte nog in hooge mate den indruk van dat al gemeen gevoelen., d'e eenige zorg die zij had, was wie haar opvolg ster in het huiselijk bestuur zou zijn. Zij kon het niet van zich zet ten dat geen dór meisjes uit den omtrek goed genoeg voor haar broer zijn zou. Zelf Norma kon in miss Bareombe's oog niet volkomen die proef doorstaan, want Norma had bij sommige gelegenheden eenige vreemde denkbeelden blootgelegd over sociale onderwerpenen men sch en die in. werkeh'ikheid niets tegen haar hadden, noemden haar ,,d'e geleerdheid." Nelly Barcombe wist maar al te goed dat het voor een meisje, dat den naam had van een, geleerde te zijn. bijna even noodlottig was als het voor haar goeden roep zou we zen als zij den naam had te vrij te denken. Bovendien, veroordeelde Norma de lacht op Otters zij kwam er rond voor uit dat dat geen vermaak was, evenmin als voor de. Otters. Toch ondanks dat alles waren zij en Norma goodie vriendinnen, en als Austin van zijn bezigheden te huis kwam deed het haar genoe gen- te. bespeuren dat hij meer be lang toonde te stellen in dó doch ter van den predikant, dan in eenig ander meisje uit den omtrek. Zij was geneigd verzachtend te oor- deelen over de beschuldiging van geleerdheid die men over Norma had uitgesproken maar zij hiold zich overtuigd dat wanneer Norma een cf twee jaar met Austin ge trouwd'was. zij l'eeren zou, hoeveel beter dat is, d-an voor geleerde door te gaan. en zij dan altiid gelukkig zou leven. Menigmaal had zij intusschen opgemerkt dat haar broeder in den laatsten tijd niet recht gelukkig was. en toen hij 's ochtends, na zijn nachtelijke overwegingen in de maneschijn. zijn bad' had geno men en daarop aan. het ontbijt ver scheen, kon zij niet nalaten op te merken dat er rimpels op zijn voor hoofd waren maar niet dan nadat hij van de tafel oprees om' zijm piïp te steppen, zei zij Gij zijt gisterenavond laat naar bed gegaan ik zag u op het gras perk wandelen. Is er iets, dat u be zwaart O neen. neen! niets noemens waard' verzekerde hij Als het iets is, waard! om over te denken, dan is het ook zeker wel waard om over te spreken, ver volgde zij. Als het niets waard is om over te denken, e.n ik ben geneigd om te gelooven dat het zoo niet is waar denkt gij dan over, j ongelief Och dat is dei vraag, waar over... waarover? zed hij. Is het) omdat Mr. Drayton van plan is lang hier in de buurt te blijven? Hij schrikte en keek haar een poos strak aan. eer hij in staat was iets te zeggen. I-Iij vertelde mij zoo straks dat hij nog nooit zulke heerlijke rus tige dagen had doorgebracht, en hij dacht er over dat hij goed zou doen tot na September te blijven. Heeft hij u dat van morgen verteld? via het baden? Ik dacht dat zulk soort van menschen zich nooit baden. Het is mogelijk dat er zoo zijn, maar hij baadt genoeg voor al de opkomende novellisten te za men. Hij is een beste zwemmer. Hoe belachelijk. Gij weet dat wij heden namid!- d;ag naar d'e Towers gaan Ik hoop dat gij beleefd! zult zijn tegen miss. Braydón Broune? Hij keek haai* op nieuw strak aan. Ik hoop dat het niet noodig ia mij te herinneren aair wat mijn plicht is omtrent eenig familielid of onzen gastheer en gastvrouw 1 Dat bedoel ik nietl zei zij. Wat bedoelt gij dan. vroeg hij. Dat weet gij zeer wel. Neen, warempel niet. Gij zijtl opmerkelijk raadselachtig en tegen strijdig. Gij hebt toch verstand! genoeg om te begrijpen diat de beste ma nier om op het gevoel van een meisje als Norma Ilardy te wen ken, is haar te laten zien d'at er nog andere' meisjes buiten haar op de wereld zijn. Hii kleurde vluchtig.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1