staat. Door hei bestuur aldaar worden twee reizende schoolmeesters aange sneld, die achtereenvolgens alle fami- liën bezoeken waar schoolplichtige kinderen zijn, die dan onmiddellijk in hun woning onderricht geven. De duur van zulk een bezoek hangt af van den aanleg en den ijver der be treffende leerlingen pn kan voor één huisgezin enkele dagen, doch ook ver scheiden© weken duren. Een. poBtEegel <"e koop aar>g! boden. Dezer dagen was in een der postkan toren te Berlijn de volgende bekendma king aangeplakt: Voor een der loketten van onze bu reaux is een postzegel van 5 pfennig (3 cent) gevonden. Hij of zij, die hem verloren heeft, wordt uitgenoodigd hem binnen zes weken op te eischen. De ver liezer moet voorzien ziin van een be wijs, dat hij werkelijk de benadeelde partij is, kan hij dit niet bewijzen, dan zal de postzegel weer aan de loketten ten verkoop worden aangeboden. Eöq nieuw s ort postzegel- De koning van Italië heeft een merk waardige vernieuwing in het aanbren gen van beeltenissen op postzegels ge combineerd met een beleefde galanterie tegenover zijn vrouw. Tot beden droe gen postzegels alleen de beeltenissen van het hoofd van staat en geen prin ses, door huwelijk koningin geworden, zag- tot heden, gelijk koningin Helena, haar portret op postzegels afgebeeld. Waarom i* de zselnclit ve - sterkend. Omdat zij meer zuurstof bevat dan de lucht op plaatsen midden in het land. De aanwezigheid van zuurstof in dezen vorm is een gewichtig element van de opwekkende en versterkende uitwerking der atmosfeer aan de zee kust. Maar behalve de zuurstof, bevat deze zuivere lucht ook fijne zoutdeel tjes en water, dat door de aanwezig heid van die zoutdeeltjes prikkelend is gemaakt. Het inademen van die lucht geeft een veerkrachtig en opgewekt ge voel, dat den eetlust verbetert en de spijsvertering bevordert. Bovendien prikkelt bet, baden in zoutwater de huid en verhoogt de werkzaamheid van den bloedsomloop. Wanneer wij aan het strand staan, ademen wij niet alleen zuivere, zuurstof bevattende lucht in, maar wij ziin door eene ge- ëlectriseerde lucht omringd, die, zoo als Ilnmboldt gezegd heeft, van ver sterkende uitwerking is op het geheele lichaamsgestel. Fen vreesMijk drama is in Cagliari afgespeeld. Een jonge ziekenverpleegster wachtte op straat een assistent van de academische kli niek, dr. Gibelli, op en schoot hem een kogel in de borst. Hoewel doodcli.ik gewond, wist de geneesheer nog sip» revolver te voorschijn te halen, en n haar vuur af te geven, met het gevolg, dat de kogel haar in den slaap drong. Op baar beurt raapte de verpleegster bet weggewoipen vuurwapen weer op en gaf voor de tweede maal vuur af op haar tegenpartij. De kogel doorboor de het hart van den ongelukkige en doodde hein ©ogenblikkelijk. Ook de verpleegster, vroeger verloofd met het slachtoffer, ligt op sterven. Jap'Ti'-che h mdiglieid. De behendigheid der Japansche goo chelaars bleek voor eenigen tijd op een diner, waar een hunner het gezelschap met zijn goocheltoeren vermaakte. Een der gasten, een vreemdeling, be sloot zich niet door gezichtsbedrog te laten verschalken en hield zijne oogen onafgewend op den goochelaar geves tigd, zonder zijne opmerkzaamheid in t minst te laten afleiden. De oude goochelaar, die dit bespeur de, speelde uitsluitend voor hem. Eene groote porseleinen vaas werd binnen gebracht en in hei midden van de ka mer gezet; de goochelaar klom er te gen op en liet zich er langzaam inzak ken. De twijfelaar zat toen een half uur lang op de vaas te turen, na zich eerst overtuigd te hebben, dat die gaaf en stevig was en niet óp een val luik stond Maar Gebha-rdifc deod het niet. Den volgenden morgen sprong hij niet naar school zooals anders, neen. hii sloop langzaam langs de tuinhei ning naar huilen. Zou het kind soms ziek ziin In den middag voor het uitgaan der school stapte die kapitein naar Totterden om den schoolmeester Krum-mstöber te spreken. Of hij ook niet die verandering bij het kind hadl opgemerkt Dot niet. maar het was hem toch aangenaam dat hij hem, den vader van Gebhardl, kon spreken. Heden was er iets voorgevallen dat niet als jeugdige overmoed kon worden beschouwd. Zoo, wat dan? vroeg Tomasius veron trust. Ja. de zaak is vreemd. In het vrije kwartiertje is uw zoon met een open zakmes op Paul Wilkens aangevallen nog wel verrader lijk van achteren. Goddank I het is goed af ge] co pen Dit trof den kapitein als oen vuistslag. Verraderlijk onmogelijk I Zoo is het ons toch medege deeld. Wilkens is wel is waar een grootere jongen, maar dat mag toch niet. Oudere jongens zijn er tus- schen gesprongen. Uw zoon was men kan het werkelijk niet anders noemen als een krankzinnige. Ik heb hem zwaar moeten straffen. Maar wat was de aanleiding De jongen moet toch iets tegen Paul Wilkens gehad hebben De moester haalde de schouders Zoo tuurde hij nog in gespannen verwachting, toen het overige gezel schap het begon uit te schateren van lachen en naast hem wees, waar (le oude goochelaar zich zat te waaien en reeds eenige minuten gezeten had. Gewroken. Een gemeenteraadslid van Praag, Paruzek geheeten, is dezer dagen in den namiddag op den openbaren weg met een revolver doodgeschoten door oen man, die vroeger bediende op zijn kantoor was geweest. D« moordenaar werd gearresteerd en heeft bekend, dat hij de misdaad gepleegd heeft, om zich te wreken, dat hij ontslagen was. Een duivel in mensohenge- daante. Voor het hof van gezworenen te Dresden had zich kortelings wegens moord te verantwoorden Otto Kobisch, wonende te Ober Lommafczsch, die zijv kinderen, een tweejarig knaapje en een meisje, ternauwernood een. maand oud, erger dan een wild beest behan deld had. Hij had betere dagen ge kend. daar zijn vrouw een vrij aan zienlijk vermogen mede ten huwelijk had gebracht, maai- zijn geld smolt weg als sneeuw voor de zon en bij ging er toe over de werkkracht zijner vrouw, die hij herhaaldelijk mishandelde, op de ruwste wijze uit te buiten. Zijn kin deren. waren gruwelen in zijn oogen en meermalen liet hij zich uitdrukkingen ontvallen als; „Ik laat hen geen van beiden groot worden" of „als ik hen maar eerst kwijt ben." Die voornemens heeft hij op de meest barbaarsche wijze ten uitvoer gebracht, door de hoofden der kinderen tusschen de handen te nemen en d>ie met geweld te drukken. De schedels lagen als bewijsstukken in de gerechtszaal en wei-den, terwille van de beklagenswaardige moedei-, tij dens haar verhoor uit de zaal verwij derd. Uit de verklaringen der vrouw, zoowel als die van andere getuigen bleek, dat de man een ware duivel in nienschengedaante moest geweest zijn. De rechtbank veroordeelde hem we gens moord in het eene geval ter dood en wegens mishandeling met. doode- lijken afloop in het andere geval tot vijf jaren tuchthuisstraf. De beklaagde nam zijn vonnis uiterst onverschillig op. Een Oostenryksche Dreyfu*. Een rechterlijke dwab'ng, die veel doet denken aan enkele bijzonderhe den van het. Fransche Dreyfusdrama, is te Iirakau voorgekomen. Een joodsch o Ti ei er, Stiller genaamd, was tot degradatie en vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld, wegens leve ring van lands verdedigingsstukken aan Rusland. Reeds heeft de officier vier jaar van zijn straftijd gezeten nu ontdekt is. dat een ander persoon de schuldige is! De bladen te Krakau dringen, er op aan, dat het onrecht onmiddellijk her steld zal worden. De antisemiefcische pers verzet er zich echter sterk tegen. Ia den slaap geworgd. In het laatst der vorige week, ver haalde de vrouw van den landbouwer Duchet, wonende te Chateau Chervix, een dorpje in de Landes, aan haar bu ren, dat baar man zich in den nacht had opgehangen. Men trad haar wo ning binnen en zag het lijk werkelijk hangen, doch de houding deed vermoe den, dat misdaad in het spel was. Vrouw Duchet beweerde aanvanke lijk, dat zij haar man 's morgens bij het ontwaken aan een kram aan de zoldering had zien hangen. Haar ver klaringen kwamen den rechter van in structie echter verdacht voor, zoodat men. besloot een wakend oog over haar te houden. Inderdaad veranderde zij in den loop van den dag van batterij, en nu bleek, dat Duchet het slachtof fer was geworden van een vooraf be raamd plan. Met een zekeren Deredin geheeten, had de vrouw het plan, volgens haar verklaring althans, beraamd haar echt genoot om het leven te brengen. Te dien einde was boven het bed der echt- genooten in de zoldering, een gat ge maakt en waren Deredin en zijn mede plichtige Coudert ruim een week gele- op. Nu ja. de groote plagen, de kleine jongens wel eens. maar Wil kens beweerde niet te weten waar om uw zoon. hem had aangevallen en uit den laatste kon ik geen woord krijgen. Tomasius dacht een oogeoiblik na het kwam toch volstrekt niet overeen met G eb hardt's karakter, valschheid Nu, ik zal den jongen geducht onderhanden nemen, want de zaak moet opgehelderd worden. Dit geschiedde dan ook 's mid dags, maar ex was niets uit te krij gen. Gebhardl. Gebhardtde va der begon driftig te worden. AJs je zoo laf bent iemand van achteren met een mes aan te vallen, dan dan hij hield op, want het weer spannige gezichtje werd krijtwit. Ik heb hem' niet aangevallen, dal is een Leugen, ik heb mijn mes genomen en heb gezegd dat hij moest zeggen dat het niet waar was Wat zou niet waar zijn Wel, wat Paul Wilkens ge zegd had. Wat heeft hij dan gisteren ge zegd? Ik kan het niet zeggen, vader. Geb, stel je dan geen vertrou wen in je vader? Wees toch op recht kom, jongen kom ei- flink voor uit, Vader, hij heeft cezegd Op nieuw bleef het kind steken. Wel nu Dat je laf was. den, met behulp van een ladder, ge klommen naar de vliering boven de slaapkamer. Men had afgesproken dai vrouw Duchet op een afgesproken tee- ken den stro*- dien de anderen door hot gat lieten zakken, om den bals van den slapende zou slingeren en dat De redin den strop zou aanhalen, tot de ongelukkige dood was. Daar Duchet echter ontwaakte, mislukte de e-erste aanslag. Tot zoover berustten de ver klaringen op betrouwbaren grondslag, aangezien Duchet na den eersten aan slag zich er over beklaagd had bij en kele buren, die in dien zin verklarin-, gen aflegden. Volgens de verklaringen der echtge-, noote, moet Deredin ditmaal de eeni ge schuldige zijn geweest. Zij beweert hem de behulpzame hand niet geboden te hebben, on verder, dat Coudert van den tweeden aanslag niets afwist. Het dertienjarig zoontje van Duchet. dat in dezelfde kamer sliep, beweert ech ter wel deugdelijk twee mannen ge zien te hebben, die eerst zijn vader ver worgden en hem later ophingen Daar de rechter van instructie ter men vond tot verdenking van vrouw Duchet en beide mannen, is bet drie tal achter slot en grendel gezet. Dwet-gr ssen. Er bestaan verschillende dwergras sen van het menschelijk geslacht, die in grootte niet veel van elkander af wijken, daar hunne lichaamslengte slechts afwisselt tusschen 93 en 137 centimeter. Daartoe behooren de Ita's op de Phi- lippijnsche eilanden, inboorlingen der Andaman-eilandende Batwa's in het Congobekkken en de Alka's in Cen- traal-Afrika. Emin Pacha deelt over de Afrikaan- sche dwergrassen mede, dat de stam men rondom bet meer Akkas gemid deld 1245 millimeter lengte hebben. Dr. Parke geeft voor de lengte der Batwa's, die bij in 1886 ontdekte, 1295 millimeter op, maar rangschikte hen in verstandelijke ontwikkeling beneden de Nubische negers. De thans nog levende dwergrassen worden dtoor sommige anthropologen gehouden voor de overblijfsels van vol keren, die eertijds een veel grooter grondgebied innamen, "waarschijn lijk Indiè, Noord-Afrika, de streek der Pyreneën, Zwitserland en Centraal- Amerika, De pygmeën, door Aristoteles en He rodotus beschreven, woonden aan den Boven-Nijl en in het Nijldal en deze diminutief-menschén stonden destijds, gelijk thans, op den laagsten trap van beschaving. De Ve uvius roert zich. Sedert een paar dagen is de Vesu vius weer buitengewoon werkzaam. Dikke, zwarte rook wordt uit een der westelijke kraters opgespoten en 's nachts is de geheele omtrek verlicht door het vuur uit den krater. Lava loopt nog niet, maar van tijd tot tijd valt een lichte aschregen op het om ringende land. Duivenpost oo zee. Men zal zich herinneren, dat twee jaren geleden een proef is genomen met. het overbrengen van brieven met duiven, van mailbooten uit zee afge zonden. In 't vorige jaar werden die proeven, van 15 Maart af. geregeld el ke week herhaald, uit schepen, die van Havre waren vertrokken. Van 36 kee- ren gelukten en 34; slechts 2 keeren kwam geen der duiven op de til terug en gingen de brieven verloren. De af standen wisselden van 120 tot 350 mij len; 20 keeren waren zij 120 tot 150 mij len: zij werden meestal binnen 24 uren afgelegd. Op 29 Juli werden de duiven ie 5 uur s morgens van de Touraine losge laten op 324 mijlen afstand en de eerste was al ie 2 uur 'snam. thuis. Op 9 Sep tember vertrokken zij op denzelfden tijd en brachten 's avonds 25 brieven mee terug, na aldus 650 mijlen te heb ben afgelegd. In het geheel werden 261 duiven ge bruikt, van welke 113, dus 44 pet., te ruggekomen zijn. In 't geheel hebben zij in het vorig jaar 190 brieven over gebracht. Dat heeft cle schoft De kapitedn zonk bijna ineen hij sloeg met die gebalde vuist op de tafel zoodat deze begon te tril len evenals elke pees. elke zenuw, elke spier van den man met het grijze hoofd. Vaderschreeuwde het kind in ongekende angst, Zoo zoo mijn jongen was het dat? Belachelijk natuurlijk wat kunnen jongens al niet verzinnen Laf zulk een schaapskop I Hij lachte luid, stak de bevende hand tusschen den kraag van zijn jas als of hij vreesde te stikken. Gebhardl werd' bang en wilde juffrouw Tra bert roepen. Neen. Geb blijf hier, hoor je Ik wilde jou alleen maar zeg gen die sch-oft die Wilkens - - hij liegt Ja vader, de kleine richtte het bovenlijf on en balde de vuis ten. en als ik grooter ben, dan zal ik hem„ Misschien. ja, mijn jongen ga nu maar heen Gebhardt gehoorzaamdehij hoorde den smartkreet niet waar mede zijn vader op een: stoel ne derviel, hij hoorde het steunen en jammeren niet waarmede zijn va der de armen op die tafel neder sloeg en zijn hoofd in de handen verborg. Een uur later riep kapitein To masius, Gebhardt I maak je klaarje moet met inij mede naar Tottersen Hét verslag dezer proefnemingen meldt voorts, dat de minister van ma rine met de ondernemers in overleg is getreden voor den dienst der oor logsmarine, welke mei haar duiven tot dusver geen goede uitkomsten had ge kregen. Dit. jaar zou van 15 Maart af de proef worden voortgezet, ook met duiven die van nit Amerika terugkeerenrle schepen berichten naar Europa zullen overbrengen. Bollandscli Een Amerikaansch handelaar wilde zijn artikel in Nederland aan den man brengen en liet reclamekaarten druk ken in 'tHollandsch. Na vermel ding van het „gesectzlijk ge-dryekte" handelsmerk der „ateenige" fabrikan ten, vertelt het kaartje dat het pro duct is: „Unübertrefflik door Herstel Ining van Puddings, Kokken, Mehlspijsen, Suppen, ook Saucen, Beeste Spijs för Kinder ock Kraaiken Uverall ie ha- ben." E?n zonderling. Te Mecbelen is zekere De Lessort gestorven, gewezen spoorwegbeambte, een zeer rijk man, die met een zoon en drie dienstmeiden een zeer groot huis bewoonde, buiten hetwelk bij nooit een voet zette. De meisjes losten el kaar om de acht uur af. want de heer des huizes ontbeet te middernacht, dineerde te zes uur 's ochtends, sliep overdag en stond 's avonds om elf uur op. Hij bezat tal van huizen, waarvan hü de buur nooit opeischte. maar wel aannanj als hem die ge bracht werd. Onlangs ontving hij acht tien jaar achterstallig pensioen. Voor 't overige was hij zeer liefdadig en bij al wat arm was bekend. Maar hij ging met niemand om. Uit Yokohama wordt gemeld, dat de Japansche rechters en advocaten 't plan hadden opgevat, het werk te sta ken. daar zij te weinig inkomen heb ben en het parlement hun verzoek om vgrhooging heeft verworpen. Menig rechter ontvangt niet meer dan 12 gul den per week en liet hoogste salaris voor een lid van het hof van cassatie bedraagt 4800 tot 6000 gulden per jaar. Alleen door dwang van de zijde der regeering, zetten zij hun werkzaamhe den nog voort. Het gewaarde lijk. Een student in de medicijnen te Londen, Wiliam Charles Browning, is gevangen genomen wegens opzettelijke misleiding van zijn geneesheer dr. Marsh. Daar hij tot over zijn ooren in de schulden stak, had hij er veel be lang bij te verdwijnen en daarom legde hij zich te bed, liet den dokter roepen en wendde een ernstige ziekte voor. Eenige dagen later schoor hij zijn knevel af, grimqferde zich en begaf zich naar dr. Marsh, wien hij op de mouw spelde, dat zijn broer, Charles Browning, het tijdige met het eeuwige verwisseld had. Dr. Marsh stelde hem een doodcertificaat ter hand en begaf zich met hem naar het sterfhuis om het lijk te schouwen. Hij za,g de doode op het bed liggen en stond op bet punt te vertrekken, toen eensklaps zijn arg waan opgewekt werd. Naar het bed terugkeerend, bemerkte hij, dat het gewaande lijk een gewone ledepop was, die de student heel handig ver momd en aangekleed had. De aan staande esculaap zal voor zijn bedrog ongemakkelijk gestraft worden. f en slaueenplaag. In het Januari-nommer van „The Zoologist" gaf de heer G. Leigton een verhaal ten beste omtrent een plaag, waardoor verleden jaar een plaatsje in Zuid-Wales werd bezocht. Gedurende de gansche maand Septem ber hadden zwermen slangen daar hun domicilium gevestigd. Zij kropen er over de vloeren, slopen in de etens kasten. kronkelden zich om de meube len; ja, de meest stoutmoedigen gin gen de trappen op, om in de slaapka mers een rustigen rust te genieten. Ofschoon de bewoners een waren verdelgings-krijg tegen hen voerden en er in één buis op één dag twee-en- Toen vacler en zoon het huis uibi kwamen was de nevel in fijne mot regen overgegaan. Ga maar vooruit, Gebhardt I De jongen keek van ter zijde schuw naar zijn vader. Na een poos bleef Gebhardt stil staan en zei de Vader, ik zal toch Paul Wil kens nog wel eens krijgen I Dat zal moeilijk gaan, Geb. Wij moeten verhuizen. Je moet straks van mijnheer Krummstoctter afscheid nemen. Het kind scheen eenige oogenblik- ken erg verwonderd. Verhuizen wij spoedig, vader? Ja, jongen, morgen reeds. Waar gaan wij heen, vader? Dat zullen wij zien. Misschien naar de Noordzee. O, dat is heerlijk, zeide Geb hardt. Niet waar, loop maar door, Gebhardt De kleine vlugge voeten steven den vroolijk vooruit, voor de zwa re. vermoeide stappen van den man met het grijze hoofd'. Mag ik dan ook met een boot varen, vadetr? Ja, mij-n jongen. Moet ik dan nog naar school Ja, Geb, nog een jaar of wat. Een paar maal zag Gebhardt ver wonderd om. Vader liep zoo ere- langzaam. Vader, je hebt geen overjas aan Dat is niets, Geb, dat kan geen kwaad'. twintig werden gedood, zag men bun aantal niet merkbaar verminderen. De eieren, waaruit de bovengenoem de twee-en-twintig reptielen, gewone ringslangen, waren voortgekomen, waren gelegd in een gat van den ach termuur van het huis. Men besloot tan laatste dezen muur gedeeJtelijk weg te breken en vond toen niet minder dan veertig hoopjes, elk van ongeveer dertig eieren, die allen hvfc punt waren v»n uit te Komen. Zoo ongeveer 1400 slangen in wor ding, op eene oppervlakte van weinige vierkante meters! Verschrikkelijke ontdekkine Een visscher heeft aan de oevers der Seine, nabij Rouaan een vreeselijkc ontdekking gedaan. Achtereenvolgens haalde hij twee pakjes op, waarvan elk het bij den schouder afgekapte armpje van een kindje, vermoedelijk de U-jarige Madeleine Godailler, die sedert 4 April jl. spoorloos verdwenen was, bevatte. Elk lichaamsdeel was gewikkeld .in een lap van een vrouwen hemd; op een dier lappen stonden de initialen M. B., in rood borduursel, op het andere het dubbele fabrieksmerk 4. 115. Die toekans geven hoop op de ontdekking van den misdadiger. De smokkelaar Estef, die als verdacht van de ontvoering, gearresteerd was, is weer op vrije voeten gestald. Mandarijn Onder de geheimzinnige machten en krachten van het wonderbare Chinee- sche rijk, dat nog zooveel bergt, waar van in onze Europeesche hersens niet het flauwste vermoeden is, behooren wel de Mandarijnen: booge staatsamb tenaren, wier waardigheid in bun ge slacht -erfelijk is, zooals bij ons het koningschap en die voor het meeren- deel zich scherp kantten tegen alle her vorming op sociaal terrein, omdat ze gelijk begrijpelijk is, daarin de on dergang zien van hun eigen stand, die niet berust op capaciteiten en verdien sten, maar op een sedert eeuwen ge huldigde overlevering. Het woord Mandarijn, afkomstig van het sanskriet. „Mantavin", is eigenlijk geen Chineesch. In de taal van het he- melsche rijk keeten de hoogwaardig- lie dsbeklee-ders Kwam. Hun verschillende rangen worden onderscheiden met gekleurde knoop en: zoo heeft men Mandarijnen van de blauwe, roode, paarsche, gele en an dere knoopen. De hooge staatsambtenaren zijn nooit onderworpen aan de straffen, die op gewone burgers kunnen worden toege past. Heeft een Mandarijn iets gedaan, waardoor hij bij den keizer in onge nade valt, dan krijgt hij een zijden koord thuis, als een vriendelijke aan wijzing, dat hij verzocht wordt zich op te hangen. Ctai^e^sehe biik«8H3afleider?. De Chineezen hebben reeds vóór dui zend jaar een verbazende wetenschap pelijke beschaving bezeten. Zij hebben het kompas, het buskruit, de boekdruk kunst, het porselein lang vóór ons uit gevonden. In een ander opzicht zouden hoogstens de Egyptenaren en Etrusken hun den voorrang kunnen betwisten. Bij deze beide volkeren is de bliksem afleider bekend geweest, die bij de Chineezen sedert minstens vijf eeuwen in gebruik is. Zóólang staat er reeds op den porseleinen toren van Nanking een toestel, dat de Europeanen eerst voor niets anders dan een sieraad hielden. Om een hoogen mast, aan den top met een vergulden bal versierd, windt zich een spiraal van vergulde draden, waai' vergulde kettingen af hangen. In de nabijheid van Amoy staat een tweede bliksemafleider. Op een sterken mast is een ijzeren vergul den bal en daarop een insgelijks ver gulde pijnappel aangebracht. Rondom dien mast loopen ijzeren ringen, die naar beneden hoe langer hoe grooter worden, van blik, dat aan de buitenzij de verguld is. Van den pijnappel uit ioopen vier ijzeren kettingen, die aan eiken van die ringen vastgemaakt zijn en omlaag het ver vergulde dak van een zuilenvormig ondergebouw raken. Hoe de bliksemstraal eigenlijk van den ketting uit in den grond wordt afgeleid, is een raadsel, want de be wering van de Chineezen, dal de hlik- Zoo kwamen zij aan de eerste huizen van 'I ottersen.. Bij het on dergaan had: de zon. den nevel er. de wolken verdreven. Alles blonk in schitterend licht. De leien da ken blanken als gepolijst staal. Uit de die uren der huizen sprongen de kinderen ondieir luid en. vrooiijk ge woel. Vrouwen met manden aan den, arm bewogen zich over het hobbelige plaveisel om hunne in- koop en te gaan' doen. Vad'er, luister eensl riep Geb stilstaande. Wat is er? Hoor die mienschen eens schreeuwen! Inderdaad uit de naastbij gelegen zijstraat vluchtten vrouwen en kin deren en stormden de huizen bin nen. Daar achter hoorde- men we der veel geraas en geschreeuw. Houdt den stierHoudt den stier Daar schoot iemand met groote sprongen, Gebhardt voorbii zijn vader En daar om den hoek kwam de stier, den neus bijna tegen den grond. Aan. het. om de korte ho rens gebonden touw hing een sla gersknecht. die niet losliet en door het woedende dier werd voortge sleept. Gebhardt schreeuwde' luid. Zijn vader had met beide ham den de horens van het dier om klemd,. Een oógéniblik scheen het dier tot staan te zijn gebracht, maar toen holde het weder verder den kapitein over- den grond sleurende rrmt woedend brullen en sfooien. se.m zich langs de ringwj moe loop' en eindelijk van de spits van den pijnap pel «te lucht ingaat, is toch te naïef om grjoofd te worden. Een feit is het echter, da! een huis, van zulk een bliksemafleider voorzien, sinds eeuwen niet door den bliksem getroffen is. Eaa e:si door Europa De New-Yorksche dagbladschrijver Hanslian, die, vrouw en kind in een kinderwagentje voor zich uit duwend, aangenomen heeft op die wijze eei> rondreis door Europa te maken, heeft reeds een groot gedeelte van zijn tocht achter den rug. Den 12en September 1899 verliet hij Weenen, etn duwde zijn kinderwagein achtereenvolgens dooi Oostenrijk, Rusland en Duitschland. bezocht België en Holland, en wandel de toen naar Frankrijk, waar hij zien 6 November 1900 inscheepte naar Groot- Britiannië. Hij trok door Engeland en Schotland en kwam over Huil aar boord der „Esperanza"' in Hamburg aan. Van Hamburg uit reist Hanslian naar Rostock, van daar naar Kopen hagen en begeeft zich dan naar Stock holm om Zweden en Noorwegen te be zoeken. Vervolgens gaat de reis naar Rusland en wel naai' Kiew, dan naai Servië, Bulgarije, Bosnië, Turkije, Griekenland en Italië. Steeds duwend gaat hij naar Spanje, Portugal en Frankrijk, om door Zwitserland naar Oostenrijk terug te keeren. De reis moet twee jaar duren. De ondernemer be strijdt de kosten zelf. I-Iii verdient het noodige met den verkoop van „An- sichtskarten", waarop hij met zijn ge zin voorkomt. Legt hij zijn tocht bin neu 2 jaar af, dan ontvangt hij van de New-York Herald 601)0 helooriing IlOP+r»! Eindelijk is zij er de lente, waarnaar we in poolkoude en gurige regenbuien reikhalzend hebben zitten uitkijken. Plotseling is de zon gekomen in de blauwstrakke lucht en met haa.r warmte doet zij plant en dier wel, brengt zij nieuwe frischheid in den tot wanhoop bevroren levenslust der men- schen. 't Is eigenlijk te snel gegaan: er zijn er, die de overvloedige lenteweelde niet hebben kunnen verdragen. De eerste, warme zonnestralen hebben een slachtoffer gc-maakt. Te Parijs is al een rentenier, die in de deur zijner woning stond, om van het mooie weer t© genieten, door zonnesteek getroffen en in den loop van den dag gestorven. In de Vereenigde Staten is het nog lang geen lente. In de Staten New-York, Pennsylvania en Ohio i.s het vreeselijk weer. Stormen en regenbuien treiteren er het menschdom en op vele plaatsen zijn de landen overstroomd. In het westelijk deel van New-York raasde Zaterdag een van die hevige sneeuwstormen, welke men blizzards noemt. Overal blijven d:e treinen in de sneeuw steken, telegraaf- en telefoon draden zijn gebroken en de gemeen schap met de westelijke staten is geheel afgesneden. Te Dunkirk Ligt de sneeuw 12 duim hoog, te Buffalo 6 duim. Ook in het noorden van Pennsylva nia en Tennessee valt veel sneeuw. Te Carnegie staat 3 voet water in de straten door de hevige regens. Een sneeuwploeg op de Colorado North-'West-Railway is onder een la wine bedolven; 4 personen kwamen om het leven. De kousen vaa den prins van Wal 8. Van de tegenwoordige koningin van Engeland wordt de volgende anecdote verhaald: Toen Hare Majesteit nog prinses van Wales was, bracht zij eens op een mid dag een bezoek aan de woning van een harer pachters, nam lachend een kous, die op een bank lag ter hand en begon een rondje op te zetten. Ik weet zeker, zei ze tegen de boerin, dat gij niet zuo handig de priem hanteert als ik. Ik ben trotsch op mijn brei- kunst. Ik heb toevallig kortelings een paar voor den prins afgemaakt en Draagt de prins dus ook kousen' riep de boerin verwonderd uit Ach, Koninklijke Hoogheid, dan zult ge ook wel weten wat voor ver schrikkelijke gaten de mannen in hun kousen kunnen loopen. Mannen die het dier hadden, nage- loopen, sprongen er nu bij en in een oogenblik was het gekneveld. Is hij dood vroeg e-r eenHij heeft er van gelust Twee mannen namen d'en kapi tein op en droegen hem in het naastbij zijnde huis. Vader, vader gilde Gebhardt Hij knielde op de harde steenen en zijne angstige blikken zochten hel oog van zijn vader. Laat iemand een dokter ha len riep eene vrouw. Toen opende Tomasius de oogen. Papa! waar heb je pijn? Ik ik heb geen dokter meer noodig I Hij haalde eenige keeren met moeite adem droppels bloed kwa men over zijne lippen. Zijne oogen rustten op Gebhardit's gelaat dat zich over hem heenboog. als wikte hij de beeltenis van zijn kind' voor eeuwig in zijn geheugen drukken. Toen zeidie hii langzaam met een mat lachje Zeg aan Paul Wilkens dat je vader niet laf is hoor je wel niet laf, mijn kleine, dap pere Geb 1 Zijne stem bralt. De oogloden zonken langzaam naar beneden en Gebhardit legde ween end. ziin blond hoofdje op de borst van zijn vader. De kleine, dappere kinderhan den trokken aan de hand van den vacler. aa i de hand van een dood'e, die niet laf was neen, dat was

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6