Tweede Blad, behoorende bi] „Haarlems Dagblad" van Vrydng 3 Mei 1901. Mo. 5473 GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad tier meent© Haarlem op Woensclag l M 1901, des namiddags ten 11/- uie- Voorzitter de heer Mr. Tli. de Haan Hugenholtz, wnd. Ern-gemeester. Af wezig bij den aanvang der zitting de heeren: de Breuk, wegens onge steldheid; Klein, Loomeijer, Mr. wal Ier en Nieuwenhuijzen Krusemaia. Wnd. secretaris is de heer Van B derbeek. Mededelingen en ingekomen stuk- kCdat de secretaris door OuiseUlke on- standigheden verhinderd u hl« woordig te zijn en dat zijne in deze vergadering zullen worden waargenomen door den griffier ter se cretarie; n dat bericht is ingekomen vanl den heer Joh. de Breuk, dat hij door onge steldheid verhinderd is deze vergade ring bij te wonen; a. dat zijn gesteld in handen van Pn w. om advies: 1 een adres van H. Veldhuizen Jr om eene spoedige afdoening van liet door hem ingediende plan van bebou wing van gronden bi] de Linschoto straat, alsmede een adres van J. Keu ter en a bewoners van de genoemde straat, houdende mededeelingen van hunne instemming met dit bouwplan, 2 een adres van dr. J. Huizinga, om toestemming tot het noen eener aan vrage lot de faculteit van lettere!en wijsbegeerte aan de sterdam, om te worden toegelaten ais privaat-docent in het Sanskriet, b. dat zijn ingekomen: 1o een schrijven van dr. H. J. Ijeena Willink, houdende verschillende amen dementen op de ontwerp-verordening opTet gebruik der openbare wateren, eI2o; een adres van wed. T. C. Meuten, lioff geb. Engelenberg, houdende ver reik om teruggave van schoolgeld (Deze voorstellen in handen van B. en W3o een schrijven van den keurmees ter van liet slachtvee, vleesch en spek, ten geleide van 6 processen-verbaal van afkeuring van voor de consumptie on- geschikt vleesch; 4o. een schrijven van Mr. A. C. Wal Ier houdende ontslagneming als Re gent van het St. Elizabeth s of Groote Gasthuis en als lid der commissie tot herziening der pensioenverordening, 5 een adres van den heer 1. M. Stoel Az. in zake de openbare speel plaats bij het Kenaupark en een schrij ven naar aanleiding van dit adres door den heer J. Winkler Go. een schrijven van me]. H. J. van Schubertz, houdende dankbetuiging voor het aan haar verleende pensioen; T een schrijven van W. C. Schouten, houdende dankbetuiging van den hem onnieuw verleenden onderstand, Sc. een atlres van het Bestuur van de Katholieke Pers" ondcrafdeeling R. K Volksbond, afd. Haarlem, houdende be- tuiging van instemming met het ver zoek van den Alg. Ned. Typografen bond omtrent liet opnemen van bepalin gen omtrent loon en arbeidsduur 111 de voorwaarden van aanbesteding van drukwerk voor den gemeentelijken dr oen adres van da firma L. Ree ls' en Co. e. a. om (1e plannen voor een hoog station in dier voege te wij- zi?en dat aan liet Noorder-Spaarne een hulplos- en laadplaats worden ge- V wfhet verslag van den opzichter over de gasverlichting over de maand 11c. liet verslag en de rekening en verantwoording over 1900—1901 der Teekenschool van de afd Haarlem van n.r, No.lerl R K. Volksbond en de bc- grooting voor die instelling voor 1901- 1'p'e een schrijven van de firma Sie mens en Halske te Berlijn, houdende dankbetuiging voor de opdracht van de levering eener Electnsche Centrale C dat door den Commissaris der Ko ningin in deze provincie is benoemd tot buitengewoon gemeenteveldwach ter ik klerk aan het bureau van politie w J B Wanin en is ingetrokken de benneming tot buitengewoon gemeente veldwachter van L. A. P. Poll. wiens benoeming tot klerk aan het bureau van politie op zijn verzoek door den burgemeester is ingetrokken. D. dat door B. en W. aan D. Donck op verzoek eervol ontslag is ver leend als ambtenaar belast met de in ning van haven- en kaaigeld en zulks met iugang van 1 Juli e. k. E, dat het verslag van den toestand dezer gemeente over het jaar 1901 is ingekomen, dat het ter perse is en een exemplaar eerlang aan de leden van den Raad zal kunnen worden toegezon- i.'dat door B. en W. het toezicht over de gemeentefinanciën is opgedra gen aan den heer Wethouder Dr. H. D. Kruseinan. g. dat door het Dagelijksch Bestuur de wethouder Dr. Ii. D. Kruseman is aangewezen als voorzitter der com missie van Bijstand en het beheer der gemeentefinanciën en als voorzitter der commissie van Bijstand in zake het verleenen van pensioen en onderstand. h. dat igevolge art. 39 van het regle ment van Orde van 's Raads vergade ringen de wethouder Dr*. J. Nieuwon- huyzen Kruseman zal ontreden als voorzitter van de derde afdeeling van den Raad. i. dat is ingekomen een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, tan geleide van liet door hen goedgekeur de besluit van 17 April jl. no. 5 tot vaststelling van een staat tot betaling uit den post voor oonvoorziene uitga- ven, dienst 1901. Mej. A. M. van der Ley, verzoekt haar met ingang van 15 Augustus e. k., eervol ontslag te verleenen uit haar betrekking van onderwijzeresse aan de opleidingsschool voor meisjes. Wordt verleend. .O. A. Bakker, onderwijzer aan de opleidingsschool voor jongens tot het •M. en H. O. vraagt, zoo mogelijk teren Juni a. s., eervol ontslag uit zijne be trekking, wegens vertrek naar Ba tavia. Wordt verleend. PUNT 2. Re nieuw benoemde gemeenteont vanger de heer F. Th. Roeters van hennep legt de bij de wet gevorderde eeden in handen van den voorzitter af, die daarop den benoemde geluk wenscht, met zijne benoeming en hoopt dat hij zich het vertrouwen, dat de Raad in hem gesteld heeft, zal trachten waardig te maken en de voetstappen van zijn voorganger zal volgen. De lieer van Lennep bedankt voor deze hartelijke woorden en hoopt zich het vertrouwen van den Raad waardig te maken. (Applaus.) PUNT 3. Aan de orde komt het voorstel van 811 }Y- in za,ie het verhoogd spoor wegstation. Zooals men uit de onlangs door ons opgenomen stukken over het nieuwe spoorwegstation weet, wordt, van de gemeente eene bijdrage in de kosten gevraagd van f 491.800. Daar de II. IJ. S. M. evenwel gronden bij den Harmenjansweg ter uitbreiding der Centrale Werkplaats wenscht over te nemen, zal de gemeente in geld onge veer vier ton gouds moeten storten. Hoewel B. en W. de finantieele be zwaren van deze bijdrage- geenszins onderschatten, meent het college met het oog op het verkrijgen van eene ongestoorde oommunicatie met het Schotorkwartier; het rijzen in waarde van de aldaar liggende terreinen; het verkrijgen van eene 3 M. hoogere brug over 't Spaarne; het ophouden van een onzaglijk tijdverlies voor tal van inee zetenen en last not least het niet meer hebben van hot levensgevaar, waarin zoowel bij de overwegen als bij het station dagelijks het publiek verkeert niet aandrang tot het aannemen van hun ontwerp-besluit te moeten advi- seeren, dat luidt: 1- B. en W. te machtigen aan hoven- genoemden Minister, onder dankbetui ging voor de reeds door Z.Exc. gegeven bewijzen van welwillendheid, te be richten: A. Dat de Raad bedenking meent te moeten maken het door den Minister toegezonden spoorwegplan door eene bijdrage te bevorderen, omdat de be zwaren der gemeente Haarlem daar door slechts ten deele zouden wor den opgeheven. B. Dat dit plan die bezwaren echter wel zou wegnemen, wanneer het werd aangevuld op de navolgende punten: lo. dat de ontworpen overweg van den Amsterdamschen of Oudeweg wor de vervangen door een onderdoorgang breed, minstons 7.50 M. met eene vrije hoogte van minstens 3.70 M. 2o. dat de ontworpen doorgang Har menjansweg eene minimumbreedte van 7.50 M. verkrijge en eene vrije hoogte hoogte van minstens 3.70 M. 3o. dat de ontworpen doorgang Frie- sche Varkenmarkt eene breedte ver krijge van minstens 7.50 M. en een vrije hoogte van minstens 3.70 M. 4o. dat de onderdoorgangen van Jans- en Kruisweg eene vrije hoogte verkrijgen van 4 M. en dat verder de onderdoorgang bij den Kruisweg eene breedte van 16 M. erlange; 5o. dat in plaats van den ontworpen doorgang Bolwerk (Kenaupark) een viaduct worde gebouwd, waaronder ter weerszijden van den Singel, onver schillig of die op de bestaande breedte gehouden zal worden, een weg blijve van minstens 7.50 M., terwijl de vrije hoogte van dit viaduct minstens 3.70 M. zou moeten bedragen. 6o. dat in plaats van den overweg Zijlweg een onderdoorgang kome met eene vrije hoogte van minstens 3.70 M. en eene minimum breedte van 7.50 M. 7o. dat de ontworpen overweg Brou wersvaart—Houtvaart door een via duct worde vervangen, waaronder ter weerszijden van de vaart, die de tegen woordige breedte moet behouden, een weg van minstens 6 M. blijve en de minimum vrije hoogte van dit viaduct 3 M. moet bedragen; 8o. dat de toegangsweg van de Leid- sche Vaart naar het goederenstation voor het publiek verkeer worde open. gestold; 9o. dat de brug over do naast dien weg -„Wen Vaart eene doorgangs hoogte en breedte verkrijge gelijk aan die van de Wilsonbrug; lOo. dat de gemeente de bevoegdheid verkrijge, zoodra zij zulks wenscht, over die Vaart ongeveer tegenover dé Oianjoboomstraat eene brug te leggen; C. Dat de gemeente Haarlem in be ginsel bereid is om, wanneer de plan nen van ophooging, afgraving, viaduc ten, tunnels, overwegen en bruggen ten genoegen van Haarlem worden "ge maakt en uitgevoerd, de door de H. IJ S. M. verlangde drieledige bijdrage te verleenen, te weten: lo. dat in de kosten van deze werken worde betaald eene som van ten hoog ste 491.800; g 2o. dat de gemeente zelfs bereid is de in het schrijven des Ministers bedoelde gronden, ofschoon die voor haar eene waarde van bijna f 90.000 en voor de Maatschappij een veel groo ter bedrag vertegenwoordigen, koste loos af te staan, doch het aan des Mi nisters oordeel meent te moeten over laten of, nu eene zooveel grootere geld i som wordt beschikbaar gesteld, eene overdracht tegen een door deskundigen te bepalen taxatie niet billijker ware; J I 3o. dat tegen de ia de derde plaats' gevraagde biidrsgo nl. die voor aanleg en onderhoud van bestrating en riolee- ring der onderdoorgangen geen be zwaar bestaat. II. B. en W. te machtigen aan de H. IJ. S. M.: te berichten dat de Raad in be ginsel bereid is: toestemming te geven tot het omleg gen van den Singel, zooals op de bij dit besluit behoorende situatie-teeke- ning is aangegeven; L. Reekers en Co. met 27 mede- onderteekenaren, allen kooplieden en fabrikanten, gevestigd aan het Noorder- Spaarne, vernomen hebbende dat bij de H. IJ. S. M. plannen bestaan om het vrachtgoederen-station te ver plaatsen naar de Houtvaart ruim een half uur verwijderd van het industrieel terrein voornoemd - waw- door zij groote schade zouden lijden, wenden zich tot den Raad. met verzoek de plannen van de H. IJ. S. M- vn dier voege voor te stellen, dat er in de n* bijheid van het Noorder Buiten-Spaar- ne een hulp los- en laadplaats geves tigd worde. De VOORZITTER zegt dat de zaak genoeg hekend is, hot is eene heele 1J- densgeschiedenis geweest. Voorts wijs spr. er op hoe de plannen van den Mi nister zijn ingekomen, die evenwel niet geheel de goedkeuring van B. en W. konden wegdragen. Daarop is ad vies ingewonnen hij een deskundige en hebben de leden het met de voorgestel de wijzigingen ontvangen. Zooals net nu wordt voorgesteld is het voor de g - meonto van groot belang. Wel moet do gemeente daarvoor een groot bedrag in de kosten bijdragen, doch dit was bi] het eerste plan ook. Spr. aclit het be drag, niet het oog op de groote belan gen van Haarlem daarmede verbonden, niet te lioog. Thans worden de discus- ^De^heei'6 BIJVOET zegt, dat het liem bevreemd heeft dat een plan van zulk een grooten omvang eerst voor 14 da gen aan do Raadsleden is bekend ge worden. Spr. betreurt het dat de Raad in deze niet eerder is erkend geworden. De It IJ. S. M. die ons in langen Jjn niet heeft willen helpen zegt nu dat hij ons wel wil helpen als wu de kos ten dragen. Dit vindt spr. onbillijk. Met liet plan kan hij zich niet vereem- gen en zal daarom tegenstemmen. De VOORZITTER zegt, dat het plan eerst breedvoerig in de commissie van bijstand is behandeld. Daarn°; sprekingen met de H. IJ. S'gE J den en berekeningen gemaakt. Eerst toen was het plan rijp om den Raad», leden te worden toegezonden. Db lieer BIJVOET handhaaft zijne meening. De heer STOLP zegt dat is overwo- gen in de commissi© wat van het meeste belang voor Haarlem was. We hebben ook het plan-Telders overwogen. Wij weten dat de H. IJ. S. M. ons geen be teren toestand gegeven heeft. Joenhet plan-Telders mislukt was, heeft Ham- tam twee ton gouds geboden. Doch van verandering of verbetering is nooit iets gekomen. Nu eindelijk is van den minister een plan ingekomen, dat - zooals ook de deskundige adviseert niet in liet belang van Haarlem is. Daarom heeft de commissie Bemeend enkele wijzigingen in het plan aan te brengen, waardoor aan de billijke eischen der ingezetenen op afdoende wijze word tegemoet gekomen. Verder zet Spr. deze wijzigingen nog eens na der uiteen en wijst erop dat de kosten daarvan niet zoo goedkoop zijn, maar toch gelooft do Commissie van Bij stand dat om werkelijk iets goeds van Haarlem in de toekomst te verwach ten een desbetreffend voorstel moet worden gedaan inzake het nieuwe.sta- tion waardoor aan de thans aanhan vige quaesties een einde wordt ge maakt, al is het een groot otter. Spr. hoopt dat het plan wordt aangenomen in 't belang der gemeente. De heer LEUPEN brengt dank aan het Dagelijksch Bestuur, juicht liet plan ten zeerste toe ,dat in het voor geel is van Haarlem's bloei. De heer SPEELMAN vindt dat het plan nog niet geheel voldoet aan de belangen van Haarlem's ingezetenen De overwegen aan Jans- en Kruisweg zijn specifiek Ilaarlemsche belangen. Wanneer wij die krijgen, laat de ge meente dan belangrijk in de kosten bij- dragen. Maar iets anders vindt bpi. dit bij den Ouden- en Harmenjansweg. Daar hebben ook andere aangren zende gemeenten belang bij, laat deze dus ook in de kosten bijdragen. Bij de overwegen aan do Brouwersvaart is het liclang van Bloemendag nog grooter dan dat van Haarlem. Billijk is het dus dat deze gemeente in de eerste plaats bijdrage. Spr. begrijpt niet dat er nog geene pogingen in deze richting gedaan zijn ot nog gedaan kunnen worden. Verder zegt spr. dat toen indertijd gecontracteerd is met eigenaars van gronden aan de Leid- sche Vaart, do H. IJ. S. M. reeds torn erkend heeft, dat liet zeer wenschelijk was dat daar eene halte kwam. Gaarne zou spr. daar nu ook de aan dacht op vestigen, om bij hét nieuwe goederen-station eene halte te plaat sen. met het oog op de uitbreiding van dit kwartier. Ook acht spr. een onder zoek noodig naar de passage bij den overgang aan den Zijlweg,die nog al eens gestremd is. Spr. gelooft dat deze cijfers zouden billijken, dat we zouden kunnen eischen, dat de H. IJ. S. M. in dezen ongehoorden toestand voor ziet Spr hoopt dat de zaak tot eene volgende vergadering zal worden aan gehouden, om het een en ander nog eens te kunnen overzien, ook de uit slagvan het bovengenoemde onderzoek. De heer BEIJNES acht de zaak van te veel gewicht om deze nu in eens af te doen. Bij eene vroegere behande ling was de Nijverheid en de Kamer van Koophandel in deze geraadpleegd. Thans niet. Spr. zou nog niet gaarne medegaan met dit plan. omdat hij niet kan nagaan welke toestanden uit dit plan worden geboren. Spr. zou gaarne van een Ingenieur der H. IJ. S. M. in den Raad eerst nauwkeurige inlich tingen verkrijgen. Spr. is derhalve voor het voorstel—Speelman. De VOORZITTER zegt, dat de verge lijking met het plan. dat 12 jaar gele den behandeld is, hier niet kan gel den. Thans is er een plan van den 1- nister, opgemaakt met verschillende ingenieurs, die evenmin als Nijverheid wellicht bereid zullen zijn inct elkan der in eene vergadering te onderhan- "tie heer WILLINK lieett liet voorstel van B. en W. met veel genoegen ont vangen, Nu wij feitelijk in eene 'Ito'®" omarming door het station zaten, v spr. het alleszins wenschelijk, dat alle mogelijke middelen om daarin goede verbetering te krijgen. mocstaV den aangegrepen al kosttc dan groote bijdrage. Veel had spr. dan ook gevoeld voor hel fïiV woners van het noordelijk 9»»™er. die veel meer belang bij liet station hebben, dan die aan het zu,de lijk deel, in de kosten eene J, drage te doen bijdragen. +echJiT» Sor het vinden wanneer maatschap- uiien of eigenaars in het Schoterkwar- tier wier huizen en gronden aanmer kelijk vooruitgaan, inde kosten dragen, om hen daartoe nog tegenheid te stellen, wenscht Spr. ook deze zaak nog aan te houden De hoer v. LENNEP zegt dat hu vreest dat de buitengemeenten uilen zeggen dat zij niets geen belang lieh. ben bij ons verhoogd station; anders was spr. er zeer voor dat de en de gemeenten bijdroegen in kosten. De heer v. d. BERG wijst er op dat de H IJ. S. M. ook van plan is eene directe lijn Ameterdam—Leiden aan te leggen, waardoor Haarlem eene tocaS wordt, en in verb,tnd hier mede de drukte hier natuurUjk zeer afneemt Spr. is dus tol zeerstevoor het uitstellen van deze zaak, totdat men weet hoe het met deze concessie staat. Dc VOORZITTER zegt dat wanneer dit plan van 3 1/2 mülioen wordt uit- gevoerd, de H. IJ. S. M. zijne concessie-aanvrage door deHaar lemmermeer naar Leiden zat indek ken. Spr. meent dat deze indertijd is ingediend, om aan dit plan van een ver hoogd station te ontkomen. De heer GROOT acht de grootste be zwaren voor het algemeen belang op geheven. wanneer het plan. zooals hel door den Minister werd ingediend, werd aangenomen. Wat betreft de viaduct aan de Bijouwersvaart, Spr. gelooft dat de gemeente Bloemendaal daar een veel grooter belang heeft. Beter zou Spr. een viaduct aan de Leidsche Straat vinden. De VOORZ. zegt dat dit moeilijk zal gaan met het oog op het goederensta tion aldaar. De heer BEIJNES ziet in gedachten nu reeds het groote bezwaar voor de industrieelen om hunne goederen aan de Leidsche Vaart te moeten halen en hoopt een hulp los- en laadplaats te zien aangelegd aan het Spaarne. Di zal niet zooveel de kosten van aanleg verhoogen. Spr. noemt verder de H. IJ S. M. een welwillend lichaam, wanneer men er maar zaken mede wil doen, en gelooft dat de H. IJ. S. M. ook deze kleine wijziging in het belang der industrie wel zal willen toestaan. De heer v. d. BERG, eerbiedigende de persoonlijke meening van den Voor zitter. zou toch gaarne eerst zekerheid hebben over de concessie-aanvraag Am sterdam-Leiden, alvorens over dit plan te stemmen. Do lieer WILLINK zegt, dat dc eemg- ste reden van deH. IJ. S.M. met'die lijn ih. dat zij de kortste route wil worden van Amsterdam naar Belgie met het oog op het groentevervoer. En nu zal toch de Minister die aanvrage met toe staan. waardoor eene groote concur rentie tusschen de S. S. en H. IJ. b. M. zou ontstaan. De lieer ROOG is geenszins de mee- ning van den heer Groot toegedaan. Hij hechtzeker veel waaide aan de via ducten aan Zijlweg en Brouwersvaart, Evenwel vindt spr. de doorgang van 7 1/2 M te smal en daarom zou spr. gaarne de zaak nog aanhouden om het een en ander nog eens onder de oogen te zien. Ook de gemaakte begrootuig zou spr. nog eens willen nagaan, bij vindt de cijfers te hoog. De heer STOLP is het met met den heer Speelman eens en gelooft niet, getuige de toestand hier aan Kruisweg en Jansweg. waarover ver schillende klachten zijn geuit, dat van de H IJ S. M. veel welwillendheid is te verwachten. De gelegenheid jaren gezocht, is thans gekomen door bemid deling van don Minister. Laten wij die niet laten voorbijgaan; laat ons de zaak niet langer ophouden om enkele later te schikken kleine wijzigingen. De heer SPEELMAN rekent wel op de welwillendheid der H. IJ. S. M. Waar hij de overgangen aan den Zijl weg, het verkeer steeds gestremd wordt, daar gelooft spr. dat de H. IJ. S M wanneer de Minister daarop ge wezen wordt, wel eens genoodzaakt zal worden, een tunnel daar te bouwen; welk© kosten dan door de H. IJ. S. M. moeten worden gedragen. De heer BIJVOET zegt, dat de belan gen der industrie behartigd moeten worden en vindt het jammer óat over het hulplosstation aan het Spaarne, dat feitelijk de aangewezen plaats is, niet is gedacht. Spr. is voor uitstel der ZtDe heer STOLP deelt niet de meening van den heer Speelman en gelooft, dat wij dan nog wel heel wat jaren kun nen wachten eer aan dezen toestand een einde wordt °-emaakt. De heer MODOO wenscht ook de zaak nog aan te houden. Spr. meent dat het billijk zou zijn dat eigenaars en maat schappijen in het noordelijk deel in de kosten bijdroegen. De heer SPEELMAN stelt voor, de behandeling van dit onderwerp tot de volgende vergadering aan te houden. Dit voorstel wordt aangenomen met 14 tqgen 12 stemmen, dio van de heeren Winkler, Welsenaar, Leupen, van Len nep. Stolp, Schürmann, v. Styrum, Hugenholtz, de Lanoy, Kruseman, v. d. Kamp, Koopmans. Vóór stemden de heeren Schram, Groot, Hofland, Modoo. Sneltjes, Speelman, Bijvoet, Beijnes. babelis, de Braai, Willink, van Thlel, Roog en v. d. Berg. PUNT 4. De Raad heeft indertijd het voorstel van B. en W. tot bet verleenen van ver gunning voor het dempen eener sloo en het hebben van uitloozingen in ae Leidsche Vaart aan R. Key en P- Kui per (in verband met de bebouwing der terreinen van het buitenverblijf „Bo&c en Vaart" onder de gemeente Heemste de), om nader advies gesteld in handen van de Commissie van Bijstand in he beheer der openbare werken. Adressanten en deze commissie kon den echter tot dusver niet in overeen stemming komen betreffende de voor waarden. Thans doen B. en W. een be middelingsvoorstel over de wijze van schoeiing en de legging van riolen. Voor de laatste vergunning zullen adressanten bij vooruitbetaling, te be ginnen met 1 Mei 1901, moeten betalen een recognitie van 50.voor elke uit- loozing in de Leidsche Vaart, alzoo te zamen f 150.—. De sloot tusschen de Schouwtjeslaan en het land van,,Bosch en Vaart" mag gedempt worden onu^r voorwaarden dat voor de behoorlijke afwatering van den weg door en op kosten van adressanten op do scheiding 8 ijzeren straatkolken worden geplaatst overeenkomstig het bij de gemeente Haarlem voorhanden model. Verder wordt tot wederopzeggens vergunning verleend tot het doen uit monden der riolen van de op de sub 1 bedoelde terreinen aan te leggen straten, dienende tot afvoer van he melwater, in de Leidsche Vaart. Hierbij is door den heer Modoo voor gesteld de volgende wijziging: Tot wederopzeggens vergunning te verlee nen tot liet doen uitmonden der tot waterafvoer dienende riolen van de op de sub I bedoelde terreinen aan te leggen straten, in de Leidscbe Vaart. Verder wordt nog o. a. bepaald: a. dat de kosten van het van wege de gemeente Haarlem te houden dage lijksch toezicht, komen ten laste van adressanten, die daartoe vóór den aan vang der werken ten kantore van den gemeente-ontvanger van Haarlem een som van 500.betalen; b. dat elke afzonderlijk woning, aan den Heerenweg, de Schouwtjeslaan of den verbindingsweg daartusschen, een huurwaarde hebbe van tenminste vijf honderd gulden en elke afzonderlijke woning aan de overige ontworpen stra ten, een huurwaarde van ten minste drie honderd gulden; c. dat door adressanten bij het aan gaan der nader te sluiten overeenkomst aan de gemeente Haarlem worde be taald een som van J 5000.—^ d. ingeval door de gemeente Haarlem wordt overgegaan tot den bouw eener nieuwe brug over de Leidsche Vaart bij de Schouwtjeslaan, binnen één maand na aanschrijving van B. en W. de helft in de kosten van het maken dier brug met bijbehoorende werken, aan de ge meente Haarlem wordt betaald; e. binnen één maand na aanschrij vingvan B. en W. van Haarlem betaald worden de kosten van rioleering en be strating van de Schouwtjeslaan tot aan de hartlijn van den weg. f. de bestrating der ontworpen stra ten plaats hebbe met keien en do trottoirs worden voorzien van hardsteenen banden. De heer STOLP stelt voor onder sub f, daaraan toe te voegen straten en pleinen" en de trottoirs eene breedte krijgen van 3 M. De heer SNELTJES wijst er op, dat overal waar B. en W. staat, daar ach ter moet worden gezet B. en W. van Haarlem, en dit met het oog op het voorkomen van eventueels moeielijk- heden. De heer BIJVOET zegt, dat er vroe ger eene opinie bij de C. v. B. heeft be slaan, dat daar nimmer toestemming moest worden gegeven voor een nieuw kwartier. De heer STOLP antwoordt dat het der commissie gebleken is, dat bij wei gering de werkelijke belangen van Haarlem zouden worden geschaad. De heer VAN TH1EL vraagt of adres sant. nu genoegen neemt met deze voor waarden. De VOORZ. antwoordt bevestigend. De verschillende voorwaarden wor den nu achtereenvolgens in stemming gebracht. De heer SNELTJES vestigt bij litt. c. er de aandacht op, dat achter riolee ring een komma moet staan, omdat anders wordt gesproken van de riolee ring tot aan de hartlijn van den weg. De heer v. d. KAMP geeft in overwe ging bij litt. b. te zetten eene huur waarde etc. per jaar. De VOORZ. antwoordt, dat dit de bedoeliug is en acht het overbodig. Zonder stemming worden de ver schillende voorwaarden aangenomen en daarna het geheels besluit. PUNT 5. B. en W. stellen den Raad voor de gronden aangekocht van mevr. W. C. Hooft, geb. Wijnands, ter gezamenlij ke grootte van 2 H. A. 24 aren, niet te boeken op de aanlegrckening der ge meente-lichtfabrieken, doch ze ter na dere beschikking te stellen, en zulks in ruil tegen de aan de gemeente tocbe- lioorende twee stukken weiland, gele gen in den Veerpolder ter gezamenlijke grootte van 2 H.A. 32 aren en 10 c.A., benevens de pereeelen ter gezamenlijke grootte van 3 H.A. 44 areu eu 30 c.A. Voorts dozen ruil te beschouwen als te zijn geschied met gesloten beurzen, als mede B. en W. te machtigen laatstge noemde gronden ter gezamenlijke grootte van 5 H.A., 76 aren en 40 cA. te boeken op de aanleg-rekening van de gemeente-lichtfabrieken. Wordt aangehouden. PUNT 6. Door II. C. Gaaien is tot B. en W. het verzoek gericht om hem een ge deelte walgrond, gelegen aan het Don kere Spaarne vóór het perceel no. 10 aldaar, in huur af te staan. B. en W. wenschen dit in te willicre» tegen een huurprijs van f 0.35 per vlerk. M. of f 11.55 voor de geheele oppervlakte. Wordt goedgekeurd. PUNT 7. B. en W. stellen voor aan M. C. Seel, weduwe van G. van Altveer voor den tijd van één jaar, hetwelk wordt geacht te zijn ingegaan 9 Maart 1901, eene gratificatie te verieenen van 100. Wordt goedgekeurd. PUNT 8. B. en W. leggen don Raad de Toke ning en verantwoording over van hft Burgerlijk Armbestuur betreffende de Huiszittende Armen en het Stads- Armen- en Ziekenhuis over 1900, in ontvang en in uitgaaf sluitende mot een bedrag van 23.128.09. Zij stellen voor haar goed te keuren. Wordt goedgekeurd. PUNT 9. Nu de nieuwe strafgevangenis haar voltooiing nadert en zij weldra iu ge bruik zal worden genomen, hoeft do behoefte zich doen gevoelen de too» gangswegen daarheen in goeden staat te brengen. Met het oog daarop stel len B. eu W. voor den Harmenjansweg van nieuwe bestrating en trottoirs to voorzien en op het terrein ten Oosten der gevangenis plantsoen aan te bren gen. Daarvoor wenschen zij een bedrag van ten hoogste f 13.200 beschikbaar ge steld te zien. De heer v. d. KAMP vraagt ook dit punt aan te houden, daar het eenigs- zins verband houdt met de spoorweg plannen. De VOORZ. gelooft niet dat er eenig verband tusschen bestaat, dit is het voorste gedeelte van den Harmenjans weg. De heer ROOG gelooft, dat de heer v. d. Kamp wel gelijk heeft. De heer STOLP zegt dat deze plan nen alleen in verband staan met de uitvoering der strafgevangenis en niet met den spoorweg. De heer SPEELMAN zegt dat de ge deeltelijke Harmenjansweg met het Spoorwegplan in verband staat en vraagt of dit bedrag nu is uitgetrok ken voor den geheelen Harmenjansweg. D© VOORZ. zegt, dat er inderdaad alleen sprake is van het voorste gedeel te van dezen weg van de brug af tut aan liet Rijksterrein. Om dezen we- te on derhouden, daartoe is de gemeente ver plicht. En nu gaat het toch maar niet aan om dit bij het spoorwegplan te schuiven. liet punt wordt vervolgens zonder stemming goedgekeurd. PUNT 10. Het aantal leerlingen, dat voor den op 1 Mei e. k. beginnenden cur sus aan de kostelooze en tussclien- scholen is ingeschreven, is van dien. aard, dat, over die scholen te zamen genomen, op dien datum behoefto zal zijn aau minstens vijf klasse lokalen. B. en W. hebben nu gebruik ge maakt van de door den Raad reeds verstrekte machtiging en hebben even als in 1896 ook uu weder gehuurd hot schoolgebouw aan de Witte Heeren- steeg uo. 15,'voor den tijd van één jaar, om daarmede tijdelijk in de be hoefte aan plaatsruimte te voorzien. Echter zal het ooodig zijn weldra et-n nieuwe school te bouwen, onder den naam van „zesde Tusschenschool", be stemd voor onderwijs aan minvermo genden. Onderricht zal worden gege ven in dezelfde vakken als zijn vast gesteld voor de Tusschenscholen en de Kostelooze scholen. Slechts eenmaal per jaar, en wel op 1 Mei, zullen nieuwe leerlingen tot de ze school worden toegelaten. Deze zul len op het tijdstip hunner toelating minstens den leeftijd van 5 jaren en 9 maanden bereikt moeten hebben. B. en W. doen deze mededeelingen van een desbetreffend voorstel verge zeld gaan. Zij verzoeken tevens mach tiging tot het verrichten van het noo- dige om, in afwachting van de benoe ming van een Hoofd, te voorzien in de leiding van het onderwijs aan de nieuwe school. Wordt goedgekeurd. PUNT 11. B. en W. leggen den Raad over, een adres van D. E. L. van den Arend, T. J. L. Peltenburg en Wed. P. Kaptein, geb. Straathof, waarbij dc eerste adres sant verzoekt ontslagen te worden uit den huur van don grond, gelegen aan den Kleinen Houtweg en de tweede adressant om een aldaar gelegen strook grond, in huur te mogen verkrijgen, terwijl de laatstgenoemde adressanto verklaart genoegen te nemen met de verplaatsing van de afscheiding van do aan haar bij bovenvermeld besluit ver huurden grond. B. en W. geven in overweging aau het verzoek van adressanten te voldooa en den grond in huur af te staan tot 81 December e. k., tegen een huurprijs van 10 ets. per vierk. M. Wordt goedgekeurd. PUNT 12. Men herinnert zich het gemeente raadsbesluit om voortaan geen gron den dor gemeente meer te verkoopen, maar deze in erfpacht uit te geven. Thans hebben B. en W. de voorwaar den ontworpen, waarop die uitgifte zou kunnen plaats hebben. Het zijn dezolfde als die, welke te Amsterdam reeds gedurende eenige jaren van kracht zijn, en die, naar van B. en W. verzekerd is, geen moeielijkheden in de toepassing opleveren. In bet bijzon der zijn een aantal krediet-instellin gen bereid bevonden gelden te ver strekken bij het vestigen eener hypo theek op de onder genoemde voorwaar den in erfpacht uitgegeven gronden. B. en W. achten het niet aanbeve lenswaardig aan deze voorwaarden verdere bepalingen toe te voegen. Zij vereenigon zich mitsdien met het ge voelen der commissie tot het ontwer pen en herzien van verordeningen, teeen wier overtreding straf is be-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5