P. L. ENGELENBERG, Anegang No. 8. Lampenkappen, Lampenranden, en Lampenhangers, niet geheel voor haar rekening wilde nemen. Hij hield een warm pleidooi voor lotsverbetering der onderwijzers. Den heer Ketelaar was de omvang van het ontwerp te beperkt. De onderwijzers waren teleurgesteld; 72 pet. der klasse onderwijzers en 62 1/4 pet. der hoofden zouden van de voorgedragen verhoo ging niet profiteeron. Tegenover de miïliaenen voor de defensie toegestaan, vroeg spr. meer geld voor de opvoeders des volks. De heer Kuyper trachtte door berekeningen aan te toonen, dat tegenover de nieuwe eischen die de Min. stelt er geen geld zal zijn voor de verhooging der salarissen, een drin gend noodige zaak. De bijzondere school zou van minder conditie wor den door deze wet. Begrijpende dat op het oogenblik niet meer van de Reg. te verkrijgen was, stelde spr. om later oen principieele beslissing uit te lok ken, mede namens anderen een motie voor, bedoelende dat do minima der onderwijzers bij het bijz. zoowel als openb. onderwijs, evenals de perio dieke verhoogingen zullen komen ten laste van den Staat. De motie bleef thans natuurliik buiten bespreking. De hiser Tydeman was van oordeel dat de motiveering van de wet, de vlar de lading niet, dekte. Hij zag er een streven in naar gelijkstelling van bij zonder en openb. onderwijs. Hii was een tegenstander van de wet van 1889, doch die beslissing accept,eerend, wilde hij daartegen niet reageeren. Maar hii betreurde in dit wetsontwerp gemis aan beginsel, hij zag er in het loslaten van de grondwettelijke bepalingen. En te genover subsidie voor het bijzonder onderwijs, stelde hij den eisch van meer controle. De heer de Hertog acht te-het wetsontwerp onvoldoende, het stelsel van vaste bijdragen verkeerd. Hij kondigde een poging aan om de verhoogingen toe te kennen aan dege nen die er door hun dienstpositie aan spraak op kunnen maken. De heer1 Pytarsen,, die een einde wilde hebben aan den schoolstrijd, ver klaarde vertrouwen te hebben in het openbaar onderwijs, maar wilde geen voorstallen tegen houden om het bij zonder onderwijs weer te geven. De heer van Dedem achtte het uitgemaakt, dat de financieel zwakkere gemeenten door dieze niet in slechte conditie zou den komen. De heer van Gilse betoogde, dat de heer Kuyper te sterk had gege neraliseerd. Zeer omstandig werd de voordracht door den Min. verdedigd. Deze betoogde, dat de wet elk principe ongerept liet, maai- alleen bestemd was om de leerplichtwet goed. te doen uitvoeren. Tegenover de verhooging der salarissen bij het openbaai- onder wijs hadl de Min. een royale en milde verhooging voor het bijz. Onderw. ge steld. Dat men nu wel dankbaar maar nieit voldaan was, dat was regel.. De Reg. moest zich echter houden aan wat billijk was. Amendementen wees de Min. hij voorbaat af. Voor alle gemeen ten stond de wet gelijk. Het algemeen debat is gesloten. Heden 10 uur de artikelen. G. Jr. De reis van liet Vorstelijk Echtpaar. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen zich den 8en Mei aanstaande over Oldenburg naar Schwerin begeven ten einde al daar den 9en Mei aan te komen. Het gevolg zal bestaan uit: mevrouw de barones Van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, grootmeesteres van de Koningin; freule Juckema van Burmania baronesse Rengers, hofdame van de Koningin; luitenant-generaal graaf Du Monceau, adjudant-generaal, chef van het Mili taire Huis «van de Koningin; baron Sirtema van Grovestins, grootmeester van het Huis van de Koningin; baron Clifford, hofmaarschalk; baron Ben- tinck, le stalmeester; jhr. Van de Poll, kamerheer, ceremoniemeester van de Koningin; jhr. Van der Staal, kapi tein-luitenant ter zee, adjudant en par ticulier secretaris van de Koningin; jhr. Van Suchtelen van de Haare. kapitein adjudant van de Koningin, toegevoegd aan den Prins; den heer Van Engel, ka merjonker en secretaris van den Prins. Ook de directeur van het kabinet, der Koningin, jhr. Vegolin van Claerber- gen, zal Hare Majesteit vergezellen. Acad. Examens. Aan de Universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg het doctoraal examen in de Rechten afgelegd door L. F. A. M. van Ogtrop. Prof. Bellaar Sprayt. Talrijk waren de blijken van belang- stelling door de mannen uit de weten schappelijke wereld, leden der Ko ninklijke Academie, leeraren en stu denten Donderdag gebracht bij de ter aarde bestelling van het stoffelijk over schot van den Amsterdamschen profes sor C. Bellaar Spruyt. De baar was bedekt met een tiental kransen, waarbij drie met opschriften: van de levensverzekeringmaatschappij, van het Nederlandsche Onderwijzers genootschap, van Prof. Spruyt's leer lingen en van de Litterarische Studen ten veneeniging. Aan de groeve sprak het eerst prof. mr. D. Josephus Jitta, rector magnifi cus, die. na op het graf een krans neer gelegd te hebben, zich de tolk maakte der universiteit, welke om het verlies van prof. Spruyt zoozeer treurt, daar hij ieen harer sieraden was. Professor Kern, voorzitter der Ko ninklijke Academie, noemde den over ledene een man van groote kennis, kloek en vastberaden, maar tevens met een warm hart. Dat bleek uit zijn groote belangstel ling in zijn strijden voor de stam verwanten in Zuid-Afrika. Prof. Kan, voorzitter der litterari sche faculteit, herdacht prof. Spruyt als lid van dien engeren wetenschappe- lijkcn kring, waarbinnen zoo aanhou dend uitkwam hoe hoog Spruyt stond als mensch. De heer Straetman, waarnemend rector van het Studentenkorps, legde een krans neder onder het uitspreken van eenige woorden van hulde en ach ting. Desgelijks de heer Wemmersla- ger van Sparnwoude, praeses van den Amsterdamschen Studentenbond. De heer Bolkenstein vertolkte de gevoe lens der leden van de litterarische fa culteit van het studentencorps. De heer Middelberg trad daarop naar de groe ve en herinnerde aan Spruyt's ijver voor de belangen der Afrikaanders. Dr. Mansfeit, hoofd van onderwijs in de Zuid-Afrikannsche Republiek sprak in denzelfden geest, evenzoo dr. Hendrik Muller, consul-gen. van den Oranje-Vrijstaat Dr. Gunning, uit Utrecht, herinnerde aan de samenwer king tusschen zijn overleden vader en prof. Spruyt als bestuurders van het Studiefonds voor Afrikaanders. Prof. Van der Wijk uit Utrecht, eer de den overledene door zijn leven te schetsen als dat van een voortreffelijk geleerde, uitnemend docent, scherpzin nig criticus, bekwaam debater, idea list in den rechten zin des woord* ijve- raar tegen onze nationale zonden tegen kleinzieligheid en gebrek aan zelfver trouwen. Ten slotte sprak de heer Hein- sius een enkel woord van dank wegens de bemoeiingen van prof. Spruyt, ten bate van de levensverzekeringmaat schappij van het N. O. G., waarop de oudste zoon van den ontslapene den sprekers en dien aanwezigen de verze kering gaf van de dankbaarheid der fa milie. De kinderhuid© aan Kruger Uit Hilversum wordt nog geschreven van gisteren: Toen de oude president naar buiten trad boden d© dochtertjes van den voorzitter der feestcommissie, den heer J. v. d. Smit Jr., en van den heer Mu- ldé, pachter van het Oranje-hotel hem een ruiker aan en een in prachtband gebonden tekst van het feestlied. Daarop klonk het frisch en krachtig Gegroet, gegroet, gij, dappre zonen, Gij stamgenooten, op den grond, Waar vrijheidszin en fierheid wonen, Waar man en vrouw zich helden toonen En voeren strijd in onverbreekbren bond. Geef Heer! Uw volk den vrede. Zoo bidt de kindermond Verhoor die kinderbede Op Neerlands vrijen grond. Eens zal de morgen lichten, Als der heerscharen Heer Uw vijand zal doen zwichten En vellen hem ter neer. Dan zal de glorie rijzen Van 't recht in oud-Transvaal, Gij zult den Heere prijzen In onze oud-Dietsche taal. Al wringt de Brit het recht krom. Door goud- en heerschzucht bjind, Toch eens zal „alles recht kom", Zoo bidt elk Neerlandsch kind. Vervolgens werd gezonden: het Vrij- staatsche Volkslied, het Transvaalsche Volkslied on „Die Vierkleur". Muziek en zang zwegen, ©n de hooge grijze figuur rees op. De banneling sprak: „Ik ben zeer blij voor de mij ge brachte hulde, die (ik weet het en daarom verheug ik mij) niet alleen mij, maar ook heel mijn verdrukt volk geidt. Ik dank de kinderen en de ou- ders hartelijk daarvoor. Ook de com-1 missie. Maar laat ik één ding mogen zeggen: laat het niet uw hoogste doel zijn, de kinderen schoone weneldsche en geestelijke liederen te leeren ver geet niet de groote waarde van den godsdienst. Prent dien uw kinderen in; dan zult ge eens vrij tot den Heer kunnen zeggenzóó heb ik gedaan met de kindoren die Gii mij peeeven «ebt. En dan zult ge uw loon zeker niet, ont gaan. Nogmaals mijn harteü'kon dank aan allen die meegewerkt hebben aan deze sympathie-betuiging!" Met hartelijk gejuich werden deze woorden begroet. Verkiezingen voor do Tweede Karaer. De conservatieve ldesv&reeniging Va derland en Koning te 's Gravehage, stelde candidaat voor de Tweede Ka^ nier in het lie district, den heer jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, lid van de Provinciale Staten in Zuid-Holland, te 's Gravenhage. De liberale kiesvereeniging te Voor burg (district. Loosduinen) heeft den heer Rinkes Borger tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen. Door de r.-k. kiesvereeniging te Hil- legom, Alkemade, Heemslede en Lei- muiden moet reeds met nagenoeg al- gemeene stemmen besloten zijn, de cadidaiuur voor lid der Tweede Kamer in het district Haarlemmermeer aan te bieden aan den heer F. II. van Wi- chen, burgemeester te Alkemade, lid dor Prov. Staten van Zuid-IIolland, en daartoe zal, naar men uit goede bron verneemt, zeer waarschijnlijk ook te Haarlemmermeer worden besloten. Naar de N. Pr. Gr. Ct. verneemt, be sloten de anti-rev) en do vrij-antirev. in het district Dokkum, mr. R. van Veen, te Groningen, candidaat te stel len voor d© Tweede Kamer. De anti-revolutionaire kiesvereeni ging in het district Oostburg Luctor et Emergo, te Oostburg, heeft tot voorloo- pige candidates voor de Tweede Kamer gesteld de heer en A. S. Talma, te Am- hem; J. F. Heemskerk, te Sas van Gent en G. Hofstede, te Aardenburg. Het bericht dat de heer J. A. de Bruyne door de liberale kiesvereeni ging te Zierikzee tot voorloopig candi daat voor de Tweede Kamer was ge kozen, is, naar men mededeelt, on juist. De kiesvereeniging vergadert eerst Maandag 6 dezer. Door de centrale anti-revol. kiesver eeniging in het district Leeuwardeai i9 tot candidaat gesteld' voor de Tweede Kamer de heer mr. T. de Vries, te Leeu warden, die de candidatuur heeft aan vaard. Ds.Talma te Arnhem heeft voor de hem aangeboden candidatuur van de anti- rev. kiesvereenigingen in het district Hoogezand (Groningen) voor het lid maatschap der Tweede Kamer bedankt. Uit Amsterdam. De „Telegraaf" meldt: Volgens in gemeenteraadskringen loopende geruchten, zal na het optre den van mr. W. F. van Leeuwen als burgemeester van Amsterdam, de wet houder Gerritsen zich belasten met de afdeeling gemeente-bedrijven en zal de ze daarvoor de afdeeling armwezen overdragen aan den heer Blooker, die dan tevens zich belasten zal met de af deeling financiën, waarvoor hij pu blieke werken zal laten varen. De nieuw te benoemen wethouder zal dus een voor publieke werken moeten zijn en de heer C. V. Gerritsen wordt dus wethouder voor gemeentebedrijven en handelsinrichtingen. Mr. W. F. van Leeuwen is tot 10 Mei afwezig. Naar men verneemt zal de Amsterdamsche gemeenteraad Vrijdag 10 dezer, des namiddags half drie, in buitengewone vergadering bijeenko men ter installatie van den nieuwen burgemeester. Transvaal en Oranje-Vrijstaat De „Commissie uit de Nederlandsche kolonie te Konstantinopel voor de fees telijke viering enz. aldaar van het hu welijk van H. M. de Koningin" heeft aan president Kruger voor eenige da gen het batig saldo harer rekening aan geboden, bedragende f 40, ten behoeve van de slachtoffers van den oorlo«- met de beste wenschen voor den afloop en een betuiging van sympathie voor de strijdende stamverwanten. Namens president Kruger is aan de Commissie een hartelijk woord van dank voor dei gift en vriendelijke woor- den, die haar begeleidden, gezonden. Ingezonden Mededoellngen. (30 Cent per regel). Eerste Nederlandsche Fabriek van KM8TBLOE3lfi]V. Wegens verplaatsing naar 0^ BARTELJORISSTRAAT No. «3, wordt een prachtvolle sorteering tegen belangrijk verminderde prijzen uitverkocht Groote keuze in Bloomkorfjes, Planten, Bouquetton enz., welke thans zeer billijk worden OPGERUIMD. ANEGANG No. S. Noordbrabantschë Bank. Het rap'ort der door de rechtbank be noemde deskundigen omtrent den toe stand der Bank is gereed en bij de rechtbank ingediend. Men noemt dat rapport niet gunstig. Sport en Wedstrijden. Uit de Arbeiderswereid, BUITENLAND. De le Mei is in de verschillend© Fransche mijndtistriicten kalm. ver- loopen. In sommige mijnen werd gewerkt, in andere niet. Te Mar seille was men overal aan het werk. Het besluit van het Bureau d'u Synddcat, dat onder voorzitterschap van dien afgevaardigden Basly te Lens zitting hield, luidt als volgt „Besluiten, d'at in weerwil der broederlijke sympathie, die hen (de leden van den raad van: admi nistratie der syndicaten) bindt aan hun kameraden van Montceau en waarvan zij hun de nieuwe verze kering zenden1, hun eveneens de voortzetting verzekerende van hun gelöelijken steun, dat zij niet de ern stige verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen om een oproep tot de stakinnig, die niet verhoord zou worden." De te Londen gehouden conferentie van de afgevaardigden van de vereeni- gingen van kolendeslvers heeft zich, naar thans bekend is geworden, met algemeene stemmen voor een werk staking verklaard die, als zij uitbreekt de grootste werkstaking zal zijn welke de geschiedenis kent. De motie die ter conferentie is aan genomen, verklaart dat de districten die nog niet beraadslaagd hebben over het neerleggen van het werk, dadelijk in. deze week bestuursvergaderingen dienen to houden, opdat de conferentie welke Dinsdag opnieuw bijeenkomt, een definitief besluit kan nemen. De motie, zegt verder dat Dinsdag zal uit gemaakt worden, op welken dag het werk zal gestaakt worden. De confe rentie beveelt neerlegging van het werk aan, als het uitvoerrecht op steenkool niet wordt ingetrokken. Men zegt dat in alle kolendistricten verga deringen zullen gehouden worden, in welke bovengenoemde motie in stem ming gebracht en beraadslaagd zal worden over het tijdstip waarop de staking beginnen moet. Het merkwaardige van deze staking is dat alle mijneigenaars met de werk lieden sympathiseeren. Zij kunnen de stakers wel niet rechtstreeks steunen maar zij zullen waarschijnlijk tegen geen werkman die zonder opzegging den arbeid staakt, stappen onderne men. De mijneigenaars verwachten dat de staking van korten duur zal zijn. De hoeveelheid kolen dïe boven den grond is, is slechts voldoende voor een week. Het lijdt geen twijfel dat de werkstaking algemeen zal zijn, of schoon vooral de districten van Wales en Noord-Engeland onder het uitvoer recht lijden. In Lascashire en Derbys hire begrijpt men echter dat de kolen- nijverheid daar indirect nadeel onder vindt van het uitvoerrecht; daarom is men er ook hier voor de werkstaking, al besluit men er ook met meer aarze ling toe dan in Wales en Yorkshire. Als tot de algemeene werkstaking besloten wordt zullen 760,000 man het houweel neerleggen. Zeshonderd kadewerkers te Montreal hebben den arbeid neergelegd en een aantal andere arbeiders. Do Shah met zijn automobiel. De firma Se-rpollat ontving- een schrijven van' clen vroeger Fran- schen chauffeur, thans „Ingénieur- Mécanicien" -van Z. M. dén Shah v. Perzië, waarin hij een en ander medecBeelt van zijn ondervindingen met de automobielen van zijn vor- stelijkon meester. De wegen in Per zië moeten niet prima zijn en toch rijdt de Shah zijn auto overal heen, nu en dan zelfs over bergpaden, die nauwelijks veilig zijn voor een er varen bergbest-ijger. Hier en daar ïs de grond' zoo zacht, dat de wieten er in wegzakken als in boter, voor al in het regenseizoen, maar on danks deze tegenspoeden is de Shah enthousiast-automobilist- en gebruikt hij zijn prachtige paarden alleen nog voor officieele aangelegenhe den. Bevel is gegeven alle wegen in den omtrek der hoofdstad zooda nig te verbeteren dat zij bruikbaar zijn om met automobielen te be rijden. (De Fiets.) Luchtscheepvaart. Met het oog op de aanstaande luch bsch eep vaar tku ndige weds tri j - den in Frankrijk, wordt in aeronau- tische kringen bijzonder hard ge werkt. Onder anderen is ook de heer H. Deutsch. die den „Grootën prijs" (100.000 francs) uitloofde, zelf aan den arbeid om een groot luchtschip te vervaardigen, waar mede hij hoopt den door hem uit geloofden, prijs te winnen. Als hem dit mocht gelukken, zal hij weder een; prijs tot hetzelfde be drag uitloven, in overeenstemming met de voorstellen der technische commissie van de Fransche „Aero Club." Wielernleuwa. Een industrieel te New-York heeft een acetyl een lamp aan de markt gebracht, die, al mag zij misschien tot toppunt van lichtverspreiding niet bereikt hebben, waarschijnlijk toch wel dat van billijkheid in prijs heeft. Dit lampje kost slechts 10 Amierikaansche centen (25 ct. Hoil.), 't is d.us begrijpelijk dat het niet erg gecompliceerd is. Een busje van 15 centimeter lang en 2$ centimeter breed, wordt half met water ge» vuld^ Het carbid is besloten in een busje aan d!e buitenzijde en de schijnwerper heeft een middellijn van 3 centimeter. Alles te zamen voor i kwartje. Roei- en Zeilver. Eoliandia. Na vele jaren geeft de R. en Z. Ver. Hollandia, gevestigd te Alphen- Ouds- hoorn, dit jaar geen wedstrijden. We gens het 25-jarig jubilee van de Delft» sche Stud. R. Ver. „Laga," de wedstrij den van de „Koninklijke Z. en R. Ver." en het 50-jarig jubilee van „De Maas te Rotterdam kon zij, die steeds ge* woon was na de studenten-wedstrijd?n te Haarlem het seizoen voor de ontmoe tingen der Burger- en Studenten-Ver- eenigingen te openen, geen geschikten datum vinden. Daarom werd besloten met het oog op het 20-jarig bestaan der Vereeniging In 1902, dit jaar geen feest te houden, om dit het volgende jaar zooveel te luisterrijker te kunnen vie ren. Bij de hestuurs-verkiezing werd de heer A. Paimentier Jr. te Leiderdprp, herkozen, terwijl uit de rekening en verantwoording bleek dat de kas een batig saldo van f 40.18 toonde. lan, ini de vorige zitting ter sprake ge- racht. Dit antwoord strekt om het plan alsnog eens ter ernstige overwe ging aan te bevelen en de gemeente te verzoeken eene hoogst belangrijke bij drage in deze te verkenen. De Voorzitter stelt voor om den Raad van Toezicht 1e antwoorden, dat de gemeenteraad niet kan besluiten bij te dragen in de kosten tot wegruim van de bezwaren, die feitelijk door de H. IJ. S. M. in het levon zijn geroepen en betreurt het dat hot door B. en \V geopperde denkbeeld om bij het aan leggen van dubbel spoor van de lijn HaarlemZandvoort bij den spoorweg overgang aan den Bloemendaalschen weg een viaduct te maken, niet kan geschieden zonder financieele offers der gemeente. B. en W. achten dit noodzakelijk omdat het verkeer aldaar, bij aanleg van een grooten spoorweg veel vertraging zou ondervinden. Zonder stemming wordt dit adres van antwoord goedgekeurd Ter verduidelijking van dit boven genoemde plan zij nog medegedeeld, dat de Raad van Toezicht op de spoor wegen voorstelde dat volgens haar de moest aanbevelenswaardige en minst kostbare oplossing zou zijn, dat de straatweg westwaarts werd omgelegd tot ongeveer 100 meter ten Westen van het Station en het maken van een overbrugging aldaar over den spoor weg. Zonder eeuige wijziging van den spoorweg of belangrijke ophooging van het terrein, kan deze overbrugging worden gemaakt. De kosten van dit werk worden geraamd' op 80,000, be nevens do onteigenangskosten, van en kele gebouwen, waarvoor eene ge meentelijke bijdrage werd gevraagd. Door de E. N. E. M. wordt aan den Raad het verzoek gericht tot plaatsing van 2 eiectromotoren in de bleekerij van de heeren v. Dieren Bijvoet Zoon. Wordt goedgekeurd. Ingekomen is een bouwplan van de Binnenlandsche Maatschappij van On roerende goederen te Haarlem, met ver doek tot het bekomen van een aantal vergunningen, betreffende het aanleg gen van wegen. Besloten wordt te berichten, dat het gemeentebestuur daartegen geen be zwaar heeft. Het bestuur der afd. Velsen en Om streken der Hollandsch© Maatschappij van Landbouw verzocht adhaesie-be- tuiging aan haar adres aan den Raad der gemeente Velsen, inzake het bou wen van een aanlegsteiger in het Noordzeekanaal bij Velsen. Besloten wordt te antwoorden dat de belangen der gemeente Bloemendaal het niet noodig maken adhaesie te be tuigen. Ingekomen is een verzoek van den heer Baars om bij het bouwen van een kegelhaan te mogen afwijken van de rooilijn. Na eenige discussiën wordt het punt in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 4stemmen. die van de hee ren Bijvoet, Ten Hoffsteede, v. d. Hulst, en Rouwens. Daarna wordt de openbare vergade ring gesloten, om over te gaan in. ge heime zitting tot behandeling der zaak, rakende de vuilnisbelt. Velsen. Door den geiheentebode is op den toren alhier gevangen een postduif met een ringetje aan de linkerpoot, waarop: „K. B. 1900—9617". Vermoede lijk is het diertje verdwaald en van vermoeidheid gaan zitten in een der klokgaten. De inspectie over de verlofgangers dezer gemeente zal worden gehouden in de Rijksnormaalschool op Maandag 17 Juni e. k. te half twee ure. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De wet tot herziening van de wet op het Lager onderwijs (subsidiewet) heelt tot vrij langdurige algemeene be raadslagingen geleid. De samenkoppe ling der subsidiën aan den leerplicht achtte de heer De Visser een nadeel voor het bijzonder onderwijs, dat tot grooter uitgaven wordt verplicht. Om de nadeelen huiverde spr. het ontwerp aan te nemen. De heer Vermeulen bracht de Reg. hulde voor het inlos sen van haar belofte. Hij zou evenwel wenschen dat van Staatswege de ver hooging der onderwijzers-salarissen zou worden bekostigd maar hij wilde niet veel te veel vragen op eens en het aangebodene aanvaarden, zich kan tende tegen elke verst aatlichung" van de bijzondere school. De heer Kool was dankbaar maar niet voldaan, omdat de Reg, de tracteiiuentsveriioogiiigen een tri omph antelij ken blik. die scheen te zoggen: Waar is nu uw theorie van de natte voeten Was het werkelijk noodig dat deze betooverendo maar kleingeestige, jongeman in het water was geloo- pem, niet alleen, om Jadwiga te be hagen, maar ook om mij te logen straffen In elk geval, het leed geen twijfel of hij was de lield' van den dag. HOOFDSTUK V. Zoo spoedig mogelijk was Anulka naar huis en in bed' gebracht cn de prettige namiddag eindigde in een wel wat bedorven avond'. Zc zal ziek wordenik ben er zekeir van dat ze ziek zal worden, herhaalde Jadwiga al den tijd dat zij het schepseltje wreef wat een mager, klein lichaampje was het nu zij de kleeren uit had en terwijl zij haar maar steeds warme thee toe diende maar toer. zij veilig en wel onder de dekens lag en haar tan den eindelijk opgehouden hadden le klapperen1, kwam ook het oudste zusje tot bedaren. Het scheen wer kelijk alsof een dreigend gevaar was afgewend en het huis kreeg zijn gewoon aanzien weer. Dien avond gingen wij allen vroe ger dan gewoonlijk naar onze ka mers. maar ik was nauwelijks in de mijne, toen de deur openging, zooals zoo dikwijls gebeurd©, en Jadwiga zei de Mag ik? en toen zonder toestemming af te wachten, wipte zij binnen en nam. haar ge won© plaats op dien rand van mijn bedi in. Dit was nu reeds een heel gmvoan iets er ging bijna geen avond voorbij d'at zij niet binnen kwam in haar nachtjapon, de voe ten in muiltjes, vlijtig bezig heur haar te vlechten. Anulka sliep in den anderen vleu gel van het huis in haar voormali ge kinderkamer, onder de hoedie van de oude vrouw, die sinds haar geboorte bij haar was. Wij hadden dit gedeelte bijna voor ons zelve, Jadwiga en ik. Dit bood' een ideale gelegenheid voor vertrouwelijkheid aan., maar tot nu toe had zij mij schijnbaar niets te vertellen dan haar opinie over het laatste gedacht dat wij gelezen hadden of een erg bijzonder voorval in onze omge ving. Vandaag scheen, het echter alsof er iets meer bepaalds zou ko men ik kon het begrijpen door de stilt© clie d? eerste oogenbldkken van haar aanwezig-zijn bleef beer- schen en door het onophoudelijk veranderen van haar gelaatsuitdruk king. Ik dacht er nog over na waar over zij eigenlijk wel zou begin nen te spreken, toen ze eensklaps zeide Wat zoudti gij doen als gij in mijn plaats waart? Hoe bedoelt gei dat? vroeg ik, de strekking van haar vraag niet begrijpende. Nu, met die twee mannen, ik geloof dat ik mij niet te veel in- eeld als ik denk dat die beiden een oogje op mij hebben. Ge zoudt blind moeten zijn om dat niet te zien, antwoordde ik. Wel. en wat zoudt gij doen Ik vind het beste hem aan te moedigen, van wien gij het meeste houdt. Dat is nu juist de moeilijkheid, zeide Jadwiga, terwijl zij begon te lachen1 met een hulpeloosheid, die haar wel aardig stond. ik ben niet geheel zeker van wien ik het meeste houd. Soms 'denk ik d'at het de een is en dan de anderzij hebben beiden hun aantrekkelijk heden voor mij. Hetgeen eenvoudig beteekent, dat ge den een nog niet boven den ander stalt ten minste nu nog niet. O, maar ik moet beslissen riep Jadwiga, met bijna komisch vuur uit. Ik voel dat ik nooit geheel vol daan zal zijn voor ik mij geheel aan iemand gehecht heb en ik weet dat wanneer dat eenmaal zoo is, ik het ernstiger zal doen dan de meeste menschen. Misschien is het dit, dat mij tot nu toe teruggehouden' beeft, voegde zij er nadenkend aan toe. En nu kan. ik nog geen besluit ne men. Ik zou je aam-aden je voor eerst wat terug te trekken, merkte ik op, totdat ge zeker weet waar gij heen. wilt. Neen, neen. nu is het tijd, zei de zij ongeduldig. Slechts wanneer men zijn hart aan een enkele ge schonken heeft, voelt men werke lijk dat men vrouw is en ik wil het. mijne geheel schenken. Alleen dat kan iemand heipen alle gedich ten. die ooit zijn geschreven, te be grijpen, dèi verklaart alle muziek. Ik geloof dat ik een voller en. ge lukkiger leven, zal leven, wanneer ik iets heb waaromheen zich al mijn gedachten, mijn hopen, mijn vreezen, mijne gebeden groepee- ren. Als ik nu een minneliedje van Heine lees. is het mij als ware het niet voor mii geschreven en ik wil het voor mij geschreven hebben ik wil deelnemen' in zijn vreug de en in1 zijn smart. Telkens wan neer ik „Voi che sapetc che cosa amor", zing. voel ik mij beschaamd, want ook ilt beo een vrouw en weet nog niet wat liefde is. O zeker gij moet begrijpen wat ik bedoel? Ik kon niet zeggen d'at ik dit pre cies deed'. Zelf had ik mij nooit in een, diergelijken' toestand' bevonden; maar toen ik Jadwiga's schitteren de oogen en gloeiend© lippen zag, begreep ik vaag dat alle naturen niet gelijk ziin en dat voor sommi ge vrouwenmisschien zou ik be ter zeggen voor vrouwen van som mige naties dat gevoel van liefde een zoo groote noodzakelijkheid is dat zij er minder op letten wie het voorwerp harer liefde is, als zij maar beminnen. Ik heb altijd ge dacht dat indien ik nooit Henri had gekend, ik nooit zou hebben lief gehad. maar men heeft mij gezegd dat dit onzin is en diat zal het ook wel zijn. want ik geloof dat Jadwi ga's toestand' het meest normaal van beide is. Ge zult medelijden, met mijn verlegenheid hebben, zeide Jadwi ga. met spottenden ernst. ik zesr u dat ik nog nooit, zoo'n moeite heb gehad om het met mijzelf eens te worden'. Gij zult mij toch niet vragen om voor u uit te kiezen? vroeg ik verschrikt. Jadwiga begon te lachen ik geloof om, mijn ontstelde' gelaat. Waarom niet? gij zijt ouder dan ik ben en zeker veel geoefen der. De weegschaal hangt nu vol komen gelijk tenminste ik ge loof dat het zoo is, één woord van u zal hem doen overslaan, dan is het beslist. Voor wien stemt ge, voor Wladimir of voor Rrysztof Zij keek mij, aan met een driest en lachend gezicht, haar hoofdje achterover in den nek. Het was zeker dat nu de angst voor Anulka een weinig gezakt was. haar over gevoelige zenuwen tot bedaren kwa men do overwinningen van den namiddag hadden haar uitwerking gehad. Zij maakte grappen en toch was zij niet oprecht vroolijk. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2