Van den inhoud van den catalogus is werk gemaakt. Hij bevat niet min der dan negentien afbeeldingen van de tentoonstelling, met aardige bijschrif ten van de dames S. K., L. en J. v. d. B. B.. juist in den toon. die b deze expositie past, losjes en vlug. 't Zou niet. aangaan om er uit te cite eren. de versjes en causerieën behooren bij ae plaatjes en men moot ze samen zien en lezen. De catalogus telt 281 nummers pop pen voor de verloting en 325 nummers ter opluistering, poppen en poppenar- tikelen. Hij bevat verder de namen van de firma's, die prijzen zonden voor de verloting, consumptieartikelen, bloe men, zaalversieringen en wedsiriid- prijzen. Men weet, dat de tentoonstelling a.s. Vrijdag geopend wordt. Vrijdagmid dag, van 4—5 uur is er matinée (viool en zang) door de dames van Vladerac- ken en Schultz en den heer Vogel. Dan worden er zes poppenliedjes voorgedra gen, die door Mej. Van Vladeraeken gecomponeerd zijn. Zaterdagavond is er een voorstelling met welwillende medewerking van eenige dames en heoren, waarbij eenige tooneelstukjes worden opgevoerd. Zondag is het de laatste dag van de tentoonstelling. Wanneer de expositie beantwoordt aan de verwachting die de catalogus opwekt, dan zal het haar zeker aan belangstelling niet ontbreken en dien tengevolge, evenmin aan het financieel succes, dat zij ter wille van een nuttig doel beoogt. Bloemendaal. Een heer uit Haarlem had Maandag morgen het engeluk op den Bloemen- daalschen weg, toen h;: op een rijwiel juist de trarnomnibus had gepasseerd, te vallen. Hij wist armen en beenen nog vlug in te trekken, zoodat de tram langs hem heenreed, doch zijn rijwiel werd geheel stuk gereden. De koetsier stopte zoo spoedig mogelijk. Bennebroek. Op de 1203 zielen, die deze gemeente telt zijn 8 vergunningen alzoo 3 bo ven het maximum. De eventueele scha- de die zal worden geleden zal dus betrekkelijk groot zijn. x In het kerkje der Hervormden trad Zondagavond voor een talrijk "elioor in een vergadering, die geleid werd door ds. J. A. Gerth van Wijk Jr een drietal Transvalers op. nl. de heeren Kloppers, Liebenbertr en Venter die achtereenvolgens vele interessante me- dedeelingen deden over hetgeen zij in den buidigen oorlog tusschen de Afri- kaansche republieken en Engeland hadden beleefd. De heer Klopoers be gon met den Hollanders dank te zeg gen voor hunnen milden steun, en ver telde hoe hü hoofd der school te Ivru- gersdorp zijnde, dienst bad gedaan bii den hospitaaldienst. De heer Liebenberg had alle Toote slagen in Natal bü°-ewoond, de lieer Venter volgde overal De Wet op zijne tochten door den Vrijstaat en de Kaap kolonie, zoodat wij veel merkwaardigs te hooren kregen in de eigenaardige Afrikaansche taal Bemoedigend was het innige ver trouwen der sprekers, op den goeden uitslag van den strijd. Aan toegangsbewijzen en collecte bracht de lezing f 78 op voor de nage laten. weezen en weduwen der strijden de stamverwanten. Heemstede. Op Vrijdag 3 Mei a.s. des avonds 8 uur, zal in de voormalige kegelbaan alhier, eene vergadering plaats heb ben van leden en contribuanten van de Ned. Zendingsvereeniging, afdeeling Heemstede; in die vergadering zal de benoeming plaats hebben van afge vaardigden en zal door den secretaris, den heer J. L. Zagers, eene lezing wor den gehouden. Zandvoort. Door B. en W. is op verzoek aan den heer W. H Driehuijzen vergunning verleend tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel en op het terras van Hotel Driehuizen alhier. Het primitief kohier der personeele belasting alhier is afgekondigd en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. IJmuiden. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij het verdiepen tot onderhoud van de Noordzeehaven en het buitenkanaai en het onderhoud van de golfbrekers en havenhoofden met de daarbij be- hoorende werktuigen, sporen en lood- Maar misschien wenschte ik garen of naalden te hebben? Neen? Was er waarlijk niets, dat zij voor mij kon koopen, of waarmee zij mij van dienst kon ziin? Nu, dan moest ik ten laatste toch beloven, bij haar te komen, om haar kinderen te zie-n. Het schijnt te vreemd om waar ge beurd te zijnmaar 't is toch geheel de waarheid'. Naar alle waarschijn lijkheid1 zou zij 't geheele elastiek vergeten hebben, als ik haar ge vraagd had', het voor mij te koo pen, of zou mij juist 't verkeerde nummer v.an 't garen gezonden heb ben. maar dat deedl niets aan haar goede bedoeling af. Verscheiden menschen. doen- zooals zij. en den ken op die manier iemand op zijn. gemak te brengen. De andere, meerendeels zeer min zame jongelieden, mot wonderlijk geknipte nagels, en wel wat al te keurige manieren, nu en dan door een zuster of moeder vergezeld, zag men nooit anders dan bij elkander. In spijt van hun groote aantal, in spijt d'at iedereen trachtte, de plaats naast Jadwiga te veroveren, had ik niet lang noodig om de twee ernstige candidaten, die zich het meest in haar gunst mochten ver heugen. uit te pikken van. welke sen. to IJmuiden: de heer J. A. C. F. Gonlag. Bin nenland. 3 De ..St-Ct" bevat nu weder de aan kondigingen van 36 commanditaire vennootschappen tot den verkoop van sterken drank in 't klein, benevens de statuten van 3 coöperatieve vereenigin- gen met hetzelfde doel. erkiezingen voor de Tweede Kamer. D© liberale kiesvereeniging Groote broek en Lutjebroek stelde den heer A. Kool, te Schellinkhout, candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Te ZuiderWoude is candidaat gesteld het aftredend lid dc beer K. de Boer Cz. (district Zaandam.) De anti-rev. kiesvereeniging te Ter- neuzen stelde als voorloopige candi daten voor de Tweede Kamer in het district Oostburg, alphabetisch, de heeren: ds. G. Hofstede, predikant der Doopsgezinden gemeente, te Aarden- burg, voorzitter der anti-rev. kiesver eeniging te Oostburg en omliggende gemeenten; C. M. E. Löben Seis, luite nant-kolonel der artillerie en oud-lid der Tweede Kamer, en P. Moer, lid der Provinciale Staten van Zeeland. Door de vergunninghouders in het district Winschoten is bij monde van een commissie, bestaande uit de hee ren G. Smid, K. W. Dik en E. Hoexem, de heer mr. W. A. Paap, uit Amster dam. aangezocht daar een Kamer-can- didatuur te willen aannemen. De heer Paap zal Zondag definitief beslissen. De lib. kiesvereeniging te Nieuw- Dordrecht heeft als candidaat voor de Tweede Kamer gesteld met algemeene (22) stemmen den heer dr. P. H. Roes- singb, te Leiden. De Liberale Kiesvereeniging te Vlaar- dingen stelde candidaat den heer C. H. Hummelinck, fabrikant te Vlaardin- gen. De afd. Middelburg der S. D. A. P. heeft tot candidaat voor de Tweede Ka mer in het district Middelburg J. A. Bergmeijer gekozen. Hij heeft de can- didatuur aangenomen. Dr. D. Bos. candidaat voor de Tweede Kamer in het district Veendam, heeft voor de hem aangeboden candïdatuur in het district Appïngedam bedankt, Acad. EX8K.0QS. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het theoretisch apothekers-examen afgelegd door de h.h. A. Bruch, W. Berends en P. Wal raven. Het doctoraal examen" in de Nederl. Letteren door den heer J W. Boisse- vain. Het candidaats-examen in de genees kunde, cum laude, door de heeren J. M. Bonken, H. G. Pitsck en J. H. W. van Loon. Het theoretisch apothekers-examen door de heeren J. van der Wijk en L. Schoorl. Door de geneeskundige Staatscom missie te Amsterdam zijn bevorderd tot arts A. E. Visser, creb. te Amers foort, H. Springer te Wildervank, en geslaagd voor het 1ste gedeelte C. A. Verbeek en Th. A. Verhoeven. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de Nederlandsehe letterkunde op proef schrift: „Het Dialect van Elten-Bergh" de heer Mart. Bruvel, geb. te Bergh. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, de heer Jan ten Brink Jr., geb. te 's-Gravenhage, op proefschrift „De exceptiën en hare wet- lelijke regeling." Leiden. Bevorderd tot doctor in de Nederlandsehe letterkunde, de heer W. Martin, geb. te Quakenbrück, op proef schrift: ..Het leven en de werken van Gerrit Dou beschouwd in verband met het schildersleven van zijn tijd." Heden. Dinsdagavond, is vanwege de vereeniging S. L. te Amsterdam een buitengewone openbare vergadering be legd, waarin de heeren J. A. Fortuyn en F. van der Goes met den heer Mr. S. R. Steinmetz zullen debatteeren over: „De Marxistische theorie der sociale ontwikkeling". Door 26 burgemeesters van remeen- ten in Zuid-Limburg is een adres ge richt aan de Tweede Kamer, waarin zij dringend verzoeken, afwijzend te willen beschikken over het ingediende mijnwetsontwerp en aan te dringen op een spoedige concessieverleening aan particulieren. Anulka mij od den dag mijner aan komst verteld had. De eene was die blondharige sprookjes-prins, waarvan ik vroeger gesnroken heb, zijn sympathieke, hruine oogeaa wa ren sprekend in hun uitdrukking, •maar meer moeite hadi ik om te con state eren, of zijn medemin naar tegenwoordig was of niet. Het was niet voordat wij van tafel wa ren opgestaan en de gebruikelijke groeten gewisseld waren, dat mijn aandacht naar den voorgenoemden magerenhaveloos gekleed'en jonge man werd getrokken. Zijn beurt was gekomen om Jadwiga's hand te kussen hij was de laatste dier rij zwartrokken die in gelidi naar de gezelschapskamer wandelden. Toevallig keek ik in die richtinsr en zag, hoe hij op 't oogenblik, dat zij haar hand ophief, vlug en stout 't ondereind van den handschoen, dien zii reeds aangetrokken had, om sloeg, en toen even op haar ont bloot e pols den gebruikelijkem kus drukte. Onhandig gedaan, zou het een beleediging geweest zijn, maar de eerbiedige stoutmoedigheid der beweging redde het. zelfs in Jad- wiga's oogen. hoewel zij flauwtjes kleurde, en haar voorhoofd trachtte te fronsen. Juist toen, herinnerde ik President Klager heeft den stoel ontvangen die hein aangeboden werd in het Afrikaansch Tehuis te Amsterdam. Zooals men zich herinneren zal is de stoel geheel symbolisch: de rugleuning vertoont twee gekruiste geweren, waartusschen een lauwerkrans, gebeeldhouwd even als de geweren; daaronder een gevulde patroonband; de knoppen zijn Trans- vaalsche hoeden; de armleuningen stel-; len Long-Tom-Ioopen voor, rustend op bommen. De President heeft het geschenk dankbaar aanvaard en in geregeld ge bruik genomen. Amb'enaren Z. A. S. M. Maandag vertrokken, met d© nacht boot der „Zeeland" naar Engeland de heeren Jac. Post, voorzitter en .7. H. de Haas. bestuurslid van den „Bond van uit Zuid-Afrika verdreven Z. A. S. M.- personeel". ten einde te Londen voor de Commissie tot onderzoek der eischen van schadevergoeding wegens uitzet ting te verschijnen en alle verlangde inlichtingen te geven. Bovengenoem- den zijn afgevaardigd door den Bond om in 't bijzonder voor zijn leden op te treden. Tegelijkertijd zullen y.ich met eenoemde heeren naar Londen be geven een aantal uitgezetten, ten ein de hunne persoonlijke belangen aar. de commissie voor te dragen. In de Zaterdag jonstleden gehouden Algemeene Vergadering van Aandeel houders der Naamlooze Vennootschap „Koninklijke Confederatie te Delftsha ven. zijn de Balans en Verlies- on Winst-rekening over het boekjaar 1900, overeenkomstig het advies van Com missarissen goedgekeurd en werd net Dividend vastgesteld op 10 procent of f 50.per aandeel van f 500.nadat alle Statutaire afschrijvingen en de afzondering voor het Reservefonds heb. ben plaats gehad. Uit dit verslag der directie bleek, dat de toestand alleszins gunstig was en er gestadige vooruitgang valt waar te ne men. De aan de orde zijnde voorstel len van het bestuur werden voorts met algemeene stemmen aangenomen. Moed, Beleid en Trouw. Wij ontvingen het elfde jaarverslag der vereeniging onder de zinspreuk „Moed, Beleid en Trouw." Het volgende is daaraan ontleend Op 1 Januari bevond zich in kas de somma van f 55252.66*. In 't begin van 1900 was er f 49868.225 aanwezig. De bezittingen der vereeniging ver meerderden alzoo in den loop van het jaar met f 5384.44. Een geheel juist beeld van den gei- delijken toestand geven bovenstaande cijfers intusschen niet. Tot nog toe is n.1. het op het Grootboek der Nationale schuld ingeschreven kapitaal steeds berekend tegen den koers van 100 Feitelijk is die koers veel lager en zijn de bezittingen der Vereeniging dus te hoog aangegeven. Aannemende een koers vaa 91 3/4 is de waarde van het ingeschre ven kapitaal slechts f 44040, en daarbij voegende het kasgeld ad f 7252.665, wordt dus een totaal verkrepn van f 51292.665. Hoewel de toestand op T «ogenblik vrij gunstig is mag men toch niet blind zijn voor het feit dat -'e eskweek- te rente slechts voldoende is nm 1/5 van den noodigen onderstand te dek ken. Het leeuwendeel der behoeften moet dan ook verschaft worden door de jaarlijksche giften. Wil dus de Vereeniging geen gevaar loopen om eenmaal toegekende, toela gen te verminderen, wellicht iii te trek ken, dan zal onvermoeid all?s in hc, wei'k moeten worden gesteld om de jaarlijksche bijdragen op peil to hou den, zoo mogelijk te vermeerderen. Zooals men weet is het doel der Vev- eeniging de bevordering van de belan gen der Ridders van de Militaire Wil lemsorde beneden den rang van offi cier De elfde Alg. Jaarlijksche verg. heeft plaats op Zaterdag 4 Mei a.s. 's namid dags te 2 ure in „Diligentia" te 's- Gravenhage. Personalia. Te Amsterdam zijn overleden de be kende onderwijsman, de heer J. H. Swildens; en de architect A L. van Gendt, ontwerper van een groot aan tal werken. Brand. Uit Goes meldt men aan de M. C.": Terwij 1 Maandagmorgen vroeg een mij, dat de donkere, magere, man, mijn overbuur aan tafel, zijn mid dagmaal bijna stilzwijgend hadi ge bruikt. en dat zijn oogen dikwiils naar die plaats gedwaald: hadden, waar Jadwiga, met deen blondhari- gen jonge man, zat. Van d'at oogen blik af nam ik hem opmerkzamer op. De belangstelling, die ik reeds voor Jadwiga had, deed zich na tuurlijk ook voelen voor haar mo gelijke minnaars. In de groote ge zelschapskamer stonden de kaart- tafeltjes klaar het was voor mr' Engelsche, on klaarlichten dag en daarbij op Zondag, een vreemd' ge zicht, maar voor ieder ander scheen het geheel natuurlijk en bijna on vermijdelijk. Onder 't drinken van zwarte koffie begonnen de oude heeren al dadelijk hun zetten te be rekenen. Zonder eenigen omslag want in deze streek zijn de jonge lieden bijna even dol on taroc en sigaretten, als op coquetteeren rolde bijna iedereen in de kamer, ook verscheidene dames, sigaret ten. De eenige jonge man. diie dit niet deed, was mijn vis-ci-vis aan tafel, wiens naam ik zoo even had leeren kennen, als Krysztof Male- wicz. Ik stond dicht bii hem, ter wijl hii niets doende met ziin rug drietal sortearsters in het lompenmaga zijn. van de firma weduwe Van der Reit. in de Ganzepoortstroai en grenzende aan den Keizersdijk, aan het werk wa ren. namen zii te zeven uur een brand lucht waar. In een oocenblik werden zij in rook gehuld, waarop zii de trap afstormden. Spoedig sloegen de vlam men naar buiten en te half acht deea eerst de kleine, daarna de groote klok zich hooren. Spoedig waren alle spuiten ter plaat se en deden goed hun dienst, zoodat de brand beperkt bleef tot de twee lonx- pengebouwer» die hoeks aan elkander gehouwd zijn; deze zijn totaal uitge brand. Brandkast en kantoorboeken zijn ge red. Dank zij bet krachtig optreden der brandweer en de stilte van wind breidde de brand zich niet verder uii. De brand is, raen denkt door iToeiing ontstaan in liet gebouw dat aan dtn Keizersdijk grenst, en waarin ec-n groote hoeveelheid briquetten en ande re stoffen aanwezig waren, die het vuur ontzachelijk voedsel gaven. Bijkans den geheelen dag bleef men op de smeulende massa spuiten. Van- de omliggende gemeenten kwamen dc nieuwsgierigen toegestroomd. Naar men verneemt zal Z. K. H. Prins Hendrik den 6den Mei de feeste lijke opening van het wandclhoofd te Schevenimgen bijwonen. Opnieuw zal te Amsterdam een pro testvergadering plaats hebben, waar schijnlijk in het Paleis voor Volksvliit. Dan zal ook de houding onzer regee ring ten aanzien van den oorlog ter sprake komen. Zaterdag was het in het Z. O- van Friesland erg afwisselend weer. 's Och tends vroeg een flinke sneeuwbui met koud weder, 's Middags warm weer, 's avonds weer koud, en 's avonds laat donder en bliksem. Te Heeren1 een sloeg de bliksem in, zonder echter on heil te veroorzaken; overigens werd hier en daar een boom getroffen- Men meldt uit 's-Hertogenbosch: Op bevel der justitie is het lijk van den luitenant R., van het Indische le ger, opgegraven, om gerechtelijk te worden geschouwd. Zooals men weet, overleed luitenant R. i.n het hospitaal der Barmhartige Broeders aldaar, ten gevolge van een beenbreuk, die waar schijnlijk te Bokstel, bij zijn verwijde ring uit den trein door het treinperso neel, ontstond. Te Amsterdam is overleden prof. Bellaar Spruyt. Donderdag 2 Mei vertrekt ds. Van Broekhuizen naar Amerika om ook daar op zijne wijze en naar zijne krach ten te gaan pleiten voor zijn arm volk, voor 't welk de nood steeds hooger stijgt. Voor de krijgsgevangenen. Uit Nijmegen is het volgende adres verzonden aan H. M. de Koningin: „Ondergeteekendenonderdanen Uwer Majesteit, inwoners van Nijme gen, met groote dankbaarheid vervuld dat het Gode behaagd heeft der Ko ningin van Nederland in de wereld de vertegenwoordigster te doen rijn van edelmoedigheid, de erfgename van de Oranje-roeping, om te strijden tegen elk in de nieuwere geschiedenis de vrij heid van kleinere volken belagend imperialisme, smeeken Uwer Majesteit op grond van hetgeen door de Vredes conferentie in uwe schoone residentie werd bedoeld, en na lezing van 'iet protest-artikel in het „Algemeen Han delsblad" van 27 April waaruit blijkt, hoe door een bevoegd Engelsch reiziger de streek bij Bombay, waar heen 500 krijgsgevangenen van oud- Hollandsche afkomst door Engeland's Regeering zijn gedeporteerd, hoogst ge vaarlijk voor de gezondheid wordt ge acht, tegen deze nieuwe Engelsche ge welddaad. Hare werelddoorklinkende, de vrijheid verdedigende Koninklijke stem te verheffen." Het adres was geteekend door de hee ren: A. Pijnacker Hordijk, predikant; J. Kok, predikant; E. A. G. van Hoo- genhuyze, predikant; W. van der Lin den, makelaar; E. H. Gerretsen, boek handelaar. Onderwetgch. Te HeerleWouw (N.-B.) bestaat het aartsvaderlijk gebruik, dat bij eene deftige boerenbruiloft, al de familie leden en kennissen verzocht worden De vorige week had zulk een ouder- wetsche bruiloft plaats. Na de ker kelijke plechtigheid vereenigden de bruiloftsgasten zich aan den disch en tegen den muur stond geleund, toen Jadwiga, als quasi gastvrouw, oplettend, of iedereen zich op zijn manier amuseerde, op ons kwam toelöopen. O, Krysztof Malewicz, zeide zij scherp, wilt gij geen kaartje leggen aan Pan Barnowski's tafel tje? Zij komen daar een speler te kort? Ik speel nooit kaart, antwoord de Malewicz, met een trek van hooghartige varwondJe ring, ge weet dat toch immers? Ja. zeker maar juist vandlaag, misschien hield' ze vol. Het is mij totaal onmogelijk, zeide hij een weinig bruusk. Zelfs wanneer i k het u vraag? En ik moet bekennen, dat zij. toen ze dat zeide. een, wel wat al te in nemende uitdrukking in haar oogen bracht want zelfs de oprecht ste en minst beuzelachtig Poolsche vrouw heeft een beetje ooquetterie in haar hart. Ik zag hem even trillenmaar hoewel zijn mond zich samentrok, antwoordde hij toch zonder aarze ling Zelfs als g ij 't mij vraagt, en hij keek haar daarbij zeer strak, en naar 't mij scheen treurig aan, toen hij sprak. verorberden een gemesten os, een vet kalf, twee vette varkens, dertig kip pen, drie ovens brood, twee hecloli ters koffie, plus 700 liter bier. Mi8'ia *d Het lijk van een 7jarig knaapje, wo nende aan den Zeedijk te Amsterdam dat, zooala aanvankelijk vermoed werd, achteruitloopend in het Wes terdok geraakt en verdronken was, is on last van den officier van justitie geschouwd, wegens een sterk ver moeden, dat hier misdrijf niet is uit gesloten. Een 14jarige jongen, die met net knaapje uitging en alleen terug keerde, zonder van het voorgevallene mededeeling te doen. ligt onder kwade vermoedens. Volkstelling. N -Holland. Blijkens het vierde dèel van de uit komsten der 8ste tienjaarlijksche volkstelling bevattende de cijfers voor provincie Noord-Holland zijn: de kleinste gemeenten Egmond aan Zee zijn met slechts 80 hectaren en Urk niet 81; de dichtheid dier bevolking is er dan ook zeer groot 32.1 en 34 per hectare. Nog dichter zijn echter de bei de grootste steden der provincie be volkt. Amsterdam telde op -4395 hacta- ren 510,853 inwoners dus 116.2 per hectare; Haarlem op 607 hectaren 64,079 of 105,5 oer hectare. Zeer dicht is ook de bevolking van Weesp (273 H A.) nl.24.5, Hoorn (677 H.A.) nl 15.8, van Alkmaar (1401 H.A), nL 13, van Zaandijk (208 H.A) nl. 11.9 en van Beverwijk (493 H.A. of 10.8 per H.A.) De grootste gemeente is Haarlemmer meer met 18,525 H.A.; de dichtheid der bevolking is nog beneden 0.9 per hec tare. Hei. kleinst getal inwoners had Katwoude, slechts 2-14 op 706 H.A. of 0.3 per hectare; de verhouding was nog geringer te Callantsoog nl. 0.22 (729 op 2790 H.A.) en op Vlieland 0.14 (723 op 5091 H.A.). De provincie telde op 968,131 inwo ners 32,001 meer vrouwen dan man nen. Te Amsterdam was het verschil 28,139, te Haarlem 3679, te zamen 31,818, zoadat voor de 132 andere ge meenten een meer van slechts 183 aan vrouwen overbleef. Van de twee gemeenten van 20 tot 50,000 inwoners, had Helder (wegens militaire inrich tingen) 7293 mannen meer op 25,159 inwoners. Zaandam 34 vrouwen meer op 21,146. Ook in de 16 gemeenten van 5 tot 20,000 inwoners overtrof het vrou welijk geslacht liet mannelijk te zamen met 2579 op 144,645 inwoners. De ge meenten onder 5000 inwoners telden te zamen meer mannen, nl. 1701 op 202,251 inwoners. De geheele provincie had 133,495 bewoonde huizen (waarbij 13 keeten) 941 bewoonde schepen (en 1233 tijdelijk aanwezig) en 22 bewoond© wagens (en 18 tijdelijk aanwezig). Onbewoond wa ren 4537 huizen en 733 in aanbouw. Het getal huisgezinnen te Amster dam was 105,390 met 89,165 manne lijke, 16,22-5 vrouwelijke hoofden 2o0,449 kinderen, 31,281 dienstboden, en 114,041 andere leden. Afzonderlijk leefden 5771 mannen en 7940 vrouwen. In 142 gestichten woonden 5253 man nen en 6064 vrouwen. In de provincie Noord-Holland woon de één honderdjarige man. Aan de statistiek der kerkelijke gezind ten is ontleend, dat van 24,396 man nen (ruim 5 en 19305 vrouwen (bij na 4 werd opgegeven, dat zij tot geen kerkelijke gezindte behoorden. Te Amsterdam was het percentage 6 Te Haarlem bedroeg het 1769 of 2.7 te Zaandam, 3281 of ruim 15 te Helder 1140 of 4 1/2 enz. Uit de Arbeiderswereid BUITENLAND. In den toestand te Montceau begint verbetering te komen. De minister van binnenlandsche zaken ad interim houdt vol met zijne pogingen, om de partijen tot elkaar te brengen. In een bespre king met de directeuren der maat- schappijen van Montceau heeft de mi nister hen overgehaald tot belangrijke concessiën. Ten aanzien van eenige hoofdpunten zijn de werkgevers ge neigd aan de stakers toe te geven. In verschillende kleine plaatsjes in de omstreken van Bologna (Italië) zijn werkstakingen onder de loonarbeiders in het vak van den landbouw en aan verwante vakken uitgebroken. Tegen alle verwachting hebben de besprekingen, die van de week tusschen de glasblazers en de werkgevers te Charleroi zijn gehouden, niet tot een goed einde geleid. De werkstaking zal dus nog worden voortgezet. Uit Ame rika isbeTichtgekomemdatdebij- Zij trok haar schouders ongedul dig. op, en ging heenmaar kwam na twee minuten weer terug. Ik heb iemand anders gevon den gij zijit voor vandaag ont slagen maar daar gij geen kaart speelt, wat gaat gij dan doen? Ik moet er bijvoegen, dat een Poolsche gastvrouw de vreeset ij ke gewoonte heeft, haar gasten nooit aan zich zelf over te laten. Wat gaat gij doen vervolgde Malewicz. zijn scherpe, donkere oogen op haar gelaat eericht. Ik ga zoo dadelijk spelen. Wla- dimir heeft die mazurka meege bracht waar hij zoo dol op as. Gij kunt. als eii niets beters te doen hebt. luisteren maar. wat ik zeg gen wilde, gij zijt niet dol op mu ziek geloof ik? Ik heb nooit gezegd, dat ik niet van muziek houd, antwoordd'e hij. met bijna onnoodige vastbera denheid'. maar alleen dat ik mu ziek onder de weelde, en ndeit on der de noodzakelijkheid' van 't le ven rangschik. Welnu. Zondag is een dag van weelde, is 't niet? bracht zij hier zacht tegen in. Gij kunt niet minder doen dan luisteren. Komt Wladimïr ook luisteren? stand vandaar verleend, zou worden verdubbeld, eu nu voortaan 50,000 frs. per maand bedragen. Sport en Wedstrijden. Schaatsenrijden. Het congres van de Internationale Schaatsenrijders-Unie zal dit jaar te Berlijn worden gehouden op 30 Mei en de beide volgende dagen. Tuf-Tuf. Omtrent den automobielen-rit door Nederland, welke de Ned. Automobiel club voorbereidt, wordt medegedeeld, dat de Bilt is aangewezen als plaats van afrit, in plaats van Amersfoort. De datum van den rit is nog niet vastge steld. De" eere-voorzitler van de club, ba ron Van Zuylen van Nijevelt heeft voor dezen wedrit drie medailles beschik baar gesteld. Voetbal. Celeritas (Rotterdam) verloor Zon dag van een zeer sterke Belgische com binatie te Antwerpen met 80. Ned Zw?nibonn Op de Zondag te Arnhem gehouden jaarlij ksche algemeene vergadering van den Ned. Zwembond, wer 'en de kampioenschapwedstrijdeu als volgt vastgesteld: 21 Juli te Rotterdam (kampioenschap korte baan 120 M.) 28 Juli Zwolle (lange haa.n 600 M.); 4 Aug. Amsterd. Zwemclub (kampioenschap duiken) en op nader te bepalen datum te Gouda het kampioenschap rugzwemmer.. Bij stemming werd uitgemaakt dat een vaste plaats voor de jaarvergade ringen zal worden gekozen (mot 20 te gen 9 stemmen). .Met 18 stemmen (te gen 14 op Utrecht uitgebracht) werd Amsterdam als plaats van vergadering gekozen. A th lollek. Ned. Athl. Unie. Zondag werd door diverse afgovaar- eden van Athletiek-vereenigingen in derland te Amsterdam een vergadering gehouden, ten einde een nieuwe Ath- lotiekbond op te richten. Besloten werd den nieuwen Bond den naam te geven van „Nederlandsehe Athletiek Unie". Tot bestuur werden voor dan tijd van drie maanden gekozen de heeren: W. C. Hartmarm (R. A. V. „Blauw-Zwart") voorzitter; G. de Jongh iR. A. V. „Pro Patria") vice-vocrzitter; W .A. v. J. Grient (A. C. C. Poseidon") 78 Leid- scliegracht, Amsterdam, secretaris; M. J. F. Zier Achtcrbergh (R. A V Blauw-Zwart)" 6 Schietbaanlaan', Rotterdam, secretaris en A. v. d. Vij- sel (A. C. C. „Poseidon") penningmees ter. Tot leden der reglements-commissie werden benoemd de heeren W. C. Hart- mann, J. J. H. Schoub, Chr. J. A. Mus- ly, W. A. v. d. Grient en Fred. W. Bij- sterveld. Gemengd Nieuws. Ontploffing;. Te Bone in Algiers zijn verschei dene menschen gewon i ten gevolge van d'e ontploffing van een dyna- mietmijn, Er was 2000 K.G. dyna- miefc onder een rotsblok geLegd' om het uiit elkaar te laten springen. Een talrijke menigte stond er op eert grooten afstand naar te kijken, maar de rotsstukken viogon veel eerder, dan men verwacht had Een korporaal van de tirailleurs is doodelijk gewond, en een tiental personen ontvingen min of meer ernstige kwetsuren. Zandstorm. Uit Calcutta wordt gemeld dat een hevige zandstorm, vergezeld van een geweldige regen, op 23 April .Manda ley geteisterd heeft De storm richtte grootte verwoestingen aan. 12 men schen moeen omgekomen zijn. Verraad. Donderdag is te Commentry, dicht bij Montlucon een Oostenrijker, Java- novitch in hechtenis genomen op aan klacht van de „Compagnie des forges de CommentryHij wordt beschul digd van aan de firma Krupp te heb ben geleverd het geheim van de fa- bricatie van Fransche wapema Het parket Ie Montlugon heeft 4 werklie den van de fabrieken te Commentry verdacht van medeplichtigheid, ge vangen doen nemen. vroeg hij zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. Natuurlijk, want hij heeft mij juist de muziek gebracht. Heeft hij niet het meeste recht er naar te luisteren? Dan denk ik een volgendien keer te luisteren op een dag mis schien. dat gij denkt dat ik het recht heb. er naar te luisteren. Jadwiga keek een weinig uit '4 veld geslagen, meende ik. Zooals s-ii wilt, zeidfe zij. hem den rug toedraaiend, gii schijnt vandaag uit uw humeur. Ik ben niet van plan eenig voorstel meer te opperen. En gij. Miss Middleton. hoe denkt gij u te gaan bezighouden Ik verzocht hier zelf nog eens over te mogen nadenken, daar ik juist van plan was een wandeling te gaan doen. Zelfs d:e mazurka kon mij d'ezien middag niet in huis houden. Ik wist, dat ik hem nog wet eens op een anderen tijd zou hooren en onder aangenamer om- standigheden. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2