NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem, en Omstreken. I8e Jaargang Donderdag 2 Mei 1901. No. HAARLEM'S DA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS: lÊt^ÊÊÈ^Êï ADVERTENTIE N: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), '8 P1^8 ^er Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0,15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden1.65 «lartvj Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02}^ Ir laBureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adrertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 311»' Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 2 Mei »evat o.a. Een streng oordeel van Engel- 8chen over den oorlog, Schadever goeding aan nitgezette vreemde lingen, Parlementaire Praatjes. De nieuwe Burgemeester van Amster dam, Crimineel-Anthropologisch Congres, De Spaausche schatgra vers, Vergadering van den Gemeen teraad. Oflicieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem. Brengen ter openbare kennis, dlat is ingekomen een verzoekschrift van A. M. Hulsebosch, echtgenoo- f'e van M. L. Kuiioers, Stations plein No. 12F. G. Piët, Gael. Oude Gracht No. 156die Commanditaire Actiën Vennootschap ondier dia fir ma Wed. J. H. Avis Zoon, Sme- dastraat No. 19, om vergunning tot het verkoopen van stenken drank in het klein. Haarlem 29 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ. L. B Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. Hoezeer onder den drang dier niet te weerspreken en niet te verande ren feiten da publieke meening in Engeland kentert, bh'kt voor d'e zooveelste maal uit liet rapport der „National Liberal Federation", waarin o. a. wordt gezegd: „Wanneer wij verleden jaar bij het aanbieden van ons verslag, hadi- den voorspeld', dat de oorlog veer tien maanden, later nog steeds zou voortduren, zou dat dwaasheid heb ben geschenen en anti-vaderlands lievend zijn genoemd. Doch het ber treurensw aard.'i g©__f eit blijft, dat be halve voor verkiezingsdoeleinden, de oorlog niet uit is. Zelfs sir Al fred Mi.lner schreef in Februari, dat het laatste halfjaar d'e toestand voortdurend slechter is geworden. „Op de mededpeLing dat de oor log uit was, zijn de ministers er in geslaagd verleden jaar 'opnieuw in hun ambt te worden bevestigd maar in Zuid-Afrika is de vredei nog altoos een verwachting voor de. toekomst, in plaats van een waan heid in het heden. „Het is waar d'at in1 den loop van het jaar de overwegende militaire macht van Engeland getoond is, maar zij is niet getoond op de wij ze als noodig was, om die- Boeren te overtuigen, dat zij moesten toe geven, in den strijd1 voor wat zij- het kostbaarst achtenhun onafhankei- lijkheid'. „In gewone gevallen zou de vre- de reeds lang gesloten zijn, doch, dit is geen gewone oorlog, en nu de regeering eens tot annexatie beslo ten heeft, hadden de ministers moeten erkennen, dat er niets meer was wat wij. aan de Boeren zouden kunnen aanbieden en wat in bun oogen gelijk stond met hetgeen wij voornemens waren hun af te ne men. zoodat zij zouden blijven doorstrijden tot het laatste, zoolang er nog kans was dlat zii hun onaf hankelijkheid zouden kunnen be houden." Noch zwijgen1, noch onbenullige oorlogsberichten als waarvan wij gisteren te dezer plaatse mledding maaktenkunnen de waarheid weg doezelen, de groot'e1 waarheid, dat men volstrekt niet opschiet in Zuidi- Afrika en heb einde nog niet is te voorzien. Na gewezen te hebben op de voortdurende misrekeningen in de zen oorlog, van den beginne af aan, komt men in het rapport tot de con clusie, dat de eenig mogelijke op lossing wezen zal dat de bewoners der beide nieuwe kolonies volkomen worden vrijgelaten om zich zeiven te be sturen, zooals 'die1 Ca-nadieezen of de Australiërs. Die toestand kan niet in eens ko men. zoodra de vijandelijkheden geëindigd zijn. Er moet een t-us- scben-regeering komien tusschen het ophouden van den oorlogstoestand en de autonomie onder Britschie- vlagdoch die tusscben-regeering moet van den aanvang af het ken merk dragen van tijdelijkheid, en dat moei duidelijk worden gemaakt aan hen, die wenscben te leven on der dien toestand. Ten slotte betreurt het rapport, dat bij de vredesondehandelingen -gebleken is. dlat de Regeering in Engeland nog minder edelmoedig was tegenover de Roeren: dan de mannen in ZuidrAfnikaLord KR chener en Sir Alfred Milnier. Buitenlandsch Nieuws. Schadevergoeding voor uitge zetten. Dinsdag werd! d'e eerste zitting gehouden van de regeerings-com- missi'e, die aangewezen is om de eischen tot schadeversroediing van. uit Zuid-Afrika gezette vreemdelin gen te onderzoeken. Mr. Roosegaar- dle Bisschoo, die die Hollandsohe eischers vertegenwoordigt vraagde welke procedure de commissie dacht te volgen1. De voorzitter verklaarde, dat d'e commissie voornemens is geduren de vier dagen: in de week zoo lang mogelijk te vergaderen, en getuigen te hooren. Mr. Bisschop vraagde of de eischers in persoon, moesten komen. De voorzitter antwoordde dat de commissie van oordeel is dat allen voor haar getuigenis beihooren af het zou voor de commis sie anders onmogelijk zijn te we ten of een persoon wiel bestaat. De commissie moet die geloofwaardig heid van een getuige nagaan., zijn eisch onderzoeken en wat het meest belangrijke is een onder zoek instellen' naar de onzijdigheid der eischers. Mr. Bisschop omschreef daarop de verschillendie soorten van eischen die hij overlegde, waaronder er zijn wegens verlies eeleden door menschen die gedwongen weixlen, hun eigendom onbeschermd achter te laten, of die genoodzaakt werden d'ien binnen zeer korten tijd tegen weinig geld te verkoopen omdat ze- bevel kregen heen te gaan en die dan een tweede, aanzegging ontvin gen. waarbij hun, vertrek werd uit gesteld, zoodat ze nieuw huisraad moesten koopen met groot verlies. Anderen vragen schadevergoeding voor onwettige gevangenzetting, voor verliezen op die doordat de schepen niet gereed waren om hen op dien aangegeven tijd mede te ne men en wegens slechte behandeling en het lijden, gedurende de. reis. Als een afzonderlijke klas van eischers noemde mr. Bisschop de ambtenaren van de Ned. Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij te zamen 1100, die een schadevergoe ding van ongeveer honderdduizend pond vragen. Daarop legde Sieveking voor d;e Duitscha regeering en Stöckinger voor de Oo&tenrijksch-Hongaansche regeering de verschillende eischen over. Er ontstond een uitgebreide dis cussie over die vraag in hoever de commissie zou afgaan, op de ver klaringen van buitenlandsche re geer ingen afgelegd en in hoeverre zij mondelinge getuigenverklarin gen zou vragen. Mrs. Bisschop, Sieveking en Stöckinger zeiden d'at zij aan hun regeeringen om' instucties zouden vragen., omdat zij er zeker van zijn dat hun regeeringen zouden, wei geren de kosten van de' reis der ge tuigen naar Engeland te dragen en in overweging zouden geven dat de Britsche regeering deze kosten zou betalen. De commissie ging daarop over tot het hooren van vijf Hollandsche getuigen. Mr. Bisschop gaf van te voren, te kennen dat hij de opdracht had gekregen om niet het recht dier eischers te bespreken, daar d'it een zaak zou zijn voor diplomatieke re geling tusschen die Regeeringen. Zijn regeering erkende dat het mi litair bestuur het recht heeft om voor militaire doeleinden personen uit te zetten, maar hoopte dat zul ke personen schadevergoeding zou den krijgen, in het bijzonder met het oog op de. wijze waarop die- uit zettingen geschiedden. Mr. Bisschop vermeldde nog, dat de ambtenaren, der N. Z. A. S. M. vergoeding eischen voor deposito's, die bij de maaischapnij waren ge- Feuilleton. EEN tJM.JSLKZ. Naar het Engelsch van DOROTHY GERARD. 6) Mag ik met u mee oploopen,? zeide mijn buurman plotseling. Hoewel ik liever alleen was ge- gaan. was er niets anders op, dan „ja" te zeggen,en juist, toen de kaarten op tafel begonnen, te val len, de sigarettenrook naar de zol dering dwarrelde, en de eerste to nen der mazurka uit de vensters zweefden, wandelde ik in 't Auigus- tuszonmetje zij aan, zij met dien vreemdeling, wiens naam, ik nog niet te weten was gekomen, en voor wien ik, om zoo te zeggen, op 't eerste gezicht reeds belangstelling had gevoeld, 't Was een lange, rech te weg, dien wij namen, die lang ste en rechtste uit 't geheele park. Hij deed1 denken aan een mensche- lijke ruggegraat. Ergens andem zou hij naar een tuinhuis geleid heb ben; deze weg leidde naar niets Blaatst en voor achterstallige sala- bijzonders. Te oordeelen naar de lomp, maar een beetje krasser, d'an groote menigte roode bottels, die noodig was. Gij spraakt alsof gij als kralen aan beide kanten van een bepaalden afkeer van kaartspe- den, weg uitgestrooid' lagen( moes- len hadt. ten. er hier zomers verscheiden ro-1 Dat heb ik ook, en om een goe- zenboomen staan. Ik had' reeds ge-|de reden. Mijn vader verloor zijn! dacht door deze rozenallee die zoo fortuin met kaartspelen, vervolgde rissen, maar dat zijn Regeer,ing deze eischen niet steunt. Onlusten te Algiers. Voor een koffiehuis, Waar Max Regi9, burgemeester van Algiers was gezeten, hebben bloedige op stootjes plaats gehad. Karaffen en glazen werden stuk geworpen be zoekers vielen gewond neder. Een woedende menigte drong het kof fiehuis binnen, waarin de tegen standiers van Regis waren, gevlucht, de politie was onmachtig hen te be schermen. Max Regis kreeg twee revolverschoten in het hoofd maar bleef bij kennis. De betoogingen duren voort. Een broeder van Max Regis en twee zijner vrienden zijn licht gewond. De reis van Koningin W Ihelmina. De koningin dier Nederlanden en de Prins-gemaal zullen, den Ssten Mei op de terugreis uit Duitsch- land naar Nederland het OLden- burgsche hof bezoeken,. Zij worden 9 Mei te Schwerin verwacht en zullen, diaar eenige we ken verwijlen. Algemesne berichten. Uit Berlijn en uit Schönberg gaan twee inspecteurs van de brandweer naar Griesheim om d'e omstandig heden, waaronder de ramp is ge beurd), te bestudeeren. Men gelooft dat hun raproiitb vani nut kan zijn voor de brandweer van andere ste den met groote fabrieken. De fabriek Electron heeft 100.000 mk. beschikbaar gesteld voor d'e nagelaten betrekkingen van de slachtoffers, en de directie zou de zer dagen in de algemeene vergar dering voorstellen aan deze som nog 300.000 mk. toe te voegen. Ver der doen lijsten de ronde die mi nister van binnienlandsche zaken, baron Reinhaben, opende de rij met, uit naam van de regeering voor 10.000 mk. te teekenen. Er zijn in het geheel drie men schen aan hun wondien, bezweken, zoodat het aan,tal dooden rau tot 17 is gestegen. Vermisten; zijn .er. voor zoover men weet. niet meer. Stadsnieuws Haarlem, 1 Mei 1901 Poppententoonstellmg. Men meldt ons: Gisteren kwam d'e jury tot beoordee ling der poppen bijeen. Zij bestond uit de dames: Mevr. W. Haitsma Mu iier, geb. Bar.se Van Sytzama, presi dente der Ver. „Tesselschade"; mej. S. Duymaer van Twist, bestuurslid der ver. ..Arbeid Adelt"; mej. C. M. C. Gal- lenkamp, presidente Wilhelm in a-Naai school; mej. L. de Clercq van Weel, presidente van het comité der Poppen- tentoonstelling, en jonkvr. C. Bar.se Van Lynden, lid va nhet Comité der Poppententoonst. Bij de beoordeeling werd uitgegaan van het standpunt, dat het beste en netste naaiwerk de voorkeur zou heb ben; de hoedanigheid der verwerkte stoffen werd niet in aanmerking geno men. De uitslag was als volgt: Klasse I (913 jaar): le prijs: Jongej. Antonia en Doortje v. d. Bilt, Haar lem. Pop in wit matrozen pakje; 2e en 3e prijs werden, niot toegekend. Klasse II (1416 jaar), le prijs jon- gejuff. Bertha Kiiik, Haarlem, Pop in fantasie boerinnepakje; 2e prijs 3 leer lingen Wilhelmina-Naaischool,v Haar lem. Pop in 't wit gekleed; 3e prijs jongej. Gretba Meulenhoff, Haarlem, Pop als schoolkind. Extra-prijs: het Blinden-Instituut. Amsterdam, Pop in gehaakt wit jurkje en Pop als dienstbode; voor het aardi ge denkbeeld: jongej. Maria Wilde, Haarlem, „Hans en Grietje"; voor id. jonged.: I. Teding van Berkhout, G. von Reeken en Eibergen Santhagens. Eervolle vermelding Po" als Fee. leerlingen mej. Rasen: Pop in licht blauw costuum met point lacé bor duursel. Klasse III (1719 jaar) le prijs mej. Alida Bosman, Doopsg. Weesh. Haar lem: Pop in de dracht van genoemd weeshuis; 2e prijs a,leerlingen der fabrieksschool van ..Kollandia", Vlaar- dingen: Pop als Zuid-IIollandsch melk meisje (fabrieksmerk); 2e prijs b. mej. C. M. G. Fontein, Assen: Bakerpop; 3e prijs mej. Julie Burchhardt, Bazel: Pop in Lucernsche dracht en Pop in de dracht van een Bazelsch landmeisje. Extra-prijs voor 't bijzonder fraaie geheel: leerlingen fabrieksschool „Hol- Iandia", Vlaardingen; eervolle vermel ding mej. B. Luyten, Rotterdam, Pop in wit neteldoek. Klasse IV (costuumnaaistersj: le pr. mej. Winlt, Haarlem: Wandelcostuum en soirée-japon; 2e en 3e prijs werden niet toegekend; extra-prijs voort 't aar dige denkbeeld: mej. A. J. G. S. Heij- nest. Amsterdam: Pop in 't costuum van een hofdame uit den tijd van Napo leon I; eervolle vermelding: mej. A. Ro bin, Haarlem. De „Opr. Haarl. Courant" heeft een harer verdienstelijkste redacteuren verloren. De heer II. F. Waller zag zich wegens gezondheidsredenen genood zaakt, de taak neder ie leggen, die hij nu sinds 30 jaar vervult, ni. het be werken van het Overzicht der Pers van den Dag. Dit Pers-overzicht heeftsteeds overal de grootste waardeering en be wondering gewekt, door de groote mate van onpartijdigheid, de uitvoerigheid en naüwkeürigheid, De heer Waller, die bijna 70 jaar oud is, was twaalf jaren lang predikant te Loenen op d& Veluwo en te Steenwijk voor hij, op 1 Mei 1871, aan de ..Opr. Haarl. Courant", verbonden werd. Dinsdagmiddag geraakte'een. jon gen in het Zuidër-Buiten-Spaarne. Gelukkig wend dit bijtijds opge merkt door den heer P. Lemin, die den knaap aanstonds de behulpza me hand bood' en het genoegen smaakte hem weldra on het droge te brengen, zoodat de jongen er met don schrik en een nat pak af kwam. Dit is reed's de vierde maal dat genoemde heer iemand' uit het water redde. Natuur hi st. Vereeniffine;. Deze hield Dinsdagavond een verga- dering in de kleine restauratie-zaal der Sociëteit Vereeniging. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Dr. H. J. Calkoen* waarin deze wees op den gunstigen toestand der vereeniging, die op 't oogenblik 44 leden telt, hield do hoer •I, Sturing eene voordracht over enkele onzer hoornen in het voorjaar. Spr. be handelde o. m. Paardenkastanje, lip, Linde, Eschdoorn, Eik, Hazelaar, els, berk, Haagbeuk, verschillende conife ren, hunne wijze van groei, enz. De heeren Springer en Greshoff gaven me de over dit onderwerp nog eenige in- lichtineen waarna eene ldeine pauze werd gehouden. In het tweede deel van den avond deed dé heer Springer eenige mede- deelingen over Forsythea en bepleitte de 'heer G. ten Napel de wenschelijk- heid van het uitgeven van kaarten, waarop de wegen in den omtrek van, Haarlem met de vindplaatsen der ver schillende in 't wild groeiende planten. Besloten werd voor de zomervacautia nog eene vergadering te houden. Het volledige gezelschap van het theatre royal de l'Alcazar de Bruxel- les, zal Donderdagavond in onzen schouwburg optreden met het Pa- rtjsche succes-blijspel: „Ménage par.isiens". comédie in 3 bedrijven van Albert Valabrègue. Het moet een stuk vol geest en bekoorlijk heid zijn em is te Amsterdam door dit gezelschap vertoond, zeer gun stig ontvangen. De beste krachten zullen mede werken, o. a. Mile. Mariette Leiiè- res, de ster van het théatre "Oyal do l'Alcazar de BruxelLes, en Mlla. Ré- nie Sau&r, twee uitnemende comé diennes en Mr. Garandiet, een hoogst verdienstelijk artist, evenals Mr. Tressy. Oedipe voit..., een comédie fajv ce. waarin Mile. Mariette Lelières. allerbekoorlijkst moet zijn, gaat vooraf. Bioamendaal. Vergadering van den Raad der Gemeente Bloemendaal op Donderdag, den 2dea Mei 1901, des avonds ten half 8 ure. Punten van behandeling 1. Kohier schoolgeld ie kwartaal 1901. 2. Aanvulling schoolverzuim-oom. missie. 3. Bell Telephoon, Mij., weige ring van aansluiting, enz. 4. Schoolverbouw te Bloemen daal. 5. Bergplaats voor slangenwa gens. enz. te Bloemiendaal. 6. Mededeel in gen on. Ingekomen vertrouwen uitlokkend was dloor zijn af zondering, meer te weten te komen. Tot mijn verwondering, bemerk te ik al spoedig, diati mijn metgezel het niet noodig oordeelde, mij onderhonden in 't eerst scheen hij mijn gezelschap geheel verge ten te hebben. Met de handen op zijn rug, en zijn oogen' strak op den grond1 gericht, schreed hij naast mij voort, alsof ik er niet ware. Wij waren halfweg de rozen! aan geko men. voor hij het onverwachts be merkte. Gij zult mij zoo iuist erg on aardig gevonden hebben? Om de muziek? zeide ik. Wel, ik zou in uw geval ook zoo gedaan hebben, maar ik vind, dat muziek en gezelschap niet goedl bij elkaar hooren. Neen, niet om de muziek, om de kaarten. Vindt gij, dat ik lomr> was tegenover juffrouw Zielin&ka? Ik aarzelde. Misschien niet hij, met een openhartigheid, die mij wel wat vreemd' in de ooren klonk. Weet Jadwiga hiervan? vroeg ik na een oogenblik. Iedereen weet het. Versohei- den nachten zaten haar vader en d'e mijne met een groene tafel tus schen zich in. Vraag Pan Lewicki Wladimir's vader, hij weet '1 be ter dan, ieder ander, daar hij d'e eenige overgeblevene is van dat- trio „de drie musketiers", zooais zij hen, lang geleden in Parijs noemden. O ja, natuurlijk weet zij het, maar gi i moet niet denken, dlat zij onvriendelijk is, omdat zij mij d'at gevraagd heeft, vervolgde hij spoedig. zij is alleen' zorgeloos en jong o, zoo veel jonger dan ik! Een trillen in zijn stem zeidie mij thans zeer stellig, dlat hij JadWiga niet alleen voor zich trachtte té winnen, maar. dat hii haar ook werkelijk bemindeen toen ik diie 7Ji\-r u^rl' gekregen had', zag ik met een anderen blik naar hem op. Hij was buii'engewoon mager, dat was zeker, maar het was een slankheid, die niet d'en indruk van zwakte maakte veeleer dien van een uiterst krachtig en taai gespierd lichaam. De oogen waren zwart en deden door hunne diepte een smeu lend vuur vermoeden, dat slechts heel weiinlg noodig had' om op te laaien met feilen gloed. Het voor hoofd1 was goed gevormd, het ge heele gelaat levendig en vol kracht. Misschien was hij een beetje te groot, de breedte- zijner schouders in aanmerking genomen, maar hij maakte toch een flinken indruk. Ik kon geen redien bedenken, waarom Jad'w.iga hem, zooals hii er uitzag, niet liefhad, en ik begon reeds on bewust te honen1, dlat zij zou willen. Gij' schijnt toch n'iet zoo oud te zijn, kon ik niet nalaten op te merken: in antwoord' od zijn laatste gezegde. Hij scheen mij niet ouder dan hoogstens dertig. gij dien ouderdom naar de jaren? antwoordde hij. of niet veeleer, naar wat er in die ja ren- is gebeurd: hetzij vreugde, of smart, s>el of werk. Ik heb in mijn leven zeer weinig gesneeld. daar door komt 't misschien, d'at ik soms denk, nooit jong te zijn ge weest. Neen, ik kon niet doen, wat zij van mij wenschte, ging hij met een voort. maar ik wilde, dat ik mijzelf kon leeren, zachter te zijn in mijn weigeringen,. Ruwheid is gewoonlijk niet de fout van- mijn natie, ik denk dat ik het overge nomen heb, van de werklieden o- 't veld. Ik denk, dat 't juist- die ruwheid, bij zooveel zachtheid was, die van 't begin af aan. mijn belangstelling in hem had gaande gemaakt, door de verwijderde gelijkenis met E-n- ■gelsche lompheid, maar ik kon hem dat niet meer vertellen, want aan stonds werd 't gesprek op andere en minder persoonlijke onderwer pen gebracht. Hot was eerst aan 't eind van onze rondwandeling, toen wii weder dicht bij 't huis waren, dat naar ik mij herinner nog eenige woorden werden gesproken. Uwe natie moet toch zeer mu zikaal en artistiek geweest zijn, kon ik niet nalaten op te merken, toen wij den, zonderlingen ingang naderden. Maar zij. heeft naar evenredig heid zeker geen practisch inzicht. Wat kan, bijvoorbeeld, de man, die dit huis gebouwd! heeft, er toe gebracht hebben, dem ingang op zulk een onbegrijpelijke plaats te maken? Waarom heeft men haar in is hemels naam -niet in 't midden gemaakt? Het is de eenige geschik te plaats voor een. gebouw in dezen stijl. De persoon, die het huis ge bouwd heeft is hiervoor niet aan sprakelijk, antwoordde .mijn met gezel. De ingang was vroeger in 't midden. Hebt gij de oude dicht- gemetselde deur n,iet opgemerkt juist hierover tusschen die twee mid- d'elste ramen? Zeker had ik een breed vak m 't metselwerk opgemerkt, waarvan de kleur verried van een andieren datum te zijn dan 't overige gedeel te der oppervlakte. En was dat die ingang? vroeg ik. Ja, ik ging nooit dloor een an dere deur, toen ik een kind was. Gij kunt nog het wegje nagaan, dat er naar toe leidde, hoewel het gras, daar nu sterk gegroeid is. En- waarom veranderden zij haar? vroeg ik. Het is dichtgemetseld na Pan Zielïnska's dood, zeide Malewfcz, een beetje kortaf. Waarschijnlijk wilde de familie haar niiet meer gebruiken.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1