Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De liberale kiesvereeniging Gro ningen te Groningen wier verga deringen niet openbaar zijn. heeft in hare Woensdagavond gebonden vergadering mr. S. van Houten met. overgroote meerderheid eandidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Door de anti-revolutionaire Kies vereeniging Nederland) en Oranje aldaar, is met greote meerderheid van stemmen do heer mr. N. de Ridder, officier van justitie aldaar, Candidas, t gesteld. De kath. kiesvereeniging te Helmond heeft met algomeene stemmen tot ean didaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer R. Raymakers. De liberale kiesvereeniging te Drei- schor stelde voorloopig eandidaat voor de Tweede Kamer den heer J. A. de Bruyne te Zierikzee. De ant/i-revoluttionfllire kiesvereeni ging „Nederland en Oranje", te Kam pen, heeft het aftredend lid mr. Ae. baron Mackay weder eandidaat gesteld. De liberale kiesvereeniging te Borger heeft met al ge me ene stemmen tot ean didaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Emmen gesteld den heer dr. P. II. Roessingh. *t Drietal voorloopige candidaten der liberale kiesvereeniging te Sneek bestaat thans uit de heeren mr. P. J. van Diggelen, II. P. N.IIalbertsma te 'sGravenhage en mr. C. C. Paehlig te Sneek Ook de heeren jhr. mr. J. Roëll en mr. W. H. dc Beaufort hebben be dankt voor de voorloopige candidatuur van de liberale kiesvereeniging Vrij heid en Hervorming te Deventer. Te Zalt-Bommel en Geldermalsen zullen anti-revolutionaire kiesvereni gingen opgericht worden. Burgemeester van Amster dam. Naar men aan het „N. v. d. D." meldt, beeft de heer Mr. W. F. van Leeuwen, wethouder van financiën, zich bereid verklaard eene event,ueele benoeming tot burgemeester te aanvaarden. Een haven voor Dordrecht. De „Dordr. Ct," maakt melding van een plan van eenige particulieren, om een haven aan de gemeente ten ge schenke aan te bieden, waarvan het blad het ontwerp in schets opneemt. Ontwerper is de ingenieur Maveau te Bru.ssel. Er is reeds met de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen overle*? gepleegd, terwïj aan deze voldoende ruimte voor haar kianiseer-inrichting is aangewezen. Het plan gaat uit van een combina tie van de heeren Fou^eroles te Pa rijs en Ackermans te Antwerpen, die daartoe een maatschappij zullen vor men en dan de haven op met de ge meente overeen te komen voorwaarden willen exploiteeren. De voorloopige plannen voor het ma ken van deze haven zijn reeds gereed en het wachten is slechts op de beslis sing, die de Kamer zal nemen over den waterweg. Wordt tot de verbetering besloten, dan willen de heeren de defi nitieve onderhandelingen gaan voe ren, waar zij tot nu toe slechts voor loopige besprekingen met B. en W. hebben gevoerd. Op hol. Terwijl de landbouwer L. Hul- zentop te Fluitenberg, gem. Rui nen. zich op zijn weg naar huis be vond sloegen die paarden voor zijn wagen, dien hij op dien akker had gebruikt, op hol. Dicht bij de boer derij werd! hij van deai wagen ge slingerd en kwam met zooveel kracht tegen don m/uur aani, d'at hij een schedelbreuk kreeg. Hij overjeed spoodiig daarna. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelan gen hoe'1 thans aan de gemeente besturen vragenlijsten toegezonden betreffende nensioneering van ge meente-ambtenaren', met verzoek deze ingevuld1 terug te zenden vóór den ten Juni a. s. Opgaven worden gevraagd betreffendea. die- in dienst zijnde ambtenaren, en b. hunne vrouwen en kinderen naar den toestand op i Mei a. s. President Kruier ontving Donderdag 4 afgevaardig den van de Ned. Zuid-Afrik. Ver., afd. Dordrecht en omstreken, en der afd. Dordrecht van het Alg. Ned. Verbond, vertegenwoordigen de omstreeks 140 vereend gingen, die een. oorkonde overhandigde, wat reeds verleden jaar in Nov. zou gebeurd zijn aan het station Dordrecht ddch toen niet kon ge schieden door verandering van liet reisplan van den President. Men meldt uit IJmuiden aan de ,,N. R. Ct.": Op de Haddonhall is een pokkenlij- def aan boord, die hier naar de barak wordt gebracht. Eerst nadat alle bed en lijfgoederen en het geheele schip ontsmet, en de niet gevaccineerde equi page gevaccineerd zal zijn, mag de boot naar Amsterdam opvaren. Men is met die maatregelen druk bezig. De pokkenlïjdcr, zijnde de hofmees ter, is in Algiers aan. wal geweest en na vertrek van daar ongesteld geworden. gebroken onder een tweeduizendlal werklieden van het bouwvak. De sta kers eischen van de patroons de ver klaring, dat zij slechts bij een vakver- eeniging aangesloten werklieden hun dienst zullen nemen en verder een loonsverhoogintr van 30 Rechtszaken. Uit de Arbeiderswereid De afdeelingen der Tweede Kamer benoemden de heeren Van Deinse, Con rad, Van Heemstra, Mees en De Klerk tot rapporteurs over verschillende ont eigeningswetten voor spoorwegaanleg, o. a. voor dien van Haarlem naar Zand voord De nood-drankwet. Het bestuur der koffiehuishouders- vereeniging Algemeen Belang, te Rot terdam, heeft een adres aan de leden der Eerste Kamer gezonden, waarin het verzoek gedaan wordt de nood- dankwet niet aan te nemen, omdat het recht van overdragingen der bestaan de vergunningen uitgesloten wordt, wat velen zou ruïneeren, terwijl de openbare dronkenschap er niet door zou beteugeld worden. Adressant zou, waar het maximum van het aantal ver- gunningen is overschreden, aan be-1 langhebbenden het recht willen toege kend zien om b.v. door aankoop van drie vergunningen één te vestigen, zoo-1 dat zeker in 10 jaren het maximum op bet door de regeering verlangde stand punt zou zijn teruggebracht, individu BINNENLAND. Door vereenigingen van verschillen de takken van bedrijf der gemeente werken te Utrecht is besloten tot het oprichten eener coöperatieve broodbak kerij. Ten einde van hooge administratie kosten verschoond te blijven, zal eene commissie het beheer op zich nemen, om daardoor de winst zoo hoog moge lijk te doen zijn, ten voordeele der ver bruikers. Aan de gehuwden onder de stakende schilders te Enschedé is uitgekeerd f 6 en I 0.50 voor elk kind, en aan de on- gehuwden f5 voor deze week. Donderdag heeft een der stakers den arbeid her vat. Steeds door zijne stakende col lega's achtervolgd, riep hij de hulp der politie in, die hem geleidde. Uit de stemming over de vier vragen, door de steenhouwersvereeniging Een dracht maakt Macht aan de steenhou wersgezellen te Rotterdam voorgelegd, bleek, dat een groote meerderheid was voor werkstaking om het doel te be reiken: loonsverhooging en verkorting van arbeidstijd. De bondssecretaris had reedis aan het Nationaal Arbeids secretariaat te Amsterdam kennis ge geven, dat waarschijnlijk onder de steenhouwersgezellen te Rotterdam een werkstaking zou uitbreken. Tevens was een schrijven ingekomen van de steenhouwerspat.roons-vereeni- ging, kennis gevende, dat wanneer er overgegaan werd tot een partieele sta king, de patroons een geheele uitslui ting zouden toepassen. Er werd besloten dat nog een laatste poging van de zijde der gezellen aan gewend zal worden om met de pa troons-vereen iging tot een minnelijke schikking te komen. BUITENLAND. Den lsten Mei begint het internatio nale arbeidsbureau in Bazel zijn werk zaamheden. Dit is een succès voor Zwitserland, waar het eerst de plannen tot internationale bescherming van den arbeid zijn ontwikkeld. Reeds in 1855 toch deed de regeering van het kanton Glares d'e eerste stappen om te komen tot een internationaal verdrag betreffende wetgeving tot bescherming van den arbeid. En sedert zijn in Zwit serland de pogingen om dit denkbeeld te verwezenlijken, niet opgegeven. Te Grenoble is een werkstaking ui! eveneens ui een donker groene livrei, maar een paar knoo pen rijker dan de koetsier, kwam de trappen afsnellen om. natuurlijk weer eens mijn hand te kussen, niets schijnt hier te kunnen gebeu ren zonder dat, en na een nieuws gierigen doch bescheiden blik on mij geworoen te hebben, ging hij mij. lachende, voor naar de wacht kamer. waarvan verschillende vleu geldeuren openstonden. In een van deze stond een klein, donker, hoe kig figuurtje. U bent zeker Miss Middle ton, niet waar?, zei een zwakke maar zeer geaccentueerde stem in uit muntend' Fransch. Die ben ik, zeide ik. waarop zij met verwonder lijke vlugheid op mij toe kwam. O wilt u dan hierbinnen komen. Mama heeft mij opgedragen voor u te zorgen en te zien of u ook iels xioodiig hebt. Zij is niet zeer wel vandaag en Jawidga komt niet eer der dan de volgende week uit Lemborg terug Ik hoon dat u niet te vermoeid bent. Andries, breng de samovar! Al sprekende had zij mij de binnengeleid, een groot, doch slecht onderhouden ver- njen aan, den wand. en eenige prachtige tapijten op den vloer, maar zonder een enkel boek, zon der ee>n enkel blad muziek op de piano en. de stoelen met fijnlinnen hoezen bedekt. Bij nadere beschouwing bleek mijn klein gastvrouwtje mij, een ziekelijk, donkaroogig en bijna sprookjesachtig fijn meisje, waar van de leeftijd moeilijk te gissen was. Haar grootte deed mij den leeftijd van acht tot negen jaar ver onderstellen maar de sprekende be slistheid van hare manieren en de bijzondere uitdrukking van haar spits gezichtje deden haar bijna vol wassen schijnen. Haar oogjes waren even schit terend en even zwart als die van een muis en van het uitgedroogde, gele kinnetje, liepen twee diepe., oudachtige voren naar iederen hoek van den mond. Alles bij elkaar genomen, scheen zij mii meer wonderlijk dan wel aantrekkelijk toe en het was met een soort van teleurstelling dat ik haar vroeg of zij mijn toe komstige pupil zou zijn. Hert. meisje werd rood van trek. met een paar goede schilder'schaamte over haar eigen' omoplet- De aanvaring op den A instel. De Ainsterdamsche rechtbank zette Donderdag de behandeling der zaak tegen Mijsse Lubbers Mijssema, kapi tein der stoomboot D. A. Verschure I, voort met het verhoor van (Ine genees- heeren dr9. Schreve, Waller en Jacobi, en vijf deskundigen, de heeren Meur- sing. Goedkoop, van Heemstede Obelt, Dordregter en Sauerbeck. Dr. Schreve beeft de lijken van schipper Texer's vrouw en vier kinde ren in. de schuur van Grimme gezien en den dood geconstateerd. De heeren Waller en Jacobi hebben de lijken ge schouwd in het Wilhelmina-gasthuis en van hunne bevinding rapport uitge bracht. Naar het inzicht der heeren Meur- sing, Goedkoop e.n van Heemstede Obelt moet de beschadiging van den achtersteven van Texer's tjalk veroor zaakt zijn door aanvaring, en wel door een vaartuig, komende uit de richting van Amsterdam. Aap bak boordszijde is een deel van den zijwand ingedrukt en afgerukt- De spanten zpn naar stuurboordzijde verzet en het dek is ook in die richting verbrijzeld, wat dus wijst op een hevigen plotselmgen druk, uitgeoefend op het achterschip aan bakboordszijde. De heer Goedkoop was de rneenmg van den heer Meursing toegedaan. De heer van Heemstede Obelt echter acht. te eene andere voorstelling van het ge val aannemelijker. Naar zijne opvat ting is de stoomboot langs de tjalk heengevaren en op de tros geloopen. De tros moet dan de huidplanken uit den romp gerukt hebben en de ouder dom der schuit maakte dit zeer wel mogelijk. Ook meende hij. dat de toe stand der ruïne geenszins in strijd behoeft geacht te worden met deze op vatting. Door den verdediger mr. Mouth a an ondervraagd, gaf de heer Meursing als zijn overtuiging te kennen, dat de Ver schure op het achterschip van de tjalK is ingeloopen en dat een deel van den zijwand tegen den boeg der doorstoo- mende boot is opgestroopt. Mr. Mouthaan die houten modellen van de tjalk en de stoomboot had me degebracht stelde eenige vragen, welke hierop moesten uitloopen, dat de tjalk niet zou zijn aangevaren, maar dat de zijwand buitenwaarts zou zijn wegge rukt doordat de stoomboot over de tros heenvoer en deze omlaag drukte. De heer Meursing kon echter geenszins tot die conclusie komen, en ook de veldwachter Plukker, die vroeger schip per is geweest, tien of twaalf dagen op de tjalk wacht heeft gedaan en dus goed bekend was met den toestand van de tjalk, zat mr. Mouthaan lastig in zijn vaarwater. Vervolgens werden nog eenige op verzoek des verdedigers -«dagvaarde deskundicen gehoord. De heer J. H. Meyer, expert te Rotterdam, bleek over tuigd te zijn dat het gat in de tjalk van binnen naar buiten moet zijn ont staan en dat dus de Verschure niet op de tjalk is ingeloopen. maar over de achtertros in heengevaren, tengevolge waarvan die tros een deel van den scheepswand der oude tjalk afrukte. Eene aanvaring zou de tjalk geheel ver pletterd hebben. Door den heer officier gevraagd, hoe het dan mogelijk was. dat getuige Grimme aan den wal op 80 meter afstand, den hevigen schok eener aanvaring kon hebben gehoord, antwoordde de heer Meyer, dat die vraag aan een gehoorkundige gesteld diende te worden. Op deze uitlating vatte de heer officier vuur het ant woord des heeren Meyer onbeschaamd noemende en zelfs dreigende met een proces-verbaal wegens beleediging van het O. M. De heeren den Houting. ex pert, en v. d. Boom, reeder, beiden te Rotterdam, ondersteunden de verkla ring des heeren Meyer. Ook hun kwam de tjalk zeer oud en. zwak voor en eene aanvaring onaannemelijk. Mr. Baert de la Faille, waarnemend het O. M.. eischte de maximale straf, op het misdrijf gesteld, en wel één jaar. De verdediger, mr. Mouthaan, vroeg wegens vermoeidheid enten einde zijne aanteekeningen te kunnen ordenen uit stel van het pleidooi. Dit verzoek werd echter van de hand gewezen. Pleiter zeide, dat heden, voor zooveel hij wist, zulk 'verzoek voor het eerst door de rechters werd rrrwelgerd: hij begreep vëndhei'd. Hoe dom van mij, /,ei-| niet, waaraan hij deze weigering ver diend had. Overgaande tot zijn plei dooi. stelde pleiter tegenover elkan der de opvatting der deskundigen Meur sing en Goedkoon en die der heeren van Heemstede Obelt Meyer, den Houting en v. d. Boom, allen deskundigen aan gaande den aard van het ongeval. PI. vroeg daar het ten laste gelegde feit der aanvaring niet vaststond en zelfs zeer onwaarschijnlijk, zoo niet onaanneme lijk geacht moest worden, vrijspraak van kapitein Mijssema. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De zaak van den Tilhurgschen moord zal 12 Juni in openbare behandeling komen. Leger en Vloot. Gouden feest van lietinstruc lie-bataljon. Omtrent d'e feestviering ter her denking van hert, 50-jarig bestaan van het instructse-bataillon te Kant- pen in Juni a. s. wordt van, diaar het volgende gemeld: Op 5 Juni a. s. verwacht men in den loop van d'en middag de reü nisten des avonds om 8 uur wordt in de groote zaal van die Buiten Sociëteit eene soirée vai'iée gege ven. waarbij o. a. een, operette zal worden opgeroerd. Op 6 Juni wordt des voormiddags in de Bovenkerk een feestrede ge- houden door den luitentanirkolonel Koolemans Beijnen van' den gene ralen stafhet schoon© orged. in die kerk zal dan' worden bespeeld!, ter wijl dan tevens de zangveremiging „Gemengd Koor" eend ge liederen ten eehoore zal brengen 's middags wordt er groote parade op den. Zand berg gehouden. Het personeel van het instructie-bataillon heeft dien dag feestmaaltijd. Des miid'dags di ner voor hh. officieren en oud-on derofficieren in. d'e Buiten-Sociëteit avonds 8 uur muziekuitvoer ring op de Nieuwe Markt. Op 7 Juni wonden 's voorm. 9 uur op den Zandberg volksspelen voor de militairen gehouden om uur matinée musical© in de Bui ten-Sociëteit. a an.ge boden door het korps officieren der d.d. schutterii te Kampen Des avonds 8 uur soirée in de Buiten-Sociëteit voor genoo- digdien na afloop bal. Reeds hebben zich vele reünisten voor de feestviering aangemeld. Officieren en oud-onderaf ficie- ren. die bii het instmctie-bataillon hebben gediend', hetzij als officier, hetzij als volontair, kunnen zich nog voor deelneming voor de fees ten aanmelden bij den secretaris der feestcommissie, den le-luit.- adj. D. O verdiep te Kampen. Schutterijkader-Bond. De 16e algemeene vergadering van den Ned. schutterij kader-bond. met de daaraan verbonden korps- en per- soneelei wedstrijden zijn bepaald op 28, 29 en 30 Juli te Amersfoort. De wed strijden worden gehouden op de Leus der-heide, gelegen op ongeveer 45 mi nuten afstands van Amersfoort. Letteren en Kunst. Van de 20 voorstellingen te Bay- reuth zijn nog voor acht plaatsen te krijgen. De twee series van den „Ring dies Nibelungen" rijn reeds lang uit verkocht; dus nu alleen nog voor „Der Fliegende Hollander" en „Parsifal". Aan den nationalen zangwedstrijd, door de liedertafel „Onderlinge Oefe ning", dir. de heer Barend Kwast, het volgend jaar hier te geven, zal ook een afdeeling voor gemengd koor worden toegevoegd. Aan den eigenlijken wedstrijd zal voorafgaan een prijskamp van compo nisten voor verplichte koren, waaraan alle Ned. toonkunstenaars, ook die in het buitenland gevestigd zijn, kunnen deelnemen. eig. A. de Ridder; 4. Ninus, eig. Jac. Roodenburg; 5. D. D., eig. A. Catz; 6. Debutant., eig. A. de Koning; 7. Premier II, eig. J. Matze; 8. Anna aig. J. Koster; 9. Schabernack, eig. H. Meijners; 10. Fanfare, eig. J. F. de Boer; 11. My Love, eig. W. A. Ockliorst; 12. Pulia- way III, eig. S. Snoeck. April-prijs. Handicap 2e klasse. 1. Ceres, eig. Joh. de Mol; 2. Electri city II, eig. S. Witteveen; 3. Dobrina, eig. S. Witteveen; 4. Nettie Bruen, eig. Joh. v. d. Berg: 5. Jenny, eig. Stal Car lo; 6. Premier II, eig. J. G. Matze; 7. Humph Boy, eig. J. G. Matze; 8. Anna, eig. J. Koster; 9. Jonge Krylaty, eig. C. V. "wpcninM- 10. M? eig. W. A. Ockhorst. Roosenburgh-prijs. Handicap le klasse. 1. Clerimond, eig. Joh. d^ Mol; 2. Georgia H., eig. Joh. de Mol: 8. May Rijsdijk, eig. Stal Carlo; 4. Leda, eig. A. Catz; 5. Humph Boy, eig. J- G. Mat ze; 6. de Dame, eig. J. Koster, 7. Amountaineer. eig. J. W. Schuijl; 8. Au- selor, eig. J. W. Schuijl; 9. Hirye, eig. II. Meijners; 10. Eddallah, eig. Stal Trio; 11. Lady Savage, W. A. Ockhorst. 2e. WEDRENNEN. Meer-prijs. Wedren vlakke baan (Inl. paarden) Afstand 1600 M. 1. Alarm II. 5 j., br. h., eig. A. van Hoboken van Hoedekenskerke; 2. Bil- liton. 4 j., br. r., eig. A. van Hoboken van Hoedekenskerke; 3. Christiaan, 3 j., v. h., eig. luit. G. J. A. A. Baron van Heemstra; 4. Zillah, 6 j., v. m., eig. luit. H. Meijners. Amstel-prijs. Wedren vlakke baan. Afstand 2400 M. 1. Bathing Woman, 4 j., br. m. eig. A. van Hoboken van Hoedekenskerke; 2. Me, 5 j., br. m., eig. A. van Hoboken van Hoedekenskerke; 3. Wallington. 4 j., br. h., eig. luit G. J. A. A. Baron van Heemstra; 4. Mac Alpine, 8 j., br. r., eig. luit. W. C. Momma; 5. Bran- caster, 3 j., br. h., eig. M. D. Spijer; 6. Hollandaise, br. m., luit. II. Ver- thole de Salve de Breneton; 7. Lonely Isle, 7 j., br. m., A. van Hoboken van Hoedekenskerke; 8. Frisson, 7 j., br. h, eig. luit. H. Meijners; 9. Berline, 4 j., br. m.. luit. H. Meijners. Y-prijs. Hordenren. 3000 M. 1. Me1 5 j., br. m., eig. A. van Hobo- ken van Hoedekenskerke; 2. Celladema Ointment, o., br. r., eig. A. van Hobo- ken van Hoedekenskerke; 3. Lonely Isle, o., br. m., eig. A. van Hoboken van Hoedekenskerke; 4. Congo ex Sugar II, o., br. r., eig. luit. G. J. A. A. baron van Heemstra; 5. Fisherton, 5 j., dbr. m„ eig. luit G. J. A. A. baron van Heem stra; 6. Zethus. o., v. h., eig. W. Jochems; 7. Chapter, 5 j., br. m., luit. H. Meijners; 8. Zillah, 6 j., v. m., eig. luit. H. Meijners. meer uitgesteld kunnen worden. Da overwinnende partij krijgt een wissel- beker (Van den Abeele), terwijl ieder elftal-speler van do winnende combina tie een herinneringsmédaille aangebo den zal worden. Het overbrengen van een Rotterdamech elftal bleek evenmin mogelijk, daar ook do wedstrijd Spar ta—Rapiditas niet uitgesteld kan wor den. Zoodoende zal dit seizoen Celeri- tas den strijd tegen het Belgische elftal aanbinden. Hoewel de Rotterdammers zeer weinig kans tot winnen zul km heb- ben zijn zij overtuigd, zegt de N. R. Lt dat de nederlaag, ingeval bet spel even fraai .-ai zijn als in Brussel geilu- h P^f®ch^en, "iet bijzonder gi oot behoeft te zijn. Land- en Tuinbouw. BtacOnB 2*1 de vereeni- oo 5 m B m lng BeIanS" in De Streek ateLlL K'ne ^"«tonstelling van et-'n lo- Ook zullen dit j len worden geveild. jaar weder droge bol- Sport en Wedstrijden. Paardensport. Algemeene Harddraverij- Vereeniging. Voor de meeting te Oud-Roosen- burgh, (Watergraafsmeer) op Zondag 28 April a.s. zijn de volgende paarden ingeschreven: le. HARDDRAVEN. Beginners-prijs. Handicap 3e klasse. 1. Florence C, eig. Tj. Witteveen; 2. Krylaty na. eig. Joh, die Mol; 3. Nella. Ingeschreven onder voorbehoud, daar het Officieel Bulletin dd. 12 Jan. no. 964 meldt, dat Hollandaise 2 jaar oud is. In dit, geval zou zij voor dit nummer niet gequalificeerd zijn. De Engelecha Renkolender geeft echter aan dat zij 3 jaar oud is. Marin e -Jachtclub Op de laatstgehouden algemeene vergadering van do Marine Jachtclub te Willemsoord is besloten den 25 Augustus aa ter reede Texel een alge- meenen roei- en zeilwedstrijd te houden in den geest als die van het vorige jaar. Voetbal. Wedstrijd-en op Zondag a.s.: Beker-eindstrijd. R. A. P.—H. B. S. Haarlem. Kampioenschap van Nederland: H. V. V.Victoria, den Haag. West. 2e klasse A. Swift (A.)Swift (H.) Amsterdam. Quick—Volharding, idem. West. 2e klasse B.: D. F. C.Concordia, terrein nader te bepalen. Noordelijke 2e klasse: FrisiaBe Quick (Leeuwarden). Promotie-wedstrijden voor de West. 2e klasse A. Olympia—Quick (Amersf.), te Leiden. Op het Schuttersveld (Rapiditas' ter rein) te Rotterdam, ontmoeten Rapidi tas en Sparta elkander voor de beslis sing om den C. W. van Hasselt-krans. De pogingen van Belgische zijde, om aanstaanden Zondag een zoo sterk mo gelijk Nederlondlsch elftal in Antwer pen een wedstrijd te laten spelen tegen het sterkste Belgische elftal, zijn mis lukt, Er moeten nog te veel wedstrij den plaats hebben, die tengevolge vanj het vergevorderd seizoen onmogelijk, Gemengd Nieuws. Da vijfvoudige moord ta Covaucez. De vreesdij ko moordzaak te Cer van ce-z in Beauce waar vijf kinde ren vermoord en d'e vadlea* bewusr teloos en uit verschil Lend© wonden, bloedend© in hetzelfde vertrek wer den gevonden, heeft een onver wachte wending genomen. Men, had vermoeden, dat twee 1 audioo- pers die daders waren, doch ver schillende omstandigheden hebben er too geleid, den- vadier zelf ge vangen te nemen. De gevangene ontkent alle schuld. De ontsteltenis in het diorp, waar de vader Brie re zeer. geacht is. moet zeer groot ziin: do begrafenis der vijf kinderen heeft reeds plaats ge had. Ove bodice weelde. Volgens het officieele kantonnale blad van Uri (Zwitserland) had iemand concessie aangevraagd om in de ge meente Erstfeld een koffiehuis te ope nen voor het gebruik van alcoholvrije dranken. Zoowel de gemeenteraad als de kantonnale raad hebben dit verzoek afgewezen„wegens niet gebleken behoefte." Een ontploffing. Dondc-rdagnamiddag te 3 3/4 uur had met een tot Frankfort a/Main hoorbaar, donderend geluid, een ont ploffing plaats van een ketel der che mische fabriek „Elektron" te Gries- heim, een plaatsje in de nabijheid van Frankfort. Door de ontploffing ontstond een zware brand in de fabriek. Ook de fa briek „SchwanheLm" aan de andere zijde van de Main staat in brand. Het aantal dooden bedraagt 50, het aantal gewonden honderdveeuig. Spoorweg ageluk. In het statiou Portet-Saint-Simon, op 12 kilometer van Toulouse, is een trein met pelgrims, die op weg waren naar Lourdes, door een locomotief aangereden; er zijn zes slachtoffers van het ongeluk, twee dooden en vier ge wonden. Een feeks. Groot© opschudding is de vorige week te Parijs verwekt, door het ge rucht dat een hertrouwde vrouw was gevangen genomen onder de verdenking dat zij haar verdwenen tweeden man had vermoord en het lijk ergens had verborgen. Daar ook de eerste man. spoorloos was verdwenen, rees het vermoeden dat ook deze door haar was verdonker maand. Er werden omvangrijke onderzoekingen en opgravingen ge daan die tot niets leidden. Thans heeft de justitie nagenoeg de zekerheid gekregen dat de bei de echtgenooten enkel zijn wegge- loopen omdat zij het bij vrouwlief niet langer kondien uithouden. De eerste is naar men heeft ontdekt vermoedelijk te Chicago; de an der schijnt zelfmoord! te hebben ge pleegd. maar dat staat no-g niet vast. In allen gevalle, zal dei vtouw en kel worden vervolgd wegens biga mie. omdat zij is hertrouwd we tende dat haar eerste man nog in leven was. de zij. uit ergernis zich op die lip bijtende. Natuurlijk moest ik mijzelf eerst hebben voorgesteld aan u. Zeker, ik ben Anulka Anulka Zielinska, moeder's jongste dochter, weet u, en Jawidga's zus ter, en u zult mijne gouvernante worden. Ik hoop dat wij het maar eens zullen worden, voegde zij er vriendelijk bij. Deze hoop even eens uitende, was ik een cogenblik verdient in de beschouwing van hare vlugge bewegingen., want de samovar was binnengebracht, en Anulka had zich neergezet om thee te zetten met het aplomb van een volwassen vrouw. Ik hoop dat ze u genoeg water hebben gegeven zeide zij. Er was hier gisteren een heer. die eens in Londen geweest was. en die be weerde dat het Engelsche volk zich slechts ergens op zijn gemak ge voelt, als men het. maar volop water geeft. Zal één bad van avond' ge noeg zijn of zal ik u een tweede laten geven Ik zeide dat één ruim voldoen de zou zijninderdaad, op dat oogenblik zou ik dankbaar ge weest zijn. slechts één bad' te kun nen nemen, na zulk een; lange, stof fige reis, maar niemand scheen er op dat moment, aan te denken mij er een te geven. Ik vroeg daarop mijn klein gast vrouwtje, hoe oud1 ze was. Ze was tien jaar. natuurlijk. Alles Le- tr effen die haar zelf of haar familie scheen Anulka natuurlijk toe. zoo- dat zij moeilijk kon begrijpen dat andere menschen niet altijd dade lijk, zoo iets geloofden. Om het gesprek gaande te hou den vroeg ik naar den leeftijd) van Jadrwiga. Zij vertelde mij dat deze „natuurlijk" negentien was ge weest. Ik antwoordde dlaarop, dat Jadiwiga dan- zeker geen onderwijs meer kreeg. Neenwas het ant woord. alleen zou zij nog eenige Engelsche les bij u komen nemen. Zij zat een oogenblik te staren in haar theekopje voor zii er bijvoeg de Maar ik denk niet dat dit lang zaïl duren. Waarom niet? vroeg ik „natuurlijk". Omdat ik denk, zeidie Anulka. met een glans in haar oogen, dat zij spoedig zal gaan trouwen. Ik wist niet te antwoorden op deze opmerking. Anulka ging voort, op den meest kalmen toonIk hoop dat zij het doen zal, want voor zij getrouwd is zal niemand naar mij omzien, omdat ik, zooais u ziet, niet erg knap ben. En Jadwidga dan? vroeg ik met stijgende belangstelling. Wacht maar tot u haar zelf zietGeen woorden kunnen weer geven den glans. van. triumph, waarmee dez» zin gezegd werd'. Er zijn twee jongelui, die haar l< t hun vrouwtje wen.--hen, maar ik geloof niet dat zij reeds haar keus op een van de tw.ee heeft laten val len. Dit scheen mij voor het oogen- blik bij een eerste kennismaking reeds genoeg en ik begon haastig het gesprek een andere wending te geven, daar ik bang was te plotse ling te worden ingewijd in de ge heimen van Jadwiga tijdens hare afwezigheid. Maar Anulka was niet zoo ge makkelijk van haar gesprek af te brengen. Zij hebben niet ge zegd dat zij. haar wildien trouwen, maar dat is gemakkelijk genoeg te zien hernam ze. Zij zouden hier nooit zoo veel kopjes thee drin ken of zoo dikwijls en zoo vriende-j lijk over da heg naar haar kijken zii zouden nooit zoo beleefd tegen haar zijn, als het niet was om haar te trouwen. Ik keek verbijsterd op naar het kind. De buitengewone nadruk, waarmede zii d'eze opmerking uit sprak. deed mij een oogenblik on aangenaam aan. Ik was juist op het punt om er haar een kleine beris ping over te maken, toen haar ge laat plotseling werd verhelderd door een glimlach. O daar is Litaworriep zij met een echt kinderlijk stemmetje, het suike-motj.e plotseling neer zet tende en losstormende oo een. groo- ten. wolharigen. vuil witten hond, die in de open deur verscheen. Houd' u van honden? U moet dadelijkkennis maken met Litawor! Een oogenblik daarna knielde zij neer naast den boerenbond, de correcte gastvrouw vergat geheel hare etiquette en den kokenden samovar, waarvan ik spoedig den deksel nam om te voorkomen dat het water over de tafel zou loopen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2