-1 „Omdat de conneoteup 'm deran vast kan houwen: „Mag de connecteur 'm maai* al léén aan die worssies vasthouwen?" „Nee, 'n ander ook." „Wie dan „Iedereen." „Mag iedereen an die bruine wrssies komme?" „Ja. Maar het bènne ommers geen worssies I" „Moessiemaaras nou die bruine worssies toch es wors sies wazze?" Enz. enz. Ook een drenkeling. 't Was op den Noordimolensloot, een volksbuurt in Schiediam. Muizen dat ze hadden, muizen... neen maar, niet om te gelooven. Twee. drie in een nacht. 't Was een der vorige avonden, juist toen vader en moeder in bed wilden stappen, toen een geritsel gehoord werd. een gepiep, frrrr de klep van de val sloeg dicht. „Moeder, 'n muis I We hebben er weer een I En vader, zoo in z'n onderbeen-bakleeding e>r uit n*ar den waterkant om t beestje te ver drinken.. „Zie-je, dan kan-ie vannacht nog eens dienen, de val." Met de val onder den arm, de man 't huis uit. En net is hij bezig, om de gevangen muis te executeo- ren in de gracht, of daar komt pen kennis, die naar de branderij gaat, hem achterop. „Nog zoo laat op, vaderEn t verhaal van de gevangen muis, er een praatje over 't koüe wêer, is de discussie. „Ga even mee, om den hoek, *n happie nemen in de branderij. En vader, zooals-ie reilt en zei it, mee naar de branderij, om 'n hap pie. Intusschen. in, huis zat moeder in angst. En ze ging eens kijken waar va der bleef. En buiten gekomen ziet ze de muizenval aan den kant staan „van vader geen spoor 1" „Och God', hij is verdronken, me man En 't- luide geschreeuw jaagt de heele buurt 't huis uit, bjj elkaar aan den waterkant. Een dreg wordt gehaald!, en ge- vischt. geharkt, in 't Schiedamsclie zwarte water. Intusschen komt vader op z'n ge mak uit de branderij,, hij veegt met den rug van z'n breede handl r'n mond' af, en spoedt zich naar huis... „hè, wat zou dat wezen, daar «iie hoop menschen aan den water kant En hij dringt zich in 't gedrang, en kijkt en tuurt, mét de anderen in 't water naar 't gedreg. Maar, na verloop van tijd, als er niets belangrijks gevischt wordt, vraagt hij aan z'n buurman, wat er aan 't handje is. „Een man verdronken" dat wil de buurman zeggen,, maar 't woord bestreft hem op de lippen. „Hij staat hier!" gilt hij. Tableau En die drenkeling, van niets we tend!. ziet z'n vrouw opeens in ir.i- nen uitbarsten, en hem om den hals vliegen. De dreg wordt opge borgen en de buren gaan weer naar bed. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich n\et aansprakelijk. Van «n 7ezondm stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopt/ niet aan den inzender teruggegeven. Station.? Haarlem, 25 Apirl 1901. Geachte Redacteur! Onlangs las ik in uw courant dat een uwer lezers met u de mogelijk heid behandeld had', dat de hoofd ingang van het nieuwe station aan den kant van het Kennemerplein zou komen. Ik ben. zoo zeer ingenomen met dat denkbeeld' dat ik niet kan na laten u te verzoeken een enkel woord van mij over deze zaak in uw geacht blad) op te nemen. Komt men uit een station in een stad op een mooi plein met boomen en villa's tot achtergrond, (zooals het geval zou zijn als de hoofdin gang aan de Noordzijde komt), dan krijgt men direct een aangenamen indruk van de stad zooals bv. te Nij- megen en Arnhem. Gelooft u nietl alleen zeggen, dat ik hoopte het te worden, maar de vurige blik 1.1 haar schoone oogen en de wonder lijke glans van haar lach, schenen mij gemaakt toe en Engelsche als ik was. dacht ik er hot mijne van. -Ik heb een vriendin in het geheel niet noodig. zeide Jadwiga. en daar zij begon te gapen, voegde zij er bij, daar zullen wij het la ter wel eens over hebben goeden dag en goeden nacht, en zij keerde mij den rug toe, zich slaperig uit rekkende. Een paar pas verder ge gaan. keerde zii plotseling weer om. Is hetis het niet erg ijse- lijk. hernam ze. om zoover verwij derd te zijn van zijn land? dit laat ste bijna bedeesd, en naar mij kij kende met een geheel nieuwe uit drukking in haar oogen. Som tijds is het beter, zeide ik ontwi.i kc*nd ver wee- te wezen. moet trachten niet ongelukkig le zij 11 bij ons. hernam zij ernstig. Als ik u kan helpen te vergeten dat u zoo ver weg bent. zal ik dit doen; en toen voelde ik mijn han den beetgepakt en hartelijk ge- drukt, terwiil snel een vurige kus op mijn koude wangen werd ge drukt toon vloog zij weg en ik was alleen. met mij. geachte redacteur, dat zulks zeer bevordclijk is tot het vreemdelingenverkeer en dienten gevolge ook tot het zich vestigen te dezer stede? Blijft daarentegen de hoofdin gang aan de Zuidzijde, dan kan de entree in d'e stad' nooit mooi worden, hetgeen iedereen mij' wel zal toegeven. Mogelijk zijn gr00te, mij on bekende bezwaren, er aan verbon den den hoofdingang aan de noords- zijde te maken, maar tot nu toe vernam ik er eeen. Als bezwaren kunnen genoemd worden -. lo. dat al het ven'oer naar de stad1 door de viaducten moet. 2o. dat het station met den rug naar de stad zou staan en men iets verder zou moeten 100pen om het station te bereiken. 3o. dat misschien niet alle hui zen van het Kennemerplein aan de kant van het station gemakkelijk voor het doel te verkrijgen zouden ziin (zijn er niet veel reeds ini han den van de H. IJ. S. M. Op punt 1 antwoord ik. dat de viaducten wel even breed zullen zijn als Kruisweg en Jansweg en waar die op het oogenblik geen last van de drukte op dezen wegen is. zal men ook geen last hebben, on der de viaducten. Bovendien zal het vervoer zich gedeeltelijk verplaatsen. R;;tuigon etc. toch. die nu naar Bloemend'aal moeten, rijden de stad in om niet bij d'e overwegen te moeten wach ten1. terwijl bij b. v. het. Statenbol- werk en het nieuwe park zouden nemen als de hoofdingang van het station aan de noordzijde was. Dat het station met den rua* naar de stad zou staan, is misschien vreemd, maar daarom nog niet leo- lijk. behalve voor dien heer Beijnes. en het is mijn vaste overtuiging dat. nu de overwegen vervallen, de stad zich enorm aan de noord zijde zal uitbreiden, zoodat men over een tien- of twintigtal jaren het station zoo goed als in het mid den der stad zal vinden. Waarom mag nu het noordier- kwartier ook niet eens bevoorrecht worden? Het is zoolang misd'eeld geweest. Er zal bovendien toch wel iets op eevonden kunnen worden om te maken, dat zij, die zooveel haast hebben om aan het station te ko men. niet verder te loopen hebben dan nu het geval is. Waarom zou er aan de zuidzijde niet een kleine ingang en, doorgang gemaakt kun nen worden die naar de controle van de H. IJ. S. M. zou leiden? Zij, die met de tram naar het station gaan, zullen zeker met ge noegen een minuut langer gebruik maken van de maatschappijen, die gelegenheid zouden krijgen hun lij nen tot in het noorderkwartier te verlengen. Ik wensch hier nog bij te voegen,, dat het de H. S. IJ. M. weinig zal kunnen schelen, aan welke zijde de hoofdingang komt. Punt 3, kan een bezwaar zijn dat overzien moet worden, om reden het geld kost. Hoeveel dat zou zijn, kan ik met de weinige gegevens die ik heb niet uitmaken, maar ik kan mij niet voorstellen dat de meerdere kosten zoo ewot zouden zijn, en nu men toch zooveel geld moet en zeker zal -even om den spoorweg toestand voor goed te verbeteren, zoo hoop ik dat iedereen, die het ware belang onzer stad voor oogen houdt, zal inzien dat een goed sta tion en een mooie entree in die stad van ontzaglijke waarde is en dat het geld dat men daarvoor uitgeeft, niet we- -worpen is en ziin rente zal opbrengen. Men heeft nu een gelegenheid, om een gedeelte van de stad clat niet mooi is tot een dor schoonste gedeelten te maken. Ik hoop dat men deze gelegen heid niet zal laten voorbijgaan. U, geachte redacteur, dankzeg gende voor de genoten plaats ruimte. Hoogachtend, Sportpraatje. De voetbal-kampioenen zijn nu bij na alle aangewezen. Hier en daar wordt nog gevochten om een I der andere plaatsen, maar de groote Toen ik even daarna door de buitenste kamer ging, zag ik een slank figuurtje op het tot nog toe led'ige bed liggen Jadwiga was er geheel gekleed op nêergevallen en had zich zelfs den tijd niet gegund hare handen te wasschen of d'en krans af te leggen. Sinds dien tijd heeft zij zich niet meer bewogentelkens als ik door de kamer kom. kan ik het phan- lastisch gekroonde hoofd zien, half begraven in de kussens en hoor ik het geluid van haar regelmatige ademhaling. Zoodira ik meer van haar weel, zal ik u er meer van ventellen. Ik kan. u alleen dit reeds zeggen dat de indruk, dien zij op mi;i i.-; maakt heeft een mengeling van betoovering en ontsteltenis is. in dien wij ooit vrienden worden, ze,i het slechts daarom zijn, wijl, gelijk de Franschen. zeggen Les extrêmes se lo'uchent. Dit voor vandaag. Met Jadwiga's verschijning geloof ik dat de fami lie comnieet is en zij schijnt me het meest interessante lid toe. Den volgenden keer zal ik waarschijn lijk meer aan mijne omgeving ge wend zijn. De uilen in de boschjês. i-CCh1 Wenove** m>i:n Vf»rri<^r Vrat;. strijd is gestreden. Er blijven nog slechts 3 a 4 reuzen-ontmoetingen over, en wel die voor den Holdert-heker te Haarlem en die om Nederland's kam pioenschap te 's-Gravenhage en te Wa gen ingen (en dan wellicht nog op on zijdig terrein). Op de 4 clubs die in deze wedstrijden betrokken zijn is thans al ler oog gevestigd. En geen wonder, want 't is een waardig viertal dat ten kamp gereed staat. In de eerste plaats R. A. P. uit Amsterdam, de vereeniging die 5-maal kampioen van Nederland was. in 1899 winner van den Holdert- beker en een jaar later van de coupe- Van der Straeten te Brussel, dan II. B. S. uit den Haag, de houder van laatstgenoemden prijs voor 1901/1902, vervolgens hare stadgenootc H. V. V., die reeds driemaal den trotschen kam pioenstitel heeft gevoerd, en eindelijk 't Wageningsche Victoria, eene club nog jong in jaren, maar eroot in aan zien en dit jaar reeds voor de tweede maal kampioen van 't Oosten, na hare promotie tot de le klasse in 1899. Wat de verwachtingen voor de bei de wedstrijden op Zondag a.s. S(1I. B. S.—R. A. P. en II. V. V.—Victoria) be treft, hierover is reeds zooveel gezegd, det verder uitweiden alleen maar tot herhalingen zou voeren. Dus hiermee basta! Een derde wedstrijd, die voor e. s. Zondag op 't programma staat is die van Rapiditas tegen Sparta om den C. W. van Hasselt,krans. Zooals men weet, wordt deze krans telkemjare tusschan de beste Rotter- damsche clubs verspeeld. Dit jaar mag wel de overwinning van Rapiditas voorspeld worden, ten minste, als men rekening houdt met wat beide vereeni- gingen tot nu toe gepresteerd hebben, (hetgeen niet al te veel is'. Rotter lam is in de laatste tijden niet bijzonuer gelukkig met zijne le klasse clubs. x an de drie, die er vroeger gevestigd waren (Sparta, Rapiditas en Celeritas) zijn thans nog slechts de eerste twee overge bleven, en nu staat ook Sparta >p dei rand des afgronds (in dit geval de de gradatie tot de 2e klasse). Naar het spel der Rotterdammers op Zondag jl. te Amsterdam te oordeelen, zal echter H. F. C. nog wel wat moeite henben om hun plaats in te nemen. De promotie-wedstrijden vo r de West. 2e klasse A zijn gelukk'g voor A. V. V. afgeloopen. Naar alle waar schijnlijkheid zal ook Olympia uit Rot terdam 't volgend jaar in deze nfdee- ling spelen. De paardenwedstrijden op Oud Roo- senburgh bii Amsterdam, Lel won ccn groot succes te worden. In 't geheel zijn 54 paarden ingeschre ven, waarvan 33 voor de harddrave rijen en 21 voor de wedrennen. In den Beginnersprijs heeft m. i_ Premier II veel kans terwijl voor den April-prijs My Love en Ceres lang niet slecht staan en in den Roosenburgh-prijs vooral Clerimond. geducht is. Alarm II en Zillah zullen elkaar waarschijnlijk den Meer-Prijs betwis ten. De Amstel-prijs zal ook wel gaan tus schen den stal-Hoboken en den stal Meijners, met Frisson en Bathing-Wo- man, waarschijnlijk in de voorste ge lederen. In den IJ-Prijs heeft Cellade- ma Ointment goede kans om 't eerst over de eindstreep te gaan met de paar den van Luit. Meijners als gevaarlij ke concurrenten. „De Kampioen" bevat een proces verbaal opgemaakt door twee bondsle den tegen den bestuurder van een rij tuig, die voor de hem achterop rijdende fietsers weigerde uit te halen. De redactie merkt hierbij op: „Uit de omstandigheid dat deze door twee ooggetuigen onderleekende verklaring den beklaagde voor den rechter bracht, zullen onze lezers kun nen opmerken, dat men in streken, waar één politieagent of veldwachter „surveilleert," over een bewakingsge bied van uren gaans in omtrek, in ge val van molest door kwaadwillige in- dividuën, politiehulp kan ontberen en zelf proces-verbaal van het gebeurde kan opmaken. Alleen is het noodig dat dergelijke verbalen onderteekend worden door twee ooggetuigen, die natuurlijk hun oogen en ooren goed den kost moeten geven daar zij hun schriftelijke ver klaring voor den rechter zullen moe ten beêedigen." Ik heb gemeend er geen kwaad aan te doen, een en ander eens onder de oogen mijner lezers te brengen. Men kan hieruit zien, dat men op plaatsen, waar de politie niet of schaars aanwezig is zichzelf op de bo vengemelde wijze helpen kan. AMATEUR. sen 's nachts meer dan mij lief is, ook is er een ruit in mijn venster gebroken. Ik heb det laatste aan Andries, den eerbi edwaardigen knecht, ge zegd!. die naar mij toeschijnt, hier het meest te zeggen heeft, maar hij beduidde mij dat, daar er werke lijk veel meer heele ruiten waren dan gebroken e, het zoo erg niet was. een argument waar ik nu juist niet veel voor voelde. Zonder twijfel heeft hij echter toch gelijk to nic nie szkodzi ge ziet, ik doe mijn best om mij aan mijn omgeving te gewennen. Vaarwel mijne lieve. Schrijf spoedig aan de arme bannelinge, maar denk er aan mij geen bood schappen te sturen. Steeds de uwe ELEONORE MIDDLETON. HOOFDSTUK II. Gedurende de dagen, die volgden na het schrijven van dezen brief, kon ik mij gaandeweg een foed be grip gaan vormen van Jadwiga s uiterlijk en van haar karakter. Op het oogenblik clat zij dien na middag aan de theetafel verscheen, ir» «dii nieuw U/vj+jmm Sport en Wedstrijden. De eenige inschrijving uit het buitenland voor cvï Henley Royaie Regatta is die van de universiteits- club Pennsylvania, voor de Grand Challengecun (VIII). De inschrij ving voor Nederlandsche, Duitscne en Fransche roeiers blijft tot 1 Mei open. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per rejyel. Snoeperij voor Kinderen. Een Middel dat alle Kinderen graag innemen. Onder al de huismiddelen d'ie ge bruikt kunnen worden, om de on gesteldheden die aan kinderen eigen zijn te verlichten, is er niet een dat zooveel voldoening geeft als Scott's Emulsie. Dit preparaat, dat het vermogen bezit alle aandoe ningen van keel en longen te gt/- nezen. de eetlust op to wekken, de vorming van gezond vleesch te be vorderen. en aan het geheele geslel sterkte en levenskracht mede te deelen. heeft zulk een wijd veld van nuttigheid, dat men er op ver trouwt waar het ook gebruikt wordt om kinderen in goede gezondheid te houden. Wij kunnen niet altijd voorspellen welke ziekte het gezin zal aantasten, maar wij kunnen met zekerheid zeggen dat waai* kin deren stevig en sterk gebouwd zijn, dat daar veql minder kans ziekte bestaat. Om hunne kwijnen de tendenties te boven te komen, en aan de kleinen die levenskracht, te geven die voor hun groei 7.00 noodzakelijk is, is er niets in de wereld zoo doeltreffend' als de ech te Scott's Emulsie. Laat ons een voorbeeld geven van wat dit pre paraat in. een gezin deed Pottes. België, 1 Aug. 1899. Mijneheeren, Het doet mij ge noegen u d'e uitmuntende resultaten te kunnen meedeelen, die ik heb kunnen verkrijgen in het geval van mijn kind dboa* het gebruik van de Mijn meisje, thans 14 maanden oud, zeer klein bij de geboorte, leed aan de borst en werd dioor een chronische hoest aangetast, die haar geducht verzwakte en haar belette van al de zorgen te profiteeren die haar omringden. Op raad eener vriendin, probeer de ik Scott's Emulsie voor haar, en van af de eerste dagen dat zij het gebruikte, deed zich eene grool.e verandering in haar toestand voor. Zij heeft hare tanden gekregen zonder de minste moeitezij loopt alleen, en het kind. dat vroeger zoo zwak en klein was. is nu sterk en volkomen gezond, dank zij het gebruik uwer heilzame Scoit's Emulsie. Ontvangt, Mijneheeren, de ver zekering mijner levendige dank baarheid. (Get.) Malvina Ladsous. Scott's Emulsie bevat levertraan, hypophosphorzure kalk en soda. en glycerine. Het is zoet van smaak, en kindleren beschouwen het als snoeperij. Het bezwaart de spijs vertering niet. maar is er integen deel een oositief hulpmiddel voor. De hypophosphorzure kalk en so da. zijn nuttig om te helpen in de vorming van het lichaam, en zij voeden tevens de zenuwen en on dersteunen de hersenen. De glyce rine belet gisting en maakt de op neming der olie veel gemakkelij ker. Het is altijd raadzaam, als men Scott's Emulsie koopt, om zeker te zijn dat men het echte preparaat ontvangt, omdat deze herstellings middelen in geen andere vorm zoo doeltreffend zijn. Scott's Emulsie kan worden herkend aan ons han- en heur haar opgemaakt, was :k het volkomen met mijzelf eens dat ze mooi was. ofschoon' niet m over eenstemming met wat ik onder schoonheid versta. Misschien was zij eerder gracieus en bekoorlijk dan eigenlijk mooihet is zelfs denkbaar dat. zonde-r het heerlijk licht harer oogen. haar bleek gp- zicht met de eenigszins dikke lip pen en de onbeteekenende neus niet mooi zouden geweest zijn. Anulka had dezelfde gelaatstrek ken en bijna dezelfde kleur van. oogen'. alleen met een scherpere uitdrukking er in, maar het was nu zelfs reeds duidelijk dat. of schoon zij waarschijnlijk later, wel interessant zou worden, ze nooit een schoonheid zou kunnen heelen. juist omdat dat heerlijke licht ont brak. •Op mij maakte Jadwiga eenigs zins den indruk van een plant, die in het donker is opgegroeid, haar mooie, heldere gelaatskleur was wasbleek geworden door ge*brek aan frissche lucht en daarbij zeer teer. zooals ik langzamerhand op merkte. Men gaat in Polen nooit uit dan bii mooi weer, waaronder niet ai- loo*» word* dat er geen re- delsmerk van een nmn die een visch over zijn schouder draagt. Dit handelsmerk be vindt zich op den om slag van elke echte flesch. Het heeft eene reputatie van vijf en twintig jaar achter zich en vertegenwoordigt het beste huismiddel dat met mogelijkheid kan worden aangewend in alle gevallen waar zich eene veikwijning Handelsmerk, van vleesch en kracht voordoet. Depots The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Heer Henri Sanders, Amsterdam. Heer F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Mcj. E. de Leeuw, Drogist. Den Haag. lieer A. Mulder, 's-Gravenhage. Deer J. H. I. Snabilié, Rotterdam, liee," A. van Tuyll, Paleisstraat. Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Men schrijft aan de ,,N. R. Ct." uit Amsterdam: De werkstaking aan de Westersuiker raffinaderij van het vorig jaar heeft een staartje. In 1894, toen in de sui kerfabriek 500,000 zak verwerkt was, een vermogen dat nog in geen enkele Nederlandsche fabriek was ontwikkeld, werd blijkens eene mededeeling van een der directeuren, den heer Barbe, in eene vergadering aan het personeel gedaan, eene som van f 10.000 aan de werklieden geschonken. Op voorstel van den heer Barbe werd besloten, uit dit geld een pensioenfonds te vormen. Deze zaak heeft echter door allerlei oorzaak nog niet haar beslag gekregen. Onderwijl is de geldsom onder beheer der directie gebleven. Wij lezen thans, dat de werklieden, die ten vorigen jare bij het eindigen der werkstaking zijn uitgesloten, aanspraak op dit fonds maken. Als hun gemachtigde treedt op D. Stoffers, die tot de directie der in stelling een schrijven heeft gericht, waarbij hij verzocht rekening en ver- i antwoording te doen van dit fonds en den uitgesloten werklieden het hun I toekomende uit te keeren. Dat ook de directie zelve het fonds als gemeen schappelijk eigendom der werklieden beschouwde, zou blijken uit het feit, dat zij aan eenige werklieden bij hun verlaten van de fabriek, zeker bedrag uit het fonds heeft ter hand gesteld. Wij hebben naar het inzicht der di rectie, aangaande hare aansprakelijk heid, gevraagd en ontvingen het hier volgend antwoord. Bij de stichting der fabriek werd het werk aangevangen met werklieden, van wie verscheiden en zekeren leeftijd hadden bereikt; enkelen werden reeds ouder dan 50 jaar. Na eenige jaren bleek, dat eenigen, die vroeger in an dere raffenaderijen hadden gearbeid1, niet meer tot werken in staat waren. Diensvolgens rijpte bij de directie het plan tot vorming van een pensioen fonds, echter uitsluitend uit giften der vennootschap; vastgesteld werd, dat van de werklieden geene bijdrage zou i worden geëischt,. In 1890 werd het te vormen kapitaal aangelegd met eene som van 2040. In 1891 en 1892 werd een vrijwel gelijk bedrag in het fonds gestort. In 1893 stortte de directie, toen 500.000 zakken waren verwerkt, f 10.000 in het fonds. Het sprak vanzelf dat het fonds uitsluitend voor uitkee- ring van pensioen en nooit tot het doen van giften aan werklieden zou dienen. Het fonds is in den loop der jaren ge stegen tot f 102.000. Er is geen regle ment op de uitkeeringen. omdat men, terwijl de fabriek nog slechts zoo kort bestond, moeilijk een basis kon vinden, een aantal dienstjaren kon vaststel len, dat men zou moeten hebben ver vuld, alleen aanspraak op uitkeering te kunnen maken. Had men een termijn vastgesteld, zoo zou er nu hoogstwaar schijnlijk nog geen enkele gepensio neerde zijn, terwijl thans 14 oud werklieden der „Wester" uit het fonds pensioen genieten. Toen het kapitaaltje zekere beteekenis kreeg kwam toevallig de gelegenheid open, in de buurt der raffinaderij een blok van 60 woonhui zen te koopen. Deze aankoop zou, als geldbelegging, voor het pensioenfonds eene prachtige zaak geworden zijn; echter, zijdelings werd der directie te kennen gegeven, dat zij met dien gen valt, maar ook dat het wind stil en niet stoffig of modderig is zelfs het kleinste vorstje kan hier de menschen thuis doen, blijven. Daar de winter juist zes maanden duurt, kan men gemakkelijk het volume frissche lucht berekenen, dat ingeademd wordt door een echte Poolsche vrouw. Als men uitgaat, wordt dat gewoonlijk (be halve op de heerlijkste zomerna middagen en op de zoelste avon den), beschouwd als een noodzake lijk kwaad. Jadwiga's gelaat zag er uit alsof het nooit een snijdenden wind' had getrotseerd en. waarschijnlijk was dit ook nooit het geval geweest. Maar die kleurlooze huid was niet het gevolg van ziekelijkheid - waarlijk, indien haar gezondheid niet uitstekend ware geweest, zou ze nooit dat. binnenshuiszijn uitge houden hebben maar alleen, van de omstandigheden. Hare groote donkere oogen wa ren in werkelijkheid bruin, maar door de tegenstelling met de bijna lijkbleeke gelaatskleur, geleken ze zwart. Als ze vermoeid was of zich moedeloos gevoelde, zag zij bijna spookachtig bleek; wanneer zii daarentegen door lichaamsoefening aankoop had op le passen, althans, in dien zij bedoelde, dat werklieden der fabriek die huizen zouden bewonen. En dit zouden zij stellig niet doen, vreezende, dat dan de huurpenningen van het loon zouden worden afgehou den. Reeds hadden de bewoners der huizen verklaard, dat zij zouden ver huizen als het blok eigendom der „Wester" werd. Eene commissie van werklieden werd gevormd en deze ontried ten slotte den aankoop op goede gronden. Intusschen zijn nimmer uit het pensioenfonds uit keeringen gedaan dan aan den 14 gepen sioneerden, behalve in bijzondere ge vallen aan weduwen van plotseling gestorven werklieden. Gemengd Nieuws. Het as best-huis van Waldersee Hoe het komt dat het vuurvaste as besthuis van graaf Waldersee geen be schutting tegen het vuur gegevan heeft laat zich wel verklaren. Het asbest k natuurlijk niet verbrand, maar in de hitte van den brand die er om heen woedde, is het uitcengesprongen; aan gezien het huis overigens grooUndeels bestond uit met asbest bekleed* houten balken, was de beschutting tegen brandgevaar uiteraard beperkt tot de gevallen waarin vonken op het huis overwaaiden. Het resultaat maakt geen groot verschil, en als Waldersee ge meend heeft, binnen zijn onbrandbaar huisje veilig te zijn, dan heeft die waa» hem bijna 't leven gekost. Christenmoorden. op Nieuw- Guiuea. Aan den mond van de Fly, bij Debe. op Nieuw-Guinea (Britsch ge bied) hebben volgens te Londen ont vangen telegrammen, christenmoor den op groote schaal plaats gehad. De inboorlingen vermoordden een groot aantal inlandsche christenen en bij de slachting kwamen ook twee Engelsche zendelingen om, Chalmen en Tomkins. Boschbrand. In het Zevengebergte zijn 400 mor gens bosschen verbrand'. Omgeslagen. In den Rijn bij Mannheim is Maan dag een roeiboot die achteraan een sleep wilde gaan hangen, met zeven menschen omgeslagen. Vier zijn er verdronken. Straatraoord te Parijs. Een naaister te Parijs, mad. Grand Guillaume, 39 jaar oud, wandelde den week met haar zoon in de Rue d'Augou- lème, toen zij een oud vriend ontmoet te, die vroeger veroordeeld was ge weest tot tien maanGen gevangenis straf, omdat hij haar messteken had toegebracht. Hij sprong op haar toe en bracht haar met een scherp ijzer twee steken in den rug toe. De ongelukkige viel. De zoon, denkende dat zijn moeder ge dood was, viel op den moordenaar aan, ontrukte hem zijn wapen en trof hem in het hart, zoodat de ellendeling dood neerviel. De kwetsuren der moeder zijn zonder gevaar. Mijnbrand. In de Henriettamijn bij Finsterwal- de in Brandenburg is een mijnbrand uitgebroken, terwijl zich een aantal mijnwerkers omlaag bevonden; eenige hunner werden levend verbrand. Een aantal spuiten, ook van de Berlijnsche brandweer, trachtten te blusschen en te redden. Of bij goed sliep. Toen keizer Wilhelm laatst te Kiel was, bracht hij 's avonds tegen elf uur een bezoek aan het opleidingsschip Charlotte, om de kooien van de adel borsten te zien. Nadat hij de huttten van zijn zoon en van een van de officieren had bekeken, ging hij naar de kooien van de adelborsten. Zij sliepen en het electrische licht bescheen al de hang matten. „Ik begrijp niet dat de adel borsten bij dit helle licht kunnen sla. pen", zeide de Keizer. „Zeker wel, Sire, antwoordde de commandant, zij zijn flink moe na hun gewonen dienst." „Ik wil toch eens zien of die luitjes werkelijk slapen, hernam de Keizer een beetje ongeloovig. Hij trok hard aan een van de hangmatten tot de adelborst wakker werd. „Nu, slaap je hier evengoed als thuis?" vroeg de Keizer. De jongen wreef zijn oogen eens uit, herkende de Keizer en ant woordde toen bij de hand: „Beter, Si- rei" Lachend ging de Keizer heen. of opwinding een weinig kleur op hare wangen kreeg, leek ze dade lijk tien maal mooier dan anders. Hare handen zouden een beeldhou wer tot modlel hebben kunnen die nen. wanneer die tenminste geen werkhanden weer wou geven ze had mooi gevormde witte vingers, zoo zacht, dat men alles zou willen geven om er door geliefkoosd' te worden. Ze waren natuurlijk ge heel ongeschikt tot werken, m^ar zoo geschikt om er naar te kijken, dat de toeschouwer zich dankbaar gevoelde jegens haar, die hem dit schouwspel aanbood. Oogenblikke- lijk toen ik ze zag. deden deze hin den mij bezorgd kijken naar de mijne, maar ik geloof niet dat zelfs de hoop er ooit mede te kunnen wedijveren, mij er toe gebracht- zou hebben, handschoenen in huis te dragen, zooals Jadwiga gewoon was te doen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6