Torkiezinsön voor de Tweede Kamer. Naar het Ven]. Nwbl. verneemt, zal de heer *Jan Truyen, lid der Tweede Earner, afgevaardigde voor het dis trict Weert, zich bij de aanstaa.nde ver kiezing wegens gezondheidsredenen niet meer herkiesbaar stellen. Als voorloopige candidaten voor de Tweede Kamer zij bij de vrijzinnig- democratische vereeniging te Amster dam opgegeven: district 1: mr. H. Smeenge. A. N. J. Fabius, mr. J. A. van Gilse, J. Zody, J. F. Sikken; dis trict 2: F. Mol, G. A. Aalderink; dis trict 3: mr. J. Kruseman, F. Mol, H. Barnstein, mr. Z. v. d. Bergh, mr. H. Goeman Bofrgesius, Ch. R. Kouveld; district 4: C. W. de Sauvage Nolting, C. Lely, H. Barnstein, mr. Z. v. d. Bergh: district 5: Th. M. Ketelaar; dis trict 6: J. T. Cremer, C. V. Gerritsen, mr. J. Kruseman, mr. J. A. van Gilse; district 7: B. H. Heldt; district 8: P. Nolting; district 9: mr. A. Kerdijk, Ch. R. Kouveld, C. V. Gerritsen, mr. E. A. Smidt. De liberale kiesvereeniging te Hen- drik-Ido-Ambacht heelt den heer D. de Klerk tot voorloopig candidaat gesteld in het kiesdistrict Ridderkerk. De kiesvereeniging te Eksloo heeft asl candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Emruen gesteld het aftredende lid dr. P. H. Roessingli. De liberale kiesvereeniging S.neek te Sneek heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. P. J. G. van Diggelen, te Zwolle. De liberale kiesvereeniging Kiesrecht is Kiesplicht te Enkhuizen heeft met algemeene stemmen besloten het aftre dend Kamerlid A. Kool opnieuw candi daat te stellen. De liberale kiesvereeniging te Beets (N.-H.) stelde candidaat den tegen- woordigen afgevaardigde, den heer P. 8. J. Ferf. In de vergadering der lib. kiesver eeniging te Wijdenes is voorloopig als candidaat voor de Kamerverkiezing op gegeven de heer A. Kool, aftredend lid. Geen andere candidatuur is genoemd. Bij het bestuur der vrijzinnige kies vereeniging Vooruitgang te Amster dam, district VI, is ingekomen een schrijven van den heer Geertsema, waarbij deze te kennen geeft, bij de a.s. Kamer-verkiezing geene candidatuur te zullen aanvaarden wegens den druk zijner bezigheden als particulier. Mgr. Taraassï. Men verzekert dat Mgr. Tarnassi, in ternuntius te 's Gravenhage, benoemd zal worden tot apostolisch gedelegeer de in de Ver. Staten. Bij de Ned. Zuid-Afrikaansche Ver eeniging is tot dusver ontvangen de somma van 1.256.771.04. De uitgestrektheid heidegrond die H. M. de Koningin aan haar gemaal op zijn verjaardag heeft ge schonken. is gelegen, achter „de Hooge Duvel" nabij de Spaansche kappen en behoorde aan die Uddelt- sche hoogte. De akte van verkoop ten name van Z. K. H. Prins Hen drik is gecasseerd door notaris Neeb te Harderwijk. Reeds zijn ver schillende arbeiders aan het werk gesteld en de ontginning ter hand genomen. De Prins rijdt er dage lijks heen nu en dan vergezeld van H. M. de Koningin. Nalatige ouders. Wij vernemen thans uit Dantuma- deel, dat tenminste in sommige dorpen nu eindelijk tal van aanmaningen vanwege den arrondissements-school- opziener aan de nalatige ouders in za ke de leerplichtwet worden bezorgd. De postboden hebben hun tasschen er vol van en daar in vele e-evallen de naam van den aansprakelijken per soon niet, of niet volledig, is aangege ven, hebben zij moeite crenoeg om al les behoorlijk aan den man te bren gen. (Schoolblad). Het voorjaarsexamen van den Nat. Bond van handels- en kantoorbedien den in Nederland zal op 30 dezer en 1 Mei afgenomen worden in bet Con certgebouw te Amsterdam. Arme jongen. Maandagavond wilde de 14-jarige v. V., te Schiedam, werkzaam in een lom penpakhuis, zijn jas halen die bij bij het verlaten van de werkplaats verge ten had. De werklieden op den zol der, niets van de aanwezigheid van den jongen wetende, wierpen hem een vrij zware baal juist op het hoofd. Toen men eenige oogenblikken later beneden kwam, vond men hem stervende. Brand. Maandagavond omstreeks half 11 uur ontstond brand ten huize van den land bouwer van M. aan de Noordpeter straat te Arnhem welke in zeer korten tijd zulk een omvang nam, dat aan blusschen bijna niet viel te denken. Door de buren en politieagenten wer den een tiental koeien losgesneden en de straat opgejaagd, doch door den rook werden een vijftal en een hit niet opgemerkt, zoodat deze dieren ver brandden. Eerst te half 12 was men den brand meester. 1-Iet huis is geheel uitge brand. De schade wordt gedeeltelijk gedekt door een lage assurantie. Vervolg Stadsnieuws. Burgeravondschool. Gehoor gevende aan de vriendelijke nitnoodiging van den Directeur der Burgeravondschool, den heer Herman ■J. de Vries, hebben wij Dinsdagavond de groote en inderdaad zeer fraaie col lectie keurig afgewerkte teekeningen, door de leerlingen dier school in den cursus 1900—1901 vervaardigd, bezich tigd. De indruk, dien wij van het daar gegeven teekenonderwijs gekregen heb ben, kan dan ook niet anders als hoogst gunstig worden genoemd. De tentoongestelde teekeningen, van het eerste studiejaar af tot en met het vierde, getuigden alle van het dege lijke onderricht, van keurige, smaak volle afwerking en van practische ken nis. Met recht durven wij dan ook zeggen, dat de jongelieden, die met vrucht dezen cursus hebben afgeloo- pen. zich op het geleerde kuiinen be roemen en degelijk, flink ontwikkelde vaklieden worden, die hun weg wel in de wereld zullen vinden. De werkstukken zoowel van de een voudige hand- en lijnteekeningen van het eerste studiejaar af tot aan de moei lijkste, ingewikkeldste constructies in het 4e studiejaar vervaardigd, hebben zonder twijfel de bewondering opge wekt van de talrijke genoodigden, w. o. de waarnemend Burgemeester en en kel© raadsleden waren. Om eene beschrijving of slechts eene opsomming te geven van de vele keu rige teekeningen, is ondoenlijk.' Toch willen wij nog even trachten in bijzon derheden te treden. In het eerste locaal dan waren de handteekeningen van het eerste en tweede studiejaar tentoongesteld. Naast eenvoudige rechtlijnige figu ren, en teekeningen van meer gebo gen vakken, prijkten fraai uitgevoerde projectie-teekeningen naar de natuur; schaduwteekeningen en letterwerken. In een tweede lokaal zijn de lijnteeke ningen te bezichtigen. Eerst ziet men teekeningen, die hebben gediend om den leerling wat vertrouwd te maken met pen of penseel, dan volgen steeds moeilijker teekeningen, als: construc ties, die in de practijk te pas komen; projecties van lijnen, vlakken en licha men, etc., om daarna over te gaan tot de beginselen van het machineteeke- nen (schroefbouten, klinknagels) en de onderdeelen van het uouwkundig tee kenen (la^schen, metselverbanden, een voudige deurverbindingen). Bij het einde van het tweede studiejaar war den de leerlingen gesplitst in eene bouwkundige en een machine-afdee- ling. De fraaie teekeningen der eerste af- deeling bestonden in hoofdzaak uit moeilijke verbindingen o. a. van ko zijnen en ramen, het uitslaan van trappen, het maken van treieconstruc- ties, het uitslaan van kappen enz. De teekeningen, die in de machine-af- deeling te bewonderen vielen, wei-den eveneens opvolgend moeielijker. Deze afdeeling ving aan met teekeningen van eenvoudige machinedeelen, om te eindigen met teekeningen van zeer in gewikkelde machinerieën. Zoo zagen wij o. m. een stoomketel met het uit slaan van de platen handhijschkra/- nen met den uitslag van de assen eene dispositie van eene horizontale en ver- tikale stoommachine en van een Wor- thington-pomp, alle teekeningen eenig mooi afgewerkt. Ten slotte brachten wij nog even een bezoek aan het lokaal, waar de vakteekeningen van het tweede, derde en vierde studiejaar prijkten. Hier wa ren aanwezig de teekeningen, die de meubelmakers, schilders en huissme den speciaal voor hun vak noodig heb ben. Naast teekeningen van gereedschap pen, die in het ambacht gebruikt wor den, zagen wij vele teekeningen vol gens voorwerpen genomen, tot goed begrip van alle verbindingen. Ook fraaie ornamenten en letterteekenin- gen door schilders vervaardigd, trok- kepi aller aandacht. Vooral was dit het geval met de keurig uitgevoerde letterteelceoing door den heer A. Huls- hoff, waarvoor wij hem gaarne alle hulde brengen. En hiermede hebben wij getracht in 't kort een overzicht te geven van de fraaie werkstukken, die de vruchten zijn van degelijk onderwijs, noesten vlijt, ware ambitie en veel energie. Aan de teekenaars alle eer; maar niet minder hulde aan directeur en leer aren voor het zich zoo degelijk kwij ten van hun moeilijken arbeid, waar door voor de maatschappij bekwame, goed onderlegde vaklieden worden gevormd. Naar wij verneoietn. hebben enke le Raadsleden de wenectoelijkhead uitgesproken om hel stationsplan, voordat het in openbare Raadszit ting komt, eerst in die afcbeeAingen te behandelen, waar dan de ge meente-architect eendge inlichtin gen zou kunnen verstrekken. Naar wij vernemen heeft de Recht bank alhier in de onteureningszaken, betreffende den Slaat der Nederlanden tegen den grooten IJpolder, en den Staat der Nederlanden tegen de Erven Menso. (aanleg sector park en), den eisch aan den Staat toegewezen. In de gisteren te Rloemiendiaal ge houden jaariijksche Algemeene Ver gadering van die Bloemeud'aal- OverveenHaarlem Tram Omnibus Maatschappij werd de Balans en Winst- en Verliesrekening goedge keurd'. In dte plaats van don overleden commissaris dien heer J. H. Stoel Jr., wend met groote meerderheid gekozen de heer N. Rouwens te Bloemendaal, die de benoeming heeft aangenomen. Besloten werd, dat geen verandering zou gebracht worden in do exploitatie, alleen zal bij den. rit van 't Station, naar Bloe mendaal. de toer op de Markt wor den afgeschaft. De wagens zullen dan op den hoek van d'e Zijlstraat een oogerv blik stilhouden. Gisterenmiddag is in het Hotel „Lion d'Or" alhier aanbesteed: Het houwen van eene inrichting tot verple ging vg.n kinderen op een terrein te Zandvoort.. Ingekomen waren 20 biljetten. Laag ste inschrijver bleek te zijn de heer S. Aardema te Velsen voor f 30.675. „Crèseendo". Het mag gezegd woorden dat de mannien-zangvereeniging Crescen do" met haar concert van Dinsdag avond eer heeft ingelegd. Het koor kwam dank zij d'e onverdroten toewijding van zijn dirigent', dien heer N. H. Andriessen flink be slagen ten ijs, zoodal de gladheid hier geen gevaar opleverde. En het ijs was glad, want die vereeniging had' zich voor deze uitvoering een programma samengesteld, dat res pect inboezemt. Behalve een drietal kleinere werken („Op 't Kerkhof" van Andriessen, „Zondag op het Meer van Heinze en „Soldatenkoor" uit de Heiligerlee-cantate van Hol) kwamen er op voor de groote en moeilijke koren: „Les esprits de la Nuit" van Riga en Hegar's „Tod- tenvolk". Dat aan de kleinere meer bekende en veel gezongen werkjes recht ge schiedde zij hier met waardeering geconstateerd!; maar dat ook de uit voering der genoemde omvangrijke werken in zoo menig opzicht hoogst lofwaardig was, mag zich de vereeniging als meer dan alle- daagsche verdienste toerekenen. „Crescendo" heeft getoond' over het bemood'igdie materiaal naar quali te it en quantiteit te beschikken om aan de velerlei bezwaren van groote, moeilijke en vermoeiende vocaal-composities met succes het hoofd te bieden. Over d'e voordracht als zoodanig zal ik niet in 't breedie gaan uitweiden; m. i. zal die voordracht nog winnen, naarmate al wat naar gewildheid en opzet zweemt er uit verdwijnt. Overigens mag het koor zich met het verkregen resultaat gelukwen- schen. Als solisten gaven hunne mede werking mej. Annie Si ewe uit Frankfort (zang) en ue heer Louis Herckenrath Jr. van Amsterdam (violoncel). Eerstgenoemde vooral heeft de artistieke beteeken is van dezen concertavond belangrijk ver hoogd. Met d'e „Juweelen-aria" uit Gounod's „Faust" veroverde zij al aanstonds alle harten. Mej. Siewe heeft dan ook de beschikking over een mooie, klankvolle en goed ont wikkelde sopraanstem; maar boven dien is zij' in 't benijdenswaardig bezit van een muzikaal en drama tisch talent, dat haar alle middelen in de hand geeft om een auditori um te boeien en artistiek te bevre digen. Geen wonder dat zij na haar tweede optreden, waarbij zij een drietal Hotlandsche liederen had ten gehoor© gebracht, schier einde loos werd toegejuicht en tot een bisnummer genoopt. De kennisma king met deze begaafde jeugdige zangeres verbindt aan het laatste concert van ..Crescendo", voor de talrijk opgekomen kunstlievende te- den, een aangename herinnering te meer. De i nstrum entaal-sol ist van dien. avond heeft ongetwijfeld! ook zijn eigenaardige verdiensten. Deze be staan vooral in een ongewone tech nische vaardigheid. M^ar de cardi nal© deugd van een violoncellist: den warmen echt bezielden toon mist men in dit spel nog te veel om er een hooge artistieke belangrijk heid aan toe te kennen. Toch brach ten de instrumentale nummers een niet onwelkome afwisseling in het programma en zoo werkte ook dit deel der uitvoering mede' tot een algemeen welslagen. De heer A. v. d. Velden had zich voor die begeleiding der solo-num mers beschikbaar gesteld. PHILIP LOOTS. Koningen der straat. De Brouwerskade- en vaartbewoners hebben den laatsten tijd verbazend veel overlast van de straatjeugd. De jongens staan dan op het bruggetje bij de Coornhertstraat gewapend met kiezelsteenen en gooien naai" alles wat hun geschikt voorkomt O.a. giste renavond, raakte een groote steen do ruit van een kruidenier; bij een ander, waar de ramen openstonden, vlogen de sieenen door de kamer en tegen de ruiten; bij laatstgenoemden heer heeft men reeds tot driemaal toe een groote ruit ingegooid. Ofschoon ze voortdu rend weggejaagd worden komen ze telkens weder terug. Meerder politie toezicht ware hier gewenscht Hedenmorgen werd op het Be gijnhof een aannemeling door een rijtuig aangereden. Hij werd daar door vrij ernstig aan. dien voet ver wond. Hedenmiddag half een, reed een heer op een fiets, komende uit de Annastraat, in een ruit van oen voorbijkomend rijtuig. Hij bloedde uit verschillende wonden. De noodwet, op de drankwet. D© Vrijdag in de Tweede Kamer met meerderheid van stemmen aangeno men noodweit op de drankwet, heeft de verontwaardiging opgewekt van vele caféhouders, die in het bezit van vergunning zijn. Overal, in alle steden des lands, zullen protest-vergaderin gen worden belegd tegen deze voor hen zoo schadelijke wet. Hier ter stede zal die vergadering morgen, Donder dag, des ochtends om 10 uur in café Brinkmaan worden gehouden, waarop een ieder, die in het bezit is van ver gunning, wordt uitgenoodigd. Wat. het bewuste noodwetje op de drankwet van 1881 zelf betreft, dit laat de houders van vergunningen, die ver gunning hadden op 1 Mei 1881, zoo lang het in die wet. bepaalde maximum nog wordt overschreden dat is voor Haarlem ongeveer 800 in het volle bezit daarvan tot hun dood toe. Sterft dus de eigenaar voor dat het maximum bepaalde aantal vergunningen is ver dwenen, dan is de vergunning verval len en het huis heeft slechts de waard© van een gewoon particulier huis. Voor hen, die tot 1 Mei a. s. d'e vergunning hadden, dat zijn zii. die na 1 Mei 1881 een vergunning kochten, is eene bepa ling gemaakt dat zij deze zwllen be houden tot 1 Mei 1904, waarna d© ver gunning vervalt, terwijl zii deze na 1 Mei a. s. ook niet meer aan anderen mogen overdoen. Aan het particulier bezit van velen des lands wordt dus volgens hun meaning groot on recht bedreven. Werden volgens de wet van 1 Mei 1881 de sociëteiten be voordeeld. thans zijn het de naamlooze vennootschappen, op wie de wet niet in al haar gestrengheid van toepas sing kan worden gebracht, omdat daar het bestuur bestaat uit meerdere direc teuren of commissarissen, zoodat bij sterfgeval van één hunner direct een ander als hoofd optreedt., die de ver gunning dan houdt. Kantongerecht. (Zitting van 24 April 1901.) A. J. Waalewijn, alhier, was in ver zet gekomen tegen een vonnis van het kantongerecht ter zake van het rumoer verwekken op den openbaren weg. Naar zijne bewering was het een an der geweest die zijn naam had ge bruikt Ook de betrokken agent van politie verklaarde, dat bekl. niet de man was, dien hij had gearresteerd. Het O. M. vorderde vernietiging van het vonnis en vrijspraak van bekl. Alida van Brugge, huisvrouw van H. C. van Riel, koffiehuishouder al hier, was bij vonnis van 3 April tot 60 boete, subs. 20 dagen hechtenis veroordeeld, wegens overterding van de drankwet. Bekl. was nu tegen dit vonnis in ver zet gekomen op grond dat het lokaal waarin zij sterken drank had toege diend niet voor het publiek toeganke lijk was. Een der getiugen verklaarde echter dat men het bewuste vertrek, een hoekkamer, steeds vrij kon bin nentreden. Ook stonden daar verschei dene borrelglaasjes op tafel. Het O. M. meende bevestiging van het vonnis te moeten vragen. De verdediger mr. Joost de Graaff, hield vol dat het bewuste vertrek niet voor iedereen toegankelijk was en vroeg vernietiging van het vonnis en opnieuw rechtdoende öf vrijspraak óf veroordeeling tot een geringe geld boete. J. J. Weber, winkelier in verband- stoffen en chirurgische instrumenten, alhier, had zich te verantwoorden ter zake dat hij op den 20en Nov. j.l. in zijn winkel in de Koningstraat aan E. M. van Hamerveld, weduwe van W. J. van Looy, had verkocht een glan zen buisje, inhoudende eenige pas tilles, welke eene hoeveelheid van minder dan dertig gram bevat ten van het geneesmiddel chloretum hydrargjTicum (sublimaat), en zulks terwijl hij niet was apotheker of ge neeskundige, tot het afleveren van ge- neesmiddelen bevoegd. BekL deed opmerken, dat hij de meeste dezer pastilles aan doctoren verkocht had, zoodat hij steeds niet beter geweten had of hij handelde ge heel volgens de wet. Als deskundige in deze zaak trad op de heer H. van Gelder, die o. m. verklaarde, dat chlo retum hydrargyricum een zeer zwaar vergift is. Het O. M. eischte tegen bekl. eene geldboete van f 10, subs. 10 hechtenis. In eenige straatschenderijzaakjes eischte de ambtenaar van het O. M. geldboeten van r 0.50 tot f3.. te ver vangen door 1 3 dagen hechtenis. W. G. van Eykeren, die op den 19en Maart niet als getuige was verschenen in de zitting van de Arr.-rechtbank al hier, hoorde f 3 boete of 3 dagen hech- teins tegen zich eischen. H. Bennekom, sigarenmaker te Am sterdam, had zich te verantwoorden ter zake dat hij op den 3en Maart j.l. op de Botermarkt alhier in staat van dronkenschap. als bestuurder had ge reden met een met een paard bespan nen tentwagentje. Tegen hem werd f 6 of 6 dagen geëischt. Jan Wit, barbier te Haarlem, had eene hoeveelheid haar op den openba ren weg neergeworpen. Daarvoor vorderde het O. M. f 1 boete, subs. 1 dag. Ge vod den voorwerpen Een duimstok. Een doublé gouden manchetknoop. Een sleutel. Een porte- monnaie met geld. Een handkar. Een rozekrans. Bloemendaal. Gisteren-namiddag had in het Bloe- mendaalsche Park het navolgende on geval plaats. Een victoria, waarin drie dames gezeten, brak met een schok in tweëem, tengevolge waarvan, die dames vielen, en een zoodanig in het gelaat werd verwond, dat zij zich moest laten verbinden. Benneb'oek. Liefhebbers voor" die eventueel te koop komendie gronden van die Harten kamp. hebben reeds peilin gen gedaan om. te onderzoeken of de grond al of niet geschikt is voor bloembollencultuu r Tot Kapelaan bij die R. C. ge meente alhier is benoemd: d'e heer Beukers, van Weesp ter ve-rvan- ging van den heer Nuyen die als zoodanig naar Amsterdam is ver plaatst. Haarlemmermeer. De gemeente Kage is reeds 25 jaar zonder predikant. Tal van vergeefsche beroepen zijn reeds gedaan. Vroeger was de gemeente kerkelijk verbonden met Abenes, dat thans toe gevoegd is aan Nieuw-Vennep. De opbrengst van 92 perceelen gras land van den Haarlemmermeerpolder, heeft te Haarlemmermeer in publieke veiling opgebracht f 6739 over 1901. In 1900 bedroeg die f 6413. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Het Succes van liet Vicbywater. Men berispt aan de Franschen hunne onbestendigheid11 hoe ver klaart men het in zwang zijn, dat sedert weldra drie eeuwen onder hen genieten, het water der be roemde bron van Vichy CéLESTÏNS, HÓPITAL en GRANDE GRILLE die per millloenen, door de gansche wereld verzonden worden. Dit suc ces is verschuldigd aan d'e onbe twistbare werkdadigheid dezer wa teren, bij de behandeling der le ver-, maag- en ingewandziekten. Maar men moet zich hoeden voor de namaaksels en zorgdragen den. naam van. de bron. te eischen HÖ PITAL voor de maagGRANDE GRILLE voor den leverCéLE STÏNS voor de andere gevallen. Vervolg Nieuwstijdingen. Men seint ons uit den Haag: Bij het voortgezet debat over het blij vend gedeelte werd de heer Troelstra wegens zijn heftige rede herhaaldelijk tot de orde aeroepen. Hij betoogde dat de Regieering terugkwam op da be slissing der Kamer. Rechtszaken. De aanvaring op den Amstel De Amsterdamsche rechtbank zette Dinsdag de behandeling der zaak tegen Mijs Lubbers Myssema, kapitein, der stoomboot D. A. Verschure I, voort. Hem is ten laste gelegd, dat hij door nalatigheid of slechte zeemanschap, in alle geval door zijne schuld den dood veroorzaakt heeft van de vrouw en vier kinderen van schipper Texer uit Wildervank, wiens schip, gemeerd liggende aan den rechter Amsteloever, in den nacht van 20 December jl. door de stoomboot is overvaren. Er werden weer verscheidene- getui gen gehoord. Donderdag volgt nu nog een verhoor van deskundigen. Het be langrijkste getuigenis van Dinsdag was dat der familie Grimme, die dicht bij de plek, waar het ongeval plaats greep, haar woning heeft. Op den be- wusten avond hoorde Grimme, zijne vrouw en zijne kinderen buiten luid om hulp schreeuwen. Toesnellende zagen zij een stoomboot de tjalk van Texer rakelings voorbijgaan in volle vaart. En daarop zagen zij de tjalk met den achtersteven reeds geheel onder water. Zij brachten de twee jongens van Texer, die in het vooronder ge slapen hadden en ongedeerd waren, onder dak en hielpen vervolgens Texer zoeken naar de lijken van zijne jam merlijk omgekomen vrouw en dochter tjes. De lijken werden in een schuur gelegd en later naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Ook een veerman in de buurt hoorde het geschreeuw, terwijl hij te bed lag in een schuurtje aan de wal. Ondanks deze verklaring bleef Mijssema vol houden, dat hij geen schreeuwen heeft gehoord. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van O. F. H. Schönhuth om ver gunning tot het verkoopen van ster- kendrank in het klein in het voor huis van het perceel aan d'e Lange Hofstraat No. 20. Haarlem. 23 April 1901. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L.-B. De Secretaris, PIJNACKER. Letteren en Kunst. Bij de Ned. Opera te Amsterdam de buteerde Dinsdagavond als Elsa in Lohengrin mevr. B. HavermannPost. Haar optreden was wel een succes. De stem is goed ontwikkeld, de uitspraak beschaafd en zuiver. De voordracht getuigde van goed begrip. In de lage tonen klonk de stem nog te zwak. doch in de hoogere tonen was veel glans. Felix Weingartner. Men schrijft ons uit Amsterdam: Dinsdagavond gaf Felix Weingartner in het Concertgebouw zijn aangekon digd concert met het Kaim-orkest nit München, zoodat we hier nu zoowat de voornaamste dirigenten de revue hebben zien passeeren. Het programma gaf drie ouvertures, van Glück, Mozart en Weber; Siegfried- idylle en Bacchanale van Wagner en Beethovens Vijfde, zoodat er volop ge legenheid was den beroemden man van verschillende kanten te leeren kennen. Weingürtners manier van dirigeeren zou men met het woord „militarisch" kunnen schetsen; ietwat hoekig, uiterst streng leidt hij zijn orkest, zelfs het kleinste detail ontgaat hem niet. De vertolking van de symphonie staat boven alles, wat we dezen avond te hooren kregen, vooral het Andante had een uiterst klassieken tint Jammer dat er zoo weinig belang stelling was; groote plekken leege stoe len gaapten de Duitschers ongastvrij aa.n. Felix Weingartner had beter ver diend. H. F. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 21 April. G. P. de Nijs en H. der Kinderen; J. Roetman en W. G. Snoek; C. G. Timmerman en C. van Dijk; F. J. Middelkoop en C. M. van Brussel; J. van Tienen en W. A. Koop man; P. Joosten en H. Termeer; C. de Rijk en C .Hirs; ,J. L. Blommaert en H. M. A. Wassenaar; J. Swier en F. Erbrink; C. J. v. Koningshoven en G. Kuijper; B. Kruijsmulder en W. C. v. d. Heide. Getrouwd 24 April. J. Cijs en C. EL Laduk; M. Douwma en K. Kok; E. van Dijk en J. de Vries; E. Jansen en W. Hendriks; J. Sanberg en N. Kors; P. L. Roosenhart en M. H. van Noordt; C. W. Heesemans en J. Tijdgaat. Bevallen 21 April: J. M. Gelaudie— v. d. Horst, z.; A. M. JanszenPost, z.; 23. W. J. van der HamHuijboom, z.; M. E. HurkmansTeeuwen, z.; 24. J. H. TijdgaatPriesman, z.; M. P. EtmansRoestenberg, z. Overleden 22 April: J. M. van Kuijk, 84 j., M. v. Heemskerckstr. 23. J. L. Suerink, 10 mnd. Gortesteeg. Telegrammen. KAAPSTAD, 24 April. (R. O.) Of. ficieel woirdt gemieldi, dat het gehee le aantal gevangenen,, met inbegrip van die welke thans in den Oran je-Vrijstaat en in Transvaal zijni, 17.823 bedraagt. SJANGHAI, 23 April. (R. O.) Een keizerlijk besluit is uitgevaardigd!, waarbij een nieuwe Raad' wordt be noemd', waartoe ook Prins Tsjin® en Li-Hoeng-Tsjan.g zullen behoo- ren, om aan, te geven welke hervor mingen raadzaam zijn. Het besluit voegt daaraan toe d'at die' hervormin gen. d'ie goedgekeurd zijn. zu'llen worden ingevoerd' na den terugkeer van hei Hof te Peking. Nagekomen Advertentiën. De BURGEMEESTER van Haar lem, brengt ter algemeene kennis a. dat bij besluit van den Raad dezer gemeente van 5 December 1900 No. 13, de na ue noemen' ter reinen voor openbare speelplaatsen voor voetbal en andere dergelijke spelen zijn bestemd): lo. het aan de gemeente toebe- hoorende terrein, gelegen aan de Houtvaart, bij de zwem- en badin richting 2o. het gedeelte van het bolwerk achter de villa van den, J. H. STOEL Az. in het Kenaupark 3o. het gedieelte van' het Prinsen- bolwerk, grenzende aan 't Spaarae; 4o. het terrein, gelegen vóór en naast de nieuwe strafgevangenis b. dat met ingang van 1 Me! 1901 de uitoefening van die spe len, zoowel in den Hout als op straten en wegen zal zijn verboden. Haarlem, 24 April 1901. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, (L. B.) Associé. Voor een Jongmenseh met ka pitaal bestaat geleg- nheid zich in eene gevestigde ZAAK te Associ- eeren. Adres motto „Associé" aan Haarlem's Dagblad. Te Bloemendaal worden ge durende de zomermaanden voor een zeer klein gezin vier gemeubileerde Kamers met Keuken gevraagd. Brieven met volledige opgave onder lett. T 2694, aan ALLERT DE LANGE's Ann. Bur., Damrak, Amsterdam. Sporten Wedstrijden. Wielernieuws. Onze landgenoot Piet Dickentmnnn, die het vorge seizoen te Breslau kam pioen van Europa werd over 100 kil en zich nog meermalen elders onder scheidde over den gemiddelden af stand, heeft Zondag te Berlijn op de Friedenau-baan gewonnen over 50 kil. met gangmaking vóór Ryser, Winne- man en Krause. WeMswaar kwam zijn ernstigste te genstander Robl, uit München, in de 24e ronde te vallen, doch deze schijnt toch niet extra in form te zijn geweest. Over 1000 m. won in 2 min. 18 4/5 sec. de Berlijner Peter, 2e was de Amster dammer Schilling, 3e Kaser, terwijl in den premier-wedstrijd over 3000 M. won Huber (München) in 4 min. 10 2/5 sec. vóór Albrecht en Willy Arend. Op de Parc-baan te Parijs heeft d« Engelschman Tom Linto.i gewonnen oveo- 50 mijl met gangmaking vóór Bouhours en Simar in 1 uur 25 min. 53 sec. 2e was Bouhours met 2 ronden achter (1333 m.), 3e Simar. Over 1333 m, won Crogna de Belg. in 3 m. 2 4/5 sec. gering verschil, doch beslist versloeg vóór Frévost en Dangia. De wedstrijden te Roubaix op 22 April l.L waren wederom een groot succes voor major Taylor, die ook hier in alls nummers, waarin hij medereed, over winnaar bleef. Hij won in prachtigen stijl, terwijl hij zijn tegenstanders met gering verschil, doch beslist versloegè Grogna kwam als tweede kort achter hem aan, terwijl Dongla op één lengte achter hem de eindstreep passeerde. Worstelen. Op Hemelvaartsdag (16 Mei a.s.) b? ginnen te Berlijn de groote internatio nale worstelwedstrijden. Onze land genoot Dirk van den Berg heeft ook ingeschreven. Te Brussel is Zaterdag een internatio-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2