NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Vrijdag 20 April 1901. No. 5467 jEMö dagblad ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1-65 Afzonderlijke nummers0.02}£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIÉN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met nitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluiten^ recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA mar Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES;, Succ., Parijs 3P>is Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 26 April bevat o.a. De E:.gelsdien in Znid-Afrika, Berisping van Li Hoeng-Tsjang, De Duitsche Kroonprins student, Parlementaire Praatjes, Verkiezin gen Officieele Berichten. BURGEMEESTER en. WETHOU DERS van Haarlem, Brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van io. J. C. van dien Berg om ver gunning tot het verknopen, van ster ken dlrank in het klein in die gelag kamer van het perceel aan het kl. Heiligland No.'55. 2o. F. lioogeveen om vergunning tot hét verkoopen, van sterken drank in het klein in het voorhuis die achterkamer en de bovenzaal van het perceel aan die Botermarkt No. 24. 3d. P. J. F., P. J., en J. J. Beccari. handelende onder de firma P. J. F. Beccari en Zoon. om vergunning tol het verknopen van sterken drank in het klein in het perceel aan de Korte Begijnestraat No. 8. 4o. P. Hoogeveen om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in die gelagka mer van het perceel aan die Ridder straat No. 28. 5o. G. J. van Gasteren, Direc teur'van den Schouwburg om ver gunning tot het verkoopen van ster ken drank in het klein in de twee balcons, die ie loge. de beide 2e lo ges de stalles, het parterre, de gaanderij en het toonieel van het perceel aan den Jansweg No. 47. 6o. O. F. H. Schönhuth om ver gunning tot het. verkoopen van ster ken drank in het klein in het voor- hu is van het perceel aan d'e Sm a d straat No. 25. 7o. J. C. van' den Berg om ver- gun g to I hat v erkoopen van ster ken drank in hat klein in het voor- hu-.- en de zijkamer van het per ceel l .in de r-xrsL'aat No. 28. Haarlem. 23 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ. L. B. De Secretaris, PiJNACKER. ütiek Overzicht. Weer enkele losse oorlogsberich ten die feitelijk voor een algemeen overzicht van den sLand' van zaken in Zuid-Afrika van weinig betee- kenis zijn. Men zou zoo graag willen dat langs flinke krachtige lijnen aan te toornen viel de achteruitgang van de Engelsche macht in Zuid-Afri ka. Maar dat kan niet. Langs zeer golvende lijn. nu eens hoog, dan weer langzaam of snel naar ben3 den. valt, mopih'ik aan te teon'°u dat Engeland inderdaad' achteruit gaat in Zuid-Afrika of omgekeerd, en zijn voorspellingen omtrent het einde al zeer gewaagd. Het laatste Engelsche nieuws maakt er melding van. dat de ope raties zich op het oogenblik heb ben geconcentreerd om Graaf Rei ner en Steynsburg. Kreutzinger ut volgens dat bericht in de bergen ten noordoosten van Steynsburg en majoor Crewes zet hem achterna. Dit bericht is al bijzonder vaag. Hier toch wordt gesproken van „de operaties", alsof elders van ope raties geen sprake ware. Overal schoongeveegd zeker I Voorts nog enkele berichten. Een aantal Boeren' in het noor den van het district Stand er ton, al dus wordt uit Harrismith geseind, hebben een boodschap gezonden aan het garnizoen te Waterval, waarin dit gewaarschuwd' werd op een aanval voorbereid te zijn. Enkele dagen geleden zijn vijftig runderen door de Boeren wegge haald van de gemeen© weide bij Volks rust. En uit Barkly-Oost kamt het nieuws, dat een klein commando te Honingnestkloof, 32 kilometer van Barkly-Oost, is aangekomen. Een macht, bestaande uit de Dord- rechtsche vrijwilligerwacht en be reden scherpschutters. is naar Ho ningnestkloof vertrokken., dat goed van garnizoen is voorzien. De keizer van China is in den laatsten tijd druk bezig met het uitvaardigen van edicten of beslui ten, die nogal de aandacht trek ken. Zoo maakt d'e „Times" melding van een besluit, waarin Li wordt berispt omdat hij niet eenstemmig is met de andere vredesonderhande laars en van hunne opmerkingen geen voldoende nota neemt. Het edict eischt. dat Li zal beloven in het vervolg niet meer over gewich tige vraagstukken 'te onderhande len, zonder met de meening van de hem toegevoegde Chineesche vredesondei-handelaars rekening te houden. Om' een pleister te leggen op deze wonden aan den ouden en beproef den staatsman toegebracht, heeft de keizer hem en prins Tsjing be noemd tot leden van een nieuwen Ya-Men. die belast wordt met het bestudeeren van hervormingsplan nen en het uitbrengen van advies daarover. De hervormingen, die deze Raad wenschelijk acht, zullen worden ingevoerd, wanneer het Hof uit Singanfoe naar Peking is terugge keerd. Buitenlandseh Nieuws. De Du tsoUa Kroonprins atuie. t. Woensdagochtend' zijn de Duit sche Keizer en de Kroonprins te Po,,ri pancp,k'omo,u ter «v»te?renbrid van. de inschrijving van den: Kroon prins hij de universiteit. Het volk juichte en de klokken luidden, zegt een desbetreffend telegram. Natuurlijk is er een feestmaal ge weest. waarbij natuurlijk de Duit sche Keizer een speech gehouden heeft. De Keizer herinnerde eraan dat te Bonn studeerden. Keizer Fried- rich en de prinsgemaal, de levens gezel van1 een Koningin, die steeds naar een vriendschappelijke ver standhouding met het stamverwante V' ha i gestreefd. Hij herdacht de geschiedenis van het oude Duitsche ïiik, dai propter invidiam in zijn deelen uiteenviel en ten onder ging omdat de Unöversalgedanke de ont wikkeling tot een. vastbegrensde natie belette. ..Maar God' gaf ging hij voort aan keizer Wil helm den Groote en zijne trouwe dienaren de macht om. de v-ereeni- ging en d'e bevestiging van de na tie tot stand te brengen. „Moge die. jeugd, gelijk onze groo te vaders waren, streng afgeschei den Germanen, mannen van één stuk worden Daartoe kan slechts de Heiland u helpen. Dan eerst kunt gij zeggen Wij Duitschers vreezen God en anders niets ter we reld'. Dan sluit ik rustig de oogen. als ik zulk een geslacht om mijn zoom geschaard zie opgroeien. Dan is het Deutschi'apdt Deutschland üher alles." Zondagmiddag had in de Aula der Universiteit de plechtige matriculatie van den kroonprins plaats. Een schitterende rij van gas ten vulde de Aula. De keizer nam met den kroon prins en de prinses van1 Schaum- burg-Lippe plaats aan een tafel waarop het inschrijvingsalbum van de Academie en de studentenkaart van dien kroonprins Lagen. De rector begroette den keizer met een toespraak. De kroonprins teekende daarna zijn naam in het album. De rector nam hem met handslag ondier de studenten op en uitte daarbij den wensch, dat ook hij ernstige wetenschap met frissche levenslustige jeugd zou we ten te vereenigen. De rector besloot met een „Hoch op den. Keizer, waarin juichend werd ingestemd door de aanwezigen. Dankend' reikte de keizer den rector de hand' en sprak d'aaraa verschillende aanwezigen toe. waar na de plechtigheid geëindigd werd verklaard. Onder d'e juichkreten van het publiek, vooral van de studenten, verlieten de Keizer en de Kroon prins de Academie. Ter gelegenheid van deze reis van dien Keizer en zijn zoon waren buitengewone voorzorgsmaatrege len genomen. Uit Keulen:, Dussel- dorp en Elberfeld; zijn üolitieagen- ten gekomen ten einde die straten waar de stoet langs zou gaan, ge heel af te zetten. Rijtuigen en trams mochten niet riidien. eedlu rende de plechtigheid in de universiteit was het aan de bewoners der huizen in den omtrek verboden, uit te gaan. j» leem eene berichten. DE OORLOG IN Z.-AFRIKA. Volgens een officieele Engelsche opgaaf zijn sinds de laatste opsom ming de volgende voordeden be haald gevangen genomen 355 Boe ren. buit gemaakt 386 geweren, een twaalf ponder Krupp-kanon, 15000 rounds geweerpatronen. Gesneuveld zijn zes Boerenterwijl de verlie zen aan Briische zijde bedroegen één gesneuveld en vijf gewonden, Een Reuter-belegram uit CoLes- berg zegt Er is nog altijd een Boerenoom- mando in de Zuurbergen dat hoe ven plundert. De Britsche troepen verzamelen alle paarden in dit dis trict. Dertig man Yeomanry en een halve compagnie geregelde troepen viel Vrijdag jl. de Boeren aan volgens een bericht uit Zeerust. Het gevecht duurde tot donker. De En- giolschen leden geen verliezen,. De verliezen, der Boeren zijn niet be kend. De Nieuw-Ze el andiers bescho ten de vergaderplaats der Boeren Officieel wordt medegedeeld, dat het totale getal krijgsgevangenen, met uitsluiting van die, welke nu in de Oranje-rivierkolonie en Trans vaal zijn, bedraagt 17.823. De „Daily Mail" verneemt uit Calcutta, dat de Iiawarden Casitle daar eergisteren vijfhonderd Boe- renkrij.gsgevangen.en heeft geland', die in het fort Ah.medn.age worden opgesloten, waar zij, ofschoon zeer scherp bewaakt, alle gemakken zul len. genieten. Er ziin te Kaapstad' dertien nieu we pestgevallen voorgekomen, waaronder vier Europeanen. De Maleiers poogden Dinsdag weder om de verwildering van: verdachten t-e beletten. Er ontstond een gevecht met de politie, 't welk eindigde met e e n zegepraal der Malei ers-, want de politie werd, gedwongen de verwijdering uit te stellen. Uit Brussel wordt aan. de „Mor ning Leader" het oude verhaal weer eens opgewarmd, dat koning Leo pold plan heeft afstand te doen van den troon. De graaf van Vlaande ren zou den boedel aanvaarden, en hem op zi.in beurt dan. weer aan zijn zoon, prins Albert, overdoen. Het gerucht wordt, zegt heit blad, geloofwaardig gemaakt, door er op te wijzen, dat agenten van Koning Leopold moeite doen, het Hotel des Souverains te Parijs aan te koop en. Nu moge het waar zijn, dat koning Leopold: gaarne te Parijs vertoeft, en dat. wat het blad daarbij voegt, hij niet erg ingenomen ie met de afschaffing der hasardspelen, het bericht van zijn afstand kan toch niet anders dan ondier het grootste voorbehoud worden aanvaard. Een grond van waarheid kan wel ligven in hetgeen de ..Morning Lea der" verder schrijft: „Ook indien de Koning mocht besluiten geen afstand te doen. is het waarschijn lijk dat hij voortaan zooveel moge lijk buiten België zal verblijven." Dat de Koning gaarne buiten zijn land vertoeft, heeft hij met de diaad bewezen. Maar „ronduit wordt in de omgeving van Z. M. gezeg eindigt de correspondentie van de „Morning Leader", „dat hij niets liever zou verlangen, dam zijn vrij beid te herkrijgen, en door dezelfde daad de populariteit van het ko ninklijk huis te herstellen want prins Albert en prinses Elisabeth zijn beide zeer bemind onder het Belgische volk." Het „Deutsche Volksblatt" ie Weenen zegt dat graaf Tolstoi ver bannen zal worden maar dat be richt is zeer onwaarschijnlijk. Stadsnieuws. Haarlem, 25 April 1901. In eene den 24§tem dezer gehou den vergadering van aandeelhou ders der Haarlemsche Brandverze kering Maatschappij werd de reke ning over 1900 vastgesteld en het dividend" bepaald op 16%. Uit de rekening blijkt dat aan pre- miën werd ontvangen f 312360.234 waarvan aan .herverzekeringen werd betaald 41815.96J. De brand schade bedroeg 161446.50^-, van welk bedrag van herverzekeraars werd terugontvangen f 10539.55. De premie reserve, in 1899, bedragen de 68500, werd in 1900 verhoogd tot 72010op voorstel van de Di rectie werd' besloten de interest van de reservekas te voegen bij het ka pitaal dezer kas, ten gevolge waar van dit kapitaal thans bedraagt 135533.34J. Jubilé. Heden, herdacht de heer Mr. A. Kist. advocaat en procureur alhier, onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij vóór 25 jaar als advo caat bij de Haarlemsche rechtbank be- ëedigd. werd en als zoodanig is opge treden. Tot vóór 8 jaren dreef de jubi laris de zaken, in vereeniging met zijn vader, wijlen den heer F. L. Kist, pro cureur. Thans is de heer Mr. Joost de Graaff ten kantore van Mr. A. Kist werkzaam. Hedenmiddag te 4 uur kwamen de leden der Haarlemsche balie den jubi laris de hand drukken en werd hem namens de gezamenlijke confrères eene fraaie Majolica-zuil met palm over handigd. Daarbij sprak de heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz, Deken der orde van Advocaten, een toepasselijk woord, getuigende van waardeering en vriend schap voor den hoocceachten jubila ris. Ook van andere zijden vermocht Mr. Kist veel blijken van toegenegen heid. ontvangen. Hedenmorgen 8 uur viel een man op de Kampervest van zijn fiets, met het gevolg dat hij een arm brak en wee- gebracht werd. Zandvoort. Woensdagavond vergaderde de Raad alhier. Afwezig was de heer P. v. d. Mije. Een ingediend stratenplan op een stuk grond van den heer Veltman werd in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Aan den heer C. J. v. Keeren werd een stukje grond verhuurd bij zijn huis aan de Burgem. Engelbertsstraat, wat tot nu toe bij den heer H. v. Keeren in huur was geweest. Aan den heer J. Keur Tzn. werd toe stemming verleend eene mestverzame- ling te houden bij zijn te bouwen huis aan de Willemstraat. Op verzoek van de Erven den heer de Favauge werd eenige wijziging ge bracht in de voorwaarden nopens heit stratenplan, vastgesteld 3 April jl. e<n zulks in zake het maken van zinkputjes voor afvoer van overtollig hemelwater. Naar aanleiding van eenige bedon- kingen, gemaakt door den minister van Binnenl. Zaken, tegen de nieuwe ver ordening tot heffing van een hoofde- lijken omslag, werd bedoelde verorde ning dienovereenkomstig gewijzigd. Ten slotte werd vastgesteld de veror dening, overeenkomstig art. 178 der gemeentewet, inhoudende verklaring, welke strafverordeningen nog van kracht zijn. Daarna werd de vergadering geslo ten. Heemstede. Door het Burgerlijk Armbestuur is in 1900 in geld en in natura bedeeld 1 5G07.07&; het aantal bedeelden be droeg gemiddeld 70. Binnenland. Parlementaire Praatjes. In de zitting der Tweede Kamer vaD Woensdag ging het vrij levendig toe. Het zal gewenscht zijn de quaestie van het „blijvend gedeelte" nog even te mamoreeren. De bedoeling van den Minister van Oorlog is ongeveer 7500 man, d. w. z. bijna de helft der lich ting en Ln elk geval meer dan de helft der volledig geoefenden, de eerste 4 maanden te doen opkomen, en de an dere 7500 man de tweede 4 maanden. Dit komt dan neer op herstel van don 12-maandschen oefentijd voor het groot ste gedeelte. De heer Van Gilse tracht te den slag af te weren, door het niaxL- mum van 7500 man voor te stellen voor den geheelen duur der 8 maanden, in dien zin dus, dat het blijvend gedeelte niet voortdurend zoo groot is. maar over de onderdeelen dier periode ver deeld, kleiner kan zijn. Tegenover de ook heden door den Min. met kracht volgehouden bezwa ren, kwam de heer van Gilse tot een concessie, zijn amendement in dien zin wijzigende dat de Min. tweemaal 5000 man zou mogen oproepen, en dat het blijvend gedeelte bij de onbereden wapens van 15 Nov. tot 1 Juli voor den dienst kon worden onder de wapenen gehouden. Hiertegen kwam nieuw verzet van den heer Troelsira. Deze zelde dat, Feullklon. EBN JAAR Naar het Engelsch van DOROTHY GERARD. 1) Het jaar waarover ik ga schrij ven is het eenige vermeldiingswaar dige van mijn' geheele effen loop baan. Daar zijn levens, als lange, ge lijke stukken weg, die slechts op ééne plaats onderbroken worden door de- uitbarsting van ©enen woes- ten stroom, levens als stille zomer- sche dagen, waarvan opeens de kalmte verstoord wordt door dien ratel van een plofselingen donder slag, slechts daarmee kan men mijn vreedzaam en gemoedelijk le ven vergelijken, verdeeld' als het werd in twee helften door het ééne jaar. waarin als lag opgesloten, wat ik ooit aan hevige emoties, angsten, zelfs gruwelen heb gekend. En toch is het waarschijnlijk d'at zondier Agn.es Jeffrey, dat jaar on vermeld zou gebleven zijn ein die gev oei ens onopgei/eieaeiia. Het was slechts een paar weken geleden, gedurende de Pinkster- vacantie, welke ik als gewoonlijk te Broadfield doorbracht, dat A_gn.es mij een pakje brieven overhandig de. saam gebonden door een nog bijkans frisch giroen lint. terwijl ik mijn eigen handschrift herkende. Daar zou je een geschiedenis van kunnen schrijven, zei d'e zij tot mij. haar jongste kind1, al spreken de. op den arm nemende. Ik knoopte het groene lint los, en dadelijk toen mijn oog op de rose kleuren, der Oosten,rijksche postzegels viel. begonnen de her inneringen te leven Agn.es, met haar kind op den arm. had de kamer verlaten ik was alleen met het dood verleden. De eene bladzijde na de andere las ik door. nu eens vliegensvlug, dan weer ieder woord spellende toen liet ik de papieren op tafel vallen en staarde naar buiten op het zacht glooiend landschap met oogen* die noch de bloeiende ha gen. noch de helgroene weiden za gen, maar alleen de rechte lijn van den horizont de rechte wegen, de gevlochte omheiningen van wilgen van een vèrverwijd'erd! land'. In den vriendelijken pastorietum hdU de eerste roode roos in den voor nacht haar blaadjes reeds ontplooid en ofschoon in gedachten zag ik ook rozen, maar andere rozen, ro zen van verschillende kleuren, la ger. landelijkerin plaats van. het kortgeknipte grasveld zag ik wui vende halmenin plaats van die onberispelijke paden,, ruw grint, waartusschen het onkruid welig tierde. En d'oor d'at alles been staarde een gelaat mij aan, een donker- oogig. blank, mooi gelaat, en drong mij in het hart met zijn spookach- tigen blik. O I Jadwiga Schoone Jad'wiga zal ik ooit in slaat zijn uwe oogen te vergeten Zal ik ooit uwe gelij ken vinden? Zeker noch het een, noch het ander. Zal ik er een ge schiedenis van malten. Had Agnes dat niet zooeven gezegd? Geen nood, dat is zeker, de geschiede nis was er reeds, ondier mijn be reik, mijn brieven vertelden haar, en waar mijn brieven achterwege bleven, kon ik mijn geheugen, nog even frisch als dat groene lint, te hulp roepen. Deed ik het ooit. dian was het nu het rechte oogenblik. j Vroeger zou te vroeg geweest zijn, een schilder moet zijn, model een tijd! lang van verre hebben be schouwd5 voor hij zich een juist denkbeeld kan vormen van de ver houdingen later zou te laat ge weest zijn, omdat dan menige be langrijke kleinigheid door een waas van vergetelheid zou worden be dekt. Ik mag wel beginnen met te zeg gen dat i k niet de heldin ben van den roman, dien ik ga vertellen. Het eenvoudigste middel om de lezers van dit denkbeeld af te bren gen is dit dat ik eerst een getrouw beeld van mijzelf geef. Op het oogenblik d'at ik schrijf, ben ik zes en dertig jaar en dus was ik vijf jaar geleden, toen die gebeurtenissen plaatsgrepen, de drie kruisjes reeds gepasseerd. Mijn haar is bruin, geen goud bruin. geen mooi donker of licht bruin., maar een, doodgewoon, alle- diaagsch bruin. Mijn oogen, die grijs zijn, behoe ven eveneens geen nadere omschrij ving. Mijn gelaatskleur noemt men mat en ik ben er zelf van over tuigd dat mi in neus slomp is. Denk u hierbij wat breeds kaak beenderen en een gestalte, eerder forsch dan gracieus te noemen en ik denk dat de meest sanguinisti sche Lezer niet verwachten zal dat ik een rol in een ultra-romantisch verhaal zal spelen. Wat Henri ooit aan mij heeft gevonden, zal voor mijn eenvoudig bevattingsvermo gen wel altijd' een mysterie blijven. Zeker is het diat de oogen van alle mannen niet dezelfde keuze doen, en dat is maar gelukkig voor ons vrouwen. Neen, ik ben niet d'e heldin, slechts toeschouwster van het vreemde familiedrama, diat mijn brieven aan Agnes Jeffrey schets ten. Om te verklaren hoe het kwam dat ik er eetuige van werd. is het nood'ig dat ik van mijn eigen leven iets vertel, wat ik zoo kort als mo gelijk is, zal doen. Henri en ik kenden elkaar reeds lang voor ik lange rokken kreeg en hij zijn jongenspak uittrok. Wanneer wij van elkaar begon nen te houden, kan ik niet zeggen, want, ik herinner mij den tijd; niet dat het anders was. Dit weet ik wel, dat toen hij mij vertelde van zijn plan om nooit een andere vrouw te trouwen dan mij, ik nauwelijks verrast was, noch zelfs beweerde dat te zijn, het scheen zulk een onvermijdelijk slot aan ons kinderlijk samenzijn. Geen. van beiden hadden het noodzakelijk gevonden dat hij mij eerder dan een andere vrouw zou nemen, daarvoor bezaten wij ge noeg gezonjdl verstand, ons gege ven d'oor de eenvoudige, middel- klasHatmospheer waarin wij waren opgegroeid. Ik was nov maar zestien jaar en hij pas twining; toch hadden wij beiden reeds begrepen dat ofschoon god Amor de geheele wereld be- heerscht. hij toch niet iedereen te eten kan geven en doet hij dit, dat hij dan dien een of anderen, keer wel in gebreke zal blijven. Ik hep inner mij niet ooit bedroefd ge weest te zijn dat ik niet met Henri getrouwd was. zijne genegenheid was voor mii voldoende. Wij scheidden spoedig na dit ge sprek. dat nauwelijks een declara tie genoemd kon worden, wij had den beiden reeds lang te voren er alles van geweten, maar wij zagen elkaar van tijd tot tijd en verheug den ons dan in ons samenzijn. Wij waren niet van plan voor eerst te trouwen. wat onze vrien-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1