Maar die international© sociaal- democrafciie komt met d1© leuze achturen-dag omdat die is vast om lijnd. omdat die in zich sluit de be geerte naar beter en hooger. de be geerte naar huiselijk geluk en ge zinsleven, en tevens tijd voor ver- eenigings- en politiek leven. En al zijn we nu ook klein, we weten dat, we die dragers zijn dier levenskrachtige en levenwekkende wenelctidée. Dat die beweging al grooter en grootier wordt. En het wonder der natuur, dat na een ru wen harde nw inter, wan neer een das van warmen zonnescliijn komt en malsehen regen de knonpen uitber sten en alles in vroolijk groen zal staan, zal z*ch ook in de arbeiders beweging doen zien, en ten slotte zal het heroike, stille werken zege pralen. Beide sprekers werden herhaal delijk luide toegejuicht. In ae groote zaal der Sociëteit ..de Kroon" heerschte eene eezellige drukte oen ongekende 'levendigheid. Op t platform hadden de zangvereeni- gmg Excelsior" en. eene muziekver- eeniging zich opgesteld, tusschen de vaandels van verschillende vereenigln- gen. Do \oorz. cpende de bijeenkomst met een welkomstwoord, zride verder dat hij hoopte, dat de arbeiders in deze nieuwe eeuw zouden inzien, dat zij ham! aan hand, rug aan rug moesten gaan, in den strijd voor verkorting van arbeidsdag. Verbroedering is in de eerste plaats noodig. Daarna voerde de zangvereeniging op hoogst verdienstelijke wijze de Mei- cantate en vervolgens de Marseillaise uit. Door daverend applaus toonden de aanwezigen hoe zoer zij met deze uitvoering waren ingenomen. Vervolgens betrad Ds. L. G. S c h e r- m e r h o rn den catheder.Spr. ving zijn rede aan met bet declarneeren van een Meilied, dat met veel gloed en zeggings kracht werd uitgesproken. Waarom maakt het proletariaat zich op, op dezen dag: waarom viert het 'i Meifeest? omdat het op dezen da? wil zeggen, dat het leven wil, dat. het met de bestaande toestander wil breken. Het moest niet meer noodig zijn dat dit feest werd gevierd, want er moest reeds in de natuur wezen een vrij leven voor een ieder. Maar het is niet zoo. de arbeiders moeten op den Isten Meidag nog spreken van dt rechten, die hun toekomen. Waar is vrijheid onder ons, waar is die bij den arbeider? Zijn zij niet allen onder den druk der vervloekte loon slavernij, al is de slavernij ook afge schaft. Er is nog een zweep de hon- gerzweep die de arbeiders voortstrie- men in het leven en deze zweep striemt aog meer dan die der slaven van voor heen Al worden de loonregelingen nu en dan beter, daarmede wordt de vrij heid nog niet. beroikt. Wanneer de piensch nog niet onttrokken wordt aan het vervloekte loonstelsel, zoolang er gezag bestaat, zal er slavernij zijn en de mensch niet tot het waarachtig men- schelijke kunnen komen Stap voor stap moet men komen tot verbeterinr en daarvoor is in de eerste plaats noodig verkorting van arbeids dag. Gij allen weet hoe lang de arbeids dag is, hoe afmattend die arbeid is, waardoor de arbeider zich niet kan ont wikkelen en al wat rein menschelijk in hem is niet tot zijn recht kan ko men. Men voelt het dat de mensch meer noodig heeft, dan zijn geheele le ven te moeten zwoegen als een last dier. Wij spreken niet van een bepaal den nominalen arbeidsdag, maar wij weten, dat de tegenwoordige dag le lang is omdat d». arbeiders moeten werken vuor velen die niets doen. En daarom moet steeds worden geijverd voor verkorting van arbeidsdag. Er valt hier dan ook geen propaganda te ma ken voor een bepaalden arbeidsdag, doch steeds voor verkorting omdat het leven thans niet tot zijn recht kac ko men, omdat de arbeiders zich niet kunnen ontwikkelen. Er is geen groo te geestdrift onder hen; elk leven ver kwijnt, wanneer het geestelijk leven piet gevoed wordt, daardoor worden zij gedomoiViseerd. De strijd, dieoi gij te voeren hebt, zei spr., is eene heerlijke strijd, dien gij met taaie volharding en heerlijke overtu- ging moet strijden. De taak der arbei ders is het in de eerste plaats om eeue betere maatschappij te grondvesten. De bourgeoisie zal zich niet aangorden voor dien strijd. Het i9 het werk der arbeiders om aan de vele misstanden een einde te maken, gij moet niet den ken, dat de klasse, die 2ich in wedde zelfs d'e dapperste en galantst© vol keren. Wladimiris oogen begonnen op mijn woorden te glinsteren. Dat zijn edele hoedanigheden, die gij ons aanrekent edeLer dan de barbaarschheid die gij 10 ons te Lakem vindt. Maar niet alüjd zoo nuttig in de geschiedenis van een volk. Moed en ridderlijkheid, her haalde hij, alsof hij genoot van dien mooi en klank der woorden, dan bewondert gii ons toch wel, orndiav wij getrouw kunnen zijn Dat doe ik werkelijk, en ook omdat gij' oveirvriencLeJijk zijt, voor al tegen een vreemdeling, zeide ik, met misschien een weinig ontroe ring in mijn stem, want niets had mij zoo getroffen ais de- warme ont- vangst overal. Gij dankt mij, omdat ik hier ben? vroeg Wladimir in een op welling van verrukking, geloof me. dat 't mij waarlijk een- genoe gen wasEn lot mijn ontsteltenis nam hij mijn hand', en kuste haar vurig. Ik had aan deze vriendelijkheid niet meer gedacht dan aan eenig ander, maar het. was onmogelijk dit, tegenover rte ongekunstelde baadt, u in deze zal helpen. Neen, gij moet daarvoor strijden; voet voor voet den weg naar het paradijs betreden, met kracht, niet met de kracht der spieren, maar met de taaie volharding van den ernstig wallenden mensch. Laat de bourgeoisie haar feesten maar vieren, wij vieren den heerlijken Mei dag. De arbeider gevoelt nog niet genoeg het nut van den arbedd en het reine heerlijke solidairiteitsgevoel. Daarom is etr nog zooveel grove zelfzucht in de menschen. Men zriet hot dikwijls hoe arbeiders, die hei geluk hebban een weinig vooruit te komen, zich het lot der medearbeidei-s niet meer aantrek- kon. Die voelen nog niet liet gevoel voor een beier reiner leven. Gij kunt niet leven bij brood alleen, op dezen dag moet gij toonen niet. te willen blij ven een carricatum-mensch; maai* too nen dat ge wilt worden een vrije mensch. Ge moet zelf den weg door uw leven gaan, den lijdensweg naar uw Golgotha. In de heerlijke Meimaand wanneer de knoppen der bloemen zwellen, en straks opengaan, dan ont wikkelen zij zich naai* wat er in zit; de levenskracht van binnen, maar ook de zonnekracht van buiten zullen too nen hot scli0one van al de natuur. En zoo moet. het ook met u zijn, om te ko men tot volle ontwikkeling. Maar daar voor is ook noodig minder arbeid; ge kunt elkander ontwikkelen, beschaven. Onder deze omstandigheden van bui ten zult ge komen tot ware ontwikke ling; of, voelt, u het niet dat de drang is dn u om te strijden voor een betere toekomst, wan neer ge ziet de vele mis standen om u heen. Laat dan de eerste dag var. Mei in deze nieuwe eeuw u allen te zamen verbinden in den strijd om waarachtig mensch te worden. Met luid applaus werden deze woor den begroet. Blijkens het bij den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, ingekomen Kon. besluit is gehandhaafd de uitspraak van: Ged. Staten van N.-Holland tot hand having van de aanwijzing voor dein dienst bij de militie van Johannes Cor nells Bakker te Beverwijk. Valse o, Eindelijk zal er dan toch eene ver betering komen op Wijkeroog wat aan-1 gaat de bestrating. Door B. en W. zijn de verschillende huiseigen aren uitge- noodigd om met hen te vergaderen. B. en W. hebben gevraagd aan de eigene ren om eene geldelijke bijdrage in de kosten van aanleg der straten. Nu er in de gemeente een geval van pokken voorkomt is door B. en W. be kend gemaakt, dat er wekelijks gele genheid zal bestaan tot vaccinatie. Zand voort. Door den Rijksveldwachter brig.-tit. Jb. Koog alhier, en den gemeenteveld wachter Lockerse uit Vogelenzang (ge meente Bloemendaal) zijn alhier bij A. T. in beslag genomen 2 biggen, die voor ongeveer 3 weken bij een land bouwer onder Vogelenzang ontvreemd waren. A. T. heeft bekend. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De Staat wenscht de kolenvelden in Limburg in eigen exploitatie te nemen. De Staat wenscht daarbij aan conces sionarissen die geslaagde boringen hebben verricht, een schadeloosstelling voor hua kosten te geven. Brtida punten vormden de hoofdzaak In bet. debat over het onderhavig, be kende wesontwerp. De bevoegdheid van den Staat werd door geen der spre kers ontkend. Maar de heer De Ras wilde een deel van het kolenveld door particulieren doen ontginnen en kwam op tegen de argumenten door de Reg. tegen particuliere exploitatie aange voerd Dt Staatsexploitatie vond daar- eiiugen warme verdediging bij een an der Lunburgsch afgevaardigde den heer Nolens, die juist betoogde, dat Staats exploitatie is in het belang des lands, kan doen waken tegen overproductie, de beschikking over kolen geeft ook voor de defensie onafhankelijk van net bonenland, ir. staat steli den toe vloed van vreemde werklieden te kee- ren, gelegenheid geeft een geslacht van Hollandsche mijnarbeiders te vormen, betere arbeidsvoorwaarden schept om- dai de Staat geen winst beoogt. Voor at het adres der Limburgsche burge meesters nam deze afgevaardigde duch tig onderhanden. Terwijl de heer De "Waal Ivlalefijt de proef wilde nemen, üvoriuiging van den jongen man, te ontkennen. Als gij even standvastig als be- reidwillig waart, even sterk en krachtig als edelmoedig, merkte ik op. om zijn geestdrift ©enigszins te temperen, want i-ki had hem liever niet dichter bij mij op den wilgen- stam dan zou uw volk nooit ach teruitgegaan zijn. Gij vindt ons verwijfd? vroeg hij met een onmiddtellijken terug keer van zijn angst. Dat zou ik niet mogen zeggen een volk, dat bij hopen on slag velden is gestorven, kan niet ver wijfd genoemd worden, maar gij schijnt allen uw eigenlijke kracht voor bijzondere gelegenheden te bewaren en het zorgvuldig in het dagelijksche leven weg te sluiten dat maakt u zoo raadselachtig. Zelfs aan uw kleeren en schoenen kan men het verschil zien tusschen Polen, en Engelsche nde uwen zijn zoo duidelijk berekend voor gezel schapskamers, de onzen voor mod derige wegen, voor doornen en heiden. Neem. bijvoorbeeld, 't ge bruik van handschoenen; ik moet werkelijk bekennen, dat ik nooit eerder een man ondier de vijftig m©t- handschoenen aan. heb gezien. mits de concessionarissen vergoeding kregen èn voor de boringskosten èn voor do overneming hunner rechten door den Staat, betoogden de heeren Lohman en Pijnappel dat de zonder resultaat verrichte boringen geen recht geven op vergunning. Minister Lely, die het wetsontwerp zeer omstandig verdedigde, kondigde zijn voornemen aan om ook voor niet- geslaagde boringen, die beteekenis voor de verdere exploitatie konden zijn, ver goeding toe te kennen en heeft onge twijfeld daardoor velen voor het wets ontwerp gewonnen. Het nut van Staats exploitatie werd grootendeels op de door den heer Nolens aangevoerde gronden, ook door den Min. uiteenge zet en nadruk gelegd op het feit, dat al werden geen financieel© voordeelen beoogd, toch 25 millioen per jaar zou worden verwerkt. Het was de bedoe ling te beginnen met twee mijnen, een voor magere en een voor vette kolen. Het slot was dat na een kort de bat bij de artikelen, dit wetsontwerp, dat in de pers en daarbuiten zoo krach tig is aangevochten, aangenomen werd zonder hoofdelijke stemming Heden de subsidiewet. G. Jr. Het Koninklijk paar in Meck lenburg. Men schrijft uit Schwerin aan 't „Hbld." Het Koninklijk Paar zal hier ge- rui men tijd op het kasteel Raben-- steinfeld aan het meer van Schwe rin als gast van groothertogin Ma rde vertoeven. Bij d'en dag d'er aankomst (9 Mei) te Schwerin zal des avonds een ga ladiner in het groothertogelijke slot piaats hebben en den vol gen dien dag een galavoorstelling in den Hof- schouwburg, waar het tweedie be drijf uit ..Tannhauser" zal worden opgevoerd,. Meer feestelijkheden staan op heit programma. De stad' Schwerin be reidt zich voor op een feestelijke ontvangst. Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik zullen "edurende hun verblijf te Schwerin. logeeren op het kasteel Ra- bensteinfeld, de zomerresidentie van groothertogin Marie, aldus meldt de ,,Berl. Börsen Courier" Het blad weet verder mede te deelen, dat het konink lijk echtpaar na de terugkeer uit Schwerin den geheelen zomer op het Loo zal blijven. Nader wordt uit Schwerin gemeld: Koningin Wilhelmina en prins Hen drik worden hier den 9en Mei des mid dags tegen twaalf uur verwacht. De stad zal het vorstelijk echtpaar een feestelijke ontvangst bereiden. Destra- ten van het station naar het slot wor den versierd! Voor het raadhuis zal de magistraat het koninklijk paar begroe ten. De hooge gasten blijven twee dagen te Schwerin; den laatsten dag van het bezoek is er gala-voorstelling in den hofschouwbui^. Den llen Mei vertrekken zij naar Ra- bensteinfeld, de zomerresidentie van prins Hendrik's moeder, waar het hooge paar tot 1 Juni blijft. Tot lid der Provinciale Staten voor district VI van Amsterdam is gekozen de beer Jan Boissevadn. "7er kiezingen voor de Tweede Kamer. Tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer is door de Liberale Kiesvereeniging te Hoogeveen met al- gemeene stemmen gekozen mr. H. Smeenge. De heer G. C. R. Hoetink, te 's Gra- venhage heeft voor een candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer in het district Enschedé bedankt. De afdeelingen Bovenkarspel en An- dijk der centrale liberale kiesvereeni ging in het district Enkhuizen hebben voor de Tweede Kamer candidaat ge steld het aftredend lid' den heer A. Kool. De heeren De Boer en Hesselink van Suchtelen hebben bericht geen candi datuur voor de Tweede Kamer voor het district Enschedé te zullen aanvaar den. Naar men verneemt, heeft de heer G. L. v. d. Zwaag te Gorredijk zich be reid verklaard de candidatuur van de democratische vereenigingen in het dis trict Weststellingwerf aan te nemen. De vrijzinnig-democratische kiesver eeniging Eexta-Scheemda stelde met groote meerderheid van stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer dr. D. Bos. Winschoten. tOcUai, iK hier Kv%am. Mjar wat doen zij1 dan. als 't regent? vroeg Wladimir, met aar dige naïeve,teat nadenkend, naar zijn smette,looze fijn lederen schoenen kijkend'. Zij doen overschoenen aan, of anders krijgen zij natte voeten, antwoordde ik ernsvig. En vindt gij het bespottelijk voor een man om zijn voeten droog te houden? Belachelijk? Neen. Niets is eigenlijk belachelijk, behalve voor de kleingeestigenHet hangt er ge heel van af uit welk oogpunt men het beschouwt. Ik bedoel alleen, dat 't voor mij zoo vreemdl lijkt. En wat kan het u daarbij schelen, hoe j of ik het vind? voegde ik er bii vreezende te ver te zijn gegaan in mijn aanmerkingen. Ik wil niet beweren,, dat mijn meening eenig gewicht heeft; beusch, het is alleen een meening. alleen een. eerste indruk. Hot doet er voor mij een heel© boel aan toe. wat gij denkt, zeide hii met een ernst, die mij toen ver ontrustte-, maar die later op wol honderd) manieren was uit te leg gen. Zij komen terug, zed die hij dadelijk daarom maar op eon ge- Als voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer is de heer H. Pijttersen Pz. te Arnhem gestold door de vrij zinnige kiesvereeniging te Grottw. Te Hillegom is tot candidaat voor de Prov. Staten van anti-revolutionaire zïjdb gesteld do heer S. baron van Heemstra- Transvaal ©II Oranje-Vrij staat Het bestuur van het Nederlandsche Comité der Internationale Unie ver zoekt ons het volgend© beroep en pro test op te nemen, 't welk door bedoelde Unie is vastgesteld, en dat zij ter on- derteekening aanbiedt aan alle voor standers van „recht" en „vrede." Aan de mogendheden welke de Haag- sche Conventies voor Arbitage en dte wetten en gebruiken van den oorlog onderteekenden. Wij, ondergeteekenden, met dank baarheid erkennende de groote waarde der door alle mogendheden op de Haag- sche conferentie genomen besluiten, wenschen hiermede krachtig protest aan te teekenen tegen de wijze, waarop thans in Zuid-Afrika de gemaakte be palingen door de Engelsche militaire overheden met voeten getreden worden. L Wij aanvaarden de te 's Gravenhage vastgestelde bepalingen omtrent de ge bruiken en wetten van den oorlog, om dat daaruit duidelijk in het oog springt heit groot verschil tusschen de wijze van oorlogvoeren door beschaafde na tiën en dio van barbaarsche volkeren, en al wei-den de Zuid-Afrikaansche Republieken in letterlijken zin van de conferentie uitgesloten, toch blijft de moreele verplichting, om niettemin de gemaakte wetten in toepassing te bren gen, daardoor onaangetast. Wij hebben met diep leedwezen ken nis genomen van de officieele procla maties en instructies, welke door de Engelsche militaire overheden in Zuid- Afrika zijn uitgevaardigd. Deze verkondigen een thans gevolg de staatkunde van volslagen verwoes ting en verbeurdverklaring, in volko men strijd met de artikelen 4452 der Haagsche Conventie. En daarom, terwijl wij een plechtig protest aanteekenen tegen dezen terug keer tot de gebruiken van barbaarsche horden, doen wij een krachig beroep op de mogendheden, hen verzoekend ten spoedigste, maar langs vriend schappen j ken weg, eenige overwegin gen ten beste te geven, waardoor de krijgsbedrijven in Zuid-Afrika terug gebracht zullen worden binnen de grenzen, die zij zeiven in den naam der menschelijkheid en van het recht daaraan gesteld hebben. n. De mogendheden heben verklaard te willen „uitbreiden het rechtsgebied en het internationale rechtsgevoel te ver sterken" door het stichten van een Hof van Arbitrage, toegankelijk voor ieder een (voorrede van de Conventie voor vreedzame regeling van internationale geschillen). Zij hebben bovendien ver klaard, dat ..het noodig is door eene in ternationale overeenkomst de beginse len van recht en gerechtigheid vast te stellen, waarop de zekerheid der sta ten en 'twelzijn dervolkeren berust." Zij hebben ook in art. I gezegd, dat zij „overeenkomen om al hunne krachten in te spannen ten einde de vreedzame regeling van geschillen te bevorderen." Met het doel om hunne pogingen in deze richting te steunen, protesteeren wij plechtig: lo. Tegen de vernietiging der Zuid- Afrikaansche republieken, welke her haaldelijk de geschillen aan arbitrage verlangden onderworpen te zien; en 2o. Tegen hare annexatie door Groot- Brittannië, dat door het weigeren van arbitrage den oorlog onvermijdelijk gemaakt heeft En wij geven hen eerbiedig het vol gende voorstel in overweging: dat ten spoedigste stappen gedaan worden om de Haagsche Conventie met eene clau sule aan te vullen, welke bepaalt: Het beroep op arbitrage, ^edaan door een volk vóór den oorlog, vormt een rechtsgrond, waardoor geen enkele aanslag op zijn nationaliteit gewettigd wordt, alvorens in dezen door een ar bitrage-hof uitspraak is gedaan. Hierop volgen de namen der be stuursleden van het comité van de in ternationale unie uit verschillende rij ken en die der leden van het Neder- landsch comité, waarin talrijke be kende landgenooten zitting hebben. heel anderen: toon, en. opstaande, terwijl hij sprak. Van 't ©ogenblik dat de booten den oever hadden bereikt, was ik bevrijd' van de mij bijna opgedron gen belangstelling in den landjon ker. Hij was te lang van 't beloofde gezelschap beroofd geweest, om in staat te zijn zichzelf langer te kun nen bedwincen. Inderdaad, wan neer ik bedacht welke folteringen der jaloezie zijn hiervoor vatbaar hart had' moeten ondergaan, en wetende, dat zijn tegenstander al dien tijd 't vrije veld had gehad, voelde ik nu zelfs berouw. Maar hij haalde zdjn schade wel in. Van die landing van 't gezelschap af, had hij. slechts oogeni en ooren voor één persoon. Het overige deel van den namiddag was in waarheid1, een soort van woord-duel tusschen hem en Malewicz, in wien ik moeilijk mijn stilzwijgendien metgezel van den vorigeni Zondag herkende. Door het flikkerend licht zijner oogen en zijn eerrigszins ongeduri ge vroolijkheid, was het makke lijk te zien, dat. nu hij eenmaal had toegegeven, zijn beginsel voor een keer prijs to geven, en zich dezen weekdag tot een vacantiedag te ma ken'. hij vasfwbesloten was. ook vol- Een-Mei-dag. Tegen Woensdagmiddag varen te Amsterdam op drie plaatsen te gelijk meetings belegd: in de tooneelzaai van het Paleis voor Volksvlijt, in het lo caal van Handwerkers Vriendenkring en in twee zalen van d'Geelvinck. Al doze samenkomsten waren druk bezocht. Zangkoren brachten liederen ten ge- hoore, terwijl de sprekers, die er op traden, de bekende denkbeelden ont wikkelden in verband met de 1 Mei- betooging en „de algemeene werk staking." In bet Paleis werd het woord ge voerd door mej. R. Vos en de heeren A. II. Gerhard en Oudegeest en werd gezongen door de liedertafel „De Stem des Volks," in d'Geelvinck spraken de heeren Fijnhaar, Angenend en Reens, en deed' de zangvereeniging „Kunst, aan 't Volk" zich hooren. In .Hand werkers Vriendenkring" waren spre kers Van Emmenes, Samson en Met- höfer; daar zong een vrouwenkoor. 's Avonds werd de betoging in den Parkschouwburg gehouden, op straat voortgezet. Men weet dat de wnd. bur gemeester, mr. F. N. van Hall een op tocht met muziek .ontplooide banieren en transparanten had toegestaan. Een groot aantal vereenigingen had zich tot deelnemen aan den optocht opgegeven. Voorop stonden de bestuur ders van den Bestuurdersbond met hun reusachtig transparant; daar achter de fakkeldragers met het fanfarecorps van den Diamantbewerkersbond, dan de dragers der verschillende transpa ranten. die allen opschriften droegen, betrekking hebbende op den acht-uren-i dag. het algemeen kiesrecht, de afschaf fing van den nachtarbeid der bakkers, e. d. Alle transparanten waren ge nummerd. zoodat de verschillende ver eenigingen wisten welke plaats zij in den stoet zouden innemen. Nadat de Parkschouwburg, waar honderden en honderden de meeting hadden bijgewoond, was ledig ge stroomd en de menschen hun plaatsen hadden ingenomen, liet de hoofd-com- missaris van politie, de heer J. A. Franken, die ter plaatse was, een aan tal bereden agenten voorop gaan, daar achter twee rijen agenten, die onder weg het publiek zooveel mogelijk uit den stoet hadden te houden. Toen gaf de hoofdcommissaris een sein op zijn hoorn, ©n voor de eerste maal sedert 1891, toen de eerste Mei-betooging plaats vond, mochten de betoogers of ficieel hun optocht door de hoofdstad houden. De hoofdcommissaris bleef den ge heelen weg met den commissaris van politie mr. E. W. van Raalte en de hoofdinspecteurs Diederiks en Van Oost achter de bereden politie aan het hoofd van den stoet. Duizenden en duizenden waren op de been. De betoogers trokken op de maat der muziek en steeds de bekende socia listische liederen zingende langs Schip- persgracht, Prins Hendrikkade, Marte laarsgracht, N. Z. Voorburgwal, tot het Spui. Daar werd de stoet ontbonden nadat de heer Pothuis, zittende op de schouders van eenige partijgenooten, hulde had gebracht aan den wnd. bur gemeester en de politie. Hij eindigde met: Leve de achturige arbeidsdag! Leve de verbroedering der arbeiders! Leve de internationale arbeidersorga nisatie!" Het feestvierend regiment. Te 's Gravenhag eis Woensdag het 2e regiment veld-artillerie, zijn 25-ja- rig bestaan vierende, in groot tenue getrokken naar het oefeningsterrein on der Wassenaar. Daar hield de com mandant. kolonel Schluiter, eene toe spraak tot de reünisten en de deputa- tiën van regimenten en militaire in stellingen. De inspecteur der artillerie werd ver tegenwoordigd door majoor K. J. van Ravenswaai, die mededeelde de benoe ming van kolonel jhr. W. A. Gevers Deynoot, van het feestvierende regi ment, tot officier der Oranje-Nassau- Orde. en dat aan de opperwachtmees ters Konijnendijk en Fortuin de me daille dier orde in zilver is verieend. Kolonel Schluiter bedankte H. M. de Koningin voor het blijk van belangstel ling en sprak zijne beste wenschen uit voor den bloei van het regiment. Barbiers- en Kappersbocd. Te Amsterdam zal den 29en dezer een vakcongres worden gehouden, uit geschreven door den Nederl. Barbiers- en Kappersbond. Het doel van dit congres is het be spreken van bestaande vaktoestanden en het gemeenschappelijk beramen van middelen, om verschillende verbete ringen in te voeren, welke in het be lang van alle Nederlandsche barbiers en kappers zijn. op te gemei/en. Vandaag was hij even vlug als Wladiimir om iederen wensch in die oogen zijner meeste res te lezen. En1 zij hadi er verschei dene vandaagzij was er voor ge schikt. Een harer wenschen had zij van, hun tochtje op den vijver mee gebracht, en toen zij aan land stap te, dioor Malewicz geholpen, bracht zij dien wensch onder woorden. Hoe zoudt gij 't vindien. als wij hier thee dronken? riep zij vroolijk uit. Waarom zou ik niet om den waterketel zenden? Het is veel te vroeg om nu naar huis te gaan, en het zal hier zooveel to De ter smaken die wilg is als een sofa. Het is onnoodig te zeggen, dat het plan met geestdrift werd aange nomen, en de twee minnaars gele genheid verschafte, elkander in ijver te overtreffen. De een nam op zich dien waterketel van huis te ha- den die andere zou takjes verzame len, om een vuur aan te maken gei den schenen, in 't gras neerge knield', hun wangen te berst© te willen blazen' op die dove kolen, die niet wilden gloeien., zooals zij moes ten. en hun pogingen', om glazen en borden uit te deelen. waren be ter bedoeld dhn uitgevoerd: meer De onderwerpen, welke behandeld zullen worden, zijn o. a.: 1. het leerlingstelsel, 2. vakopleiding 3. verkorting van arbeidsduur, 4. Zob dagsrust. 5. Vaststelling der tarieven. 6. de bediendenbeweging. Besloten is om op dit congres ooTf toe te laten de afgevaardigden van aep Bediendenbond, welke daar nunne ei? schen kunnen doen hooren, om da^ zooveel mogelijk tot een vergelijk tj( komen, en tusschen beide organisatie èn van de patroons èn van de be4teö| den, zooveel mogelijk samenwerkinj te verkrijgen. Aoad. Examens. Groningen. Het doctoraal examen ij de rechtswetenschap cum laude afg© legd door den heer J. V. van Dijck. Voo', liet kerkelijk voorbereidend examen slaagde de heer W. Dijkstra. Leiden. Geslaagd voor het aanvul lingsexamen plant- en dierkunde dr. F. van der Feen; voor het candidaatg- examen in de rechten de heer A. 8 Rueb. Zuid-Afrika. De groote protest-vereadering za', plaats hebben op Maandag 20 Mei, de^ avonds te acht uur, in het Paleis vooi Volksvlijt te Amsterdam. Een treffend ongeluk. heeft Maandagochtend te half elf plaat* gehad op het schietterrein op de Leus- derheid© bij Amersfoort, waar het 3t bataljon van het 5e regiment infante rie schietoefeningen hield. Op het terrein liggen tien schietba nen nagenoeg evenwijdig aan elkaar, en terwijl nu de 2e compagnie op baan 3 aan het vuren was, werd ook op de nevenbanen door andere compagnieën van het bataljon geschoten. Toen nu een oogenblik op baan 3 een vuur-pauze was ontstaan, sprak de commandant der compagnie met luite nant H. W. Schüuikes, toen deze, dooi een vermoedelijk verdwaalden kogel van een der nevenbanen getroffen neeri vieL Het projectiel was binnengedrongen in de linkerkaak en in bijna horizon tale richting in de kleine hersenen. De dood volgde dan ook onmiddellijk. Luitenant Schauikes, die als vrijwil liger in dienst trad bij het instructie- bataljon te Kampen, -ing a^s. sergeant van het 6e regiment infanterie naar den hoofdcursus, waarbij hij 3 Decem ber 1884 werd aangesteld tot 2e luite nant. Den 5en Juni 1890 volgde zijn bevordering tot le luitenant. De verslagenheid in het groote gar nizoen is algemeen om het zoo droe vig verscheiden van den vroolijken ka^ meraad, die ook als flink officier zeer gezien was. Brand. Omstreeks 8 uren Woensdagavond ontstond er, vermoedelijk door het val len van een brandende lamp een ern stige brand in de woning van den fruit koopman A Broekhuizen in de Gou- vernestraat te Rotterdam. De brand, die zijn oorsprong had in de keuken, breidde zich van daar over het geheele bovenhuis uit, aanvankelijk aan de achterzijde met kracht uitslaande. In middels was het geheele hofje, waar het huis stond, in rep en roer en eenige bewoners, bevreesd voor hun hebben en houden, maakten aanstalten om deze in veiligheid te brengen. De be- waner van het benedenhuis, waar de brand uitbrak, de boteirwerker L. Bok- hout, is niet tegen brandschade verze kerd. Geduchte waterschade werd bij hem in huis aangericht en daarom haastte de man zich, door vriendschap pelijke buren geholpen, om zijn gehee len inboedel naar huiten te dragen, waarin men vrijwel slaagde. Spoedig na het bekend worden van den brand rukte een aantal spuiten uit, waarvan onmiddellijk die spuiten 29, 23 en 18 in werking werden gesteld. Hier- med was ruim een uur later de brand, onder leiding van den hoofdman den heer H. E. van IJsendijk Hzn„ ge- bluscht. De woning van A. Broekhui zen brandde zoo goed als geheel uil; hij is tegen brandschade verzekerd. ,Ook de spuiten 19, 3 en 8 waren uiitr gerukt, doch zij behoefden geen hulp te verleen en. I11 de vlammea omgekomen- Te Hoenderloo is een huisje, bewoond door de bejaarde behoeftige weduwe v. d. B„ in den nacht van Zondag op Maandag geheel uitgebrand. Men vond haar lijk nabij de verbran de geit, waaruit men afleidt, dat, toen zij bij lamplicht de geit is gaan melken, de lamp omgevallen en alzoo de brand is ontstaan. dan een stuk aardewerk ondervond dat noodlottiigerwijze. Wladiimir was, volgens Jadwiga, zeer bedre ven in 'fc voorsnijden der taarten, maar een grooter triomf was voor Malewicz weggelegd. Wat jammer, dat wij niet een van die groote karpers bij de Lhee kunnen hebben, merkte mevrouw Konska op. Zij zagen er zoo sma kelijk uit» toen zij in 'fc net spartel den. Dat is een idéé, riep Jadwiga, altijd klaar voor iets nieuws. Waarom zegt gij „jammer?" Wij hebben er alleen een te koopen. en kunnen den karper aanstonds hier onder de boomen bakken,, o, ik heb er al trek in laten wij hek dadelijk doen. zonder talmen Ik kan niet langer dan vijf minuten wachten. Het was Jadwiga's gewoonte, al les oogenblikkelijk te willen doen het was voor haar ongeduldig hoofd je een soort kwelling ©en oogenblik te moeten wachten tusschen een in geving en. d'e uitvoering ervan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2