Tweede Blad, B. en W. nebben nu gebruik ge maakt van de door den Raad reeds verstrekte machtiging en hebben even als in 1896 ook nu weder gehuurd het schoolgebouw aan de Witte Ileeren- steeg no. 15, voor den tijd van één jaar, om daarmede tijdelijk in de be hoefte aan plaatsruimte te voorzien. Echter zal het poodig zijn weldra een nieuwe school te bouwen, onder^ den naam van „zesde Tusschenschool", be stemd voor onderwijs aan minvermo genden. Onderricht zal worden gege ven in dezelfde vakken als zijn vast gesteld voor de Tusschenscholen en de Kostelooze scholen. Slechts eenmaal per jaar, en wel op 1 Mei, zullen nieuwe leerlingen tot de ze school worden toegelaten. Deze zul len op het tijdstip hunner toelating minstens den leeftijd van 5 jaren en J maanden bereikt moeten hebben. B. en W. doen deze mededeelingen van een desbetreffend voorstel verge zeld gaan. Zij verzoeken tevens mach tiging tot het verrichten van het noo- dige om, in afwachting van de benoe ming van een Hoofd, te voorzien in de leiding van het onderwijs aan de nieuwe school. Ter voorziening in de vacature, aan de Tweede Tusschenschool ont staan door de benoeming van J. A. J. Paul en tot plaatsvervangend hoofd aan de Vijfde Tusschenschool, doen B. en W. de volgende voordracht: 1. Mej. J. L. C. S. Schregardus te Haarlem, jaarw. f 500 (heeft nog geen jaar klassikaal onderwijs gegeven), 2. Mej. J. A. la Bastide, te Wormer- veer, jaarw. 500 (idem), 3. Mej. S. C. van Alphen, tijdelijk onderwijzeres te Schoten, jaarw. f 500 (idem). De heer H. D. Tjeenk Willink stelt verschillende amendementen voor in het ontwerp „Verordening op het gebruik der Openbare Wateren, enz." De heer J. H. Stoel Azn., spreekt er in een uitvoerir adres aan den Raad zijn leedwezen over uit dat het voor stel van het raadslid, den heer J. Klein, tot opheffing van de speelplaats in het Kenaupark, is afgestemd. Hij betreurt het dat mevr. Philips© in openbare raadsvergadering onnoodig en onver diend is beleedigd, en wijst er op hoe door ruwe knapen op zeer ongebonden wijze, in kleeding die geen toilet mag heeten, gespeeld wordt en -eschreeuwd. Het gunstig oordeel van den heer Schram berust waarschijnlijk op zijn gebrekkig gezichtsvermogen. Blijft de toestand zóó dan zullen de huizen wel dra voor afbraak moeten worden ver kocht. B. en W. stellen voor aan M. C. Seel, weduwe van G. van Altveer voor den tijd van één jaar, hetwelk wordt geacht te zijn ingegaan 9 Maart 1901, eene gratificatie te verleenen van f 100. Gevonden voorwerpen Een zwart gladharig hondje. Een taschje voor 2 borstels. Een fox-terrier. Een zwart jongensjasje. Een bewoner van de Duvenvoorde- straat deponeerde aan het politiebu reau een door hem ontvangen valsch kwartje. Mecklenburgsche Loterij. Wij en zeker wel meer andere inge zetenen van Haarlem hebben vandaag een aanbieding gekregen om mee te spelen in de Groothertogelijk Mecklen- burg-Schweriner Staatsloterij. Vroeger was het alleen Hamburg, dat onze aan dacht vroeg voor hare loterij, tegen woordig denkt men waarschijnlijk in Mecklenburg, en niet ten onrechte, dat de Nederlanders voor dat land meer belangstelling zullen gevoelen dan vroeger redelijkerwijze van hen te ver wachten was. Intusschen gaat de aanbieding bo venbedoeld niet uit van den Staat zelf, maar van een collecteur. Hij recom mandeert de zaak in zijn circulaire als volgt: „Deze nieuwe Loterij is door de Re- peering gewaarborgd en aanmerke lijk verbeterd, zij bestaat uit 63.000 floten met 29,100 prijzen, zoodat er bijna van twee loten één moet win- „nen. „Behalve deze 29,100 prijzen looft de „Regeering nog 5 premiën uit, elk ter „waarde van 30,000 Mark, alsmede „eene extra-premie van 300.000 Mark, „aan dengene, die den laatsten prijs „trekt! „De grootste prijs bedraagt 500,000 „Mark (een half millioen). De prijs is „dezelfde als vroeger un officieel vast- gesteld op slechts f 14.20 ets. voor 1 „heel origineel lot, 7.10 voor een half „origineel lot, f 3.55 voor een kwart „origineel lot" De collecteur, wel wetende dat het oog ook wat moet hebben, voegt er een soort van order-biljet bij, in den vorm van een lot, waarop de aanvrager ver zoeken kan het origineel lot No. zoo veel voor hem te reserveeren. Met lof felijke welwillendheid verklaart hij in zijn circulaire: „Ik heb bijgaand lot voor u gereser veerd en naar ik hoop kan ik u hierop „den grootsten prijs, n.l. Een half mil- „lioen Mark uitbetalen." Al dieze duizenden en honderddui zenden zijn wel geschikt om den mensch, die nu eenmaal geldzuchtig van aard is, te verlekkeren. Hij gunt zich dus het genoegen nog wat meer van die hooge cijfers te genieten en wordt dan aan den binnenkant van de circulaire een reeks van getallen, zwar te en roode, gewaar en optellingen van belang. Sommen van zes cijfers zijn gewoon, er is er zelfs een bij van zeven cijfers. Nu gaan we, natuurlijke eigenschap van den mensch, eens berekenen wat de Staat aan haar Loterij wel zou kunnen verdienen en rekenen daartoe in de eerste plaats de bruto-ontvang- sten uit. 63,000 loten k f 14.20 is f 894,600, dat is derhalve iets minder dan negen ton. En zien we de cijfers even door, dan vinden we prijzen opgesomd van 300,000 Mark, 200,000, 100,000, 50,000, 30,000, 20,000, 15,000, 3 a 10,000, 10 5000 en meer dan 15,481 prijzen elk van 177 Mark. die alleen al meer dan 2 j millioen 700.000 Mark uitmaken. En we hebben zooeven berekend dat de bruto-ontvangsten niet meer bedroe gen dan nog geen negen ton! Hoe kan dan die Staat Mecklenburg alleen aan kleine prijzen meer dan anderhalf mil lioen besteden? Een nauwkeurige beschouwing van het plan brengt ons weldra op de hoogte. De loterij is verdeeld in zes klassen en in iedere klasse is het inleggeld 24 Mark (of f 14.20 Hol- landscli). Wat de collecteur in quaes- tie ons dus vandaag aanbood is een lot voor de eerste klasse. En dat blijkt ook wel hieruit, diat men zijn geld moet inzenden uiterlijk tot 8 Mei immers de trekking voor die eerste afd. is op 9 en 10 Mei bepaald. In de circulaire zelve, die naar bui ten gevouwen is, wordt evenwel door den collecteur van geen klassen ge sproken. Deze eerste klasse nu heeft een hoofd prijs van 60,000 Mark; de premie van 300,000 Mark komt pas in de 6de klasse en de prijs van 200,000 Mark eveneens. Derhalve kan eerst in die zesde klasse (trekking 10 tot 28 Sept.) zic£ het ge lukkigste geval voordoen, namelijk dat de prijs van 200.000 Mark de laatste is die getrokken wordt. Voordat iemand die nu begint te spe len deze kans hebben kan, heeft hij derhalve niet eens maar zesmaal f 14.20. dat is f 85.20 betaald, want het inleg geld voor eik van de zes klassen is 24 Mark (of f 14.20), Het kwam ons niet ondienstig voor deze becijfering eens te maken bij wijze van koude douche voor hen, die duizelig mochten worden van al die groote prijzen. Hebben we ons eenmaal in dit klas sensysteem ingewerkt, dan komt ook de berekening beter uit. We vinden dan namelijk 63,000 loten k 85.20, maakt aan ontvangsten f 5,367,600. Aan prijzen wordt in het trekkings plan toegezegd: 1& klasse 266,488 Mark. 2e 356,448 3e 443,476 ,x 4e 391,709 u 5e 464,742 6e 4,125,137 u Te zamen 6,048,000 Mark of in Hollandsch geld 3,626.800. zoo dat er een winst inzit van f 1,704.800 of wel een millioen, zevenhonderd vierdui zend! achthonderd gulden. Wij misgunnen den Staat Mecklen burg en den collecteur dit zoete winstje niet. Maar wij vertrouwen, dat niet alle collecteurs de circulaire, die ze buiten op het officieele plan drukken, zoo onvolledig inrichten als de collec teur deed, van wien wij de aanbieding ontvingen. De door ons in den aan hef van düt artikeltje aangehaalde re gels zouden, aan wie het binnenin ge drukte ambtelijke plan niet nauwkeu rig naziet, den indruk kunnen geven dat men, voor f 14.20 een lot koopende, kans heeft op een hoofdprijs van 500.000 Mark. behoorende bij (Haarlem's Dagblad", van Maandag 29 April 1901. No. 5489 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarfemsoke Handelsver een. tel* thans ruim 660 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke ham dJelaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeele® groot zijn. Rechtskundige adviseur» zijn de hee- ren mis. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kamter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H, leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle finna/s in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan bet bureau, Informatiën naar binnen do stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het af geloop-ecu jaar verstrekt. In Januari, Februari en Maart zün 61 vorderingen tot een bedrag van f 2327.89 betaald. 19 vorderingen wor den afbetaald, 21 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vordieren, niet worden behandeld, tenztiii portovergoediiig (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot bet geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m de overige dagen van 34 nm Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan J. J. Groenendaal en W. Bok, beiden woonachtig Brouwers straat 9, of aan P. Groenendaal, So- phiastraat, hoek Korte Wolstraat, dan nadat men heeft geïnformeerd aan ons bureau. Stadsnieuws. Stukken van den Gemeente raad. B. en W. leggen den Raad de reke ning en verantwoording over van het Burgerlijk Armbestuur betreffende de Huiszittende Armen en het Stads- Armeu- en Ziekenhuis over 1900, in ontvang en in uitgaaf sluitende met een bedrag van f 23.128.09. Zij stellen voor haar goed te keuren. Mr. A. C. Waller vraagt thans ook ontslag als Regent van het St. Elisa beths Gasthuis en als iid der Commis sie tot herziening der pensioensveror dening. Mijn voorzitterschap der Com mission van Bijstand in het beheer der gemeente-financiën en in zake het ver leenen van pensioen en onderstand ver valt aldus mr. Waller van zelf met mijn Wethouderschap. Hij heeft geen bezwaar voorshands lid en voor zitter te blijven der Commissie van toe zicht op het Haarlemsch Muziekkorps. Het aantal leerlingen, dat voor den op 1 Mei e. k. beginnenden cur sus aan de kostelooze en tusschen-, scholen is ingeschreven, is van dien aard, dat, over die scholen te zamen genomen, op dien datum behoefte zal zijn aan minstens vijf klasse lokalen. Feuilieluu. lEÏÏSJST JAAR Naar het Engelsch VAN DOROTHY GERARD. Dit was het eerste oogenblik dat ik voelde van mijn eigenaardig pupil letje le kunnen houden. Er zijn ook wel eens andere oogenblikkem ge weest. want over het geheel geno men. is zij een. vreemdsoortig we zentje. eerder doende denken aan een too ver heksje dan aan oen mensch, zelden zich voelende aan getrokken tot iemand en bijna al tijd de menschen ontwijkende. Veel van haar zonderling doen is te wijten aan haar zwak gestel, geloof ik. want het scheen mij toe dat zii reeds sukkelde van haai* ge boorte af en haar familie had haar steeds zorgvuldig ingepakt, haar respirators laten dragen, nooit iets anders dan gekookt watier laten drinken, in één woord haar zóó upgevoedl en verzorgd, om een reeds ziekelijk schepseiiju nog zwakker te maken. Ik zag Mevrouw Zielinska niet voor den volgenden, dag. On- dertlussohen sliep ik heerlijk op een groot bed in een kleine ka mer. die ik slechts bereiken kon na een andere door te loopen wel ke op dat oogenblik ongebruikt was, maar die, zooals men mij zeide, Jadwiga s kamer was. Ik kon kiezen tusschen drie badkuipen om mij te reinigen. Die mijnheer, die in Londen was ge weest. had hier succes gehad met zijn opmerking over onze nationale wateriiefde, want het bad dat voor mij klaar stond was zóó vol, dat ik slechts, door zeer voorzichtig te zijn bij het uit- en instappen, verhin deren' kon dat het water over den vloer liep. Mevrouw Zielinska is geen oude dame, maar steeds lijdende, iels dat reeds dag,teekent van den eersten dag na den dood van haar man, elf jaar geleden. Zij schijnt haar leven door le brengen in een kamer waar noen lucht, noch zonneschijn ooit bin nen komen. De benauwde, muffe lucht scheen mij. toen ik binnentrad een oogen blik de keel dicht te schroeven en eenigen tijd lang kon ik in d.e kunstmatige duisternis geen voor werp onderscheiden. Eindelijk bemerkte ik dat er iemand zat, gedoken in een groo- ten armstoel met een zijden shawl om haar schouders, en lichtgele handschoenen aan de handen. Die handschoenen trokken mijn aan dacht omdat zij zoo heeLeimaal niet bij dit geheel booraen. Zij is een klein, zwak per soontje. met een bijna grappig lang, bloedloos gelaat en een ang stig gezicht. En terwijl het hoofd te groot is voor het. lichaam, en -Je oogen niet passen bij het hoofd, zijn de kassen weer te ruim voor do oogen. die er in schijnen te zwemmen en steeds maar op goed geluk rondrollen. Daar is iets /er- sohrikkelijks in hun diepte, als hadden ze wat vreeselijks gezien, waarvan de indruk is gebleven voor altijd. Zij scheen weinig belang te stel len in mijn aankomst maar sprak tol mij op een beleefden, matten toon, mij vertellende dat het Jad- wiga was geweest die haar had lastig gevallen- om een Engelsche gouvernante. En natuurlijk kan het de bedoeling van den collecteur niet zijn, zoodani- gen onjuisten indruk te vestigen! Blo ^mendaal. Ondertrouwd: P. Th. Vogel en, A. Pie- ters. Bevallen: P. C. Reeuwijkv. d. Berg d. C. C. v. d. Bosv. Rossum, d. Overleden: J. Reijmvan Zadel, 64 j. J. C. van Wateringen 44 j., Meeren- berg. Heemstede. Ondertrouwd: L. Staala en J- M. van der Veldt. Bevallen: H. van HoutenBergman, z.; W. A. Langendijk—Harren, d.; J. OnosKarlander, d.; J. Moolenaar De Gelder, d.; C. M. Peeperkorn—Van Houten, d. Overleden,: G,. C. Croschell, wedr. Berkemeier, 72 jaar. Velsen. Ondertrouwd: A. Delissen en A. Peijs C. Braam en M. van der Kolk. Getrouwd: A. Gatsonides en M. van den Berg. Bevallen E. JansenMaas d. H. G. OldenburgVellema z. J. Lavoo de Bak d. C. J. AnkerKapitein z. P. Ni eropWillem se d. S. Redeker— Bcnkenburg z. M. JongensMiddel burg z. C. C. Böhmde Wit d. Overleden: R. A. M. Hazenberg, 9 maanden. Binnenland. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De kiesvereeniging „Burger plicht" te Groningen heeft Mr. Drucker, candidaat voor die Tewee- de Kamer gesteld en de kiesver- eenigingen „Eendracht. en „Gro ningen" candiideerden Mr. Van Hou ten. De liberale kiesvereeniging te O verleek (district Hoorn) heeft can didaat gesteld) voor de Tweedie Ka mer het aftredende lid den lieer P. B. J. Ferf. De liberale kiesvereeniging Zaan dam heeft voorloopig tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Zaandam, het af tredend lid. den heer K. de Boer Czn. De Centrale Liberale Kiesver eeniging in het distri cl Deut'ichem heeft tot definitief candidaat ge steld mr. H. F. Hesselink van Such- telen, aftredend' lid, te Wagenm- gen. Mr. H. Smeenge heeft bedankt voor een voorloopige candidatuur in het district Enschedé. Te Baarn zullen de liberalen tot candidaat stellen den minister van buitenlandsche zaken. De anti-revolutionairen te Bode graven stelden in een aldaar gehou den vergadering tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Bodegravenmr. Th. Heemskerk. Vanwege de vrije-antirevolutionai- ren is het volgende drietal candi daten opgemaaktJhr. mr. L. van den Berch van Heemstede, mr. O. J. E. baron van Wassenaar Catwijk en mr. J. W. M. H. van Idsinga. De centrale liberale kiesvereeni ging te Bodegraven, die ook verga derdie, stelde definitief tot candi daat het aftredend' lid A. Knijff Hz., te Woerden. De centrale antirev. kiesvereeni ging op Walcheren stelde voor het district Middelburg candidaat voor de Tweede Kamer mr. Lucasse, af tredend. Een aantal leden van de vereeniging Algemeen Belang Buurt IJ IJ. te Am sterdam (District V), zijn voornemens de candidatuur van den heer Th. M. J. Ketelaar voor het lidmaatschap dei- Tweede Kamer te steunen. Zooals ge meld, is de heer Ketelaar ook als voor loopig candidaat bij de Vrijzinnig-De mocratische kiesvereeniging in ge noemd district opgegeven. De liberale kiesvereeniging te En schedé heeft als voorloopige candida- ten voor de Tweede Kamer gesteld de lieerpn Hesselink van Suchtelen. te Jadwiga wilde Emgelsch leeren, hoofdzakelijk, om in staat te zijn Byron te kunnen lezen. Na een fluisterend gesprek van tien minuten werd' ik weggezon den uit dit donkere, ongezond rui kende vertrek. Ik geloof d'at ik niet veel zal zien van mijn, mevrouw. Zij maakt op mij den indruk van iemand, die zooveel naars beleefd heeft, dat zii niets meor verlangd dan rust en afzondering. Met de oudste dochter Jadwiga, wie.r naam ik reeds zoo dikwijls had hooren noemen, maakte ik eerst dezen morgen kennis. Al den anderen tijd) is zii te Lem- berg geweest, en niet voor haar pleizier, want zooals ik boordle van Anulka. had zij hot grootste gedeel te van dien tijd doorgebracht in handen van dien tandmeester. Toen ik dezen morgen voor hel ontbijt wat wandelde in dien tuin. mij verheugde in den heerlijken zonneschijn en mijn oogen liet gaan langs de spinnewebben, die glans den als zilver, zag ik plotseling, een hoek omdraaiende, een heerlij ke d'och vreemdsoortige verschij ning voor mij, een blank, jong meisje schreed' langzaam voort, haar hoed in de hand; en een krans Wageningen; Hoeiink, te 's Graven- li age, mr. Fock, te Rotterdam, De Boer. te Zaandam, mr. II. P. M arch an t, te Deventer, prof. d'Aulnis de Bourouill, te Utrecht, mr. N. G. Pierson en dr. Bos, te Winschoten. Naar men verneemt heeft ds. A. S. Talma voor de hem aangeboden can didatuur in het kiesdistrict Doetin- chem bedankt. Dr. J. Th. de Visser heeft officieel voor de hem aangeboden candidatureu te Arnhem en te Haarlem bedankt. Van een candidaatslelling in district II te Amsterdam, is het Ned. Dagbl. niets bekend. De volkskiesvereeniging te Hoorn stelde de volgende groslijst van candi- daten voor de Tweede Kamer samen: A. H. Gerhard te Amsterdam» W. Bax te Zaandam, P. L. Tak te Amsterdam, B. Reyndorp te Rotterdam, J. A. For- tuyn te Amsterdam, en F. W. N. Hu genholtz Jr. te Haarlem. Eerstdaags zal hieruit eene keuze worden gedaan. De vrijzinnige kiesvereeniging te Dantumawoude (district Dokkum) heeft tot candidaat gesteld mr. E. Schaafs- ma, aftredend lid. De vergadering van district II der Vrijzinnige Kiesvereeniging 's Graven - hage heeft gebracht op de lijst van voorloopige candidaten voor de Twee de Kamer (aftredend lid de heer Con rad) de heeren: J. F. W. Conrad met 12, mr. H. J. Smidt, oud-minister met 4 en dr. W. P. Ruïjsch, geneeskundig adviseur, met 3 stemmen. In eene te 'sGravenhage gehouden gecombineerde vergadering van de ver schillende af deelingen der centrale vrij zinnige kiesvereeniging in het kiesdis trict Loosduinen zijn voer het lidmaat schap der Tweede Kamer tot voorloo pige candidaten gesteld de heeren: jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, J. Rinkes Borger, mr. A. Ferf, J. Baptist en N. Mac Leod. Uit goede bron wordt aan het ITbld. medegedeeld, dat er groote kans be staat, dat antirevolutionairen en Chris tel ij k-historischen in het kiesdistrict Sneek in zake de Kamer-verkiezing nog tot een vergelijk komen en wel door dr. L. Schokking te Koudum candidaat te Stellen voor Harlingen, terwijl Sneek aan den antirevolutionairen candidaat zal worden toegewezen. De Centrale antirevolutionaire kies vereeniging in het kiesdistrict Hoorn heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer N. Oosterban, van Naarden, die ook bij de verkiezin gen in 1897 als zoodanig optrad. De liberale kiesvereeniging te Ouden dijk (district Hoorn) heeft tot candi daat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid, den heer P. B. J. Ferf. Do centrale raad van R.-K. Kiesver- eenigingen in 't hoofddistrict Ensche de heeft mr. P. J. M. Aalberse, te Lei den, de candidatuur voor het lidmaat schap der Tweede Kamer aangeboden. Mr. Aalberse heeft deze candidatuur aanvaard. Aead. Examens. Aan, de universiteit van Amster dam. is met gustig gevolg afgelegd het Doctoraal Examen Nederl. Let terkunde. door den heer J. O. S. van der Veen. Bevorderd tot Doctor in de Rechts wetenschap op Stellingen, de heer A. Schavier, geb. te 's-Heirtogen- bosch. Prof. van Iterson. Donderdagavond ontviel aan de Leid- sche Hoogeschool de beminde en kun dige rector-magnificus, prof. dr. J. E. va.n Iterson. Prof. Iterson was zeer populair en hoog geëerd. Wat werd liii feestelijk verwelkomd toen hij een paar jaar ge leden na in Duitschland van een maag kwaal geopereerd te zijn, hersteld tot zijne Hoogeschool terugkeerde. Men kende en erkende zijne bekwaamheid in de operatiekunst. Menigeen uit alle oorden des lands en zelfs uit het bui tenland heeft hi: door zijn wetenschap en vaardigheid met het lancet gene zen, waar die geneeskunde machteloos had gestaan. Zoo heeft hij niet tevergeefs geleefd. Doch ook in anderen zin niet. Hij was een zoo uitmuntend leermeester. De kennis die hij zelf bezat, wist hij aan anderen mee te doelen met zeldzaam talent. Zoo zal zijn wetenschap voort- van rooclc en gelö bladen zulke bladeren aLs hier aan, eiken, tak in het groote park hingen, rustte licht op een ietwat slordig zwart kopje. Lange herfstdraden, die de, plan .en bedekten, versierden en schitterden gelijk fijn gesponnen glas in hear haar. Haar mantel, die zij luchtig omgeslagen had', hing in lange, brecde plooien tot haar voeten. Zij zag er bleek en vermoeid' uit, en haai* donkere oogen keken ietwat zwaarmoedig. Ik veronderstel rl.it zij onder betere omstandigheden schoon moet zijn ofschoon ik niet zeker ben dat ik baar thans niet mooi vond. ondanks die mat blauwe krinaren onder haar oogen. welke een bewijs waren dat zij den afgeloopen nacht niet geslapen had'; maar zij was een bijna fe wonderlijke en vreemdsoortige soort van schoonheid om op mijn eenvoudigen smaak indruk te ma ken. Op het gezicht van mij hief zij lachend' haar hoofdje op. Einde lijk riep zii uit, met een heerlijk, klinkende stem. Ik heb zoo lang op u gewachtIk vroeg ten hoogste verwonderd hoe dat kon zijn, niet direct begrijoende wie zij was. Ja. zeide zij, ik ging al vroeg van leven in de jonge mannen die bij heeft gevormd. Studenten van voor twintig jaar en studenten van heden, zij zagen met kinderlijken eerbied en. ontzag bij hem op als een volmaakten leermces ter. Iterson ontving zijn opleiding aan de gymnasia te Leiden en Gorkum. Hij studeerde te Leiden en promoveerde in 1867 tot doctor in de geneeskunde, in 1868 eerst tot doctor in de verloskunde en later in de heelkunde. Hij vestigde zich als Geneesheer te Leiden en had aldaar een drukke praktijk. Adsistent van Prof. Polane, werd 1878 tot diens opvolger benoemd en aanvaard de zijn betrekkin? den 28en Febr. 1879 met een redevoeriug over de critiek in de geneeskunde. Van twee lijsters en een kat. Twee zwarte lijsters Turdus mo rula hadden het samen goedgevon den in een dichte klimopplant een nestje te bouwen, en terwijl gisteren tegen het vallen van den avond de a.s. moeder op het nest was, om daaraan de laatste hand te leggen, zit de brui degom in den top van een kastanje, zijn schoonste solo's te fluiten. Wat een vreugde klonk er uit elite noot, die hij zong; wat een blijdschap sprak er uit dat wezen. Plotseling houdt hij' op; een kat is in de nabijheid van zijn huis en zijn dul cinea en met een tjip, tjip, tjip, tjip! tjip! laat hij zich uit den boom vallen tot op eenige meters van de poes, die reeds aan een lekker kluifje denkt. Pre cies als een vogel die niet lcan_vliegen, fladdert onze lijster over den grond, in tegenovergestelde richting van het nest. Poes hem na, en zet zich telkens in postuur, met een draaienden staart, om haar prooi te bespringen, wat even wel niet gelukt. Nu poes ver genoeg van het nest verwijderd is, keeren de rollen om. Met een piet, piet, piet heeft de lijster zijn b rui dij e geroepen, en gaan zij met hun beiden mejuf frouw poes van achteren aanvallen, en wel in die mate. dat zij, door over den tuinmuur te springen, zich verwijdert van het tooneeL Vrouw lijster spoedt zich naar het nest en verzoekt haar heer gemaal nog een liedje te zingen. Hij doet dat, terwijl de laatste zonne stralen zijn zwart-glimmend costuum in gouden lijst zet. M9nsch erger je niet. Eens kwam ter reede van een groote havenplaats, van HIndia Abdera een gouvernemensstoomer aan, die ..Roos- vogel" werd gedoopt, aldus vertelt het „Hbld." vari Soerabaja. De „Roofvo gel" moest gerepareerd worden, wat een zeer zeldzaam feit is in de geschie denis der marine van Hindia Abdera. Op de werf nu, waar het -verstelwerk zou gedaan worden, bleek dat van de duizenden vlampijpen, daar aanwezig, geen enkele paste voor den ketel van de „Roofvogel". De reparateurs klopten aan bij particulieren, wat óók een zeldzaam feit is in de geschiedenis der marine van Hindia Abdera. Maar de gewenschte vlampijpen waren er niet. Toen ging een telegram naai- Singa- poera. een stad in Achtar-Azië. En er kwamen vlampijpen van de gewenschte maak Edoch, (oen gezegde vlampijpen on der handen genomen werden, bleek den eersten-machinist, dat hij die al eerder gezien had: diezelfde pijpen wa ren eenigen tijd te-voren afgekeurd en in het openbaar geveild! De kooper had ze naar SLngapoora, een stad in Ach- ter-Azië gezonden, en op de telegrafi sche aanvraag waren zij terugge stuurd En zoo geschiedde het, dat de „Roof vogel" werd gerepareerd met afge keurde, verkochte en opnieuw inge kochte vlampijpen. Maar wie zich er gert, doet verkeerd. In den Haagschen tram. Gesprek van een vijfjarig meisje met haar moed,er over de leeren handvatsels boven ini het rijtuig. „Moessie. wat ben dat voor brui ne- worssies?" ,,Sst 1 Düt ben geen worssies." „Ben die bruine worssies geèn worssies? Wat ben dat dan?" „SsstDie ben voor de comnec- teur." „Die bruine worssies?" ,,'t Bènne geen worssies, zeg ik. Ze ben van leer?" „Ben die bruine worssies van leer. moessie?" „Stil nou meid. Ja, zo ben van leer." „Waarom ben due bruine wors sies van leer?" huis, toen u nog sliep, en ik weet zeker dat als ik thans een oogen blik stil zou gaan liggen, ik direct in slaap zou vallen, wamt ik heb den geheelen nacht moeite gedaan om u te zien. Ik ben ook een van uwe nu pillen, weet u, in het Engelsch en ik smacht er naar om te beginnen. Maar zeker niet vandaag? Ik amuseerde mij met haar dorst naar kennis. Neen zeide zij, natuurlijk niet vandaag vandaag houd ik al leen om uw gelaat te beschouwen, dan kan ik mij eemigszins een idéé van u maken. Ik kon maar niet slapen zonder d'at. U liet mij aar dig lang wachten en in dien tijd' heb ik dezen krans gevlochten vind u het erg bedachelijk? Ik zeide dal ik het zeer aardig vond en vroeg haar wat nu haar idéé omtrent mij was. Zij keek mij lang en ernstig aan voor zij zeide Ik geloof dat ik er ben d'at is vlug, vindt u niet? Maar ik doe alle dingen vlug. O Miss Middleton. het zal mij zeer verwonderen, als u mijn vriendin zal worden. Daar ik echter de dingen niet zoo vlug kan doen als zij. kon ik

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5